LEIDSCHE GEMEENTERAAD DINSDAG 29 OCTOBER 1929 TWEEDE BLAD PAG. 6 PROF. BLOK HERDACHT ONDERWIJS-ZAKEN Wanneer komen de Stadhuis- voorstellea Voorz. de burgem. Mr A. v. d. Sande Bak huyzen. Afwezig met kennisgeving de hee ren Vallentgoed en Rosmalen. Prof. Blok herdacht 'Aan het begin van de Raadsvergadering Wil de Voorzitter, hoewel het niet de gewoonte is, van deze plaats een stadge noot te herdenken, eenige woorden wijden aan de nagedachtenis van Prof. Blok, die juist op dit uur werd grafwaarts gedragen In het geheele land heeft zijn heengaan een diepen indruk gemaakt. Voor Leiden in 't bijzonder is zijn heengaan een groot ver lies. Hij heeft zich steeds van onze stad een groot vriend getoond. Hij was in alle opzichten een goed Leidenaar. Hij heeft dat ook getoond door van zijn gaven gebruik te maken op 'een wijze, die de stad voor altijd aan hem verplicht. Hij heeft ons een groot werk nagelaten over de geschiedenis van onze stad, beter dan wij ooit konden verlan gen. Een grooten naam heeft hij zich ver worven, die naast de allergrootsten zal worden genoemd. Zijn welbesteed leven heeft voor Leiden vele vruchten afgewor pen. Hij ruste in vrede. De woorden werden door de leden van den Raad staande aangehoord. Vervolgens werd mededeeling gedaan vi een aantal ingekomen stukken Er ontstaat eenige discussie over de wij ze van behandeling van een adres van de afd. Leiden van den Ned. Ambtenarenbond betreffende de opheffing van de tweede klasse in het rangstelsel bij de ambtenaren van Lichtfabrieken. B. en W. stelden voor dit adres in hun handen te stellen voor prae-advies. De heeren Verweij, Van Eek en Purmentier en Eikerbout wilden het renvoyeeren naar de commissie ad hoe voor de salarisherzieningen der ambtenaren. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht werd aangenomen met 17 tegen 10 stem men. B. cn W. bieden aan de gemeentebegroo ting voor don dienst 1930, die Maandag 11 Nov. in de afdeelingen zal worden behan deld. 1 In behandeling komt daarna de agenda. L Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuw benoemd raadslid, de heer Mr H. F. A. Donders. Nadat de vergadering een oogenblik is geschorst geweest, deelt de commissie bij monde van den heer Sijtsma mede, dat de geloofsbrieven in orde bevonden zijn. Besloten wordt den heer Donders als Raadslid toe te laten. Daar de heer Don ders niet aanwezig is zal de installatie eerst later plaats hebben. In verband hier mede worden de punten 2-6 (benoemingen In de .vacature Heemskerk) aangehouden. Hamerp nnten 7. Prae-advies op het verzoek van P. J van Leeuwen, om eervol ontslag als onder wii.rer aan de school Medusastraat B. Aangenomen: 8. Staat van af. en overschrijving op 'de begrooting, dienst 1928, van het college yan Vrouwen-Kraammoeders. Goedgekeurd: 9. Rekening, dienst 1928, van het colle ge van Vrouwen-Kraammoeders. 10. Begrooting, dienst 1930, van het col lege van Vrouwen-Kraammoeders. Goedgekeurd: 1L Rekening, dienst 1928, van de Ge- londheids-Commissie. Goedgekeurd: 12. Suppletoirs begrooting, dienst 1928, van den Armenraad. Goedgekeurd: 13. Rekening, dienst 1928, yan den Ar menraad. Goedgekeurd: 14. (Balans en Verlies- en Winstrekening jjlenst 1928, van het Grondbedrijf. Goedgekeurd: 15. Voorstel om een gedeelte grond van het Schuttersveld weder in dc \erhuring van het Schuttersveld aan het Rijk op te nemen. Aangenomen: 16. Voorstel tot het huren van1 het bo venlokaal c.a. van het Agentschapsgebouw van de Nederlandsche Bank aan het Kort Rapenburg, ten behoeve van het bureau .van den gemeente-ontvanger. Aangenomen: 17. Voorstel tot verhuring van het per ceel Aalmarkt no. 12 aan J. P. yan Berge Henegouwen. Aangenomen: 17. Voorstel in zake het aangaan van een overeenkomst met de gemeente Leider dorp lot aanvulling en wijziging van de op 24 November 1924 met die gemeente geslo ten overeenkomst betreffende de levering Van electricifeit. Aangenomen: 19. Voorstel in zake de onteigening van de perceelen gemeente Leiden Sectio I nis 2200, 122 en 2306, ten behoeve van den bouw van een gymnastieklokaal beide bijzondere scholen aan de Hoogland- sche Kerkgracht no. 20a en van de uitbrel ding van de Kaasmarkt. Aangenomen: 20. Voorstel in zake het verstrekken van brandstoffen aan daarvoor in aanmerking komende werklooze hoofden van gezinnen en kostwinners gedurende het a.s. winter seizoen. Nieuwe Chr. School Noordelnde 