JÜirata? CriterlK (üountii t Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. Uit Oost-Indië Gemengd Nieuws. ABONNEMENT: Per kwartaal ƒ3.25 (Beschikkingskosten 0.15) Voor het Buitenland bij Wcke- lyksche zending „6.— Bij dagelijksche zending „7.— Alles bij vooruitbetaling Losse 5 cent met Zondagsblad 7/2 cent dundagsblad niet afzonderlijk verkrijg No 2867 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. WOENSDAG 9 OCTOBER 1929 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels/L17V5 Elke regel meer „0.22Va Ingez. Mededetlingez. t van 1—5 regels *2.30 Elke regel meer *0.15 Bij contract belangrijke korting. J Voor het bevragen aan het bureau wordt berekendƒ0.10 J 10e Jaargang lit nummer bestaat uit DRIE bladen HET CHRISTELIJK-HISTORISCH BEZWAAR Indien het ons niet zoo vriendelijk verzocht was, zouden we zeker niet te rugkomen op het Christel uk-Historisch bezwaar, dat de vorming van een parle mentair Christelijk kabinet onmogelijk maakte. Immers, de toestand is thans zoo, dat we hebben een extra-parlementair ka binet van zuiver rechtsche constructie. Een parlementair kabinet-Ruys de Bee- renbrouck zou uit precies dezelfde per sonen kunnen bestaan en met hetzelfde program kunnen komen. Het verschil tusschen het een en het ander bestaat slechts daarin, dat een parlementair kabinet na een nederlaag in de Tweede Kamer zou moeten aftre den; en dat het tegenwoordige Minis terie hoogstens een lid kan laten vallen, maar het schip niet mag verlaten, als er geen andere scheepsraad gereed staat. Onder deze omstandigheden is het maar het beste zoo weinig mogelijk te spreken over de moeilijkheden, welke zich bij de Kabinetsformatie voordeden en de samenwerking der rechterzijde zoo gemakkelijk mogelijk te maker- Men zou haast kunnen zeggen, dat de wijze, waarop dit kabinet tot stand kwam, slechts theoretische beteekenis heeft. Evenwel, ook theorie heeft belang en ongetwijfeld zal straks bij de behan deling der staatsb.egrooting dit onder werp wèl ter sprake komen. Daarom zijn we gaarne bereid op eenige vragen van een belangstellend Christelijk-historisch lezer, in te gaan. !We zijn overtuigd, dat hij deze vraag •telt.„in de zuivere,bedoeling een betere „Verstandigung"- tusschen Je protes- tantsch-rechtsche groepen te bevorde ren, welke hij (zooals wii) een groote eisch van onze dagen acht". Naar aanleiding van ons laatste ar tikeltje over deze aangelegenheid (Maandag 30 Sept.) stelt hij de volgen de vragen: „Waar heeft "de Chr. Hist. Kamerfrac tie of het program van beginselen der Chr. Hist. Unie U aanleiding gegeven tot de veronderstelling, dat overleg tusschen de rechtsche groepen hij de Kabinetsformatie in strijd zou zijn met een of ander dieper beginsel? Is volgens U het a priori binden van hen Kamerfractie aan een regeerings- program wel overeen te brengen met een juiste interpretatie van het begrip „gevraagd overleg". Aangezien de A.-R. partij in Art. 7 van haar program de grondwet aan vaardt als uitgangspunt voor hervor ming onzer staatsinstellingen in Chns- telijken zin, kan dan de A.