drlrtMM) H.BÓTH HANDWERKEN VAKSCHOLEN voor Dames en Jonge Meisjes AAA VOOR DE VROÜW, No. 42 V RIJD AO 1 NOVEMBER 1S22 ROTTERDAM WinterrrianisLs iAeleganie uormen. w met zeer flatteuze bontgarneeringen PA55AGE N00RDBLAAK-VIS5O Oroze coU&ctie MANTELSTOFFEN jTuinl uit <1xxk ,SM4\KV0LLE DESSINS enchuqufi kleuren SÈIIIML PA55AGE-NOORDBLAA ;!ii!ili!lll]lllll liliUliiHiffiliiLu JlliflddiiiiiiuaLl DE GEVAREN VAN ONZE DAMESMODE Het is in onze dagen een mode geworden ©m te razen tegen de mode. Wie op eigen terreinen echte slaven van alle mogelijke mode-opvattingen zijn, kunnen soms het meest te keer gaan tegen de mode's op ander gebied. Hierin vooral logt een der oorzak waardoor de mode-bestrijding zoo weinig doel treft: Ze richt zich meestal eenzijdig en oppervlakkig naar 'n enkel gevolg in plaats van 'n breedopgezetto consequente strijd tegen (ie oorzaken aan te durven. Ik kom hierop nog nader terug, wil nu eerst beginnen met te wijzen op de zeer schadelijke gevolgen voor de gezond heid, die onze tegenwoordige vrouwenklce ding vaak nasleept, daar onze jonge meisjes cn vrouwen over 't algemeen hier nog te weinig van op de hoogte zijn en er zeker niet zoo moe „overvoerd" werden als met „preeken tegen de onzedelijke bedoelingen" der kleedingrnode, welke bedoelingen bij verreweg de meeste navolgsters inderdaad niet bestaan. (En wie een kwaad bestrijden wil met de bedrijvers bedoelingen toe te dichten die hen vreemd zijn schiet meest al zijn doel ver voorbij). Het tijdschrift voor Pïact. Verlosk. schreef onder den titel: „Vrouwenmode en ziekten" het volgende: Enkele tientallen jaren geleden was de bleekzucht een zeer veelvuldig voorko mende ziekte bij meisjes cn jonge vrou wen. Rotenbach was de eerste, die in 1895 het corset als de oorzaak van deze aan doening aanwees. Deze meenning is in 1924 door Koch en Bickei in Genève en door Deneke in Duitschland bevestigd. Voor deze zienswijze pleiten de volgende feiten. Ie. typische bleekzucht komt nooit bij jongens; 2e. dikke meisjes lijden meer aan de ziekte, dan magere, waarschijnlijk omdat de eerste zich meer rijgen (of re gen) dan de laatste; 3e. langdurige bed- rust, wanneer geen corset gedragen wordt, maakte de patiënten altijd beter; 4c. va- canties aan zee, met overvloed van open lucht, maakten de patiënten dikwijls er ger .waarschijnlijk doordat ze zich over- vermoeiden en doordat zij trachtten er op haar best uit te zien, o.a. door een dun mideltje; 5e. het huwelijksleven had dikwijls een gunstigen invloed, doordat het, in ieder geval in de armere klassen, leidde tot minder stcrlc rijgen; 6e. chloro- se komt niet voor bij Perzische en Japan- sche vrouwen, die geen corset dragen. Thans schijnt een chronisch erytheem (roodheid van de huid) van de becnen van meisjes en vrouwen een niet zeld zaam voorkomende aandoening te wor den. Al3 oorzaak hiervoor nemen Mac Cormac, Dore c.a. de dunne bedekking der been en met zijden kousen en korte rok ken aan. Het is zeer wel aan te nemen, dat bij meisjes en vrouwen met een slech ten capillairen bloedstroom in de beenen de plaatselijke werking van kou een min of meer durende atonie der capillairen geeft, waardoor het erytheem ontstaat. Hiervoor spreekt ook de tijdelijke goede invloed van warm weer en bedrust. Op het oogenblik valt van vrouwenkleeren „niet veel" te zeggen, hoewel men als arts dankbaar moet zijn voor het gemak, waar mee zij verwijderd worden voor het