DONDERDAG 7 NOVEMBER 1979 TWEEDE 13! AD PAG. E STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS. HINDERWET. B. en W. van Leiden brengen ter alge- meene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van de N.V. Sajetfabrieken P. Clos en Leelmbruggcn om vergunning tot het uitbreiden van de fabriek van wollen garens in het perceel Langegracht no. 5, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie B No. 2825, is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 7 November 1929. AFSCHEIDSDINER PROF. KAN. De medische faculteit dter Leidsche Uni versiteit heeft gisteravond in huize Bruins aan het Rapenburg een afscheidsmaaltijd aangeboden aan Prof. Kan, bij diens ge vraagd ontslag als hoogleeraar in do neus je eel- en oorheelkunde. POLITIEWETENSCHAP. In de plaats van den heer von Hom- brancht, die verzocht heeft van zijn opdracht te mogen worden ontheven, heeft de Minis ter van Koloniën den heer A_ Hoorweg belast met het geven van een cursus in de politie wetenschap meer speciaal die van Indië voor de Indologische Studenten aan de Uni versiteit te Leiden. TERAARDEBESTELLING Dr. H. J. TAVERNE. Gistermorgen had op eenvoudige wijze de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van Dr. J. H. Taverne, in leven oud-assistent yan het Chemisch Laborato rium en oud-Leeraar aan de Gem. Kweek school voor ondenvijzers(essen) alhier. In de St. Pe'iruskerk waren eerst de H. Uit vaartdiensten opgedragen. Op den doodenakker merkten we behalve familieleden en aanverwanten op de hoeren J. A. Bols. J. P. Noordam en A. Filbry, le den van het College van Regenten van het R. K. Wees- en Oudeliedenhuis, Prof. Dr. W. H. Keesom, voorzitter van „Geloof en We tenschap", met zijn echtgenootc, tevens vrienden van den overledene. Prof. de Haas uit Delft, de heer Hoogeveen, oud-directeur en de iheer Chr. Kok, lecraar aan de Gem. Kweekschool voor Onderwijzers-en Onder wijzeressen aan de Oude Vest. Voorts woon den een aantal weeskinderen ondier leiding van een eerw. zuster de begrafenisplechtig heid bij. De absoute en de beaarding werden ver richt door-den Zeercerw. heer Th. M. Beu kers^ Zooals gebruikelijk werd aan het graf niet gesproken. BEVORDERING. Bij K. B. zijn met ingang van 16 Nov. a.%. benoemd tot reserve-kapiteins bij hun te genwoordig korps, Dr. C. H. Hins en A. A. Schaling, reserve-eerste-luitenants bij het 4e regiment infanterie. Voorts is met ingang van denzelfden datum benoemd tot reserve kapitein bij zijn tegenwoordig corps, L. H Westbroek, res.-eerste-luitenant bij het 6e R. V. A. N.V. „DE LEIDSCHE COURANT". Een afscheid en een benoeming. In een gistermorgen gehouden vergade ring van aandeelhouders van de N.V. „De Leidsche Courant" is op zijn verzoek aan den directeur, den heer B. Lans, eervol ont slag verleend om gezondheidsredenen. Vele hartelijke woorden zijn hierbij den schel denden directeur toegevoegd, die op zijn beurt heeft dankgezegd voor de steeds on dervonden prettige samenwerking. In de plaats van den heer Lans is als di recteur benoemd de heer F. Hamersveld. ruim tien jaar directeur van het Noord- Ilollandsch Dagblad te Alkmaar. PRO PATRIA. Het beètuur der Ver. tot vrijwillige oefe ning in den wapenhandel „Pro Patria" is als volgt samengesteld: O. F. A. H. van Ni» pen van Pannerden, praeses; G. L. Mens Fiers Smeding, abactis, Nieuwe Rijn 32; A Ruys, quaestor; E. Pelinck, commissaris; E J. Roukens de Lange, commissaris. BAZAAR „CLARA DOZY". Met een enkel woord wenscben wi] nog terug te komen op den bazaar, die vanwege de dameskrans „Clara,Dozy" gisteren en vandaag wordt gehouden in het gymnastiek lokaal van de school aan de Stadhouders- laan. Nadat gistermiddag Ds. H. J. Kouwenho- ven het openingswoord had uitgesproken, werd nog het woord gevoerd door den heer T. S. Goslinga, voorzitter van de Vereeni- ging voor Chr. Fröbelonderwijs, die zijn groote waardeering uitsprak voor het werk dat door de dameskrans ook dit jaar weer is verricht. De Vereeniging stelt dit ruste loos en onvermoeid werken ten oeerste op prijs en het is nu maar te hopen dat ook deze poging weder met succes zal worden bekroond. Spr. wees er voorts op dat het feit, dat reeds geruimen tijd geen vooruit gang is te bemerken geweest, bij het Chr. Fröbelonderwijs, een