BINNENLAND. Gemengd Nieuws. DONDERDAG 7 NOVEMBER 1929 TWEEDE BLAD PAG. 5 RIJKSBEGRQOTING 1930 REDEVOERINGEN VAN DE HEEREN VLIEGEN EN COLIJN FINANCIEELS BESCHOUWINGEN DE KABINETSFORMATIE DE CHRISTELIJKE VLAG OMHOOG Vergadering van 6 Nov. 1929. Het debat kruipt eenigszins traag voort. De partijen zitten als 't ware op elkaar te wachten. Dat wijst er op, dat <le animo en de strijdlust niet groot zijn ditmaal. Den eersten dag van het debat was het eprekerslijstje uitgeput Gister was het weer zoo. En de kleine partijtjes: S. G. P., Com munisten en de Plattelanüicus bleven heel den middag van het strijdtooneel verwijderd Intusschen hebben we toch een viertal re devoeringen kunnen genieten. De laatste twee van den middag, die van de heeron Bierema en Rutgers van Rozenburg bewo gen zich voornamelijk op financieel terrein. Laatstgenoemde bepaalde zich vrijwel ge heel tot verklaringen van instemming met het vroegere beleid van minister De Geer en met diens voornemens voor de toekomst. Van meer algemeenen aard was hetgeen de heer Vliegen namens de S.D.A.P. en do heer Colijn als woordvoerder der anti-rev. fractie in het midden brachten. De heer Vliegen zong een loflied op de be- teekenis van zijn partij en op haar fatsoen lijkheid. Bij dit laatste zweeg hij in alle ta len over haar verleden, over het groote aan passingsvermogen der S.D.A.P., het in den steek laten van bijna al haar oude marxisti sche plunje en over het ongunstig verschil, dat valt te ontdekken, indien men de hou ding der Nederlandsche soc.-democraten tegenover het constitutioneele hoofd van den Staat vergelijkt met hetgeen hun geestver wanten elders: Engeland, België, Duitsch- land en elders te zien geven. Intusschen we kunnen ons begrijpen, dat de heer Vliegen deze dingen eens zeggen wilde en ook kunnen we zijn poging verkla ren om aannemelijk te maken, dat de Ne derlandsche sociaal-democratie en de Enge'.- sche Labourpartij stoelen op denzelfden wortel van het dogmatisch socialistisch ge loof. De werkelijkheid is wel een beetje an ders. Men behoeft alleen maar te denken aan het feit, dat in Nederland de socialistisch overtuigde massa bijna in haar geheel prac- tisch met allen geupenbaarden godsdienst gebroken heeft Van de meeloopers spreken we niet In Engeland staat de zaak in sterke mate anders. Als b.v. in Engeland Mac Donald de groote waarde van de Zondagsrust voor het geestelijk welzijn der menschen erkent, moet men in Nederland de soc.-democraat, die hem dit nazegt, met een lantaarntje zoe ken. Want als wij opkomen voor Zondags rust om godsdienstige, ethische en sociale redenen, hoont de Nederlandsche sociaal democratie ons daarover uit alle macht en met alle haar ten dienste staande middelen. De heer Vliegen sloofde zich ook af om nog eens te betoogen, dat in ons land de partijvorming op valschen grondslag rust. De democratie, dat is je ware. Maar die Roomschen laten hem maar praten. Anders zou Je eens zien. Terecht kon de heer Colijn later vragen of de z.g. (linksche) democratie het dan over alle vraagstukken, vooral als het aan de toepassing zou toekomen, zoo roerend eens Is. Wie kranten leest en de gebeurtenissen in binnen- en buitenland volgt, weet dat de meest democratische partijen in Frank rijk b.v. het verschrikkelijkst met elkaar overhoop liggen. Vergeten werd ook door den heer Vlie gen het aandeel dat in 1925 zijn partij heeft gehad in het vernietigen van een parlemen taire Regeering. Het past den kortzichtige van toen niet om thans uit de hoogte te spreken over z.g. onmacht van rechts om een parlementair kabinet te vormen. Bij een parlementaire regeering moet men kun nen rekenen op een loyale oppositie. De op- postie van 1925 echter heeft op den llden November van dat jaar haar parlementaire eer door het slijk laten sleuren, toen zij zich hechtte aan de jaspanden van een politiciër. in wien zij als politiek bommenwerper een bruikbaar werktuig meende te hebben ge yonden. De heer