Jltettore jCViïisdjf (iourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ABONNEMENT; ?a kwartaal 3^3 (Beschikkingskosten ƒ0.15)! -«« 0^5. foor bet Buitenland tij Weke- jjjksche tendingntr— pij dagelijksche tending „7«— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 1 /z cent ïondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2864 week Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 5893a ZATERDAG 5 OCTOBER 1929 AuVLü ..biaiËN; Van 1 tot 5 regelsL17VS Elke regel meer 0-22%' Ingez. Mededeelinger, van 1—5 regels*2^0 J Elke regel meer.0.45 j Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend ƒ0.10 l 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. IN GODS HAND Nu in verschillende deelen van het land een nieuwe ziekte heerscht, welke omdat een naam noodig: was alastrim noemt, komt het vraagstuk der vaccinatie weer sterk op den voorgrond. En het blijkt ons uit brieven van lezers, dat een eenvoudige uiteenzetting, hoe wy tegenover de ziekte en haar bestrij ding moeten staan, op prijs gesteld wordt. Wij willen aan die uitnoodiging gaar ne voldoen, doch wij moeten aanstonds het voorbehoud maken, dat wij slechts algemeene lijnen kunnen en mogen trek ken. Wat men doen of laten zal, blijft voor ieders persoonlijke verantwoor ding. Zeker geldt hiereen ieder zij in zijn eigen gemoed ten volle verzekerd. Bij deze dingen mag de Christen wel diep doordrongen zijn van de waarheid, dat alles in Gods hand ligt; ook zijn leven. Deze geloofswetenschap alleen geeft rust en vertrouwen, hetzij dat men het middel der vaccinatie aanwendt en Gods zegen daarover vraagt; hetzij men op achtenswaardige gronden meent, dat persoonlijke of plaatselijke omstandig heden hervaccinatie ongewenscht pï on- noodig maken. Men moet zich altijd weten in Gods hand, want er geschiedt geen ding bij geval, doch over alles gaat het voorzie nig bestuur van den almachtigen God. Hieruit volgt, dat wij positie kiezen zoowel tegenover hen, die de vaccinatie verheerlijken en daarop hun vertrouwen stellen, als tegenover hen, die gebrek aan inzicht toonen in de leiding Gods met Zijn schepping en het verweermid del verwerpen, dat wij uit Zijn hand ontvangen en dankbaar hebben te aan vaarden. Nog steeds is het standpunt, door Dr. Kuyper verdedigd en toegelicht, zooals hij het alleen kon, het juiste en beste. Nooit of te nimmer heeft hij kleinee rend of in afkeurenden zin gesproken over vaccinatie als voorbehoedmiddel tegen besmettelijke ziekten. Integendeel,1 hij heeft steeds het nut, de noodzake lijkheid en het geoorloofd gebruik van allerlei maatregelen welke men met een leelijken en onzuiveren naam verze kering noemt aangeprezen en verde digd. Alleen maar, tegen dwang, hoe dan ook en in welken vorm ook, rees krach tig verzet. De overheid, aldus heette het, zal en mag niet heerschen, noch over de consciëntie, noch over het lichaam der onderdanen. Alleen mag zij in tijden van epidemie, door isolatie en dergelijke middelen, de omgeving van aangetasten beschermen tegen besmetting. Ongetwijfeld is er een nieuw element in 't geding gekomen, sedert het gevaar van encephalitis (hersenvliesontsteking na inenting of herinenting) bekend werd. Hierdoor zijn ook zij, die anders geen bezwaar tegen dwang hebben, er toe gekomen, om de verplichte vaccina tie voorloopig op te schorten. Nu doktoren zelf toegeven, dat de ent stof van de laatste jaren niet steeds be trouwbaar was, was voorzichtigheid ge boden en begrepen zelfs vrijzinnigen, dat dwang ongeoorloofd zou zyn. Principieel is echter onze houding te genover het vaccinatievraagstuk niet veranderd. We verwerpen beslist en krachtig het standpunt van hen, die on der alle omstandigheden de vaccinatie afraden met een beroep op Jezus' woord„Die gezond zijn hebben den