VRIJDAG 8 NOVEMBER 192S TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS LEIDSCHE CHRISTELIJKE BESTURENBOND PROPAGANDA-AVONC ZEOEN EN PLICHT In de groote zaal van Prediker werd gis- ioravond een propaganda-vergadering ge houden van den Leid'schen Christolijken Be- sturenbond, waarin als sprekers optraden de heeren Wetselaar en Nieuwland. De vergadering, die zeer goed bezocht waS, ptond onder leiding van den heer Schone- veld, den voorzitter van den Bond, die allen hartelijk welkom heette, speciaal de sprekers en het zangkoor en zijn boste wonschcn voor het welslagen van den avond uitsprak. Ds. Thomas, die een slotwoord zou spreken was nog niet aanwezig, zoodat Spr. dezen nog niet welkom kon heeten. Als eerste Spr. trad, nadat eerst het zang koor Hosannah onder leiding van den heer Wolf zich had laten hooren, op de lieer Wetselaar, zooals de Voorzitter in zijn openingswoord reeds had gezegd, voor Leiden geen onbekende. Rede van den heer Wetselaar. Spr. had tot onderwerp gekozen „Dank baar voor genoten zegen" enbegon met er op te wijzen hoe zegenrijk het Christelijk Na tionaal Vakverbond reeds geweest is voor het gansche Nederlandsche volk. Het heeft zijn opgang en zijn neergang gekend. In 1919 telde het verbond 76.000 leden, maar de na- oorlogsche jaren deden het dolen tot 46.000 leden. Door hard werken groeide het echter weer. 18.000 leden zijn er in de afgeloopen 3% jaar weer bijgekomen en daarvan 9.0Ö0 in het be gin van 1929. Deze groote aanwas was een opwekking voor het bestuur om do restee- rende maanden nog aan to grijpen om het cijfor nog hoogcr op te voeren. Veel is or door het C.N.V. bewerkstelligd en men heeft wel eens beweerd, dat dit alles materialis- toch was, maar men vergeet dan toch, dat er -wel degelijk geestelijke drijfveeren achter Otten. Spr. wees er op wat er enkele tiental len jaren geleden door de arbeidende klasse geleden werd. Wanneer men dat beschouwt dan leert men den zegen, waardoor de ar beider ook kan komen tot meer geestelijke ontwikkeling, eerst recht op prijs stellen. De werktijd, werd onmatig ingekort, het loon word verhoogd, de feestdagen kon den worden gevierd, men kreeg enkele va- cantiodagen. Als er op hot gebied van de sociale verze keringswetgeving iets tot stand is gebracht, dan is dat mede te danken aan de Chnste- lijk-Sociale beweging. Op het gebied van veiligheid, van ziekte verzekering zijn zegenrijke maatregelen te conatateeren. Wel is er op dit gebied echter nog veel te doen. Men denke aan de zorg voor den ouden dag, van den arbeider in het particu liere bedrijf. Daarin dient nog veel gedaan te worden. De levensavond van den arbeider moet door hem niet met angst tegemoet be hoeven to worden gezien. Spr wil vanavond echter meer de zonkant laten zien. Hij wijst op de uitstekende weer- standskas van het C.N.V., op het fonds voor eigen gebouwen, op hot t.b.c.-fonds „Draagt Elkanders Lasten", op het eigen Vacanüe- oord. Het C.N.V. streeft er naar te komen tot bed rij fa-organisatie. Er is nog heel wat te doen voor het zoover is, maar: Het komt. Het gaat den goeden kant op. God heeft ons rijk gezegend. Dankbaar daarvoor moeten Wij zijn en die dankbaartieid moeten wij uiten door voor da Chr. Vakbeweging op de bres te staan. Wij moeten er op uittrekken, nog xn deze maand, om de arbeiders op te wekken zich te organiseeren, om zich aan te sluiten bij hen, die 6trijden voor den arbeider in ge hoorzaamheid aan het Woord en den wil van oGd. Daarna sprak do hoer Nieuwland over ïiet onderwerp „Zegen verplicht". Rede van den heer Nienwland. Spr .wees er op, dat het vanavond er In de eerste plaats om gaat om do eigen men- schen op te wekken tot propaganda. De eer ste spreker heeft opgewekt om dankbaar te «zijn voor genoten zegen. Dankbaar aan God in de eerste plaats, die hot C.N.V. als middel wilde gebruiken. Het is goed, dat ons de zegeningen weer eens onder oogen worden gebracht, om daaruit moed te scheppen voor de toekomst De .dankbaarheid moet ons aanzetten tot daden. Hoe