lichamelijke oefening BRIEVES Oil DE HOOFDSTAD DE WINKELSLUITING Wat ee.n gevaarlijk onderwerp voor een .yelcelij-kschen brief. Wij berinneren ons nog [zoo goed, welk een heftigen strijd er in Am- sterdam en in vele andere plaatsen trouwens 'ook, voor de winkelsluiting is gevoerd, wij hadden in die dagen de bekende heer Duy- i kleine en groote ^prekersen debaters, die al ker, de heer Manassen, heit Cr. Hist. Raads lid Chr. v. d. Velde en heel een leger van het volk trachten duidelijk te maken dat de winkelsluiting de ondergang van den winke lier en de dood van onze stad was. Hoe hebben we zelf wel, tot diep in den nacht over de siciale beteekenis van de ver ordening met diverse bestrijders aan het bakkolijcn geweest. Het werd zoo laat en de vergadering bleef zoo geanimeerd, dat de .zaalhouder ten slotte maar alle lichten uit draaide, we hadden nog gasverlichting ge- flukkig, en wij ten slotte weg moesten. Nu weet ieder, dat er wel zaken van heb ben geleden, dat vooral in den overgangstijd enkele winkeliers het heel moeilijk hebben gehad, maar er zijn er toch maar weinigen, die naar den tijd van ongebreidelde vrijheid, dat is getrouwelijk overgezet zijnde, heusche slavernij, terug willen. Ook voor den winkelier en het winkeliers- gezin, is de sluitingsverordening in menig opzicht een zegen geweest. Maar er blijven moeilijkheden. Wel niet voor alle zaken en alle branches maar voor sommigen, Daar is het uitgaand publiek, daar zijn de vreemdelingen, die 's avonds in de stad wat rondwandelen en wel zouden willen koopen, maar geen gelegenheid heb ben. Daar is onze schippersbevolking die soms laat in den avond arriveert en die i koopen moet Wat is er, met deze dingen als motief, ai aan de verordening gewrongen. En wat heeft men al kunstmiddelen toegepast om aan den greep van den wetgever te ontko men. De moeilijkheid voelt ieder wel. Maar het brengen van solutie is niet zoo gemakkelijk. Want het opening maken hier en daar, kon de geheele verordening aantasten en de so ciale beteekenis sterk doen verminderen. Zulk een goede sociale maatregel is slechts te handhaven als ze niet te scherp contras teert met de gewoonte vain de bevolking. Do verkeerden die er wel altoos blijven zuilen, passen zich ten slotte wel aan. Natuurlijk mag men bij dit alles de be langen van het bedrijf nimmer uit het oog verliezen. Het overmatig prikkelen van of spe.culeeren op de kooplust van het publiek, 'heeft waarlijk onze bewondering niet. Maar de gelegenheid om te koopen moet er toch, en in voldoende mate zijn. Dat is niet alleen een belang voor den winkelier, die nu eenmaal niet uit altruïsti sche overwegingen aileen zaken doet, dat is ook het belang van den winkelbediende, wiens salaris uit het bedrijf moet komen en die op zijn beurt ook weer kooper is, en tot koopen gelegenheid moet hebben. Wij vragen ons af of de organisaties van Kantoor- en Handelsbedienden, die dezer dagen aan den Raad herziening van de ver ordening op de winkelsluiting verzochten, niet een weinig het doel voorbij schieten. Zij vragen een algemeene sluiting des avonds om zeven uur en meenen dat dit eigenlijk nog zeer bescheiden is, want dat men, althans voor vier dagen wel reeds tot sluiting om zes uur kan overgaan. Wij zien niet voorbij dat er zaken zijn, groote zaken voor het meerendeel, die nu reeds zonder verplichting om zes uur slui- (en. Wij gelooven dat dit in bepaalde bran- phes zeer wel mogelijk is. Wij willen daarbij onk gaarne toegeven, dat in het winkelbe drijf nog altoos heel lange arbeidsdagen worden gemaakt en dat invoering van het werktijdenbesluit dringend noodig was. Maar is zulle een vroeg sluitingsuur voor heel de lijn wel te verdedigen en zonder groote schade mogelijk? Beroep op toestan den in het buitenland kan ons hier niet veel verder brengen. Wij hebben rekening te houden met het feit, dat vele vrouwen, arbeidersvrouwen alereenst, niet eerder kunnen winkelen voor de man van zijn werk thuis is gekomen, en het eten is gedaan. En wij zien ndet goed hoe men deze waarlijk niet geringe moeilijk heden zou kunnen oplossen, indien men kwam tot toepassing van een maatregel als hier wordt gevraagd. Zoo staat het ook met een sluiting op Za- GEEN CHR1STF'JJKE FEES,. I MEER! SLECHTS SPORT- EN REVOLUTIEDAGEN i Berlijnschen correspondent) dienst hangen, worden