Zenuwzwaktej DINSDAG 12 NOVEMBER 1929 TWEEDE BLAD PAG. 5 VOOR DE JEUGD OPPASSEN DE BOODSCHAPI BESTE JONGENS EN MEISJES, Er zijn weer groote dingen op komst! Terwijl jullie nog lekker van niets weten, wordt hier op het kantoor van de krant een plannetje voor jullie gemaakt, zóó heerlijk, dat je er zeker niet van zoudt kunnen sla pen als je het allies in eens wist. Nu, als jullie niet zoudt kunnen slapen, kregen we het zeker met vader en moeder aan den stok en daar willen we ons maar liever niet aan wagen, zoodat we maar zul len beginnen met een klein beetje te ver tellen. Er is dan een plan, om jullie van den winter prettige avonden te 'bezorgen. We weten wel, dat de zomer heel wat prettiger is dan den winter (behalve wanneer er sneeuw ligt natuurlijk!buiten is het koud en guur en het is al vroeg donker ook, zoo dat je zeker niet op straat zult mogen gpelen. Maar wat doen jullie dan wel allemaal op al die lange avonden? Natuurlijk volg Je met spanning de avon turen van Sambo de Leeuw in de krant, maar die gaat maar drie maal per week op stap en dan nog maar heel kort Maar wat lezen jullie nog meer? Mooie boeken? We peggen er verder niets van: alleen maar dit: Je doet goed als je deze weken extra goed let op de boeken, die je leest. Als je dus na bet leeren van je lessen yoor school een mooi boek leest, kijk dan maar goed uit, want dat kan je later te pas komen. Het plan, dat we hebben, staat mee In verband en er rijn schitterende prijzen te winnen. Ai, ai, daar bebben we bijna al te veel gezegd! Laten we daarom maar gauw ophouden, anders mochten we onzen mond eens voorbij praten. Als je wat meer van het plan wilt hooren, moet je maar eens kijken in de krant van a.s. Vrijdag. DE PRIJSVRAAGREDACTIE. OPENING VAN DE „ANNA-KLINIEK" TE LEIDEN BINNENLAND. ONZE MINISTERS SINISTER TEHPSTRA TE AMSTERDAM. De Minister van Onderwijs, Mr. Terpstra, Iheeft gisteren, vergezeld van den chef van Ce afdeeling Kunsten en Wetenschappen van zijn departement, den heer P. Visser tt» Amsterdam een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum en aan do Rijksacademie voor Beeldende Kunsten. ANTWOORDEN VAN MINISTERS NEDERLAND EN CHINA Niets van een nota bekend. Op vragen van heit Kamerlid Wijnkoop heeft de Minister van Buitenlamdsche Zaken geantwoord, dat de regeering te Nanking, noch aan de Nederlandsche, noch voorzoo ver bekend aam eenige amdere regeering een nota heeft doen toekomen, waarin de re geering te Nanking aankondigt, dat op 1 Jan. 1930 ale exterritoriale recht en in China zul len worden afgeschaft. INGEDIENDE WETSONTWERPEN Ingediend is een wetsontwerp houdende goedkeuring <v_n het op 28 Maart 1929 te e-Gravenhage tusschen Nederland en Oos tenrijk gesloten handels- en scheepvaartver- idrag en van het bij dit verdrag behoorende elotprotocol. Het verdrag Is gesloten voor den tijd van 'één jaar, met de mogelijkheid van verlen ging telkens voor den tijdi van één jaar. Ingediend is een wetsontwerp houdende goedkeuring van den onderhandschen ver koop van de gebouwen met tuin aan de Plompetorengracht te Utrecht, plaatselijk gemerkt nos. 17, 19 en 21, aan den Raad van Arbeid aldaar. Deze gebouwen en tuin, welke reeds bij Hien raad in huur rijn, zijn noodig ten be hoeve van den dienst yan den Raad yan lArbeid. Gistermiddag had te Leiden de officieel® naar Mej. HOE MEN DE KIEZERS VOORLICHT De heer R. A. d. O. schrijft ons: ..De (Staatk. Geref.) Banier" g-eeft In has nimmer van 4 November J.l. antwoord op hel reen