me dicijnmeester niet van noode, maar die ziek zijn". Want deze uitspraak heeft niets; let terlijk niets te maken met de vraag of wij maatregelen zullen nemen om ons onder Gods zegen te verweren te gen gevaren, welke dreigen. Indien dit zonde ware of gebrek aan Godsvertrouwen, dan was het verkeerd van Elia, dat hij zich aan de beek Krith door de raven liet voeden en in de woes tijn onder den jeneverboom een en an dermaal at van de l:oek, welke daar op kolen was gebakken. Dan handelen ook wij in strijd met Gods bevel en miskennen wij Zijn toe- voorzicht, indien wij regenjas of para plu gebruiken of in een dichte auto rij den om tegen regen en kou beveiligd te zijn en aldus ziekten te voorkomen. Niet zij', die de middelen, welke God schenkt, dankbaar aanvaarden en toe passen, in volkomen afhankelijkheid van Hem, die ze zegenen kan; maar zij die ze verwerpen, geven voedsel aan de meening, dat men op een middel zyn vertrouwen stellen kan en mag*. Zoo is het niet en mag het niet zijn. De vrijzinnige pers moge boos zijn over de uitspraakDs. Hagen te Delft heeft terecht tegen een paniek stemming gewaarschuwd en er den na druk op gelegd, dat wij het overwicht niet mogen leggen op inenten en medi sche dienst, maar de oogen moeten op heffen tot God. Want altijd geldt'het: Gij zij t in Gods hand. Het is er mee, als met het vaak kwa lijk begrepen en toch zoo duidelijke woord van Jezus, dat we aldus samen vatten al deze dingen zoeken de heide nen, doch gij, zet uw hart er niet op. Deze vermaning leidt niet tot wereld- mijding of verachting van aardsche goederen, maar waarschuwt ons om niet in het bezit op te gaan, doch ons hart te stellen op de vreeze des Heeren. Het aardsche goed waardeeren, doch den Gever eeren en aanbidden. Dit is de ware houding van den Chris ten, die Gods straffende hand in de ge- richten erkent, en nochtans kinderlijk- loovig van de middelen gebruik maakt om het gevaar te keeren voor zich en de zijnen. Dat de vrijzinnigen deze dingen niet verstaan, is voor een deel ook toe te schrijven aan de houding van hen, die de middelen verachten en het woord niet verstaan, dat Elia ging door de kracht derzei ver spijs, veertig dagen en veertig nachten, tot aan den berg Gods, Horeb. (1 Kon. 19 8). Maar het is ook de zonde der vrijzin nigen, die alles van het middel verwach ten, en Gods hand in deze dingen niet willen zien. Daarom ergert de vrijzinnige pers zich aan de eenvoudige, misschien niet in alle deelen gelukkig weergegeven, woorden- van Ds. Hagen, „dat wij de roede Gods hebben verdiend". Hoe men daarin iets eigengerechtigs kan zien, is ons een raadsel. Met het woordje wij buigen wij ons met heel ons volk onder de gemeenschappelijke schuld en het getuigt niet van nauwkeu rig lezen, als een vrijzinnig blad de schampere opmerking maakt, dat hier „een alastrim-epidemie voor Delft gere serveerd wordt". In onze kringen wordt de heen wij zing van Jezus naar de toren van Si- loam voldoende verstaan om te weten, dat wij menschen slechts een algemeen verband mogen leggen tusschen zonde en straf. Maar het wn-j^d is er en moet telkens nopen tot zelfonderzoek en schuldbelt) den. Tot verachting der middelen kan dit niet leiden. Integendeel, het bevordert de juiste verhouding tusschen het juiste gebruik daarvan en het biddend opzien tot Hem, die alle dingen bestuurt en in wiens hand ons leven is. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau de heer E. Th- Geesink, voorzitter van de hoofddirectie van de Nationale Bankvereeniging te Utrecht. