|Hmmr t©«trant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ZIJN DAG ABQNNBMSNTi Per kwartaal ƒ3.25 (Bcschikkingskostcn 0.15) )er week 0-35 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending „6-— Bij dagelij ksche zending 7.— Alles bij vooruilhotaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 ceut Zondagsblad niet afzonde»lijk verkrijgbaai No 2888 lit nummer tóaat uii VIER blades EERSTE BLAD. WIJSHEID EN VOORZORG Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. De ziekteverschijnselen jn Rotterdam en elders, welke zoozeer de algemeene belangstelling gaande maken, waren oorzaak, dat ook het vraagstuk der vac cinatie de aandacht vroeg en voor- ën tegenstanders in het geweer riep. Behoudens bezwaren tegen de vacci natie, welke uit wetenschappelijke en practische overwegingen opkomen, kwam uit den aard der zaak ook het principieel bezwaar op geloofsgronden wederom ter sprake. Voor wie vooral bij dit laatste punt belang heeft en gevoelt, zal echter de argumenteering, welke hij meerendeels aantreft om zich tegtyi de bedoelde kunstbewerking te verzetten, te kort schieten om zijn geloofsovertuiging daartegen te bevestigen. Zeer welkom scheen aan de bestrijders op principi- eelen grond het encephalitisgevaar, waarmede vaccineering klaarblijkelijk in verschillende gevallen dreigt, als een krachtig argument. Anderzijds kan men stemmen verne men, die de inenting in dagen van ge vaar schier als een zedelijken plicht pre diken, als dwong juist het geloof tot zulk een voorzorg, nu toch een voorbe hoedmiddel door de wetenschap werd ontdekt. Uit hoofde van de verwantschap, welke dit vraagstuk van principieele zijde gezien heeft met het vraagstuk der verzekering, wil het ons voorkomen om bij het licht der H. Schrift te onder zoeken, hoe een belyder van Gods Woord zich jegens deze dingen1 heeft,le zorg, waakzaamheid en voorzichtigheid, zoowel in hocgeren geestelijken zin als in. het leven van allen dag. Juist daar om sluit de vreeze Gods ook in het aard sché leven de levenswijsheid en haar vruchten niet uit, maar loutert ook haar en oefent haar geestelijke tucht uit. Dientengevolge zal een Christelijke zedekunde zich in menig opzicht onder scheiden van wat in wereldschen krmg voor goed en oirbaar wordt gehouden, zocdat wat de wereld als voorzorgen prijst in Christelijke samenleving op protest kan stuiten en laakbaar kaft Verzekering en vaccinatie zijn toch Vormen van voorzorg of voorbehoeding, zoodat wij alvorens nader over deze vormen te spreken, voorzorg of voorbe hoeding tot onderwerp van beschouwing zullen maken. Voorloopig bly ft ook de geest, waar uit men voorzorg en Voorbehceding zoekt, buiten het geding en spreken wij over deze zaken, ans onmiddellijk door het leven bevolen en in de ordeningen des levens gezet. In dien zin bedoelen voorzorg en voorbehoeding niet anders dan levensbescherming en levensonder houding, beantwoordend aan den aige- meer.en levensdrang, welken de philo- sophen aanduiden met den term: zucht zijn lijfsbehoud? Nu is het mogelijk, dat men afkeerig voor alles, wat uit den philosophischen hoek komt, het hoofd afwendt, maar, zoo vragen wij, is er eenig levend we zen, dat niet bedacht is op behoud des levens? Is er eenig mensch, behalve de zelfmoordenaar, die in dreigend gevaar niet het schier onmogelijke zal doen voor lijfsbehoud? Wij stellen dat in het algemeen en zonderen in stilte van heilige-geloofs kracht af de ure, waarin de apostel ver keert, als hij ontbonden en met Christus te zijn verreweg het beste