DINSDAG 5 NOVEMBER 1929 TWEEDE BLAD PAG. 5 ARBEIDSTIJD OP ZEE De heer C. Goslinga, secretaris van de Vereeniging van Nederlandsche Gezagvoer-! ders en Stuurlieden ter koopvaardij schrijft ons: Naar aanleiding van het artikel over bo venstaand onderwerp in het nummer van; 29 Oct. 1.1. zou ik gaarne het volgende onder de oogen der lezers zien gebracht. De schrijver van deze driestar is blijk baar geen tegenstander van eene regeling van den arbeidsduur op zee, maar men kan j hem toch wel rekenen tot die voorstanders, die met hun geschrijf de zaak meer kwaad dan goed doen. Hij begint toch op den voor grond 'te stellen, dat de oplossing van dit. vraagstuk zoo bijzonder moeilijk is. Zelfs spreekt hij van een der moeilijkste sociale i problemen. Was het maar waar, dan zou er tenminste nog kans zijn nog eens door( de sociale problemen heen te komen. Na tuurlijk, een schip is geen fabriek; heti stormt wel eens op zee, en wind en weer storen zich niet aan arbeidstijden en op zee vindt men geen ducdalven waar men avonds en Zaterdagsmiddags om 1 uur het schip aan vast kan meren om dan naar huis te gaan. Laat ik u verzekeren dat de mannen, die ook nu weer te Genève over deze zaak hebben geconfereerd, een en der ook wel weten. Men vindt er mannen onder als van Nederlandsche zijde, de hee- ren Mgr. Nolens, Zaalberg, Brautigam, enz. aan wier verstandelijke vermogens wel nie mand hier te lande twijfelt, en die zich ze ker wel bewust zijn, dat eene arbeidsduur- regeling ter' zee er anders uit moet zien dan aan den wal. De technische oplossing levert voor de koopvaardij dan ook niet mper de groote moeilijkheden op. Zelfs de reeders voeren deze technische bezwaren niet meer aan, tenminste niet ter Conferen tie. Het is eenvoudig een kwestie van kos ten geworden. Kan het bedrijf de uit eene beperking van arbeidsduur voortvloeiende hoogere exploitatiekosten al of niet" dragen" Is het mogelijk door eene internationale re geling te bereiken, dat door de toepassin,i eener beperking het ééne bedrijf, en he ééne land, niet met het oog op de concur rentie in een ongunstiger positie komt te genover het andere bedrijf of land? Dat zijn 'de vragen waar hert om gaat. Nu is een geling, die voor de koopvaardij ter groote vaart deugt, niet zonder meer pasklaar voor de kleine vaart en de zeevisscherij, Zij bleven dan ook van de te ontwerpen re geling uitgesloten. Dat 'nil daarom volstrekt niet zeggen, dat voor de diepzeevisscherij een regeling" niet mogelijk zou zijn. Het is altijd de gemakkelijkste weg om als men iets niet wil, te gaan propageeren dat het niet kan. Het in 1920 te Genua genomen be sluit om alsnog niet de zeevisscherij te be handelen, had niet de beteelcenis, dat eene diensttijdregeling voor de zeevisscherij niet mogelijk werd geacht Men wilde toen niet te veel hooi op de vork nemen. Daarbij draagt het visscherijbedrijf niet in die mate een internationaal karakter als de handels vaart. De Schrijver verklaart verder ook nog dat het onmogelijk i3 om een achturigen werk dag voor zeelieden in te voeren. Indien hij 'daarmede bedoelt dat het onmogelijk is zich steeds aan zulk een werkdag te houden dan is dat juist, maar waarom zou ei 'den basis van een drlewachtenstelsel, zoo als dit voor het stokerspersoneel al lanj bestaat, geen 8-urigen werkdag zijn in te voeren. Men kan natuurlijk dubieeren over de beantwoording der vraag of dit nu voor alle categoriên zeelieden wel noodig en ge- wenscht is, maar met eenige