gevolg is van de om standigheid, dat het gemeentebestuur niet zijn houding ten opzichte hiervan heeft be- paaldi Spr. heeft echter goeden grond oro aan te nemen dat de Gemeenteraad spoedig een uitspraak zal doen. Wellicht zal dan de vurig begeerde wensch in vervulling gaan en zal een nieuwe school kunnen worden gebouwde Spr. sluit zich overigens, wat dez" bazaar betreft, aan bij do woorden en wen- 6chen van Ds. Kouwenhoven. Er heerschte reeds dadelijk in de zaal een prettige en gezellige drukte en er werd reeds dadelijk verkocht. Alles wijst er op dat de verkoopdagen zul len slagen. Wie zijn steentje nog niet heeft bijgedragen, kome vanavond. Er is van 7 tot 11 uur nog gelegenheid. SCHAKEN COMPETITIE-WEDSTRIJD In Den Haag is de eerste competitie-wed strijd van dit seizoen gespeeld, namelijk tus- schen het eerste tiental van het Leidsche Schaakgenootschap en het eerste tiental der Haagsche Arbeidersschaakclub. De voorloo- uige uitslag was een gelijk spel. Drie partij en moeten beslist worden. De vermoedelijke einduitslag zal een gelijk spel (5—6) zijn. Hieronder volgt de volledige uitslag: L.S.G. I H. Arb. SchcL I 'G. Bosscha"W. C. Go ris W. H. BosschaJ. J. van Os 01 W. DemmendalP. Zwaan xx Ir. J. J. G. v. Hoek-J. H. v. Os M. M. SegaarP. Taube H H. G. HofmanW. Pree P. H. J. Stam—F. Teleng W. A. A. v. Otterlo—C. Bommeljee xx W. de BruinG. Newman 1—0 R. van DamJ. v. Leeuwen x—x Totaal 3%50UC—3%xxx ON3EVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNDE Tweehonderd gulden boete geëlscht. Gistermiddag stond voor het kantonge recht te Leiden terecht N. K., oud 35 jaar, van beroep koopman, geboren te Haarlem, en wonende te Amsterdam, terzake, dat hij te Leiden, terwijl hij niet is toegelaten tot de uitoefening van het beroep van ge neeskundige, waartoe de wet van 1S65 een toelating vordert, buiten noodzaak in de maand September 1929 dat beroep als be drijf heeft uitgeoefend door behandeling van verschillende personen op verschillende da gen. Als getuigen in deze zaak zijn gedagvaard zekere Hooimeijer, roei. L. SchelkeBoden- housen, Kraft, Brier (niet verschenen) en Van der Laken, terwijl verdachte verschil lende getuigen a décharge heeft meege bracht. Uit de dagvaarding blijkt voorts, dat verd. de verschillende hierboven genoemde perso nen heeft behandeld en hun aftreksel van kruiden heeft voorgeschreven, waarvoor hij bedragen van f 2.25 of f 2.50 vorderde. Het eerst wordt als getuige gehoord dc heer Hooimeijer uit Leiden, die op een ad vertentie uit de „Courant" naar verd. was toegegaan op diens bureau Stille Rijn 13. Get zeide, dat hij leed aan benauwdheid op de borst en de luchtpijpen en geeft een relaas van hetgeen aldaar is geschied. Getuige had f 3.20 betaald voor de krui den. doch toen hii zeide. dat hij geld te kort kwam, omdat hij een boodschap moest doen, waarvoor hij f 1 noodig had. Daarop heeft verd. een gulden van den prijs laten vallen. Get. vertelt voorts, hoe een rechercheur hem daarna had ondervraagd en daardoor was hij aan het wankelen gebracht of het wel zuiver werk was. Hij had de kruiden dan ook niet gebruikt en was ook na 14 da gen niet teruggekomen. Hierna wordt gehoord mej. L. Schelke Bodenhausen uit Leiden, die bij verd. was gekomen, wijl zij jeuk en pijn onder de ar- nen had. Verd. had haar ter plaatse on- ierzocht en gezegd, dat zij niet bang be hoefde te zijn, wijl het geen huid-, maar bloedziekte was Getuige betaalde f 3.50 tor de kruiden. Verd. betoogt, dat hij aan geen enkele ■•tiert vraagt te laten zien waar zij lij dend zijn. De heer KraJt uit Rijnsburg, hierna als Tctuiee ongeroeoen, zegt bij verd. te zijn geweest omdat hij spierpijn had. De laatste getuige is H. J. v. d. Laken uit Leiden, die wegens vermoeidheid in de beenen bij hem hulp gezocht had. Beiden doen ongeveer hetzelfde verhaal, als de eer ste getuigen. Verd. maakt er den kantonrechter op attent dat er meermalen gesproken wordt over middelen, die hij heeft „voorgesehre- Zulks is onjuist, hij „raadt slechts aan". De kantonrechter antwoordt hierop het verschil tusschen voorschrijven en aanraden niet in te zien. Hierna worden de getuigen a décharge gehoord. De eerste is de heer Bloot J.Rzn. te Leiden, die op. een vraag van den verd. verklaard, dat verd. nimmer