ik achreef over het aandeel, dat de A. E eden der S. G. zouden gehad hebben ln de tol tandkoming van het Vrouwenkiesrecht. Laat lk allereerst de mededeellng van „D Janier doorgeven, dat niet Ds. Zandt d» schrü- er van het door mil gewraakte artikel was Maar nu de zaak zelf. „De Banier" heeft niet het oog gehad op d< temmingen over het voorstol.Marchaut tot in hering van het Vrouwenkiesrecht, waaiin ik iet zocht, maar het blad doelde op de bulan- lellng der grondwetsvoorstellen van het Min. -ort van der Linden ln 1916 en 1C17. Had lk lat misschien moeten ruiken? Wie zonder lere aanwijzing over het Vrouwenklesi chrijft, verwijst z(jn lezers, duknt m(j naar Edoch 't spijt mU wel, maar ook met og op 1916 en 1917 was, wat „De Ba En ls het latünsche spi woord, wie niet goed onderscheidt, li ln dit geval op mU 1 goed ondei hemzelf derwijzing bestemd. Ik moge eraan herinneten, dat „Dë Banier' :hreef „De Antirevolutionaire Tweede-Kamerleder emden echter voor het Vrouwenkiesrecht lr irderheld, Hoe ging het r|u bö de aanvaarding deze grondwetsvoorstellen? „De Banier" deelt he zelf omstandig mee. 16 Nov. 1916. Het klesrechtsvoorstel btj eerst lezing ln de Tweede Kamer aangenomen zon der hoofdelijke stemming. 21 Dec. 1916. Het geheel der grondwetsvoor stellen ln de Tweede Kamer aangenomen zon der hoofdelijke stemming. lellen Tn de Eerst" lgemeene stemmen. Op dit alles klopt an „De Banier"- do Antirevolutionaire leden enkiesrecht „li niet de mededeellng wilde voorlichten, had z(j dat toch niet verzwijgen! vfn Antirevolutionaire leerden deze voorstellen toch niet den hi Ier principieel verzet en zonder principieel Twist, Van der Voort van ZliP en de Monté Loren, en strekkende om. zooals de Kamerve zitter het uitdrukte, de deur voor de I voering van het vrouwenklf recht, die de Regeer In g wil oi nen, weer te sluiten. Natuurlijk kreeg dit amendement geen k; van slagen. In de tweede plats legde de voorzitter van Antirevolutionaire Kamerclub, de heer Van i Voort van Zijp, vóór de eindbeslissing de vol gende verklaring af: „Zoowel het Individualistisch kiesrecht als de stemplicht en het openzetten van de deur voor het vrouwenkiesrecht blijven btJ ons op principieels gronden bezwaar ontmoeten". De Antirevolutionairen achtten het echter -In de gegeven omstandigheden nutteloos, stemming te vragen, daar z(j op hun vingers konden uit tellen, dat dit niet batei (Men ziet, de mededeellngen van „De Banier" zt)n ook op ondergeschikte punten niet Juist.) 29 Nov. 1917. Het geheel der ontwerpen aan genomen met 42 tegen 1 stem. di« van den heer 't Hooft. Het voorstel Add. artikelen met 41 tegen 2, die der heeren Stork en "t Hooft. Behalve de tendentieuze voorstelling, door „De Banier" gegeven, door te verzwijgen op welke wlize, ook van antirevolutionaire zijde, gepoogd ls de di i hoe daartegen „de A. R.-le- „Wle niet goed onderscheidt, is geen goed onderwijzer", meneeri Ook niet, omdat er nog meer op te merken lit N.l. i— Al zette d efu r EEN EIGENAARDIGE WEDSTRIJD Voor de reede van Soerabaya worden ook wel eens roei- en zeilwedstrijden gehouden, maar het gaat er iets anders aan toe dan bij ons. De Madoereesche prauwen, waarmee gestreden wordt, zijn nl. geheel gepovoiseerd en feestelijk opgetuigd. De booten leveren eeo eohitterendea aanblik op. Hierboven een zoo'n Madoereesche prauw bij den „start" loneele artikelen, i ilechts het mann Jet luidde: „De leden van de jzetene-n des E|)ks, te i of door do wet als Nederlandsche