acht. Decb ook hij wil geenszins zijn roeping op aarde verzaken en wij spreken over menschen, die in hun aardsché roeping arbeiden en over dingen, die zich bij het vervullen onzer aardsché roeping aan ons opdringen om een antwoord. De drang des levens en de betrekkin gen, waaronder wij in Gods schepping gezet zijn, gebieden voorzorg en voor behoeding, zonder tegenspraak en de levenswijsheid let opmerkzaam op de ordeningen en richt zich daarnaar, tei> wijl de zot omkomt. „Een kloekzinnig mensch ziet het kwaad en verbergt zich maar de slechten gaan henen door, en worden gestraft." (Spr. 22 3). En mocht daar iemand zijn, die de wijsheid, waartoe het Spreukenboek zoo telkens en telkens weer vermaant, slechts wil betrekken cp de wijsheid, welker beginsel de Godsvreeze is, zoo merken wij op, dat de hoogste Wijsheid menigvuldige gaven schenkt onder de menschen, ook als zij den Gever niet kennen. Of zou men meenen, dat de heerschers en prinsen en de rechters der aarde, die hun gaven erlangen van Haar, die getuigt, dat zij door Haar heerschen, ook allen onder Gods kinde ren zijn geteld? Er is een wijsheid, die schoon gave Gods. haar arbeid doet in het leven ook van hen, die den knie voor den Schep per niet buigen. In haar leerschool wordt ook de voorzorg geboren en ge boden. Wij beweren niet, dat de mensch- heid in deze gave niet zcr.digt. Ook daar in steekt een kwaad, dat de begaafde mensch zich zelf en anderen tot een strik kan worden. Dit doet echter kan onze stelling als zoodanig niets af, dat wijsheid, t. w. levenswijsheid, de moeder is van voor dat Christenen krachtens het beginsel des geloofs zorgeloos moeten leven en voorzorg zouden hebben te bestrijden. De H. Schrift leert daaromtrent andere dingen. Het Spreukenboek stelt den zot en den luiaard tegenover den wijze en den arbeidzame. Ga tot de mier, gij luiaard zie haar Wegen en wordt wijs, dewelke, geenen overste, ambtenaren noch heer- scher hebbende, haar brood bereidt in den zomer, haar spijs vergadert in den oogst. (Spr. 6 6 en 7). Die in den zomer vergadert, is een verstandig zoonmaar, die in den oogst vast slaapt, is een zoon, die beschaamd maakt. Spr. 10 5). Om den winter zal de luiaard niet ploegen; daarom zal hij bedelen in den oogst, maar er zal niet zijn. (Spr. 20 4). Die zijn vijgeboom bewaart, zal zijne vrucht eten; en die zijnen heer waar neemt, zal geëerd worden. (Spr. 27 18). En om nog een voorbeeld te noemen, wijzen wij op de zorgzame huisvrouw, welke ons in Spreuken 31 wordt getee- kend. Zorgeloosheid kan dan ook in de rij der Christelijke deugden geen plaats vinden en nimmer kan zij zich straffe loos dekken met den mantel der vroom heid, als ware zij onbezorgdheid. Im mers cnbezorgdheid werpt de-zorgeloos heid uit, doch een zorgeloosheid, welke zich als onbezorgdheid voordoet, wordt beschaamd; De Hcere heeft dan ook den mensch met redelijk vermogen toegerust en han delt met den mensch als met een rede lijk wezen, die zich de levenservaring ten nutte maakt en 'hem ook ter verant woording roept voor zijn deen en laten. Letten wij nu op het voorbeeld der Godsmannen, wier aardsché leven ons in de II. Schrift wordt voorgesteld, dan zien wii, dat hun voorzorg zich niet al leen uitstrekte tot voorziening in de da- gelijksche nooddruft des lichaams, maar ook tot behoud van hun have en goed, en tot instandhouding van hun aard- schen' levensstaat. Abraham's voorzorg tegen de vijan den, die ock zijn have konden bedreigen, blijkt o. m. daaruit, dat hij zelfs met heidensche vorsten in bondgenoot