Onze nauwgezette is Uw controle f waarborg 6= 9= 13= 29L'35= 38= 42'= 53=65- r MAANDAG 14 OCTOBER 1929 AMSTERDAM ROTTERDAM DEN HAAG HAARLEM LEIDEN UTRECHT ARNHEM GRONINGEN LEEUWARDEN 5NEEK ZWOLLE ENSCHEDE DORDRECHT NIJMEGEN GEORGANISEERD OVERLEG ZEEMACHT VERGADERING OP 11 OCTOBER De vergadering op Vrijdag, 11 October was belegd ter behandeling van een vijftal voor stellen door de personeelsorganisaties inge diend. I. Voorstel van de bonden van H. O. O. Korporaals en M. M. P. ter invoering van een werkweek van 55 uren met een wekelijkschen rusttijd van 36 uren voor het verplegend pei- soneel van het Marine Hospitaal. Aan de leden werd de gelegenheid gegeven om de noodzakelijkheid eener verbetering in de dienstvoorwaarden voor het verplegend personeel van het Marine Hospitaal aan te toonen en tevens voorstellen in te dienen om hieraan tegemoet te komen; een résumé van een en ander zal den minister worden over gelegd. II. Voorstel van de Fed. v. B. en V. v. M. P der zeemacht om een geldelijke vergoeding toe te kennen indien marine-personeel buiten zijn toedoen langer dan den vastgestelden turn in Oost-Indië moet vertoeven. De regeeringsgemachtigde (R. G-) zette de overwegende bezwaren tegen dit voorstel uit een, welk voorstel weer door den voorsteller werd verdedigd, terwijl ook van andere zijde aan de besprekingen werd deelgenomen. III. Voorstel van de Fed. v. B. en V. v M. P. om maatregelen te bevorderen, waardoor mili tairen uer zeemacht, die met hunne gezinnen naar Oost-Indië vertrekken, eerst 4 dagen n a aankomst in O. I. voor den dienst beschikbaar behoeven te zijn. De R. G. zegt. dat tegen een vast te stellen regél in deze richting groote bezwaren be staan, doch deelt mede, dat de minister bereid is om het verzoek, zonder beschouwingen zijnerzijds, aan den vlootvoogd in O.I. kenbaar te maken. IV. Voorstel van de Fed. v. B. en V. v. M. I om voortaan voor ieder in de tropen doorge bracht dienstjaar na terugkeer in Nederland 20 instede van 14 dagen verlof toe te kennen, werd door den R G. onaannemelijk geacht op coor hem ontwikkelde gronden: de voorsteller bleef het voorstel verdedigen, waar de in williging door hem zeer gewenscht werd ge acht; een ander lid, die niet kon inzien, waarom juist 20 dagen werd gevraagd, zou het meer logisch vinden indien gevraagd werd een maand voor ieder tropenjaar, zooals aan de Indische landsdienaren wordt toegekend, doch hij maakt hiervan in de huidige omstan digheden geen voorstel. Var de zijde van den R- G. werd ontkend, dat ten deze verband moet bestaan tusschen de B.A. en het marinepersoneel. V. Voorstel van de bonden v. M. O. O. Kor poraals en M. M. P. om een wijziging (verbe tering) aanhangig te maken in de bezoldi gingsregeling voor binnen de keerkringen, door uitbreiding van het aantal periodieke verhoogingen. De R. G. voerde hiertegen aan, dat aange zien er verband bestaat tusschen de salarissen der burgerlandsdienaren in O.-l. en het marine personeel ir O.