GEMEENTEZAKEN Uit den Omtrek. DONDERDAG 24 OCTOBER 1929 TWEEDE BLAD PAG. 6 Het bestuur van de Vereeniging voor Christelijk Onderwijs alhier, heeft zich tot den Raad gewend met het verzoek medewer king te verleenen tot stichting van een sahool voor uitgebreid lager onderwijs in het gebouw aan het Noordeinde 3. In de bij dit adres gevoegde toelichting deelt het schoolbestuur mede, dat zijne be staande school voor uitgebreid lager onder wijs aan het Noordeinde 40, tengevolge van de voortdurende stijging van het aantal leer lingen, geen voldoende ruimte meer biedt Behalve de 3 leslokalen zijn thans ook het natuurkunde- en het teekenlokaal, alsmede de kamer van het hoold der school als klas selokaal in gebruik. Het thans reeds ibestaando gebrek aan plaatsruimte zal nog toenemen door de om zetting van den driejarigen cursus in een Vierjarigen cursus op 1 Sept 1930. Aanvankelijk heeft het schoolbestuur ge poogd door verbouwing van de sohool de noodige ruimte te verkrijgen. Dat bleek even wel niet mogelijk. De Vereeniging voor Chr. Onderwijs heeft daarna aangekocht het perceel Noordeinde 3, ln welk gebouw, door een niet te omvang rijke verbouwing, kunnen worden ingericht 6 klasselokalen, benevens een teeken- en natuurkundelokaaL Op 'grond van een en ander verzoekt net schoolbestuur thans medewerking tot vesti ging van zijn school voor uitgebreid lager onderwijs in bedoeld gebouw. Aangezien deze oplossing naar de mee ning vain B. en W. voor de gemeente voor- deeliger is dan de stichting van een geheel nieuwe school en het schoolbestuur bij zijn aanvrage de wettelijke voorschriften in acht heeft genomen, geven B. en W. den Raad in overweging: te besluiten medewerking te verleenen aan het bestuur van de Vereeniging voor Chr. Onderwijs alhier tot stichting van een school voor uitgebreid lager onderwijs in 't gebouw Noordeinde 3 alhier. GESTICHT DE VOORZIENIGHEID. Het bestuur van het Gesticht de Voorzie nigheid alhier verzoekt bij zijn om prae- advies in handen van B. en W. gesteld adres de noodige gelden beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van eenige ver anderingen in het gebouw aan het Leven daal, waarin gevestigd zijn een school voor gewoon lager onderwijs en een school voor uitgebreid lager onderwijs (St. Barbara- scholen), alsmede voor het uitbreiden van het meubilair dezer scholen. B. en W. stellen voor hiertoe medewerking te verleenen en over te gaan tot vaststelling van den hierbij overgelegde» bogrootings- staat, model D, groot f 3175, ten einde B. en W. in staat te stellen de voor de sub a bedoelde veranderingen en de voor de uit breiding van het meubilair benoodigde gel den te zijner tijd aan het schoolbestuur te kunnen afdragen. UITBREIDING GEREF. SCHOLEN HOOGL. KERKGRACHT. Het bestuur der Geref. Schoolvereoniging alhier verzoekt bij zijn om praeadvies in handen van B. en W. gesteld adres de be noodigde gelden beschikbaar te stellen voor het uitbreiden van de school voor gewoon lager onderwijs aan de Hooglandsche Kerk- gracht 20a, met twee leslokalen, elk be stemd voor 43 leerlingen, alsmede voor de aanschaffing van de voor die lokalen benoo digde schoolmeubelen. Het ligt in de bedoeling van het school bestuur de beide leslokalen te doen aan brengen boven het bij de school te bouwen gymnastieklokaal, waarvoor bij besluit van 14 Maart 1927 medewerking werd verleend. Ter toelichting van zijn aanvrage deelt het schoolbestuur mede, dat de 7 leslokalen der school bestemd zijn voor 256 leerlingen, ter wijl de school thans 337 leerlingen telt Ten einde alle leerlingen te kunnen plaatsen was het noodig gebruik te maken van de be stuurskamer, van een leermiddelenlokaaltje en van een leslokaal der school voor uitge breid lager onderwijs. Onder mededeeling, dat het schoolbestuur bij zijn aanvrage de wettelijke voorschriften in acht heeft genomen, geven B. en W. den Raad overeenkomstig het advies van de Commissie voor het Onderwijs, in overwe- besluiten medewerking te verleenen aan het bestuur van de Geref. Schoolvereenl ging alhier tot uitbreiding van de school voor gewoon lager onderwijs aan de Hoog landsche Kerkgracht 20a met twee lesloka len en tot aanschaffing van de voor de in richting dier lokalen benoodigde school meubelen. AANSCHAFFING LEERMIDDELEN. Het bestuur van de Geref. School vereeni ging alhier verzoekt de benoodigde gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van