21. Prae-advies op het verzoek van het bestuur van de vereen, voor Christelijk On derwijs, om medewerking te verleenen tot Stichting van een school voor uitgebreid lager onderwijs In het gebouw Noordeinde 3 Volgens den heer Verwey (s.d.) wordt met dit voorstel het beginsel van de onder wijs-pacificatie geweld aangedaan. Er is niet veel aan deze zaak te doen maar toch wil apr. in dit verband er zijn teleurstelling over uitspreken, dat B. en W. niet voortgemaakt hebben met de openbare school aan den Haagweg. Het bestuur van de Chr. School in het Noordeinde is diligent geweest, B. en W. niet. Spr. voelt dit aan als een ach teruitzetting van het o. L onderwijs. De heer M e ij n e n (c.h.) wijst er op dat het voor het bestuur van de onderhavige Chr. School zeer moeilijk geweest is een oplossing te vinden. Deze oplossing is een buitengewoon gelukkige en men kan er B. en W. en het schoolbestuur mee gelukwen- schen. Spr. brengt verschillende bewijzen bij wadrom deze oplossing zoo gelukkig ls en wijst er verder op, dat het tekort aan frlaatarulmte een gevolg is yan de gestadige groei van het aantal leerlingen. De Chr. School in het Noordeinde is een gezonde inrichting, zooals er meer dergelijke ge zonde particuliere inrichtingen zijn. Dit voor een stad als Leiden toch zeker belang. De aanvraag is zeer sober. Er kan geen bezwaar bestaan tegen dit gezonde voorstel. De zaak die de heer Verweij er bij haalt (de school Hoogeweg) heeft niets met dit voorstel tc maken. De heer Groeneveld (s.d.) merkt op dat er aandrang is uitgeoefend door de alge- meene onderwijzers-organisatie hier ter ste de om de onderwijs-voorstellen van deze agenda uit te stellen omdat men er niet vol doende kennis van heeft kunnen nemen. Spr. wil dit voorstel niet doen omdat dan alle voorstellen zouden moeten worden uit gesteld. De raadsleden krijgen maar drie da gen om er kennis van te nemen. Spr. vindt dat er wel verbahd kan gezocht worden tus- schen het voorstel en de op te richten school in het Hoogwegkwartier, welke zaak al zoo lang slepende is. Overigens vindt spr. het vreemd dat niet de zaken het Bijzonder On derwijs betreffende door de Plaatselijke Schoolcommissie worden behandeld. Spr. zou willen, dat dit in het vervolg w e 1 geschiedde. Wethouder Tepe wijst er op dat de be zwaren door de heeren Venveij en Groene veld ingebracht betreffen het systeem van de onderwijs-wetgeving. Aan de wettelijke voorschriften is voldaan zoodat het voorstel moet worden aangenomen. Er is geen paralel te trekken tusschen dit voorstel en de zaak van de o. 1« school in het Hoogweg-kwartior In deze laatste zaak hebben B. en W. niet meer kunnen doen, dan ze gedaan hebben. Bovendien is er bij de School-Noordeinde van absoluut plaatsgebrek sprake, terwijl bij de aanvrage voor de school Hoogweg slechts relatief sprake is van gebrek aap plaats ruimte. Als de s.-d.-leden tegen dit voorste* stemmen moet spr. dit beschouwen als een stelling nemen tegen het bijzonder onderwijs Wat betreft de opmerking van den heer Groeneveld, merkt spr. op dat hij niet be grijpt, welk nut het hebben zou, als dit voor stel eerder aan de raadsleden werd toege zonden. Het voorstel moet toch worden aan genomen ingevolge de wet. Dat er geen za ken het bijzonder onderwijs betreffende in de plaatselijke schoolcommissie zijn gebracht tot nog toe, vindt zijn oorzaak hierin, dat B. en W. dit niet noodig hebben gevonden. De Plaatselijke Schoolcommissie heeft slechts tot taak toezicht te houden op het Lager On derwijs. Nadat Üa heer M e y n e n de laatste op merking van den Wethouder nog heeft aan gevuld en de heeren Groeneveld en Verweij hebben gerepliceerd, wordt het voorstel aan genomen zonder hoofdelijke stemming. 21. Prae-advies op het verzoek van het be stuur van het gesticht „de Voorzienigheid", om beschikbaarstelling van gelden voor het aanbrengen van eenige veranderingen in het gebouw Levendaal 56, waarin gevestigd zijn een school voor gewoon lager- en een school voor uitgebreid lager onderwijs, alsmede voor het uitbreiden .van het meubilair dier scholen. Aangenomen.. 22. Prae-advies op het verzoek vanWÊ stuur der Gereformeerde Schoolvereeniging, om beschikbaarstelling van gelden voor liet uitbreiden van de school voor gewoon lager onderwijs aan de Hooglandsche Kerkgracht 20a, met twee leslokalen en voor de aan schaffing van de voor die lokalen benoodig- de schoolmeub'elen. Aangenomen. 