-R. Kamer fractie aan de hand der grondwet zich binden aan een regeeringsprogram buiten openbare behandeling in de Tweede Kamer? Ware het niet verstandiger geweest en In het belang van de staatkundige ont wikkeling der rechtsche prolestantsclie groepen, vertrouwend op de duidelijke beginsel-uitspraken dezer groepen in on derling vertrouwen samen te werken zonder bindend accoord? Een logische behandeling brengt o.i. mee, dat allereerst de vragen I en IV behandeld worden en daarna II en III. In het Program van beginselen der Chr. Hist. Unie kunnen wij niets vin den om te veronderstellen, dat o v e r - leg tusschen de rechtsche groepen bij de Kabinetsformatie door deze partij in strijd met een dieper beginsel wordt geacht. Het standpunt, waarop de tegenwoor dige Chr. Hist. Kamerfractie staat, vindt men vermeld in de briefwisseling met mr. Ruys de Beerenbrouck, welke op 8 Aug. 1.1. gepubliceerd is. Daarin wordt niet met zooveel woor den gezegd, dat men het overleg van de Kabinetsformatie uit den booze acht; maar niet onduidelijk wordt te ver staan gegeven, dat de partijen zich niet mogen vastleggen op een bepaald regee ringsprogram. Bij zoo iets moet men natuurlijk aan een diever beginsel denken en in dien geest schreef dan ook de Nederlander terwijl de Zuid-Iiollander zeer bepaal delijk van deze woordkeus gebruik maakte. Volgens dit blad kwam de roomsch-kath. en anti-rev. fractie „in strijd met het diepere beginsel, dat aan de rechtsche partijen gemeen is". Nu heeft De Nederlander de schrijver in de Zuid-Hollander wel op de vingers getikt, omdat hij de andere Christelijke groenen „beginselloosheid" verweet (al was het niet zoo kwaad bedoeldmaar het hoofdorgaan der Unie heeft in me nig artikel betoogd, dat alleen de Chr. Hist, fractie op 't goede pad was. Zij wilde de Regeering regeering laten en de Volksvertegenwoordiging niet over het kabinet doen heerschen, of ook omgekeerd. En daarom schreef het blad dan ook op 6 Aug. 1.1. „Tenslotte, wij aanvaarden voor eon oogenblik de schuld der Christelijk Histo- rischcn. Echter de schuld aan een goe de daad is en verdienste. En nu wa gen wij dc voorspelling, dat de houding der Christelijk-I-Iistorischcn al moge zij thans hebben geleid tot dfe teleurstel lende mislukking van de eerste poging van den Kabinetsformateur in de toe komst zal worden geprezen als een daad van goed constitutioneel beleid, die de kracht van hett parlementaire stelsel zal ten goede komen". Natuurlijk rees onmiddellijk na deze verklaring de vraag, hoe het vroeger dan toch wel gegaan is en hoe toen rechtsch-parlèmentaire kabinetten tot stand zij n gekomen We. hebben aanstonds gewezen op het overleg, dat in 1918 en 1922 aan de ka binetsformatie voorafging en meteen het manko van 1922 laten uitkomen, om de Nederlander duidelijk te maken, dat een vast, welomschreven accoord nood zakelijk is voor de goede gang van za ken. De pers heeft zich in de zomermaan den veel en met animo met deze vraag bezig gehouden en uit nagenoeg geen enkele Hoek, zelfs niet van eigen geest verwanten (except De Zuid-Hollander) kregen blad en fractie steun. Liever echter dan de lezer te ver moeien met citaten, omschrijven we kort, maar zoo objectief mogelijk, de loop der discussie. Direct had de Nederlander moeite met de vraag, hoe het mogelijk was, dat een beginsel zoo plotseling opdook, want vroeger scheen het dan toch geen be slag op de fractie gelegd te hebben. Het dagblad der Unie heeft toen als argument aangevoerd, dat gewijzigde omstandigheden wel eens meer licht kunnen verspreiden over een eenigszins verscholen beginsel en mogelijk haa men voordien ook wel gedwaald. Boven dien men waande zich geheel in de lijn van de Sayornin Loliman die immers in 1923 het tiental roomschen, dat de Vlootwet hielp ver-werpen, in bescher ming nam. Nu heeft de