m groot aantal maten en tusscnenmaten verzekert ieder, figuur correcten pasvorm I 6= 9= 133 19= 22= 253 29335=38= 42353=65= Plaatselijk Nieuws. MAANDAG 21 OCTOBER 1929 EERSTE BLAD PAG. 3 x -i» if Het Cs A -Interview Ik héb me wel eens afgevraagd hoe U het klaarspeelt om Uw Cliënten, ongerekend hun figuur, allen toch aanstonds van een uit? stekendspassenden Ulster te kunnen voorzien. Wat zou men dan in Engeland en Ames rika v/el moeten beginnen, waar iedereen zijn kleeding gemaakt koopt tot een smokings en rokcostuum toe? Dat begrijp ik evenmin! 't Is toch eenvoudig. Ons groot aantal maten en tusschenmaten verzekert ieder figuur correcten pasvorm. Op 't voorbeeld van Ens geland en Amerika hebben ook wij de laatste jaren ieder seizoen onze collecties in dat ops zicht nog belangrijk uitgebreid, zoodat geen enkel figuur, hetzij kort en dik of lang en schraal, hetzij groot en zwaar of klein en tenger, ons ook maar eenige moeilijkheid oplevert. Is het dan nooit noodig om eens iets te veranderen? De moüwen b.v. iets inkorten of vers lengen is niet uitgesloten; ook kan een cliënt nog wel eens wat veranderd willen hebben. Dan komt de coupeur er even bij en hét gebeurt volkomen gratis! Maar 't komt toch wel voor, dat een figuur kleine afwijkingen vertoont; bijv. dat de eene schouder wat hooger of lager is dan de ander 't Doel van een goedspassend kleeding* stuk is niet om die afwijkingen te toonen, maar juist om ze te verbergen. Dat is een der groote voordeelen van de goede C. A.skleeding!' j Moet iemand, die een Ulster noodigNj heeft, waarin meer stof gaat, dan gemiddeld'i het geval is, daarvoor ook meer betalen?, j Geen cent! Hij betaalt denzelfden lagen prijs als ieder ander. Ik herhaal: lagen prijst want in 't algemeen moet het ieder toch wei- duidelijk zijn, dat ons systeem een veel 1 ageren? prijs mogelijk maakt dan bij maatwerk het geval kan zijn. En de economische bedrijfss.' organisatie onzer modelsateliers doet U daar** enboven bij C. A. nog voordeeliger slagen dan overal elders 1 Moderne, clegelljk-verwerkfe Ul sters In onze bekende, goede kwa liteiten in de nteuwste dessins, met mooie coupe en pasvorm, slechts Chique Ulsters In mlver-woflen Velours, of Eng. Fantasiestoffen* met cange weven rug en gewat- leerd-.ijden rugvoerlng, slechts DE WOORD IN BLIJDORP Rotterdam, 21 October 1929. Stilte na den storm...- of! „Heeren, niets voor de krantdat is na de groote explosie van Vrijdagnacht vrij wel stcriotiep het antwoord van inspecteur Kalkman hij de vele. persconferenties, welke worden gehouden. Het is voor ons, journalisten, die weten, dat de lezers om nieuws zitten te springen, wel eens om tureluurs van te worden, maar anderzijds zijn de motieven om te blijven zwijgen ook weer zoo respectabel, dat we met een gerust hart „potdicht" blijven en ons bepalen tot het kruimelnieuws, dat er overblijft. Dit wil echter in geenen deele zeggen, dat er stilte is bij het onderzoek. Integendeel: koortsachtig wordt cr door de inspecteurs, die met het onderzoek belast zijn gewerkt om licht in de zaait te brengen en het zou ons dan ook niets verbazen, of spoedig misschien zelfs nog wel in ditzelfde num mer komt er groot nieuws, hèt nieuws, waarnaar wordt uitgezien. Uit alles staat wel vast, dat de Heerlen- sche arrestatie de vorige aanhoudingen in belangrijkheid verre overtreft, dat de poli tie meent den dader te hebben. Maar die overtuiging moet tot overtuigend bewijs, sterker tot wettig en overtuigend bewijs worden