BUITENLAND. ZATERDAG 19 OCTOBER 1929 TWEEDE BLAD PAG. 5 HET VOLKSBEGEHREN VECHTPARTIJEN TE HAMBURG VEEC-ELIJKENDE CIJFEKS Donderdagavond kwam het na de r festatie voor het Volksbegehren te Hamburg in verscheidene stadsdeelcn tot vechtpartijen tusschen huiswaartskeerende betoogers andersdenkenden. Naar de politie mededeelt, hadden vele restaties plaats, maar de gcarresteerdei moesten weer worden vrijgelaten daar niet kon bewezen worden, dat zij aan de vecht partijen hadden deelgenomen. Wolff meldt uit Berlijn: Ten einde omtrent de vroeger uitgebrachte stemmen voor het Volksbegehren ongeveer een denkbeeld te krijgen worden de volgende vergelijkende cijfers meegedeeld: Bij de verkiezingen op 20 Mei 1928 werden te Berlijn, terwijl er 3.1G7.378 stemgercchtig- den waren, 2.481.138 geldige stemmen uitge bracht. Bij het Volksbegehren tegen den pantser kruiser, waarbij in Berlijn het totaalcijfer 413.949 bedroeg, werden er op den eersten dag 8013 stemmen uitgebracht. Het maximum-aantal uitgebrachte stem men op éénen dag bedroeg 76.196. Bij het Volksbegehren voor de onteigening der vorstelijke eigendommen werden in totaal in Berlijn 1.584.Q82 stemmen uitge bracht, waarvan op den eersten dag 36.411. Plet hoogste aantal uitgebrachte stemmen op één dag bedroeg bij dit Volksbegehren 217.277. i ALARMEEREND ARTIKEL VAN PERTINAX TEGEN BRIAND'S POLITIEK INZAKE DE VLOOTCONFERENTIE. Pertinax bespreekt in de „Echo de Paris" de a.s. Vlootconferentie te Londen en be toogt, dat de politiek van Briand, Frankrijk van het eene avontuur in het andere stort. Men had mogen verwachten dat Briand de Engelsch-Amerikaansche voorstellen niet zoo zonder meer zou hebben aangenomen. Het zou bijv. raadzaam geweest zijn eerst eens de Franschc plannen nader uiteen te zetten. Engeland en Amerika, die thans met ze kerheid op de deelneming van Frankrijk kunnen rekenen, zullen zich thans niet x de moeite geven rekening te houden met de Fransche wenschen, zooals het geval zou zijn geweest als zij over de deelneming voor- loopig nog in het onzekere zouden zijn gela ten. De ontwap'ening moet op een wijze ge schieden waardoor de verdediging yan een ieder wordt gewaarborgd. Een krachtig Franscli standpunt Is des te meer noodzakelijk, daar Frankrijk het speel goed van een comedie geworden is, want in den groncl gaat het 'er toch maar om, dat Engeland zich de macht op zee *wil verzeke ren. Daar. "echter Amerika Engeland op zeke ren dag kan overvleugelen, heeft men het juister geacht een .verdrag voor gelijkheid te sluiten. Voor deze plannen tracht men thans öok Japan en Italië te winnen. Men moet de pijnlijke ure te Washington meegemaakt hebben om de strakheid en strengheid van de Amerikanen en de Engelschen te kennen, wanneer het er om gaat hun belangen te verdedigen. Thans gaat het niet alleen om den bouw van kruisers doch om torp'edobooten, torpe dojagers en duikbooten en daarmede om het geheele Fransche koloniale rijk. Het staat aan de Fransche openbare meening toezicht op de regeering uit te oefenen. DE GRONDWETSHERVORMING IN OOSTENRIJK SCHOBER DIENT HET ONTWERP IN. Maar Eet krijgt geen meerderheid. Bondskanselier Schober heeft gisteren de wetsontwerpen tot hervorming der consti tutie bij het Oostenrijksch parlement in gediend. Hij hield daarbij een rede, waarin hij er op wees, dat de wetsontwerpen ten doel hebben, tot de economische, cultureele en politieke ontwikkeling van het land op een nieuwen grondslag bij te dragen. De laatste maanden hebben een ieder, die het vaderland