als geestelijk min derwaardig beschouwd deor liun niede- mensclieu en als politiek gevaar voor den staat. Hoe ver deze invloed van de sport gaat moge blijken uit het feit, dat aan arbekiers, RUSSISCHE TERREUR IN BERLIJN! die aan voetbal doen, op een en deaizeiiden dag vrij gegeven client te worden. De no bele vootajaisport mag vooral miet ouder den dagelijkse li an airbtul lijden! Men is voor nernens don kalender te „normaliseeren". Twaalf normale maanden wid men uit schrijven, eik van dertig dagen, en dus van j0 zes Russische weken. De vijf revolutioin- dacht, en ook al krijgt mem ndet bepaald 1 naire feestdagen vallen buiten dezen ka den indruk, dat het Russische volk reden lender. Schiet er alle vier jaar dam nog een tot feestvieren beert, toch wordt van Russi- dag over, weil, dan maakt men daar een sche zijde naar aanleiding van dit histo-1 feestdag van tea* eere van de industralisee- rasch feit drulc propaganda gemaakt voor-ring van staat en volk! den ideaalstaat der bolsjewiki. Met woord In Dui'tschland, waar onder Russischen en beeld tracht men de wereld orvan te invloed het communisme sterk aan omvang overtuigen, dat in geen ander land meer heeft toegenomen, wordt de loftrompet over wordt gedaan voor de volksontwdkke- j de Sovjet-Unie geblazen. Men leest van ling dan juist in Rusland. Werd niet pas I „Zwölf Jahre Aulbau" begrijpt dan eoh- dezc-r dagen in Moskou een groot plameta- j ter niet, dat de kieken meestal op verwal rium geopend? En hebt ge reeds gelezen en venvaarloozimg wijzen, van den nieuwen Russischen kalender? Die Men is er op uit, om de metaalindustrie maakt een eind aan alles, wat aan kerk en I en de chemische productie uit te breiden, godsdienst en historie doet denken, neemt Het krachtstroombedrijf wordt volgens een een loopje met de naïven, die nog PasClien, grootsch plan uitgewerkt en de steenkool- Pinksteren of Kerstmis willen vieren kent industrie der verschillende districten, b.v. alleen nog maar een jaar van den arbeid,1 Doenz, Ural, Kuanetzkd, verhoogen hun pro- 3G5 dagen van hard, ononderbroken werken, j ductie van 35 op 75 millioen tonnen. Nu ja, wat afleiding is onmisbaar en daar- Ik plaats tegenover deze schoone beloften om zullen er over 't gansche jaar vijf feest-het nuchtere feit, dat we in Berlijn weinig dagen worden gehouden. Wat er op die vijf van haar verwezenlijking merken. Het ge- dagen gevierd wordt? Natuurlijk de revo-1 zantsehapsgebouw Unter den Linden en het lutie! Door ouderwetsche Zon- en feestda- gebouw der Russische Handelsvertegenwoor gen mag het werk niet meer onderbroken diging in de Lindenstrasse zijn vol geheim- worden. Dat is ongepast. .zinnigheid. Van den Raad der Volkscommissarissen j Juist de laatste weken hoorde men van ging thans een decreet uit, waaruit afgeleid Russische hooigeue ambtenaren, die wegens moet worden, dat het aantal jaarlijksche lonnauwkourigiicdd naar Moskou gecomman- rustdagen niet wordt verminderd het aantal werkuren dus niet mag wordem veihoogd. Volgens een nieuw systeem krijgt elke arbeider zijn vrijen dag of zijn bepaald aantal vrije uren. Er wordt echter in groe pen gewerkt, zoodat het bedrijf daaronder ndet meer te lijden heeft. De week telt in den Russischen heilstaat tegenwoordig vijf dagen. Vier dagen wordt er gewerkt en den vijfden dag kan een be paalde groep van arbeiders uitrusten. Met de regeling van een nieuwen kalen der gaat het helaas minder vlot dan met het afschaffen van alle Christelijke feest dagen. Iedereen wil nader weten, welke dagen voor hem In aanmerking komen om uit te gaan en aan sport te doen. Want voor een goed deel der bevolking ia tegenwoordig de ontwikkeling en ontspanning van 't lichaam, deerd zijn, maar uit angst voor de doodstraf er niet heen durven! De leider dezer lia-n- delsafdeeling, Begge, is niet een Rus, maar Letlander, en geldt als een vertrouwensman der Russische machthebbers. De Duitsch-Russisohe Filmmaatschappij Derussa staat onder verdenking van fi- nancieele onregelmatigheden. Zerer, de lei der der fotografische centrale, Renin, de lei der der sociale afdeeling, en Lewine zijn plotseling uit Berlijn spoorloos verdwenen. In de diplomatieke kringen der Berlijnsche sovjets hult men zich in geheimzinnig stil zwijgen. Sedert Stalin's beste vriend en ge volmachtigde, Roisemann, in Berlijn