zullen wij dat be ter kunnen doen dan door hard te werken, het C. N. V. groot te maken. Dat kan geschie den op verschillende wijzen. De beste wijm is wel het huisbezoek, dat misschien velen moeilijk lijkt, maar dan toch ongetwijfeld de beste resultaten oplevert. Ook hier m Leiden moet in de Novèrnbermaand dat werk aan gepakt worden. Propagandageschnftjes en een handleiding voor huisbez°eJe« aan hierbij ten dienste. Spr. gaf voor het huisbe zoek overigens verschillende practische wen ken en wees voorts op de bedoeling van de Novemberactie van het C. N. V. Dit doel is het ledenaantal op te voeren tot het cijfer dat in 1920 werd bereikt en dat nadien zoo onrustbarend Is gedaald. Weliswaar i» men er dan nog niet, maar het is een groote stap in de goede richting. Lelden telde in 1921 ruim 1.00 leden, op 1 Januari 1920 nog geen 1200 Als Leiden haar aandeel in den groei geheel wil volbrengen, moeten ruim 100 leden worden gewonnen. Vooral moet hierbij het oog worden gesla gen op de jeugd, die bij ons hoort. De c jfers te dien opzichte zijn niet bijzonder rooskleu rig. Spr. besloot met een opwekking om, met ziende op den tegenstand, door het Chr. be ginsel gedreven, de actie voor de Chr. sociale beweging te voeren. De voorzitter dankte den spreker en heette welkom Da H. Thomas, die inmiddels ter vergadering was verschenen. De zangvereeniglng liet zich daarna nog maals hooren, zooals ook na de rede van den vorigen spreker. De voorzitter dankte haar voor voor haar medewerking. Ds Thomas sprak het slotwoord naar aan leiding van de tekst: De muren van Jericho zijn gevallen nadat zo zeven jaren omringd waren geweest De muren van Jericho zijn gevallen op een zonderlinge manier. Ze zijn gevallen door het geloof. De geweldige optocht trok om do stad onder geluid der heilige muziek. Geloo- vig en gehoorzaam waren de belegeraars. Pe eerste zes dagen schenen niets\te helpen. Geen stukje kalk is er gevallen. Maar op den zevenden dag werd de gehoorzaamheid des geloofs beloond. Ze moesten eerst juichen (dat is iets specifieks Christelijks) en toen viel de stad. Wat zal Israël beSpot zijn geworden, toen het zoo eiken dag om de stad kuierde. Ze hadden een worsteling op leven en dood verwacht en daar zagon ze die dwazen wandelen en de Jerlchoërs zaten lachende 6p -de muren met hun boenen te bengelen. IKGEZONDEN MEDEDEELING. Horgen EERST naarWAALS^ 10/4 graslinnen v. lakens 0.29 Hans Sporthemden nieuw ste dessins, prima kwali teit, groote maten 1.25 Elastieke Bustehouders, rose, zeer solide, alleen deze week 0.54 Overhemden met piqne borst, prima kwaliteit ka toen en plque extra mooie afwerking 2.10 Dames Slobkousen, wol met zijde, diverse mode kleuren 2.40 Planellen Kindernacht. hemden, nieuwste ruiten en strepen, leeftijd 4 Jaar 0.85 Kleine stijging per maat. Gestreepte gemoltonneerde Kinder Directoire in aar dige kleuren 0.21 Kleine stijging per maat NIEUW! NIEUW! Handwerk apparaat „Eureka" ln 2 maten verkrijgbaar 0.17 Totdat plotseling de woeste angst op hen viel bij het vallen der muren. Het geloof heeft Israël gered. Zoo moeten ook wij bidden om geloof in deze dagen, om geloof, dat sterker wordt, naarmate het be proefd wordt. De geschiedenis van Jericho moet ons be moedigen, wanneer aanvankelijk geen vrucht wordt gezien. Achter de to'egeruste mannen mekten de priesters loopen en daarachter de ark, We mooten er om smeeken dat God zijn heilige presentie ons doe ervaren. Er was ook een achtertocht, de grijsaards en vrouwen. De vrouwen moeten ook medewerken in de ge hoorzaamheid des geloofs. Die op de muren van Jericho kunnen spotten met uw bidden en uw bijbelteksten, aldus spr., maar laat ook deze spottaal u be- moodigen. Laat het u niet on'moedigen, als het te lang duurt. Het geloof kijkt niet op het horloge maar wacht op Gods dag. Met een vurige opwekking om stand to houden, als 't moet in de laa'tete bres, om op God te betrouwen tot het einde toe, be sloot spr. zijn peroratie. Dc voorzitter wekte ten slotte allen op om het gehoorde