lagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. IEUWE STRIJD IN DEN AETHER Pei i r taai f (Beschikkingskosten f 0.15) per weck f 0.25. Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending „6.- Bij dagelijksche zending „7. Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7/2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaai No 2878 Bfir»au: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. DINSDAG 22 OCTOBER 1929 ADVERTENTIËN: Van 1 tot 5 regels 1.17V4 Elke regel meer 0.22!/2 fngez. Mededetlinget, van 1—5 regels «2.30 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekendƒ0.10 10e Jaargang Oil nummer bestaat uit VIER bladen „MOEILIJKE POSITIE". Onder dit hoofdje schrijft een medewerker aan de „Vrijz. Democraat" (niet Mr. Mar- chant) een stukske over het kabinet-Ruys de Beerenbrouck. De schrijver betoogt, dat dit ministerie wel in een onaangename positie zal komen te verkeeren, want het zal menigmaal moe ten steunen op de oppositie. Daar zit een kern van waarheid in en toch gelooven wij (zooals de schrijver blijk baar ook doet) dat de positie van de vrijz. dem. fractie nog moeilijker is dan die van het kabinet. De schrijver zal waarschijnlijk wel tot die fractie behooren, hoewel het eenigszins zon derling aandoet, dat niet de leider der groep en niet de redacteur van het orgaan, maar een ander over de houding der Kamerfractie schrijft. Daar schuilt toch geen politiek ach ter? Hoe het zij, dat de schrijver danig verle gen is met de aan tc nemen houding, blijkt voldoende uit de zigzaglijn van het ar tikeltje. Eerst wordt gezegd, dat men in beginsel bereid is tot loyale oppositie en gaarne de aanneming van wetten wil bevorderen, wel ke de instemming der vrijz.-democraten heb ben. Nog al logisch, zou de eenvoudige lezer zeggen. Het is de plicht van ieder Kamerlid om vóór een wet te stemmen, welke hij een zegen voor het land acht. Ja, maar de V.-D. hebben een verleden. En dat is niet brandschoon. En omdat de schrijver aan 11 November 1S25 dacht, maar de flater van toen moeilijk kan erkennen, vervolgt hij: De oppositie, overtuigd van de onrede lijkheid, dat er thans een „rechtsoh" be wind is, doordrongen van het gevaar, dat in het bestaan van extra-parlementaire kabinetten is gelegen, kan en mag niet medewerken aan het voortduren van dien toestand. Bij aanneming van een bepaald wets ontwerp kan ons volk gebaat zijn; indien verwerping zou kunnen leiden tot een crisis met als gevolg de komst van parlementair Kabinet dan zou verwer ping van grooter belang voor land en v^lk kunnen zijn. Het is gewurm, en anders niet Terwijl toch in wezen en niet voor 't eerst de hou ding van Npvember 1925 veroordeeld wordt. De vrijz.-democraten zullen met bloedend hart desnoods een»sympatheik wetsontwerp afstemmen om zoodoende de komst van een -parlementair kabinet te bevorderen. Heeft men soms in 1925 zijn stem aan een onsympathiek voorstel gegeven om de komst van een extra-parlementair kabinet in de hand te werken? Aan het program van den Vrijz.