lieft heeft, getoond, dat het op den ouden weg niet verder gaat Vervolgens gaf Schober een overzicht van den inhoud der verschillende wetsontwer pen, welker inhoud in hoofdzaak door ynoe- gere berichten reeds bekend is. De toespraak werd, afgezien van enkele Interrupties, door de sociaal-democraten rustig en door de meerderheidspartijen met bijval aangehoord. De beraadslagingen zullefi Öa volgende Sveek beginnen. De verelschte meerderheid onbe reikbaar door socialistische»» tegenstand. De socialisten hebben bef ontwerp on aannemelijk verklaard. De vereischte meer derheid voor een grondwetsherziening yan 2/3 is dus onbereikbaar. DE GEBROEDERS SKLAREK DE TERUGKEER VAN DR. BOSS (Van onzen Duitschen correspondent.) De Berlijnsche Stadtbank werd voor millio -nen opgelicht, men beweert voor minstens tien milliocn mark! En dat in dezen tijd van algemeene financieele krap heid. Burgemeester Scholtz, die Dr. Böss tij dens diens afwezigheid vervangt, diende tegen de zwaar-verdachte Gebroeders Skla- rek, Leo, Willy en Max een aanklacht in. Het nobele trio werd in den vroegen morgen gearresteerd en naar Moabit ge transporteerd. Daar zitten ze in voorarrest. Aanvankelijk werd door hen elke be schuldiging van de hand gewezen, elk af doend antwoord op de aap hen gerichte vragen brutaalweg geweigerd; totdat ze geconfronteerd werden met hun geheimen secretaris, tevens voornaamsten boekhou der, Lehmann, die een boekje open deed over de praktijken der K.V.G. d.w.z. Kleider- Vertriebsgesellschaft. Deze K.V.G. was in de oorlogsjaren een stedelijk instituut en pas tijdens de infla tie werd 't bedrijf met de nog resteerende goederen door de Gebroeders Sklarek aan gekocht. Zij zetelden in de Kommandanten- straat 80-81 Heel aanzienlijk zag de zaak ;r niet bepaald uit. Niettemin liepen de zaken vlot. Men 'e- i'erde kleeren voor de verschillende gevan genissen van Berlijn en omgeving, voor da vele ziekenhuizen, voor de weeshuizen en •tgelijke inrichtingen. Het was dus een massabedrijf, waar een stevige duit bij verdiend kon worden. Toen de zaak een maal floreerde, kregen de Sklareks „Grös- 'ahn". Ze kochten in 't dure Westen eigen woningen, verkéerden alleen in de duurste restaurants van Berlijn, hielden er een renstal met ruim 20 kostbare paar den op na en vestigden door hun optreden het publieke leven steeds meer de aan dacht op zich. Nog een dag voor him onverwachte t restatie wonnen de heeren in Krefeld tw prijzen en op hun paard Lupus noteerden 3 't vorige jaar een prijs van M. 160.000. Al even goed als hun paarden liepen de zaken der Sklareks. Ze hadden voor Berlijn het monopool roor kleedingstukken en dit monopool werd juist dezer dagen verlengd tot 't jaar 1935. Is het dan een wonder, dat men overmoe- •ordt? Dat men chèque's in omloop brengt, welke niet gedekt zijn, dat men oorschotten neemt onder voorgewende be stellingen, dat men leeningen aangaat op korten termijn, hoewel men zich aan zijn erplichtingen niet direct kan houden? Aanvankelijk publiceerde de magistraat iet eene dementi na 't andere. Toen ech ter organen van de meest uiteenloopende politieke richting nader op de zaak in gingen en publieke behandeling eischten, moest er kleur bekend worden. Het meest op den voorgrond traden aanvankelijk bur gemeester Schneider, Stadtrat Goebel en Brolat, Direkteur der Verkehrsgesellschaft Men wist beslag te leggen op de lijsten der cliëntèle en o schrik, hier vond men vaak in geheimzinnige afkorting al lerlei namen van hoogere ambtenaren. De burgemeester