gemaakt. Daar gaat het vooralsnog om. Naar Limburg. In verband met het onderzoek zijn de in specteurs Beekman en Greveling gister den geheelen dag in Zuid-Limburg geweest. In den vroegen morgen zijn zij vertrokken en zij zouden waarschijnlijk vanmorgen terug- keeren. De aard van dit onderzoek blijft uiteraard geheim. De arrestant. Do arrestant nader kan worden mee gedeeld, dat het de 33-jarige bloemenhande laar W. V. is is nog steeds in een der cellen van het bureau Groote Pauwensteeg opgesloten. Tussclien twee haakjes mag hier wel eens gewezen worden op de meer dan treurige inrichting van de Rotterdamsche politiebureaux. Zoo heeft men bij gebrek aan ruimte, '>m de arrestanten te bergen, een vroeger spreekkamertje naast. de:i wachtkamer van den Justitieelen dienst tot cel ingericht. Het gevolg is nu, dat de arres tant alles kan hooren, wat er in den wacht kamer wordt gezegd. Tijdens het kille weer van gister had men, daar de cel geen ver warming heeft de deur moeten openzetten, om de kachel warmte uit de wachtkamer over te brengen in de cel. Weliswaar zit de man ook dan nog veilig achter dikke tralies opgeborgen, maar elk geluid uit het gebouw kan hij hooren. De geheelc inrichting van dit politiebu reau, een der belangrijkste van de stad, laat trouwens veel te wenschen over en spot met alle begrippen, die men tegenwoordig over doelmatige politiebureaux heeft. De verdachte, die aldus in verzekering wordt gehouden, is Zaterdagmiddag met de getuigen geconfronteerd. Omtrent de resul taten daarvan wordt vooralsnog het stil zwijgen bewaard. De man heeft pertinent ontkend iets van den moord af te weten en zijn verdere mededeelingen worden, zooals men zal begrijpen, nagegaan. V. maakt een zeer cynischen en vaak bru talen indruk. De man Is vrijgezel en zwerft als koop man het land door, zijn waar, meest bloe men en planten meestal met een handwa gen of met een carrier rondbrengend. 1-Iij kwam ook wel in Rotterdam. Voor verduis tering is hij in Den Haag gezocht, terwijl ook overigens zijn register niet brandschoon Inlichtingen verzocht. In verband met den moord in Biijdorp verzoekt de Commissaris van Politie in de Ista afdesling te Rotterdam allen, dio inlich tingen kannen geven omtrent zekeren W. Visser, zich ook noemende W. Huisman, ook wel bekend onder den naam „Thijs de tuin man" en die hem, vooral dit jaar heeft ge zien of met hem in aanraking is geweest, zich te melden aan het bnreau Groot Pau wensteeg. Een belangrijke aanwijzing. Hedenmiddag vernamen wij omtrent het onderzoek het volgende: Bij de politie heeft zich thans iemand gemeld, die verklaringen heeft afgelegd, die vermoedelijk in direct verband staan met het rijwiel, dat de dader van de moord heeft gebruikt. Bij dezen man vervoegde zich Dinsdag j.l. (15 October) een man, die zijn fiets kwam terug halen. Uit het recu bleek, dat het rijwiel op 9 October, de dag van den moord was gestald. Daar hij dien avond te 6 uur bui'en dienst was gegaan (zijn plaats werd door een ander ingenomen) moest dit rijwiel dus 's avonds na 6 uur zijn ge stald. De maai die de fiets kwam terughalen haalde zijn beurs uit zijn zak en bleek toen geen klein geld bij zich te hebben. Hou zou de fiets dan wel den volgenden dag terug halen. Hij heeft dit ook inderdaad gedaan of laten deen, maar op een tijdrtip, dat de man, die zich thans bij de politie heeft ge meld er niet was. Nadat hij in de couranten had gelezen, dat er groote waarde werd ge hecht aan het opsporen van de fiets, heeft