erkend, die den leeftijd van 25 Ikt"; smmen vóór het gewijzigd Grond- ook „De Banier" AMSTERDAM. DE COENHAVEN BELANGRIJKE VERBETERING In het begin van dit jaar werd besloten over te gaan tot aanleggen van een tweede gedeelte van de Coenhaven. De oorspronke lijke plannen dienen echter gewijzigd te worden, omdat in de manier van overslag van goederen verandering is gekomen. Daarom is een nieuw plan opgemaakt dat meer biedt dan het oorspronkelijke. Er wordt circa 900 meter meer kadelengte en 15.000 M2. meer ligplaats op boeien voor zee schepen verkregen, benevens circa 1000 M. meer kadelengte en 5000 M2. meer ligplaats voor binnenvaartuigen. De kosten van dit nieuwe plan bedragen 6.800.000, welk be drag nog beschikbaar is omdat de kosten van aanleg van het eerste gedeelte 3.500.000 zijn meegevallen en nog 3.300.000 van het orediet over is. Kerknieuws. GEREF. KERKEN. Aangenomen: Naar Groningen (6de pred. pi.), Dr. L. van der Zanden te Smilde. Bedankt: Voor Hillegom, Dr. S. P. Dee te Haren, (Gr.). •NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Wemeldinge fals hulp- pred.), A. Oskamp te Rotterdam. Te Eiland Marken, cand. D. Bouman te Veenendaal. Te Leeg- en Hoogkerk, P. J. van Veen te Nieuwe-Pekela Te Ttricht (Bel) A. Buur man te Wijk bij Duurstede. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Vlissingen, cand. L. Hol- trigter, vooiganger te Nieuwen dam (Amster dam-Noord) en H. Vel erna te Drachten. BEROEPINGSWERK. Te Utrecht heeft de Kerkeraad de for matie van een drietal in de vac.-wijlen Ds. J. Quast Hzn. uitgesteld tot over veertien dagen. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST. Cand. W. F. M. Lindeboom, hulp prediker bij de Geref. Kerk van Amsterdam- Noord, heeft tegen 1 Jan. a.s. als zoodanig ontslag aangevraagd en zal na dien datum gaarne een eventueel beroep in overweging nemen en in vacante Kerken een stichtelijk woord spreken. Zijn adres is: Meeuwenlaan 118a, Amsterdam-Noord. NIEUWE PREDIKANTSPLAATSEN. In de Geref. Kerken van Amsterdam- Noord bestaan plannen om over te gaan tot de beroeping van een tweeden predikant. Reeds weid daartoe door den Kerkeraad een Ge- meentevlergaiderinig belegd, die met deze plannen schier unaniem haar instemming be tuigde. Een rondgang tot verhooging der vaste bijdragen, teneinde de beroeping van een tweeden predikant financieel mogelijk te maken, werd reeds gehouden. DOMINEESTRADITIE. Naar aanleiding van het aannemen van het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Berken w oude (vrijzinnig) door den heer L. C. ten Bruggenkate, cand. te Ossen- drecht, kan door het „Hbl." als bijzonder heid worden medegedeeld dat een eeuw ge leden de overgrootvader van den heer Ten Bruggenkate, en 60 jaar geleden zijn groot vader (beiden van moederszijde) de gemeen te Berkenwoude als predikant hebben ge diend. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. D s. A. H o e k e r t, van Hindeloopen ge komen, werd Zondag j.l. bevestigd als predi kant der Ned. Hervormde Gemeente van Reitsum (Fr.) door Ds. W. Okkem» van Tienhoven (U.), met een predikatie over Lukas 12 43, en deed des namiddags intrede een predikatie' over 2 Kon. 6 15-17. Sprekende over „de veiligheid onder Gods vleugelen", wees hij er op: 1. hoe deze veilig heid belaagd wordt, en 2. hoe ze genoten wordt. Ds. Hoekert werd daarna toegesproken door Ds. P. A. A- Klüsener, van Wanswerd, als studievriend en ringcollega, en door Ds. G. de Wijk, van Ferwerd, als consulent. Toe