leer- en hulpmiddelen voor de school voor gewoon lager onderwijs aan de Hooglandsche Kerkgracht 20a te vorou-n parallel 2e en 6e klasse, waarvan de kosten zijn geraamd op f 1250. Onder verwijzing naar de bij de stukken gevoegd advies van de Commissie voor het Onderwijs, geven B. en W. den Raad in overweging te besluiten daartoe medewer king te verleenen. DE UITBREIDING VAN DE CEN TRALE SCHOOL. GELEIDELIJKE OPHEFFING VAN EEN SCHOOL NOODIG. Gelijk te verwachten was is het aantal leerlingen van de Centrale School voor het 7e en 8e leerjaar voortaan kortheidshalve aangeduid als Centrale Sohool door de in voering van het verplichte 7e leerjaar be langrijk toegenomen. Van 166 op 1 Augustus 1928 steeg het aantal leerlingen dier school 1 September 1928 tot 262 en op 1 Maart 1929 tot 337. Van de in het gebouw aan de Oude Vest voor le Centrale School beschikbare 6 loka len waren tot 1 Sept 1923 7 in gebruik. Op 1 September 1928 werd het 8e lokaal in ge bruik genomen en toen 'het noodig bleek, met ingang van 1 Maart 1929, twee nieuwe klassen te vormen, waardoor derhalve het totaal-aantal klassen 10 zou bedragen, besloten een klasse onder te brengen in een lokaal van de Gém. Kweekschool voor On derwijzers en Onderwijzeressen, grenzende aan de spreekkamer van het hoofd der Cen trale School en de andere klasse in een door comhineering van twee klassen vrijpe komen lokaal van de o. 1. school aan de Vrouwenkerksteeg B. Daarmede was echter het vraagstuk van de voorziening in de behoefte aan ruimte voor de Centrale School niet afdoende ge regeld. In de eerste plaats niet, omdat bij de eerstvolgende toelating van nieuwe leer lingen, derhalve op 1 September 1929, het aantel klassen wederom met één zou ver meerderen en ln de tweede plaats niet, aan gezien het de voorkeur verdient om al thans op den duur alle klassen dier aöhool ln édn gebouw onder le brengen, Nu er op de openbare scholen nog 6teeds betrekkelijk veel overtollige plaatsruimte is, kan en moet, volgens het inzicht van B. en W„ de eisch gestold worden, dat zonder nieuwbouw of bijbouw een oplossing wordt erkregen. Het beste schijnt het het gedeelte van het gebouw aan de Oude Vest, hetwelk tot nu toe diende voor huisvesting van de Leer school, ook te bestemmen voor de Centrale School. Vooreerst, omdat dit gebouw met zijn kleine lokalen en geringe speelruimte zich beter leent voor Centrale School dajn voor ecu gewone lagere school en verder, omdat het uiteraard minder bezwaar ople vert de Leerschool met haar zes klassen 'n ander tehuis aan te bieden, dan een ander gebouw te vinden voor de Centrale School met haar elf klassen. Toch stuit men ook bij het zoeken naar in ander gebouw voor do Leerschool op moeilijkheden. Wel is cr op de gezamenlijke openbare scholen betrekkelijk veel overtol lige schoolruimte, maar een goed schoolge bouw is niet beschikbaar. Hieruit volgt, dat de vraag onder oogen moet worden gezien, of opheffing van een openbare school mo gelijk is. Uit het ter inzage gelegd overzicht •an de bevolking der scholen blijkt, dat de I-scholen van de groep scholen, wier leer lingen bestemd zijn na 6 jaren over te gaan te gaan naar de Centrale School (oude 3de klasse-scholen), het slechtst bezet zijn. Van die scholen tellen de scholen aan de Dui- venbodestraat B, Haverstraat B en Vrou wenkerksteeg B het geringste aantal leer lingen. De school aan de Duivenbodestraat B kan niet worden "«••mist, omdat die school, nadat de geleide opheffing van de school aan de Duivenl -traat A zich zal hebben vol trokken, in die omgeving alléén in de be hoefte aan plaatsruimte moet voorzien. Ook de school aan de Haverstraat B moet niet of althans nu nog niet worden opge heven. Hoewel niet absoluut noodzakelijk is het toch wel zeer gewenscht, dat de Leerschool in de nabijheid van de Kweekschool blijft. Dit laatste nu zal het geval zijn, indien de Leerschool naar het gebouw aan de Vrou wenkerksteeg kan overgaan. Kan de school aan de Vrouwenkerksteeg B worden opgehe ven, dan zal dus èn voor de Centrale School welke alsdan de beschikking zou erlangen over de lokalen van dfe Leerschool èn voor de Leerschool, welke naar een in alle op zichten keurig ingericht gebouw zou over gaan, een alleszins bevredigende toestand worden geschapen. Directe en algeheele opheffing is intus- schen, zooals B. en W. aantoonen, niet wel mogelijk, en daarom dient overwogen