ge neeskundig onderzoek. Het laatste is een grapje, veelzeggender dan bedoeld werd, donk ik. Inderdaad is, niet slechts voor de enkele gevallen van een doktersonderzoek, maar voor het dagelijksch leven het telkens terugkeerendc werk van klceden en verkleeden, het onschatbare voor recht van onze mode: de vlugheid en gemak kelijkheid, waarmee dat werk in vergelij king bij yroeger kan worden verricht. Wie herinnert zich niet de japonnen van vroe ger, waar de haken- en oogensluiting alleen vaak 'n vijf minuten vergde? Intusschcn is dat handige gemak zeer wel te vereeni gen met behoorlijk gesloten kleeding. Meer feitelijke mededeelingen gaf de vrou wenrubriek in het Handelsblad, waar we la zen dat Doctoren hebben geconcludeerd, dat de zucht der moderne vrouw om slank te worden en te blijven, soms een he-el gevaar lijke modegril is. Velen trachten het teveel aan gewicht op kunstmatige wijzo kwijt te raken. Vooral de ontvettingskuren, die op dieet en gymnastiek zijn gebaseerd en die, mits zorgvuldig en on der deskundige leiding tqegepast, zeer heil zaam op het gestel inwerken, maar die door enthousiaste modevolgelingen grenzeloos overdreven en daardoor schadelijk voor de gezondheid worden, zijn algemeen in trek. Dat liet gevaar, dat in deze kunstmiddel tjes schuilt, grooter is dan men denkt, werd op een te NewYork gehouden artsencongres vastgesteld. j Gedurende de vergaderingen werden door de redactie van een vrouwentijdschrift meer dan twintig duizend brieven van lezeressen' .aangeboden, klaagzangen over verontrusten de gevolgen van vermageringskuren. Een groot deel van deze „gevallen" word, ten gevolge van deze kuur zenuwziek, ande ren liepen een begin op van een of andere min of meer gevaarlijke ziekte. De meer derheid der briefschrijfsters beklaagde zich echter dat, hoewel haar lichaamsgewicht zienderoogen was afgenomen, de gezichts- huid rimpelig en slap geworden was, zoodat rij er minstons 20 jaar ouder uitzagen dan zij in werkelijkheidw aren! Al deze berichten brachten professor Me- nas S. Gregory, den directeur van de psy chiatrische afdeeling van het bekende Bel- levue Hospitaal te New York, ertoe om de vrouwen ernstig te waarschuwen en haar ernstig aan te raden, zich eerst aan een kuur te onderwerpen, als haar gewicht werkelijk meer dan normaal bleek. „Wij behandelden in het laatste jaar", aldus professor Gregory, „alleen reeds twee hónderd vijf-en-twintig gevallen, waarbij de vermageringskuur tot een zenuwstoornis geleid had. Weliswaar had dc gewichtsaf neming van velen niet alléén deze zenuw stoornis bewerkt, maar wel had zij er toe bijgedragen, het proces te verhaasten. Som mige patiënten waren nerveus aangelegd en toonden zich niet bestand tegen de aangrij pende kuur, andere, kerngezonde naturen, verslapten bij den dag. Nog apdero bezwaren brengt de geleerde te berde. Hij schrijft den teruggang van het geboortecijfer toe aan het „kuren" der jon ge meisjes, die, vóórdat zij getrouwd zijn, alles in het werk stellen om de slanke lijn te handhaven en dientengevolge in haar hu welijk kinderloos blijven. Slank worden blijft een risico, op welke wijze men zich ook van overtollig gewicht tracht te ontdoen. Mechanische apparaten, een streng diëet, ontvettingsmiddelen voor in- en uitwendig gebruik, overdreven ken't is alles pven gevaarlijk, om de eenvoudige reden, dat al deze middeltjes nadeelig op don eetlust werken. En doet toch nooit 