schappelijke betrekking stond. (Gene sis 14x) De geschiedenis van Jozef behoeft slechts aangeroerd om in de herinnering te rcepen, hoe na goddelijke openbaring in Pharao's droom, door de genomen voorzorg het volk van Egypte en ook Jacobs huis voor hongersnood werden behoed. David wapent zich te Nob met het zwaard.van Goliath, dat hem dienen zou op zijn vlucht, zelfs liet hij, om verraad te voorkomen, eenmaal man noch vrouw leven van de overwonnenen. (1 Sam. 27 11). En om op het N. T. te wy zen, noemen wij de gelijkenis van den waakzamen dienstknecht in Lukas 12 3548. Een zeer bijzonder voorbeeld van vooj- zorg treffen wij aan in de geschiedenis van Paulus' transport naar Rome onder den Romeinschen overste Julius. Dit voorbeeld is juist daarom zoo by zonder, wijl Paulus een goddelijke openbaring had ontvangen, dat alle menschen, die aan boord wai^n, behouden zouden wor den. Desondanks verloor deze begena digde geloofsheld de voorzorg niet uit het ocg, toen het schip in nood was en deed, wat in het belang kon zijn, ja, toen de schepelingen wilden vluchten, hield hij die cp het schip: „Indien deze in het schip niet blijven, gij kunt niet behou den worden". (Hand. 27 31). Het zou niet moci'yk zyn, deze voor beelden met meerdere aan te vullen, om aan te tconen, dat het leven der heiligen van overleg en voorzorg getuigt. En j deze voorzorg erlangt zeer sterk het karakter van vcorbehoeding in het schriftuurlijke gebod uit Deut. 22 8: „Wanneer gij een nieuw huis zult bau- j \y£ri, zoo zult gy op uw dak eene leuning makenopdat gij geen bloedschuld op uw huis legt, wanneer iemand vallende j daaraf viele." j Dit woord verdient vooral wegens het laatste gedeelte onze aandacht, wyl daaruit duidelijk blijkt, dat juist tot bescherming van anderen zulk een I maatregel wordt gebeden, welke op hem, die dezen niet nakomt, de schuld werpt van het ongeval, dat met doodslag j t schier gelijk wordt gerekend. ZATERDAG 2 NOVEMBER 1929 Wil men voor zich zelf naJaten zulk een beveiliging aan te brengen, dat ligt voor de persoonlijke verantwoordelijk heid, maar God gebiedt, dat men het le ven van anderen beveiligen moet, op dat geen bloedschuld op het huis ruste. Men zie hierin, hoezeer deze regel om toepassing vraagt in onze moderne maatschappij met zijn den mensch be dreigende techniek. Men denke aan on bewaakte spoorwegen, die zooveel onge vallen veroorzaken en bloedschuld bren gen op den spoorweg, aan de fabrieken met haar machines en aan het verkeer op den openbaren weg. Het ongeval moet zooveel doenlijk door omtuining en afsluiting worden verhoed en zorgeloos heid dreigt met bloedschuld. Het is derhalve zeer juist en bybelsch, dat ook de overheid hier zyn eischcn stelt en bloedschuld verhaalt op hem door wiens toedoen, deze wordt veroor zaakt. Zoo gebiedt de H. Schrift, dat de heer van den stootigen os, zoo hij van te voren overtuigd is geweest van de stoo- tigheid van den os, indien deze iemand doodt, ook zelf des doods schuldig is, hoewel hij door een losgeld zyn ziel kar. vrij maken. (Ex. 21 29 en 30. Zie ook vs. 33 v.v.). Uit al deze voorbeelden blykt dus ge noegzaam dat voorzorg en maatregelen tot voorbehoeding den Schriftgeloovige zijn opgelegd, zoodat niemand in begin sel tegen zulke maatregelen kan zyn, in dien zy althans op andere gronden geen veroordeeling vinden voor God en het geweten. Het grondmotief beveiliging en on derhouding des levens is echter op zich zelf niet aanvechtbaar, wyl de Schepper van alle leven behoedzaamheid gebiedt en bloedschuld straft. Me! dank