woont, schijnt er onder de Russische ambtenaren een paniek te heerschen. Men hoort van den „groot-inquisiteur" fluisteren. Men zal moeten erkennnen, dat de ideale beschrijvingen, welke via Moskou hierheen wat eertijds als eisclx werd gesteld tot ver- overwaaien, allerminst in overeenstemming zorging van het geestelijk leven. zijn met de feiten, welke wij in Berlijn, Pa- De menschen, die nog aan kerk en gods-1 rijs en elders beleven. terdag om 8 uur. Hier kan men voor een groot deel der bevolking inderdaad laten gelden, dat het vroeger koopen kan. Maar in een stad met een zoo samengestelde bevolking als de onze geldt dat toch bij lange na niet voor allen. Een vroeger sluitingsuur dan 11 uur is zeker mogelijk, is met het oog op de voor bereiding voor den Zondag ook alleszins go- wenscht, maar het zal, meenen wij toch niet gemakkelijk zijn dit zoo vroeg te stellen, als voor velen ongetwijfeld wenschelijk is. Precies zoo staat het mot den wensch om in verband met den eisch van het werktij denbesluit één dag per week alle winkels des middags na 1 uur te sluiten. Zeker die vrije middag voor het personeel en voor den win kelier willen wij gaarne verdedigen. Maar laat het gecompliceerde leven, deze unifor me bepaling wel toe? Is niet een andere regeling naar districten of branches te ver kiezen? Hier zitten, wij weten het, speciaal voor de controle groote moeilijkheden. Maar is het niet beter, die moeilijkheden te aan vaarden dan zoo straf in te grijpen? Men mag niet toelaten dat de winkelbediende en evenmin de winkelier, slaaf wordt van het publiek maar men mag evenmin uit het oog verliezen, dat wanneer men ophoudt het publiek te dienen, men zijn eigen economisch graf bezig is te graven. Hier wreekt zich het gebrek aan een goede vakvereeniging, aan een bedrijfsorganisatie. Dit verwijt treft niet de bestaande organi saties en haar leden, wel echter de duizenden die verre bleven. Een krachtige vakvereeniging zou in leg met de werkgevers dit moeilijke pro bleem moeten oplossen. Voor zoover noodig kon de overheid deze oplossing sanctioneeren Mogen althans onze christelijke werkgevers en bedienden pogingen doen, den goeden weg te vinden. AREND VAN AMSTEL. INGEZONDEN MEDEDEELINQ. Land- en Tuinbouw, Gemengd Nieuws. De algemeene vergadering van bovenge noemde vereeniging wordt 16 Dec. e.k. in het Krelagehuis te Haarlem ghouden. Op de agenda zullen eenige voorstellen tot redactiewijziging in de statuten en verhoo ging van het maximumbedrag der kosten voor behandeling van een geschil door het scheidsgerecht van 100 tot 500 voorko mend benevens een voorstel Oegstgeest, oni in het handelsreglemont bepalingen op te nemen ten aanzien van den mudgoedhandel. Op 24, 26, 27 en 28 Dec. e.k. wordt in het Krelagehuis te Haarlem een keuring en ten toonstelling van gebroeide gewassen gehou den en van 24 tot 28 Dec. e.k. een dergelijke tentoonstelling in „Bloemlust" te Sassenheim MET EEN RIKS BEGONNEN De vorige week is de heer W. Wamaar, het bekende antirev. raads- en Pov. Staten lid te Sassenheim, tevens een vooraanstaand man op het gebied van bloembollen-handel en organisatie op dat terrein, door zijn col lega's gehuldigd. In een dankbetuiging voor al de bewijzen van waardeering, hem betoond, merkte de heer Warnaar, die een bloeiend bedijf heeft, o.a, op, dat hij 50 jaar geleden zijn zaak had opgericht met een rijksdaalder als begin, waarvoor hij zijn eerste bloembollen kooht en op een bleekveld plantte. TENTOONSTELLING-TELEURSTELLING De Duitsche landbouwtentoonstelling „Grola", die dit jaar te Hamburg werd ge houden, heeft een tekort van.... ruim 350.000 ui ark, dus meer dan 200.000 gulden! HONGAARSCHE TOMATEN. Volgens een Hongaarsoh blad zijn de pro ductiekosten in Nederland, waar de tomaten in kassen geteeld worden, veel grooter dan in' Hongarije, waar de teelt in de openlucht geschiedt. De teelt van tomaten neemt in Hongarije voortdurend toe. In 1927 waren bijna 1200 H.A. met tomaten beteeld, in 1923 bijna 1500 H.A. De uitvoer richt zich nog alleen i Oostenrijk, doch plannen bestaan, ook naar Engeland en Scandinavië uit te voeren. DE VARKENSINVOER IN ZWITSERLAND. Wegens een tekort aan slachtverkens staat de Zwitsersche regeering thans den invoer van dit vee weer toe. Oorspronkelijk werci de invoer slechts toegestaan aan Franloijk. Italië, Duitschland en Oostenrijk, doch hij is nu ook toegestaan aan ons land. BLOEMBOLLENTEELT IN BRABANT. In de omstreken van Steenbergen (N.