Nederlander van het beroep op Loliman niet veel plezier beleefd, want omstandig is met de stuk ken aangetoond, dat deze staatsman ui 1918 krachtig aan het overleg om tot een rechtsch regeeringsprogram te ko men, heeft meegewerkt. Waar dit niet ontkend kon worden, kwam de Nederlander ten slotte met deze verklaring: „Het is toch tastbaar, dat hetgeen in 1918 geschiedde heel iets anders was, dan hetgeen in 1929 aan de Christelijk-Histori- schen werd voorgesteld. Toen een.geza menlijk overleg, aanvankelijk onder lei ding van Dr. Nolens, ten slotte vervangen door den heer Ruys de Beerenbrouck, en een verklaring van instemming van den heer De Savornin Lohman, welke aller minst het karakter had van een verbin tenis. N u een uitgewerkt program, dat zonder eenig voorafgaand mondeling over leg werd aangeboden, en waarop een ver klaring van steun werd verlangd". Het is niet beleefd om van een ui if vlucht te spreken, maar het lijkt er toch veel op. Aangenomen, dat er verschil in me thode was, dan was dit toch zuiver for meel. In 1918 kwam Dr. Nolens ook met een program van zich zelf en het kreeg na overleg vasten vorm. Thans zond Mr. Ruys een program in, doch ook dit was voor wijziging vatbaar en de wen- schen der anti-rev. fractie zouden vol strekt niet genegeerd zijn. Vergissen we ons niet, dan zouden zelfs speciale verlangens bijv. meer Zon dagsrust bij de Spoorwegen, ingewil ligd worden. En voorts vroeg Mr. Ruys thans niet méér van de Chr.-Hist. fractie dan de Savornin Lohman in 1918 toezegde. Van een verbintenis is ook btf een parlementair kabinet zeker geen Maar met een sympathiebetuiging zonder meer, kan een kabinetsforma teur evenmin volstaan. Een bindend accoord, d.w.z. overeen stemming op hoofdpunten, is absoluut noodig om teleurstellingen als van 11 Nov. 1925 te voorkomen. Daarom Icon geen genoegen genomen worden met de verklaring der Chr.-Hist. fractie, dat het kabinet maar moest vertrouwen op haar waardeering van een Christelijk kabinet. Dat was na 1925 al te ge waagd. Het tiental roomschen, dat in 1923 tegen de Vlootwet stemde, werd dooi de Savornin Lohman in bescherming ge nomen: en in deze bescherming van de onmisbare vrijheid van de volksverte genwoordiger, zegt de Nederlan- d e r, ligt de verklaring voor de hou ding. thans door de Chr.-Hist. Kamer fractie aangenomen". Wij zien het anders. Mef dit beroep op Lohman had de fractie aan het over leg deel er. de regeeringsverantwoorde- lijkheid mee op zich kunnen nemen maar een stemming als op 11 Nov. 1925 ware dan van te voren veroordeeld. Ligt hierin misschien de verklaring- van de afwijzende houding? Over de andere vragen spreken we in een volgend artikel. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. Bij K.B. is aan D. Ilannema, dir. van het Museum Boymans, te Rotterdam, vergun ning verleend tot het aannemen van de versierselen van officier van de Orde van het' Britsche Rijk. BURGEMEESTERS. Bij K. B. is aan M. Q. Buys Ballot eenvol Voor het Internationaal Congres tot Rheumatiekbestrijding, dat van 13 tot 18 dezer te Budapest zal worden gehouden, is tot afgevaardigde van de Nederlandsche regeering benoemd dr. J. van Breemen te Amsterdam. AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den Minister ANTWOORDEN VAN MINISTERS HENGELEN MET VISCH ALS AAS. In antwoord op desbetreffende vragen van het Tweede-Kamerlid van Zadelhoff zegt de minister van Binnenlandsche Zaken dat hem niet bekend is, dat het