Colijn heeft allereerst de houding 'der anti-rev. fractie bij de Kabinetsformatie verdedigd en daarna de positie van zijn groep tegenover het extra-parlementaire Kabinet aangegeven. De anti-rev. hebben het niet gewenscht en dragen er ook niet da minste verantwoordelijkheid voor. De daden van het Kabinet zullen worden afgewacht en welwillend worden beoordeeld naar eigen beginselen. Niet nagelaten werd op verschillend*» anti-rev. wenschen te wijzen, terwijl duide lijk werd te kennen gegeven, dat met name ten aanzien van de Zondagsrust en allerrlel in geestelijk-zedelijken zin het leven onder mijnende verschijnselen, verwacht werd, dat het tot positieve daden zal komen. Voor m dere punten van practisch regeeringsbeleid werd eveneens het standpunt der anti-rev. fractie uiteengezet, om te besluiten met de verklaring: indien het Kabinet niet alleen de Christelijke vlag hijscht, maar ook zorgt dat die niet wordt neergehaald, zal door de anti-rev. van harte steun worden geboden aan het Kabinet, Met belangstelling wachten we op deze rede het antwoord der Regeering en nog meer de daiden der Regeering. De heer Vliegen (s.d.), die zijn fractie leider verving, besprak allereerst de positie der soc.-democratie. Zij is een bewegende J kracht voor de democratie geweest, verklaar de de heer Vliegen, en op siciaal gebied is enorme vooriijtgang aan haar te danken. Dat is een groot verschil bij het 'eerste optreden der socialistische beweging. Toen beschouw de men haar als een troep misdadigers. De waardeering is wel sterk veranderd. W. H. VLIEGEN Onjuist noemde de heer Vliegen het, dat de S. D. A. P. zou strijden voor groepsbe langen. Aan de S. D. A. P. is bij de verkiezingen geen nederlaag toegebracht, al is de uitslag aan de partij ten slotte niet meegevallen. De communisten deren haar weinig. Ook de heer Vliegen meende bij de verkie zingen een kleine verschuiving in democra tische richting te kunnen waarnemen. Ech ter is samenwerking van soc.-dem. en de mocratische Katholieken thans niet aan de orde. 't Kan wel komen, zoo werd verklaard. Zie maar naar Engeland. Daar steunen Ka tholieken de Labour Partij, die wel degelijk een socialistische partij is, al wordt dit ont kend. liet verlies van een anti-rev. zetel was In de oogen van den heer Vliegen ook al een verschuiving in democratische richting. Bij de Kabinetsformatie is thans duidelijk gebleken, dat het met de coalitie niet meer gaat. Men heeft geen gezamenlijke staatkun dige denkbeelden. Voor den heer Vliegen lag daarin het bewijs, dat de partijvorming ten onzent op valsche basis rust. De beginselverklaring van het Kabinet, noch de personen der ministers zeggen iets omtrent hetgeen te verwachten zal zijn lil politiek-sociaal opdicht Alle ministers passeerden de revue. Uit komst niet veel meer dan nul. 't Was klein en kleingeestig. Democratie zagen we er niet in, tenzij democratie ook beteekent het on gemotiveerd omlaag halen van menschen, met wie men het principieel niet eens is. Bij de financieele politiek meende de soc.- dem. politicus een systeem te ontdekken om de dingen zwart voor te stellen, ten einde nieuwe uitgaven tegen te houden. Als er belastingen af te schaffen zijn, zou de heer Vliegen liefst het eerst de Fietsen- belasting zien verdwijnen en verlaging van indirecte belastingen begeeren. Tirannie en verstikking van het vrijheids gevoel zullen de soc.