-Br.) gaat men proeven nemen met de teelt van tulpen. De gladiolenteelt heeft goede resulta ten opgeleverd. Door de Ned. Pomologische Vereeniging hoof da f deeling „Fruitteelt" der Ned. Heide maatschappij zal op 18 Nov. a.s. de eerste keuring voor zaailingvruchten worden ge houden. Op deze keuring kunnen eveneens wor den ingezonden vruchten voor den inzender onbekend ter op naam stelling, alsmede uit het buitenland Ingevoerde hier te lande min der bekende variëteiten. De vruchten moeten vóór of op 16 Nov. worden ingezonden naar het bureau van de Ned. Heidemaatschappij te Arnhem. Kunst en Letteren. KASTEEL ESSENBURG. De heerlijkheid Essenburg onder Harder wijk dreigde over te zullen gaan in de han den van sloopers. Mevr. Goekoop van 's-Gra- I venhage heeft echter het kasteel aange kocht Het wordt thans geheel gerestau reerd. Iliemee is een bouwwerk uit de 14e eeuw bewaard gebleven. PRETTIGE KAMERAAD Zaterdagavond arriveerden te Groningen twee Duitsohers op wog naar Amsterdam, die elkander in den trein hadden leeren kennen. Te Groningen misten zij de aan sluiting der treinen. Zij maakten samen 'n uitsiapje door de stad en kwamen 'enslotte in een café waar zij eenigen tijd doorbrach ten. Een der beide Duitsohers verwijderde zich een oogenblik, van welke gelegenheid de ander gebruik maakte om te verdwijnen met medeneming van de koffer van zijn metgezel inhoudende geld, waardevolle pa pieren, een garderobe en een overjas. De politie van Groningen heeft den ge- heelen dag een gestreng onderzoek ingesteld doch kon tot dusverre nog geen resultaat boeken. Het onderzoek wordt zeer bemoei lijkt door het feit, dat de bestolene het café waar hij den Zaterdagavond doorgebracht heeft, niet meer kan terugvinden. Men meldt ons uit 's-Gravenzande: Nu m enkele bladen hei bericht nopens onregelmatigheden aan de groentcnveiling is vermeld, meenen we ook niet langer het bericht, dat ons reeds lang bekend was, te moeten verzwijgen. De betaalmeester der veiling, de heer P., had het vorig jaar een kastekort van f 60.000. Uitvoerig werd in een besloten ledenverga dering besproken welke maatregel men zou toepassen. Door familieleden van P. was toen het tekort bijgepast en de betaalmeester zou hen dat bedrag weer vergoeden. Daar mede gang de veilingvereeniging toen ac toord. Evenwel is reeds eenigen tijd geleden gebleken, dat de zaken verkeerd gingen. Ten slotte heeft een onderzoek plaats gehad, waarbij een tekort van f 4800 bleek. Een buitengewone ledenvergadering van de veiling besloot na uitvoerige besprekin gen den betaalmeester oneervol te ontslaan. DE DOODELIJKE DAMP. Leek het eerst, of de beide oude menschen Hardon en zijn vrouw de gasvergiftiging te boven zouden komen, thans is de man over leden. Hij was zeventig jaar oud. De, vrouw maakt het vrij goed. DE DOODELIJKE STROOM Te Zaandam is de 32-jarige gehuwde monteur Jansma, werkzaam aan het Ge meentelijk Electriciteitsbedrijf, in aanraking gekomen met het hoogspanningsnet en da delijk gedood. Tengevolge van dit ongeval was de stad gedurende eenige uren van electrisch licht en kracht verstoken. Bij de Middelburpsche politie is aangifte gedaan, dat een boekhouder van de coopera tieve melkfabriek op Walcheren in den tijd van zes jaar een bedrag van veertien dui zend gulden heeft verduisterd. De man heeft bekend. KINDERVERLAMMING. Te Bergambacht doet zich kinderverlam ming voor bij een 4-jarig jongetje, afkom stig uit Gouda. Te Beek en Donk (N.Br.) zijn drie geval len van kinderverlamming geconstateerd. Schaakrubriek. OM EET WERELDKAMPIOENSCHAP. De 25ste partij afgebroken. riet verloop van de 25ste partij was aldus: Wit: Aljechin. Zwart: Bogoljoebof. 1. düd4, PgS—f6; 2. c2—c4, c7—c6; 3. Pgl—f3, d7d5; 4. e2—e3, e7—e6; 5. Lfl—d3, PbSd7; 6. Pbl—d2, LfS—e7; 7. 