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau A. Asscher kerk voogd van de Nederlandsch-Israëlietische Synagoge in de Rozenburgstraat te Amsterdam RIJKSARCHIEF. Bij Kon. besluit is bevorderd tot hoofdcom mies by het Algemeen Rijksarchief mejuf frouw mr. G H C Breesnee, thans commies bij die instelling. ARBEID BÜ Kon. besluit is: by het departement van arbeid benoemd tot adjunct-commies J- Gout thans tijdelijk schrijver 1ste klasse bij den dienst der werkeloosheidsverzeke ring en arbeidsbemiddeling: wegens huwelijk eervol ontslag verleend aan de adjunct-commies mej. AAM Snik; bevorderd tot adjunct-commies C. J. de Does thans schrijver 2de klasse. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE Bij besch. van den dir-gen der P.T.T is aangewezen als beheerder van het postkan toor te Den Haag Balistraat de commies H. van der Made. DE TABAKSWET Een wetsontwerp is ingediend tot verlen ging van den termijn, genoemd in art 88a der Tabakswet 1921, laatstelijk gewijzigd bij het eenig artikel der wet van 29 Dec. 192S. De toelichting zegt, dat aan bestendiging van de bepalingen van art. 8Sa der tabaks wet 1921 nog steeds behoefte bestaat Wel is bij een onlangs opzettelijk ingesteld onderzoek aan het licht gekomen, dat van een aantal op grond van dat artikel ver leende ontheffingen, die bij het departement van financiën nog als geldend geboekt ston den, geen gebruik meer werd gemaakt, zoo dat er op 1 Juli 1929 van het oorspronkelijk aantal van 2262 metterdaad nog slechts 426 waren waaraan nog behoefte bestond, doch tevens is gebleken, dat voor de houders dier laatste ontheffingen de moeilijkheden, ver bonden aan het verkrijgen van een volledig aan de eischen der wet voldoende werk plaats, nog in ernstige mate bestonden. Lettende op het feit, dat het toezicht op deze kleine fabriekjes tegenwoordig minder moeilijkheden oplevert dan vroeger, meent de minister van financiën, dat de in art. 88a der tabakswet 1921 genoemde termijn zonder groot bezwaar opnieuw met een jaar kan worden verlengd. DE ZOMERTIJD UIT HEDEN DE LAATSTE DAG. Morgen vroeg om 2 uur, dat 3 uur heeten, als de loop der dagelijksche dingen op 't doode punt is gekomen, gaat de win tertijd in. Wie geen abuizen wil maken, zal ver standig doen hed»enavond, b.v. om 10 uur, de klok op 9 te zetten. Het uurwerk heeft zich dan reeds bij de voorbaat gecon formeerd aan de stadsklok, welke het ge meentelijk leven beheerscht. DE MILLIOENENNOTA De Centrale Commissie voor Bezuiniging, ingesteld door de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, heeft zich naar aanleiding van de nilllioenen-nota en de verschillende hoofdstukken der Rijksbelasting 1930 met een schrijven tot de Tweede Kamer ge wend, waarin zij constateert dat de voldoe ning over de financieele resultaten grooter en de vooruitzichten voor de toekomst hoop voller zouden zijn geweest, indien niet het kleinste doch het grootste deel der gunstige resultaten ware te danken aan goede be zuinigingen, d.w.z. aan het streven om door doelmatige organisatie van de diverse tak ken van Staatsdienst met minder kosten hetzelfde resultaat te bereiken. Krachtige en doortastende maatregelen zullen nog noodig zijn om meer efficiency in de staatshuishouding te verzekeren en daardoor de voorziening van yeuwe behoef ten mogelijk te maken bij niet te zwaren druk van de belastingen. Het heeft de commissie bepaald teleurge steld, in de financieele nota van den Minis ter niet meer terug te vinden het in vorige jaren door hem voorgestelde beginsel: op vangen van het normale accres der uitga ven door bezuiniging en bestemming van het accres der inkomsten door belastingver laging. De commissie spreekt op grond van de be schikbare gegevens als haar overtuiging uit, dat van verdere verzwaring van belasting druk geen sprake mag zijn, doch dat inte gendeel ernaar gestreefd moet worden om zoo spoedig mogelijk tot verdere belasting verlaging over te gaan. Allereerst noodig blijft vermindering door zuiniger en doelmatiger organisatie