DINSDAG 22 OCTOBER 1929 VIERDE BLAD PAG. Schoolnieuws» VEREEN. VAN CRR. ONDERWIJZERS. Op de Hoofdbestuursvergadering zijn als onderwerpen voor de Algemeene Vergadering in 1930 te Nijmegen vastgesteld: 1. De Chris telijke onderwijzer in het maatschappelijk leven; 2. Da nieuwe stroomingen in het reken onderwijs. De sprekers zijn voorloopig aange- Mr. H. Bijloveld heeft, wegens verande ring van levenspositie, zijn ontslag genomen als rechtskundig adviseur der Vereeniging. Er zal een nader onderzoek geschieden be treffende da wenschelijkheid van deelneming der Vereeniging aan de oprichting van Jeugd herbergen. Uitvoerig is gesproken over de te volgen gedragslijn ten aanzien der salarisactie. De normen, door de zeven organisaties een vorig jaar ter kennis gebracht van de Centrale Com missie voor Georg. Overleg, zullen richtsnoer bljjven. Aangedrongen zal worden op hand having van de rechten der Bijzondere Com missie, om de salariëering der onderwijzers tot een onderwerp van behandeling te mogen maken, overeenkomstig het by de instelling der Commissie door de regeering vastgestelde reglement. Besproken is wat bij het streven naar herstel der geschokte salarispositie den voorrang verdient. Besloten werd een audiëntie aan te vragen bij den Minister van Onderwijs, teneinde verschillende wenschen te bespreken. ren jubileum. De heer P. van Aalten, van Utrecht, getuigt van deze organisatie in het „Corr.blad": „Het Bewaarschoolonderwijs maakte den laatsten tijd vele moeilijkheden door. Het geval Utrecht is in dit opzicht welsprekend. Mede door het werk van de jubileerende Vereeniging worden echter de moeilijkheden aanvaard en bestreden, zóó, dat by vermindering van ge meentelijke zorg, eigen initiatief groeide en de wagen in het spoor werd gehouden, terwyl ieder déraillement vreesde. Activiteit was en is het kenmerk van de 25-jarige. Dat vertelt het orgaan met zijn ryken, vedzydigen inhoud, dat in 1912 in eigen beheer kwam, dat vertellen <vok de examens, die vaak, vooral in hun piactisch gedeelte, ten voorbeeld worden gesteld aan onze onder» wjjzers-examens. EEN CHR. KWEEKSCHOOL TE EMMEN. De Bond van Chr. Scholen In de gemeente Emmen heeft een Commissie in het leven ge roepen teneinde te trachten in die gemeente een Christelyke Kweekschool voor onderwijzers en onderwyzeressen tot stand te doen komen. GOED VOORBEELD DOET GOED VOLGEN. Het verdient lof, dat de commissie, die te Eindhoven voor het onderwijzersexamen examineerde in haar verslag (Bijv. No. 17 „Ned. Staatscrt", 1 October No. 191) strijdt tegen germanismen, schrijft het „Hbl.". Men leest nl. op blz. 9: „Vooral tengevolge van gebrekkige woordenkennis kwamen niet zel den Germanismen voor", (examen Duitsoh). En onmiddellijk daarop: „Engelsch. De subcommissie voor de En- gelsohe taal moet constateeren, dat de ver taling dit jaar minder goed gemaakt is dan het vorige jaar. Meerdere passages van den Engelschen tekst waren niet getrouw in het Nederlandsch weergegeven. Meerdere woor den waren óf niet, óf verkeerd vertaald". We willen er deze subcommissie niet hard over vallen, dat ze „constateeren" en „pas sages" gebruikt, terwijl er woorden zijn, om de bedoeling .getrouw in het Nederlandsch weer te geven", maar wel, dat ze tweemalen het leelijke germanisme „meerdere" in plaats van vele, of verscheidene gebruikt. En dat nog wel een subcommissie, die voor taal examineert, terwijl een zustercom- missie klaagt over germanismen. Aan de taal in officieele stukken hapert, zooals men weer ziet, nog wel een en ander. DE MOORD VOOR DE OPENBARE SCHOOL Nu de Socialisten besloten in de Iimburg- sche Mijnstreek Bijzondere Scholen te stich ten, waarvan dan gezegd