in practijk te brengen, waarna Ds. Thomas voorging in dankgebed. UNIVERSITEITSNIEUWS EXAMENS Geslaagd voor het semi-artscxamen de dames M. Mulder, Westwoud en A. M. Wa genaar, Wassenaar en de hoeren D, Eschau- zier, Rotterdam cn F. X. van Dorssen, Was senaar. Bevorderd tot arts do dames H. M. Reykc, Dordrecht, en. D. A. S. Zeeman, Den Haag. DR. W. P. JORI8SEN 60 JAAR. Dr. W. P. Jorissen, voorzitter van de Naderl Chemische Vereeniging en van de Vereen, van lectoren aan de Nederl. Universiteiten, wordt Maandag a.s. 60 jaar. Dr. JorisBen is vooral beleend door zijn liaatst gepubliceerde onderzoekingen tot het tegengaan van ex- ploisios bij mijngasscn. LEIDSCHE STUDENTEN-IJSCLUB. morgen 60 jaar. Er bestaan plannen om dit lustrum te vieren door hot houden van in teracademiale wedstrijden. RIJKSHUSEUH VAN OUDHEDEN. Voordracht van Dr. J. H. Holwerda over „Ascloa, het Noormaunenkamp aan de Haas". Gisteravond hield Dr. J. H. Holwerda, di rected van het Rijksmuseum van Oudhe den, in dat museum zijn tweede archaeolo- gische voordracht De geschiedenis der Noormannon-invallen in de 9e eeuw in ons land, speelt zich in de eerste helft dier eeuw speciaal om Dore- stad af. Als dit verdwenen is verplaatst zich het tooneel als 't ware weer landwaarts in en in 881 komt plotseling een ander punt als Noormannencentrum op den voor grond. Ascloa, het Noormannenkamp aan de Maas, vanwaar de kolossale plunder tochten uitgingen, welke tot diep in Duitsch land doordrongen. Dit Ascloa heeft men steeds in Elsloo gezocht Daar Is het echter niet te vinden. Hoe de Spr. naar aanleiding van de vondst van oud muurwerk onder 't kerkje van Asselt gemeend heeft daar dit Ascloa te moeten zoeken en hoe hij daar een Karolingische burcht uit dien tijd heeft kunnen reconstrueeren door een speciale gracht en wal extra versterkt en door scherven vondsten gedateerd, heeft hij on langs zelf in een artikeltje in het „Han delsblad" uiteengezet Wij kunnen dus hier volstaan met daarnaar te verwijzen. Het kan haast niet anders of ln deze belang rijke aanleg te Asselt moet dit Ascloa wor den herkond, hetgeen ook met de gegevens welke de litteratuur ons over de ligging daarvan biedt, geheel overeenkomt We kun nen ons dus op grond van deze opgravin gen levendig voorstellen hoe de Noorman nen hier in die Karolingische burcht geves tigd waren, terwijl hun schepen lagen tegen den glooienden Maasoever daarnaast mede beschermd door de kolossale wal en gracht die het geheel omsloot INLIJVING. De eerste iploeg dienstplichtigen der lich ting 1930, aangewezen voor de onderoffi ciersopleiding bij het 4e reg. inf., wordt 4 December voor eerste oefening ingelijfd, indien ®lj niet voorgeoefendi zijn. HET GROOT VERLOr. De eerste ploeg dienstplichtigen der lich ting 1929 van do trcinafd. der Ie artillerie brigade te 's-Gravcnhago en van het 6ere«. veldartillerie to Leiden, sinds 2 Jan. onder do wapenen, vertrekt 31 Dcc. mot groot verlof. LOCAAL RIJKSTELEFOONNET LEIDEN. 2878 Chr. School, 1-871 Mevr. Wed. E. von Essen, W. Singel 91 Mulock Houwer. 2808 Th. J. Hannoma, Prins Hendriklaan 32, Oegstgeest. 2877 A. J. Jordaans, Oegstgeesterlaan 27. 2860 J. Lafeber, Witte Rozenstraat 37. 2872 J. D. Lebred, arts, Rapenburg 127. 2876 J. H. Oosterwijk, Joha de Witstraat 5. 2874 N. Verwey, arts, Merelstraat 5. 2867 Mej. C. E. van Voorthuijzen, Noord- eindsplein 2a- 2863 H. .Vos, Steurstraat 1L DE ANNA-KLINIEK VOOR ORTHOPAEDIE. Een wandeling door het gebouw. Zooals wc dezer dagen reeds mededeelden zal Maandagmiddag a.s. plaats hebben de officieele opening van de Anna-kliniek voor Orthopaedic aan de Lijsterstraat alhier, wel ke kliniek uitgaat van de Vereeniging voor Misvormden, waarvan Dr. Murk Jansen al hier voorzitter is. De kliniek is genoemd naar de secretaresse der Vereeniging, mej. A. E. Groll, die de groote stuwkracht is ge weest bij het oprichten van de Vereeniging en ook bij het tot stand komen van de kli niek. We hadden gistermiddag het genoegen on der leiding van Dr. Frantsen een