modificaties, zooals de Fransche wet ook deze kent, is 'deze invoering zeer wel mogelijk. Eenvou dig een kwestie van geld, en van een zeker overgangstijdperk ter inrichting van de (schepen voor een grootere bemanning. Nu wil ik hier in uw blad niet het pleit voeren voor de invoering van een achturen- dag voor alle zeelieden, maar ik meen met klem te moeten opkomen tegen een voor stelling alsof de regeling en de beperking van den arbeidsduur bij de zeevaart zoo bijzonder moeilijk en vrijwel onmogelijk is. Daarmede toch -wordt bevorderd dat de thans bestaande toestand wordt gehand haafd, waarbij, zooals de door de Vereeni ging van Nederlandsche Gezagvoerders en Stuurlieden gehouden enquete (zie Neptunus Aug. en Sept. afl. uitwees, de gemiddelde diensttijden der stuurlieden op de Neder landsche vloot varieert tusschen de 70 en 84 uren per week, met maximum-diensttijden van 16, 18, 20 en meer uren, en dit dikwijls in een tropisch en ongezond klimaat. Bij het scheepvaartbedrijf geldt in toe nemende mate, dat tijd geld is. De schepen zijn zeer kostbaar en dienen zendabel te worden gemaakt, waarom alle tijdverlies zooveel mogelijk wordt verme den. Ook de havenoutillages worden in toe nemende mate op een snelle expeditie der schepen ingericht. Waar zulks dan ook niet> door wettelijke regelingen, of door hooge arbeidskosten wordt belet, daar wordt op en met de schepen gewerkt wanneer en zoo lang dit mogelijk is, en verdwijnt in dit opzicht het verschil tusschen dag en nachf tusschen' werkdag en Zondag. In de Rot- terdamsche haven is de expeditie der sche pen met ladingen als erts, ko'Jen, graan, enz. een kwestie van uren geworden, en schepen die 's Zaterdags binnenkomen, gaan dik wijls 's Zondagsmorgens weer naar zee. Dit is prachtig voor de reputatie van de haven, maar het brengt veel leed 'in de gezinnen var de zeelieden, waar men de man en vader wel eens wat langer thuis wil zien dan om zijn kleeren te verwisselen. Een mcnsch is nu eenmaal geen machine en zal onze zee scheepvaart als bron van volkswelvaart haar plaats blijven innemen, dan is het dringend noodig, dat het vraagstuk van de aanpas sing der bemanning aan het steeds sneller tempo, waarin het bedrijf wordt uitgeoe- iend onder de oogen wordt gezien. Gebeurt GRAFSTEEN DR. VAN GHEEL GILDEMEESTER Gistermiddag had op de Begraafplaats Oud-Eik en Duinen te s-Gravenhage de over dracht plaats van een gedenksteen op 't graf van wijlen Dr. F. v. Gheel Gildcmeester. De oud-minister Dr. J. Th. de Visser voerde bij deze plechtigheid 'f woord. dit niet dan zal het tekort aan officieren en goede zeelieden, steeds grooter proporties aannemen, daar de groote massa der zee lieden thans hunkerend uitziet naar eener betrekking aan land, en de jonge menschen er voor bedanken om het zeemansberoep te kiezen. Een der middelen om hierin verbetering te brengen is de beperking der diensttijden waaraan onvermijdelijk vastzit het op gezet te tijden verleenen van verlof aan den Wi met doorbetaling van gage, als compensatie van den arbeid, die gedurende de reis bo ven het vastgelegde maximum zal worden verricht. Waar de pogingen om deze beper king nationaal ingevoerd te krijgen tot dus ver niet het gewenschte resultaat hadden, is thans de hoop gevestigd op het treffen eener internationale conventie, die de Re geeringen verplicht in dit opzicht wettelijke maatregelen te treffen. Kon het anders dan zou dit ongetwijfeld te prefereeren zijn, maar de houding, die de reedersgroep ter Conferentie te Genève heeft aangenomen, is in dit opzicht weinig Kerknieuws. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Groningen 10de pred. pl.), A. Altena te Rijnsburg. Naar Koudum, F. G. van Binsbergen te Haam stede (Z.). B e d a n k t: Voor Utrecht (vac.-B. Bate laan), J. H. F. Remme te Amsterdam. Voor Ilpendam, C. R. van Lelyveld te Din- ther (N.B.). GEREF. GEMEENTEN. Tweetal: Te Rotterdam-Zuid, A. de Blois te Dirksland en M. Hofman te Krabbenclijke. CHR. GEREF KERK. Aangenomen: Naar Werkendam (2de beroep), L. Baas te Teuge. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Wolphaartsdijk, F. Slomp te Nieuwlande (Dr.). AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Ds. L. J. Casemier, gekomen van Gie terveen, werd Zondagmorgen j.l. bevestigd als predikant der Ned. Hervormde Gemeen te van Terneuzen. Zijn broeder, Ds. O. S. Casemier, van Stavoren, sprak voor een stampvolle kerk over Exodus 25 40. Zijn thema was „het hemelsch voorbeeld" en hij wees achtereenvolgens op: 1. het staan bo ven op den berg, 2. het staan onder den berg en 3. het beklimmen van den berg. Na do bevestiging werd den bevestigde Ps. 121 4 toegezongen. Des middags had de in trede voor een meer dan stampvolle kerk plaats, waardoor de Gemeente uiting gaf aan haar groot verlangen een nieuwen her der en leeraar te mogen ontvangen. Deze sprak ook zijn blijdschap uit hier een nieu wen werkkring te vinden, hoewel nauw banden hem aan zijn vorige Gemeente had den verbonden. Aan de hand van 1 Ivron. 1 23 werd gesproken over „de taak voor prediker en Gemeente". De begeerte naar het Evangelie is slechts te vervullen door de verlossing die in Jezus Christus is. Na de predikatie hadden de gebruikelijke toe spraken plaats. Tenslotte werd de nieuwe predikant toegesproken door Ds. H. Aker sloot van Houten Roos, van Sas van Gent, namens de ringcollega's; door den Burge meester J. Huizinga, van Terneuzen; cn 'door den consulent Ds. E. Raams, van Hoek, die Gezang 50 4 liet toezingen. Burgemees ter Arricns, van Gieten (Dr.), was eveneens aanwezig, benevens alle ringpredikantcn. Ds. A. Hoekert nam Zondag j.l af scheid van de Ned. Hervormde Gemeente te Ifindeloopen, welk afscheid was uitgesteld geworden wegens overlijden van zijn vader. Hij hield een inleiding over 2 Cor. 610a, sprekende over „als droevig zijnde, doch al tijd blijde", en hield daarna een predikatie over 1 Tim. 117. Aan het einde volgden toespraken van Ds. J. van Rijs, van Tjerk- werd, praetor van den Ring Workum, en van Ds. R. J. D. Beerekamp, van Molkwe- fum, waarn. consulent. Zeer velen uit den omtrek waren aanwezig. Het kerkgebouw was stampvol. Den naar Reitsum vertrek- kenden leeraar werd Ps. 1214 toegezongen. Cand. H. J. Kampherbeek, van Zwolle, hoopt Zondag 24 November a.s. in trede te doen als predikant der Geref Kerk te Heerjansdam, na bevestiging door Ds. J. II. Meuleman, van Den Ham (O.). Ds. P. A. A Klüsener deed Zondag- midag, na des morgens door Ds. R. Bartlema van Zeist, bevestigd te zijn, zijn intrede bij de Ned. Herv. Gemeente van Wanswerd en Jislum. De bevestiger sprak uit Joh. 3 14 en 15 over „het verhoogd worden van den Chris tus", en wel: le wat dat inhoudt, nl. niet enkel zij verhoogd worden aan het kruis, doch veel breeder: dat Hij temidden der we reldelende getoond worde als den eenigen Redder en Zaligmaker, terwijl het de heer lijke taak van den dienaar des Woords is dezen aan den rechterhand des Vaders