wordt dat ze neu traal zullen zijn, zal schier ieder benieuwd heid toonen naar de kwaliteit van die neu traliteit Of het werkelijk mogelijk is neu traal te zijn, zal wel spoedig blijken. Im mers 30 April en 1 Mei volgen vlug genoeg op elkaar. De heer J. Lens merkt nu ln de „Sch. m. d. B." op, dat door het besluit der roode or ganisaties ons goed recht van de Bijzondere School wordt vastgesteld. In theorie is de S.D.A.P. voorstander van de pacificatie. Zoolang de Groninger motie niet is ingetrokken, zal dit slecht anders kunnen. Maar treffen we onder de partijgangers niet telkens aan, die in de practijk dat goed recht beknibbelen? Die vooral in de kleinere plaatsen dikwijls een zielige houding aannemen tegenover de Christelijke School? Verwezenlijking dezer Limburgsche plan nen zal ons nader brengen tot de bereiking van het ideaal: De Bijzondere School regel, de Openbare aanvulling. Het (lib.) „Vaderland" ziet dat duidelijk in. Het zet boven een artikel over deze zaak niet minder dan het scnsationeele op schrijft: „De Moord". Het wordt de moord voor de Openbare School, van welk instituut, bij vervulling van de plannen der stichting in Zuid-Limburg niet heel veel zal over blijven. Met belangstelling zullen we het verloop dezer geschiedenis volgen. CURSUSSEN-GEMEENTEADMINISTRATIE Te Vlaardingen heeft de Voorzitter van de afd. Zuid-Holland van den Ned. Bond van Gemeenteambtenaren, de heer D. Fon- lcert, van Oud-Beijerland, de Commissie van Toezicht op den aldaar door die afdeeling instandgehouden cursus, opleidende voor het examen Gemeenteadministratie geïnstal leerd. Deze Commissie bestaat uit de heeren: Eisen, Burgemeester van Naaldwijk; Nieu- wenhuisen, Secretaris van Maassluis; en de Groot, Ontvanger van Vlaardingen. Bij deze installatie waren o.m. aanwezig de heeren Van Walsum, Burgemeester van Vlaardin gen; De Boer, Secretaris van Hardinxveld, secretaris der afdeeling; de heer Maronie, voorzitter van de onderafd. de Maasstreek van dezen Bond; en de leeraren van den cur sus: Van der Linden, Ten Hoopen en Maat te Vlaardingen. De rede, waannee de heer Fonkert de com missie installeerde, werd beantwoord na mens de commissie, door den heer Nieuwen- huisen, door den burgemeester van Vlaar- gen en door den heer Van der Linden, di- recteur-leeraar van den cursus. Bopr (Ton) Gr N'iezljl (Gcref. Kerk) Siddeburen S'.edum W:lp (De) Borsum (Nrd Murmerwoudo O L. V Pnrochie f 21703 87 - 164 30 43.02 Texel (Kerkcoll.) Leiderdorp Pernla Rozenburg: R!Jowijk (ZH.) Strijen N'leuwerkerk (Z.) Sleouwijk ring door een collecte ln de Gere :n door een collecte ln de Ge 24.13. Te Bloemendaal was ln Transport ran lijst 7 Munnekezljl Opende beek (Kerkcoll.) De Bilt Nieuwer-; Hoofddori Albla: - 138.00 - 380 - 195.25 75 - 101.48 61.00 - 194 83 72 50 - 145.50 83 CO 30 G6 - 665.20 - 140 82 - 328.40 - 213 80 - 231 rer.dijk <N. Br.) Totaal van 200 Loc. comf 30384 38 Te Oudega .(W.) waa ln 1928 de collecte niet Mr. J. J. HANGELBROUK. adj.-secr. van de Unie v.Een üchool met den Bijbel". DE L1CHTWEEK TE AMSTERDAM Tijdens de Edison-liclitweek staat Amster dam in het teeken van schitterende illumi natie en daar duizenden uit de provincie zeker in do komende dagen eens een kijkje in de hoofdstad zullen gaan nemen, is het voor hen wellicht practisch aan de hand van bijgaand kaartje na te gaan welken weg men het best kan volgen, om de meest interessante punten te bezichtigen. Van het Centraal Station leidt de weg als vanzelf langs het verlichte Damrak naar den Dam, waar des avonds het Edison-monument de Paleiskoepel en het raam der Nieuwe Kerk in feërieke verlichting prijken. Ook het oude postkantoor achter het Paleis is in de