23. Prae-advies op het verzoek van het be stuur der Gereformeerde Schoolvereeniging, om beschikbaarstelling van gelden voor de aanschaffing van leer- en hulpmiddelen voor een tweetal te vormen parallelklassen aan de school voor gewoon lager onderwijs aan de Hooglandsche Kerkgracht 20a, Aangenomen. beter is om de overplaatsing en opheffing ineens te doen plaats hebben. De heer Groeneveld beweert dat de heer Bloemink hem gezegd heeft, dat hij over de zaak niet is gehoord. De Voorzitter: Dus geen bezwaar, wel bezwaar en niet over de zaak gehoord. De heer Groeneveld: Ik heb het van den heer Bloemink zelf gehoord. Het mag eigenlijk wel niet: de meening van een amb tenaar vragen, maar dat heeft spr. er maar op gewaagd. Spr. verdedigt daarna nogmaals zijn voorstel. Wethouder Goslinga geeft toe dat alle adviezen niet in den geest van het ad vies van B. en W. waren, zooals hij zoocven had gemeend. Intusschen handhaaft spr. wat. hij in eerste instantie heeft gezegd om trent do opheffing. Wethouder Tepe ziet onder oogen de kwestie van de houding van den heer Bloe mink. Het blijkt dat zijn antwoorden aan de verschillende heeren niet wezenlijk uiteen- loopen. Het. voorstel van den heer Groeneveld wordt daarna aangenomen met 15 tegen 14 stemmen. Het voorstel van B. en W., aldus geamen deerd, wordt daarna aangenomen. Wanneer? De heer Sijtsma (v.d.) stelt daarna zijn (gisteren door ons gepubliceerde) vraag of B. en W. bereid zijn mededeelingen te doen omtrent de voornemens en plannen die zij hebben aangaande tfe Stadhuisbouw. Spr. vraagt dit mede in verband met het feit, dat hieromtrent berichten in de pers hebben ge staan. De Voorzitter antwoordt dat binnen ïer korten tijd den Raad hieromtrent voor stellen zullen bereiken. Spr. had geducht dat de raadsleden te hoog stonden om zich te storen aan tendentieuze berichten in de pers. De heer Sijtsma moest toch bij ervaring we ten dat men hierop niet altijd aan kan. De heer W i 1 m e r (r.k.) vraagt of hij op dit antwoord in mag gaan. De Voorzitter weigert dit. De heer W i 1 m e r merkt dan op dat de raadsleden omtrent de Stadhuiskwestie ge heel onwetend worden gelaten. Spr. vraagt op zijn beurt wanneer eindelijk eens de sluier zal worden opgelicht. De Voorzitter geeft hetzelfde antwoord als aan den heer Sijtsma. De heer Wilbrink (c.h.) vraagt wat B. /;i W. verstaan onder „zeer korten tijd". Drie maanden geleden is reeds hetzelfde ant woord gegeven, zoodat men dit als een soort dooddoener kan beschouwen. De Voorzitter heeft zooeven gezegd dat de raadsleden ie hoog stonden om zich aan berichten in de pers te storen, maar het lijkt toch wel of B. en W. de raadsleden niet zoo hoog aan- Verplaatsing Centrale SchooL 24. Voorstel: a. in zake de geleidelijke opheffing van de school Vrouwenkerksteeg B; b. in zake de overbrenging van de school Vrouwenkerksteeg B naar het gebouw van de Leerschool aan de Oude Vest en van de Leerschool naar het schoolgebouw aan de Vrouwenkerksteeg; c. om de t. z. L vrijkomende lokalen van het schoolgebouw aan de Oude Vest te be stemmen voor de Centrale school voor het 7e en 8e leerjaar; d. in zake het tijdelijk onderbrengen v één of meer klassen van de Centrale school voor het 7e en 8e leerjaar in het schoolge bouw aan de Vrouwenkerksteeg. De heer Meynen (c.h.) wijst er op, dat ook deze school, evenals die in het Noord einde, wat de plaatsruimte betreft, met veel moeilijkheden heeft te kampen gehad cn ook ten opzichte van deze school, wil spr. gaar- rk erkennen, dat een goede oplossing is ge vonden. Spr. fs het gro' tendeels eens met het advies van de plaatselijke Schoolcommis sie. Met het advies om de verschillende ver huizingen reeds zeer spoedig te doen plaats hebben kan spr. het echter niet eens zijn. Men moet hiervoor de noodige tijd nemen. Het is het best om in de groote vacantia van 1931 te .verhuizen, ook om practisclie rede nen. De heer Groeneveld (s.d.) gelooft dat de heer Meynen het voorstel reeds heeft ver dedigd blijkbaar tegen denkbeeldige tegen standers. Intusschen zijn zulke tegenstan ders er inderdaad. Spr. voelt meer voor het advies van de Plaatselijke Schoolcommissie om de verplaatsing ineens te doen plaats hebben. De bezwaren, die daartegen bestaan vindt spr. niet al te zwaar wegen. Spr. dient een voorstel in daartoe strekken 3 dat de verplaatsing zoo spoedig mogelijk en ineens plaats heeft. De heer Romein (lib.) wil in deze gaar- 3 varen op het compas van B. en W. Spr. had intusschen gaarne gezien dat overge legd was het advies van do hoofden der be trokken scholen. Wethouder Goslinga (a.r.) wenscht te verklaren dat hij voor het voorstel van den heer Groeneveld zal stemmen, omdat hij het funest acht voor het onderwijs wanneer de verplaatsing eerst geleidelijk cn langzamer hand zou plaats hebben. Spr. begrijpt fciet 'dat een ervaren onder wijsman als de heer Meynen het met de PI. Schoolcommissie eens is. Wethouder Tepe (r.k.) heeft zijn licht op gestoken in deze bij de afdeeling onderwijs en daarbij is hem gebleken dat met de be zwaren in de toelichting op het voorstel ge noemd wel degelijk moet worden rekening gehouden, hoewel overigens de zaak op zich zelf hem niet zoo zwaar weegt, In antwoord op de vraag van den heer Romein antwoordt spr. dat bij de schoolhoofden geen wezen lijke bezwaren bestonden tegen het voorstel van B. en W. De heer Bloemink, liet hoofd der Centrale School was er niet op tegen. In antwoord op de opmerking van den heer Goslinga verdedigt de heer Meynen nogmaals zijn standpunt. De heep Bosman heeft van den heer Bloemink, het hoofd van de Centrale School gehoord, dat groote bezwaren, bestaan tegen de geleidelijke opheffing. De heer S p e n d c I (r.k.) betoogt dat het BEGRAFENIS-PROF. DR. P. J. BLOK Groot was, zooals reeds gemeld, de belang stelling op de begraafplaats te Warmond bij de teraardebestelling van Prof. Dr. P. J. Blok. Ongeveer twee uur begon de klok van de nog overeind staanden toren der ruïne van de oude Protestantsche kerk, tusschen welker muren, die zich nog slechts tot een geringe hoogte verheffen, de begraafplaats ligt, te luiden en een half uur later kwam, eveneens onder klok gelui, de lijkstoet aan de plaats, waar Prof. Blok voorgoed ter ruste zou worden gelegd. De donkere, tegen het herfstgroen somber afstekende lucht nam een steeds grauwer wor dende kleur aan en toen de lijkbaar bij de groeve was neergezet, viel een striemend© regen neder. De heer Wilmer: Volkomen juist. De heer Wilbrink: als zij ze al maar van alles onkundig wenschen te hou den. De Voorzitter zegt dat de voorstellen allerwaarschijnlijkst in de volgende raads vergadering ter tafel zullen komen. Deze zaak is niet zoo gemakkelijk voor B. en VV. Er is zeer veel werk aan verbonden. De heer Spendel (r.k.) vraagt spoedig oplossing van de kwestie Zuiderzicht. De Voorzitter vraagt nog even gedpld, te hebben. '\$i De heer Van Eek wijst er op dat voor- Laan, voorzitter der 3-Octobervereeniging; Dr. Onder de kransen en bloemstukken, welke de eenvoudige lijkbaar dekten, was ook een van H. M. de Koningin, een oud-ieerlingi Prof. Blok, een van H. M. de Koningin- Moeder en een van het Ned. Historisch Insti tuut te Rome. Op de begraafplaats waren aanwezig Dr. Th. de Visser, oud-minister van Onderwijl Kunsten en Wetenschappen; de heer P. Visser, chef van de afdeeling Kunsten cn Wetenschap pen1 als vertegenwoordiger van den minister van Onderwijs, K. en W. Mr. P. E. Briët, lid en Mr. P J. Idenburg, secretarie van het col lege van curatoren der Leidsche universiteit: Mr. J. E. Boddaert, oud-secretaris van dit college; de rector magnificus der Leidsche universiteit, Prof. Dr. N. van Wijk en de secretaris van den Leidschen academischen uonaat, Prol'. Vogel; vrijwel alle Leidsche hoogleeraren; het Collegium van het Leidsch Studentencorps, het bestuur van de Vereen, voor Vrouw. Studenten en van de R.-K. Studentenvereniging St. Augustinus; de se naat van den Bond van Leidsche Studenten; de heeren Mr. J. C. Stoop, Mr. G. Vissering, Mr. L. J. Plemp van Duiveland, Mr. Cnoop Koopmans en Prof. Van der Woude Herman Costerfonds; luitenants-generaal Weber, voorzitter van het Nationaal Juli- Stolbergcomité; de heer H. M. Bemmelen, voorzitter van „Onze Vloot' gc-p. kapitein ter zee A. L. Boele, secretaris; Dr. A. Beekman en W. Nyhoff Pzn. hef Admiraal de Ruyterfonds; Prof. Kern kamp uit Utrecht namens het Historisch Genootschap; de heer Schöllyinck, burgemees- Warmond; Prof. Fontein, de heer Cnoop Kóopmans en Prof. Fokker namens de Teyler Stichting; Mr. J. W. Verburgt namens het Leidsche gemeente-archief; de heer P. C. Labryrr namens liet Centraal Comité tegen eenzijdige ontwapening en Ds. Thomas, secre taris der Leidsche afdeeling; Prof. Byvanck namens de Vereeniging „Het Huis voor Kunsten en Wetenschappen