verbod van het visschen met den hengel, geaasd met visch. weinig of geen doel meer zou treffen, nu de schakclvisscherij is toegestaan, en ook de zegcnvisschcrij reeds is of welda zal worden geopend. Voor de wijziging van de beschikking be treffende hot verbod vanhet visschen met den hengel, geaasd met visch in dezen ^in, dat de datum van 31 Octöbcv verandèrd wordt, bestaat geen aanleiding. SCHORSING VAN RAADSBESLUITEN. De houding der gemeenten Beerta, Belling- wolde en Meeden t.a.v. de orde maatregelen der burgemeesters. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft geantwoord op dc schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Hiemstra betref fende de bij K. B. van 30 Augustus 1929 ge schorste besluiten der raden der gemeenten Beerta, Bellingwolde en Meeden, alle strek kende tot nict-bckrachtiging van de ingevolge art. 1S7 der Gemeentewet door de burge meesters dier gemeenten uitgevaardigde al- gemcene voorschriften van politic en betref fende bespoediging van het in de overweging van genoemd K. B. bedoelde onderzoek. In dit antwoord zegt de minister dat even min als de verordeningmakende macht van den r.iiad in het algemeen, het recht, den gemeenteraden in art. 1S7 der Gemeentewet verleend, om door nict-bekraahtiging alge- meene voorschriften van poliffe te doen ver vallen door het Koninklijk schorsings- en vernietigingsrecht tot een doode letter wordt gemaakt; het schorsings- en envernietigings- recht is in een staatsinrichting als de onze gebouwd op decentralisatie, een onmisbaar instituut, aangezien zonder dit recht de staatsbouw zou worden ontwricht. GODSDIENSTONDERWIJS AAN DE WERKINRICHTING TE HOORN. In zijn antwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Bierema betreffen de de benoeming van een godsdienstleeraar aan de Rijkswerkinrichting te Hoorn zegt de minister van Justitie, dat inderdaad, zoo wel in 1927 als dit jaar, tot godsdienstleeraar bij de Rijkswerkinrichting te Hoorn een an dere predikant benoemd is dan die, welke door het college van regenten daartoe waren aanbevolen. De omstandigheden, waaronder de tweede benoeming moest geschieden, wa ren vrijwel gelijk, aan die bij de eerste benoeming. De minister is dan ook op soort gelijke overwegingen als bij de eerste be noemingen afgweken van de aanbeveling van het college van regenten, die gelijklui dend was aan die hij de eerste benoeming. Hieruit volgt echter niet, dat volgens het oordeel van don minister nooit een vrijzinnig predkant in aanmerking kan komen voor een benoeming tot godsdienstleeraar aan de betrokken Rijkswerkinrichting. In antwoord op schriftelijke vragen van den heer Braat betreffende verbetering van de toegangswegen tot de brug over de Maas bij Spijkenisse heeft de minister van Wa terstaat medegedeeld, dat nagegaan wórdt wat in deze ter verbetering kan worden ge daan. BOOTTREIN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND Het agentschap der N. V. Stoomvaart-Mij. „Nederland", de firma Kuyper, Van Dam en Smeer tc Rotterdam, meldt, dat de boot trein van het s.s. „Prinses Juliana", het welk 11 dezer te Genua verwacht wordt. Zaterdagmorgen 12 October a.s. te 9 uur 52 aan het Maasstation te Rotterdam zal aan komen. Aankomst te 's-Gravenhage (S.S.