-dem. bond is eenige logica niet te ontzeggen, maar de taktiek van de fractie is ondoorgrondelijk. meenten een voldoende electricitéitsvoorzie- ning ook voor groote gebieden kan worden verkregen. De zaak moge in dunner bevolkte provin ciën eenigszins anders liggen, niet is in tc zien, waarom de provinciën, aangenomen, dat voor het tot stand komen van bepaalde bedrijven haar medewerking niet kan wor den gemist, zich niet geleidelijk zouden kunnen terugtrekken door overdracht van de provinciale bedrijven aan intercommunale vennootschappen. Dat is het juiste midden. Vooral omdat men geen Overheidsbedrijf noodig heeft 'om voldoende te waken voor de belangen van het personeel. Het statuut rener intercommunale ven nootschap kan zonder bezwaar zóó worden ingericht, dat verzekerd worde, dat de so ciale taak van het overheidsbedrijf door de gekozen rechtskundige organisatie niet wordt belemmerd of onmogelijk gemaakt. Deze waarheid hadden de roode Rottcr- damsche raadsleden wel eens mogen wegen, voor zij de oneleganta en onlogische poging deden om terug te komen op het ge nomen besluit inzake de exploitatie van de Gemeentetram door een naamlooze vennoot schap. HET JUISTE MIDDEN. Onzerzijds wordt het optreden der Over heid in zaken van algemeen belang niet ver oordeeld, wanneer het particulier inititatief, om welke reden dan ook, in gebreke blijft. Doch altijd weer wordt er op aangedrongen, dat de Overheid zich terugtrekt, zoodra dit mogelijk is. Op hetzelfde juiste standpünt plaatste zich Prof. Mr. G. A. van Poelje bij de be handeling van het vraagstuk der electrici- teitsvoorziening. Hij waarschuwde' nadrukkelijk tegen de zucht om het afzetgebied der groote elec- triciteitsfabrieken al maar te vergrooten; .ook, vanwege de vaak ongunstige ligging der centrales in de bebouwde kom der gemeente en de mogelijkheid dat een economischer opwekkingsmethode gevonden wordt. Doch zonder eenige reserve betoogde hij, dat de provincies, door zich met electrici- teitsopwekking en -verdeeling te gaan be moeien, zich hebben begeven op een terrein dat zij over het algemeen beter hadden ge daan niet te betreden, o.m. omdat conflicten tusschen de taak van Gedeputeerde Staten als verzorgende de financieele belangen der Provincie en dezelfde Gedeputeerde Staten als belast met het toezicht op de gemeente besturen niet kunnen uitblijven. Zooals de toestand thans is in sommige provincies, lijkt het naar niets. Gedeputeerde Staten zien somwijlen niet op tegen machtsmisbruik en keuren een ge- meentebegrooting niet goed, omdat de ge meente weigert electriciteit te betrekken van de Provinciale Centrale, wijl een andere centrale goedkoöper tarief heeft. Nog niet lang geleden betuigde een anti- rev. lid van een college van Ged. Staten zijn instemming met een artikel in ons blad, waarin zoodanige houding in een bepaald geval scherp was gecritiseerd. De schrijver was tevergeefs voor de verdrukte gemeente o komen.' n behoeft slechts Zuid-Holland, dat se- d,-i jaren onder rechtsch bewind het par ticulier initiatief bevorderd heeft, te verge lijken met Noord-Holland om. met Prof. van Poelje te zeggen: De ervaring in Zuid-Holland wijst uit, dat in h"M algemeen door samenwerking van ge- OFfiCIEELE BERICHTEN AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den Minister van Justitie zal Vrijdag 25 October a.s. niet plaats hebben. DIPLOMATIEKE DIENST. Bij Kon. besluit is mr. C. Ridder van Rap- pard, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Rio de Janeiro,' in dezelfde hoe danigheid benoemd te Boekarest. DEPARTEMENT VAN BINNENL. ZAKEN. Bij Kon. besluit is eervol ontslagen verband met liaar huwelijk mej. J. Heitz, als commies bij het Departement van Binnenl. Zaken, te rekenen van 4 October 1929. RIJKSWERKINRICHTING TE HOORN. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van het college van regenten over de rijkswerkinrich ting te Hoorn A. C. Hagenaars, hoofd der r.