-dem. in Indië ten sterk ste bekampen. Met een lofzang op de verlossingstaak van het socialisme besloot de heer Vliegen, zijn rede. Na den heer Vliegen kwam aan het woord de heer Co 1 ij n (ar.). De uitslag der verkiezingen en de Kabi netsformatie hielden hem allereerst bezig. Het statistisch gegoochel met den verkie zingsuitslag kan leiden tot een conclusie met democratischen glans, maar daarmee is zij nog niet juist Het is uiterst moeilijk om stemmenverschuiving precies te rubriceeren. Als van de anti-rev. stemmen overgaan naar S. G. P. en C. H., is dat dan een verschui- Geestdriftig was de begroeting van de vele vliegveld Dübendorf ving in democratische richting? Wat is bo vendien democratie? Het is moeilijk te om schrijven. Organisch en atomatisch kiesrecht is geen kwestie van democratie. Regeling van bovenaf van het bedrijfsleven of het doen ontwikkelen van sociale organen is ook een gemaakte tegenstelling. Maar dan is het laat ste- meer democratisch dan de eerste, staats socialistische, gedachte. Bij de defensie gaat het om de vraag waar het minimum ligt. Ook daarin is geen demo cratische tegenstelling te ontdekken. Wil men een conclusie, dan is he! deze, dat 55 van de kiezers zich heeft uitgesproken voor een bewind in christelijken zin; al zul len de Staatk. Geref. omtrent de regeerme- thode wel met anderen verschillen. De opdracht aan den heer Ruys was dan ook volkomen juist, meende de heer Colijm Over de mislukking van de eerste opdracht werd niet veel gesproken. De anti-rev. s'aan er niet schuldig aan, gelijk iets breeder werd uiteengezet. De chr.-hist. wenschten niet in overleg te treden omtrent een program. In onze staatkundige verhoudingen is ech ter het optreden van een parlementair kabi net niet wel mogelijk zonder voorafgaand overleg. Voor het vervullen van zijn taak moet het bij de meerderheid der Kamer op instemming kunnen rekenen en redelijke zekerheid van steun voor de bijzondere uit voering van zijn taak zien te verkrijgen. Onze parlementaire verhoudingen, met een veelheid van partijen, laten moeilijk een an dere gedragslijn toe. Dat de vroegere coalitiepartijen gemeen schappelijke beginselen omtrent vragen van religieus-ethischen aard hebben, staat vast. Toch is dienaangaande nog overleg noodig. om tot vruchtbare samenwerking te komen. Zoodanig overleg verplaatst de verant woordelijkheid niet naar de partijen. De for mateur neemt er het initiatief voor en hij behoudt met zijn ambtsgenoot&n de eindbe slissing. Gelegenheid tot overleg in de Staten-Gen'e- raal blijft er ruimschoots. Wamt de instem ming, die gevraagd wordt, geldt slechts de algemeene richting van beleid. Het stelde de anti-rev. teleur dat het par lementaire Kabinet-Ruys niet tot stand kwam Uitzicht op het gelukken van een andere parlementaire formatie na deze mislukking duizenden, toen de „Graf Zeppelinop het bij Zurich landde. bestond niet Dat. is niet alleen in 1925, maar ook verleden jaar bij de begrootingsbeschou- wingen onomstootelijk gebleken. Ook bij een democratische formatie zouden gemakkelijk een groot aantal tegenstellingen tusschen de linksche partijen en de Katho lieken zijn aan te wijzen. De moeilijkheden zouden zelfs nog grooter zijn. Volkomen verklaarbaar is het daarom, dat na de eerste mislukking tot vorming van een extra-parlementair Kabinet is overge gaan. De bewering van den heer Marchant als zou op deze formatie zijn aangestuurd van meet af, mist allen grond. De feiten wijzen het tegendeel uit. De anti-rev. hebben een normaal parlementair Kabinet gewenscht. Zij zijn niet gewend hun verantwoordelijk heid te ontvluchten. Kabme'i-Ruys II is opgetreden zonder eenig overleg met de groepen in de Kamer. Voor zijn uoen en laten achten we ons in geen enkel opzicht verantwoordelijk. Dat geldt ook voor de beide anti-rev. ministers. Ze zijn op getreden geheel buiten raadpleging van eenige partij-instantie om. Men kan niet beweren, dat het kabinet niet extra parlementair is, omdat het niet gemengd van samenstelling is. Maar een Kabinet, dat ook principieel© politiek wil voeren, zal naar homogeniteit moeten stre ven. En dan zal het óf links óf rechts moeten zijn. Dat geldt ook voor dit extra-parlemen tair Kabinet. De bekend gemaakte voornemens van het Kabinet doen onze houding zijn: een wel willend afwachten. Er is veel onder, dat onze volle instem ming heeft; veel dat onze bijzondere belang stelling heeft, heeft echter niet de aandacht van het Kabinet B.v. de dobbelzucht en haar gevolgen, waarvan we pas weer de