de geëmployeerde van de rijwielstalling zich maar even bij de politie gemeld, om deze in- lirhtingen te verschaffen. Hem werd ver zocht of hij ook oen beschrijving kon geven van de beuns, die de man, die dc fiets kwam terug halen in zijn bezit had gehad. Inder daad was hij daartoe in staat en vertelde, dat het een soort knip was geweest, die hij nader omschreef. En nu komt het eerste belangrijke: deze beschrijving kwam volkomen overeen met beurs, die men bij den verdachte W. V., in beslag had genomen. Toen daarna do beurs aan den getuige werd vertoond, licoft hij dezo horkend als dezelfde, die de vreemde man in zijn handen had gehad. Eerst daarna is de getuige met den ver dachte geconfronteerd en hij heeft deze per tinent herkend ais de maD, die de fiets te rug wilde halen. Nadat dit getuigenis in proces-verbaal was vastgelegd- werd de man gehoord, die de fiets op den avond van den moord in ont vangst had genomen en hem ook op 16 Oc tober waar had afgegeven. Deze aflosser een al wat oude man verklaarde echter door de drukte zich niets meer te herinneren, noch van den man, die d fiets had gestald, noch van dengene, die haar had gehaald. Hij kon daarom ook niet zeggen, of de man die hem vertoond werd een fiets had gestald of gehaald. De termijn verlengd. Naar wij vernemen is de eerste termijn van in verzekering stelling,, die volgens het Wetboek van Strafvordering maar kort. mag duren op grond van het beschikbare bewijs materiaal verlengd. VOORSCHOTEN GEMEETERAAD. De Raad vergaderde Donderdagavond. Voor zitter was Burgemeester E. Vernéde; aanwezig alle leden. De notulen werden goedgekeurd. De ingekomen stukken bevatten o.m. enkele missiven van Gedep. Staten goedkeurende ge nomen Raadsbesluiten. Van de Centrale voor de wereldtaal „Espe ranto'* is een verzoek ingekomen voor subsidie voor het houden van een cursus alhier B. en W. zien de wenschelykheid hiervoor niet in. De heer Braggaar wil de subsidie ver- leenen. Het voorstel B. en "W. aangenomen met 83 stemmen. Voor de in 1925 benoemde Commissie om te onderzoeken de wenschelijkheid van een al- gemeene begraafplaats is een schrijven inge komen waarin de Raad wordt verzocht, zich uit te spreken of zij een algemeene begraaf plaats noodzakelijk acht. De heer Eggink (wet houder), zegt, dat de Commissie voor veel moeilijkheden komt te staan; een uitspraak van den Raad zal het werk der Commissie ver gemakkelijken. De Voorzitter acht het beste dat B. en W. advies uitbrengen op het voor stel in 1925 door den heer Eggink gedaan voor een algemeene begraafplaats. Aldus besloten. Een verzoek van de Landstormcommissie om subsidie wordt in handen van B. en W. gesteld voor praeadvics. Tot leden van de Commissie van Toezicht op het L.O. worden herkozen mevr. Fortgens De Haan en de heer S. S. Leppink en geko zen mej. S. J. van Geest in de vac.-mevr. De Kleermaker. Afwijzend wordt beschikt op het adres van M. Spuyman. Zonder discussie wordt de in structie voor den Gemeente-opzichter vastge- Ij- en W. stellen voor 50 cent per meter jaarlyksche retributie te heffen van de kabels der Radiocentrale van den heer Kaayk, die boven of m den grond liggen die eigendom der gemeente zijn. Di» heer Limburg acht deze heffing te hoog, schade heeft do gemeente er niet van daarom wil Spr. de prijs reduceeren. De Voorzitter verdedigt het voorstel. De gemeentebedrijven betalen dit ook. Als het bedrijf dit niet lijden kan, zullen de luisteraars gaarne iets meer betalen. De wethouders