-k. school voor ui'.gebreid lager onderwijs te Hoorn. BEVORDERING. By Kon. besluit is verleend de titulaire rang aan den luitenant- F. M. IJssel de IS October 1929. van kolonel der koionel der Schepper, met ingang MUTATIES BIJ DE MARINE. Bij beschikking van den Minister van Defensie zijn de navolgende mutaties ge last: de luitenant ter zee der 2e klasse il. Tichelman is geplaatst a.b. Hr. Ms. „Z. 5", de lult. ter zee der 2e klasse J. R. L. Le- beau a.b. Hr. Ms. Brinio, de idem S. A. l'Honoré Naber bij de Marinekazerne te Amsterdam, de idem J. P. Houterman a.b. Hr. Ms. "Wachtschip te Vlissingen, de idem J. F. N. Tuybcns a.b. Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord, de Kapitein der Mariniers T. C. W. Michaëlis idem idem, de le luit. der Mariniers P. J. van der Ende idem, idem, de luit. ter zee der 2e klasse Kon. Marinereserve P. F. M. "van de Lint, idem, idem en de 2e luitenant der Mariniers W. an Heuvcn 28 October 1929 bij de af- deeling Mariniers te Rotterdam; zijn de luitenants ter zee le klasse H. J. Bueninck, C. H. Brouwer en J. C. Cornells te 's-Gravenhage geplaatst ten einde bij de Hoogere Marine Krijgsschool aldaar een tweejarigen cursus te volgen. NOTARIAAT. Bij beschikking van den Minister van Justitie is herbenoemd tot lid der Kamer an Toezicht over de notarissen en Candi da at-notarissen te Arnhem: Mr. E. G. C. Scheidius, kantonrechter te Arnhem. PERSONEELS- VEREENVOUDIGING Het hoofdbestuur van den Centralen Nod Ambtenaarsbond deelt mede dat de door den •Minister reeds in 1928 toegezegde voorstej len terzake van de invoering van het twee- enstelsel by den actieven dienst der be lastingen thans bij de Byzondere Commissie in gezonden. INDISCHE INGENIEURS Zaterdag jl. werd onder leiding van Ir P. J. Ott de Vries, vertegenwoordiger in Nederland van de Vereeniging van Water- siaatsingenieurs in Ned. Indië, in het ge bouw van het Kon. Instituut van Inge nieurs te 's-Gravenhage een druk bezochte bijeenkomst gehouden van met verlof hier te lande vertoevende ingenieurs van den Indischen Waterstaat en oud-ingenieurs bij dien dienst. Met algemeeno stemmen werd in begin sel besloten tot oprichting van een afciee- ling „Nederland" dier vereeniging en wer den lot leden van een comité van voorl eiding aangewezen Ir. W. Larnmers, Ir. P. J. Ott de Vries en Ir. R. A. van Sandick. In het algemeen zullen het doel en de middelen om dat doel te bereiken overeen komen met die welke in de statuten der •ereeniging .zijn vastgelegd. Maar voor del afdeelipg „Nederland" zal onder die mid delen het meest op -den voorgrond treilen het op geregelde tijden in samenkomsten I behandelen van vraagstukken, welke met Indische waterstaatswetenschappen en den Indischen Waterstaatsdienst \erband hou- den. NAAR EEN BILLIJKER VERDEELING DER ZENDUREN DE GEAGITEERDE A.V.R.O. VERWEKT AGITATIE EENRSDIOREDE VAN DEN HEER VflGT EEN REVOLUTIONAIRE DAAD VAN DE A.V.R.O. De Radioraad heeft het zooals trouwens te verwachten was allesbehalve gemakkelijk bij de verdeeling van den zendtijd op billijke wijze. Op zichzelf is het reeds een moeilijke opgave om binnen de perken van de voor ons land be schikbare zenduren de talrijke volksgroepen die recht op uiting in den aether wenschen ook maar eenigermate het hun toekomende te ge- Maar de zaak wordt nog meer gecompliceerd doordat er heel wat menschen zijn, die zich daarbij niet door billijkheidsoverwegingen la ten leiden maar zich laten beïnvloeden door ge voelsoverwegingen en vooroordeel em Ontegenzeggelijk heeft de vereeniging. die zich thans Algemeene Vereeniging voor Radio Omroep noemt, pionierswerk verricht, toen de aethertrillingen zich nog maar kort voor c roepdoeleinden lieten gebruiken en wanneer