rondgang door het gebouw te doen en daarbij de merk waardige inrichting in oogcnschouvv te ne men. liet eerste wat opvalt zoowel inwen dig als uitwendig is dat overal gestreefd is naar de meeste eenvoud, terwijl daartegen over aan de inrichting zelf alle mogelijke zorg is besteed, liet beste heeft men niet goed genoeg geacht voor de eigenlijke in- stallatio, zoodut rncn over de meest moderne instumenten en hulpmiddelen beschikt. De gangen zijn in tegenstelling met die van de gewone ziekenhuizen zeer breed ge maakt, omdat het voor de patiënten bij loop- oefeningen enz. goed is dat zij de ruimte hebben. De ziekenzalen zijn hoofdzakelijk aangebracht aan de zuidzijde, de dienstver trekken meer aan den noordkant. De zieken zalen bezitten allen de zgn. hygiënische een heid, die hierin bestaat, dat zij alle in di recte verbinding staan met toilets en alles wat daarbij te pas komt. Vermeldenswaard is overigens in het bij zonder ook, dat bij elk bed twee stopcontac ten zijn aangebracht voor radio-ontvangst, waarop de patient dus naar verkiezing op den Hilversumschen of den Chrdstelijlmn zender kan aansluiten Do kinderzalen met bijbehoorende obser vatiezaal zijn, zooals trouwens alle kamers in het gebouw, voorzien van stalen ramen, die hermetisch kunnen gesloten worden, zoo dat geen vuil kan binnendringen en geen last van tocht wordt ondervonden. De ramen zijn voorzien van drie stellen gordijnen, vi trage, linnen cn lancaster, waardoor de ka mers geheof donker kunnen worden ge maakt. Door het geheelc gebouw is voorts een vernuftige signaal-installatie aangebracht, die zoo goed als geruischloos werkt en waar door ten ecnenmale wordt voorkomen dat de verpleegsters hun taak des daags noch des nachts zouden kunnen verzuimen. Ook de verlichting is uitstekend verzorgd, terwijl in elke zaal een electrische klok is aange bracht, die door een raoederklok wordt ge regeld. Geheel afzonderlijk van de ziekenafdee- ling is gelijkvloerscli de keuken ingericht, waarin een speciale kok zijn werk verricht en die voorzien is van de meest moderne in stallatie, die men maar wenschen kan, hy giënisch en practisch. In de vleugel wuurin zich de keuken bevindt, treft men ook aan de slaapgelegenheid voor het dienstperso neel, alsmede zijn gemeenschappelijke cet- kamer. Vorder vindt men in de parterre nog een eet- en conversatiezaal voor het verple gend personeel met een ontvangkamertje en een kamer voor apparaten voor mecliano- tiherapie. In het sousterrain is ondergebracht de een trale verwanniiigsinstailatie. De verwar ming heeft plaats door middel van water en niet. door stoom, hoewel er ook een aparte stoomleiding door liet gebouw loopt. Op de eerste verdieping vindt men de klasse-kamers, die zeer smaakvol zijn inge richt, en die ook telefonisch zijn aangeslo ten. Op de eerste verdieping is ook, geheel af gescheiden van de ziekenafdeeling, de „werkplaats" zooals men het zou kunnen noemen. Behalve een klein laboratorium vindt men hier een zeer ruime operatiezaal, wellicht een van de grootste die er bestaan, met een uitstekende daglichtveriichting en een prachtige electrische verlichting, die geen schaduwen maakt en ondanks net feit dat ze 4000 watt sterk is zeer mild v >or do oogen is. Het spreekt wel vanzelf dat deze zaal evenals do er naast gelegen irrigatie- kamer voorzien is van de meest moderne instrumenten en apparaten. Ook de zgn. aseptische operatiekamer, waarin een ope ratie-tafel staat van den beroemden Ameri- kaanschen chirurg Albee, is ruim en licht en uitstekend ingericht. Naast da tweodo operatiekamer bevindt zich de afdeeling voor Röntgenologie, waarin is opgesteld een dia- thermie-apparaat van Siemens en waarin zich bevindt een donkere kamer, die is inge richt ln overleg met Dr. Schreuder op de meest volledige wijze. Op de tweode verdieping bevindt zich de afdeeling voor de verpleegsters, die allen in een aparte kamer slapen en op deze verdie ping heeft men ook de toegang lot het so larium, waarop de patiënten den ganschen lieven