ezongen werd Psalm 134 3. Candidaat G. de Leeuw, van Groote Landt, werd Zondag jl. bevestigd als predi kant der Ned. Hervormde Gemeente van Sleeuwijk door zijn vader, Da. W. de Leeuw, wan Groote Lindt, met een predikatie over Romeinen 10 15 b. Aan de handoplegging werd behalve door den bevestiger deelgenó-1 mee, door den consulent, Ds. D, J, Lazondei van Werkendam. Des namiddags deed dc jeugdige leeraar zijn intrede met een predi katie over Joh. 3 16, achtereenvolgens han delende over: 1. het geschenk van Gods liefde, en 2. bet aannemen van dat schenk. Aan het einde werd Ds. de Leeuw toegesproken door ouderling M. Dekker na mens den Kerkeraad en door Ds. Lazonder als consulent der Gemeente en als praetor von den Ring Woudrichem. Deze liet toe zingen Ps. 20 1. Uit den Ring was mede nog aanwezig Ds. A. Dönszelmann, van Almkerk, terwijl ook het Gemeentebestuur van Sleeuwijk vertegenwoordigd was. Beide keeren, vooral des namiddags, was de kerk stampvol. D s. J. C. N e e 1 e m a n, overgekomen van Krabbendijke, deed Zondag j.L, na door Ds. G. A. van der Hooft, van Overschie, beves tigd te zijn, intrede bij de Ned. Hervormde Gemeente van Pernis met een predikatie over 1 Cor. 3 9. Aan het einde werd hij toegespro ken door zijn voorganger, den em.-predikant Ds. D. M. Ozinga; door J. Kraan, van Hoog vliet, namens den Ring IJsselmonde; door Da O. W. C. van Willigen van dep Veen, van Rhoon, als consulent; en door den heer Mulder, evangelist, namens de leden der Gemeente die aan de Vondelingenplaat wonen. Toegezongen werd Ps. 20 1. De kerk was overvol. Ds. P. J. Steen beek, overgekomen van Kampen, werd Zondagmorgen door zijn broeder, Ds. B. G. C. Steenbeek, van Wierden, bevestigd als predikant der Ned. Hervormde Gemeente van Oudewater met Matth. 28 18b en 19a, en deed des avonds als zoodanig zijn intrede, tot tekst hebbende Nahemia 1 11 en sprekende over: 1. den bidder, 2. zyn mede bidders, 3. den inhoud van het gebed en 4. het ambt van dien bidder. Vervolgens werden toespraken gehouden tot den bevestiger, dien consulent, den Kerkeraad, Kerkvoogdij en Notabelen en tot allen die eenige Kerkelijke functie bekleeden, den Burgemeester, Besturen van Chr. School en Chr. Bewaarschool, Jonge- lings- en Meisjesvereenigingen, om te beslui ten met een zeer hartelijk woord tot zijn nieuwe Gemeente. Daarna werd Ds. Steenbeek toegesproken door Ds. G. C. Severyn, van Waarder (bij Woerden), als consulent, die de Gemeente verzocht toe te zingen de zegenbede van Ps. 20 t 1. GRAFSTEEN-Ds. H. BIESMA. Op het graf van wijlen Ds. H. Biesma, in leven Chr. Geref. predikant te Groningen, is Zaterdagmiddag een grafsteen onthuld. Ds. W. Kremer van Komhorn, heeft bij deze plechtigheid het woord gevoerd. KERKBESTUREN. Het Hervormd Prov. Kerkbestuur van Utrecht Ls, na het overlijden van Ds. J. Quast te Utrecht, samengesteld als volgt: Ds. K. den Holander te Amersfoort president; Dr. H. E. G. van de Meene te Over-Langbroek, secretaris; Da. C. J. H. Verweijs te Breuke- len, vice-president; F. Labouchère te Zeist, ouderling. VERKIEZINGEN. In de Ned. Herv. Kerk: Beverwijk. Voor het Kiescollege. De rechtzinnige candidaten werden gekozen met 307350 stemmen tegen 122134 op de vrijzinnige. OUDERLINGENCONFERENTIE. Te Almelo kwam Zaterdag de 3e Geref. Ouderldngenconferentie in de Classis Deven ter bijeen, onder presidium van den heer G. J. Koerselman, van Enschedé. Ds. W. L. Milo, van Almelo, kreeg gele genheid om te refereeren over: „Het huis bezoek". Z.Eenv. deed dit aan de hand van de volgende stellingen: 1. Het huisbezoek is te verstaan als de herderlijke zielszorg voor de leden der Ge meente in hunne woningen. 