d^s op dit terrein alleen met gevoelsoverwe gingen hadden te rekenen, zouden we moeten zeggen, dat in ieder geval deze vereeniging, die de oudste brieven heeft en die ook groote bekwaamheid getoond heeft bij de samenstel ling der programma's en door den tijd uitste kende relaties met b.v. de kunstwereld heeft gekregen voor omroepdoeleinden, bij de defini tieve verdeeling een schreefje voor dient te hebben. Echter geven hier gevoelsoverwegingen niet den doorslag. Nu de radio-omroep in het huidig stadium verkeert, nu hij gemeengoed is geworden, gridt voor hem wat voor alle voermiddelen der cul tuur geldt, dat elke volksgroep er haar eigen leven in kan leven en daar het aan de regee ring staat hier ordenend op te treden omdat practisch de vrije concurrentie op dit gebied uitgeschakeld is, kan het niet anders of de re geering moet trachten te komen tot een zoo bil lijk mogelyk toewijzing. Gelijk ze ook door mid ran den Radioraad nastreeft. -t is daarom dan ook ongetwijfeld onjuist gezien van de A.V.R.O. om, nu het er om gaat ?en juiste verdeeling van de zenduren te komen, hoog van den toren te blazen. Mag aangenomen worden dat de A.V.lt.O. in derdaad een bevolkingsgroep in religieus-poli- tielc-maatschappeïijken zin vertegenwoordigt Wij weten het niet. Als de A.V.R.O. een peti tionnement organiseert, zooals onlangs dan krygt ze inderdaad een groot aantal menschen achter zich. Men moet echter niet vergeten, dat ze in haar dagelijkschen zender en in haar als persoon zoo sympathieken omroeper den lieer Vogt propagandamiddelen bezit, onder den invloed waarvan de menschen al zeer ge makkelijk hun nuchter oordeel verliezen, waar- ia zij bij voorbaat al immuun worden voor te- ,'enargumenten, indien die hen al mochten be reiken; afgezien van den vorm waarin die dan vaak tot hen komen. Zoo komt het allicht tot uitingen van hartstocht, die voor verstandige redeneering onbevattelijk maakt. Ook nu het er op begint aan te komen de zenduren definitief te verdeelen, beleven we weer zulk een actie van de A.V.R.O., die de gemoederen van tallooze luisteraars verhit. De heer Vogt heeft Zondag j.l. geheel onverwacht een rede voor de microfoon ge houden, waarin hij mededeelde, dat bij den A. V. R. O. een vertrouwelijk schrijven was ontvangen van den Radioraad tot bijwoning een vergadering op a.s. Donderdag. In cieze vergadering zou die Raad zijn advies in zake de verdeeling van den zendtijd vast stellen: het ontwerp-advies was bij de uit- noodiging gevoegd. De heer Vogt deelde, voorts mede, dat omtrent dit ontwerp ge heimhouding was opgelegd, maar meende niettemin gerechtigd te zijn te verklaren, dat het zoo ongeveer de nekslag beteekende voor den A. V. R. O- Een zeer groot deel van den zendtijd zou aan den A. V. R. O. worden ont nomen, ten bate van de V. A. R. A. De heer Vcgt riep daartegen de luistervinken in het geweer en verzocht protesten te zenden naar n Radioraad. Voor zoover de luisteraars deze rede niet gehoord hebben, is die hun den volgenden dag g eens extra opgewarmd voorgezet door het „Telegraaf'-kopblad, dat 's Maancagsmorgens hijnt. t een sensationeelen kop: „Schandelijk machtsmisbruik", „De Radioraad als slooper van den omroep", „Willem Vogt mobiliseert de luistervinken", werden op de eerste kolom mededeelingen gedaan over de „felbewogen" rede van Vogt over „den uiterst kritieken toestand" waarin de A. V. R, O. zich zou bevinden. Met elkander zijn deze radio-rede en d£ze dikke berichtgeving van de Telegraaf-redactie ituurljjk gangmakers geweest voor een stroom van felle protesten zonder dat de protesteerenden nog goed weten wat er aan and is en wat met name liet schema van Radioraad is. :t is dan ook zeer begrijpelijk, dat van hoogerhand maatregelen zijn genomen om den door de A. V. R. O. ontketenden stroom van hartstocht zoo mogelijk wat te keeren. Dat het allesbehalve prettig is voor het A. V. R. O.