van Dortmund, Hirsch, stond met zijn gansche familie ingeschreven, l)i- rektor Hoffmann van de Stedelijke Bank, Di\ Schafer, de leidende arts van 't zieken huis Westend en wat nog veel meer pp- schudding/teweeg bracht» <^;Jr Oberbürgermeister BösS werd onder de klanten der Sklareks ont dekt. Beweerd wordt, dat mevrouw Böss een pels van M. 4000 voor M. 400 in ont vangst heeft genomen! Natuurlijk spreekt nu ledereen over de corruptie der gemeenteraadsleden en de hoofdstad der republiek is geblameerd voor de gansche wereld. Men leverde dure klee ren van firma's als Keiler und Furch, Fass- kessel, Hoffmann en stuurde die aan de geheim gehouden cliëntèle tegen spotgoed- koopen prijs thuis via de Gebr. Sklarek. •as dan natuurlijk een kleine atten tie voor bewezen diensten. ie partij tracht er politieke munt uit te slaan tegenover de andere. Vooral de socialisten moeten het ontgelden en van 3 communistische gemeenteraadsleden erd er reeds een uit de partij gesmeten. Maar 't allermeest gaat men tegen Böss tekeer. Men heeft hem in San Francisco, hij vertoefde, met telegrammen ge bombardeerd. Hij was niet tot een ontij dige terugkeer te krijgen en gaf telegrafisch te kennen, dat hij alles als een politieke Hetze" zijner tegenstanders beschouwt. Dit is er volkomen naast. Door een Berlijnsch blad werd er 'de aandacht op gevestigd, dat Dr. Böss nu er toch zooveel geld vermorst is, best eveD met Berlijn had kunnen telefoneeren. Dan zou hij al eerder de noodzakelijkheid van zijn retour hebben ingezien. Het schijnt trouwens, dat hij zelf tot die overtuiging ien, want zijn laatste telegram luid- Jj? Komma scbnellslensl Met EarteliJkEerd tal hij, 'de 'democraat, die zich als lid van de protestansche kerk liet schrappen, door de ingezetenen niet wor den begroet, ook al moet men erkennen, dat Dr. Böss veel voor de stad heeft ge daan. Welk aandeel stihuld hij in de onver kwikkelijke Sklarek-affaire voor zijn reke ning moet nemen, zullen we pas vernemen, wanneer hij in 't Roode Huis verschijnt, om rekenschap van zijn beleid af te leggen. DE SENAATSVERKIEZINGEN IN FRANKRIJK EEN VERVROEGDE STRIJD HOE DE SENAAT VERKOZEN WORDT Onze Parysche correspondent schrijft! Morgen zullen in Europeesch en overzeesch Frankrijk de verkiezingen voor den Senaat plaats hebben. Behalve zoo ongeveer een derde gedeelte der Europeesche departementen, nemen ook Alg'ers, Reunion en Guadeloupe aan dezen stembusstrijd deel. De Fransche Senaat vervult een overeen komstige rol als onze eerste Kamer. Haar samenstelling en vernieuwing hebben op ge heel andere wijze plaats dan met de Chambre des Députés het geval is. Wordt laatstge noemde eens in de vier jaren door middel van algemeen kiesrecht verkozen, de Senaat wordt noch rechtstreeks door het geheele volk, noch ién keer aangewezen. Recht van keuze hebben slechts senatoren, députés, leden der departements- en arrondissemenstraden, speciale groep van Senaatskiezers, welke door de gemeentex-aden hiertoe bij stemming aangewezen is. Senatoren ontvangen een man daat dat voor een negen-jarige periode gel dig is en groepsgewijze weer beschikbaar moet worden gesteld. Elke drie jaar wordt namelijk een derde gedeelte der Senaatsleden door nieuw-verkozenen vervangen. Dit verschil in samenstelling laat ook duidelijk zijn invloed gelden op het karakter van beide wetgevende ergaderingen. Tot nog toe hadden de Senaatsverkiezingen steeds in de Januari-maand plaats. Dit jaar hierin voor het eerst verandering gebracht zijn de verkiezingen drie maanden