zijn patiën ten vraagt wat ze mankeeren, hen nimmer lichaamsdeel en laat ontblooten en slechts raad geeft Get Bloot verklaart, dat hij 34 jaar lij dende was aan ischias en nu door verd. is genezen. Get is daarover zoo blij, dat hij verd. als een vriend besohouwt Mej. C J. J. Hazelhorst, verstelnaalster te Leiden, was lijdende aan eczeem, waar mede zij gedurende maanden zonder baat bij doktoren, op het ziekenhuis en bij Ha genaar heeft geloopen. Daarna is ze bij verd. gekomen, die haar van stonde af aan genezen heeft. Mej. G. P. AL Goossens uit Leiden, hier na geïhoord, is de juffrouw die de kruiden van verd. verkoopt Get. zegt niet in dienst betrekking van verd. te zijn, zij heeft goe deren van hem in consignatie. Van de verkochte goederen houdt zij provisie af. Deze goederen zijn opgeslagen in 't hoofd kantoor van verd. te Voorburg. Ook de heer H. Bol te Leiden ver klaart gedurende 13 jaar lijdende te zijn geweest aan een maagkwaal. Nergens had men hem kunnen helpen en toen hij onder behandeling kwam van verd. was hij in vier weken radicaal genez, n. De ambtenaar van het O. M., Mr. A. van der Eist zegt dat er groote suggestieve kracht van de advertenties van den Leid- schen wonderdokter moet uitgaan, te meei wijl er gratis consult gegeven wordt ook al is dan consult niet zoo gratis, als wel beweerd wordt ambtenaar betoogt dat er velen naar den wonderdokter gaan en als hun kwalen verergeren gaan zij naar een dok ter of professor, die hen niet meer kan helpen. Maar van zulke gevallen hoort men niets. De ambtenaar betoogt verder, dat verd. een gevaarlijk beroep uitoefent en acht het ten laste gelegde bewezen, weshalve hij eisaht een boete van f 200, subs. 4 we ken hechtenis. Verdachte voert tegen het betoog van den Ambtenaar aan, dat de bewijzen daar zijn, dat vele personen door doktoren en profes soren zijn opgegeven en door hem zijn ge nezen van hun kwalen. Verd. voert voorts aan, dat hij niets an ders doet, dan de groote firma's die Abdijsi roop, Pinkpillen, Sanatogen enz. verkoopen. Wat zij doen in hun reclame-campagnes doet verd. met zijn mond, maar het publiek moet die reclame-campagne betalen. Verd. zegt verder zich te voelen, als een hulp voor de lijdende menschheid en men mag hem niet vergelijken met de corruptie bende van gewetenlooze kwakzalvers, die het publiek bedriegen. Verd. vraagt derhalve vrijspraak van het ten laste gelegde en zegt, dat bij veroordee ling het laatste zal moeten kiezen en vier weken zal moeten zitten, wijl hij geen geld heeft om zooveel boete te betalen. De Kantonrechter bepaalde de uitspraak over 14 dagen. VEREENIGING VAN CHR. ONDERWIJZERS (ESSEN). Zaterdag a.s., des nam. te 6 uur, zal in het Nutsgebouw aan het Steenschuur, de Vereeniging van Chr. Onderwijzers(essen) een vergadering houden, waarin door mei. F. J. Moene een referaat zal worden gehou den over het onderwerp: „Christelijk lite raire critiek". KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR RIJNLAND. HANDELSREGISTER. Wijziging: 6 Nov. Firma Gebr. Carnade, Leiden, Steenstraat 15. Boekhandel. Het fi liaal te Leiden is met ingang van 1 Juni 1929 overgegaan aan den heer S. Carnade, welke de zaak, als eenig eigenaar, zal voort zetten onder den naam Gebrs. Carnade. ARBEID3BEURS. Op November 1929 stonden 393 werkzoe kenden bij de Arbeidsbeurs ingeschreven te gen 663 oji 6 November 1928. DE LEIDSCHE BUITENSCHOOL In de kinderldiniek van het nieuwe acade- isch ziekenhuis te Leiden heeft de ver eeniging Herstellingsoord de Leidsche Bui tenschool gistermiddag een buitengewone le den vergader ng gehouden onder voorzitter schap van prof. dr. E. Gorter Reeds tijdens het onlangs te Amsterdam over kleuterzorg gehouden congres rijpte by het bestuur van de Leidsche buitenschool het plan, ter bestrijding van de t-b.c., die juist bij kleuters zoo doeltreffend kan wer ken, een school te Katwijk te laten bouwen. Darik zij een door een kindervriend verleend renteloos voorschot van 35.000 en een lee ning tegen een matige rente van 15.000 van denzelfde, kon een plan tot bouw van een kleutersehool worden beraamd. In deze vergadering is nu tot den bouw van een der gelijke school besloten volgens een door den Leidschen architect B. Buurman ingedieiv' plan. De school, waar