- station) 9 uur 45. DE ZEPPELINVLUCHT UITGESTELD TOT ZATERDAG WEGENS WEERSOMSTANDIGHEDEN Uit Friedrichahafen wordt gemeld: De tocht van de „Graf Zeppelin" boven Nederland, dié Donderdag a.s. zou plaats hebben, is uitgesteld tot Zaterdag. Indien het weer gunstig is, zal het luchtschip Vrij dagavond van hier vertrekken, zoodat het Zaterdag boven Nederland verwacht kan worden. Dit uitstel is te wijten aan het feit, dat de vlucht boten Silezië eerst Woensdag en Donderdag kon plaats hebben^ VERBETERING KIESSTELSEL ALGEMEENE VERGADERING DER NED. VER. TOT VERBETERING VAN HET KIESSTELSEL. In een vermoedelijk op Zaterdag 9 Nov. a.s. in den Haag bijeen te roepen algemeene vergadering zal de voorzitter van bovenge noemde vereeniging, de heer C. E. van Koets veld uiteenzetten welke'verbeteringen moge lijk zijn in het tegenwoordige lijstenstelsel waardoor drieërlei voordeel bereikt zou worden: I. Vermeerderde invloed der kiezers, waar door niet langer bijna uitsluitend de can- didaatstellinrj, maar eenigermate óók de stemminfi over de voorkeurvolgorde der can- didaten zal beslissen. II. Belangrijke vermindering van het thans ver over de honderdduizend loopende aantal van de ten gevolge der partijenversnippering verloren gaande stemmen. UI. Een band tusschen elk afgevaardigd' en een bepaald landsdeel, gelijk vroeger onder het stelsel der honderd enkelvoudige Kiesdistricten bestaan heeft. DE ALASTRIM In de week van 29 September tot en met 5 October is afgeleverd door de entstofin- richttag te Amsterdam koepokstof voor 175«46(> perspnen; te Rotterdam koepokstof voor'53,208 personen (waarvan 328 vaccina ties»,en 10.359 revaccinaties in de koepokin richting); te Groningen koepokstof voor 21.662 personen (waarvan 32 vaccinaties en 176 revaccinaties in de koepokinrichting), to taal voor 250,336 personen. In de maand September 1928 werd door de drie inrichtingen koepokstof verstrekt voor 17,909 personen en in September j.l. voor 949,766 personen. Encephalitis na inenting. In de week van 29 September tot en met 5 October werden zestien gevallen van en cephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op dc Volksgezondheid ge bracht Officieel communiqué. In de week van 26 Sept. tot en met 5 Oef. zijn in de gemeente Rotterdam waargeno men 13 ziektegevallen. Van 1 Sept. 1929 af kwamen voor 90 ziekte- met 11 sterfgevallen. Sedert het eerste waarnemen van de ziekte te Rotterdam zijn aldaar gemeld 296 ziekte met 16 sterfgevallen. Als voorgekomen in de gemeente Delft werden gemeld 13 gevallen, zoodat het aan tal sedert 1 September 1929 aldaar waarge nomen gevallen 203 bedraagt, zonder sterf gevallen. Voorts zijn in dezelfde week de volgende gevallen in andere gemeenten waargeno men: Pernis 1, Schiedam 3, Veur 1, Poort vliet 2, Brunssum 3, totaal 10 ziektegevallen. Bij de Ned. Spoorwegen. De directie van de Nederlandsche Spoor wegen heeft in een dienstorder aan het per soneel op plaatsen, waar alastrimgevallen voorkomen, aanbevolen, zich te laten vac cineeren of revaccineeren en daartoe over leg te plegen met den huisarts. NEDERL. KINDERZORGBOND JAARVERGADERING TE ZWOLLE. Dezer dagen heeft te Utrecht de Neder landsche Kindorzorgbond onder voorzitter schap van Ds. J. J. P. VaJeton uit Zwolle vergaderd. Uit het jaarverslag van den secretaris, Ds. Pierson te Rhencn, bleek o.a. dat op 31 December 1928 bij de aangesloten vereeni- gingen in verpleging waren 1433 voogdij en regs-3ringskindercn, van wie 1146 in ge zinnen en 2S7 in gestichten. Aan rijkssub sidie is ontvangen f 260.672.55. Bij de bestuursverkiezing is de heer J. Wolterbeek uit Bloemcndaal herkozen. In de vacature van mej. Van