-I. dienende, er geen sprake van zal kunnen zijn, dat de maxima in de verschillende rangen en standen zullen kunnen worden verhoogd, en dit zoo zijnde zou de invoering van meer periodieke verhoogingen ten nadeele zijn van het personeel, waarom hy in overweging geeft het voorstel in te trekken, waartoe de voorstellers overgaan. Bij de rondvraag werden enkele opmerkin gen gemaakt en werd door de voorzitter ge antwoord op een vraag omtrent de juiste beteelcenis van de korting op de bezoldiging, die plaats heelt indien de verpleging van een inarineschepeling in een verplegingsinrichting in Nederland langer dan 6 maanden duurt, waarna de vergadering werd gesloten. DE RAMP DER „VIMEIRA" DE GEVAREN AAN OPSLAG EN VERVOER VAN BENZINE VERBONDEN ONDERZOEK NAAR DE YERE1SCHTE VEILIGHEIDSMAATREGELEN Op vragen van' het Eerste Kamerlid Danz betreffende de wijze van ontgassing der ben- z'i c-tanks var. het tankschip „Vnneira" ant woordde de Minister van Arbeia: De ontgassing uer gasoiinetanks heeft, voor zoover deze op de reis van Antwerpen naar ló tterdam niet r.ls bailasttanks zyn gebruikt., op de gebruikelijke wyze plaats gehad. Uit de verklaringen der overlevenden is gebleken, dat de 1ste stuurman, de 1ste ma chinist van het schip en de baas van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, dl* slachtoffers van den brand zijn gewerden, na overleg order hebben gegeven, de gesloten tanks 3 en 4, welke met ballastwater waren gevuld, te openen en op deze tanks te pom- jjc n, zoodat de betrekkelijk dikke laag gasoline, cie op het water in de tanks dreef, over den rand der deksels op het dek vloeide en door de spuigaten buitenboord liep. Deze konden dit niet alles venverken, zoodat ten slotte door de ontlastpoorten gasoline langs het scheepsboord is geloopen. Toen de gasoline, die op het water buiten- hoe rd dreef, door onbekende oorzaak ontvlam de, zijn de vlammen in een oogwenk langs •Un scheepswand op het voordek gekomen en heeft de brand aldaar gewoed. Noch in de tanks 3 en 4, noch in een der ledige tanks, welke laatste zooveel mogelijk gas vrij waren gemaakt, heeft de brand gewoed. De wyze, waarop aan boord van de ,.Vimei- ra" is gehandeld, moet, wat aangaat het ovtrpompen der tanks 3 en 4. ontoelaatbaar Wv-rden geacht. In verschillende groote, aan waterwegen gelegen, gemeenten bestaan verordeningen en in de krachtens de Rijnvaartakte vastgestelde ïegelingen komen bepalingen voor omtrent "net vervoer van licht ontvlambare stoffen, het oi.tgassen van tankschepen en omtrent het buitenboord pompen en werpen van brand bare stoffen. De gemee, te Rotterdam heeft een vei-orde- r.ing uitgevaardigd, waarbij l.et overboord pompen of werpen van gasoline verboden wordt. Voorschriften omtrent het ontgassen bestaan echter te Rotterdam niet, evenmin ais 'penalingen, die verbieden om aan boord herstellingen uit te voeren, alvoiens het schip i'i.tgnst is verklaard. Van Rijkswege bestaan nog geen afdoende alecmeene oorschriften. Aan een commissie, i; gesteld door dc Ministers van Arbeid en van Waterstaat, by gemeenschappelijke be schikking van 12/30 September 1927, is opge- •J.agen, van voorlichting te dienen omtrent gevaren, aai den opslag en het vervoer van i onzine, in het bijzonder aan het vervoer te wster, verbonden, en omtrent de veiligheids maatregelen, welke in verband daarmede aoodig zijn. Ter zake wordt het advies ingewonnen van ii.