van alle uitgaven, die daarvoor in aanmerking ko men. Krachtige maatregelen zijn noodig om nryeer systematisch dan tot dusver geschied de te komen tot doelmatiger organisatie van de Staatshuishouding opdat met zoo ge ring mogelijke kosten zoo groot mogelijk resultaat worde bereikt. ZUID-AFRIKA EN NEDERLAND Het winterseizoen is weer aangebroken en daarmee de tijd van vergaderingen, lezingen en voordrachten. Een onderwerp: Zuid-Afrika, is, zoowel voor de ouderen die zich de sympathie voor Transvaal herinneren, als voor de jongeren, die er van gehoord hebben als het land van dc Boeren, van goud en diamanten, bij uit stek interessant. Dat land, zoo groot als half Europa met 'n voor het grootste deel Hollandsche bevolking, met 'n eigen volksbestaan en souvercin on- afhankelijkcn status, dat een eigfn vlag heeft, de oude van Riebecek-vlag, oranje, blanje, bleu, en eigen gezanten aanstelt o.a. in ons land, vraagt meer dan ooit onze be langstelling en ons medeleven. Nog te weinig is men zich hier bewust van de toekomstmogelijkheden daar, ook voor velen in ons land. Om dat land en die mogelijkheden meer bekend te maken, verleent het Secretariaat van de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging, ook dit jaar weer gaarne zijn medewerking bij het organisceren van Zuid- Afrika-avo^den en beschikt het over een 29- tal rolprenten, technisch en anderszins, uit stekend verzorgd, die een duidelijk beeld geven van het moderne Zuid-Afrika. De voorraad films van vorige jaren is herzien, een aantal films zijn door andere vervangen, sommigen, die door het gebruik eenigsx.ins geleden hadden, zijn vernieuwd. Zij die het land der stamverwante Afri kaners voor zich en hun Vereeniging, kring of club, beter willen leeren kennen, kunnen zich richten tot het Secretariaat van de Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Vereeni ging, Keizersgracht 141, Amsterdam-C., dal gaarne verdere inlichtingen geeft. MR. Z. VAN DEN BERGH IS ERNSTIG ZIEK. Uit Laren wordt gemeld: Naar wij vernemen is Mr. Zadok van den Bergh, oud-wethouder der gemeente Amster dam ernstig ziek. TEGEN HET ALCOHOLISME De laatstgehouden vergadering van de Nationale Commsisic tegen het Alcoholisme werd voor het eerst sinds vior jaren we der gepresideerd door haar voorzitter, Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, die in zijn openingswoord dank bracht aan Ds. Mon- tijn voor het gedurende- zoo langen tijd waarnemen van zijn functie. Voor verder begonnen werd niQt het af werken der agenda besprak de voorzitter enkele belangrijke feiten die zich hadden voorgedaan gedurende den tijd. dat hij niet zelf aan liet N. C. A. werk deelnam. Hij wees allereerst op de belangrijke bijeen komst in Januari van dit jaar onder zijn leiding in den Haag gehouden van voor aanstaande mannen op het gebied der drankbestrijding uit v -VI--th landen, met als gevolg een nota, <1 in G •nëvo over handigd zal worden en I u Volken- ibond de belangrijkheid van 'net alcoholisme en zijn bestrijding in het licht stelt. Ver meld werd de teleurstelling gewekt door het niet verder in behandeling nemen van de ingediende drankwetsherziening. Eindelijk werd de aandacht gevestigd op het feit, dat het ledenaantal de drank- bestrijdersvereenigingen de laatste jaren niet voldoende aanwas vertoont. Dit zal on getwijfeld mede te wijten zijn aan de na- oorlogsche inzinking van het idealisme, die we op allerlei gebied zien intreden; slechts de jeugdbeweging kan op vooruitgang roe men. Het élan in den kring der N. C. A. zal er niet te minder om zijn. Besloten werd, dat dc brochure: „de Diensttijd van Jan Drenth" in 10.000 exem plaren onder de miliciens zal worden ver spreid. Medegedeeld werd de oprichting van de Verzekeringsmaatschappij „Do Amethyst", die