ver lichting opgenomen. Dan gaat de weg langs Kalverstraat naar de Munt, waar de toren in een zee van lichtjes is. Terugkeercnd langs Singel naar Koningsplein en Leidschestraat ziet men het monument in het Leidsche boschje. Verder de stad doorgaande langs Stadhouderekade bereikt men het Frederiksplein, waar "de fontein verlicht is. Verdere bezienswaardigheden zijn de Wes tertoren, Station Wees perpoort, Rembrandt- monument, Stadsschouwburg (Leidsche- plein), Waag, Oudekerktoren Zuiderkerkto ren, Montelbaanstoren, Heerengracht van Leidschestraat tot Vijzelstraat, bruggen Leid sohestraat, Weteringplantsoen en verder vele interessante buitenwijken. UIT HET SOCIALE LEVEN. UIT HET SCHILDERSBEDRIJF. Staking te Amer3iooit. Onder de schilders der gemeentewoningen naast de Israëlitische begraafplaats te Amersfoort is een staking uitgebroken, om dat zij in plaats van f 40 f 53 per woning wenschen. UIT HET BAKKERSBEDRIJF. De arbeidswet in vragen en ant woorden. Een bijzonder verdien stelijk werk. De heer J. Z. Kannegleter, secretaris van den Ned. Centralen Bond van Christe lijke arbeiders in de bedrijven van voedings en genotmiddelen (N.C.V.G.B.) heeft een goed werk gedaan, door allen, die werkzaam zijn in het bakkersbedrijf, zoo patroons als gezellen, wegwijs te maken in den aoolhof van bepalingen van de Arbeidswet 1929, die op het broodbakkersbedrijf van toepassing zijn. Zooals de heer Zaalberg, directeur-ge neraal van Arbeid in zijn voorwoord terecht opmerkt, is het voor een leek geen doen om al die bepalingen op het eerste gezicht te verstaan. En toch is het zoo gewensr.lvt dat zij, die in eenig bedrijf werkzaam zijn, zich op de hoogte stellen en houden van de voor het bedrijf geldende bepalingen. Dat bevordert niet alleen de naleving dier be palingen, maar ook een doeltreffende voor lichting uit het bedrijf bij het aanvangen van verbeteringen in die voorschriften, die telkens weer noodig zijn als gevolg van de veranderingen die in de wijze van bedrijfs voering optreden. Allen hebben alzoo groot belang bij het geen wettelijk wordt voorgeschreven. Van daar dat we zeiden: De heer Kannogicter heeft een goed werk gedaan. Overzichtelijk en voor een ieder bevattelijk heeft hij de omvangrijke stof verwerkt in een 65-tal vra gen en antwoorden, terwijl een register ach terin het opzoeken en naslaan van verschil lende kwesties zeer vergemakkelijkt. We kunnen dan ook niet beter doen clan ieder, die met de bakkerij te maken heeft, aan raden, zich dit boekje aan te schaffen. Het kost slechts een kwartjel Men zal er groot gemak van hebben. We zijn er zeker van dat de koopers heel dankbaar er telkens weer gebruik van zul len maken. En we twijfelen niet, of het zal zijn weg wel vinden. Gemengd Nieuws. KINDERVERLAMMING Te Roosendaal (N.-Br.) in het gezin van de familie H. is een geval van kinderverlam ming geconstateerd. De kleine werd onmid dellyk per auto naar het ziekenhuis ter ver pleging overgebracht waar het kind echter is overleden. DOODELIJK SPEL Het vierjarig meisje van den kleermaker R. F. te Buitenpost (Fr) dat spelend den straatweg overstak, werd daarbij door een auto uit Arum gegrepen en kwam onder de wielen terecht De kleine is aan de gevolgen bezweken. KINDERVERLAMMING. Een der beide kinderen, een tweeling van ongeveer twee jaren, der mijnwerkersfamilie IA, te Bleijerheide (L.), die lydende waren aan kinderverlamming en verpleegd werden in een ziekenhuis te Aken, is overleuen. VERDRONKEN. Te Bellingwolde (Gr.) is de 34-jarige ge huwde landbouwer Zwiers verdronken. Te Schoonoord (Dr.) is het 3-jarig zoontje van Van Peer verdronken. BRANDEN Te Bamvledder bij Ter Apel (Gr) is het pakhuis met den