ver vroegd.. Dit heeft men voornamelijk gedaan om aan de meer bejaarde Senaatsleden tege moet te komen, voor wie eefc verkiezingscam pagne midden in den winter minder gunstig is. Zij zouden het dan, met het oog op hun leeftijd al te zwaar hebben. Nu doet zich als gevolg van deze verschuiving een merkwaar dig geval voor. De vyf en negentig nieuwe senatoren krijgen zittingsrecht onmiddellijk nadat zij verkozen zijn, dus reeds, in theorie althans, Maandag aanstaande. Doch de man daten der uittredende leden zijn geldig tot aan het einde van dit jaar. Voor zoover de oude Senaatsleden niet zelve voor een drie jarige periode in het Paleis du Luxembourg terugkeeren zullen er dus voor sommige zetels tijdelijk twee afgevaardigden zyn, EEN EEUW VRIJ-ENTREPÓT BEKENDE INSTELLING DER GEMEENTE ROTTERDAM Bestaat 29 October a.s. honderd jaar «Wit DE ZEELIEDENCONFERENTIE De arbeiders voor afschaffing der speciale conferenties Zij willen behandeling vati Kun zaken op do gewone arbeids conferentie De arbeidersgroep ter reeTTecTeneonfefeH- fie te Genève heeft zich uitgesproken voor algeheele afschaffing van de speciale zee liedenconferentie. Zij meent, dat het karak ter van de te behandelen ivraagstukken niet van dusdanigen aard is dat het *t houden van speciale conferenties rechtvaardigt* De belangen van de zeelieden worden zoo nauw betrokken geacht bij de belangen, van andere beroepsklassen van arbeiders, dat de arbeidersgroep het ook in het belang der zeelieden acht, dat een zoo nauw mo gelijke samenwerking met de algemeene ar- beidsbeweging kan plaats vdnden. De arbeidersgroep weet ook, dat de Ron ding van de readers met betrekking tot het vraagstuk van den arbeidstijd aan boord van schepen van 1920 tot nu toe duidelijk heeft geleerd, dat haar kwesties op een spe ciale conferentie worden (behandeld. Daarom zal de arbeidersgroep bepleiten, dat maritie me kwesties voortaan op de gewone jaar- lijksche intern, arbeidsconferenties zullen worden behandeld, waarbij de arbeiders groep er op vertrouwt, dat in zulke gevallen de algemeene werkgevers- -en arbeiders organisaties bij de aanwijzing van haar gedelegeerden in zeer [bijzondere mate zullen rekening houden met de noodzakelijkheid van hun persoonlijk bekend zijn, met ma ritieme kwesties. DE R 10! 4 TWEEDE PROEFTOCHT. De motoren perfect gebleken. Hef groote Engelsche luchtschip R 101 heeft gisteren een tweede geslaagde proef tocht gemaakt, waarna het weer aan den landingsmast te Cardington bevestigd is. Gisteravond sprak minister Thomson voor het Instituut van Werktuigkundige Ingeni eurs, waar hij zeide, dat de experts van het ministerie van luchtvaart hadden verklaard, dat de motoren van de „R. 101" de verwach ting meer dan overtroffen Rebben. Bij de genomen motoren-proef is Engeland de heele wereld voorgegaan. De gebruikte brandstof geeft bij gelijke hoeveelheden 25 meer effect aan het luchtschip dan anders het geval is en kost een .vijfde yan den pe- troleumprijs. i 29 October a.s. wordt het Honderdjarig be staan van het Vrij-Entrepöt der Gemeente Rotterdam herdacht. Ter gelegenheid hiervan zag bij 'Ie Nar,ml. Venn. W. L. J. Bruss's Uitgeversmaat schappij een gedenkboek 't licht, waarin de geschiedenis van deze Lekende instelling wordt beschreven. In het eerste hoofdstuk" wordt een omme gang door het Vrij-Entrepöt gemaakt. Al le zende voelt ge u opgenomen in al de stoere naarstigheid van 't lossen en laden, van 't vervoeren der eindelooze vrachten koop mansgoederen uit de scheepsruimen van ovér