te Rome; Jhr. Von Weiier en de heer A. W. Frentzen .aniens de afd. Leiden van het Oranje-Nassau Museum; Prof. D. van Blom namens eeniging Oud-Ledden; Dr. F. Kossmann, adj. biliothecaris der gemeente-bibliotheek te Rot terdam als hoofdredacteur van het Ned. Bibliographisch Woordenboek: Mr. P. J. Kanter en de heer J. E. Bijlo namens het Alg. Ned. Verbond; Mr. A. Staring namens het Oranje-Nassau Museum; Jhr. H. Tedirrg van Berkhout, directeur van het Rijks Prenten kabinet te Amsterdam; Dr. P. C. Molhuysen, directeur van de Kon. Bibliotheek; Prof. Fruin; Generaal van Terwisga en majoor Honig het regiment grenadiers; de heer W. van dei- dat omtrent de rekening en begrooting aan de Raadsleden iets was medegedeeld in de pers hieromtrent berichten (en juiste) zijn verschenen. Geschiedt dit met medewerking van B. en W.? De Voorzitter antwoordt dat hij hier van met verdriet en smart kennis heeft ge nomen. Het geschiedt niet met medewerking van B- en W. en zoover spr. weet, ook niet van de ambtenaren. Spr. is het met den heer Van Eek eens dat dit niet mag voorko men en zal maatregelen probeeren te treffen. De heer Manders dringt aan op bespoe diging van de voorstellen omtrent het uit breidingsplan. De Raad ging daarna in geheime zitting. Na heropening der deuren is daarna nog in openbare zitting besloten een proces aan hangig te maken over de al of niet rechts geldigheid van de hypothecaire inschrij ving van eenige perceelen grond op Zuider zicht "Gosses, "de bekende geschiedschrijver; Dr. Wieder, directeur der rijks-universiteitsbiblio theek te Leiden en nog tal van anderen. Nadat Dr. Bannier zijn rede had beëindigd nam de zoon van den overledene, Mr. R. P. Blok, substituut officier van justitie, het woord. Hij schetste in het kort het leven zijn vader. Deze was geen dag zonder werk, geen jaar zonder plannen en er was geen lustrum, zonder dat er een groot werk van hem verscheen.: Hy bedankte Dr. Bannier en de aanwezigen voor de laatste eer, zjjn vader bewezen verzocht allen, rond het graf van zyir vader te gaan en bloemen op de kist te strooien. Hiermede was de droeve plechtigheid ten einde en diep onder den indruk verlieten de talrijken den doodenakker. STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis dat door hen op 17 October 1929 op de lijst van instellin gen van weldadigheid, opgemaakt ingevolge art. 3 van de Armenwet, zijn ingeschreven de navolgende instellingen van weldadig heid: a. de Afdeeling Leiden van de vereeni ging tot verbetering van het lot der blinden, b. de Gereformeerde vereeniging voor zie kenverzorging te Leiden, c. de Vereeniging tot verzorging van kleine kinderen, d. de Vereeniging „St. Josephshuis", Tehuis voor onverzorgde kinderen, e. de R.K. Vereeniging „Hulp in de huishouding en de baby", f. de Wijkvereeniging „Rehobóth" van wijk III der Nederduitsch Hervormde Gemeente, g. de Vereeniging wijk VIII der Nederduitsch Her vormde Gemeente en dat op 21 October 1929 op genoemde lijst is ingeschreven de Leid sche Maatschappij van Weldadigheid. Leiden, 28 October 1929. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. LEIDSCH STUDENTENCORPS. De Lustrumleesten. In dc gisteravond gehouden vergadering van het L.S.C. is besloten, dat het hoofd nummer van de lustrumfeesten 1930 zal be staan in een openluchtspel op de Kager- plassen. JUBILEUM. Gisteren herdacht d heer Th. Goossen al hier, zijn 40-jarig jubileum in dienst de Kon. Ned. Grofsmederij. Zooals te doen gebruikelijk bij dit bedrijf is dit heuglijk feit niet zonder meer voorbij gegaan. Des morgens werd de jubilaris in de directie kamer, door een der directeuren, ir. A. M. Touw in vriendelijke bewoordingen toege sprok 3n, waarbij deze met waardeering ge tuigde van zijn ijver en toewijding en hem als tastbaar bewijs van erkentelijkheid een geldsbedrag onder couvert aanbood. Vanzelfsprekend werd de jubilaris in de gelegenheid gesteld het feest verder in den huiselijken kring voort te zetten. BELANGRIJKE GIFT. Naar men ons mededeelt heeft het Oos- tersch Instituut, opgericht naar aanleiding van den TOsten geboortedag van Prof. Dr. C. Snoeck Hurgronje te Leiden onlangs van H. K. II. Prinses Juliana een belangrijke gift ontvangen.