-bestuur cm zenduren te zullen moeten afstaan bij een definitieve regeling van den omroep, is te verstaan, maar het is niettemin niet fijn, van dat bestuur, dat het ouder deze omstandigheid niet zyn positie begrijpt. Het gaat niet aan om van een bevoorrechte positie in den omroep een gebruik te maken, dat de werkzaamheid van een uit bekwame vertegenwoordigers van de voornaamste volks groepen bestaand college als de Radioraad is, van tevoren in verdenking brengt. En het is dan ook een volkomen gewettigde daad geweest, dat gisteravond toen de heer Vogt opnieuw de luisteraars wilde aansporen tot protest, zijn rede op last van den minister van Waterstaat werd afgebroken. De heer Vogt meet om 9 uur 's avonds begonnen zijn met de mededeeling, dat de V. A. R. A., naar aanleiding van zijn in|i cht he i Wate het at had letten, doch hij sprak de hoop uit, dat de minister daartoe niet zou overgaan. Vervolgens herhaalde hy verschillende op merkingen van Zondagavond en riep uit, dat het nu voor den A.V.R.O. ging: er op of er on- „Ik weet wel,'' zei hij, „dat men van ons omtrent den brief van den Radioraad en het ontwerp-advies geheimhouding heeft gevraagd, maar wat beteekent dit? Het beteekent dat men aan iemand, dien men wil gaan ophangen, dezen brief stuurt: „Mijnheer. Wij zijn van plan u aanstaanden Donderdag te gaan ophan gen, maar aangezien wij u zelf daai-bij noodig hebben, verzoeken wij u vriendelijk om aan wezig te willen zijn. Omdat het plan echter eenig rumoer zou kunnen verwekken, verzoe ken wy u tevens er van te voren niet over te willen spreken''." Ziedaar wat men van ons ver langt. Maar wij zullen onze huid duur verkoo- pen. Nogmaals verzoek ik u van uw sympa thie voor ons te doen blijken. Voor een geor ganiseerde actie is het te laat, maar Op dit oogenblik hoorden de luistervinken plots een geknetter en gekraak en niets meer van de protestxede. Even later kwam de mededeeling: „Dames en heeren! De heer Vogt INGEZONDEN MEDEDEELING. BURGEMEESTER LAMBOOY GEÏNSTALLEERD GISTER TE HILVERSUM GROOTS BELANGSTELLING. eft cte u op last' al van Pt r y - r d u s n i breken en k zetten." Natuurlijk zal deze mededeeling wel sensa tie en verontwaardiging hebben gewekt en mis schien wel als onduldbaar machts-misbruik zijn gevoeld. Wij zouden zeggen, dat de A.V.R.O. dit ver nederend ingrijpen uitsluitend aan zichzelf te danken heeft. Hoe revolutionair de A.V.R.O. zich in dit geval gedraagt, bleek ten overvloede later in den avond, toen, naar het „Vad." meedeelt de luisteraars hetgeen de heer Vogt had willen zeggen tóch te hooren kregen, maar nu uit Groningen. De A.V.R.O. zond nl. een Gro- ningsch concert uit en tusschen twee nummers hiervan hield iémand een Korte rede, waarin hij uitriep dat men op het punt stond een aan slag op den A.V.R.O. te plegen. Blijkbaar had deze spreker ondertusschen uit Hilversum in structies ontvangen, want nu was hij het, die, evenals de heer Vogt Zondagavond, aanried om bij den Radioraad te protesteeren en hij wekte de luisteraars op een brief, waarvan hy den tekst voorlas, naar het secretariaat te zen- Deze rede, waarop men vermoedelijk in Den Haag ,niet voorbereid was, werd niet onder broken. Protest van N.V.V. en S.D.A.P. Naar