aan God mag gezegd, dat de ope ning van een nieuwe, Christelijke Schooi in ons land een zeer gewone gebeurtenis is, waaraan een Christelijk dagblad geen bizon- dere aandacht behoeft te wijden. Wij zijn de duizendste school reeds lahg gepasseerd en zien nu, wellicht met te wei nig spanning, de opening van de tweedui-' zcndsle tegemoet. He" gaat betrekkelijk - zoo gemakkelijk; haast automatisch, zou de buitenstaander zeggen. Eenige ouders voegen zich tot een bestuur bij elkaar; ze dienen een lijst met namen van aanstaande leerlingen in bij hei Ge meentebestuur en dan wordt de nieuwe Christelijke School gebouwd Iloe eenvoudig, nietwaar? Het is mogelijk, maar op Wieringen gaat het zoo niet. Daar wijst het gemeentebestuur een aanvrage, wplke aan alle we tciijke voor- sehriflen voldoet, eenvoudig af. Men bouwt en verbouwt Scholen op dit schiereiland tot een hedrag van twee ton in 't laatste jaar; maar als voor Den Oever een Christelijke School gevraagd wordt, dari zeg! het gemeentebestuur: aan een Christelijke School, zeifs aan een school is daar geen be hoefte. Doch wanneer het schoolbestuur dan door zet want men mag zelfs op Wieringen een school voor eigen rekening zetten en -er in drie weken tijds een hulpgebouw verrijs!; dan komt het gemeentebestuur tot de conclu sie, dat er eigenlijk een openbare school met vier lokalen gebouwd moet worden. De schoolstrijd i° Wieringen nog niet uit. De nieuwe schooi werd gisteren geopend me! ongeveer negentig kinderen wellicht zijn er al meer het dei de lokaal en de vierde leerkracht moeten er waarschijnlijk over korten tijd komen; maar het gemeen tebestuur zegt: hier is geen behoefte aan een Christelijke School Is het dan geen evenement, dat op Her vormingsdag deze school geopend is en zulks onder ongekende helangs:elling. Een Christelijke School op Wieringen. waar de koude adem van het modernisme vele jaren lang alle geestelijk leven ver stijfde! Het is een grootsch gebeuren in Ne derland. Wie daar tegenwoordig was, doorleefdp weer iets van de vreugde, die de ouderen in vroeger jaren gekend hebben, wanneer na harden en moeizamen strijd ergens een Christelijke School verrees. Hij staat alleen maar verbaast over een gcineentebes uur, dat de wet, welke voor heel Nederland geldt, wil verzetten. En over een afdeeling van Volksonderwijs, die in een groote, haastig opgestelde advertentie aller lei verdachtmakingen publiceert en met de vrijmoedigheid van de onwetende beweert, da! „de openbare school de gronslag voor alle belijdenissen legt"; geheel in den geest van de Bergrede, waar geschreven staat: „Zalig zijn de reinen van hart, want zij zul len God zien". Maar, op school zal van God gezwegen worden Is het wonder, dat geheel Christelijk Ne derland, ongeacht kerkelijke formatie, mot de strijders te Wieringen meeleefde en rnec- dank'e? F.r is een Christelijke School geopondl Het is de doorbraak van het modernisme; het is het zaad, dat een goede aarde vond en straks vruchten draagt voor de eeuwigheidl OFFICIEELE BERICHTEN IKQNOGRAFISCHE DOCUMENTATIE. Bij beschikking van den Minister van On- derwijs, Kunsten en Wetenschappen is in- gesteld een Nederiandsche Comm.ssie voor Iconografische Documen.atie en zijn be noemd: tot lid en voorzitter van deze com missie, Prof. Mr'. R. Kruin; tot leden: Jhr. Mr. Dr. E. A. van Bereslcyn, Dr. IT. E. vail Gelder, Dr. N. Japikse, Prof. Dr. W. Martin, Dr. W. Moll en P. Visser, en tot secrc.aresst mcj. W. C. Smelt, allen te 's Gravenhage. ONDERS CHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot officier der Oranje Nassau orde dr. IT. Bes, chef van dc afdeeling cultuurcontrole aan het Proefsta tion voor Zaadcontrole te Wagen in gen.; is verleend de gouden eere-medaille der Oranje Nassau onie aan C. J. Dijkman, rijk: klerk Ie klasse en bureelchef ten parkette bij de rechtbank te Amsterdam; is toegekend de eere-medaille der Oranje Nassau orde in zilver aan L. van Beek, agent van politie le klasse te Alphen a. d. Rijn en aan W. Vermeer, tuinbaas in dienst der fa milie Enschedé, te Santpoort, gemeente Vel- sen; in brons aan D. de Wildt, te Wijk aan Zee en Duin, arbeider in dienst van J. Meyer Gzn., bloemhollenkweeker te Beverwijk en aan J. Hannewijk, tuinman in dienst der familie Folmer. te Driewegen; is toegplcend de gouden eerempdaille der Oranje Nassau orde aan J. IT. Stauh, expe ditiechef bij de firma Vogelpoel en Noorwe gen te Amsterdam; zijn benoemd tot ridder in de Orde van den Nederl. Leeuw de hecren Herbert Cre- mer, directeur van de N.V. Dc!i Maatschap pij te Amsterdam en E. C .Enthovcn, gedele geerd commissaris van voornoemde Maat schappij; is toegekend de zilveren eeremedaille der Oranje Nassau orde aan mej. J. E. de Boo, huishoudster bij mevr. de wed. mr. H. Pii. de Kanter—Rutgers van der Loeff, te Bloe- mendaal. BUITENLANDSCIZE ONDERSCHEIDING. Bij Kon. Bcsl. is aan dr. W. Martin, direc teur'van het Koninklijk Kabinet der Schil derijen, te 's-Gravcnhage, vergunning ver leend tot het aannemen van de versierselen van le Commandeur dor Orde van de Kroon van Italië, 2e Commandeur van de Orde van het Britsche Rijk. RADEN VAN EEROEP BELASTINGEN pij Kon. Besluit zijp benoemd tot secreta ris-, ai) deh Raad van Beroep voor de directe belastingen: nos. 1 en 2 te Amsterdam: mr. Tj. Y. Boltjes, candideat-notaris te Amster dam; te Leiden: mr. E. J. M. H. Bolsius, ad vocaat en procureur te Leiden. RIJKSWATERSTAAT Bij Kon. Besluit zijn bevorderd tot hoofd ingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat, de hoofdingenieurs van den dienst F. L. Schlipgemann te Roermond en ir. G. J. van den Broek, te 's-Gravenhage. ZUIDERZEERAAD Bij Kon. Besluit zijn henoemd tot Pden van den Zuiderzeeraad de heeron J. N. Hen drix. lid van de Eerste Kamer en J. M. Krijger, lid van de Tweede Kamer. DE ZEPPELIN-ZONDAG NIEUWE TELEFOONTARIEVEN De nieuwe interlocale telefooi tarieven tre den algemeen in werking op 1 Januari 1930. Ook de nieuwe locale tarieven worden op dien datum algemeen van kracht, behalve in de netten: Alkmaar, Alphen a/d Rijn, Assen, Baarn, Boskoop, Breda, Doetinchem, Dordrecht, Franeker. Gorinchem, Gouda, Harliirgen, Hee renveen, Den Kelder, Hoogezand, Koorn (N.H.) Kampen, Katwijk a/Zee. Kerkrade, Leeuwar den, Lisse, Lochera, Meppel, Middeiharnis, Neuzen, Noordvijk-binnen, Oldenzaal, Roosen daal, Sittard, Sl'edrecht, Sneek, Tiel, Veendam, Waalwijk, W^ert, Winterswijk, IJmuiden, Zaandam, Zaridvoort, Zierikzee en Zutphen. In deze netten zul'.er. de bepa'ingen omtrent iitt abonnementsbedrag en de betaling per gesprek op een nader te bepalen datum in gaan, waarbij .liet vaststaat, dat de datum nng zijn. deze netten alle dezelfde ZEEOORLOGSSCHADE Gelijk bekend is heeft een door den Minis ter van Buitenlandsche Zaken ingestelde commissie de verdeeling opgemaakt van een door de Britsche regeer ing ten behoeve van een aantal haringreeders, assuradeuren en bemanningen besch'kbaar eesteld bedrag. De uitbetaling aan de beide eer "te groepen heeft intusschen plaats gehad. De d'rectie der verp.eniging Ze'3-,Ris:co te Amsterdam, heeft