'iets „voor het goede doel" der den dokter te raadplegen. DE SCHADUWZIJDE Alles heeft een schaduw-zijde En bij alles is een „maar", Doch wij staan ten allen tijde Steeds daarvoor met klachten klaar! En wij zuchten, tobben, lijden, En vergeten dat gewis Bij de donk're schadu w-zij den Ook een lichte zon-zij is! Éérst moet toch het zonlicht schijnen Vóór dat er een schaduw valt! Waarom dan met mopp'ren kwijnen Steeds je „Zonne-vreugd" vergald? Leef j'in zorgelijke tijden. Heb je moeiten of verdriet, Wend je hoofd naar d'and're zijden Waar je zeker 't zonlicht ziet' 't Kin niet; op je weg door 't leven Enkel vreugd' en zonneschijn! Wit zou dan je doel, je streven, Wiir je plicht, je roeping zijn! Zonne-licht en scha.du w-zij den Heb je noodig, allebei. Want bij heete „zonnetijden" Zoek je tochde schaduw-zij- M. W. Uit: „De Fabrieksbode". ST. NICOLAAS IS IN AANTOCHT Kleine vlug-opschietende versieringen of voorwerpen die als geschenkje kunnen dienen. Zooals we ook vorige jaren gewoon waren, zullen we nu voor korten tijd bet behande len van groote werkstukken (liefhebsters zitten immers op 't oogenblik haar hart nog op te halen aan het groote spreipatroon van een paar wèlcen terug) weer staken en de eerstvolgende weken ons bezig houden met verschillende kl9ine, vlug-op-schietcn- de handwerkjes waaruit men wel een keus zal kunnen doen als men zoekt naar ideeën voor aardige intieme geschenk jes, die echte verrassingen kunnen zijn. Het spreekt dan ook vanzelf, dat we willen trachten de verscheidenheid zoo groot mo gelijk te doen zijn, zoowel voor de geoefen de handwerkster, die een zeer fijn of inge wikkeld werkje .-aandurft, als de onhandige kinderknuistjes ifopen we nog wat te ge ven. Ieder kieze voor zichzelf en ergere zich niet, wanneer er buiten hetgeen in eigen smaak va.lt ook nog andere, voorbeelden ge plaatst worden waar men zelf niets aan heeft. Die beschouwe men dan maar als toe gedacht aan de anderen. Vroegere ervarin gen hebben me geleerd dat het niet overbo dig is, deze opmerkingen even te doen voor afgaan. Men bromt zoo gauw: „is dót nu wat voor óns soort menschen", en vergeet dan twee dingen, ten eerste, dat wij niet maar één soort menschen tot lezeressen hebben en ten tweede, dat voor die eigen soort menschen dan in een andere kolom of een ander nummer juist iets zeer ge. eigends is opgenomen. En nu steken we weer van wal. ZIJDEN KUSSEN Het eerste werkje is een kussen, dat nu niet zoo bijzonder eenvoudig is. maar we hebben er nu nog even den tijd mee on kunnen beter op het laatst ook nog met een eenvoudig komen. Dat houden we dus te goed. Het hier afgebeelde kussen is gedacht in roode zijde waarop de motieven, die men vooraf vergroot nateekenen moet, zijn ge- appliqueerd. Deze molieven knipt men uit De arceerlngen duiden dus geen spanste- ken aan, zooals men allicht zou vermoeden, maar de andere kleur. Langs den heelen buitenkant van het kussen komt een rand van gedraaid chenille, die in een hoek ein digt m een kwast SIERH ANDDOEKEN Nette huisvrouwen hangen graag bij fon teintjes een sierhanddoek over de gewone heen, en ook wel over vvaschtafels. Vaak neemt men er handwerkgaas voor, dat met een kruissteekrand wordt opgewerkt, maar een heel eenvoudige doek, die ook als hand doek gebruikt mag worden, vinden velen "V"' '4 W; Je heN wat geschikter. Ook wordt op „drukke" slaapkamers met kleine kleuters wel op de tafel als kleedje gebruikt