bet Volk meHTc, heeft het bestuur ra den algëmeenen raad van het N. V. V. en i S. D. A. P. aan den Radioraad een briet gericht, waarin het, wy zend op de nieuwe agitatie van de A. V. R. O., deze op zichzelf reeds een bewijs noemt voor de onbillijkheid van de bestaande verdeeling van den zendtijd, omdat de V. A. R. A. niet in staat is door mid. del van den zender de noodzakelijkheid van -en juiste verdeeling te bepleiten. Daarna vordt aangedrongen op een regeling overeen komstig het door de V. A. R. A. ingediend plan. DE ZUIDERZEEWERKEN Vijftig arbeiders ontslagen. Bij de Amsterdamsche Ballastmaatschap- nj, afdeeling sluisbouw bij de Zuiderzeewer ken in Den Oever zijn Zaterdag 50 arbeiders hoofdzakelijk timmerlieden en ijzervlechters ontslagen, omdat, de werkzaamheden zoo ver zijn gevorderd, dat zij overbodig zijn ge worden. KON. NEDERL. MIDDENSTANDSBOND INSTALLATIE VAN BESTUURSLEDEN In een onder leiding van den algemeen voorzitter, de heer E. G. Sclnirman, een dezer dagen gehouden vergadering der bei de groepsbesturen van do Kon. Ned. Mid denstandsbond zijn geïnstalleerd als lid van groepsbestuur A, de heer A. Spaander uit Hoorn en als lid van groepsbestuur B, de heer B. Grootendorst te Gouda. In het Algemeen Bestuur werd voor groep B gekozen de heer R. O. Bottinga te Utrecht voorzitter van den Bond van Piano- en Or- gelhandelarcn. Als leden van het algemeen bestuur werden voorts herkozen als leden voor groepsbestuur A de heeren H. J. Pel- letier uit Leeuwarden en voor groepsbestuur B de heer L. de Groot' uit Rotterdam A.-R. J. A. EEN STUDIECLUB TE MAASSLUIS. Te Maassluis is met aanvankelijk 22 leden n A.-R. Jongeren Studieclub opgericht. In het voorloopig bestuur hebben zitting de hee ren P. K. Dommisse, Mr. F. W. A. Kuyper one en A. Schras. De reeks cursusvergade- gen zal op 1 November a.s. door Ds. Joh. H. Rietberg, Geref. predikant le Maassluis, geopend worden met een lezing over: De geschiedenis der Prot.-Chr. politieke groepen in Nederland. In een buitengewone raadsvergadering is gistermiddag de oud-minister van Defensie, de heer J. M. J. H. Lambooy geïnstal leerd als burgemeester. De belangstelling was zeer groot. Burgemeesters genabuurde gemeen ten waren in groo- ie getale aanwezig, voorts de vroegere burgemeester, mi nister Reymer, Mr. J. C. Jager, chef van de marinestaf en vele anderen. De politie-muziek op bet Kerkplein speelde het Wilhel mus, toen de Bur gemeester en echtgenoote binnetlgehaald werd; waarna hij door de loco-burgemeester, de heer Bak ker werd geïnstalleerd met een hartelijke redevoering. De heer Lambooy sprak daarna zijn vreug de uit over zijn benoeming, waarvoor hij dank bracht aan H. M. de Koningin en Haar adviseurs, en gaf voorts zijn blijdschap te kentnen over het feit, dat hij burgemeester was geworden van deze gemeente, aan wel ker groei hij zijn beste krachten wilde wij den. Spreker vroeg het vertrouwen van den Raad en deed een beroep op krachtige sa menwerking, daarbij de verzekering gevende dat hij gaarne wenschte te worden be schouwd als behoorende tot deze gemeente Als oudste raadslid sprak nog Prof. Dr. J. H. Gunning Wzn. Na afloop der buitengewone raadszitting maakten velen van de gelegenheid gebruik om kenmis met den heer en mevrouw Lam booy te maken. ELECTRICITEITSBEDRIJF H00GEVEEN GEOPEND OP DE JUBELDAG VAN EDISON'S VINDING De gemeente I-Ioogeveen had geen merk waardiger dag kunnen uitzoeken om het Electriciteitsbüdrijf te openen, dan de dag van gisteren. Toen was het juist vijftig jaar geleden, dat Edison de eerste bruikbare