Eggink en Mens achten het voorstel billijk. De heer Braggaar acht het bedrag eveneens te hoes. De heer Bakker vraagt of de heer Kaayk wis±, dat hij iets zou moeten betalen, hetgeen de Voorzitter bevestigde. De heer Limburg repliceert en wijst erop, dat de prijs in andere gemeenten lager is. Spr. zal echter geen voorstel doeïl, omdat hij niet voldoende wordt gesteund. Aan de orde is thans de begrootingen der Gemeente en der Bedryven. Op een vraag van dan heer Braggaar, zegt de Voorzitter, dat B. en W. spoedig met voorstellen zullen komen met een tariefswijziging voor het Electrici- teitsbedryf. De begrootingen der bedrijven worden met algemeene stemmen aangenomen. Bij de Gemeentebegrooting zyn vier vooi stellen ingediend. De heer Limburg deed een voorstel om aan uitgetrokken werkloczen nog eenigen tijd een uitke- g te verstrekken. Ec: -.orstel van den heer Van Leeuwen, waarv:' i da voornaamste bepaling is, dat het aan georganiseerden werkloozen vrij zal staan aan de werkverschaffing deel te nemen. Zij zullen echter boven hun uitkeering een bedrag ontvangen, waardoor zij gelyk komen te staan met hen die bij de werkverschaffing zyn te werk gesteld. Beide voorstellen worden in handen van B. en W. gesteld voor preadvies. Het voorstel van B. en W. tot vaststelling der salarissen van eenige gemeente-ambtena ren wordt zonder stemming aangenomen. Een voorstel van den Voorzitter ,om de chef veldwachter een salarisverhooging toe te ken nen van f 200, wordt na een uitvoerige verde diging van den Voorzitter met 1 tegen 7 stem men verworpen. Baron Schimmelpenninck van der Oye stemde vóór. Het voornaamste argument van den Voor zitter hierin was, dat de chef een te gering salarisverschil had met de andere agenten f 200 en stelde voor dit op f 400, te brengen. De beide wethouders en de overige leden achten echter het salaris van den chef f 2720 en vry pensioen voldoende. Dc begrooting werd verder met algemeene stemmen aangenomen. Tevens werd besloten de brandweer in doel matige uitrusting te steken, wat begroot werd op f 600. UITVOERING „TAYEXO". Als één kunstminnende vereen:ging alhier zich in sympathie mag verheugen, is het zeker „Taveno''. De uitvoering Vrijdagavond heeft ook weer bewezen, dat zy dit wel verdiend. Aan de be zetting is de onontbeerlijke contra-bas toege voegd. Begonnen werd met de marsch „Ab- seheid der Gladiatoren" welke forsch gespeeld werd, evenals de laatste marsch „I-Ioch Hei- deoksburg''. Daar heeft het orkest geen moeite mee. Moeilijker was bijv. vóór de pauze Entre- Actc uit „Rosamunde" van Schubert. Van strijken geldt evenals van blazen en zingen, dat het zeer moeiiijk voor een dilletant is tlit zacht te doen enzuiver te blyven. Het is ons echter gebleken, ook by deze uit voering, dat de directeur, de heer G. G. Ver- rips, zijn taak in dit opzicht ernstig opvat. „Herzwunden" en „Letztcr Frühling", van Giieg, bewezen dit. Wij houden ons aanbevolen voor een herhaling van „Rosamunde'- en wais Gracieuse. Dat achter deze uitvoering ernst zat be wees het Hoornconcert No. 2, op. 106 van Mozart. Gezien de moeilijkheid zien we gaarne de wat te sterke begeleiding over het hoofd. Hulde aan den heer J. W. Schüss, de Hoorn solist. Dit vierdeelige concert is geen kleinig heid. Toon en voordracht waren uitmuntend. Don heer Nol Hooymans een woord van lof. Met genoegen luisterde wij naar zijn clarinet- toon en voordracht in „Introduction et Polo naise de concert", van Ed. Avon, goed begeleid door de pianist de