dag van de buitenlucht kunnen ge nieten. Hiervoor is trouwens in het goheelc gebouw overvloedig gezorgd. Wanneer we ten slotte nog melden, dat ln het geheel 60 70 patiënten kunnen worJcn verpleegd, meenen we met dit overzicht wol te kunnen volstaan. Alleen dient, last not least, nog medegedeeld te worden, dat ar chitect van het gebouw is de heer Hooge- vest uit Amersfoort, terwijl do uitvoering berustte in handen van den aannemer Hu bert uit Sassonheim. UITGESTELD. Door omstandigheden is de lezing die nandagavond a.s. in hot gebouw „Prediker" in de Janvossensteeg zou worden gehouden, door Dr. M. H. A. van der Valk van Hille- geberg, tot nader aankondiging uitgesteld. 'T NIEUWE UITBREIDINGSPLAN VAN DE GEMEENTE LEIDEN. Ecnige jaren geleden besloot de gemeente raad van Leiden, aan hot architectenbureau Granpré Molière, Verhagen cn Kok te Den Haag op te dragen het niou-wo uitbreidings plan voor'de gemeento Leiden te ontwerpen. Naar wij vernemen Is dit ontwerp thans gereed gekomen en aan B. cn W. van Lel den toegezonden, dio het in een hunner laatstgehouden vergaderingen roods hebben besproken. COLLECTE-OPBRENGST. De gister alhier gehouden collecte ten van het Ned. Rootte Kruis hoeft f 778.95 op gebracht, waarvan de schaalcollecte f 577,81% en de bloemenverkoop f 201,13%. BOEKENVERKOOPINO Van 15 tot en met 20 November zal bij do fa. E. J. Brill, Oude Rijn 33a, alhier een ver- kooping plaats hebben van boeken uit de btblotheken van wijlen micj. dr. C. M. L. Popta, conservatrice aan 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie alhier, van dr. L. Easton, lid v. d. Hoofdredactie van de „Haagscho Post" enz. te 's-Gravenhage, van mr. dr. J. C. van der Lip, adv. cn proc. al hier; van ir. J. F. A. Mulock Houwer, oud- in?. bij de Staatsspoorwegen in Ned.-I-ndië, alhier van dr. C. D. Sax, rem. predikant, te Oude Wetering en van mr. dr. E. Sassen, te Maastricht. De verzanding van laatstge noemde bevat talrijke werken afkomstig van Claude Ernest de Moi^toigne (1624 1695) en diens zoon Jacques de Montoigne (1649—1710), beiden Hoog-schoutcn van Maastricht. De catalagus bevat 2067 nummers. INBRAAK De burgemeester van Nieuwveen heeft bij de politie alhier aangifte gedaan van het feit dat in den nacht van G—7 Nov. aldaar op vijf plaatsen is ingebroken. Er zijn ontvreemd 2 biljetten van f 10 cn 5 'houden tientjes. Een onderzoek wordt ingesteld. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR RIJNLAND. HANDELSREGISTER. Wijziging: 7 Nov. Fa. J. M. Wolters, Lei den, Noordeinde 44, broodbakkerij. Wijz. uit geoefend bedrijf: tevons winkel en banket bakkerij. Nieuwe inschrijvingen: 7 November. L. Berk, Leden, Middelweg 35, Bestelhuis Ben- zinehandel. Eig.: L. Berg, Leidon. N.V. Verzijl's Electr. Drukkerij, Leiden, Weddesteeg 5, dr.: H. C. J. Verzijl, Gouda. Comm.: P. J. van de Griendt, Utrecht; J. W. van Velzen, Voorburg. Dagt. Ned. Staatscou rant: Donderdag 26 Sept. 1929, No. 1S8/2728. Firma W. Wile, Koudekerk a. d. Rijn, Wijk A 72. Handel in brandstoffen, turf- strooisel, petroleum en grnt. Wijz. adr.: het kantoor is veerplaatst naar Hazerswoude, Rijndijk B 42 d.d. 1 November 1929. Uit den Omtrek. ALPHEN AAN DEN RIJN TENTOONSTELLING Het Bestuur van de postduivenvereeniging „De Gevleugelde Vrienden", heeft een ten toonstelling georganiseerd, welke gehouden zal worden op 29 cn 30 November a.s., in het verloflokaal van A. G. Kemp aan de Raadhuisstraat. ALASTRIM Bij het 6-jarig dochtertje van Pols in de Prinsclaan is een geval van variola minor geconstateerd. BOSKOOP. ZENDINGSTENTOONSTELLING. In het gebouw „Salvatori" zal op Maan dag 25 tot en met Woensdag 27 November e.k. een Zendingstentoonstelling worden ge houden. Allerlei voorwerpen, behoorende tot het maatschappelijk en heidonsch godsdien stig leven van de bewoners van Java, Cele bes, Nieuw-Guinea, uit Oost-Indië en dat van de Boschnegers uit West-Indië zullen wor den ten toon gesteld. De voorwerpen, die op deze tentoonstelling te bezichtigen zijn, zullen dan worden be