ee.n eigenlijke hmddnek (nopjesgoed of wafeldoek) die gsm*» mmw w ***m oranje en groene zijde en werkt ze op het fond met chenille in een tint die hier har monieert. Ook buiten de witte motieven, werkt men langs de twee randen van het kussen met chenille; een puntige slingerlijn (zie de afbeelding) ook deze sluit opgelegde mo tieven af, welke men in eenigszins grillige vorm uit de hand kan knippen. t een aardige eenvoudige rand 3 zijden, of in het vierkant heeft opgesierd. We geven hier nu een paar voorbeelden van zulke randen die zich zeer vlug laten voor het COSTUUM- en LINGERIENAAIEN, HANDWERKEN, ENZ. Afdeelingen van de in 1911 Koninklijk Goedg. Vereeniging van Modevakscholen in Nederland. - OPLEIDINGSSCHOLEN VOOR EXAMEN. - Lessen voor Eigen Gebruik in het geheel zelfstandig leeren vervaardigen van alle voorkomende kleeding, onder leiding van Gediplomeerde Onderwijzeressen met volledige practijk-ervaring. Ochtend-, Middag- en Avond-, Cursus-, Club- en Privaatlessen. Spreekuren aan de Scholen: IN HET WESTEN: Scbictbaanlaan 99, Donderdags van 2—4 en van 7—9 uur; te KRALINGEN: Annaslraat 5 (bij Av. Concordia) Dinsdags van 7—8 uur; te FEIJENOORD (Hillesluis): Beyerlandschelaan 40, Dinsdags van 4—5 en Vrijdags van 67 uur. te RHOON: (Wapen van Rhoon) 's Woensdags van 2—5 uur. Correspondentieadres: Prospecti verstrekt de Directrice: Rotterdam, Scbictbaanlaan 114, Telef. 33739. Mevr. S. A. VAN AMIJDEPORS. deren het zonder veel moeite en desnoods met een weinig hulp zullen nadoen. Een paar opmerkingen vooraf: men zorge er zeker van te zijn, dat men een werkdraad gebruikt die wascliecht is, bijv. perlgaren of borduurkatoen. In ons voorbeeld werd blauw gebruikt maar in sommige kamers zal groen of geel mooier staan. Ook rood kan men gebruiken als men wil. Verder is noodig een naald met botte punt zoodat men niet te zeer in de weefdraden steekt, maar alleen de dikkere bovenlig gende draden opneemt. Om nu dit opnemen gemakelijk te mf het volgende kunstje: Maak de handdoek nat en leg hem met de rechte kant onder, op een dikke glad uitgespreide bad handdoek en strijk er dan met een heet ijzer overheen tot hij geheel droog is. Op die manier worden patronen (hier het weefpa- troon van het nopjes- of wafelgoed) goed uitgedrukt. Men kan dus nu uiterst ge makkelijk de randen werken met een door- stopsteek. Er gaat betrekkelijk weinig mate riaal in dit soort borduurwerk, juist doordat men niet door-en-door hoeft te steken. Wi geven hier nu 3verschillcnd,e randen, bij 2 ervan zijn de buitenkanten gelijk en alleen de middenreepen verschillend. Hieruit kan men zien, hoe, met de gegeven voorbeelden verschillende variaties zijn te maken door telkens de midden- en buitenranden te wisselen. "Een stelletje van zulke versierde hand doeken zal menig huismoedertje (ook a.s.) een welkom geschenk zijn, want handdoe ken zijn een artikel, waar men niet licht te veel van hebben kan. Op de teekening wit. GEBREID KLEEDJE Daar er nog steeds gevraagd wordt naar patronen voor gebreide kleedjes van kunst zijde of (het zoogenaamde „kunstbreiwerk'" van zeer fijn D.M.C. garen, geven we hier eens de volledige beschrijving van s kleedje, waarnaar men zonder afbeelding toch zeer gemakkelijk het werk kan uit Kleuren kan men nemen naar verkiezing. Voor de duidelijkheid der beschrijving, reken ik nu maar dat we in één kleur ken, en voor wie met dit patroon eens proef willen maken van