heer H. Hegenbart. De samenstelling van het programma was met zorg gekozen. Dit heeft veel meegewerkt Aan het welslag» van den avond. Een welge meend woord van lof aan Directeur en Ver- eeniging. Zij beschikt over goede krachten waar nog meer mee te bereiken valt. KATWIJK OPRICHTING PATROONSORGANISATIE. Zaterdagnamiddag vergaderden in Casa- Cara te Katwijk aan Zee verschillende pa troons uit de bouwvakken, zoowel -van Kat wijk a. d. Rijn als Katwijk aan Zee. Aanlei ding tot deze vergadering was het verzoek van de besturen dor Bomvvakarbnidersbon- den om ook voor Kat-,\ijlt over te gaan tol invoering van een collectief arbeidscontract en in verband daarmede het verstrekken van vacantiebonnen. Breedvoerig werd deze zaak 'besproken, het geen tot gevolg had, dat men gevoelde er. bergeep, dat het ook op den weg der patroons ligt om zich te organiseeren, zulks niet al leen met het oog op bovengenoemd verzoek, doch vooral ook c.m de navolgende reden. Aangezien Katwijk tegenwoordig ook geze gend is met een schoonheidscommissie, wel ke de bouwplannen voor nieuwe woningen beoordeelt en dit reeds tot ontzaglijk veel moeilijkheden aanleiding heeft gegeven, was men \an oordeel, dat een gezamenlijk optre den hiertegen meer vrucht zou hebben, als wanneer men (wat tot nu toe het geval was) persoonlijk voor zijn belangen op moest ko men. Besloten werd tot oprichting van een Pa- tronsorganisafie voor Katwijk aan Zee or. Katwijk a. d. Rijn gezamenlijk, waartoe voor- loopig een 13-tal aanwezigen toetraden. Aan sluiting zal gezocht worden met een Chr. Patroonsbond. Een voorloopige commissie, bestaande uiC de heeren J. Houwaard, te Katwijk aan Zee, en P. Slingerland te Katwijk a. d. Rijn, krijgt opdracht om een en ander nader uil te iwerkcnt Burgerlijke Sfnnd. Ondertrouwd: H j Fr.inso en C Hoek \V van Errmor.il in E van Dulin M W Meijer en M C J Wouters M Klinkenberg en N .Guift Getrouwd H Brandc in C van Duüven- voorde J Haasbroek en J M van der Meel M de PulkStar T M Meijer—Vree* P v d Marei—Hus z. A van 'Rljn-^ oot z. J Bierlingvan Hummelen d. Duün—van BulJn d. W van Duün— OEGSTGEEST ERNSTIGE AANRIJDING Zondagmorgen is te Oegstgeest op den Rijksstraatweg de 23-jarige timmerman G. A. Planken uit Den Haag met zijn motor fiets aangereden door den Haagschen taxi-be stuurder W. Barendsen eveneens uit Den I-Iaag. P-. geraakte met een zijner beenen tusschen de treeplank van zyn motorfiets en den auto bekneld, tengevolge waarvan d.t been brak. Nadat he-m geneeskundigen iiulp was verleend is hij per brancard naar bet academisch ziekenhuis te Leiden over*, gebracht Rechtzaken. KANTONGERECHT LEIDEN HENGELSPORT. De kantonrechter te Leidén heeft heden J. E., aldaar, amatcur-visseher, die in het binnenwater dc Zijl te Leiden heeft gevischt 1ee' .d5,]; JkusM. nrnl mot visch, veroor. deeld tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. In tleze zaak, die was uitgelokt door den Ne- i i V 2aarsbon d, was o.m. aangevoerd, miste mindSterieclc v©rbod bindende kracht Propaganda October 1929-15 Januari 1930 Het blad van cSe lezers voor de lezers Or.dergeteekende geeft op als abonné op dit blad de(n) volgende(n) per30on(onen) voor minstens één jaar: AANBRENGER: (Namen en adressen volledig invullen). Onderteekening van aanbrenger: Betaalt per- Op te zenden aan het bureau van ons blad. Voor do premies, waarop do propagandisten recht hebben, verwij boekje, waarin dezo vermeld Htn.in.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 3