0-0, 0—0: 8. b2b3, b7—L6; 9. Lel—b2, LcS—b7; 10. Ddl—e2, c6c5; 11. Tfl—dl, e5Xd4; 12. e3>' d4, d5Xc4; 13. b3Xc4, Tf8— eS; 14. Pf3—e5, Pd7X«5; 15. d4Xeo, Pf6—d7; 10. Pd'2—ei, DdSc7; 17. Pe4—d6, Le7Xd6; 18. e5Xd6, Dc7—c6; 19. De2gó, e6—e5; 20. Dg4g3, Ta8d8; 21. Ld3e2, TeSe6; 22. Lc2f3, Dc6c8; 23. Lf3Xb7, DcSXb7; 24. Tdl—dj, Te6g6; 25. Dg3—h3, Db7—c6; 26. Tal—cl, Td8e8; Tel—<11, h7—h6; 28. g2—g3, Te8— e6; 29. Dh3—h4, KgS—h7; 30. Dh4—ei, Dc5 —ai; 31. Td5—d2, Pd7—c5; 32. De4^f5, Pc5 <17; 33. Df5Xf7, Tg6—f6; 34. Df7—h5, Da4X c4; 35. Tdl—cl, Dc4Xa2; 36. Dh5—dl, Da2— a5; 37. Tel—al, Da5-c5; 38. TalXa7, Tf&— f7; 39. Ddl—gi. Te6—gO; 40. Dg4— dl, e5—e-4. Hier werd de partij afgebroken. HOCKEY DEN GOEDEN KANT UIT I De (neutrale) Ned. Hockeybond maakt in i meer dan een opzicht een goede uitzondering bij de andere neutrale sportbonden. Het be stuur heeft destijds strenge maatregelen ge troffen, ora te vookomen, dat ook op het ge bied van hockey het amateurisme zou worden bedorven en al heeft men daarover in de neutrale sportpers heel wat schampere woor den geuit, het was toch een daad, die waar deering verdiende. Thans weer is er een n'euw goed spoor gevolgd. De N. H. B. heeft nl. besloten een Zaterdagmiddagcompetitie in te steller, zoo dat de wedstryden nu niet meer alle op Zon dag plaats vinden. Men mag het betreuren i dat verreweg het grootste aantal wedstrijden I nog op Zondag wordt gespeeld, het is althans I weer een stap in de goede richting, dat een begin is gemaakt met een Zaterdagm'ddag I competitie, te meer, waar op dit gebied geen Chr. organisatie bestaat, zoodat vereenigin- gen als de Roode Driehoek bjj wedstrijden niet mee konden doen. Als men nu maar niet denkt, dat men er met een Zaterdagmiddag competitie is ATHLETIEK JAPANSCHE CIJFERS We hebben er reeds eerder op gewezen dat de Japansche athletiek in den laatsten ty'd groote vorderingen maakt. Dat wordt weer opnieuw bewezen door de thans samen gestelde lijst van Japansche records waaruit wij hieronder een uttreksel laten volgen: I 100 M: 10.7 sec; 200 M: 21.6 sec.; 400 M 50.2 sec.. 800 M: 1 min. 58.6 sec.; 1500 M 4 min. 7 sec; 5000 M: 15 min. 30.8 sec; 10.000 J M: 82 min. 11.8 sec; 110 M hindernis: 15.1 sec.; verspringen: 7.55 M; hoogspringen: 1.92 M; polsstokspiingen4.10 M; hink-stap sprong: 15.41 M.; discu...verpen: 42.05 M. en speerwerpen: 62.81 M. DE GROOTE RIVAAL VAN NURMI Petkievicz, de Poolsche athleet, die eenigen lijd geleden plotseling naam gemaakt heeft door Nurmi te slaan, vertrekt binnenkort naar Amerika, waar hij aan eenige zaalwed strijden zal deelnemen. Men heeft in Polen groote verwachtingen van Petkiev cz, rekent er zelfs op, dat hij binnenkort de verrichtin gen van Nurmi zal kunnen overtreffen. De tot dusver door hem gemaakte tijden recht vaardigen echter voorloopig een dergelijke verwachting ndet. KORFBAL NIEUWE VEREENÏGINGEN Te Lïsse en te Hoogeveen zijn thans nieuwe Chr. Korfbal-vereenig ngen opgericht. In de bloembollenstreek, waar eerst in het geheel gèen korfbal gespeeld werd, bestaan nu reeds 4 Chr. Vereendgingen, waarvan de meeste in bloeienden toestand verkeeren. Allen zijn aan gesloten by den Chr. Korfbal-Bond. De ver, te Hoogeveen staat nog alleen. ONTSPANNING PAARDEN DE RUSSEN TE VINCENNES De Russische dravers Petuschok, Chosjain cn Priinell, die op het oogenbl k met zooveel succes aan de draverijen in Duitschland deel nemen, zullen binnenkort vaar Vincennes ver trekken, om zich voor te bereiden voor de winterdraveryen aldaar. MEDISCHE KRONIEK VERPLEGING VAN ZIEKEN Zoo groot als vroeger de afkeer was van ziekenhuizen, dat men, als 't ware, liever thuis stierf, dan in een ziekenhuis te gaan, met eenigen kans op beterschap, zoo is er thans een bijna overdreven zucht naar zoo'n inrichting te gaan, met overdreven verwach ting daarvan. Een zieke behoort thuis te wor den verpleegd en dan alleen naar 'n ziekenhuis of Sanato rium, waneer om een of andnre reden, bv. voornamelijk bij ernstige operaties, bij be smettelijke ziekten of bij te klein behuisd zijn, gen gelegenheid is voor verpleging in de eigen woning. Hoe ruimer men behuisd is, des te beter, terwijl een ruime beurs ook van veel waar de is, want een zieke kost zoowel tijdens als na de ziekte veel geld. Wanneer nu hier van ziekenverpleging wordt gesproken, wordt daarmede bedoeld, een eenigszins langdurige of ernstige ziek te. In zoo'n geval, waar men dit betalen kan, is dus de hulp eener verpleegster van heel veel waarde. Tegenwoordig komt, vooral door de hulp van het Witte Kruis en andere vereenigin- gen meer en meer de hulp van wijkver pleegsters in zwang die men gratis of tegen draagkracht kan bekomen. Deze zusters helpen dan de huisgenooten bij de moeilijkste zaken in de