te worden of misschien door middel van ge leidelijke opheffing der school een bevredi gende oplossing kan worden verkregen. Een niet te onderschatten voordeel van de geleidelijke opheffing is, dat geen enkel kind naar een andere school behoeft te worden overgeplaatst Een tweede voordeel is, dat alsdan in den regel de salarissen van alle leerkrachten der school voor rekening van het Rijk komen. In het onderhavige geval, derhalve bij geleidelijke opheffing van de school Vrouwenkerksteeg B, zal dat voor deel ook worden verkregen. Ook uit financieel oogpunt kan geleide lijke opheffing worden aanbevolen. Het eenige bezwaar, hetwelk in dit ge val aan geleidelijke opheffing verbonden is, bestaat hierin, dat de Centrale School niet «mmiddellijk definitief geholpen wordt. De reeds bestaande tijdelijke toestand, dat de Centrale School de Vrouwenkerksteeg- school als dépendance bezigt, zal dan nog eenigen tijd moeten worden bestendigd. Het komt B. en W. voor, dat daartegen geen "verwegend bezwaar bestaak De Plaatselijke Schoolcommissie kan zich blijkens haar ter inzage gelegd advies, in het algemeen met onze oplossing vereenigen Resumeerende geven B. en W. den Raad alsnu in overweging te besluiten: I. de school aan de Vrouwenkerksteeg B voor geleidelijke opheffing aan te wijzen, zóó, dat tot die school in het vervolg geen leerlingen worden toegelaten, die nog geen lager onderwijs hebben genoten; dat verder alleen leerlingen worden toegelaten tot het 2e leerjaar en de hoogere leerjaren, na het ontbreken van het 2e leerjaar alleen leer lingen tot het 3e leerjaar en de hoogere leer jaren en zoo vervolgens; II. de school aan de Vrouwenkerksteeg B tegen 1 September 1931 over te brengen naar het gebouw van de Leerschool aan de Oude Vest en de Leerschool tegen dienzelf den datum te verplaatsen naar het alsdan te ontruimen gedeelte van het schoolge bouw aan de Vrouwenkerksteeg; III. de In het schoolgebouw aan de Oude Vest van 1 September 1931 af vrij komende lokalen te bestemmen voor de Centrale School voor het 7e en 8e leerjaar; IV. in afwachting van den overgang van de Leerschool, één of meer klassen van de Centrale School voor het 7e en Se leerjaar onder te brengen in het schoolgebouw aan de VrouwenKerkstceg. EERVOL ONTSLAG. B. en W. stellen voor den heer P. J. van Leeuwen op zijn verzoek met ingang van een nader te bepalen datum, eervol ontslag te verleenen uit zijn betrekking van onder wijzer aan de openbare lagere school aan de Medusastraat B alhier. sarissen, in overweging, te besluiten een overeenkomst als vorenbedoeld met de ge meente Leiderdorp aan te gaan volgens het ter visie liggend ontwerp. ONTEIGENING. In de vergadering van 28 November 1927 werden B. en W. gemachtigd het noodige te verrichten ter verkrijging door middel van onteigening van de perceelen, kadas traal hekend gemeente Leiden, Sectie I Nis 2306, 2206 en 122, alle staande ten name van den heer I-I. J. Labree alhier, zulks ten be hoeve van den houw van een gymnastieklo kaal voor de beide bijzondere scholen aan rlo Hooglandsche Kerkgracht No. 20a en van de uitbreiding van de Kaasmarkt Nadat, bij de wet van 20 Maart 1929 (Stbl. No. 92) het algemeen nut was verklaard van de onteigening van de bovenbedoelde perceelen, werden hij Kon. besluit van 12 Augustus 1029, No. 24, de perceelen Sectie I Nis 2206, 122 en 2306 ter onteigening aan gewezen. Alvorens nu den eigenaar voor de recht bank te dagvaarden, ten einde de onteige ning van deze perceelen te hooren uitspre ken en het bedrag der schadeloosstelling te hooren bepalen, is het noodig don eigenaar hij dounvaardersexploit een bedrag aan te bieden, waarvoor de gemeente bereid is de perceelen bij minnelijke schikking aan te koopen. Dit bedrag zouden B .en W. willen zien bepaald op f 6000, een bedrag dat hen voor deze perceeltjes, na deskundige voorlich ting, voldoende voorkomt Mocht de heer Labree niet bereid zijn dit aanbod aan te nemen, dan dient bij den rechter de onteigening der perceelen te wor •'en aangevraagd. In deze geest doen B. en VV. den Raad een voorstel. Zooals bekend is, werd voor het bureau van den gemeente-ontvanger reeds eenige dagen na den brand van het Stadhuis door de Nederlandsche Bank kantoorruimte be schikbaar gesteld in haar agentschap aan het Kort-Rapcnburg. Zeer welwillend werd daartoe het bovenlokaal van het gebouw, alsmede een gedeelte der kluis, voorshands