kleuters van drie tot zes jaar ook intern zullen worden opgeno men, biedt plaats aan 20 kinderen. Tegen het voorjaar van 1930 kan de opening wor den tegemoet gezien. EXAMENS. Geslaagd voor het doet. ex rechten de heer G. Kamphuizen, te Gouda. Voor het econ. cand. ex. indologie de heer J. TerpsLra te Oegsigeest. Nieuwe aanwinsten. Parlement en Kiezer 1929/'30. J. D. Bierens de Haan: De strijd tusschen idealisme en naturalisme in de 19e eeuw, 1929. E. F. Romig: The tercentenary year, 1929. J. C. Rullmanr.: Abraham Kuyper, 1928. J. Eigenhuis: Albert Schweitzer, 1929. G. Brugmans: Onder de loupe van het buiten land, 1929. J. Cornelissen: Nederlandsche volkshumor op stad en land, II 1929. Gar- cilaso de la Vega: Het leven der oude Inca s, 1929. R. Presber: Geweihte Statten. S. Hedin: De groote karavaan, 1929. J. van Assen: De zorg voor lichamelijk gebrekkigere. Gids voor studeerenden aan de rijksuniver siteit te Leiden; academiejaar 1929/'30, 1929. Opgaven, wiskundige en litterarische v de toelatings-examens tot de universiteiten 1929. P. W. de Koning: Volk en staat, 19 Anna Polak: Vrouwen van beteekenis, 1929. J. P. Wibaut: De bouwstee nen der materie, 1924. R. II. France: Heelal, aarde en: menschheid, 1929. M. Maeterlinck: La vie des abeilles, 1913. B. Stephan S. Sreuyff: Verbrandingsmotoren, l918-'29. Wendingen, Serie 7 no. 6-12, 1926. Les chefs d'oeuvres du Musée du Louvre. A. Donker: De episode n de vernieuwing onzer poëzie (1880-94), 1929. A. Besnard: Opstand en wroeging, gedichten, 1925. Charivarius: Ruize-rymen, 1914. H. Gorter: De school der poëzie, 1S97. R. van Genderen Start: Hirene Rode, 1929. G. van Nes-Uilkens: Maretakken, 1929. I. Querido: Ontreddeiang (Simson II), 1929. J. A. Visscher: Wrakhout, 1929. J. Gals worthy: De Forsyte sage, 1929. Kathe Papke: De zegepraal der overwonnene, 1929. A. Zweig: De strijd om den sergeant Grischa, 1929. L. Pirandello: The old and the young, 1928, 2 vols. F. W. A. Korïf: Levensproblemen by Shakespeare, 1929. F. Wedekind: Friihlings-Erwachen, 1927. J. Hasek: Die Abenteoier des braven Soldaten Schwejk wahrend des Weltkrieges, 1929, 2 Bde. GEVALLEN. Op den Rijnsburgerwes is gistermiddag de 13-jarige J. S. van z:jn fiets gevallen, waarbij hij met het .hoofd tegen een boom opbotste. Hij bekwam een bloedende hoofd wonde en is naar het Acad. Ziekenhuis ge bracht om verbonden te worden. EEN KWAAD HEERSCHAP. Bij de Vink is gistermiddag door de poli tie aangehouden zekere P. de H., een koop man, die bij Prof. V. in het Noordeinde een ruit had ingegooid, omdat men hem gewei gerd had kleeren te geven, waar hij om vroeg. Uit den Omtrek. BOSKOOP. GEMEENTERAAD. B. en W. deelden mede, dat de gegevens van het woningonderzoek binnen zijn geko men, en <lat zij een en ander binnenkort verder in studie zuJl ennemen. Tot lid der Commissie tot Wering van Schoolverzuim werd benoemd de heer Hok- keling; idem Commissie van Toezicht op het algemeen vormend lager onderwijs de heoreu A. Abbenbroek en Hokkeling; idem Brug. Armbestuur de heer W. van Bergen. Aan de heeren A. Kromhout Sr. en A. A. Verkade werd een perceel bouwgrond aan de Julianastraat verkocht Besloten werd tot verhuur van een drie tal vertrekken in het oude Gemeentehuis aan den heer W. Kolderhuis en van eenige lokaliteiten iin het oude Gemeentehuis aan den heer C. J. van den Broek en de afd. Boskoop van de Vereeniging „Volksonder wijs". De gemeenterekening over het jaar 1928 werd voorloopig vastgesteld. Aangeboden werden de gemeentebegroo- ting voor 1930, die der drie gemeentebedrij ven (gasfabriek, waterleiding en electrici- teitsbedrijf) en die van het Burgerlijk Arm bestuur. Deze worden gesteld in handen van de begrootingscommissie. Na een langdurige discussie werd beslo ten tot overdracht in eigendom, beheer en onderhoud van den weg „de Zijde", aan provincie. Bij deze discussies bleek, dat het nog vraag is of deze weg later zal worden breed door een gedeeltelijke dan wel door geheele demping der sloot De belangheb benden doen niet beter dan zich tot een com missie te vormen ter behartiging dezer be langen. Het zwaarste punt der agenda was wel het voorstel van B. en W. om te besluiten tot het toekennen van een tegemoetkoming aan de heeren D. Scheer en S. Karman te