ganschen voorraad en een vrachtauto alles van den groentenhandelaar H Seip, een prooi der vlammen geworden Verzekering dekt de schade. Te Leeuwarden brandde de woning van E. de Jong ln de Wolvesteeg by de Nieuuw- stad geheel af. Weinig werd gered. Verzeke ring dekt de schade BEROUW OF VREEST, De vorige week werd een zekere R. te Rinsumageest (Fr) f 1000 ontstolen. De poli tie vermoedde wie de dader was maar verder onderzoek was niet noodfg daar op een mor gen een portefeuille met genoemd bedrag onder hefc raam van de woning van R. lag. KEIZERLIJK GESCHENK. Voor den te houden bazar voor de Chr. bewaarschool te Pynacker is een schitterende vaas ontvangen van den ex-keizer van Duitschland. EET FRAMBOZEN! BIETEN ALS VEEVOEDER. e weidestreken van Friesland, in de Rechtzaken. HOOGE RAAD De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Bc&ier, heeft geconcludeerd tot vernietiging van een arrest van het Gerechts hof te Arnhem, waarbij M. F. E. in hooger beroep was veroordeeld tot een gevangenis straf van 4 maanden wegens het toebrengen aan een veldwachter te Doetinchem van eenige messteken, en tot verwijzing van de zaak naar een ander Hof. Arrest IS Novem ber. HELING VAN SUIKER De Hooge Raad verwierp heden het cas satie-beroep van J. S., die in hooger beroep door het Gerechtshof te 's-Gravenhage was veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf wegens heling van suiker in het tijdvak van 1 September 19261 Juni 1928. LICHAMELIJKE OEFENING VOETBAL SPORT EN ALASThIM. In de (neutrale) Haagsche Voetbalbond is een heel conflict gerezen over de Alastrim In dezen Bond zijn ook eenige Deutsche ver eenigingen opgenomen en nu waren er Haagsche vereenigingen, die in verband met de te Delft heerschende ziekte voorloopig niet tegen de Delftsche Vereenigingen wenschten te spelen en een maand uitstel vroegen van de competitiewedstrijden. Het bestuur stond hier afwijzend tegen over en wenschte de competitiebelangen voor te laten gaan, daar het den ernst van den toestand niet inzag. In een speciale vergadering ls over dit punt heftig gestreden. Het bestuursvoorstel is ten slotte met 117 tegen 115 stemmen aangenomen. ZEVENDE LUSTRUM A.V.B. De Amsterdamsche Voetbal Bond heeft Zaterdag op een receptie het zevende lustrum herdacht. Door een commissie uit de ver eenigingen is het bestuur een haard en een bedrag aan geld overhandigd voor het aan- koopen van een archiefkast. Op de receptie hebben voorts verschillende vooraanstaande personen den Bond gecomplimenteerd. De voorzitter, de heer Gosschalk heeft bedankt EEN WEDSTRIJD BIJ KUNSTLICHT, Ter gelegenheid van de Edison lichtweek te Amsterdam zal op Woensdag a.s, des avonds een voetbalwedstrijd worden ge speeld tusschen het fahriekselftal van Phi lips en een Amsterdamsche combinatie. Het Stadion-veld zal voor die gelegenheid op kunstmatige wijze worden verlicht GYMNASTIEK HET BONDSFEEST 1930. Gelijk wij reeds eerder hebben meegedeeld zal D. V. in het volgend voorjaar het vijf jarig Bondsfeest van het N.C.G.V. te Den Haag worden gehouden, waarmee dan te vens het 20-jarig bestaan zal worden her dacht De jubileerende vereeniging Oranje Nas sau zou de voorbereidingen voor de vrij om vangrijke organisatie treffen. Het bleek echter aanvankelijk niet wel mogelijk als naar gewoonte de demonstraties te doen houden op Tweeden Pinksterdag, daar geen zalen en velden beschikbaar waren. Men heeft toen getracht op tweeden Paaschdag 't feest te doen doorgaan en per referendum hebben de aangesloten vereenigingen hier aan hun toestemming gegeven. Naar wij thans vernemen is lvet echter vrij zeker, dat de wedstrijden op Tweeden Paaschdag niet zullen doorgaan en zijn in middels