verschrikkelijkheid hebben gezien. Ook hebben we wenschen, waarvoor geen combinatie denkbaar is. die ons de verwe zenlijking in uitzicht zou stellen. Het standpunt van de Regeering ten aan zien van België heeft onze volle instemming. Met omzichtigheid moet naar positieve re sultaten worden gestreefd. Het financieel beleid zal stellig aansluiten bij het verleden: de Minister van Financiën is dezelfde. Een financieel krachtige Staat is voor de algemeene volkswelvaart vol strekt noodzakelijk. De heer Vliegen moet dat niet vergeten. Hij moet maar zien naar Engeland en Duitschland. In Duitschland verhoogt thans de soc.-dem. Hilferding de indirecte belastingen miet hon derden millioenen marken om de directe belastingen te kunnen verlagen. Al onze indirecte belastingen zal de heer Colijn niet in bescherming nemen. Met name hoopt hij, dat de vleeschaccijns spoedig ver dwijnen zal. Zuivere genotartikelen mag men echter belasten tot de uiterste grens der nuttigheid. Bedachtzaamheid in de financd&n behoeft niet te weerhouden van het doen van nood zakelijke uitgaven in het belang der alge meene volkswelvaart Maar daarbij moet het budgetair evenwicht ten allen tijde worden bewaard. Onze budgetbalans biedt een matdg gun stig perspectief. Aan de Regeering werd verzocht bij de keuze van de te nemen maatregelen de led- ding te behouden. Enkele wenschen der anti-rev. werden aan den minister-president kenbaar gemaakt Die op onderwijsgebied zullen nader bij het hoofd stuk Onderwijs ter sprake komen. Ten aanzien van het sooiale leven wen schen zij maatregelen, die den socialen vrede in de arbeidsgemeenschap bevorderen, ge lijk die in het anti-rev. verkieaingsprogram zijn geformuleerd. Werkloosheidsverzeke ring en Invaliditeitswet moeten voorts ver beterd. De laatste zou den voorrang moeten hebben, maar het schijnt niet noodig te wachten tot 1932. Wat de Koloniale politiek betreft zal waakzaamheid moeten worden betracht ten aanzien van de extremisten in Indië. De Regeering zegt dit ook te willen. Bij de ontvoogdingspolitiek is men aam het verkeerde eind begonnen. Maar gebeurde zaken nemen geen keer. De heer Colijn was erkentelijk, dat de Regeering bij de verdere uitvoering der bestuurshervormdng zich op hetzelfde standpunt stelt dat hij zelf 6teeds heeft bepleit Het slot van di rede van den heer Colijn was gewijd aan de algemeene regeeringsbe- ginselen van het Kabinet De uitgesproken beginselen zullen toetssteen zijn voor de be oordeeling van het beleid van het Kabinet Het Kabinet wijde vooral aandacht aan de geestelijke en zedelijke belangen van ons volle. De christelijke grondslagen van gezin en huwelijk en maatschappij worden op al lerlei wijzen ondermijnd. En al heeft de Re geering te dezen aanzien geen onbeperkte macht en al zal veel ter verbetering uit de maatschappij zelf moeten komen, toch heeft de Regeering op haar terrein en daar waar zij invloed kan oefenen eem eigen roeping. Bij de Spoorwegen zal b.v. het opzettelijk aantasten van de Zondagsrust moeten wor den tegengegaan. Het Kabinet moet niet alleen de Christe lijke vlag hijschen, maar ook zorgen dat die niet iwordt neergehaald. Gebeurt dat, dan zal steun van. harte wor den gegeven. Het woord was daarna aan den heer B i e rem a (Lib.), die verschillende financieele detailpunten aan een beschouwing onder wierp. Op voortgaande belastingverlaging werd aangedrongen. Verdere vermindering van den suikeraccijns zou den heer Bierema toe lachen, omdat hij daarvan een vergroot sui- kerverbruik verwacht, wat weer er toe zou kunnen leiden, dat de moeilijkheden in de bietsuikerindus'.rie verminderen. De accijns op het geslacht moet ook zoo spoedig mogelijk verdwijnen. Dat kan ge schieden, ook al worden de nu ingediende regceringsvoorslellen aanvaard. Belastingverlaging is middel om een be teren economischen toestand te verkrijgen, waarin cultureele en sociale belangen beter kunnen worden behartigd Laatste spreker van den