kunstbreiwerk, ik dat ook aanraden. Het hier beschreven kleedje heeft als voornaamste teekening den vorm van ster uit negen draaiende punten bestaande. Als men hét werkelijk eenvoudige patroon breit, zol men zich niet voorstellen dat er zoo'n aardige teekening door kan ontstaan. En nu aan het werk! Men zet op negen steken en werkt op stalen breinaalden, die men vooral wat dik, in verhouding tot den werkdraad, moet kie zen, zoodat een zeer los breiwerk ontstaat, 't Gemakkelijkst is, dit patroon met vijf naalden te breien. Men kan ook, als er ge noeg toeren gebreid zijn, het werk over zetten op een'ronde breinaald.- De negen opzetsteken worden gesloten tot een ronding en dan volgt: Toer 1: alles recht. Toer 2: één recht, omslaan, enz. (den toer .-rond).. Toer 3: alles recht. Toer 4: twee recht, omslaan, enz. 'den toer rond). Toer 5: alles recht. Toer 6: drie recht, omslaan, enz. Oneven toeren geheel recht. Toer 8: vier recht, omslaan enz. Toer 10: vijf recht, omslaan, enz. Toer 12: zes recht, omslaan, enz. Toer 14: zeven recht, omslaan, enz. Toer 16: acht recht, omslaan, enz. Toer 18: negen recht, omslaan enz. Toer 20: tien recht, omslaan, enz. Toer 22: negen recht, omslaan, ove len, omslaan. Toer 24: acht recht, omslaan, overhalen, omslaan overhalen, omslaan. Toer 26: zeven recht, omslaan, overhalen, omslaan, overhalen, omslaan, overhalen, omslaan. Toer 28: zes recl)t, omslaan, viermaal ach ter elkaar: overhalen, omslaan. Toer .,32: vier recht, omslaan, zesmaal: overhalen, omslaan. Toer 34: drie recht, omslaan, zevenmaal, overhalen, omslaan. Toer 36: twee recht, omslaan, achtmaal: overhalen, omslaan enz. Toer 38: één recht, omslaan, negenmaal: overhalen, omslaan, enz. Toer 40: tienmaal: omslaan, overhalen, enz. Toer 42: tienmaal: omslaan, minderen, enz. Toer 44: tienmaal: overhalen, omslaan, Toer 46: tienmaal: overhalen, omslaan, Toer 48: tienmaal: omslaan, minderen, Toer 50: tienmaal: omslaan, minderen, Toer 52: tienmaal: omslaan, minderen, enz. Toer 54: alles recht (evenals toer 53). De tusschentoeren (alle oneven toeren) worden alle dus geheel recht gebreid. Dat werkt zeer prettig. Omslagen worden ge breid als steek. Hierna worden verder ter afwerking eenige toeren met de haakpen gewerkt. Men kan naar verkiezing er twee of meer nemen. De haaktoeren schieten vlug op, en worden zeer ruim gewerkt, zoodat men er een uitstekend middel in heeft, het kleedje naar believen wat grooter te maken. Maar men moet dit natuurlijk niet c drijven. Ik zag wel eens gebreide kleedjes, die wel voor de grootste helft uit zulke haaktoeren bestonden. Dan mist men het effect.. Drie of vier haaktoereni staan echter zeer aardig. Men begint deze haaktoeren, wanneer, na de laatste breitoer, de steken nog op de naald staan. Er wordt dus niet eerst afge- kant Eerste haaktoer: Werk met den brei- draad dien ge op de haaknaald neemt Haak in drie breisteken (die ge dus in éénen doorhaalt) één vaste dan vijf lossen, weer een vaste in de drie volgende breisteken weer vijf vasten enz. dit telkens herhalen, den heelen toer rond. Tweede haaktoer: In den boog van vijf lossen van den vorigen toer haakt ge één vaste, dan zes lossen, een vaste in don vol genden boog zes lossen enz. den toer rond. Derde haaktoer: In den boog van zes lossen van toer twee, haakt ge één vaste. Daarna zeven lossen enz, den toer rond. Nu kan men afhechten of nog net zoo- eel toeren bijhaken als men