gloeilamp construeerde, waardoor thans een zee van licht over geheel de wereld wordt uitgegoten. De gemeente Hoogcveen, welke waarlijk niet tot do achterlijksten behoort, liet tot he den het gas voorgaan, ook op Kaufmanni- sche overwegingen, doch thans heerscht de electösche gloeilamp ook daar. Door het drukken op een in de Raadszaal aangebrachte knop heeft de Commissaris der Koningin gisteren te circa 6 uur het transfor- materenstation bij de gasfabriek en dat op de eiermarkt in werking gesteld en is dus bij alle aangeslotenen in de kom, het elec- trisch licht, voor zoover ingeschakeld, gaan branden. Tevens werd ontstoken de feeste lijke verlichting der tentoonstellingslocalitei- ten en hun omgeving. Na deze gebeurtenis in de raadszaal is een bezoek gebracht aan de Electrieiteitstentoon- stelling in de Ambachtsschool en op de bo venzaal van hotel Durivou, waar eerste klas se firma's op het gebied van gas, water en electriciteit hun stands hebben. Luidsprekers waren aangebracht aan de Ambachtsschool en in hotel Durivou, de mi crofoon was opgesteld op de raadszaal, zoo dat alle redevoeringen van daar uit werden uitgezonden en duidelijk hoorbaar waren in verschillende deelcn der gemeente. Vooraf had burgemeester Tjalma, in te genwoordigheid van vele genoodigden een rede uitgesproken over de groote bcteckenis van het werk, dat nu is tot stand gekomen. Ilij weester op, dat men in Hoogcveen kalm aan gedaan heeft met de stichting van een F.lcc'r. Centrale om het gasbedrijf niet te benadeelen. Nu dit de jaarproductie van 527,000 M3 in 1924 verhoogde tot 1.200.000 M3 in 't vorige jaar, zal het wel kunnen verdra gen, dat de electriciteit de verlichting over neemt. In de meeste gemeenten is de gewoonte gevolgd om eerst de kom van stroom te voor zien om, wanneer hel bedrijf zich eenigszins heeft geconsolideerd, het net ook tot de bui tenwijken uit tc strekken. In tegenstelling daarmede worden alle deelcn van Ilooge- vcen nagenoeg tegelijkertijd in de gelegen heid gesteld electrische energie te betrekken. Hiermee verklaarde burgemeester Tjalma de tentoonstelling geopend, waarna de Cóm- missaris der Koningin een rede uitsprak en vervolgens het bedrijf in werking stelde. Nog sprak de heer R. Schuurman, lid van Ged. Staten van Drente, waarna eenige fees telijkheden volgden. Het is een dag van beteekenis voor IIoo- geveen. EEN VREEMDE BRANDKAST DE WELGEVULDE BOCHEL Spreekwoorden zijn soms waar; vaak op pervlakkig; niet zelden wreed. Wacht u voor de geteekenden, hoorde ik reeds in mijn prille jeugd zeggen, omdat een gebocheld mannetje goochemer was dan heel de buurt. Ik hoorde het ook, doch in gunstiger zin in later jaren, met betrekking tot een gevat spreker en handig debater. We kennen ook allen het leuke vers van Staring, over twee wakkere bultenaars, graaf Ot, die 't pak van voren, graaf Frede- rik, die 't van achteren droeg. Ot en Frederik en de anderen waren res pectabele mannen, zonder bedrog. Maar een geteekende, voor wie men zich wachten moest, is dan toch onlangs gestor ven. In het plaatsje Palma op Mallorca over leed dezer dagen in een onaanzienlijke her berg een schamel manneke met een boc-heL Hij was door uitputting en verwaarloozing aan zijn eind gekomen. Bij een medisch onderzoek kwam aan het licht dat de bochel van het mannetje niet echt was, doch gevormd werd door een soort zak, die hij op den rug droeg, gevuld met bankpapier en effecten ter waarde van ver scheiden millioencn. De rijkaard bleek een Duitscher te zijn. George Bernstein te heeten en uit Algiers te zijn