Oordt te Baam is gekozen Ds. M. Barendrecht, voorzitter van Kinderzorg te Utrecht. Besloten is tot het instellen van een bonds bureau, waartoe de aangesloten instellingen zich met haar vragen en moeilijkheden kunnen wenden. Meegedeeld is, dat Maandag 28 October in de Nicolaïkcrk te Utrecht een propa- ganda-avond zal worden gegeven. Uitvoerig is van gedachten gewisseld over verschillende onderwerp, o.a. over alastrim, schoolgeld voor voogdijkinderen, over pupillen, die bij meerderjarigheid on volwaardig zijn, over het verkrijgen van subsidie indien in een pleeggezin meer dan vijf pupillen zijn. Het bondsbestuur zal voorzoover noodig informaties inwinnen en daarna schriftelijk rapportceren. Bcsh.fM de volgende vergadering te lauden. RAAD VAN BESTUUR DER K. L. M. NIEUWE LEDEN GEÏNSTALLEERD RAAD VAN COMMISSARISSEN GEVORMD In de buitengewone algemeene aandeel houdersvergadering van de K. L. M. op 30 September gehouden, zijn volgens de nieu we statuten der maatschappij vier nieuwe leden van den Raad van bestuur benoemd terwijl voorts een raad van commissarissen is gekozen. In de gemeenschappelijke vergadering van de beide raden, gisteren ter geRgenheid van het tienjarig bestaan te 's-Gravenhage ge houden, zijn deze nieuwe leden van den raad van bestuur geïnstalleerd en is de nieuwe, raad van commissarissen gevormd. De raad van bestuur der maatschappij is thans als volgt samengesteld: ir. A. Wurf- bain, directeur Oost-Borneo-Maatschappij, voorzitter; mr. A. van Doorninck, thesau rier-generaal Departement van Financiën; E. Enthoven, gedelegeerd commissaris van de Deli-Maatschappij, vice-president van den Raad van Bestuur der Koninklijke Neder- landsch-Indische Luchtvaart-Maatschappij F. H. Fentener van Vlissingen, directeur het administratiekantoor „Unitas"; ir. J. A. Kalff, oud-directeur der Nederlandsche Spoorwegen; mr. G. van der Meulen, s taris-generaal hij het Departement van Wa terstaat; J. M. leiders, directeur Twent sche Bank; E. Th. de Veer, hoofd van het bureau Luchtvaart afd. A Departement van Waterstaat; L. C. Westenenk, oud-lid van den Raad van Nederlandsch-Indie. De samenstelling van den raad van com missarissen is: dr. C. J. K. van Aalst, pre sident Nederlandsche Handel-maatschappij: jhr. I. L. van den Berch van Heemstede, onder-voorzitter van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart; mr. D. A. Del prat, directeur Stoomvaartmaatschappij „Nederland"; G. A. Dunlop, directeur Nederlandsch-Indische Handelsbank; H. Jacobson, directie-assistent voor Nederlandsch-Indië aan de Bataafsche Petroleum-Maatschappijmr. J. B. Kan, se cretaris-generaal bij het Departement van Binnenlandsche Zaken; ir. J. E. F. de Kok, directeur Bataafsche Petroleum-Maatschap pij; dr. A. G. Kröller, van de firma Muller en Co; Paul May van de firma Lipman, Rosenthal en Co.; D. Ornstein, directeur Rot- tèrdamsche Bankverceniging; W. Wester man, oud-president-directcur Rotterdamsche Bankvereeniging; mr. J. Wolterbeek Muller, lid van de Internationale Commissie voor Privaat-Luchtvaartrecht. HELDEN DER ZEE FONDS HET VIJFDE JAARVERSLAG. Het verslag over 1928 van het Helden der Zee Fonds Domis Rijkers zegt o. m., dat het binnenkomen in 1927 van ruim f 19.000 en in 1928 van f 21.000 aan particuliere giften, de warme sympathie bewijst, welke in ons land bestaat voor de nederige behouders van-menschenlevens op zee. De aanvullen de steun van Rijkswege is van f 5000 ge bracht op f 7000 per jaar per rijkscom missie. 