verpleging en zijn van heel veel waarde. Iemand, die het goed betalen kan, zal het best geholpen zijn door een vaste verpleeg ster; die het minder of in 't geheel ndet be kostigen kan, door een wijkverpleegster. Ge woonlijk zal het wel zoo gelegen zijn, dat de verzorging, althans in hoofdzaak neer komt op de huisgenooten. Daarom heeft het ontegenzeggelijk veel waarde, wanneer ieder een, in elk geval een weinig afweet van de allereerste eischen der ziekenverpleging. De eerste eisch voor een goede verzorging in de eigen woning is een doelmatig ziekenvertrek. Heeft men een groot huis, dan kan men daarvoor een aparte kamer uitzoeken, ver weg van het straatrumoer en gunstig gele gen voor wind en zon. In verreweg de meeste gevallen zal men zich tevreden moeten stellen met de gewone slaapkamer. In geen geval de huiskamer, waar ook de gezonde leden van het gezin verkeeren; dit is niet alleen noodig met het oog op de rust, die elke patiënt dringend noodig heeft, maar ook om de noodige frisch heid in de ziekenkamer te houden. Hot is in de eerste plaats wenschelijk, eveneens voor een slaapkamer, dat het ver trek ruim en luchtig zij, zoodat de kamer 's morgens en 's avonds gemakkelijk kan gelucht worden, ook na gedane behoeften. Er kan voldoende lucht binnen komen, door het openen der ramen. Om te voorkomen, dat de koude lucht, die gedurende het vcntileeren binnen stroomt, den patiënt zou hinderen, kan men een kamerschut om het ledikant plaatsen. Het is ook beslist noodig, dat er voldoende licht zij; is de lichtbron te sterk,'dan kan men dit door kappen om een lamp, of door gordijnen voor het venster verminderen. 's Zomers zorge men voor afweer der war me zonnestralen, terwijl 's winters de ka mer aangenaam verwarmd (60° F.) dient te worden, terwijl men tevens zorgen moet, dat de kamertemperatuur niet te droog wordt, wat men kan bestrijden door een schotel met water op de kachel te plaatsen. Als van zelf sprekend is ook zindelijkheid in- de kamer en in het bed een hoofdver- elschte. Stofnesten en onnoodige meubels, verwij- dere men uit de ziekenkamer. Het beste is dus een zeil, dat de vloer bedekt, of een vloer van goed aaneensluitende planken, op dat de grond met water kan worden gerei nigd. Men moet vooral snel uit de ziekenkamer verwij deren al wat daar niet thuis behoort, dus overgeschoten eten, gebruikt vaatwerk en kopjes, uitscheidingen van de zieke, be nevens vuil bedden- en lijfgoed. Men moet het bed van den patiënt zóó plaatsen, dat alleen het hoofdeinde tegen den wand staat, opdat de zieke van alle kanten kan geholpen worden, althans van drie zijden. Voorts mag de zieke niet wor den gehinderd door tocht of te veel stra lende warmte van de kachel. Zoo noodig kan men daarvoor zorgen door een kamer schut Sloopen en lakens moeten vaak worden verwisseld. Voor het geval, dat de patiënt uitscheidingen laat loopen, legge men hos pitaallinnen onder hem. Lakens moeten steeds zeer gelijkmatig en strak liggen. Doen zij dit niet, dan geven zij door plooien en vouwen evenals scherpe kruimels dit kun nen doen aanleiding tot doorliggen. En dit te voorkomen heeft heel veel waarde. De bedekking zij vooral niet te zwaar, vooral daar de kamertemperatuur dit onnoo- "ig maakt. Zieken, die te zwak zijn, om zich zelf op te richten, maken gaarne gebruik van een koord, dat aan de voeteneinden bevestigd is, en waaraan zich een dwarslat bevindt voor handvat. Vroeger toen men nog sliep in een ledikant met een hemel of in bedsteden, vond men zoo'n optrekker in elk bed, ook voor den gezonde. Men noemde ze bedden kwasten. Heeft men warme kruiken aangelegd, bijv. om de voeten te warmen, dan moet men die kruik steeds omwikkelen, voor 't gevaar van verbranding der huid, wat meermalen bij minder zorg is gebeurd. Het is alleszins wenschelijk, dat de pa tiënt, zoowel 's avonds als 's morgens in een frisch bed wordt gelegd. Is de kamer ruim genoeg, dan neme men hiervoor een ander ledikant, of een divan. De lakens van divan of ledikant moet men voor 't gebruik eerst verwarmen, opdat de patiënt door de koude lakens niet onaangenaam worde ge hinderd. Vooral zorge men, dat de patiënt bij het verbedden geen koude kan vatten. Men sla hem daarvoor dekens om en zorge dat ramen en deuren in dien tijd niet ge opend worden. Het succes dr verplging hangt grooten- deels