maatregelen getroffen om het Bondsfeest toch op Tweeden Pinksterdag te Den Haag te doen houden. De demonstraties zouden dan worden ge- Houden op het terrein van de vereen. A.D.O. terwijl bij ongunstig weer de wedstrijden in de scholen in de omgeving zouden moeten worden gehouden. CHRISTUS C0NS0LAT0R Onder bovensta an den titel geeft de welbe kende Pniël-redacteur, Dr. J. H. Gunning J.Hzn., een nieuw werk uit, dat niet minder dan vijf deelen zal bevatten, elk van pl.m. 200 bladzijden. Op het oogenblik zijn er drie deelen verschenen, terwijl de andere twee spoedig zullen volgen. Dr. Gunning is een bijzonder mensch. Ge kunt het op een gegeven oogenblik niet mei hem eens zijn, maar boos worden op hem is onmogelijk. Voor een groot deel is dat zeker hieruit te verklaren, dat men bij het lezen van zijn boeken of Pniël-artikelen altijd onder den indruk en de bekoring komt van zijn inne mende persoonlijkheid, die immer zoekt naar wat hem met andere Christenen samen bindt en liefst stilzwijgend voorbijgaat, wat hem van mede-Christenen zou kunnen schei den. Hij is nooit bezig om kerkmuren zoo hoog mogelijk op te trekken, maar altijd rekt hij zich uit om over de muren heen te zien en broeders en zusters aan tien anderen kant de hand te reiken. Wat is het toch heerlijk, dat God aan elk Zijner dienaren een bijzondere gave schenkt Strijdvaardige naturen zijn ongetwijfeld noo dig in de Kerk des Heeren. maar strijd lustige richten vaak schade aan. In den weg van strijd is juist de in de Schrift geopenbaarde waarheid dieper ingedacht en in haar vollen rijkdom voor de praktijk van het Christelijk leven naar voren ge bracht. Strijdvaardigheid is soms noodzake lijk, maar zij moet vrucht zijn van de diep ste overtuiging, dat de nood ons opgelegd is. Dan wordt het strijden met een teeder en weenend hart. Die strijd draagt heerlijke vrucht voor het Koninkrijk Gods. Maar strijdlust geeft helaas, bij den voor vechter en zijn volgelingen een heet hoofd en een koud hart. En laten we hot maar eerlijk bekennen, we zijn dikwerf onevenwichtige menschen. Wij strijden uit overtuiging, maar beginnen ongemerkt schik te krijgen in het slaags ra ken met onze tegenstanders, zelfs al zijn wc in de diepste levensovertuigihg éón met hen. Is het dan niet uitnemend to achten, dat God ons in Dr. Gunning een man geeft, die misschien zelf ook wel eens wat eenzijdig is, maar niettemin ons als een kostelijk tegen wicht kan dienen? En dat te meer. nu we ln een tijd leven, waarin algemeen geklaagd wordt over gees telijke inzinking en weinig blijde geloofs zekerheid. Ik denk op 't oogenblik aan de welbeken de geschiedenis van Maria en Martha. Mar tha bekommerde zich over vele dingen. En die vele dingen waren allerminst verkeerd te achten. Het ware te wenschen, dat de vele dingen, waarover wij ons menigmaal bekom meren, nog maar behoorden tot die, welke Martha geheel in beslag namen. Zij was al thans nog bezig met veel dienens, om Jezus een zoo aangenaam mogelijke ontvangst te bereiden. Haar „vele dingen" stonden nog in rechtstreeksch verband met ha^r liefde tot den Heiland. En onze „vele dingen" staan dikwerf zeer ver Af van den dienst, des Hee ren. Hoe is het dan dringend noodig, dat tot ons de vermaning doordringt: „Eón ding is noodig". Welnu, Dr. Gunning bezit de gave, om op teedere wijze u daaraan te herinneren. Hij laat u den rijkdom zien van het Christelijk leven, dat alleen in de geloofsgemeenschap met den levenden en dierbaren Heiland kan groeien en bloeien. En wat hem zoo aantrekkelijk maakt voor ons Christenvolk, is zijn blijmoedig geloofs leven. Zeker, ook hij treurt over eigen zonde en over zooveel geestelijke matheid en dor