wil. Maar denk r aan: bij eiken volgenden toer krijgen de boogjes één losse meer. Op bet laatst zou inen dus bogen krijgen van tien en meer lossen. Ieder begrijpt dat dan het mooi er afgaat. Vaak zelfs gebruikt men maar één haak toer. In dat geval neemt men: één vaste op twee (niet op drie) breisteken en dan tel kens drie lossen er tuschen (in plaafs van vijf). In dezen eenen haaktoer worden dan meestal op de middelste der drie lossen picotjes gewerkt Tenslotte wijs ik er nog op, dat wie dit kleedje in het geheel grooter wil hebben, dus ook. de ster vergrooten, dit kan doen dooi- na toer 20 nog in denzelfden trant verder te gaan bijv. als volgt: Toer 22: elf recht, omslaan, enz. Toer 24: twaalf recht, omslaan, enz. Toer 26: dertien recht, omslaan, enz. Gaat men aan het aftellen, dan is dit tel kens weer één steek om elke sterpunt, hier flus; Toer 28: twaalf recht, omslaan, overha len, omslaan, enz. RANDPATROON Voor eenvoudig borduurwerk. Bijgaande afbeelding toont een aardig, los patroon (men kan het ook zonder de rechte lijn werken) dat zoowel in steel- als in ket- tingsteek kan worden uitgevoerd. De cir keltjes make men als dichte nopjes of als open rondjes, al naar men zelf verkiest. Het randje zal zich al of niet iets ge wijzigd zeer goed laten toepassen op kinderjurkjes, of jongemeisjcs-kleeding. maar ook als versiering van effen linnen kleedjes, als onderrand van een eenvoudige effen theemuts enz. enz. In de laatste geval len werke men met verschillende kleuren. oo° o0° OoP Het kind heeft niets om zich te verdedigen dan de goedheid en het geweten van den vol wassene aan wien het onderworpen is; dit moest de volwassene nooit vergeten, want het legt een zware verantwoordelijkheid op. B. Shaw. Laat dor jeugd hare wonderen! aan haar al het schitterende der schatrijke versiering, voor u de flauwe, dorre, ware werkelijkheid, voor u onze kleine groote mannen, onze wa kende leelijke en onze arme wereld, waar men niets gratis krijgt; dat is eerlijk ge deeld, of zoudt gij willen, dat kinderen zoo wijs zouden zijn als gij kinderachtig zijt? Jacob Geel. NOBELE STRIJD Mensch zijn, beteekent strijder zijn. Di beste, edelste, gezegendste menschen zijn door zwaren strijd en worstelingen heengegaan. We moeten ons lijden van binnen omzetten in zegen. Ik wil u er vooral opmerkzaam opmaken, dat een gebrek ons helpen kan ons levfcn te verdiepen. Een van de groote geestelijke nooden van, onzen tijd is immers de ver uiterlijking van het leven. Uiterlijke belan gen behecrschen. het denken der menschen, uiterlijke gevolgen hun streven, uiterlijke schijn hun gevoelen en hun oordeel. Niet wat een mensch heeft, niet wat hij k a n, niet wat hij voorgeeft te zijn is 't voornaam ste. maar wat hij is. De Heere ziet het hart aan, zegt de Schrift en op dat oordc<?l ih-s Heeren komt het ten slotte inan. Naar het uitwendige is ons leven belemmerd; zullen wij nu tegen die be lemmeringen aanrennen en jammeren dat ons het beste ontnomen is? Het beste is in ons zelf, begrijpt gij dat? Gij moet vóór alles uw innerlijke wereld verzorgen, ontwikkelen, louterpii. Dan zult ge rijk, sterk en lijp worden, door den om vang met groote" zielen uit 't verleden en bet heden; door het verkeer met uw God en door zelfonderzoek. Misschien hebben wij hierin ook een roe ping te vervullen in onze omgeving, onder onze menschen, die geheel in het uiterlijke opgaan. Langzamerhand bemerken zo dan