af van dfl zindelijkheid die in acht wordt genomen. Vooral ook van de lichamelijke verzorging van den patieit. Indien deze daartoe zelf niet in staat is, meet men hem dagelijks handen en gelaat cn soms ook andere lichaamsdeelen met lauw water en zeep wasschen. Vooral is ook noodig de tanden te poet sen en den mond te spoelen. Het laatste is vooral daaiom zoo noodig, omdat zich sjcedig ontstekingen van het mouldij itli's mor doen. Vrouwelijke patiënten vereischm ve®! zore voor het hoofdhaar Anders geraakt dit spoe dig 1 opeloos in de war. Voor alle zieken, maar voornamVük .'oor hen. die veel zweeten, is meermi.cn vei Sihoonen noodig. Men moet dit dan 'loon, wanneer de patiënt niet zweet, of anders na hem onder de dekens grondig te hebben af gewreven. Het schoone goed moet eerst een weinig worden verwarmd. Het mag in geen geval koel of vochtig zijn. Het is niet alleen voor den zieke zeer aan genaam wanneer zindelijkheid op lichaam kleeding en bed wordt betracht, maar het voorkomt onaangename gevolgen, vooral het z.g.n. doorliggen. Zieken, vooral die lang liggen en verzwakt zijn, bij sommige ziekten zelfs zeer spoedig,- hebben neiging om door te liggen, juist op die plaatsen, waarop zij veel steunen en lig gen, dus de hielen, de zitvlakken, de len denen en de streek der schouderbladen. Door liggen wordt veroorzaakt, zoowel door den langdurigen druk, alsmede door de mindere voeding. Het kan uiterst pijnlijk worden ge ïnfecteerd. Genezen van doorliggen is uiterst moeilijk, vooral omdat de zieke toch nog op de zieke plaatsen moet blijven liggen. Het is dus van het uiterst belang te trachten dit doorliggen te voorkomen. Men moet dan steeds zorgvuldig er op let ten, dat de boveneenoemde Dlaatscn niet' rood gaan zien; men zorge voor uiterste, reinheid ter plaatse en verwijdere oneffen heden in kleeding en beddengoed. Er zijn verschillende middelen om het doorliggen te voorkomen, bijv. genoemde plaatsen wasschen met kamfersplritus, bran dewijn of citroen. Nog beter is het gelijk tijdig toepassen van waterbedden en lucht kussens. Men behoort ernstige zieken nooit alleen te laten, opdat de patiënt wanneer dit noo dig mocht zijn, direct geholpen kan worden. Het komt nog al eens voor, dat patiënten, die erg zenuwachtig zijn, gaan ijlen. Voor -de omgeving is dit dikwijls een benauwend en angstig gehoor, doch niet altijd is hel een erna'ig verschijnsel. Sommige menschen ijlen reeds bij eiken koortsaanval. Doch juist een ijlend patiënt moet mén miet alleen laten; hij kan allerlei verkeerde dingen doen, b.v. uit bed komen en ongekleed op straat gaan, wat natuurlijk tot ernstige ge volgen aanleiding kan geven. Wie met de verpleging van een zieke is belast, hetzij een zuster of een huisgenoot moet ernstig letten op alles wat de patiënt doet of laat. Ook vooral in alles zich richten naar de voorschriften van deo behandelen- den geneesheer. Besmettelijke zieken eischen, uit den aard der zaak, nog veel nauwlettender zorgen dan de niet besmettelijke patiënten. Dan ete of drinke men in geen geval In de ziekenkamer en is het zaak zich telkens met water en zeep te reinigen na aanraking van den zieke of diens kleeding enz. Ook neme men de ontsmettingsmiddelen, door den arts daarbij voorgeschreven. Wanneer men de Ziekenkamer verlaat, Is het beter van opperkleeding te wisselen. Ook kan men nog beter in de ziekenkamer een groot schort met mouwen dragen, dat do ge heele kleeding bedekt en dat ook gewas- schen kan worden. Wanneer de pa'iënt slaapt, geldt als al gemeene regel hem niet te wekken en hem niet in zijn s\aap te storen, ook niet voor eten of innemen van medicijnen. De dokter zal wel zeggen, indien dit noodig mocht zijn. En het zal wel tot de uitzonderingen behooren, dat er zooveel aan gelegen is, dat dn patiënt goed slaapt. Slaap is vaak nog beter, dan medicijn. Wanneer een patiënt een bloedspuwing heeft, kan dat voorkomen uit de longen of uit de maag. In het eerste geval gaat dit met hoesten, in het tweede geval me braken gepaard. In beide gevallen bewaart men de uitscheidingen en waarschuwe direct den doker. Vóór dat de dokter komt, legge men de patiënt op de zijde, met iets verhoogd bo venlijf, met het hoofd op zijde. Weet men do plaats van herkomst van het bloed, dan legge men daarop een ijszak met ijs. Heeft men geen ijszak bij de