-'ogergenoomde commissie. In afwachting h'ervan en van in vei-band hiermede nader te kernen maatregelen, is het gemeentebestuur \i,i. Rotterdam gewezen op de noodzakelijk heid van voidcende verbodsbepalingen en s.reng toezicht. HET BOEK PREDIKER Ds. K. SCHILDER VOOR DE GEREF. MANNENVEREENIGING TE HILLEGERSBERG Ds. K. Schilder, Geref. Pred. te Delfshaven, heeft Vrijdagavond voor een drukbezochte openbare vergadering der Geref Mannenver- eeniging te Hillegersberg gesproken over het Boek Prediker. Hij begon met een oorlogsverklaring aan Knappert's bewering, dat de Prediker een boek van Oostersch fatalisme is: de Bijbel is voor heel de wereld en bevat geen noodlotsleer- Hij nam het voorts op voor de eenheid van Prediker tegen de uiterste linkerzijde in do theologie, die het boek acht saamgeflanst uit de litteratuur van verschillende oude volken en geheel tegen zichzelf verdeeld (Alfred Je- remias) Aan den anderen kant keerde spr. zich tegen de uiterste rechterzijde, die Prediker een moeilijk; maar heel stichtelijk boek noemt omdat het een bewijs zou zyn van Salomo'.s bekeering toen hij byna dood was Na meegedeeld te hebben, dat het boek eerst na een strijd tusschen strenge en liberale Farizeërs in den Bijbel is opgenomen, waar bij de laatstgenoemden zegevierden, kwam Spr. tot de voorname vraag wie de schrijver van Prediker is. Hoewel er aanwijzingen zyn dat dit Salomo zelf is, zijn er zooveel feiten, die het tegen deel aantoonen, dat het Salomo niet geweest kan zijn. Een schrijver lang na Saloipo levend, doch uit diens wijheidsschool, voert in het boek Salomo spfekend in om te getuigen: alle rijkdom en cultuur is ydelheid tenzij cr wat anders gebeure. De Gereformeerden zyn het daarover vrijwel eens (Dr Wielenga Dr Aalders, Dr Van Gelderen) Prediker is geschreven vóór Jesus Sir ach <190 of 170 v. Chr.) en na Ezra en Jeremia (375350 v. Chr.) toen, geheel in overeen stemming met de toestanden die het boek be schryft, Salomo's cultuur geheel ineengestort was en het „een bende" in Israël was. Wie meent dat hem hiermee wat moois is afgenomen, bedenke, dat Prediker als „boete doening" van Salomo zoo mooi niet zou zijn. Wie trouwens in de volharding der heiligen gelooft heeft het boek Prediker niet noodig cm te weten, dat Salomo bekeerd is. Boven dien, als Salomo aan het eind van zijn leven zoo over de wijsheid, die hij als genadegave Gods ontving, geschreven had zou hij we) heel ondankbaar geweest zijn: het zou zyn hert Messiaansch-typische in eigen bestaan uitwisschen. Bukkend voor de feiten, zien we deze strek k'ng: de tijdens Salomo's leven verblindend»5 wijsheid, macht en cultuur is niet meer dan een licht in' den nacht, dat verbleekt als de dag aanbreekt: Christus moet begeerd ten koste van Salomo. Salomo, sprekend ingevoerd in Prediker, zegt in dit laatste boek van het O.T.: ik moet minder worden maar Hy was sen. De Prediker zegt ons, evenals het Hoog lied, dat de geestelijke schoonheid uitgaat boven de vleeschalyke: de bolster is weg, maar de pit is er en het komt alles terecht Zooals Daniëls profetieën onder de heidenschè magiërs honger wekken naar Christus, zoo doet de Prediker dit onder Israël zelf. De Prediker leert ons dat natuur, historie en filosofie niets zyn zonder de Openbaring en als hy vergeefs zoekt naar de sluitrede in het Oude Verbond, zegt het Nieuwe Ver bond: Gods waarheid is geen conclusie, want dan zou ze van beneden zijn. Neen: In den beginne was het Woord en het kwam van boven naar beneden, het was de a a n- vangsrede. Dat is de volmaakte tegen stelling. Zoo houdt Salomo alleen zijn waar de als type en kon Christus zeggen: meer dan Salomo is hier. Na een korte pauze toont Spr. nog aan dat in de Prediker geen tegenstrijdigheden zyn maar volmaakte eenheid, dat de geest