middag was de heer Rutgers van Rozenburg (c.h.). Ook hij sprak over de financiën. Het aan blijven van den heer De Geer juichte hij toe. Hij beschouwde den Minister als veel fris- scher dan deze zelf voorstelde te zijn en ver dedigde diens voorzichtig en vooruitziend be leid tegen allerlei aanvallen van links. Ir de verbetering onzer schuldpositie is geens zins te ver gegaan. De herziening van de Ouderdoms- en van de Invaliditeitswet zou gelijk in 1932 in wer king behooren te treden. Op de overschotten der dienstjaren kun nen geen blijvende uitgaven gebaseerd wor den, betoogde de heer Rutgers ten 6lotte. Heden ziullen we Dr. Nolens en Dr. Schokking aan het woord krijgen. HERZIENING MIJNREGLEMENT NIEUW VERDOEK AAN DE COMMISSIE VAN ADVIES. Naar aanleiding van verscheiden verzoe ken van de onderscheiden mijnwerkersorga nisaties heefü de Minister van Waterstaat thans aan de commissie, welke belast was met het uitbrengen van advies omtrent een gedeeltelijke herziening van het mijnregle ment 1906, verzocht om ook advies uit te brengen over de vraag of nog andere wijzi ging van d'e reglementen gewenschti zijn, ter beveiliging van de onder- en bovengrond- sche mijnarbeiders. De commissie zal vergaderen onder lei ding van den hoofdingenieur der mijnen. Er zullen behalve het stadstoezicht in ver tegenwoordigd zijn de mijndirecties, de mijnwerkersorganisaties en het ministerie van Waterstaat. PROF. EIJKMAN Naar uit Stockholm wordt gemeld is dt Nobelprijs 1929 voor Geneeskunde verdeeld tusschen Prof. Eykman te Utrecht en Prof. Hopkins te Cambridge. In verband met deze hooqe onderscheiding brachten de Utrecht- sche studenten Prof. Eykman. een serenade. VOOR VROUWEN EN MEISJES FEDERATIE VAN CHR. VEREEN. VAN EN VOOR VROUWEN EN MEISJES JOEGO-SLAVISCHE TENTOONST ELLING In Pulchri Studio te Den Haag wnrdt dezer dagen een Joego-Slavisehe Tentoonstelling gehouden, die gistermiddag door Priu. Hendrik werd geopend. Hierboven een kijkje op de tentoonstelling: werk van boerenvrouwen uit Dalmatië GASKWESTIE DOETINCHEM EEN ADRES AAN DE KONINGIN. Het bestuur van de Centrale van Hoogero Gemeente-Ambtenaren heeftt 'n adres aan de Koningin gezonden, waarin verzocht wordt op grond van het onttbreken van een aan de eischen der rechtszekerheid beantwoor dende motiveering, ihet besluit van den raad der gemeente Doetinohem, waarbij de directeur van het gasbedrijf, de heer G. Pie- terson, werd benoemd tot hoodifopzichber, te vernietigen wegens strijd met het alge meen belang. Volgens het bestuur moet men tot de con clusie komen, dat ook het bewijs van mal versaties niet geleverd is en dat men veel eer moet aannemen, dat men hier te doen heeft met een onbedwingbare zucht om een ambtenaar, ten aanzien van wien een vroe ger besluit tot ontslag vernietigd was en een gerechtelijk, onderzoek tot vrijspraak had geleid, door middel van een eenzijdige en vooringenomen ibeoordeeling van on der cl ee- len van zijn gestüe, die in Ihaar geheel slechts gericht was op den groei van het hem toe vertrouwde bedrijf en waarbij van eenige oneerlijkheid niets is gebleken, ten slotte toch te kunnen treffen. AUTOBUSSEN GEEN AUTOBUS HAARLEM—IJMUIDEN. Ged. Staten van Noord-Holland hebben be sloten op een verzoek van de N. V. Brockway Bus Maatschappij om vergunning tot het in werking brengen van een autobusdien9t van Haarlem over Haarlem-Noord en IJmuiden- Oost naar IJmuiden afwijzend te beschikken. NA DE AANVARING Gistermorgen had sooals reeds uitvoerig gemeld op den Nieuwen Waterweg een aanvaring plaats tusschen de twee Italiaan- sche schepen „Atlantide" en „Barbana G". De „Atlantide" werd midscheeps geraakt en zwaar gehavend. Onze foto geeft daarvan JAARVERGADERING IN DEN HAAG Bovengenoemde federatie hield haar jaar vergadering in Den Haag, Met algemeene stemmen werd tot voorzit ster gekozen Jonkvrouwe C. M. van Asch' van Wijck. Aan het jaarverslag, uitgebracht door da alg. secr. mej. M. W. Barger is het volgende