aangekomen. Zonder bagage, mèt bochel. En met geld, niet te vergeten. De erfgenamen zullen ongetwijfeld de zon derlinge, maar goedgevulde brandkast na speuren, of ze nog met meer vinden, dan reeds voor de dag kwam. We hebben er lang genoeg op moeten wachten, zullen ze wel zeggen. Ik ben alleen maar benieuwd, wat er met de bochel gebeurt. Zullen deerfgenamen hem soms met good-will en werkplan ver- koopen aan een bedelaar, die deze" inventa ris niet bezit? Mogelijk wel. Onlangs verklaarde op een gedane vraag, een bedelaar mij, dat hij de standplaats van een collega met een kunst voet had overgenomen. Maar, voegde hij er vertrouwingwekkend aan toe: de affaire wordt op dezelfde voet voortgezet zou haast een verordening op het ge bruik Aan bedelaars-materiaal moeten ko i. Niemand mag een ander met bedrie- gelijke kunstgrepen misleiden. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND De haven van Maassluis. Gedeput. Staten stellen aan de Staten voor, aan de Gemeente Maassluis voor de jaren 1930, 1931 en 1932 een subsidie te verleenen voor het op diepte houden van de buitenhaven dier ge meente, zulks volgens de regeling, zooals die laatstelijk bij besluit der Staten van 30 Juli 1926 werd vastgesteld. Normalisatie. Verder wordt voorgesteld, aan de hoofdcom missie voor de normalisatie in Nederland gedu rende twee achtereenvolgende jaren een subsi die van f 250 per jaar te A'erleenen. Subsidie voor geneeskundig school toezicht Gedep. Staten hebben aan de Staten aange boden een algemeene regeling voor het toeken nen A-an proA-inciaal subsidie aan gemeenten in de kosten van het geneeskundig schooltoezicht Art. 1 luidt: „Te beginnen met 1930 wordt aan gemeenten in de provincie Zuid-Holland beneden 40.000 inAA'oners, welke aangesloten zyn bij een school- artsendienst krachtens een door Gedep. Staten goedgekeurde gemeenschappelijke regeling, in de kosten van oprichting en instandhouding dien dienst provinciaal subsidie toegekend. Jij het ontwerpen A-an deze algemeene pro- A-inciale subsidie-regeling is men ervan uitge gaan dat het geneeskundig schooltoezicht in de allereerste plaats een aangelegenheid is van gemeentezorg en dat, zoo de provincie zich op dit terrein wil gaan begeven, haar be moeiing slechts een aanvullend karakter zal kunnen dragen. De bemoeiing der provincie ten deze zal beperkt moeten Mijven tot het prik kelen van het gemeentelijk initiatief door toe kenning van subsidie. Indien met behulp van de provincie een sohoolartsendienst in het le ven is geroepen, zal de provincie zich geleide- lyk van dit terrein kunnen terugtrekken. In de ontworpen regeling is d:t tot uitdrukking ge komen deer opneming van een bepaling, waar bij het subsidie in a i dalende reeks werdt ver deeld over een tijdvak van 9 jaren na afloop van welken termyn het subsidie A-ervalt. Hoewel in de allereerste plaats bij het ont werpen van deze regeling is gedacht aan schoolartsendiensten te platten land.- maakt zü het ootc mogelyk, dat kleinere steden, zooals Gouda, v laardingen, zulks in combinatie met omliggende gemeenten, tot het inrichten A-an een dienst overgaan. Proeftuinen. Gedep. Staten hebben aan de Staten voorge steld, aan de stichtteg de Demonstratietuin Vianen in de exploitatiekosten van den op te riekten proeft,,in een bSdr.ee over 1330 vnn f 300 toe te kennen. Voorts wordt voorgesteld, aan de vereeni ging Centraal proeftuinbedrijf voor Gorinchcm en omstreken A-nor de jaren 1929 en 1930 een subsidie A-an f 400 per jaar toe te kennen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1