zee, in de lichters, op vrachtauto's, slee perswagens en in de lange spoortreinen door de titanische krachten' van kranen en lieren, elevators, bokken en tips en één mee in het overweldigende verkeer langs de kaden, de bruggen, op en over den triomfan telijken Maasstroom en in zijn yol-bevaren havengebieden. Voorts wordt een bezoek gebrachl San het Oost-Indische Huis aan de sedert men- schenheugenis vermaarde Rotterdamsche Boompjes. De werklieden noemen dit Huis, in tegenstelling met de groote en moderne inrichting aan den Linker-Maasoever, ken merkend „het Hofje" oftewel „den Kruide nierswinkel", om de rustige stemming van oude tijden, die hier nog tusschen de muren van dit zware bouwwerk heersoht, en omdat 't vooral kleine partijen van allerhande soort zijn, die er bewaard worden. Daarna maakt de lezer van dit 'friscH en uitbeeldend geschreven gedenkboek een wandeling door de afdeeling „Dok" op den Linker-Maasoever. Men kan hier van alles en nog wat vinden» zemelen, tabak, cocos- meel, manufacturen, bruine boonen, lijn koekschilfers, vleeschmeel, broedmachines, hennepzaad, talk, drukpapier, koehuiden, Japansche matten. En als we hierachter tien maal „enz." schreven, zouden rvve daarmede nog gteen glimp van volledigheid beriekt heb ben. En niets gaat hier y^rloren -• eelfa 'i opveegsel van de suikerzolders wordt weer verkocht: voor vier cent per kilo, om er, na zuivering, snoepgoed van te maken. Hierna beschrijft het gedenkboek de pro testen en tegenwerking vóór de stichting- Die tegenwerking was waarlijk niet gering, maar 29 October 1829 werd dan toch door Koning Willem I ook voor Rotterdam de oprichting van een algemeen en-trepót inge willigd. Het stedelijk bestuur moest aanvankelijk een jaarlijksche huurprijs betalen van f 8287, later werd dit verhoogd tot f 12500, in de oorlogsjaren werd dit f 28000, wat sedert weer tot f 19150 is teruggebracht. 1 Mei 1885 nam de gemeente Rotterdam het Vry-Entrpót over. De heer L. J. Hudig was de eerste administrateur, die door den Gemeenteraad werd verkozen; zijn opvolger was de heer J. Rossing. In 1903 trad als boekhouder-chef de bureau op de heer W. S. van de Wetering Kzn., die thans nog als ad ministrateur fungeert. De geheele belegbare ruimte In Hef Enfre- pöt-dok is 46.852 M2. groot, die van het Oost-Indische Huis bedraagt 6315 Mi- Het belang van beide inrichtingen Toor den handel blijkt, .wanneer men W. 8. VAN DE WETERING Kzn* E.v. einde December "1921 daar waren 3.61 tons venschillende 0 ren, 2 2.661 H.L. wijn en gedistilleerd, te»% wijl buitendien nog een ruimte van on go* yeer 300 M2. was ingenomen door werkhouj (Ambtenaren tn werklieden van Ret 7r^-Entrep'6l, „Dj till jpgrelddtèlen" '(landzijde} fan Kei It- Putrepót-dAk. v-v efi dulgert. In datzelfde fa Af Waren ülrt, 25.475 aanvingen voor op- en uitslag, voof verpakken, venverken van goederen enz. be* handeld fin 4664 bewijzen yan opslag afger geven. In hef Jaar '1920, Hef top-Jaar werden 9S29 aanvragen tot opslag behandeld, 15-575 tot uitslag, 6134 tot verpakken en verwerken exi 17.975 bewijzen van opslag afgegeven. Da ontvangsten bedroegen toen f 705.499.97, dei uitgaven f 341.392.95, en een voordeelig sal* do van f 364.107,02 werd gestort in de ge* meent ekas. Verder handelt Het gedenkboek" o.M. over het Rijkstoezicht, de wijze van opslag, de ta* neven, de voordeelen van opslag enz. De directie berust thans bij de heerefl TC. C. Mees, A* H. J. Canters, C. E. yan Voorst en L. M. A. Hoffmann. In verband met dit jubileum zal dé 'direó* tie