- DE ARMENRAAD Jaarverslag over 1928. Uit het jaarverslag van den Armenraad over het jaar 1928 blijkt o. m., dat de heer S. de Boer Azn., die zich om gezondheids redenen verplicht zag voor het lidmaat- schap te bedanken, werd vervangen door den heer P. A. van Aggelen, die reeds plaats vervanged lid was. Hiervoor 'in de plaats werd nu gekozen de heer A. J. En- sink. Op 1 Maart trad de nieuwbenoemde secretaris, Mr. P. A. van Toorenberg, functie. De Raad is thans samengesteld uit 32 plaatselijke instellingen. Het bureau werd met 1 Augustus overge bracht van Rapenburg 68, waar het sinds de oprichting van den Armenraad gevestigd as, naar La mme ito ark t 67. De Raad vergaderde dit jaar twee malen. In October richtte het bestuur een waar schuwing tot de ingezetenen, om geen steun te verleenen zonder onderzoek. Van de verder door het bestuur behandelde zaken verdienen vermelding: de gestie van Goöp. Verbrui ksvereeniging van het spoor wegpersoneel „Voor Allen"; verkoop blindenwerk; de overvloed aan collectes en het rapport van den woeker te Leiden. In 1928 werden door den onderzoekimgs- dienst 3472 rapporten uitgebracht tegen 3261 in 1927, een vermeerdering dus van 6 procent totale uitgaven hebben bedragen f 15.976.61. In het gebied van den Armenraad werden i 1928 niet minder dan 88 openbare inza melingen of collectes gehouden. Met betrekking tot den toestand van het armwezen wordt opgemerkt dat verschillen- 'de teekenen er in 1928 op wezen, dat de eco nomische en maatschappelijke toestand der bevolking verbeterde, hetgeen met name uit de statistiek omtrent de werkloosheid blijkt De uitkeeringen uit de werkloozenkassen de uitkeeringen van de gemeentelijke steunverleening toonen eveneens verbetering der conjunctuur. Het totaal bedrag uit de kassen aan te Leiden wonende leden uitge keerd, verminderde van ruim f 138.000 in 1927 tot f 100.000 in 1928, terwijl het aan tal verzekerden steeg. Het aantal wcrkloozen aan wie vanwege, de gemeente steun werd verleend, vermin derde van 1286 tot 901. Het verslag bevat tal van gegevens uit verslagen van de bij den Raad aangesloten instellingen. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: G J KetJzer 21 j en M de Klerk 21 J. H W Bilderbeek 23 J en J G VJ11- brlef 20 J W M van Leeuwen 24 J en E J de Ridder 22 J W F de Bruin 21 J en I" mm) A j Stulvenborp 21 j en V D Vlasveld wedr. 54 j. en J E Spanndt C Teljeur 21 j. FRANCES NASH PIANO-AVOND Wij* hopen niet, dat Miss Nash een minder prettigen in druk van Leiden jn, dan ligt dit niet in het publiek, dat aar prestaties, we nogen in dit geval wel zeggen: met jeugdig enthousias me heeft gewaar deerd. Maar pia niste en publiek werden voortdurend op ergerlijke wijze gehinderd door openknarsende deuren van de Foyer. Wie verantwoordelijk is, weel ik niet. Maar 't had niet mogen gebeuren. Al lereerst uit referentie voor de uitvoerende kunstenares! Deze heeft ons een avond van voortreffe lijk kunstgenot bereid. Wat onmiddellijk reeds voor haar inneemt is haar betreden van het podium, vol eenvoud en charme; rustig en zeker van haar zaak. Het programma' dat zij bood, kenmerkt onmiddellijk de kunstenares van smaak, die het zich met haar keuze nu niet direct ge makkelijk maakt Wat zij voor ons uit de gedachtenwereld der groote meesters her schiep, was van het beste gehalte. De na men Bach, Mozart, César Franck en Schu mann spreken boekdeelen. En daarna kwa men ten slote kleinere werkjes van Griffer, Prokotieff en Debussy, welker voordracht een bravourtechniek vraagt, maar die ten slotte naast de grootere, die voorafgingen, niet waren misplaatst. Miss Nash is pianiste par excellence, d.w.z. zij beschikt over een zeldzaam rijk ontwikkelde speeltechniek en zij weet deze techniek dienstbaar te maken aan haar mu zikaliteit. Zij heeft zich verder door haar pianisti sche studie voortreffelijk stijlbegrip eigen gemaakt, waardoor elk werk in zijn in nerlijke structuur, elke persoonlijkheid in haar wezen overtuigend voor ons komt te staan. Zij is pianiste in grooten stijl: zij weet cfe grootere werken architectonisch op te bouwen, zoodat het geheel als een geslo ten eenheid, als een geconcentreerde her schepping van binnen uit voor ons komt te staan. Haar aanslag is altijd vol beheerschte kracht, in het forto zoowel als in haar mooie pianissimo's. Er is in de krachtigste passages geen ruwheid, in de verfijnd ge voelige geen weekheid in haar spel. Zij kent het geheim van de korte, doffe als paukgeroffel aandoende accoorden; zij weet de bassen ook te doen schallen als ba zuinen. Zij weet haar instrument te doen