2. Het huisbeaoek behoort te geschieden door de ouderlingen, maar wijl deze óók ouderlingen rijn niet met uitschakeling van de Dienaren des Woords. 3. Het huisbezoek beoogt het geestelijk le ven der Gemeenteleden te bevorderen en op alle levensterrein tot openbaring te brengen. 4. Het huisbezoek vinde plaats naar vaste orde, neme vastgestelde vragen tot uitgangs punt en ga in verband met de antwoorden dieper op de dingen in. Achtereenvolgens stond de referent dus stil bij: wat het huisbezoek is, wie het heeft te verrichten, wat het bedoelt en hoe het moet ingericht. Door een zestal aanwezigen werd aan do zeer opgewekte en leerzame bespreking deel genomen. Aangenomen werd een voorstel om het Comité met één lid uit te breiden. Gekozen werd de heer G. Hamimank, van Almelo, KERKGEBOUWEN. Te 'Apeldoorn is door den Kerkeraad der Geref. Kerk besloten over te gaan tol het bouwen van een derde kerk, welk be sluit aan de Gemeente van den kansel is meegedeeld. Het kerkgebouw zal verrijzen aan den Arnhemschen weg, op een terrein, waarvoor indertijd door een Commissie f 9000 is bij eengebracht en dat aan den Kerkeraad is overgedragen. Voor den bouw der kerk is aan giften bij eengebracht de som van f3.000, terwijl op het oogenblik een gelijk bedrag is toege zegd. Het ligt in de bedoeling het ontbre kende bedrag door een Commissie te doen bijeenbrengen, opdat zoo spoedig mogelijk met den bouw zal kunnen worden aange vangen. Te Oost- en Weet Souburg beschikt rle Ned. Hervormde Gemeente alleen over een hulpgebouw op Oost Souburg. Het plan be staat, thans ook te West Souburg een kerk stichten, Te Staverden zal het kerkje vai heerlijkheid van dien naam, niet ver van het Uddelermeer gelegen, geheel en al gerestau reerd worden. Te Voorschotc n is voor de cen trale verwarming van het kerkgebouw der Ned. Hervormde Gemeente een bedrag v 2584.75 gecollecteerd. Te IJmuiden heeft de „inwijding" plaats gehad van de Bethlehemskerk, be stemd als jeugdkerk der Ned. Hervormde Gemeente, Zij staat in de James Wattstraat en dient tevens als wijk gebouw voor nieuwe gedeelte ivan IJmuiden. Tot dusver werden de Jeugddiensten gehouden in het Kon. Willemshuis. Collecten en giften, waar onder eeno van f 15.000, maakte den kerk- •boulw, die ongeveer f 50.000 kost, mogelijk. Ds. H. J, Dijckmeetser, sinds een paar ken aan de Gemeente van Arnhem verbon den, hield een rede naar aanleiding var Psalm 27 4. Herinnerd werd, dat van wij len mevrouw Ds. van Oostrom Soede-Van Reenen de gedachte aan d? stichting eener jeugdkerk was uitgegaan. De heer Slikker veer bood 'n kanselbijbel aan. Verder spra ken nog Ds. L. W. Erdman en de jcugd- ouiderling T. Doevendans. AVONDMAALSVIERING. Te Amsterdam heeft, naar het „Pred. blad" meldt, de Kerkeraad een voorstel tot viering van het H. Avondmaal op den Goe den Vrijdag in alle kerken verworpen. Aan gezien deze feestdag niet tot de algemeen er kende Christelijke feestdagen behoort, is het om practische redenen, zoo meende men, bezwaarlijk tot dezen maatregel over te gaan. Immers zal het zeer de vraag zijn, of de gemeenteleden in staat zullen zijn van de voorgestelde ruime gelegenheid om aan het Avondmaal te gaan, gebruik maken. Een amendement, om het avondmaal behalve in de Nieuwe, Bethlehems- en Amstelkerk, bo vendien des avonds in de