handeld en uiteengezet, door mannen, die jaren lang onder de genoemde volken het Evangelie hebben verkondigd, en gerekend mogen worden met dc zeden en gewoonten voldoende bekend te zijn. Bovendien kan men op deze tentoonstel ling zien wat door dc zending is gewerkt en bereikt op het gebied van onderwijs en zie- kenbehandeling. Voor ouderen en jongeren is deze tentoonstelling een uitnemende ge legenheid om zich op de hoogte te stellen van den invloed, die van de zending uit gaat. De tentoonstelling is in do middag- en avonduren opengesteld. De zendelingen G. Maan, J. H. Blinde, A. van Dijk, E. Weisz en J. L. D. v. d. Roest zullen allen op do tentoonstelling tegenwoor dig zijn om de verschillende voorwerpen te verklaren. BOUWVERGUNNINGEN. Aan de heeren A. A, Verkade on B. Krom hout alhier zijn door B. en W. dezer ge meente bouwvergunningen verleend voor den bouw van een woonhuis, resp. aan de Julianastraat en Tuinstraat. INGEZONDEN HEDEDEELING. IVUCit Een warme Leidsche Wollen DEKEN vanaf 8.75 145 x 196 GEWATTEERDE DEKENS 1-persoons vanaf 4.50 2-persoons vanaf 6.55 in PRACHT KLEUREN KUNSTZIJDE MET WOL vanaf 3.40 140 x 180 ALLE SOORTEN MOLTON DEKENS EN TOCHTDEKENS zoo arm is, omdat het Christus niet ziet, die allen tot Zich noodigt die vermoeid en be last zijn vanwego hun zonden. Met onverdeelde aandacht werd Spr. ge volgd door de talrijke aanwezigcu, ONGEVAL. De 13-jarige A. de G., bediende bij den boterhandelaar v. G. alhier trof het ongeluk bij het bedienen van de cliënteele voor zijn patroon in de gemeente H., dat hij met zijn rijwiel kwam te vallen, waardoor hij zijn arm brak en zich onder geneeskundigo be handeling moest stellen. HAZERSWOUDE VERKIEZING NOTABELEN. Bij de Donderdag gehouden verkiezing van notabelen der Ned.'Herv. Kerk werden de altredenden, de heeren Jac. van Pijlen en A. v. d. Lelie, herkozen resp. met 119 en 116 stemmen. Ter voorziening in de vaca ture van den heer T. J. do Kort werd ge kozen de heer Jac. Ravcnsbergen met 108 stemmen, terwijl voor de vacature van den heer C. W. Appelaar herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. Blij- lcvcn cn A. van der Vaart. LEZING Ds. VUNDERINK. Op uitnoodiging van de Chr. Jongelings- voreeniging „Eere zij God" trad gisteravond in het lokaal „Salvatori" voor haar op Ds. Vunderink, van Zeist, met als onderwerp: „Het leven der ziel". In een keurige en boeiende rede bepaalde Spr. de aanwezigen bij het bewuste en onderbewuste van het le ven der ziel en staafde dit met treffende voorbeelden uit het leven. Wees daarbij op de zenuwoverspannonde gejaagdheid van den tegenwoordigen tijd, waardoor zooveel zielelijdAa wordt geboren, dat op zich zelf KATWIJK AAN DEN RIJN TUINBOUW Een gunstig najaar voor de tuinders, in verschillend opzicht, dat mogen we gerust zeggen. Stond het er in het zomerseizoen zeer slecht voor, hot najaar heeft het by de meesten weer goed gemaakt. Ook gunstig, omdat we tot heden geen nachtvorst hadden en de bloemkool byna geheel binnen is en eventueele nachtvorst geen schade van groote beteekenia meer kan berokkenen. Ook het weer werkte in alles mee en alle werkzaam heden konden zonder tegenslag gebeuren. Dit geldt ook voor 't bloemboUenbedriif, waar de laatste dagen alle hands aan dek z(Jn, om van de gunstige weersgesteldheid te pro fiteeren .Het voornaamste werk zal dit jaar al bijzonder vroeg gebeurd zyn. KATWIJK AAN ZEE MET PENSIOEN. Wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd zal de heer J. Kuyt, hoofdopzichter alhier, met ingang van 1930 den gemeentedienst verlaten. ALWEER: BALDADIGHEID. Bij de politie is een klacht ingekomen van T. Z. te Rijnsburg, dat een stuk afsluitboom van do afzandorij in de Michiel dc Ruyter- straat, is vernield. GEVONDEN VOORWERPEN Op het politiebureau zijn informaties te be komen over de volgende gevonden voorwer pen: een harington, een rijwielibclasting- merk, een portemonnaie met inhoud, een ga bardine regenjas en een gouden oorbel. EEN DRIEVOUDIG SNOER Op uitnoodiging van de