bij zichzelf: die is gelukkig, gelukkiger dan wij en ontbeert toch zooveel, die is dankbaar terwijl wij altijd wat te klagen hebben, altijd vriendelijk "en liefdevol, terwijl wij bij al onze genietingen slaven zijn van onze luimen. Deze heeft een ander leven dan wij, vermoe delijk is het 't ware leven! En nu beginnen zij te zoeken en vinden het inwendige ik, waar Gods stem te hooren is Lotgcnoolen, als de belemmeringen die ons van de buitenwereld afzonderen eens zulk een zegen brachten, kunnen wij er dan niet in berusten, mogten wij er ten slotte dan God niet voor danken? Strijdt dan, met Gods hulp, om innerlijk j uw leed in zegen om te zetten, zóó alieen zult ge ton volle overwinnen. Verreweg de meerderheid der kindereu moet evengoed leeren zich te vermaken als zij rekenen of Fransch leert. (Vrij naar liet Duitsch van Prof. v. Schulthesz-Rechberg WAT TE PAS KOMEN KAN Snuffelend in een buitenlandsch tijdschrift vond ik daarin zulke aardige „handigheid jes" dat ik niet kon nalaten, er enkele te noteeren voor onze lezeressen. Ingescheurde zakken Wie heeft daar nooit last van, dat de zakjes van schorten, vesten of jumpers „in der haast" nog al eens aan een deur- of la- deknop blijven haken? Een leelijke scheur is 't gevolg, die in vele gevallen niet meer onzichtbaar hersteld kan worden. Wie veel van dit soort ongelukjes heeft ook ik be hoor helaas tot die groep kan ze in 't vervolg voorkomen, door de opgenaaide zakken aan weerszijden bovenaan wat los te tornen, 'n paar c.M. bijv., en dan de tophoe ken te hechten met druksluiting. Blijf je dan wéér eens haken, dan schielen alleen de drukkertjes los, en wordt verder onheil voorkomen (verondersteld natuurlijk, dat we geen halve wilden zijn, maar bij 't eer ste gevoel van haperen al blijven staan). Gebogen breinaalden I-Iet komt vaak voor, dat de naalden met het breien wat „rond" buigen. Giet er dan kokend water over, en buig ze dadelijk daarna recht. Doop ze nu nog in koud water en de zaak is klaar. Scheerzeep ook voor dames Een zeer geschikte zeep om op kantoren of op reis te gebruiken is een tube shaving cream. Het neemt weinig plaats in, een zeer kleine hoeveelheid is maar noodig om dfe handen door en door te reinigen, het is sa nitair (vooral voor 't geval anderen vragen orn ook je zeep even te mogen gebruiken). Door zijn handige vorm kan men het ook gemakkelijk bij zich dragen. IV'af heeft u nog in den kelder? Weet u dat eiken dag precies? Was u van plan vandaag 'n glas kersen open te maken eiczag u toen pas, dat er maar één meer is, en nog wel 6 potten aardbeien? Vele huis vrouwen kijken af en toe maar 's na, en onthouden clan wel wat er zoonl is. Maai er is soms zooveel om in 't hoofd te houden en de manier is dus omslachtig en niet secuur. Schijf liever op 'n groot vel papier (dat ge later met punaises aan den binnenkant van kast- of kelderdeur hecht) de heele in ventaris op, en geef elk voorwerp in- maakglazen en -potten apart aan. Voor beeld: niet: vijf potzikken, maar: perziken: 1 heele, 1 heele, 1 halve, 1 halve, 1 halve, snijboonen: 1 groote, 1 groote, 1 kleine, enz. Hang nu, inet een touwtje aan een spijker tje, een poliood er naast op. Telkens wan neer ge inmaak uit uw kelder gebruikt, schrapt ge op de lijst dóór, wat ge weg- neem;t. Zoo is ten allen tijde met 'n oog opslag naar clcn binnenkant der deur, da delijk te zien, wót ge nog in voorraad hebt. Natuurlijk kan, wie dat liever