Princesse-, Oranje- en Muiderkerk te doen bedienen, werd aan genomen, maar het aldus geamendeerde voor stel behaalde geen meerderheid. EVANGELISATIE. De Evangelisatie-verbandboot „Het Anker", die gedurende een viertal jaren onder de schippers op het Hollandsch Diep werk zaam was, ds met ingang van deze week overgeplaatst naar de Merwede te Dor drecht. ACTIE TEGEN HET KLOKLUIDEN. De Mondstenbond in Duitschland heeft, vol gens „Das Evang. Deutschland", een actie tegen het luiden der kerkklokken op touw gezet Aan dit lulden wordt een rustversto- rende invloed toegeschreven. Voorloopig zal men trachtenhet luiden van tien tot vijf tien minuten terug te brengen tot ten hoog- se drie minuten. Daartoe moeten de leden van dezen Bond, die in bun rust door de kerkklokken gestoord worden, hun bezwa ren inbrengen bij de politie-autoriteiten. La ter hoopt imen verder te gaan. VOOR JOODSCHE HUWELIJKEN. De Vereeniging „Hachnosas Kallo", in 1729 opgericht met het doel om onbemiddelden Joodschen meisjes de gelegenheid te openen tot het aangaan van een Joodsch huwelijk, herdenkt Zondag 22 Dec. aa. haar 200-jarig bestaan. Zij tracht haar doel te bereiken door het geven van een bruidschat groot f 500 en een geheel vrij huwelijksfeest, waar van dan ook de kosten door de Vereeniging worden gedragen. Om de twee jaar heeft zulk een gelegenheid plaats; de candidaten in het openbaar opgeroepen moeten echter voldoen aan zekere voorwaarden, Lw. van godsdienstig en zedelijk gedrag, ter be oordeeling van de geestelijkheid. De Veree niging geniet groote belangstelling van hel Jodendom. ZENDING. Te Berk el (Z.-H.) wordt vanwege Commissie voor Kerkelijke Zending in de Classis Rotterdam der Ned. Hervormde Keiik Woensdag 20 November a.s., des middags te 11 uur, in het kerkgebouw een huishoudelijke vergadering gehouden, waarin de Commissie samenkomt met de afgevaardigden van de Kerkeraden. Secretaris en Penningmeester zullen daarin verslag uitbrengen. Des mid dags te 2 uur wordt de algemeene vergadering geopend. Alsdan zullen spreken Da J. W. Tonsbeek, van Schiedam, over: „Kerkelijke Zending'' en de zendeling J. H. M. v&n Bonzei over zijn arbeid te Boeli en Weda. Beide ver gaderingen zijn toegankelijk voor Gemeente leden en belangstellenden, 's Avonds te half zeven zal optreden Ds. G. H. Wagenaar, Rotterdam, ingeleid door Ds. T. Stigter, Berkel. Schoolnieuws. HOOGER ONDERWIJS. Prof. Dr. T. CANNEGIETER. f Prof. Dr. T. Cannegieter, te Utrecht, oud- hoogleeraar in de Godgeleerdheid vanwege Ned. Herv. Kerk aan de Universiteit Utrecht, is Maandagmiddag om drie uur, een ziekbed van eenige weken, overleden. Prof. Cannegieter werd geboren in 1846 en werd dus 83 jaar oud. In 1869 weid hij tot da Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten. Hij was predikant te Niehove, Hoogezand en Tzum. In 1878 werd hij be noemd tot hoogleeraar vanwege de Ned. Hervormde Kerk aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Hij was de eerste Kerfaelyke hoog leeraar aan deze Universiteit. Toen hij pro fessor werd, behoorde hij tot de Evangelische richting. In zyn professorale loopbaan zwenk te hij verder naar vrijzinnig. Zijn komst als professor in Utrecht heeft veel beweging veroorzaakt, dn verband met zyn richting, daar men een afwijking van da orthodoxe richting bij een hoogleeraarsbenoe* ming veroordeelde. In do „Vox Studiesorum'* (jaargang 1878) heeft Dr. J. Th. de Visser een artikel geschreven over de benoeming van den overledene tot