voor het eerste halfjaar kosteloos, ten gc- bruike afgestaan. Tegen het tijdstip, dat deze periode kosteloor gebruik afliep, wendden B. en W. zich tot de Nederlandsche Bank met de vraag, onder welke voorwaarden voor den den vervolge over het lokaal c.a. zou kun nen worden beschikt De directie verklaarde zich bereid, de in- gebruikgeving voor onbepaalden tijd te ver lengen tegen een vergoeding, ingaande 1 October 1929, van f 1000 per jaar, met dien verstande, dat beide partijen bevoegd zou den zijn, de huur met een termijn van drie maanden op te zeggen. Aangezien deze regeling B. en W. alles zins aannemelijk voorkomt, geven zij den Raad in overweging in dezen geest een sluit te nemen. EEN OVEREENKOMST. Zich vereenigende met een voorstel commissarissen der Stedelijke Fahrieken Gas en F.lectriciteit betreffende het aangaan van een overeenkomst met de gemeente Lei- derdorp tot aanvulling en wijziging van de Iop 24 November 1924 met die gemeente ge sloten overeenkomst inzake de levering electriciteit. geven B. en W. den Raad, on der verwijzing naar de missive van commis In de laatste jaren werd aan werklooze hoofden van gezinnen en -kostwinners, die •het oordeel van het Burgerlijk Armbe stuur of den Gem. Dienst voor Sociale Za ken daarvoor in aanmerking kwamen ge durende het winterseizoen cokes verstrekt. Werd aanvankelijk wekelijks een H.L. cokes verstrekt, in de winterseizoenen 1926 —1927 en 1927—1928 werd het kwantum ge durende de maanden December, Januari en Februari verdubbeld. Bovendien is sedert 't jaar 1928 oah personen, die op 1 Januari van het Burgerlijk Armbestuur en den Ge meentelijken Dienst voor Sociale Zaken naar de werkloozenkassen overgingen en dientengevolge hun inkomsten zagen dalen, ook gedurende den tijd, dat zij uitkeering uit hun kas kregen, een cokesbon verstrekt De eerstgenoemde werkloozen ontvingen in het geheel gedurende 22 weken brandstof fen en wel gedurende 13 weken in Decem ber, Januari en Februari bons voor 1/1 H.L. gascokes en gedurende 9 weken in Novem ber en Maart bons voor Vfe H.L. gascokes. Desgewenscht kon men op een bon vooi H.L. gascokes, 1 Vi H.L. parelcokes, of met bijpassing van 50 cent, 2 H.L. parelcokes be komen, terwijl op een bon voor V2 H.L. gas cokes, met hij passing van 25 cent, 1 ILL. parelcokes werd verstrekt In de barre "V termaanden van dit jaar is meermalen tra cokes verstrekt, en wel parelcokes, dié als brandstof zeer goed heeft voldaan. Aangezien de gasfabriek dezen winter over een voldoende hoeveelheid parelcokes an zeer goede kwaliteit en vrij groote af meting hesclükt, zon thans, indien tot cokes- verstrelcking wordt besloten, in afwijking van voorgaande jaren gedurende'23/wekeh 1 H.L. van die parelcokes kunnen Worden verstrekt De uitgaven worden dan per werk looze, die het geheele seizoen voor de strekking in aanmerking komt, niet noe menswaard hooger; wel wordt het groote voordeel verkregen, dat de voorziening veel eenvoudiger wordt Met name de gasfabriek 7.011 deze vereenvoudiging zeer op prijs stel len. J. on W. geven den Raad derhalve in overweging te ^esluiten aan werklooze hoof den van gezinnen en -kostwinners, die, naar het oordeel van het Burgelijk Armbestuur of den Gem. Dienst voor Sociale Zaken daar voor in aanmerking komen, van gemeente- ....,3 wekelijks een bon te doen uitreiken, wa'arnn hun gedurende het tijdvak 2 Novem ber 1929 tot en met 31 Maart 1930 door de Stedelijke Lichtfabrieken 1 H.L. pareleokes .vorden verstrekt STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. J. van den Burg en rechtverkrijgenden tot het oprich ten van een brood- en banketbakkerij in het perceel Noordeindc No. 44, kadastraal be kend Gemeente Leiden, Sectie F. No. 899; b. de firma P. Stoeke, A. Stoeke en G. van der Reyda en rechtverkrijgenden tot het uit breiden van de stoomwasscherij en ververij in het perceel Voldersgracht Nos. 11 en 23, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie H. Nos. 3553 en 1375; c. M. J. F. van der Le- lie-Meys en rechtverkrijgenden tot het op richten van een ondergrondsche bewaar plaats voor benzine met bovengrondsche af tapinrichting in en op het trottoir in de Doe- zastraat vóór het perceel Doezastraat No. 35, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie E. Nos. 1649 ei} 1650; d. de firma Rooyakkers en Kamsteeg en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een ondergrondsche bewaar plaats voor benzine in het perceel Mariën- poelstraat, kadastraal bekend Gemeente Lei den, Sectie L. Nó. 1387, met aftapinrichting op het trottoir vóór het perceel aan de Ma rien poelstraat, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie L. No. 1411. Leiden, 24 October 1929. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. WETENSCHAPPELIJKE VOORDRACHT. Op uitnoodigriog van de theologische fa culteit der Leidsche Studenten zal Woens dagavond 30 dezer in het Klein auditorium der Leidsche Universiteit Prof. Dr. E. Brun- ner uit Zurich, hoogleeraar in de systema tische theologie een voordracht houden over oen nader te bepalen onderwerp. ACADEMIEPREEK. H. K. H. Prinses Juliana heeft gisteren avond in de Waalsche Kerk te Leiden de academiepreek bijgewoond, welke door van Sevenster werd gehouden. TE WATER. Door eigen onvoorzichtigheid is gister de 10-jarig Sp. in de Potgioterslaan in de Spoor haven te water geraakt. De jongen werd door handreiking op het droge gebracht. Hij had een wond aan het hoofd opgeloopeh en is door den E. H. D. verbonden. PROF. DR. P. J. BLOK t. Heden is te Leiden op 74-jarigen leeftijd overleden prof. dr. P. J. Blok, oud-hoog leeraar in de Vaderlandsche Geschiedenis aan de Leidsche Universiteit. Prof. Dr. P. J. Blok werd 10 Jan. 1855 te Den Helder geboren en is dus 74 jaar oud geworden. Hij was zoon van een Schoolhoofd te Den Helder, studeerde aan de Latijnsche School tc Alkmaar en de Rijksuniversiteit te Leiden, waar hij 21 Juni 1879 promoveer de tot Doctor in de Klassieke Letteren oj» een proefschrift getiteld: „Sextus Pompeius Magnus Gnaei filius". Nog in heizelfde jaar werd hij leeraar in Nedfcrlandsch sohiedenis aan het Leidsche Gymna bleef dat tot 1 Oct. 1884 wegens zijn benoe ming tot hoogleeraar aan de Universiteit te Groningen, welk nmbt hij aanvaardde op 26 Sent 1884 met c,cn rede over: „liet doel van de beoefening der Geschiedenis". Tien jaar later werd hij aangezocht de op- olger te worden vnn Prof. Fruin. Hij deed J5 Oct 1894 intrede te Leiden met een inaugu- reele rede over: „De geschiedenis als sociale wetenschap". In de school van Fruin en De Vries ver kreeg hij zijn toewijding ann de Vaderland sche Geschiedenis. Hij streefde er naar door ruim gebruik van buitonlandsche bronnen het geven ecner nationalistisch-chauvinisti- sche geschiedheschrijving to bestrijden, waartoe hij sedert 1886 tot 1901 een aantal eizen naar Duitschland, Engeland, Frank rijk en Italië ondernam. Ook deed hij nog door jongere geschiedkundigen een aantal reizen ondernemen en gedacht in dit ver band ook het Ned. Historisch Instituut te Rome. Voorts moge dankbaar gememoreerd wor den. dat hij bij zijn wetenschappelijken ar beid gewerkt heeft aan de saamvatting van het historisch weten van onzen tijd omtrent vaderlandsche geschiedenis, in het groote boek: „Geschiedenis van het Neder landsche Volk", aan welks bewerking hij voor den eersten druk twintig jaren in hoofdzaak wijdde. Vooral te Leiden, waar hij uitsluitend Vad. Geschiedenis had te doceeren, trad het na tionale van eijn werk op den voorgrond, wat hij in de eerste plaats gevoelde als taak van den bekleeder van den bij uitstek na- tionalen leerstoel van onze oudste nationale Universiteit. Die nationale taak verstond hij ook in het aandeel, dat hom opgedragen was bij de opleiding van H.M. de Koningin voor haar taak (1894—'98) en zijn biografieën van Lodewijk van Nassau, Prins Willem I en Frederik Hendrik. In 1925 legde Prof. Blok wegens het be reiken van den 70-jarigcn leeftijd het hoog- leeraarsanvbt neer. Te Groningen heeft hij het Groningsch Historisch Genootschap opgericht. Te Loiden stelde hij in zijn „Geschiedenis eener Hol- landsche Stad" de historie van de oude Sleu telstad te boek. Prof. Blok noemde zijn werk over Prins Willem I het beate. „Dat heb ik met mijn hart geschreven", verklaarde hij. De Ned. Regeering erkende zijn verdiensten door hem tot ridder in de Órde van den Ned. Leeuw en hem hij zijn aftreden als Nederlandsche Leeuw en hem bij zijn aftre den als hoogleeraar het commandeurs kruis in de Orde van Oranje-Nassau to ver leenen. Ook bezat hii verschillende buiton landsche onderscheidingen. Een zeldzaam geleerde van nationale bo- teckenis is in hem heengegaan. De begrafenis van het stoffelijk overschot van Prof. Blok zal plaats hebben a.s. Maan dagmiddag half 3 op de begraafplaats „Bij de