Bodegraven, in de op den raadhuisbouw door hen geleden schade. Na een discussie van 3 uren werd dit ten slotte met 7 tegen 6 stemmen aangenomen. („De Heijlige Eendraoht", waarvan sprake is boven de hoofddeur van de raadzaal op dat oogenblik dus verre te zoeken.) Tot slot werd besloten onder grooten dank te aanvaarden twee tuinvazen, ge schonken door mevr. dc wed. A. van Nes- Boer en den heer A. Vuyk. HAZERSWOUDE HET FEEST VAN DEN BURGEMEESTER De huldiging van burgemeester J- van der Meulen ter gelegenheid van het 12% jarig ambtsjubileum heeft onder het genot van gunstig weder plaats gehad. Des morgens ongeveer 10 uur verzamelde zich een groote menigte belangstellenden bij het raadhuis, waar ook de leerlingen van de drie scholen op het dorp, met het onderwy zend personeel en de Harmonie van Hazers woude waren opgesteld om den burgemeester te huldigen. Een klein bordes was voor het raadhuis opgeslagen waar de burgemeester en zijn echtgenoote en kinderen, met leden van den raad, de secretaris t de heer B. den Braver en eenige comité leden hadden plaats genomen. De Harmonie opende de feestelijkheden met een vroolijke marsch, waarop de voorzitter van het comité de heer D. de Bruijn IJzn den jubilaris toesprak, daarbij dank en hulde brengend voor het vele, dat door burgemees ter Van der Meulen voor de gemeente werd gedaan. De ingezetenen der gemeente had den gemeend dat een tastbaar blyk van toe genegenheid niet mocht ontbreken. De keuze was niet gemakkelijk daar het huldeblyk iets moest zijn, dat de band tusschen de gemeen te en den jubilaris aangaf en daarom had men gekozen een wandbord van Delftsch aardewerk, waarop het huis van den burge meester, de Ned. Herv. Kerk en toren, de R.K. Kerk aan den Ryndijk, de won ngen in de Torenstraat en het.wapen van Hazers woude waren ingebracht Spr. verzocht den burgemeester dit blijk van waardeering een plaats te geven in zijn woning, opdat hij en zijn echtgenoote en na hen, hunne kinderen aan al wat door den burgemeester in Hazers woude was tot stand gebracht zouden worden De voorzitter beslo;t met der. wensch dat God den burgemeester nog lang zal sparen. Lang leve de burgemeester, waarop applaus en toejuiching van de ingezetenen volgden. Door d eschoolkinderen werden onder lei ding van den heer J. van der Me^en, hoofd der openbare school, enkele liederen gezongen, waarbij het jonge volkje zich uitnemend kweet van de taak. Eerst werd een welkomstlied den burgemeester toegezongen, met den wenshc aan het slot: „Steeds^ omringd door burgertrouw, blijf nog lang in Hazerswouw'', Daarna .Je Ma;ntiendrai" en het „Domme Sa.1 vum Fac'dat heel aardig wrd gezongen Een 6-tal in het wit-gekleede leerlingen der scholen met kransen van herfst-asters in het het huur, zongen een aardig liedje nai „Jong Hazerswou", warop zy den jubilaris het gmeentewapen in bloemen, uit gele en roode bloemen kunstig ongemaakt, aanboden. Hierop nam de burgemester het woord de burgrs groot en klein een woord van dank te brengen. Spr. zegt, het is op deze dag bijzondere om te gedenken. Den 2den Mei'1917 deed hij intocht in de gemeente en werd daar- by toegesproken door den teenma'igen oudsten wethouder, den heer J. R. Wesel'ng Sr., die hm in sympathieke woorden de belangen van Hazerswoude op het hart drukte. Die toe spraak werd door my beantwoord met te zeg gen, dat het de begeerte van: mijn hart was de gemeente te dienen in alles en voor allen, zonder onderscheid van rang en stand, burgervader te zyn. En dat God hem de kracht mocht verlee nen veel goeds te mogen verrichten voor de gemeente. Twaalf en een half jaar heeft %>i\ mogen staan aan bet hoofd der gomecu .te en op dezen dag krijg ik een ant woord op mijn vurig verlangen de gemeente te dienen. Vol van gebreken is mijn werk weest, zegt Spr. maar in de. huldiging heb ik mogen zien, dat ik iets heb mogen doen voor Hazerswoude. Dank voor het prachtig geschenk en voor d'? hulde mij gebracht dank ook aan de kinderen, die onder de lei ding van de onderwijzers zoo aardig hebben gezongen, dank aan die Harmonie yan Hazers woude voor haar muziek die zij ten beste gaf. Nogmaals aan allen: hartelijk dank. waarop de burgemeester besloot met den hoop uit Ie spreken, dat God hem kracht mocht verlecnen om nog vele jaren in 't he lang van de gemeente werkzaam te zijn. De Harmonie gaf nog enkele nummers ten bes'le met tot slot het „Wilhelmus". De leer lingen trokken daarop met hun onderwijzers naar de scholen waar zij werden onthaald op kwatta, nogat, appelen en eierkoeken Van 11—12 uur werd in de Raadzaal re ceptie gehouden, waarvan door vele afge vaardigden van, kerken, scholen en vereeni- c.'