professor, waarin bespro ken werd, de beweging die deze benoeming maakte. Byzonde? genoemd dient te worden de boeiende voordracht van den ^overledene, die daardoor een beroemd kanselredenaar was. Hij heeft verscheidene jaren, nadat hij in 1910 zijn emeritaat als professor genomen had, nog gepreekt, doch de laatste tien jaren niet meer. Behalve tal van belangwekkende bijdragen in het Nieuw Theologisch Tijdschrift en an dere periodieken schreef de overledene o.a. over taak en methode der wijsbegeerte van den godsdienst; over de nuttigheidsleer; de zedelijkheid en verschillende kerte verhande lingen over de moderne richting in de theolo gie en over den godsdienst en zyn betrekking tot verschillende geestesverschijnselen. Een gewichtige plaats heeft Prof. Canne gieter ook bekleed als lid van de Synode der Ned. Herv. Kerfc. Behalve als verdediger van de belangen der vrijzinnige minderheden heeft hij in dat College de Kerk ook veel diensten bewezen door zijn voorlichting over de beheers kwestie. Een reeks van geschriften gaf hij uit, om zyn standpunt te bepleiten, volgens hetwelk de Synode de bevoegdheid bezit om INGEZONDEN MEDEDEELING. Wilt U Uw kracht en levenslust verhoogen,' begint dan nog heden met een Sargolkuur. Het Is ongetwijfeld de doel treffendste voedingsprikkel die tot heden uitgevonden is. Sargol verhoogt het gewicht doordat het nieuwe cellen vormt; het zorgt dat het voedsel volkomen omgezet en opgenomen wordt, met als resultaat stevige spieren, ge zond vleesch en gevulde lichaamsvormen. kracht of vitaliteit, wendt U dan tot Uw leverancier enj vraagt een doos Sargol. Sargol geeft nieuwe kracht en levenslust bij bloed-] armoede, zenuwzwakte, algemeene slapte. j Een speciale „Sargolkuur", 6 doozen voldoende voor 6 weken, kost totaal f 9. SARGOL Co., Prinsengracht 983, Amsterdam, au Verbrijgbaar o.a. bij: D. BLIEK, F. C. DE GOEDE, P. E. VAN SANTEN KOLF F, J. H. I. SNABILIé, een voor alle Gemeenten verbindende rege ling van het beheer tot stand te brengen. Het bekendst is zijn boek, in 1890 over dit onder werp verschenen. Ook van de op 16 April 1921 ingestelde Staatscommissie inzake scheiding van Kerl» en Staat maakte de overledene deel uit. De begrafenis is bepaald op Vrijdag op da tweede algemeene begraafplaats te Utrecht» LAGER ONDERWIJS. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Suameer, B. M. Woudstra te'Bergnm, Voor tijdelijk. Stadskanaal (U. L. O.-School, hoofd A Dijksterhuis), L. Bosma te Ferwerd. Ba Mo (Geref. School, hoofd P. J. ten Hoor), P. Mulder te Middelstum. Voor tij delijk Aang. Ing. 11 Nov. Putten (Geref. School), mej. M. van der Pol te Ermelo. Ermelo (Herv. Sohool, hoofd E. Somnenl berg), J. Kuiper te Coevorden. Den Haag (Herv. School, Westeinde 6S, hoofd W. P. Calliber), mej. M. H. A. Visser te Rotterdam en J. A. van de Bovenkamp te Barneveld. Heerlen (Talmaschool, hoofd B. J, Slothouber), R. Rintjema te Bierum. IJsselmuiden (hoofd C. Ravenhorst) mej. T. Boer te Kampen. Rotterdam (Marnixschool, Voornsoho Vliet 6, hoofd J. J. van der Meulen), C. Val kenburg te Maassluis. NIEUWE CHR. SCHOLEN Te Pernis is Maandagavond de Dr. de Visser-School officieel geopend door den oud-minister van Onderwijs. Ter gelegenheid hiervan was er een feestelijke bijeenkomst belegd in de Bewaarschool. De vergadering werd geleid door den em.