Ver hoogden Christus in de prediking den volke voor te stellen; en 2e. wat dit uitwerkt, nl. dat een iegelijk die geloovig op Hem leert zien, niet verderve, maar het eenwige leven hebbe. Na het lezen van het formulier sprak Ds. Bartlema den bevestigde op hartelijke wijze toe en ook de Gemeente, voor wie hij geen onbekende was. In deze laatste toe spraak bediende Spr., zelf een Fries, zich eenige malen van de Friesche taal. Ook des middags was het kerkgebouw ge heel gevuld. Na in zijn voorwoord niet zon der innerlijke ontroering zijn vorige Ge meente herdacht te hebben in de voorbede zijner nieuwe Gemeente, voor wie de dag van heden een blijde was, bepaalde Ds. DE VLIEGENDE MISSIONNAIR De ontwikkeling der luchtvaart opent wijde perspectieven op velerlei terrein. C de Zending. Pater Schutte uit Keulen, die thans een reis door Amerika maakt zich per vliegmachine van de eene streek naar de andere. We zien hem hier i schap van den oceaanvlieger Chamberlain, Klüsener zijn gehoor bij Ef. 2 2022, en handelde over: le wat er gebouwd wordt en waartoe zulks geschiedt; 2e. op welk fundament en met welk materiaal; en 3e door wie deze arbeid verricht wordt n.l door de H. Geest, die doode steenen levend maakt om ze door het cement des geloofs en der liefde op het Eenig Fundament te bevestigen. Doch aangezien de Heere menschen in Zijn dienst als instrumenten gebruikt, is het sprekers bede, dat zijn arbeid ook hier daartoe gezegend worde. Na de gebruikelijke toespraken werd de nieuwe leeraar op hartelijke wijze toege sproken door den consulent Ds. B. Scholten van Foudgems, die ook des morgens, tegen woordig geweest was en door ouderling T. Koopmans, die Ps. 134 3 liet toezingen. Mede aanwezig waren Ds. G. Lans van Suawoude c.a., en Ds. G. de Wijk van Fer- werd. Ds. J. C. N e e 1 e m a n preekte Zondag j.l. voor de Ned. Herv. Gemeen'!e te Krab- bendijke 'in een overvolle kerk afscheid met 1 Petr. 1 25. Aan het einde werd de naar Pernis vertrekkende leeraar op hartelijke wijze toegesproken door oud. Schipper en door Dr. J. D. Schmidt, van Kapelle. Toege- eongeai werd Ps. 134 3. Cand. W. R e i n d e r s, van Groningen gekomen, werd Zondag j.l. bevestigd als pre dikant der Geref. Kerk van Overschi'd door Ds. S. Groeneveld, van Terneuzen. die 1 Cor. 3 9 tot tekst had. Aan de handoplegging nam mede deel Ds. P. Melles, van Gees (Dr.). Ds. Reinders hield des namiddags een intreepredikatie over Coll. 119 en 20 en werd daarna toegesproken door oudsrl. J. Smit, als praeses van den Kerkeraad; door Ds. J. H. Staal, van Garrelsweer, als consu lent, namens de Classis Appingedam en na mens de Kerk van Garrelsweer;. docr br. Ridder namens de Kerk van Schildwolde; en door Ds. P. Melles, van Gees, als zwager. JUBILEA. Ds. N. Koers, predikant der Geref. Kerk te Noordwijk aan Zee, heeft in de gods dienstoefening van Zondagavond jl. zijn 40- jarige ambtsbediening herdacht. Aan de> hand van 2 Cor. 47 herdacht Z.Eerw. wat de taak is hem opgelegd en de door hem afgelegde weg, met den dankbaren uitroep: „Wat zal ik den Heere vergelden voor Zijne weldaden aan mij bewezen?" Na den dienst sprak ouderling D. J. van Rijn den jubilaris toe en deed der Gemeente zingen Psalm 52:7. Ds. J. L. DE MOL MONCOURT. t Te Daerle is plotseling, op 57-jarigen leef tijd overleden Ds. J. L. de Mol Moncourt, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente al daar. De overledene was van 1896 tot 1915 predikant te Drogeham, emeritus tot 