.gen. alsmede particulieren gebruik werd gemaakt en tevens het huldeblijk werd be zichtigd. Des middags om twee uur brachten de leer bngen der drie scholen aan den Rijndijk deri burgemeester een zanghuldë in den tuin voor zijn huis, waarbij ook de Harmonie enkele nuijimers deed hooren. Van de receptie, die van 3—4 uur ter secre tarie werd gehouden, werd door velen ge bruik eemaakt en tevens het huldeblijk be zichtigd. Aan den avond van den dag werd op het dorp door de Harmonie van, Hazerswoude en de Vioolclub „Entre Nous" een concert gege ven bij het Raadhuis ter eere van den Bur gemeester, waarbij vele belangstellenden te genwoordig waren. De Burgemeester kwam daartoe met zijn echtgenoote en kinderen des avonds half acht in het met groen en bloe men versierde raadhuis, opgewacht door de comité-leden met hun echtgenooten en ver dere genoodigden. De voorzitter van het co mité, de heer D. de Bruyn, sprak een ope ningswoord, waarop door den heer P. F. Nie- lenturf in korte trekken werd medegedeeld het ontstaan van het plan tot huldiging van den burgemeester, en de resultaten die wa ren verkregen door het comité. Door ver schillende leden van het Comité werd het woord dien avond gevoerd en dc Vioolclub verhoogde de feeststemming door in het Raadhuis enkele nummers ten beste te ge ven. De heer P. F. Nielenturf bracht aan de beide muzickvereenigingen een woord van dank voor de schoone muziek die was ten beste gegeven, waarop door den directeur van de Harmonie, den heer M. Bolderdijk, van Leiden, en den voorzitter van de Viool club, den heer IF. v. d. Most werd geamb woord. Na een zeer gezellig samenzijn sprak dc voorzitter van het comité, de heer D. dc Bruyn te ongeveer 12 uur een woord van dank ott allen die hadden medegewerkt tot het welslagen van deze dag, waarop het laatste woord was aan den Burgemeester, om in hartelijke woorden nogmaals zijn dank te brengen voor de betoonde belang stelling en waardeering. Bij de groote belangstelling, die de Bur gemeester dezer dagen ontving, zoowel hier als 'elders, was ook een schrijven van Baron Roëll, van Hazerswoude, die door familieomstandigheden verhindert was per soonlijk tegenwoordig te zijn. (Ongecorrigeerd). KATWIJK AAN DEN RIJN lei nadccle \an den lieer Jac. St., te Rijnsburg. zijn uit oen schuit, die aan den wal lag bij den heer Tt N. alhier» 175 stuks bloemkool eerste soort, ontvreemd. Bij de j-.rijzen van tegenwoordig een groo te schadepost. KANTOORHOUDER POSTKANTOOR Thans is officieel als kantoorhouder van het Postkantoor alhier aangesteld en in functie getreden de heer J. Touw, voorheen kantoorhouder te Oudenhoorn bij Hellevoet sluis. DEFECTE LANTAARNS Het gebeurt den laatsten tijd nog al eens, dat enkele elcctrische lampjes in de straat lantaarns wegens defect zijn niet branden. Naar we vernemen, zal de heer de L. aangesteld worden om dit te controleercn ca zco noodig voor herstelling te zorgen. KATWIJK AAN ZEE TE WATER Gistermiddag, toen de schemering al be gon te vallen, waren drie jongens aan het spelen aan het Prins Hcndnkkanaal, waar vroeger het ronde bruggetje was. Een van hen gleed van den kant af in het water, gelukkig wisten de anderen hem nog bij zijn kleeren te pakken te krijgen 'en hem uit liet water te trekken. Zijn klompen had hij er bij verspeeld. tX.'' LISSE. HOLLAND'S BLOEMBOLLENGUIS. Vrijdag S November des voorrti. half 10 Plantgoedveiling. Vrijdag 8 November des v.m. ten elf uur in c!e P i.hoorn te Amerongen Gladiolen- veiling. Leverbaar en Plantgoed. Des n.m. ten twee "uur te Rhenen in de schuur van de N.V. D. Baarse Ezn. COÖP. VEILING H. B. G. Vrijdagmiddag 2 uur veiling van leverbare bloembollen. MOOIE COLLECTE. In rlc Geref. Kerk alhier werd in de Dank stond voor het gewas bijna f 230 gecollec teerd voor de Kerk. RIJNSBURG ELOEMENHANDEL. Op het oogenblik bestaat de aanvoer geveer geheel uit Chrysanten, waarvai prijs variëert naar gelang van kwaliteit van 14 tot 42 cent per bos, terwijl eenbloemige gaan voor 13 tot 16 cent per stuk. SASSENHEIM. VERGADERING KIESVEREENIGING. Dinsdagavond hield dc Kiesvereeniging haar eerste vergadering in dit seizoen. De 2e voorzitter, de heer M. Meeldijk, liet zingen Ps. 103 1, ging voor dn gebed en las vervolgens voor een inleidingswoord van den voorzitter, den heer J. Wiepkema, die wegens ongesteldheid verhinderd was de vergadering te leiden. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat over 1029 was ontvangen pl.m. f 770, uitgaven pl.m. f 600, zoodat de reke ning sloot met een batig saldo van f 168.38. Aan het jaarverslag van den secretaris kunnen wij ontleenen dat de Vereeniging thans telt 210 leden, waaronder 37 vrouwe lijke. In de vacature-M. J. Eelderink en A A. Vogelaar werden tot bestuursleden geko zen de heeren W. Bepgman en C. van der Heiden. Daarna werd de vergadering toegesproken door den heer Mr. J. A. de Wilde, lid van de Tweede Kaïmer, die allereerst in herinnering bracht, dat onze gemeente een goed figuur had gemaakt bij de dit jaar gehouden ver kiezing van leden der Tweede Kamer. Aan gaande de samenstelling van het tegenwoor dige Kabinet wees Spr. op het moeilijke dat beslaat, n.l. dat ontbreekt een bepaalde doel stelling, onze partij moet een groep worden die alles brengt tot een zekere eenheid. Een groote taak staat voor onze partij nog voor de deug, ons beginsel is een bctwarendi be ginsel en wij moeten oppassen, dat wij niet eenzijdig worden. Spr. wil meer verband hebben tusschen kiezers en gekozenen, b. door het organiseeren van een z.g. praat avond, dit maakt dat wij elkander beter lee- ren verstaan, om gezamenlijk te strijden voor de eere Gods, opdat ons goede vader land daarvan de vruchten moge plukken. Door een 4-tal aanwezigen werden daarna eenige vragen gesteld, die door Spr. uitvoe rig werden beantwoord, waarna op verzoek van den voorzitter, na het zingen van een tweetal coupletten van „Zij zullen het niet hebben", de lieer De Wilde de vergadering met dankzegging sloot De opkomst was goed, terwijl zich tijdens dc vergadering nog twee nieuwe leden aan meldden. GEMACHTIGDEN KIESCOLLEGE. Als gemachtigden voor het Kiescollege do Ncd'. Hcrv. Gemeente alhier zijn herkozen de heeren A. den Haan, K. Klijn, L. Ouds hoorn en II. van der Wilden. PROPAGANDA-KUNSTAVOND. Op Maandag 11 Nov. a.s., 's avonds 7.30 uur, zal in de Geref. Kerk alhier worden go- houden een propagandadcunstavond, uit gaande van den Nederi. Blindenbond. Aan dezen avond wordt welwillende medewer king verleend door mevr. Riekstein-Frank, sopraan, te Haarlem, voor zang en den heer W. Créman, te Haarlem, voor orgel, beiden leden van bovengenoemden bond, terwijl als spreker hoopt op te treden de heer Joh. van den Berg uit Oosterbeek- De entrée, die is bepaald op 40 cent, be hoeft voor niemand een bezwaar te zijn, daar de blinden dringend hulp noodig heb ben. Ieder, die in de gelegenheid is, moet dien avond present zijn. KORFBALCLUB T. O. P. Dinsdagavond hield de Korfbalclub T. O. P. haar jaarvergadering. Na opening dooi den voorzitter, den heer J. Bergman, wer den uitgebracht de verslagen van secretaris en penningmeester. Tot bestuursleden werden gekozen: dc heer C. Vercouteren, secretaris, de heer H de Jong, alg. adjunct, en mej. J. Aangcen brug. De vergadering, die een zeer geanimeerd verloop had, werd afgewisseld imct het hou den van voordrachten. Dc heer N. de Grand sloot op verzoek met dankzegging. T. O. P. heeft behoefte aan een paar dames leden. Wie helpt? Dur(nll|k« Stand. P Lttro» 29 Jr en J Krult 29 J. SI Damen 32 Jr. Voornaamste Nieuws. BINNENLAND De Haagsche Gemeenteraad heeft besloten tot den bouw van een Stadhuis op het Alexandervcld. Verschenen is dc Memorie v. Antwoord op het Hoofdstuk Builonlandsche Zaken van de Begrooting voor 1930. De classis der Ned. Geref. Gemeenten met synodale bevoegdheid heeft te Rotterdam vergaderd. (Blz. 5.) Tweede Kamer. Voortzetting der algemee- e beschouwinge" te heeren Vliegt woord gevperd. Over dc herziening van het Mijnreglement is een nieuw verzoek gericht aan de com- issic van advice. Te Den Ilaag^ is de jaarvergadering gehou den van de Federatie voor Vrouwen en