en secretaris-administrateur op 29 Oef. a.s., 's namiddags van 2—4 uur recepieerea in het Oost-Indische Huis aan de Boompje^ .Vermelden we ten slotte nog, dat het ge* denkboek keurig is uitgevoerd en verlucht met yele foto's en tcekeningen. i INGEZONDEN HEDEDEEUNO. Zenuwstillend en Zenuwsterkend is de werking van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten DE VLOOTCONFERENTIE. FRANKRIJK EN ITALIË GAAN TEVOREN OVERLEG PLEGEN. Het Fransche ministerie van buitenTand- sche zaken heeft instemming betuigd met den door de Italiaansche regeering geuiten wensch om vóór de Londensche vlootconfe rentie in overleg te treden over het vraag stuk der beperking yan de zeestrijdkrachten iron beide landen. NADIR KAHN DE NATIONALE HELD FEEST TE KABOEL Op de 'Afghaansche legatie te Londen ont rengen berichten melden, dat de nieuwe ko ning Nadir Khan als een nationale held wordt gevierd. Uit alle deelen des lands stroomt het be tuigingen van trouw. De burgers van Kaboel en andere steden vieren feest, alsof een nieuw tijdperk van heropbloei voor het Afghaansche volk is aan gebroken. Uit Pesjawar wordt nog gemeldi Gedurende den strijd by de inneming van Kaboel zyn de buiten de stad gelegen gebou wen der Britsche legatie ernstig beschadigd door de terugtrekkende troepen. Het hoofdge bouw echter werd krachtig verdedigd door de legatiewacht, die den aanval afsloeg, maar daarby drie dooden liet. Het scheelde maar weinig, of Habiboellaji was gevangen genomen. Hij slaagde er echte» in door een bres in den muur den citadel te ontvluchten. Zyn gezin werd echter gevangen genomen, De Rehobothscliool te Scheveningen, welhe tot heden ondergebracht was in een Openbare School, kreeg deze week een eigen fdeuw gebouw in de nabijheid van de haven. Hierbij een foto van bestuursleden, het personeel der school, de architect, predikanten ,/tn afgevaardigden van verschillende corporaUcs. Geheel in t midden de grijze voorzitter der verschillende Geref. Scholen in 't- <ovd-Schevening en, de heer. Vrolijk, - EEN REGEERINGSRAAD GESCHORST. Het „Berl. Tagebl." meldt, dat de Pruisi sche minister van binnenlandsche zaken in de eerstvolgende dagen een voorstel tot een formeel disciplinair optreden tegen regee- ringsraad Bierbach inzake zijn stelling ne men ten opzichte van het Volksbegehren zal inleiden. Tegelijkertijd zal regeerlngsraad Bierbach van zijn ambt ontheven worden. Volgens een bericht in andere avondbla den werd regeeringsraad Bierbach reeds voorloopig in zijn ambt geschorst en- door regeeringsraad Bergemann vervangen. ANTI-FASCISTISCHE MANIFESTATIE TE BRUSSEL. Te Brussel zyn gisteren door ongeveer honderd anti-fascistische manifestanten de ruiten der Italiaansche legatie stuk geslagen, onder het roepen van: „Weg met Mussolini!" De .politie nioest ingrijpen» HET CONFLICT CHINA-RUSLAND De Nanklng-regeerlng constateert ïri een nieuwe nota aan Moskou, dat sovjet-Rut land den oorlog is begonnen. Zij stelt do sovjetregeerln® aansprakelijk voor alle schade, door de Russische aanvallen ont staan en verklaart, dat zij den Volkenbond van deze aanvallen in kennis stellen en verzoeken zal in te grijpen. Berichten vla Tokio uit het geibied t Amoer en Soengari saam/vloeien maken melding van nieuwe verwoede gevechten, tusschen Chineezen en Russen, waarin de Chineesche [troepen werden xerslagen MÏNISTERIEELE MAATREGELEN TEGEN BEAMBTEN. De Pruisische minister van Handel, de de mocraat dr. Schreiber, heeft aan de onder hem gestelde beambten de volgende beschik king doen