van het boek geen fatalisme en ook geen pessimisme of optimisme maar medionisme is: evolutie op de basis van de Openbaring. Spr. gaat den inhoud van 't boek na: 1. het zien van den vicieuzen levenscirkel, 2. de vraag wat daaraan te doen door afleiding (fuiven, studeeren) en de erkentenis: niets helpt, de vragen bly ven, 3- de hopelooze pogang om rust te krijgen door te trachten 't leven te verklaren, 4. de Tempelrede, waarmee de modernen geen weg weten maar die voor ons juist het mooie is omdat hier gezegd wordt: Gods openbaring in den Tempel is het ware; de natuur, de historie en de philosophie kun nen mij niet helpen, de Tempel heeft gezag, predikt moraal, geeft een bindende dogma tiek en ethiek. Waarna het laatste deel de tegenstelling het allerseherpst stelt, de Na tuur nog armer ziet dan eerst en uit de Genade weet: de wysheid is goed want ze bouwt de wereld naar een betere toekomst. Het Oude Testament, zoo eindigt spr., is vol anthropologismen, maar de Prediker bevat er niet een, want toen dit boek ge schreven werd, liepen de schaduwen ten ein de; Salomo als beeld was aan het verdwij nen en de Prediker vraag? om den Christus. Uit Oost-Indië KRACHTIG OPTREDEN TEGEN DE P.N.I. BATAVIA, 11 Oct. (Aneta). Het „Nieuws v. d. Dag voor N. I," verneemt dat in ver band met dc in den laatsten tijd overal in de Preanger oplevende propaganda van de Nationaal Indonesia welke zich veelal uit in felle bewoordingen in de vergaderingen de gouverneur van Wcst-Java den tyd gekomen acht voor een krachtiger optreden. Daarom heeft de gouverneur aan de ambtenaren van het Europeesch en binnenlandsch bestuur alhier alsmede aan de politie kennis gegeven dat voortaan krachtiger dient te worden op getreden tegen alle act e welke tegen het gezag is gericht. Voorts dient op vergaderin gen waar opruiende redevoeringen worden ge houden onmiddellijk en onverbiddelijk te wor den ingegrepen. Bandoeng wordt beschouwd als het brandpunt van de extriem nationa listische actie. Zelfs zouden daar enkele in- landsche politieagenten als leden van de P. N.I. zijn aangesloten. Het blad verneemt verder nog dat de gou verneur van Wcst-Java last heeft gegeven aan alle inlandsche politieagenten van geheel West-Jave dat zij s'ch ten spoedigste moeten bedanken voor het lidmaatschap van de P. N-I. indien zy daarby zyn aangesloten DE MOORDZAAK-W ALLER. MEDAN, 11 October (Aneta). De vier ter dood veroordeelden van de zaak-Waller hoor den het vonnis onbewogen aan. Een viifde be klaagde O jok. wérd veroordeeld tqt 15 jaar gevangenisstraf. Allen teekenden appél aan Gemengd Nieuws. HET DRAMA TE NAALDWIJK BEGRAFENIS VAN HET SLACHTOFFER. Het stoffelijk overschot van den op zoo vreeselijke wijze om het leven gekomen agent van politie J. Bakker, is Zaterdag middag te Naaldwijk onder groote deelne ming, vooral uit politiekringen, ter aarde besteld. Onder de politiemannen bevonden zich o.m. een afgevaardigde van 't hoofdbestuur^ •van den Alg. Ned. Politiebond, idem van de' Prov. afdeeling van dien bond, idem van de Haagsche afdeeling, voorts vertegenwoor digers van het Rotterdamsche Politiecorps, van hot Haagsche en van het Delftschc Verder hoofd agenten en agenten uit de Westlandschc gemeenten; de commandant van. dc Marechaussee; de brigade-Comman dant van de Rijksveldwacht; de burgemees ter van De Lier; oud-cursisten van den over ledene, die opleidde voor