zich bereid verk'aard, de betalingen te doen aan de daarvoor in aanmerking komende be manningen. De reedersvereen'gingen zijn dus «iet met de uitbetaling belast. Niet a'.le visschers die in 1916 naar Brit sche havens zyn opgebracht komen voor e mi- ge u'tkeering in aanmerking. Het betreft al leen hen, die in 1916 hebben gevaren cp de navolgende schepen: SCH 164. SCH 374. YL 200, SCH 280, I.TM 149, SCH 155. SCH 35, VL 56, SCH 139, SCH 440 VL 177, VL f0, KW 31. KW 131, VL 73. SCH 133. S"H 295, VL 3. SCH 156, IJM 173. IJM 207, KW 55, MM 295 SCH 341, KW .33, IJM 285, VL 210, IJM 240, MA 140 HM 3'3. SCH 234. VL 42, IJM 178, KW S7, MM 250 KW 159. SCrT -„'61, KW 145. KW 68, SCH 50. KW 169. KW 19. KW 62 MA 118, KW J21 en SCH 191. De Min'ster van Bmteïilcrdsche Za''en heeft gep. vice-adnTiacl IT. G. Sur je Mr: Tb. A. Fruin. Mr. IC. A. R mbach en Mr. TI J.. K:ev/!et de Jonge, resp. voorzitter, leden en secretaris van de door hem ingestelde com missie, onder dankbetuiging, eervol ontslag verleend. VRAGEN VAN DEN HEER HEEMSKERK BEANTWOORD VERSCHIJNEN GEDURENDE KERKTIJD LIET ZICH NIET VOORZIEN". In antwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede Kaïnerlid Mr. Heemskerk, betreffende de op Zondag gehouden vlucht van liet luchtschip „Grai Zeppelin" over Nederland, heeft de Minister van Waterstaat geantwoord: Het Duitsche gezantschap alhier deelde aan de Regeering mede, dat liet voornemen iiestond niet het luchtschip „Graf Zeppelin" vermoedelijk 10 October een vlucht over Nederland te doen. Wegens ongunstige weersomstandigheden is de vlucht meermalen uitgesteld. De Re- geermg ontving van Duitsche zijde geen enkel nader bericht van den dag, waarop de tocht zou worden aangevangen; daartoe kon in verband met de weersgesteldheid waarschijnlijk eerst op het laatste oogenulik worden besloten. Ecnige mededeeling, dat de tocht, die eerst tegen Donderdag 10 October was aan gekondigd, ten slotte op Zondag 13 October zou worden gehouden, werd niet gedaan, en ook iiet het zich niet voorzien, dat liet lucht schip boven een deel des lands juist gedu rende kerkdiensten zou verschijnen. Anders ware er aanleiding geweest, om dezelfde reden, waarom door het publiek ge zag de rust gedurende kerktijd rondom de kerkgebouwen pleegt te worden gewaar borgd, te verzoeken, niet op Zondagochtend door dezen tocht storing te brengen in den openbaren eeredienst in tal van gemeenten des lands. CHR. HANDELS- EN KANTOOR BEDIENDEN ONDERHOUD MET DEN MINISTER DE ARBEIDSWET EN DE ZIEKTEWET Eenige bestuurders dezer vereeniging had den met den Minister van Arbeid een onder houd over eenige zaken die voor deze groep werknemers van bijzondere beteekenis zijn. In de eerste plaats werd de Minister ge wezen op de gevolgen van de invoering van het werktijdenbesluit voor winkelbedienden per 1 Januari a.s., waardoor den winkelbe dienden de door hen zoolang verwachte in korting van hun tot nu toe overmatigen ar beidsdag verzekerd wordt. Wil de toepassing van het werktijdenbesluit zonder al te groote bezwaren geschieden, dan is het gewenscht dat de geheele voor openbare behandeling gereed zijnde winkelsluitingswet zoo spoe dig mogelijk in het Staatsblad wordt ge bracht. De Minister deelde mede, dat het zijn ern stig streven is het daarheen te leiden, maar dat hij uiteraard in dit opzicht geen toezeg gingen kan doen, daar hij op het in behan deling nemen dezer wet door de Staten Ge neraal niet den minsten invloed heeft Het tweede punt dat in bespreking werd gebracht was de Arbeidswet 1919 die tot op heden