1919, tot 1928 predikant te Hellouw, daarna te Daerle. GRAFSTEEN-Ds. H. BIESMA. Naar de „N. Pr. Gr. Ct" verneemt, zal a.s. Zaterdagmiddag te 3 uur de gedenksteen, op het graf van wijlen Ds. H. Biesma, in leven Chr. Geref. predikant aldaar, namens den Kerkeraad dier Gemeente door den con sulent Ds. W. Kremer te Kornhorn, aan de de familie worden overgedragen. VRIJE EVANG. GEMEENTEN. Het bericht betreffende de Theol. School dezer Gemeenten vereisch't eenige correctie. Het Curatorium van de Theologische School der Vrije Evang. Gemeenten, gevestigd te Apeldoorn, kocht een villa met uitgestrekt terrain aan de Jachtlaan. Daarin zal de School met het Internaat, tot dusver in een gehuurd pand ondergebracht, definitief ge vestigd worden. VEREENIGING VAN KERKEN. De „Maasbode" ontvangt van haar Lon- denschen correspondent het béricht, dat niet onwaarschijnlijk een vereeniging zal tot standkomen van de Anglicaansch Kerk met de Oud-Katholieken. In verband daarmede wordt omtrent do laat ste Kerkengroep gemeld: Zij is een groep van acht autonome Ker ken: zeven op het Europeesche continent één in Amerika. De hoofdzetel is gevestigd te Utrecht Het totaal aantal lidmaten be draagt slechts ongeveer 20,000 en het aan tal geestelijken 250. De helft der lidmaten woont in Nederland (10.461 volgens de volkstelling van 1920). De in 1889 geformu leerde „verklaring van Utrecht" vormt den dogmatischen grondslag van de Oud-Kath. Kerken, welker geloof heet te berusten op dat. hetwelk gevestigd is door de concilies van de primitieve onverdeelde Kerk der eer ste duizend jaren. OUDERLINGENCONFERENTIES. Te Almelo wordt Zaïterdag 9 November a.s. de 3de Geref. Ouderlingen-Conferentie in de Classis Deventer gehouden in het ge bouw „Obadja". Als referent hoopt op te treden Ds. W. L. Milo, van Almelo, met het onderwerp: „Het huisbezoek". Verder komen in behandeling eenige ingezonden vragen en een voorstel van het Comité om het Comité met één lid uit te breiden. RECHTS EN LINKS. Te. Groningen werd in de laatstgehou den buitengewone vergadering van den Ker keraad der Ned. Hervormde Gemeente, naar „Gron. Iterkbl." meldt, in behandeling geno men het voorstel van Prof. Dr. H. Wagen- voort: „De Kerkeraad besluit zich te wenden tot de Kerkvoogdij met het verzoek, het daar heen te willen leiden, dat aan de vrijzinnige leden der gemeente, voorzoover zij dat wen- schen, een nader te bepalen billijk gedeelte van hunne kerkelijke belasting worcle ge restitueerd". De Commissie, in de vergadering van 10 Mei 1.1. benoemd om van advies te dienen inzake dit voorstel, heeft den Kerkeraad ge adviseerd dit voorstel niet aan te nemen. Aangezien dit advies echter,,niet eenstemmig was gegeven, en de gronden, waarop het rust, niet steeds dezelfde waren, had de Com missie het beter geacht haa r advies niet te motiveeren, maar het te doen vergezeld gaan van 4 memoires van toelichting, wa verschillende standpunten werden duidelijk gemaakt. Deze vier memories (van Ds. Wil- lemze, den heer J. J. Woldendorp, Ds. Van Herwerden en den voorsteller) waren verme nigvuldigd en allen Kerkeraadsleden toege zonden. Na een uitvoerige bespreking werd het voorstel Wagenvoort, nog aangevuld met de zinsnede: „mits dit niet geschiedde in den vorm eener subsidie", verworpen met 9 stem men vóór en 42 tegen; terwijl hetzelfde voor-' stel, aangevuld met deze woorden: „zonder dat de Kerkeraad hiermede erkent, dat aan de rechten der Vrijzinnigen tot nog toe is te kort