toekomen: „De verklaring, die de Pruisische minister president namens de Pruisische staatsregee- ring in de plenumzitting voor den landdag op 16 October heeft afgelegd, moet onmiddel lijk aan alle beambten van mijn tak van be stuur ter kermis worden gebracht. Zou er dan toch nog een beambte voor het Volksbegehren opkomen, dan moet mij, on der mededeeling der omstandigheden van het geval onmiddellijk daarvan bericht ge zonden worden.'' BAGGERMOLEN GEZONKEN. Zeven man verdronken. Uit Vardo wórdt gemeld» Een groote baggermolen, die door een ldeln stoomschip gesleept werd, is gisteren tydens een zwaren storm gezonken. Van de beman ning kon slechts 1 persoon gered worden; zeven man zyn verdronken. Gemengd Nieuws. VERDRONKEN. Men meldt ons uit 's-Gravenzande: Donderdagmiddag was een moeder uit Hoek van Holland met haar kind van anderhalf jaar op visite bij de familie B alhier. Op een ge geven oogenblib werd het kind vermist. Na een uur zoeken vond men het kind in 't water liggen, waaruit men het dood ophaalde. EEN BOTSING. Zekere Th. L. V. uit Utrecht kwam over spoorlijn gereden en moest naar rechts uit wijken voor een vanuit de Spoorwegstraat komende auto, bestuurd door A. W. P. Te gelijkertijd kwam van het ladingsterrein der Ned. Spoorwegen een postauto aan. Een botsing kon niet uitblijven. De postauto en vrachtauto van V. bekwamen schade. Het verkeer was eenigen tijd gestremd. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. DE RELLETJES TE MAASTRICHT EEN DOODE. Te Maastricht Is Vrijdagmorgen In hef «fe» kenhuls Calverienberg de man overleden, dia by het opstootje van Woensdagavond een schol in den buik kreeg. De toestand van den polw tie-agent is iets vooruitgaande. DOODELIJKE VAL. Een 16-Jarlge Jongen, die het ongeluk KaJ om, toen hy in de Emmastraat te Velp fietste, met een 17-sports ladder op zyn schouder, WJ het passeeren van een kar met zand, zyn even-* wicht te verliezen en door de kar te wordea meegesleurd, zoodat hij in hoogst ernstigeij toestand naar het ziekenhuis moest worden overgebracht, is aldaar overleden. VERDUISTERING. Te Weenen is de algemeene verfegenwoor diger in Oostenrijk .van de Nederlandsche oliefabrieken Calvé te Delft wegens verduis terug van geïncasseerde gelden ten bedra ge van 600.000 schilling ten nadeele yap zijn firma in hechtenis genomen. Land- en Tuinbouw. EET AABDBEIEN! De heer W tc Alphen aan den Rijn plulrtfi nog rype aardbeien, terwyl nog meer planten in yollen bloei staan, u s EET DOPPERS! BJj mej de B te Zevenhoven, worden nog doperwten in haar tuin geplukt, DE REIDERWOLDER PAARDEBOONEN. In den Reiderwolderpolder aan den Dollard bestond eeiuge jaren geleden een vereeniging van landbouwers voor de teelt van Reider- wolder paardeboonen. De vereeniging werd echter spoedig ontbonden. Enkel de heer J Roelofs Ezn werkte door, om het Iandras zuiver te houden. Thans verneemt de N Pi Gr Crt, dat ook hy zyn pogingen heeft ge staakt. De Reiderwolderpolder paardeboon is op genomen onder de aanbevelingswaardige ras sen in de beschrijvende rassenlyst van het Instituut voor Plantenveredeling. Haar goede «Manschappen zijn tot in het buitenland Schaakrubriek. OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. De vijftiende partij werd bU den veertig sten zet afgebroken. Het slot was aldus: !V'J: -Aljechin. Zwart: Bogoljocbof. 41. Dc6aS Db3c4. 42. DaS—d8 Del—cfl 43 Tfl-dl Dc6—f3. 44. Tdl-fl ^3-^045! Tfldl Dc6f3. Remise. JiRÏÏSM\,ha°S: ^eChin B0S0"°«'

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5