zingen als. een orgel en te doen ruischen als een harp. Indien wij iets zouden wenschen- dan is het alleen vooral in langzame ge deelten als het Andante cantabile uit Mo zart's heerlijke Sonate nog meer gelijkheid in den aanslag van linker- en rechterhand. Deze opmerking doet echter niets af aan onze algemeene waardeering. Want het was alles even voortreffelijk 1- Machtig van structuur is de Prélude en fuga in A-moll van Bach. En de prachtige opzet van de Prélude met die woelig aan stormende klanken-drommen overtuigde ons reeds onmiddellijk van haar kunste naarschap. De fuga verkreeg een expositie ~to klaar als men het maar wenschen kan. Na de zwaargeharnaste' contrapuntiek van Bach opende ze ons de zonnige verschieten Voor ons gevoel ligt deze blijde en verfijnd van Mozart's zangrijke Sonate in C-dur. klare muziek haar uitstekend. Men kan hier genieten van de fijne parelende afge rondheid der toontjes, die vooislagjes, na- slagjes, trillertjes, al dat subtiele rococo- werk waardoor Mozart's composities wor den tot wonderen van fragiele schoonheid. Heel schoon was de voordracht van het Andant^ cantabile, dat inderdaad als een zingend Andante tot ons kwam. Hoe zeld zaam mooi was hierin, om iets te noemen, het melodisch fragment in de rechterhand met een forsche tegenbeweging in de bas sen. Hoe fijn werd hier genuanceerd, zoo dat nu eens het tonenwefsel verscheen in klaterende pracht van een bron in het zonlicht en dan weer als een regenboog die zich met zacht omfloeschte tinten tegen de wolken spant. En tenslotte het prachtig ge speelde Allegretto met dat mooie liedmotief en tie tintelende weelde van sprankelende klankorchesten. En toch hoe voornaam en gracieus dit Mozart-spel van het podium kwam, in de magische sfeer kwamen we pas bij de mach tige „Prélude, Aria en Finale" van César Franck. Regelrecht werden we hier geplaatst ii de wijde en gewijde kathedraal-eenzaam heid van „le bon Père Franck". Hier was architectuur in grooten stijl. Hier was sug gestiever nog dan bij de anderen, het mach tige bouwen, de grandioze architectuur van statige kolommen, die zich rijen aaneen, van samenbuigenrle gewelfribben die elkaar ontvluchten, en in soepele beweeglijkheid samenkomen. Hier was de trotsche welving der hooge boogvensteren magie van het licht door gebrandschilderde ramen; hier de statige orgeltoon en het ge beier van de domklokken hoog over de we reld. Hier was de vlucht van den geest in de hooge sferen der adoratie en der ver heerlijking, hier ook de innige zangen en de extase voor het religieus gemoed. Wie César Franck kan vertolken als deze jonge pianiste het deed, zoo superieur naar den vorm, zoo diep doorleefd naar den houd, toont daarmee een Chef d'oeuvre, verwachtingen wekt van een schitterende loopbaan. Wij wachten af met groote belangstelling. Na de pauze hoorden we eerst „Faschungs- schwank" van R. Schumann, dat ons in een geheel andere wereld brengt dan de exta tisch religieuze visioenen van César Franck. Maar ook hier bewonderen we weer het stijlbegrip, dat in het dolle allegro, het ele gische verhaal der romance, het geestige Scherzino, een humoristisch Intermezzo en m bruisende Finale overtuigend naar :n komt. In een viertal kleinere werkjes „The white Peaoock" von Ch. Griffes, een prachtig ge- rhvtmeerde „Marche" van Prokofieff, een -Valse" van Debussy, die men „carillon- wals" zou kunnen noemen en een even fij ne Toccata van dezen componist mochten e nog eens afzonderlijk haar voortreffe lijke techniek waardeeren. En niet minder kwam deze tot haar recht de éclatante tonenweelde van een wals van Liszt, die na de herhaalde toejuichin gen als toegift van het podium kwam. De Foyer was bijna geheel bezet en de voor een groot deel jeugdige toehoorders hebben voorbeeldig geluisterd. Wij hopen op een herhaling zonder ais I deurengeknars! Voornaamste Nieuws. BINNENLAND (blZ. 1) Te Haarlem is de j'aarvergadering gehou» den van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. Te Utrecht is het zilveren jubileum gevierd van de Vereen, van Chr. Bewaarschoolonder* wyzeressen. (blz. 3) Uit het Centraal Verslag der Arheids-!n» spectie. (blz. 5.) Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Amsterdamsche Christelijke Jeugd* Centrale is een goed geslaagde conferentie gehouden. Ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als hoogleeraar is gister Prof. Anema te Am-? sterdam gehuldigd, Het bioscoopconflict is thans geheel opge lost. Inzake de Culemborgsche moordzaak ls te* gen de Collé's een strafvervolging ingesteld. Te Apeldoorn had een dynamiet-ontploffingr plaats, waarby tal van personen gewond werden. Zal Amsterdam de verbinding met Wyk by Duurstede krygen? Een beschouwing van onzen Amsterdamschen redacteur. De te Den Haag gespeelde 19de partjf lij den wedstryd om het Wereldkampioenschap Schaken is door Aljechin gewonnen. BUITENLAND Blz. 2. Het Fransehe socialistische partijbestuur heeft tegen het besluit der Kamerfractie medewerking aan Daladier geweigerd. Een Belgische Katinetszitting onder pre sidium van den Koning over het taalvraag stuk. De Gentsche Lniversiteit in elk geval vervlaamscht Von Bülow's dood. - De verkiezingsuitslag in Tjecho Slowakije Weerbericht. Barometerntand. Hoogste stand 766.7 te La Cohina, Laagste stand 739.3 te Aberdeen, Matige tot krachtige, tijdelijk afnemend© Westelijke tot Zuidwestelijke wind, tijdelijk: opklarend, later waarschijnlijk weer regens buien, aanvankelijk iets koud r, Storm sein. Ontvangen 29 Oct. 9.06 vm. AttentleseJa O, d.i. „Weest op uw hoede". FIETSERS LICHT OP: Van 3031 October van 5.04 nam. tot 6.22 vnv Uit den Omtrek. ALPHEN AAN DEN RUN VERDRONKEN. De 66-jarige L. H., verpleegde un ihet wees huis te Koudekerk, is Zaterdag, terwijl bij bezig was met stekeJentrekken op het land van den landbouwer G. Kraan in den Grieiv hoek alhier, te water geraakt en verdron ken. Bij een voetbalwedstrijd, welke Zondag op het terrein van „Alphen" alhier gespeeld werd, heeft de speler Kr., doordat hij op het gladde terrein was uitgegleden, zijn been gebroken, waarbij hij bovendien nog 'n bloo de wond opliep. Direct is hij naar het zio kenhuis in Leiden vervoerd. VERMAKELIJKHEIDSBELASTING. Over de in deze gemeente bestaande vei*, ordening op de heffing van belasting op tooneelvertooningen en andere vermakelijk heden, is cioor verschil 1 einde vereenigingea al heel wat gemopperd en geschreven. In verband -hiermede is vorige week "Dom- ïrdag in het verenigingsgebouw een ver gadering gehouden, waarbij afgevaardigden an diverse verenigingen aanwezig waren. Besloten werd een adres aan den gemeen teraad te richten met verzoek om deze ver ordening in te trekken. A.s. Donderdag zal wederom een vergadering gehouden worden om dit adres op te stellen en door de afge vaardigden van de verenigingen te laten onderteekenen. Met het oog hierop lijkt, het ons niet on dienstig om over deze actie iets te zeggen, vooral voor de afgevaardigden van onze Chr. verenigingen. Deze verordening is indertijd vastgesteld om tot een nieuwe bron van inkomsten voor de gemeente tc komen. Zou deze verorde ning niet bestaan, dan zouden de inkom sten, welke op dez-e manier voortspruiten, op een andere wijze moeten worden gezocht Nu welen wij wel, en daartegen moet dan ook zeker worden opgekomen, dat het niet de bedoeling van de verordening kan zijn, om jaarvergaderingen van Jongeldmgs- of Medsjesvereenigimgèn, fabrieksarbeiders of kiesvereniging te belasten. Dit geschiedt thans wel. Maar afgezien van het feit, of dit recht en billijk is, wat geeft dit luttele hetwelk varieert tusschen f 1 en f 4, op de groote massa, dat inkomt van voet hal wedstrijden, tooneel- en bioscoopvoorstel lingen, zang- en muziekuitvoeringen? Daarom gelooven wij voor ons, dat van zekere zijde „politiek" achter deze actie zit. Want niet onze Chr. inwoners, maar het an dersdenkende deel, betaalt het leeuwen aandeel van deze belasting. En zij willen daar afkomen. En komen z ij er af, dan moe ten onze mensefhen meebetalen aan het he- :lrag, dat op een andere manier gezocht moet worden als inkomst voor de gemeente. Wij willen dan ook de afgevaardigden in de Chr. vereenigingen waarschuwen om een verzoek om intrekking van de ver ordening niet te tcekenen, maar hun advi- seeren aan den Raad een adres te richten met verzoek om een soepeler toepassing van de verordening. Dat lijkt ons beter en geeft rschijnliik meer kans van slagen, waar- onze vereenigingen al genoeg geholpen zijn. Degenen, die naar een voetbalwedstrijd, tooneel- of bioscoopvoorstelling gaan kijken of naar een zang- of muziekuitvoering gaan luisteren, kunnen toch, behalve de toegangs prijs, ook wel wat aan vermakelijkheidsbe lasting betalen. Willigen0 ei, 1 van Ter-Aar;

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6