gedaan", 12 stemmen vóór, 5 blanco en 34 stemmen tegen verwierp. Té Landsmeer hebben Kerkeraad en Kerkvoogdij der. Ned. Herv. Gemeente op een verzoek der plaatselijke Vereeniging van Vrijzinnig-Hervormden om hun op een Zon dag de kerk af te staan, afwijzend beschikt. ZONDAGSDIENST. Te Lobith ontving de Kerkeraad der INGEZONDEN MEDEDEELING. mogelijk te willen bevorderen dat de ambte naren (douanen) enz. des Zondagsmorgens niet door ambtsbezigheden verhinderd wor-J den, aan heit Kerkelijk leven deel te nemen,1 het volgende antwoord: „Naar aanleiding van uw adres, betreffen de inklaring op Zondagen van de te Lobith Tolkamer passeerende schepen, deel ik u mede, dat bedoelde inklaring van 1 Octo ber tot 1 April op Zondagen zal geschieden an lYz tot D1/2 en van 13 tot 15 uur." KERKGEBOUWEN. Te Boskoop besloot de Kerkeraad der Geref. Kerk. tot amoveering van het bestaan de kerkgebouw aan de Zijde en het ter plaatse stichten van een nieuwe kerk met ruim 1000 zitplaatsen. De kosten zijn ge raamd op ƒ92.000. KINDERKERKEN. Te Haarlem zal het a.s. Donderdag 150 jaar geleden zijn, dat er in de Kinderkerk (Bakenesserkerk) der Ned. Hervormde Ge meente de eerste dienst gehouden werd. Dit feit zal Woensdagavond a.s. in een gods dienstoefening in de Groote Kerk herdacht worden. Als sprekers zullen optreden Ds. C. J. van Paassen te Haarlem en Dr. S. F. H J. Berkelbach van der Sprenkel te Rotter dam, vroeger te Haarlem. Den volgenden avond zal in de Kinderkerk een feestavond voor de kinderen gehouden worden. Ds. G. J. Waardenburg en de heer P. Schuuring zullen alsdan het woord voeren. GIFTEN EN LEGATEN. Te Sappemeer ontving de Doopsgez. Gemeente van wijlen mevr. E. BergHes linga, overleden te Groningen, een legaat van duizend gulden. Schoolnieuws. HOOGER ONDERWIJS. TECHNISCHE HOOGESCHOOL TE DELFT. Op Woensdag 13 November a.s. des n.m. 3 uur zal de officieele overdracht plaats heb ben van een tweetal schilderijen, vervaar digd door den kunstschilder H. van Stok, geschonken door het Ned. Kunstver bond aan de Bibliotheek der Technische Hoogeschool. Het aantal ingeschrevenen aan de Tech nische Hoogeschool bedroeg op 15 October j.l. 1421 (4361) verdeeld over de verschillende afdeelingen als volgt: Civiel ingenieur 217 (2141: Bouwkundig ingenieur 101 (ir Werktuigkundig ingenieur 507 (300); Scheepsbouwkundig ingenieur 24 (33)Elec- trotechnisch ingenieur 248 (270); Scheikun dig ingenieur 330 (279); Mijningenieur 93 (95); Natuurkundig ingenieur 36 (-); IJker 5 (3); alle lessen 43 (46); Enkele lessen 17 (13.) Hieronder waren voor de eerste maal in geschreven 360 (336) en wel voor: Civiel ingenieur 50 (41); Bouwkundig ingenieur 22 (20); Werktuigkundig ingenieur 64 64); Scheepsbouwkundig ingenieur 4 (8)Electro- technisch ingenieur 56 (65); Scheikundig in genieur 89 (94); Mijningenieur 20 (22); Na tuurkundig ingenieur 36 (-); IJker 1 (2). Alle lessen 10 (10); Enkele lessen 13 (5); De getallen tusschen haakjes geven het aantal ingeschrevenen aan van het vorige jaar. LAGER ONDERWIJS. HOOFDBENOEMINGEN. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Utrecht (1ste Da Costaschool voor L. O. en U. L. O., Brederodeplein 13, hoofd J. Kopmels), W. van Beusekom te Driebergen en. mej. A. Krol te Jutphaas. H.-I.-A m b a c h t (Chr. Nat. School, Kerk straat, hoofd A. J. Schoneveld), mej. W. Krij- nen te Tinte. Totaal 60 soil. Barneveld (Pr. Julianaschool, hoofd R. J. 