0 Het verslag herinnert aan de ramp van de „Prins der Nederlanden". Ten einde ver warring te voorkomen wordt er nog eens op gewezen, dat dit fonds in de allereerste plaats ondersteuning geeft aan de oude en arme redders en hun weduwen. Ondersteuningen werden in dit verslag jaar verleend aan 108, gratificaties aan 4 personen, nl. aan 80 oud-redders en 32 we duwen, tot in totaal f 19.S6S. Het verslag herinnert voorts aan het over lijden op 19 April van Dorus Rijkers en aan dat van de stichtster van het D. v. W.- fonds op 24 Mei. Het bedrag aan effecten is f 109.715. De balans sluit op een bedrag van f 172.188, het voordeelig saldo over 1928 is f 109.905, het fondsbezit was 31 Dec. jl. f 171.015. Het aantal leden bedroeg 31 Dec. jl. 2000. Het totaal der contributies is f 9242. UIT HET SOCIALE LEVEN. DE STAKING TE SLUISKIL. Het oordeel van een Chr. georganiseerds. De correspondent van de „Tel." heeft een onderhoud gehad met eenige Christelijk geor ganiseerde werklieden, die als hun meening te kennen gaven, dat het conflict uitsluitend ten gevolge van het optreden der moderne organisatie deze afmetingen heeft aangeno- Een hunner verklaarde onomwonden, dat met de geheele staking niets gewonnen zal worden. Verder zouden naar zijn meenir.g ook bij een eventueel gewonnen staking de grieven blyven bestaan, omdat de loonverschillcn, die voor sommige groepen onbillijk zijn, niet wor den weggenomen, daar een loonsverhocging van 5 cent per uur over de geheele linie wordt gevraagd. Naar de meening van dezen Chr. vakvereeni- gïngsbestuurder was het beter geweest een 4- tal loonklassen in te stellen en overigens het standpunt der directie te aanvaarden. Een groote grief onder de staters is, dat niemand iets meer ontvangt dan.de over het algemeen zeer tegenvallende stakersuitkeerin- gen, niettegenstaande de moderne bond onge veer f650 heeft gecollecteerd onder de arbei ders der in aanbouw zijnde ammoniakfabriek te Sluiskil, UIT DE GLASINDUSTRIE. Dreigend conflict te Niouw-Buinen. Men meldt ons uit Nieuw-Buinon, dat al daar bij de glasfabriek een staking op han den is. Er kon geen overeenstemming be reikt worden bij een onderhandeling tus schen de directie en de werknemers. Loonsverhooging moest zij afwijzen. Ver moedelijk is een ultimatum te wachten al er geen bevredigende oplossing komt. INGEZONDEN MEDEDEELING. PUROL en op! Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snf wonden, Ontvellingen en allerlei Hifidver wondingen Het verzacht en geneest UIT HET HOUTBEDRIJF. Uit Amsterdam bereikt ons het bericht, dat er in de Houthaven aldaar een wiilde staking is uitgebroken. Als oorzaak wordt gemeld, dat een wer ker, die tijdens de staking te Zaandam is opgetreden als voorman van de werkwilli gen, thans fungeerde als voorman bij de loa sing der houtbooten in de Amsterdamsche haven. Op alle 20 schepen, die gelost wer den, werd daarom het werk neergelegd. In totaal omvat de staking pl.m. 400 man. NEGEN TOKO'S VERBRAND. SOERABAJA, 7 October (Aneta). Heden nacht omstreeks drie uur zijn negen toko's in het Chineesche kamp op Babat afge brand. De schade bedraagt minstens een halve ton, en is door verzekering gedekt. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. SOERABAJA, 7 October (Aneta). De Gou verneur-Generaal heeft aan den Koning van Siam een telegram met goede reis-wenschen gezonden en met dankbetuigingen voor het vereerende bezoek aan Nederlandsch Oost- Indië. Aneta verneemt, dat het koninklijk paar van Siam in bewoordingen van goede tevre denheid zich heeft uitgelaten over de ont vangst op Java en Bali. H.H. M.M. hebben zelfs het voornemen te kennen gegeven zoo spoedig mogelijk, en vermoedelijk reeds over 3 jaren terug te keeren. Als dan zal de reis met Bali worden begonnen. Over dit eiland is de Koning enthousiast OP. STROOPTOCHT DOOR UTRECHT GEEF HUN GEEN HALVE CENT! Een onzer lezers deelt ons mede bezoek te hebben gehad van de zichzelf als evan gelisten voordoende Geleynse en Möhring. Deze met vrome praatjes opereerende „in wendige zendelingen" (let op in-wend-ig!) verleggen blijkbaar telkens hun terrein. Wij zullen echter niet rusten hen overal te sig- naleeren, gelijk we tot dusver gedaan heb ben en verzoeken daartoe de medewerking onzer lezers. Toen de abonné, die ons van de Utrechtsche strooptocht in kennis heeft gesteld, tot Gëleynse zei, dat hij alvorens hem financieel te steunen bij ons blad zou informeeren, betrok het gezicht van den „vromen" man, die daarna haastig afscheid nam. Wij kunnen het ons levendig voor stellen, want Geleynse en zijn vriend heb- nu eenmaal niet zeer aangename erva ringen van onzen kant opgedaan. Misschien heeft onze lezer uit het Stichtsche met zijn welwillende mededeeling, dat hij ons blad eerst even zou vragen of de zaak vertrouwd was, het juiste middel aan de hand gedaan om deze taaie parasieten van zich af te schudden. DAK INGESTORT Zondagnacht is het dak van een dubbele woning, bewoond door de arbeiders H. Nus- ser en J. Goor te Barneveld, met een vreese- lijk gekraak ingestort, zonder persoonlijke ongevallen te veroorzaken. Even later is de 77-jarige 'eigenaar J. v. Dijk, die in hetzelf de pand woonde en reeds eerder ongesteld was, overleden. VERDRONKEN. Te Dordrecht is de vrouw van een schipper, bevarende het schip „W iedersehen1', bij het aan boord gaan in de Dokhaven gevallen. Tien minuten later werd haar lijk opgeaald. Te Amsterdam is uit het water aan de Oos telijke Handelskade een lijk opgehaald, dat herkend werd als dat van een 20-jarige schip per uit Vreeswijk, die sedert 2 October ver mist werd. Te Amsterdam werd uit het water van den O. Z. Voorburgwal een drenkeling opgehaald, die in het ziekenhuis stierf zonder by kennis te zijn gekomen. Te IJmuiden is bij de Zuidpier een in verren staat van ontbinding verkeerend lyk van een vermoedelijk 45-jarig zeeman gevonden. Te Oldenzaal (Ov.) is afgebrand het woon- cn wagenhuis van den vrachtrijder Eleumers. Niets werd gered. Verzekering dekt de schade. Door onbekende oorzaak ontstond brand in perceel in de Frankenstraat te Haarlem waarin gevestigd is een slagerij van L. Eldik. Met vier slangen op de waterleiding tastte de brandweer het vuur aan en mocht erin slagen na eenige uren werken den brand te beperken tot de bovenverdieping. Deze brandde geheel uit. Verzekering dekt de schade. BRUTALE INBRAKEN Men melt ons uit Wassenaar: In den nacht van Zondag op Maandag is in deze gemeente op drie plaatsen ingebro ken in de omgevjvg van de Maaldrift. In een villa aldcar is uit de pantalon van mynheer welke in de slaapkamer hing eon bedrag van van f 3000 ontvreemd. Bij een rijwielhandelaar twee nieuwe rijwielen en bij den landbouwer H. B. een zoo gcod als nieuw rijwiel. De politie stelt een onderzoek in naar de brutale bedrijver of bedrijvers van dit misdrijf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1