noch op kantoorbedienden, noch op de bedienden in grossiersmagazijnen werk zaam, van toepassing is. Ten aanzien van deze zaak merkte de Mi nister op, dat speciaal de toepassing der Ar beidswet voor de kantoren bezwaren heeft in verband met liet af en toe plotseling op treden van werkzaamheden, zooals b.v. in het effectenbedrijf bij koersfluctuaties. Op dit punt kon de Minister aan de hand van de ervaring worden gerustgesteld. Dergelijke plotseling opkomende werkzaamheden ko men slechts sporadisch voor. Van deze mede deeling nam de Minister met genoegen kennis. Naar voren werd gebracht dat van groote beteekenis is het periodiek overwerk op kan toren en het vrijwel constant voorkomend overwerk op een groot aantal kantoren in provincieplaatsen, waaraan naar uitdrukke lijk werd betoogd, nu toch eindelijk paal en perk behoorde te worden gesteld. De Minister kon mcdedeelen dat de toepas sing van de Arbeidswet op de kantoren reeds in onderzopk is. Ten aanzien van de groa- siersbedienden nam hij met belangstelling van de uiteenzettingen terzake kennis. In de derde plaats werd gesnroken over de toepassing van de Ziektewet. Een groot aan tal kantoorbedienden is werkzaam op kan toren van stichtingen, vereenigingen enz. en vallen niet onder de bepalingen der ziekte wet, tengevolge van het feit, dat zij niet in een onderneming werkzaam zijn. 's Ministers ambtsvoorganger beloofde uitdrukkelijk in de Staten Generaal deze groep van perso nen bij algemeenen maatregel van hestuur onder deze wet te hrengen, hetgeen krachtens artikel 22 der Ziektewet eerste lid, mogelijk is. Gevraagd of dezen maatregel van hestuur van dezen Ministfr spoedig kon worden ver wacht, deelde de Minister mede dat deze zaak reeds in voorbereiding is. PERSONEELRAAD SPOOR WEGEN Dezer dagen is, naar het Volk meldt een hspreking gehouden tusschen de d-'rectie van de Neder], Spoorwcren en den Personeel raad. Dezo was om. noodig om te voorzien in een vacature van sche dsgerechtvoo-z'Her. ont staan door het bedanken van dr. F M Wibnut. Overeengekomen werd, dat aan den heer H"nri Polak zal worden gevraagd of hy bereid is a»x*dtft r^awr-ipn. AOVERTENTIfiN. ^Van 1 tot 5 regels f L17Vi Elke regel meer „0.22Vi Ingez Mededei lingeL. van 1—5 regels „2J0 Elke regel meer „0.45 Bü contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend 0-10 10e Jaargang INGEZONDEN MEDEDEELING. DOORBRAAK VAN HET MODERNISME. Onlangs schreef ik hier een stukje over de visschersjongcn, die voor 't eerst van zee tjiuis kwam. llet was z ij n dag. Weliiu, 31 Oc ober had op Wieringen ook iemand „zijn dag" Neen, niet de Burgemeester, die het Be stuur der pus geopende Chr. School een wel- levendheidsschrijven zond. Hij heeft het waarschijnlijk niet zóó en niet zoo kwaad bedoeld; inaar zijn wensch, dat het nieuwe (houten, hulpschool gebouw veie jaren in de behoefte aan Chr. onderwijs mag voor zien, was ietwat dubbelzinnig, na de onge hoorde weigering van liet gemeentebestuur. Het was ook niet de dag van het jonge schoolhoofd, dat op deze gedenkwaardige plaatc aan den Oever van de nu nog klotsen de Zuiderzee, bijkans onbegrensde mogelijk heden ziet voor de school, die hij met zijn collega's dienen wil. Het was hoewel dit volkomen terecht zoo gezegd zou kurnen worden ook niet de dag voor het schoolkind van Wie- ringen; hoezeer het plotseling in de alge nieene belangstelling slaat van geheel de be volking. Ja, ook van de beruchte vereeniging voor Volksonderwijs, welke met een beroep op de Schrift de Bijbel van de school wil Neen, het