het politie-examen van vele collega's in totaal pl.m. 60 politie mannen. Om hafdiric ving de tocht naar de Alg. Be graafplaats aan. Gedragen door de collega's uit Naaldwijk en vertegenwoordigers van omringende poli tiecorpsen, werd de lijkkist grafwaarts gedra gen, gevolgd door een baar met kransen. Daaronder bevonden zich van het gemeen tebestuur Naaldwijk en het personeel der ge meente, van den Alg. Politiebond en van de afd. Zuid-Holland Rijkspolitie en Marechaus see, de politie te Monster, den autobusdienst V.I.O.S. te Wateringen; en voorts van ver schillende anderen, in totaal 10 stuks. Nadat de kist in de groeve was neergelaten strooiden familieleden en daarna dc autori teiten en collega's van den overledene bloe men in het graf. Vervolgens spraken Ds. de Graaff, Ned. Herv. predikant. Burgemeester Eisen, de heer Van Zwet, chef-veldwachter, de heer Nol na mens de Alg. Ned. Politiebond, de heer Van Dijk namens de prov. afdeeling en een oud cursist, waarna oen broer van den overledene dankte. KINDERVERLAMMING. De kinderverlamming breidt zich te Baflo (Gr.) uit. Thans is weer een aangetast kind naar Groningen vervoerd en zyn er nu acht slachtoffers dezer ziekte. EEN ONEERLIJKE BOEKHOUDER Te iZwolle is aangehouden de 42-jarige boekhouder-kassier Folkerts van het gem. elcctricitcitsbedrijf der gemeente Achtkarspe len (Fr) en voortvluchtig wegens fraude in dc administratie. Hy had te Zwolle een motor rijwiel gestald. Bij zyn arrestatie werd twin tig gulden op hem gevonden. Hy bekende een bedrag van f 10.000 te hebben verduisterd. IN EEN PUT GESTIKT. In het veen te Schoonebeek (Dr.) is de 24-jarige K. Bos in een turfput gevallen en gestikt. DE DOODELIJKE STROOM. De 2i-jarige arbeider S. Kooy uit Krom menie werd bij liet verrichten van werk zaamheden aan een elcctrische boormachine in dc gortpellerij „Mercurius" van Gebr. Laan te Wormer, door den electrischcn stroom ge troffen en op slag gedood. Hij laat een vrouw en een kind achter. LICHTPIJLEN OP. DE BATAVIER ALS OP. EEN AUTO. Onlangs hebben wij reeds uitvoerig m ding gemaakt van de proeven, die aan boo van de Batavier V zouden worden genom met een optische installatie voor navigat signalen. Vrijdag zijn op de Maas met deze nieui vinding van den heer A. Vreugdenhil, oi kapitein van de Kon. Hollandsche Lloyd Amsterdam, proeven genomen, die goed zi geslaagd. Van het jacht Lotos, dat voor Batavier V uitvoer, heeft men de werki van de signalen kunnen gadeslaan. Deze b ken van een afstand van 600 700 Met goed zichtbaar te zijn. Alleen zal men aan den vorm nog It moeten veranderen. De lichtinstallatie, die met gewone reclai lampen is uitgerust, is van de brug af bedienen. Zij bestaat, zooals men weet i drie witte pijlen. Op de brug heeft men ec ter een rood, een groen en een wit lie voor de drie richtingen, zoodat vergiss vrijwel uitgesloten is. De vinding wordt voor het eerst op geheele wereld op een boot van de Batavi lijn in toepassing gebracht. De loodsen de Maas en op de Theems zijn op de hooj gesteld van de in werking stelling. Uiteraard zal de practijk nog moeten u wijzen of men hier met een practische vi ding te maken heeft, xnaar Re is in elk val eenvoudig en dat is een groot voorde ONDER EEN AUTOBUS VERPLETTER De 19-jarige De Jong u't Groningen tü lijk te Hengelo <Ov) wonende reed op d Enschedeschen Straatweg naast een a"tob Om tot mi toe onbekende reden wilde I vóór den autobus de straat oversteken. 