't Jong), H. Hogendorp te Heeg (Fr.), J. G. O. van Dorssen te Barneveld, voor tij delijk II. van Klingen te Lage Vuursche en als kw. met akte J. Vossegat te Veenen laai. Lage Zwaluwe (Herv. School, hoofd II. Barnard), F. van Boven te Krabbendijke. On st,wedde (Herv. School, hoofd G. J. Huetink), F. Narebout te Barneveld. NIEUWE CHR. SCHOLEN. 'e Vlaardinger Ambacht is op October, den jaardag van wijlen Dr. A. Kuyper, opgericht een Vereeniging voor Geref. Schoolonderwijs, die eerlang tot stdoh- 'ting eener School hoopt te komen. De Ver* eeniging telt aanvankelijk 24 leden (voorz. S. Luitse; secr. H. de Jong, Leliestraat 26; penningm. P. Hoogenverf; allen te Vlaar dinger Ambacht). De Koninklijke goedkeu ring op de Statuten is aangevraagd. TELEURSTELLING. Te M i d d e 1 h a r n is, werd, gelijk reeds gemeld is, het Bestuur der op te richten Chr. U. L. O.-School door het besluit van Gedep. Staten van Zuid-Holland teleurge* steld. Van Bestuurszijde wordt ons thans meegedeeld, dat evenwel tot op heden geenerlei besluit genomen is om niet bij de Kroon in beroep te gaan. Dit ter rectificatie van een vorig bericht BEWAARSCHOOLONDERWIJS. Te Utrecht, waar indertijd de Raad bei sloot zich geheel aan het Bewaarschooloni derwijs te onttrekken, hebben nu de Raads- leden Reijnders en De Haas een voorste! gei daan, te besluiten over ƒ200.0000 van de al- gemeene reserve te beschikken tot invoering Openbaar Fröbelonderwijs (tot een be-. van ƒ80.000) en tot subsidieering van het Bijzonder Fröbelonderwijs (tot een be drag van ƒ120.000) voor 3—6-jarige kinde* ren, en B. en W. uit te noodigen ten spoe digste een voorstel van deze strekking aan den Raad te doen. BUITENGEWOON L. O. Te Almelo Is Zaterdag jl. officieel ge opend de School voor Buitengewoon Lagep Onderwijs in deze gemeente. De Burgemeester, Mr. M. Sichterman, hield de openingsrede. Verder werd het woord gevoerd door Dr. A. van Voorthuy- sen, inspecteur van het Buitengewoon Lagep Onderwijs, en het hoofd der School, de heer J. Carstens. De lessen zijn begonnen met 30 leerlingen. EXAMENS.v PROMOTIES kundi logle des Val Nora Mezzoldo". de heer Th. H. F, Klompé, geboren Eefde en 1 „D Brembo dï BUkaunli promoveerd ls kunde, de hei ;offei Haag. ersftelt te Utrecht. Ge* ot Doctor In de Wis- en Natuur- niseh en nhvstech ,Z^0llei Nlkkelsuifide. 3fschrift: „Chemisch en physlech i ACADEMISCHE EXAMENS Rijksuniversiteit te Lelden. Geel, Geneeskunde: doet ex.. de heeren L. J. A. Her« mans te Delft, L. Buitelaar te Maassluis ea A. J. Schoo te Leiden. Rijkeuniversiteit te Utrecht Ge* slaagd: Wis- en Natuurkunde D: cand. ex.. de heer A. Hauer; id. K: cand. ex., mej. A. N, Vis; ld. hoofdv. Natuurkunde: doot. ex., de heer J. Rekveld: ld. hoofdv. Dierkunde, doet ex- - - - -Bmakr— C. Wehiburg. EXAMENS HOOGERE WISKUNDE. EXAMENS-NED. TAAL. Amsterdam, 4 Nov. Akte K 7. Geëx. '4, gesi. 1 cand. n.l, heer S. Achttienrlbbe te Ams- EXAMENS-GESCHIEDENIS. Nov. Akte K S. Geëx. J, EXAMENS-AARDRIJKSKUNDE. mej. J. Th. J. EXAMENS-STAATHUISHOUDKUNDE. Amsterdam, 4 Nov. Akte K 10. Geëx. 3 EXAMENS-STUURMAN. EXAMENS-MACHINIST. P L. van Wijngaarden i Rotterdam: J. de Zwaan te Eindhoven. J. laazer te Gouda, A. Elshout te Geertruiden- ---gStrien te Weesp, L. Hoftijzer tö A. Blokker. TRAMONGELUK TE BROOKLYN Te Brooklyn stortte een tramwagen in een schacht van de onder grondspoor. Zeven personen werden daarbij gewond. De mate rieele schade onze foto geeft daarvan een sprekend beeld was zeer groot,

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5