was de dag van de oude voor- irekker, die een mciischenleeftijd lang ge leden cn gestreden en g°bcdcn heeft vooi een Christelijke School, op hope tegen hope. al tijd maar weer tevergeefs; en die nu de vervulling van zijn liefste wensch en zijn grootste begeeren ziet. Zijn naam? Vraag mij daar niet naar. Hij is één van de vele onbekende geloofshel lei;, die strijden op afgelegen posten, ongenoemd hij de menschen, maar bekend hij God. Hervormingsdag was z ij n dag. De aan vankelijke zegepraal. Zijn hart was vui en zijn oogen scholen tranen van dankbaar heid, toen God geloofd werd voor Zijn ver^ rassenden zegen. En iets van Simeons lof zang rees in zijn hart: „nu zie ik Uw heer lijkheid". Tevergeefs heeft de oude strijder gehoopt, dat 7. ij n kinderen een school met den Bijbel mochten bezoeken; dat was voor het navol gend geslacht weggelegd. Thans maakt hij deel uit van het Bestuur, dat met zoo groote geloofsmoed cn evangelisatie-ijver de school stichtte, waarop zijn kleinkinderen kunnen gaan. Hervormingsdag op Wieringen; ja. ook deze was allereerst en allermeest Gods dag: van Zijn zegen en Zijn hulp. Maar als ik aan menschen mag 'denken, dan geldt hei vooral van de oude man, die blind in de toekomst doorging inet ploegen op de schijnbaar harde rots; totdat het zaad opsrhoot, en de jonge grasscheutjes gezien worden. Het was z ij n dag; hier weidt zijn ziel met een verwonderend oog! A.R.J.A. ANTIREVOLUTIONAIRE JONGERENACTIE Op 1 Juni 1.1. organiseerden zich eenige be staande jeugdclubs in onzen a.r. kring tot een landelijk verband, om meer systematisch en onrler goede leiding de a.r. beginsel stu die te kunnen voeren ter plaatse. Een voorloopig Comité kreeg opdracht, de eerste algemeene ledenvergadering in Octo ber voor te bereiden. Die vergadering staat gehouden te worden op Zaterdag 9 Nov. o.k. tc Utrecht, in het gebouw der Ger. Stud. S.S.R., Muntstr. 6, des nam. om 2 uur. Daarvoor zijn opgeroepen de aangesloten afdeelingen, die reeds 25 in getal zijn, terwijl ook de nog niet aange sloten a.r. jongeren die voor de beweging voelen, welkom zijn, maar zich dan hebben op te geven aan het Secretariaat. De Dagorde dier vergadering vermeldt na de opening eerst een woord van den Voor zitter van het Voorloopig Comité, Mr. Joh. H. Scheurer van Amersfoort. Daarna een résumé der gebeurtenissen sinds 1 Juni door den Secretaris, Mr. L. W. G. S c h o 11 e n, van Utrecht, waarna Prof. Mr Anne A n e m a, één der raadslieden dezer jonge jongeren actie, een toespraak zal houden, die wel in hoofdzaak gericht zal zijn op de studecrende jongelui en met name onze Calvinistische studenten. De verhouding tot Partij, Pronagandacluhs ~\z. wordt dan hchandeid. Statuten, waarvan concept aan de aangesloten afdeelingen wprd gezonden moeten daarna worden vastgespeld, en Dcstuur moet gekozen. Voorts zal be sproken worden de uitgifte van leiddraden - voor de studie, alsook, waar en wanneer de Toogdag in 1930 zal worden gehouilcn. Ten slotte wordt definitief de voorloopigc lijst van Raadslieden vastgesteld. Wij herinneren er aan. tot dusver die Raadslieden z'in dc lieren II Amelink. Dis. t. van Au^el. Prof. Mr. Anne v"'*ma. Ds. H. Tansm1 n. Prof. Dr. J. A. C. ven eeuwen. P. van Nes Czn P. Phn tcr, Drs. S. Ronsjpn. Dr. J. Severijn, Ds. P. Ch. van der Vliet en Os. C. van der Zaal. inderdaad rreds een acht bare rij van vooraanstaande a r. figuren. Het Secretariaat der A.R.J.A. is voorloopig: Frsd. HPSSH-i1cti.ro«li 87 bis A TTlracbi

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1