Rufien" te Warmond. Ten teeken van rouw is van het Unive: siteilsgehomv en van de gebouwen der «ver schillende Studenten-Veroenigingen de vlag halfstok geheschen. ZILVEREN JUBILEUM Heden herdenkt de Amanuensis C. J. Schregel den dag waarop hij voor 25 jaar bij het Rijksmuseum van Oudheden in dienst trad. Bij de reorganisatie van het museum en later bij de overbrenging van de B roest raat uaar het Rapenburg heeft hij zich steeds met groote toewijding en ijver hulp verleend, in het bijzonder bij de vorming van den sedert zijn in dienst treden feitelijk zoo goed als geheel nieuw gevormde Nederlandsohe Af- deeldng. In verband daarmede is hij ook de opgravingen-amanuensis van het Museum ge worden wienst diensten feitelijk bij geen dor in die jaren verrichte opgravingen gemist werden. Daardoor heeft hij zich ook buiten Leiden op vele plaatsen goede vrienden ge maakt. In het bijzonder is zoowel buiten als binnen het Museum het pihotografisoh werk aan hem toevertrouwd. De jubilaris wercK vanmorgen, nadat hij met een auto van aijn woning was afge haakt, op het bureau van' het Museum ont vangen en achtereenvolgens toegesproken door den directeur, Dr. Ilohverda, die een gouden vulpotlood aanbood, door Mr. P. J. Idenbuna namens dó» Senaat van de Leid sche Universiteit, door mej. J. P. J. Brants namens het wetenschappelijk personeel, dis een sigarenkoker met inscriptie overhan digde en tenslotte door dfcn heer L. Favier namens het overige personeel, die den jubi laris met een rookstel -vereerde. De echtge- 11 note van- den heer Schregel ontving bloe Voornaamste Nieuws. VERGULD VOOR GOUD Naar aanleiding van het sensationeele en tendentieuse bericht, voorkomende in een paar buitensteedsche dagbladen onder den titel: „V e r g u 1 d voor Goud. De ge meente Leiden geeft „gouden" potloo- den cadeau aan bevolkingsambtenaren die hielpen na den brand in 't Stad huis", kunnen wij op grond van ter bevoegder plaatse verkregen inlichtingen het volgende mededeelen. Bij de na den brand van het Raadhuis houden volks.eliing cn het reconstrueeren van het verbrande bevolkingsregister wer den 0. a. door de gemeentebesturen van Am sterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage en Utrecht welwillend een 24-tal ambtenaren beschikbaar gesteld. Aangezien het Leidsche Gemeentebestuur hen gaarne voor hun goede diensten en het werk buiten den gewonen arbeidsdag ver richt in een of anderon vorm wilde beloonen, werd geinformeerd, welken vorm de bestu ren uit die gemeenten het meest geschikt achtten en den betrokken ambtenaren het meest aangenaam zou zijn. De ambtenan uit Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage bleken prijs te stellen op een belooning geld, terwijl do 4 ambtenaren uit Utrecht de voorkeur gaven aan een vulpotlood. Met een en ander rekening houdende werd besloten aan de eerstgenoemde ambtenaren ten getale van 20 een belooning ln geld te geven, doch aan elk der 4 ambtenaren uit Utrecht een verguld (verguld-zilveren) pot lood met inscriptie aan tc bieden, ter waar de van f 18.per stuk. Tengevolge van een vergissing is echter in den brief, waarbij het geschenk werd aange boden, melding gemaakt van een gouden, in plaats van een verguld-zilveren potlood. Het .Gemeentebestuur, tc wier kennis deze vergissing, welke het ten zeerste betreurt, eerst gisteren kwam, heeft inmiddels beslo ten den betrokken ambtenaren overeenkom stig de schriftelijk gedane toezegging ten spoedigste aisnog een gouden potlood te doen toekomen ter vervanging van het ver guld-zilveren vulpotlood. Ziehier de zaak tot zijn juiste proportiën teruggebracht. DE EDISON-LICHTWEEK. Bezwaren. Gisteravond heeft de afdeeling Leiden van de Vereeniging Nederlandech Fabrikaat ver gaderd in verband met de plannen tot het houden van een Edison-lichtweek. Uit de dedeelingen van Ir. Klinkenberg, directeur van de lichtfabrieken, bleek dat er groote be zwaren bestaan tegen het houden van zulk een lichtweek, aangezien de capaciteit van de lichtfabrieken vrijwel tot een maximum is op gevoerd, waardoor vermoedelijk voor de licht week geen voldoende stroom zal kunnen den opgewekt. Er is thans een commissie be noemd om dit vraagstuk nader onder de oogen te zien. WINKELSTAND. Onder verwijzing naar de advertenties In is nummer van gisteren vestigen we nog even de aandacht op de heropening van de zaak in de Pieterkerkkoorsteeg 14, door den heer