wil, ook schrijven: „kersen, 5 heele en 5 halve pot ten", en dan na gebruik telUenSymet pot lood er achter schrijven: één heejijB, of wat VREUGDE UIT TRIESTIGHEID Het is natuurlijk in Amerika dat moeten we bij het verhaal niét. vergeten, want niet alleen heerschen daar ceiiigszins andere ideeën over het ambt en den arbeid dei- predikanten, maar ze zijn en werken daar voor .een groot deel ook anders de goeden niet te na gesproken dan bij ons. In New-York was er een, die het ambt van dominee verwisselde voor dat van schrijver, essayist, en dit op de volgende origincele manier vertelde: Tot mijn 4Sste jaar ben ik dominee geweest, toen lieb ik mijn leven ge beterd en ben begonnen te werke n."' Dr. Crane, zooals zijn naam luidt, heeft nu een kleine honderd bladen waar hij gere geld korte stukjes voor schrijft en verdient daarmee meer dan de President van de Vereen. Staten. Zelf geeft hij zijn artikeltji den weinig pretcnticuzen naam van „vic minuten-opstelletjes". De schrijver staat dagelijks vroeg op, werkt dan geregeld den heelen morgen door met een paar secretaressen cn geniet verder van zijn vrijen tijd. vooral om al reizende wat van dc wereld te zien. Hij is populair als weinigen. Zijn lezers, zoowel die hem kennen, als die hem niet kennen, schijnen met hem te dwecpen. dui zenden vragen hem raad en hulp, echte volksvriend die hij is, spreekt en schrijft hij zoo, clat ieder hem begrijpen kan. Voor oor lijdenden heeft hij steeds troost en opwekking en artikelen van hem( in een ochtendblad, zijn als een frisch bad voor den geest. Laten we hier als voorbeeld eens een enkel van die origineelc korte stukjes over nemen (vertaling van H. Holst—Hendrix.) Regen. Ik zou wel eens willen weten, hoeveel men schen er zijn, die geleerd hebben van regen te genieten. liet heerlijkste bad van de wc- ï-eld is een regenbad. Regenschermen zijn een ontaarding van beschaving. Ga eens uit op een dag, dat de regen van den hemel neerstroomt, als de natuur al haar geliefde kinderen pratis een heerlijk stortbad aan biedt; ga wandelen of paardrijden of voor op een tram staan, en voel de regen in je ge zicht, zoodat dc druppels jc wangen streclen als kinderhandjes, het vocht door al je klec- ren heendringt, om je huid te bereiken, tot dat je door en door nat bent, en in plaats van den regen vermeden te hebben, heb je hem welkom geheeten en in je opgenomen als een boodschapper van don hemel. Als jc tegen de gudsende stroomen optornt, voel je dat jc één bent met dc natuur, die je liefkoost. Je zult in het water van den hemel iets vinden, dat het water in een meer of in een badkuip niet heeft. Er is ozone in en lucht en X-elementen en N-stralen en allerlei an dere gezegende, subtiele en geheimzinnige genietingen. Als je dan thuiskomt, moet je alles uit trekken en je flink afdrogen met een harde handdoek, cn al je ph.vsieke gevoeligheid begint te lachen en te bloeien, cn alle stof is van je ziel afgewasscben, en je kunt zingen als je aan je werk gaat, en je bent bereid alle menschen tc vergeven wat ze je misdaan hebben". We zouden zoo zeggen: licht eens te pro- beeren, het middel is eenvoudig en goed koop genoeg. En ieder, die na een bui van drift of ver ontwaardiging wol eens tegen ren flinke storm in is gaan loopen, weet bij ondervin ding hoe iets fascineerends en tegelijk kal- meerends daarin is. Zie ommezijde

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 11