Meisjes. BUITENLAND (blz. 2). Het kabinet-Tardieu krijgt den steun dec radicalen niet. Gevaar voor de coalitie in Dultschland door oen liberaal-socialistische poging de echtscheiding te vergemakkelijken. Het vliegongeluk in Engeland; bijzonder heden. Ontactische onderdrukkingsmethode van de Zuid-Slavische regeering in Kroatië. De crisis in de Engclsche mijn-industrie versterkt. i der Bevolking. E A M den HartogrJansen, an Rheden Mej. W M A to t 30a van Boxmeer - QJ «t..ncweg 22 van Monster M van der Klauw Hoofdstraat 119 T F Oosterlee. Hoofdstraat 80 van g (Z.H.) G P Scholten. Hoofdstr. Vaterlngen M W Kloek, Hortus- n Voorhout. okkon: P Th Zoet van Menneweg ilkemade McJ H J Wlenk van at 30a naar Zevenaar C 't Kart— 'an Zuiderstraat 32 naar Alkemade Velzen van Kastanjelaan 21 nnaj» C A W de Roojj van Rusthofflaan 1 VALKENBURG. POSTERIJEN. Naar aanleiding van het verzoek, gericht aan den Hoofd-Inspecteur der Posterijen betreffende bestelling van poststukken bij de bewoners van de Rijnstroomlaan, kun nen we uit bevoegde bron meededen, dat dit verzoek niet alleen een onderwerp van onderzoek uitmaakt, doch dat voor den Hoofd-Inspecteur reeds middelen aan de hand zijn gedaan om de bestelling aldaar te bevorderen, als b.v. het maken van brieven bussen, het zichtbaar aanbrengen der huis nummers. Er is alle reden om te verwach ten, dat aan het verzoek zal worden vol daan. Laatste Nieuws. DE ROOFMOORD TE AMSTELVEEN. Eisch levenslang. De 33-jarige J. P. Douwma en de 34-jarige D. van Pieterson die er van verdacht worden de daders te zijn van den gruwelijken roof moord, welke in den morgen van 16 Mei l.L is gepleegd in de woning van den landbou wer J. A .Hoogeveen, welke woning gelegen is in de buurtschap Rietwijkeroord onder Amstelveen, hebben terecht gestaan voor de Vijfde Kamer der Rechtbank te Amsterdam Van dezen roofmoord, die in het geheel een buit opleverde van een bankbiljet van f 60.— en een gouden horloge, is Iïooge- veen's huishoudster, de 66-jarige vrouw, Johanna Wesseling, weduwe van Th. Gevc- lcink, het slachtoffer geworden. De ambtenaar van het O.M. vroeg in zijn requisitoir schuldig verklaring van beide verdachten en veroordeeling wegens moord tc zamen en in vereeniging en wegens dief stal tezamen en in vereeniging gepleegd, tot levenslange gevangenisstraf. VREESELIJK ONGELUK IN EEN LIFTGEBOUW JONGEMAN BEKNELD GERAAKT. Men meldt ons uit Rotterdam: In het liftgebouw van het pas in gebruik genomen torenhuis op het Mathenesserpleiu tegenover de Mathenesserbrug is gistermid dag een vreeselijk ongeluk gebeurd. Dc 16- jarigc J. van Empel uit de Tidemanstraat wilde met de lift naar boven gaan. Ongeveer ter halver hoogte weigerde plotseling do lift. De jongen heeft toen op een knopje ge drukt om weer contact te krijgen, maar de lift bleef staan. Vreezende, dat hij cr niet meer uit zou komen heeft de jongen het huk van de lift geopend en getracht door een raampje, waar de liftkoker juist voor stond, naar huiten te komen. Juist op dat oogenblik had men enter beneden weer contact gemaakt en de lift koker zakte naar beneden. Van Empel kon zich niet meer in veiligheid stellen en is tusschen het raam waar hij uit wilde klim men en de lift, die zakte, bekneld geraakt Op zijn gejammer zijn de bewoners van de verdieping loegeijld en hebben de lift stilgezet en hem bevrijd. De jongen bleek echter vreeselijk te zijn verwond, het bloed kwam ne.m uit mond, neu«* en ooren, zijn beide voeten waren afgeknald en ork aan de borstkas hl<vk hij te zijn verwond De GenocsKundige Dierst werd gewaar schuwd er, 'leze heeft het slachtoffer, die zware in 'v.dige kneuzineen bleek to heb ben npgfcloeiK :i. naar liet ziekenhuis aan den Coolsingcl vervoerd. AFSCHUWELIJKE MISDADEN. Twee vrouwen vergiftigd. PRAAG, 7 November. De politie te Tichos is een afschuwelijke misdaad op het spoor gekomen. De landbouwer Frans Vanek heeft na elkaar twee vrouwen met wie hij in het huwelijk was getreden, door vergiftiging uit den weg geruimd, de eerste met behulp van haar zuster. De bezittingen van den moor denaar zijn onder sterke politiebewaking ge steld, aangezien het ge\-nr bestaat, dat de verbolgen h.-v Ai - buizing van den 'giftmenger ni Inand s.cjvf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6