van der Leeden, uit Oegstgeest. We hebben er een bezoek gebracht en con stateerden al dadelijk dat het aspect van dit ruime winkelpand een heel ander aanzien heeft gekregen. De etalage biedt een ruime sortee ring van 1ste klas firma's als Pel, Droste, Tieleman Dros, Verkade e.a., te veel vermelden. En wat ziet het er binnen keurig erzorgd uit. We konden er direct de hand an den heer en mevrouw van der Leeden in herkennen. Want dat ia zeker, dat de groote zaken kennis van den heer v. d. Leeden niet zulk een hadden afgeworpen, Ware het niet dat z\jn dappere gade die men steeds in zijn groote zaak te Oegstgeest in actie kam vinden hem had terzijde gestaan en ook hier eer, groot aandeel in de werkzaamheden had. Naast goede kwaliteit zorgt deze firma ook steeds voor vakkundig personeel en in chef de Boer geen onbekende voor onze stad- ger.ooten heeft hij een gelukkige keus. Wat een belangstelling in den vorm van bloemen, telegrammen ennieuwe cliëntele, de eerste uren van de heropening. Geen won 't Ziet er alles aanlokkelijk uit. Onze sleutelstad kan trots zijn op deze zaak. Voor hen die het niet weten, telefoon nummr is 766. Even noteeren. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 65-jarige orgeldraaier J. C. A., wonende aan de Binnenvaartgracht 65, die in den nacht van Maandag op Dinsdag bü het uitrijden van zijn orgel uit de Studentensociëteit Minerva onder het speeltuig terecht is gekomen en in wendig werd gekneusd, is in den afgeloopen nacht aan de gevolgen overleden. WEER TERECHT. De 14-jarige jongen K., wonende op de Langegracht, die sinds Zaterdagmiddag werd vermist, is gister weer in do ouderlijke wo ning teruggekeerd. Hij had, naar hij vertelde, eenige dagen bij een broer in Sassenheim doorgebracht. HANDELSREGISTER Nieuwe inschrijving- 23 Oct. N.V. J. P. Scheublin Zoon's Behangselpapierhandel (F.). Leiden, Donlkersteeg 21. Hoofdz.: Den Haag. Het filiaal te Leiden, wordt door het Hoofdkantoor te Den Haag. Wijziging. 23 October. Firma A. Mulder-C. Roosen. Leiden, Kort Galgewater 1. In opti sche instrumenten. Wfz. handelsn. thans: C. Roosen Zoon firma A. Mulder. RIJWIELDIEFSTAL. D. E. heeft bij de politie aangifte gedaan, dat ten zijnon nadeelc een rijwiel is duisterd. BINNENLAND (blz. 1) De Tweede Kamer heeft gister het wets ontwerp inzake de regeling van de rechts positie der ambtenaren zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Prof. Mr. A. Anema zal binnenkort zjja zilveren hoogleeraarsjubileum vieren. Blz. 2. (blz. 3) Bij een ernstig auto-ongeval te Soestdul* ?n zijn drie personen gewond. Voor de Rotterdamsche rechtbank ïs de behandeling van de moordzaak-Lans voort gezet. (Blz. 5.) Mr. van der Deure heeft gister het stand punt van de Nod. Chr. Radio Vereen, uit eengezet. De A.V.R.O. heeft een conferentio gehad met den Minister. Te Amsterdam, heeft een eere-maaltijd plaats gehad, aangeboden .nan den heer Villiers, gezant van de Unie van Zuid- Afrika. De Nederlandsche regeering heeft besloten een diplomaiieken vertegenwoordiger in Zuid-Afrika te benoemen. (Blz. 6) Prof. Dr. P. .T. Blok, de bekendo historicus» is heden te Leiden overleden. BUITENLAND (blz. 2). Briand zal waarschijnlijk opnieuw Kabi netsformateur zijn. In de Sklarek-affaire blijken bewijsstuk ken vervalsclit te zijn. Feng behaalde ccn overwinning en bedreigt Hankow. Het mandaat Van Ben Fillett op de zeelie- denconferenjie te Gonève geldig verklaard. Henderson richt een vriendelijk telegram tot de nieuwe Afghaansche regeering. De Italiaanschc kroonprins, tc Brussel aangekomen in verband met zijn verloving met prinses Marie José, bracht een bezoek aan ex-keizerin Zita. Geen nieuws van den Occaanvlieger Ditc- man. Op kroonprins Umberto is een aanslag ge pleegd. Weerbericht Barometerstand. Verwachting van het Koninklijk Meteorc l-nisch Instituut te De Bilt: Aanvankelijk stormachtige tot krachtige, later afnemende Zuidelijke tot Westelijke wind, meest zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk eenige regen, aanvankelijk iets koeler. Siormsein. FIETSERS LICHT OPx Van 2526 October van 5.14 nam. tot 6.13 vm. Zoo nu en dan komt het voor, dat een bruidspaar in ondertrouw is gegaan en de trouwdag al is bepaald, zonder dat de wjjkr predikant geraadpleegd is, of dien dag hem schikt. Mogen wij hen, die in bet huwelijk zullen treden, er aan herinneren, dat het gewenscht is vóór den ondertrouw zich in verbinding te stellen met den predikant, die het huwelijk zal inzegenen! LEIDERDORP. ZILVEREN JUBILEUM. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat onze stadgenoot Frans William Schölz, onderbaas in de slagerij van de conservenfabriek der firma Tieleman en Dros zijn loopbaan in deze fabriek aanving. Zooals te doen gebruikelijk bij dergelijke jubilea is dit feit feestelijk gevierd. De chef van de slagerij do heer H. Buschgens heeft den jubilaris hartelijk toegesproken en hem namens het personeel een gouden horloge cn een rooktafel aangeboden. Daarna werd hem in het privé-kantoor der directie door een der directeuren de gebrui kelijke enveloppe met inhoud overhandigd. ARBEIDSBEURS. Op 23 Oct. 1929 stonden 348 werkzoekenden bij de Arbeidsbeurs ingeschreven tegen 581 op 23 Oct. 1923. KATWIJK AAN DEN RIJN GEREF. KNAPENVERG. „SAMUEL". Zondagavond om 8 uur zal bovengenoemde vergadering D.V. haar arbeid hervatten. De leiders gaan hoopvol gestemd weer aan het werk. J.l. Zondag is hun nl. overduidelijk gebleken, dat de ouders on verdere belang stellenden hun medeleven op duidelijke wijze zullen toonen. We wekken gaarne de ouders op hun jon gens van 13 jaar en ouder Zondagavond naar de vergadering te zonden. Moge het „Samuel" dit jaar goed gaan. Als leiders zullen dit jaar optreden de heeren Joh. Korpelshoek Czn., w. v. Veen ên G. v. d. Perk. KATWIJK AAN ZEE GEVAARLIJK GOEDJE. Op enkele plaatsen langs de Hollandsche kust zijn bussen, ter grootte van een carb;d- bus, aangespoeld, die elk 5 explosieve voor werpen b vatten. De politie hier wil de aandacht op die zeer gevaarlijke voorwerpen vestigen. Mocht iemand soms zoo'n bus op het strand vinden, dan moet hy er niet aankomen, maar direct (le politie waarschuwen, die voor verder ver voer zal zorg dragen. HET TROUWEN IN DE KERK. Raadpleeg eerst den domlneel In het Kerkbl&adje van de Ned. Herv. Kerk alhier leest men deze week het volgen de: LEIDERDORPSCHE CHR. ORANJE- VEREENIGING. In Irene werd de 9e vergadering der C-hi Oranjevereeniging gehouden; gepresideerd vers twee te zingen, waarna de voorzitter Psalm 19 \oorlecst, voorgaat in gebed, en in een kort openingswoord, nadat hij de aan wezigen hartelijk welkom heeft geheeteav herdenkt, dat 'het laatst gevierde Koninginne- feest zoon prettig en aangenaam verloop heeft gehad. Tevens deelt hij mede, dat de, in de vorige vergadering benoemde voorzitter, de heer M. Splinter M.P.zn., de benoeming niet heeft aanvaard. Van den eere-voorzitter, burgemeester Brug is een schrijven ingekomen, dat hij door af- wozighead verhinderd is de vergadoring bij te wonen. De notulen die thans door den secretaris, den heer I-I. D. v. Osnabmgge worden voor gelezen, worden goedgekeurd. Uit het jaarverslag blijkt, dat de vereeni ging is vooruitgegaan en nu het aantal leden 205 bedraagt. Do penningmeester, de heer G. Groenen dijk, het woord krijgende, deelt mode, dat .do ontvangsten zijn een bedrag groot 329.58 lie uitgaven 322.23^». batig saldo 7.34y>; de rekening wordt goedgekeurd. De voorzitter dankt den secretaris en den penningmeester voor al hetgeen zij ook dit jaar voor de vereeniging hebben gedaan. Aan de orde komt de verkiezing van een nieuwen voorzitter. Met groote meerderheid van stemmen wordt de heer G. Los als zoodanig gekozen. De voorz. stelt voor, alvorens tot verkie zing van bestuursleden over te gaan, eerst de rondvraag te behandelen. De heer F. Los vraagt, of, met 1 oog op fin. omstandigheden, 't geen bijval zou vinden, den zoogenaamden gezelligen avond, welke 's winters in de openbare Bohool wordt gehouden, uitgaande van de Oranje- verceniging te laten vervallen. Eenige leden zijn hiertegen, terwijl anderen er sterk voor zijn den avond te schrappen. De heer v. Osnabrugge zegt, dat het niet alleen de financicele bezwaren zijn, die 't bestuur doen raden, den avond af te schaffen Dezen avond, aldus de voorzitter is in 't leven geroepen grootendeels voor de oude ren, daar 't Koninginnefeest meestal voor do kinderen is. Daar echter de laatste jaren ook volks feesten op 't programma voorkomen, stelt hij voor, althans dit jaar, den gezelligen avond niet te houden. Dit voorstel wordt met alge meene stemmen aangenomen. De secretaris heeft nog oen voorstel, nl. om zoowel de financieele nis de moreele ver antwoordelijkheid van hot Koninginnefeest

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6