heid bij anderen. Maar hij vast naar den re gel van onzen Heiland met gezalfd hoofd en gewasschen aangezicht. En allerminst ijvert hij voor oen klooster leven. dat zich onttrekt aan de wereld. Hij staat op hoogen leeftijd met beide voeten nog in het volle rijke menschenleven. Al zijn geschriften wijzen ons op de dure roeping, om i n de wereld te zijn zonder van do wereld te worden, gelijk Otto Frunckc het eens zoo treffend gezegd heeft: „Het schip hoort in het water, maar het water niet in het schip. Zoo hoort een Christen in de wereld, maar de wereld niet in den Chris ten". En nog heb ik niet genoemd de diepste oorzaak, waardoor Dr. Gunning zoo'n ruime plaats heeft in het hart van ons Christen volk. De Genestet heeft eens gezongen van een prediker, hoog in de lucht, die feitelijk geen woord had voor de mensehen beneden hem. Maar hoe geheel anders is het met on zen Dr. Gunning. Hij staat, naar ik meen, niet veel meer op den preekstoel, doch al stond hij er nog eiken Zondag op, dan geloof ik, dat zijn hoorders oer het gevoel hadden, dat hij vlak naast hen zat, dan dat hij ver van hen af op een hoogen preekstoel stond. I Hij zegt niet in den trcure, dat hij een mensch is van gelijke beweging als gij, hij ,i herhaalt niet tot in het oneindige, dat hij een zondaar is als gij, maar ge voelt het als bij intuïtie, dat in hem iemand spreekt, die zich klein en onwaardig kent voor God. En zie, dat schept een sfeer van vertrou welijkheid, waardoor de allereenvoudigste moed schept, om dezen zieleherder te raad plegen, wanneer hij in geestelijke moeilijk heden verkeert, wanneer zonden of zorgen hem kwellen. In het zakenleven geldt wel de regel, dat de Directie groote lijnen moet trekken, maar op het terrein van het godsdienstig leven gaat die regel niet op. Wie op geestelijk erf als zieleherder leiding moet geven, moet juist den enkeling in het. oog vatten, zooals de Heiland ons leert in de gelijkenis van het verloren schaap. Den enkeling in het oog vatten, dat doet Dr. Gunning zoo treffend in zijn nieuwe werk, getiteld: „Christus Consalator". Laat ik u iets van dit werk mogen vertel len. 't Is geen boek, dat ge achtereen kunt uitlezen. Het bevat honderden zeer korte stukjes, voor een groot deel eigen werk. voor een klein deel overgenomen van ande ren. Het eerste deel heet „Mozaïek". Het geeft u 1000 korte stukjes, welke bijkans wel spreuken genoemd kunnen worden. Ze be vatten kostelijke vertroosting voor het neer- gebogen hart, dat zucht onder het levens kruis. Wat zegt Dr. G. treffend: „Geloof en kruis zijn onafscheidelijk. Het kruis in het louterend vuur voor het geloof, en het geloof is het licht, dat valt op het kruis". Niet minder geven ze uitnemende wenken voor het z.g. alledaagsche leven. Wat is er eigenlijk alledaagsch te noemen, wanneer wij het loven bezien in eeuwigheidslicht? Soms zijn die wenken niet van humor ont bloot. Ik denk b.v. aan dat leuke steentje in deze schoone mozaiek: „In veel monden slaan valsche tanden. Als dat nu maar het eenige valsche in die monden was". Of een ander steentje: „Er wordt meer vergeving gevraagd als men iemand op de teenen, dan als men hom op het hart heeft getrapt". Mij dunkt, deze enkele steentjes geven wel eeni- gen indruk van de gansche mozaiek, door Dr. Gunning samengesteld. Verder vindt u in dit eerste deel enkele gebeden voor kranken. Mij dunkt, hoe ver tolken ze, wat er leeft in het hart onze zie ken, die den weg kennen tot den Christus Consolator. Wat munten zo uit door kinder lijken eemnud. Ah liet nmt waar is, dat eenvoud het kenmerk van het ware is, dan is het zeker wel in ons gebedsleven. En zou den wij vergeten te noemen die versjes, wel ke