0 clanks het krachtige remmen van den 1 stuurder kon een aanrijding niét worden vo komen. De autobus ging over hoofd en bor van het slachtoffer zoodafc 4e dood onmidd lijk intrad. VERDUISTERING. De officier van justitie bij de rechtbank Ereda eischte tegen een rijksontvanger Tholen wegens verduistering var. f 8880 t r.adeele van den Staat der Nederlanden 1 jaar gevangenisstraf met bevel tot onmidd ii:ke gevangenneming. Voor het laatste ach de rechtbank geen termen aanwezig. De uitspraak werd vastgesteld cp 25 Occoó Schaakrubriek. OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. De twaalfde partij. Zaterdag werd te Berlijn het slot gespet van de twaalfde partij. Het verloop was dus: 41. gi—g5. Tc7a7; 42. Thl—el. b4-4 43. g2—g4, Ta7a2t; 44. Kf2—g3, b3- 45. Tel—bl, Ta2—a3f; 46. Kg3—f4, Lb5- 47. g5g6, Ta3—a4f; 48. Kf4—g5. Ta4Xg 49. Kg5—f6, To8fSf; 50. Kf6—e7, Tf8- 51. Tb6Xb2. Tf5e5; 52. Tb2-d2t. Kdó- 53. g6—g7, Le2—c4; 54. Td2—d7, Te5X« 55. Ke7—dS, Te6—c!6; 56. Td7Xd6, Kc5X< Bogoljubow geeft op. Aljechin heeft dus ook deze partij gew nen. De stand is thans: Aljechin 6, Bogol bow 2, Remise 4. en ten slotte wordt ook de volledige Ulster door den daarvoor aangewezen coupeur hier nogmaals van binnen en .van buiten met zeer critisch oog bekeken. Wat in de verschillende afdeelingen van Uw zaak aangeboden wordt is dus if? Menschelyker wijze gesproken: ja! Onze nauwgezette controle is Uw waarborg. U wilt natuurlijk klachten voorkomen? Vanzelf! ,Maar 't belang onzer cliënten! bij deze scherpe controle is grooter, dan alleen! dat er klachten door voorkomen worden. Een' niet tijdig ontdekte weeffout bijvoorbeeld) beteekent immers zeker een verlies van; tijd en arbeidskracht, verlies van geld dusij En U heeft nu reeds gezien op hoeveel' plaatsen en door hoeveel factoren zich dat/ kan voordoen. Juist het voorkomen daarvan in ons modebbedrijf levert zooveel 'bei, sparing op, welke wij aan onze Cliënten' ten goede laten komen, dat zij bij ons voorj een uitstekenden Ulster slagen tegen eenl ongekend, en ook ongeëvenaard lagen prijs: Moderne, degelljk.verwerkte Ul sters tn onze bekende, goede kwa liteiten Inde nieuwste dessins, met mooie coupe en pasvorm, slechts Chique Ulsfers fri 2uiver«woMeit Velours, of Eng. Fantaslesioffen; met aangeweven rug en gewat» leerd-zijden. rugvoering, slechli NeLC&A -tnferv/ewj. Wat voert die man daaruit? Die onderzoekt de stoffen voor"onze Ulsters op'mogelijke weeffouten. We staan hier nml. in de afdeeling,"waar. onze controle der.kleedingstukken begint en eindigt. Is het onderzoek op kwaliteit in 't labor' ratonum U niet-voldoende? Daar'zijn'we nog"niet tevreden mee! Als 't monster goedgekeurd is, wordt naderr hand natuurlijk allereerst 'vastgesteld, of de geleverde stof daaraan gelijk is. Daarna wordt ieder stuk onderzocht op mogelijke weefr fouten. Zooals U ziet gebeurt dat op een van onderen verlichte glazen, plaat, welke alles aan 't licht brengt. En die plekken worden gemerkt? Juist! Bij het snijden der patronen vermijdt de coupeur- die plaatsen, zoodat er nooit een stuk in bewerking gegeven kan worden, dat later op grond van een weef; fout zou moeten worden afgekeurd! Verder wordt er voortdurend controle uit» geoefend tijdens de verwerking op de.ateliers 19H 222 252

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 4