Chr. Oranjever- eeniging zal Donderdag 14 November a.s. dc3 avonds om S uur in de zaal voor Chr. Prot. Belangen dc heer De Boer, van Den Haag, een lezing met lichtbeelden houden. Zijn on derwerp ter bespreking zal zijn: „Een drie voudig snoer". EEN VERSTEKELING AAN BOORD. Toen de logger K.W. 45, schipper D. Haas noot, van den reeder Joh. Parievliet, een dag in zee was, wilde de stuurmansmaat iets uit een touivbergplaats halen. Daarin be merkte hij den voet van een jongen. Eerst dacht hij, dat het een van de jonge gastje? aan boord was, die zich daar spelenderwijs verborgen had, maar bij nader onderzoek bleek, dat het een 15-jarigo jongen uit Bloe- mendaal te zijn, die zich te IJmuiden tei sluiks op liet schip begeven had. De verste keling werd op zee spoedig overgegeven aan het Hollandsche politie-vaartuig, dat daar kruiste. GEDWONGEN TERUGKEER. Vannacht is te IJmuiden binnengevallen, na slechts een paar dagen in zee'te zijn geweest, do logger K.W. 135, schipper Jer. de Hollander van den reeder N. Parlevliet met 296 kantjes vangst De schipper bevond zich in een mooie visscherij. Tot zijn groote spijt moest hij die gunstige plek \erlaten en naar IJmuiden terugkeeren, omdat een van de opvarenden een been gebroken had en inroeping van geneeskundige hulp spoe dig gewenscht, was. LEIDERDORP. WIENS FIETS? Eenige dagen geleden is er bij J. W. Ko ning een fiets blijven staan, waarvan de her komst onbekend is. Inlichtingen zijn te bekomen bij de ge- meente-politie. LISSE. KUNSTAVOND VOOR BLINDEN. De kunstavond voor blinden alhier is goed geslaagd. De medewerkers, dio allen ook het licht dor oogen moeten missen, heb ben zich door hun zang, spel en declamatie zeer verdienstelijk gemaakt De opbrengst ten bate van den Blindenbond bedroeg ruim f 180. De heer Hekkers had zijn zaal belan geloos afgestaan. TELEFOON. Thans is mon bozig de bovengrondsche leiding der telefoon te vervangen door een ondergrondschen kabel, hetgeen in de hoofd verkeersstraten een verbetering beteekent WEDSTRIJD IN SOORTENKENNIS. Uitreiking der diploma's. Morgen te 11 uur zal de uitreiking der di ploma's voor bovengemelden wedstrijd plaats hebben. HOLLAND'S BLOEMBOLLENHUIS LISSE. Zaterdag 9 November, des v.m. half 10 vei ling van alle soorten bloembollen. OEGSTGEEST KORFBAL. Fiks I—Excelsior I (Dellt) 4—2. Verleden week Zaterdag heeft Fiks den strijd aangebonden tegen de kampioenen der 2e klas C. K. B. Noord A. om haai' le klasse schap te verdedigen. Het was een pittig partijtje korfbal, daar van beide zijden enthousiast en in vlot tem po gespeeld werd met Fiks een beetje in de meerderheid. Mede door haar overwinningen op „Quick" uit Hillegom en N. I. O. uit Den Haag met resp. 8—1 en 5—1 is Fiks I voor de le klas behouden en Fiks II voor de reserve le klas. Een volgend Jaar hopen we Fiks op een betere plaats van de ranglijst te zien teindl- gen, zoodat geen degradatiewedstrijden noo- dig zijn. Morgen om 3 uur speelt Fiks II een vriend schappelijke wedstrijd tegen T. O. P. I uit Sassenheim op het Fiks-terrein aan den Warmonderweg. RIJNSBURG. GEMEETERAAD. De raad dezer gemeente vergadert heden- j avond half acht ure. Onderwerpen ter behandeling: Ingekomen stukken. Vaststelling gemeentebegrooting 1930. Adres van het bestuur van de Chr. H. B. S. te Leiden houdende verzoek bijdrage oyer 1927. Vaststelling verordening op het beheer vari het grondbedrijf. Wijziging go- meentebegrooting dienst 1929. Aanbeveling van B. en W. benoetoilng lid van de commis sie tot wering van schoolverzuim, vacature van den heer J. G. Vreeswijk. Aanbeveling van B. en W. benoeming lid van de commis sie van toezicht op het L. 0„ vacature van den heer J. G. Vreeswijk. GEREF. SCHOOLVERBAND. In aansluiting op het bericht van eergistar kunnen we meedeelcn, dat de middagverga dering van Gcref. Schoolverband, die op Woensdag 13 Nov. alhier in Concordia staat gehoüden te worden, zal aanvangen om 4 uur. Alsdan zal Drs. Bredervold uit Leiden' spreken over „Dr. Kuyper als volksopvoeJ, der, In de avondvergadering, die te 7.30 uur! ui uc iivuKuyi-ijftuouiiB, uio wj i.