bijeengebracht zijn onder den titel „Heim- weeklanken"? Laten ze alle dichterlijk niet even hoog staan, wel vertolken ze alle het verlangen naar Jezus en de volle aanschou wing van Zijn Heil in het hemelsche vader land. Het tweede deel draagt tot titel: „Sursum Corda", d. w. z. „de harten omhoog". Dr. Gunning begint in dit deel een reeks Schriftuurplaatsen uit te schrijven, waarin gesproken wordt over het bestaan van het lijden, den oorsprong van het lijden en het doel van het lijden. Wat geldt van ons menigmaal, dat wij moeilijke vertroosters zijn voor anderen, die in lijden en druk verkeeren! En hoe blijkt het dan helaasl dat wij, in weerwil van al ons Bijbellezen, nog zoo weinig den Bijbel kennen als een geestelijke apotheek. Slechts die eenvoudige opsomming van Bijbelteksten door Dr. Gunning brengt u on der den indruk van den rijkdom van troost der H. S. in dagen van smart, tegenover de armoede der wereld. Of laat ik het u zeggen mogen in de 'eigen woorden van Dr. Gun ning: „De wereld is als Absaloms muilezel: wanneer wij haar het meest noodig hebben, laat zij ons aan de eiken hangen". Maar niet minder zijn de talrijke korte stukjes, welke in dit deel volgen, pakkend en treffend. I-loe kunnen ze onder Gods zegen de harten opwaarts heffen, die zoo menig werf verstrikt zaten in de dingen dezer aarde. Wat ons vooral trof, dat ls de rijke op merkzaamheid van den schr. Wanneer Dr. G. wandelt langs het strand, dwaalt in een bosch, klimt op de hergen, vertoeft in een vallei, overal vangt hij de sprake op van den Christus-Consolttor. Zoo moet hot ook zijn in ons leven als Christen. Wanneer inderdaad Christus in ons gestalte krijgt, dan heeft de natuur rondom ons bij het licht van Gods Woord zooveel te zeggen tot onze vertroosting en onderwijzing. Onze Heiland verstond de taal der musschen, de sprake der leliën op het veld, de beteekenis van den wijnstok tegen de glooiing der bergen. Het derde deel is getiteld: „In de Smelt kroes". Eerst wordt erin gehandeld over het lijden in het algemeen, dan over de ver schillende vormen en openbaringen van het lijden. Familieleed, huiselijk leed, verborgen lijden, de angst en het lijden bij een opera tie, het leed van gebrekkigen, het lijden van hen, die zuchten onder de aanvechtingen van Satan, schier niets is vergeten. En altijd vindt dc Schr. gelegenheid te wijzen op den Christus der Schriften, bij Wien troost is tegen elke smart. Terwijl wij dit neerschrijven, hebben wij spijt over de door ons gebruikte uitdruk king, dat Dr. G. handelt over het lijden in het algemeen enz. Dat woord is veel te koud. Het doet u denken aan een dor be toog. En in dagen van smart is niets onaan genamer, dan wat men zou kunnen noemen een streng logisch betoog. Neen, Dr. G. handelt niet over die on derwerpen, hij leeft met u mee, het is alsof hij naast u zit, uw hand omklemt en toe fluistert: Zie naar boven, zie naar uw Hei land. Jezus verstaat u zelfs in al uw menig maal door anderen onbegrepen lijden. Het vierde en vijfde deel is nog niet ver schenen. In het vierde deel, getiteld „Voor kranken", zyllcn brieVen opgenomen wor den, door Dr. G. in Pniël aan zijn kranke lezers geschreven, terwijl het vijfde deel on der den titel „Naar Huis" zal spreken over den dood en het sterven, zooals de Christus Vertrooster ons dien donkeren doorgang ten leven leert beschouwen. Zou er voor zulk een werk in onzen ge- jaagden tijd nog plaats zijn? Zal het nog af trek vinden? Wij hopen van ja. Wat komen wij toch weinig, als de verlo ren zoon, tot ons zelvcn. In stoffelijk opzicht denken wc genoeg, dikwerf te veel aan ons zelf. Maar in het geestelijke vergeten wij ons zelf maar al te veel. Als