hand, dan neme men een varkens- of koeicnblaas, die wel bij een slager in de buurt is te krijgen, terwijl ijs meest bij banketbakkers voorhanden is. Het kan voorkomen, dat de geneesheer ook wil weten op tijden, dat hij niet bij den patiënt kan zijn, hoe de temperatuur en het aantal polsslagen en de ademhalingen zijn. De laatsten zijn gewoonlijk gemakkelijk te tellen. Men schrijve daarna direct de cij fers hiervan op, ook het uur van opname, nauwkeurig. Doet men dit niet, dan geraakt men anders spoedig in de war en zou dit werk waardeloos en nutteloos zijn. Om de tempera uur te weten, is de koorts- thermometer het aangewezen instrument, dat zelfs zoo populair is, dat men het thans ir» de meeste gezinnen aantreft. In gewone gevallen, doet zoo'n thermo meter vaak, voor de omgeving althans, meer kwaad dan goed. Men zit dan met een be zorgd gelaat de streepjes na te tellen, maakt zich angstig bij iedere verhooging en is niet in staat eenige conclusie er uit te trekken. Want juist de ernst van een ziekte kan niet worden afgelezen van de thermometer. Slechts in combinatie met andere verschijn selen van pols, ademhaling e. a. kan de dokter zijn gevolgtrekkingen maken. Lage temperatuur b.v. kan verontrustend zijn, en hooge niets te beduiden hebben en omge keerd. Daarom ls het wel wenschelijk geen thermometer aan te leggen zonder advies en zonder voorschrift van den dokter. Yan groote beteekenis voor den patiënt is diens voeding. Ook hier is het zaak zich streng' aan de voorschriften van den dokter te houden. Afwijkingen van het dieet kunnen de ergste gevolgen hebben, in sommige ge vallen het leven van den patiënt in gevaar brengen. Vandaar In ziekenhuizen het voor schrift. dat de bezoekers geen eetwaren of versnaperingen mogen medebrengen, zonder voorkennis van den dokter. Geneesmiddelen moeten precies op tijd en volgens de voor- schrifteft in bedoelde hoeveelheden worden gegeven. Vloeibare medicijnen geve men liever in een z.g. inneemglaasje clan uit een lepel. Pillen en capsules gaan het best naar binnen met een slokje water. Patiënten die deze moeilijk slikken, laat men ja knikken, het hoofd vooroverbuigen, maar juist niet achterover, het hoofd in den nek werpen. Poeders gaan het best in ouwels, vooral als zij leelijk smaken. Men ziet wel eens poeders in water doen cn dan innemen. Vele poeders zijn juist onoplosbaar; er komt dus niet veel van terecht. ITet is beter een poeder op den tong te nemen, daarna water te laten drin ken. Dan weet men zeker, dat alles naar binnen is gegaan. Tallooze malen is het voorgekomen, dat men zich vergistte bij het geven van medi cijnen, wat soms ernstige gevolgen had. Zelfs wel eens den dood veroorzaakte. Men lette dus steeds op wat men ingeeft en ook op de hoeveelheid. Men geve nooit uit een 1 flesch, waarop geen etiket staat voor wie het is bestemd cn hoe het moet worden ingenomen. Nalatigheid in deze heeft reeds menig noodlottig gevolg gehad. Heel verkeerd is patiënten met geweld in te geven. Gewoonlijk zal men het verder brengen met een overredend praatje. Bij kinderen, zal dit echter altijd niet zoo ge makkelijk gaan, en zal men wel eens tot dwingende middelen zijn toevlucht moeten nemen. Willen zij b.v. den mond niet openen dan krijgt men dit wel gedaan, door het dichtknijpen van den neus. Het kan wel eens voorkomen, dat men een zieke naar een ander vertrek moet over brengen. Dan zorge men vooral door omslaan van dekens, enz., dat geen kouds ken worden gevat. Zelfs vrij zware personenkunnen, althans op korten afstand, door één persoon worden gedragen. Mits men dit doet op de volgende wijze: Schuift een hand onder do boyenbeenen van den patiënt en de andere hand onder de ledcnen, terwijl do patiënt zijn armen slaat om den hals van dengene die hem draagt. Wil men een patiënt naar een ander huis Of naar een ziekenhuis vervoeren, doet men dit het best met een brancard, die in een rijtuig of auto wordt geplaatst. In alle groote steden, zelfs op het platte land, vindt men rqeds doelmatige ziekenauto's voor verveer. In tijd van nood kan men ook gebruik maken van een deur of oen ladder, waarop een matras wordt gelegd. Bovendien zau men met banden of riemen om patiënt en deur heen, de veiligheid van het vervoer zeer bevorderen, v. d. H.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 3