üu uur aanvangt, hoopt Ds. H, Meijerlng van Kat-! wijk aan den Rij" 4 gevaren". spreken over: „Bezwa- Voor de bezoekers van bulten zal een ko^ fictafel aangericht worden. Allen, die belangstellen in het Gerei Schoolonderwijs, zijn van harte welkom. SASSENHEIM. AANBESTEDING. Naar wij vernemen is na onderhandschq aanbesteding door B. en W. aan de firma J. G. Bruijnen en Zn. alhier opgedragen de levering en het ter plaatse stellen van een ijzeren afsluithek met draad ten behoeve van de zweminrichting, terwijl aan den neer H. Engberts alhier gegund is dc levering van een ijzeren afsluithek met draad ten be hoeve van de verbreeding van do J. Gouverneurlaan. ZOETERWOUDE RECTIFICATIE. Het bericht in ona blad van Maandag ovoi den sigarenhandelaar KI., die aangehoudei zou zijn in het bezit van een partij ongebanl derolleerde sigaren is niet geheel juist. Er ii tegen K. slechts proces-verbaal opgemaakl wegens overtreding van art. 77 der tabak» wet De banderolles waren niet op voldoe» dc hechte wijze aan de kisten bevestigd. ZWAMMERDAM INTREDE Ds. L. ZWAAN. Zondag j.L heeft, na des morgens beves tigd te z\jn door zü'n vader Ds. C. Zwaan, emeritus-predikant te den Helder, met een predikatie over Handelingen 20 8, bij wïlke bevestiging ook de handoplegging plaats liad, Ds. L. Zwaan zyn intrede gedaan bij da Geref. Kerk alhier met een predikatie over Hebr, 5 1-5. Z.Eerw. hield daarna de gcbruikelijka toespraken. Allereerst tot de plaatselijke overheid, ven tegenwoordigd door den burgemeester, dan tot zyn vader, hem dankend voor de bevestiging welke hem zeker tot verheuging is geweestj omdat hij nu zijn tweeden zoon mocht inlei den in hetzelfde ambt, waarin hij zijn kin( deren voorging, tot Ds. Dam van Bodegraven, hoewel niet aanwezig, voor zijn werk als con sulent tijdens de langdurige vacature, hem col namens den Kerkeraad dank brengend. Ver volgens tot de afgevaardigden van de geuaj buurde Kerken, vertegenwoordigd door Ds. \i Reenen uit Woerden, dan tot den Kerkeraad, een beroep doende op hun rijpere ervaring en 6teun, het personeel der Chr. School, de ven schillende vereenigingen, tot catechisanten en eindelijk tot de gansche gemeente Ouderling B. van Zwieten vertolkte daar na de sympathieke gevoelens van kerkeraad en gemeente voor hun nieuwen leeraar; op zyn verzoek werd nog gezongen Ps 146 4. Ds van Reenen van Woerden riep een wel kom toe namens de classis en sprak een woord van bemoetl ging wanneer do taak' eens zwaar mocht vallen. De bevestiger Ds C. Zwaan sprak tenslott» in enkele woorden de gevoelens zyner vader; lyke blijdschap uit dat zyn zoon zich zyn Goddelijke roeping zoo bewust mag zijn il wenschte gemeente en leeraar samen veel zegen toe. Door een verzuim onzerzyda, waarvoor wij onze verontschuldigingen aanbieden, word' dit verslagje eerst heden geplaatst. 500 weldeschape! i 1 26—65 matig srsche 69—80 cti en 12—21; i en eeiten ï- MARKTBERICHTEN. i.eidex. S Nov. Vee. Aanvoer en prUzen; 1871 runderen. 68 kalveren. 1000 schapen; U stieren 230440: 158 kalf- en melklcoeler 200390 matig; 725 varekoeien 170 mntls: 217 vette koelen 235—430 (62100 C. per k«r schoont stug; 26J graekalveren 10012 vette kalveren 70—130 (100—180 cU schoon): 66 nuchtere kalveren 12—18; <91 vette schoren f 30—44 vlug; 600 weldeschape: 22—85 vlug; 709 mestvarkens 26- 80 zouters 7276 ets; 30 Londensche per kg levend gew.; 878 biggen paarden f 90200; 21 bokken 14 slles per stuk. Kaas. Aangevoerd 109 partyen. Prflzetf. Ie srt Goudpchekaan 5558.50; 2e «rt 60- 54: lo srt Leidscho 57—61; 2e srt 50—51 alles per 50 kg. Handel matig. Aan de Stad» waag gewogen 78 parttien. 2868 stuks 24534 K VISSCHERIJ. VLAARHINGKN, 8 November. Blnnengeki van do haringvlsseherü: van de 7e reis VT H Krulnlngcr (28 Oct, vertr.) met 85 last Binnenkomend SCH 20. Heden werd betaald voor volle Eng. Wi 1 18.80—18.50, steurharlng dito 1 15.30—15.90, kantj%

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6