ontleend: Het afgeloopen jaar was voor de Federa tie niet onbewogen. Een groote stap vooruit werd gedaan door de benoeming van mej. C .H. C. Gunning als Federatie-secretaresse voor de versterking der organisatie van het Chr. Verenigingsleven in Ned. Oost-Indië, die daar nu haar werk heeft aanvaard. Bo vendien werd mej. J. E. Boer te Bloemen- daal benoemd tot Federatie-secretaresse voor Jeugdwerk. Het langere bezoek van Miss Dingham, secretaresse Word's Y. W. C. A. voor sociale aangelegenheden en het kortere bezoek van Fröken Pann, secretarcsse- World's Y. W. C. A. voor Jeugwerk vonden veel belangstelling en wtierpen vruchten af. Naar de Industrial Sumimerschool, georga niseerd door de World's Y. W. C. A. in Bro- deneck in Duitschland gingen drie Holland- sche leden. Bij den Radio-avond trad do Federatie ook naar buiten. Het Leidstersbladi, tevens orgaan voor de mededeelingen, kwam geregeld iedere maand, uit De Sociale Studiecommissie heeft de tweeledige taak: menschen aan te sporen tot grondige studie van de maatschappelijke vraagstukken en daarbij leiding te geven en. aoo leidsters te kweeken; en tevens de moge lijkheden na te gaan van het vormen van vereenigingsleven speciaal ondier' fabrieks meisjes. De Commissie tot bestudeering van de Vre desbewegingen is pas geïnstalleerd en heeft op zich genomien zich op de hoogte te stel len met wat de verschillende bewegingen bef teekenen en de vrediesged&chte te piopageo- ren in onzen kring. De Federatie werkt samen met den Centr, Bondi van Inwendige Zending en Chr. Philan- thropische inrichtingen. Zij is vertegenwoor digd in het „Comité Opvoeding tot de Gezins taak", bij de Jeugd Herberg Centrale; is aan gesloten bij het Ned. Paed. Congres en bij. de Nederlandsche Afdeeling van den Wereld bond der Kerken. Als nieuw lid is toegetreden de Ned. Vrou wenbond' tot verhooging van het Zedelijk be wustzijn, zoodat in de Federatie nu 12 veree- nigingen samenwerken, terwijl in Amster dam en Rotterdam plaatselijke federaties ar beiden. De Federatie omvat ruim 17000 leden en pljm. 2500 jongeren. De vergadering bracht mej. M. D. varï Hoogstraten dank voor het voortreffelijk be heer der Federatiekas. In het bestuur werd mej. W. Druyvesteyn, die namens de Union zitting had, vervangen door mevr. J." van Romondt Vis-Baronesse Quarlos de Quarles. Een wijd inga dienst werd gehouden, welka geleid werd door Jonkvr. A AI. Martens van Sevenhoven. Een deel der vergadering was gewijd aart bespreking van de onderlinge verhouding ■der aangesloten vereenigingen, terwijl de rao* gelijkheid van meerdere concentratie van het werk der Chr. Jeugdbeweging, voor zoo ver het meisjes betreft tot besparing van tijd, kracht en geld in den breede werd over wogen. De voorzitster Jonkvr. C. M. van Asch vart Wijck bracht verslag uit van de bestuursver gadering van den Wereldbond van Chr. Jonge Vrouwen, die in de vorige week Werd gehouden. De Federatie maakte van dezen bond de Nederlandsche afdeeling uit. De overbrenging van het bureau van den We reldbond, van Londen naar Geneve, zal, naar men hoopt, aan de samenwerking met andere internationale liohamen ten goede komen. De vergadering werd op de gebruikelijke wijze gesloten. DE DOODELIJKE DA.MP. Een schipper en- diens vrouw, wonende op een zandbak, liggende in den Amstel te Am sterdam, geraakten door benzinedampen be dwelmd. De levensgeesten werden bq beide weder opgewekt. E-eir dokter achtte opname van den man noodzakelijk. Hij werd naar het Binnengasthuis overgebracht. De oerzaak van bet omgeval is, dat een benzinepomp welke in de voorroef van zijn schip was geplaatst, lekte, waardoor benzinedampen in het slaapvertrek zqn doorgedrongen. AUTO IN VLAMMEN. Door onbekende ooi-zaak geiaakte de melk- auto van den melkhandelaar T. uit Haarlem op de Vogelensangscheweg in brand. Het voer- tuig werd geheel vernield. Da chauffeur kon da auto bytqda verlaten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5