-predikant van Per nis, Ds. D. Ozinga Mzn. Na het lezen van Psalm 78 17 en het zin gen van Psalm 105 1 en 5 werd voorgegaan in gebed. Hierna heette Ds. Ozinga allen har telijk welkom, in het bijzonder Dr. en Mevr. de Visser. Hierna sprak Dr. de Visser zijn feestrede uit. Spr. begon met te zeggen, dat velerlei banden hem verbonden aan Pernis, vandaar, dat hij direct toegestemd heeft zijn naam te geven aan de nieuwe School en ook om hedenavond de feestrede uiit te spreken. Ver volgens ging Spr. den 70-jarigen Schoolstrijd na en eindigde met den wensch, dat de nieuwe school tot veel zegen gesteld mocht worden voor de jeugd van Pernis. Vervolgens voerde het woord de heer B. 't Hart, inspecteur van het Lager Onderwijs. Ook deze sprak de beste wenschen voor de nieuwe School uit en bood hierbij een keurig boekwerk aan voor de bibliotheek van het Schoolbestuur. Namens de Vereen, voor Christelijk Volks onderwijs sprak de heer S. Stemerding. Hij begon te vertellen, dat het ongeveer 40 jaar geleden was, dat de eerste Chr. School te Pemis werd geopend, waarvan Spr. het hoofd was. Veel zegen heeft het Chr. onder wijs teweeggebracht Met recht mocht Pernis zich verheugen, dat thans de vierde Chr, School werd geopend. Nadat Ds. Ozinga allen bedankt had voor hun aanwezigheid, werd de bijeenkomst ge ëindigd met het zingen van Psalm 72 11 en ging Dr. de Visser voor in dankgebed. Hierna begaf de vergadering zich naar dé nieuwe School, welke door Dr. de Visser werd geopend. De avond werd besloten met een genoeglijk samenzijn, waarin Ds. Ozinga het hoofd der School, den heer H. Gerbscheid, tot zijn werk inleidde. ONDERWIJZERSVERGADERINGEN. De Afd. Rotterdam dar Vereen, van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen hoopt Zaterdag 16 November a.s., des namiddags 3 uür, haar eerste vergadering te houden op de» Linker Maasoever. De vergadering heeft plaats in de Oranjeschool, Putschelaan 184. Door het rustend Schoolhoofd J. Kruithof zal een inleiding gehouden worden over; „Bilder- dijk als mensch'». NED. LAND- EN TUINBOUW. De heer C. Smits, hoofd der Lagere Land bouwschool te Sommelsdijk, heeft bij zijn onderwijs in de geschiedenis aan de Lagere Landbouwschool gemis aan een geschikt boekje, betreffende de geschiedenis van den Nederlandschen Land- en Tuinbouw gevoeld. Daarom stelde hij een dictaat samen, waartoe vooral als bronnen dienden: Pik (Vad. Gesch.), Groen van Prinsterer (Handb. Gesch. Vad.), Blink (Gesch. Landb. Ned.), Fipst (Agrjirvesfassung u. Landwirtschaft Niederl.) en verschillende verslagen en me- dedeeldngen van Directie van den Land bouw. Ook liet hij een kort overzicht volgen van onze Staatsinrichting. Ren en andei's is nu bij Firma W. Boekhoven en Zonen te Sommelsdijk uitgegeven als: „Grepen uit de Geschiedenis van den Ned. Land- en Tuin bouw, gevolgd door een kort overzicht der Ned. Staatsinrichting" en dient zich aan als „Leerboekje ten dienste van Lagere Land en Tuinbouwscholen, Vervolgcursussen en het zevende leerjaar der Lagere School". In dit boekje is heel wat leerstof verwerkt. De ontwikkelingsgang vooral van den land bouw, den boerenstand, den handel en het polderwezen wordt er o.i. „kort en goed" in weergegeven. Uitteraard is de vorm wat compact, maar enkele '„treffende \staaltjes" geven gewenschte toelichting en afwisse ling. Achter in het boekje is voor elke pa ragraaf een stel vragen opgenomen. Wie der leerlingen die beantwoorden kan, zal moei lijk voor een „dommen boer" aangezien mogen worden! .De uitgave zal. dunkt ons, wel aftrek vinden in de kringen waarvoor zij geschiedt,

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5