éón ding duidelijk blijkt, in het werk van Dr. Gunning, dan is het zeker wel dit, dat wie in waarheid tot zichzelf komt, geen geestelijke egoïst wordt, maar integendeel ruim van hart wordt voor anderen. Leg dit boek neer op het rustbed van den zieke, laat de man van wetenschap het op zijn studeerkamer een plaatsje dicht bij de hand geven, laat de huismoedor het in de enkele rustige oogenblikken, die zij heeft, ter hand nemen en laat vooral de zakenman het niet ongelezen laten. Zaken doen is niet uitgesloten van de rij dor goddelijke beroepen, maar het brengt ontzettende gevaren mee voor het geestelijk leven. De handwerksman kan 's avonds zijn werk vrij gemakkelijk vergeten. Voor de huismoe der is het moeilijker om eens een oogenblik niet te denken aan de huishoudelijke zorgen, maar voor den zakenman is het schier on mogelijk om zijn zaken in zijn gedachten- wereld op zij te zetten. Hij staat er mee op en gaat er mee naar bed. Neemt er dan een oogenblik voor, om een heel kort stukje in dit groote en grootsche werk te lezen. De pakkende stijl, do warme bezieling, en het kindcrlijk-naicve van deze veelkleurige pennevruchten, die geweld zijn uit een hart, dat leeft uit het geloof, blij is in de hoop en vurig is in de liefde tot Chris tus, zij kunnen een middel ia Gods handj zijn, om ons te bewaren, dat wij niet gera ken in een overvloed van bange zorgen of misschien ook wel van overmatige stoffelijks weelde, waarin wij geestelijk verdrinken. En het zij ons vergund ten slotte nog even op te merken, dat Dr. Gunning, gelijk in al zijn werken, zoo ook in dit pas verschenen boek, voor onze Chr. pers geheel ongemerkt veel te zeggen heeft. Dr. Gunning spreekt zoo gaarne van de „Una Sancta", van de ééne heilige, algemce- ne Christelijke Kerk. Ps. 119 32 (berijmd) is als uit zijn hart gegrepen. Hij weet zich door genade een vriend en metgezel van al len, die Gods naam ootmoedig vreezen. Datr- om doet het hem zoo innig leed, dat kerke lijke muren soms een scheiding veroorzaken tusschen de belijders van onzen Heere Jezus Christus als den eenigen Zaligmaker en dat nog wel op terreinen, waar fdit (allerminst noodig was. Naar ons persoonlijk inzicht slaat Dr. Gun ning het „dogma" wel eens wat erg laag aan en heeft zijn beschouwing over wat wij ge woon zijn te noemen „kerkelijk besef' niet onze volkomen instemming. Maar toch zijn we dankbaar, dat God ons een man heeft gegeven als Dr. Gunning, die onvermoeid ons wijst op wat alle Christus- belijders vereenigt. En wij hopen, dat bij voortduur onze Christelijke dagbladpers aan dat schoone ideaal moge medewerken. Hier is een terrein, waarop kerkelijke muren geen scheiding behoeven te brengen. Dr. G. is en blijft bij alles een nuchter man. Zoo trof het ons. dat hij in dit nieuw ste werk spreekt van het huiselijk leed, dat veroorzaakt wordt door een gemengd huwe lijk. En hij wijst daarbij op ongewenschte verhoudingen in het gezin, wanneer er tus schen de gehuwden kerkelijk verschil is zelfs bij eenheid vaa levensovertuiging, als b.v. de man goed-Gereformecrd, en de vrouw goed-Hervormd is. Het is/er dus verre bij hom vandaan, dat hij het oog wil sluiten voor dc werkelijk heid van het leven. Maar laat er toch samenwerking zijn op elk terrein, waar dit mogelijk is. F.n op h<*t breede terrein van de Chr. dagbladpers is samenwerking mogelijk en noodzakehik. I.n juist, omdat de Chr. dagbladpers het rijke, volle menschenleven omvat, heeft zij met waardcerir.g te gewagen van eiken ar beid, welke bedoelt onze Christenmcnschen e bewaren voor den invloed der wereld bui ten God. Zóó bezien wij dit boek van Dr. Gunning.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 11