zich ten doel stelt de verzekering tegen ziekte en invaliditeit door ongevallen, ter wijl ook de varia-verzekering ter hand zal worden genomen. Door middel van de ba ten uit deze verzekeringsmaatschappij zal de instelling van een Wetenschappelijk In stituut voor de bestudeering van het Alco holvraagstuk bevorderd worden. Aan do Directie der Ned. Spoorwegen zal verzocht worden de alcoholreclame voortaan uit den reisgids weg te laten. Getracht zal worden een onderzoek in te stellen naar het alcoholgehalte van als al coholhoudend te koop aangeboden zoetighe den. Naar de in ons land geldende tapver- boden en de gevolgen daarvan zal mede een onderzoek worden ingesteld. Leger en Vloot. OVERGANG VAN BEROEPSOFFICIEREN. In verband met het incompleet aan offi cieren der infanterie en der artillerie van het leger hier te lande wordt voor een nader te bepalen aantal reserves 2e luitenants der infanterie en der artillerie de gelegenheid opengesteld, om naar het corps beroepsoffi- ceiren onderscheidenlijk der infanterie en der artillerie met aanvankelijke bestem ming voor de onbereden artillerie over te gaan. De voorwaarden zijn vermeld in een mi- nisterieele beschikking van 3 Oct. j.l. De adspirant, die voor overgang in aan merking wenscht te komen, zal daartoe 25 Oct. a.s. het verzoek aan den Minister van Defensie moeten doen, door tusschenkomst van zijn corpscommandanL Land- en Tuinbouw. ONZE GRAANBOUW Invoer Uitvoer (in tonnen van (in tonnen van 1000 K.G.) 1000 K.G.) -Tarwe 413,308 6,675 Mais 599,248 10,303 Rogge 58,804 4,406 Gerst 188,094 13,713 Haver 64,548 4,462 „De Boerderij" teekent hierbij aan: Waar het tekort aan granen zoo groot in Nederland is, zal voor vele streken zeker ernstig moeten worden overwogen, of men daar niet een grooter percentage van het bouwland met granen .moet betelen. Terecht werdt den laatsten tyd gewaar schuwd tegen een te snelle overgang naar den tuinbouw. Maar ook voor vele landbouwbe drijven wordt het meer de vraag, of van ge wassen als aaidappels en suikerbieten de laat ste jaren geen te groote oppervlakten zijn verbouwd. Granen vragen weinig arbeid; de verbouw kan voor een belangrijk deel machinaal be oefend worden. En al is de prijs de laatste jaren zeker col: aan den lagen kant, toch krijgt men bij deze gewassen nimmer, dat tie opbrengst bijna onverkoopbaar is, zooals b.v. by aardappels liet geval kan zijn. Kiest men van de granen de beste soorten, terwijl deze rationeel worden bemest en zoo veel mogelijk werk met de machine geschiedt, dan worden de financieele uitkomsten onge twijfeld beter, dan ze de laatste jaren van •tie andere ~ewassen zyn geweest. ROTTERDAM. 'BESTRIJDING VAN DE ALASTRIM DE VRAGEN VAN MEJ. GROENEWEG. Ter beantwoording van vragen van mej. Suze Groeneweg herinneren B. en W. eraan dat bij de te nemen maatregelen ter bestrij ding van alastrim rekening moet worden gehouden met de betrekkelijke wettelijke voorschriften. Volgens bekomen inlichtingen zal binnenkort de nieuwe wet houdende voorziening tegen besmettelijke ziekten van 21 Juli 1928 in werking treden. Alsdan zul len meerdere maatregelen van overheidswe ge kunnen worden genorfien o.a. ten aanzien van de isolatie. De meeste gevallen van aan gifte van behandelende geneesheeren gaan gepaard van een aanvrage om opname in een ziekenhuis, waaraan denzelfden dag wordt voldaan. Indien de huisarts twijfelt omtrent het stellen van de diagnose wordt de patiënt zoo spoedig mogelijk bezocht door een medicus van den G.G.D. en indien ala strim wordt geconstateerd, wordt op opname in het ziekenhuis aangedrongen. Deze pa tiënten worden, indien zij daartoe bereid zijn, eveneens steeds onmiddellijk opgeno men. Na opname van een patiënt in een zie kenhuis wordt de verlaten woning ontsmet overeenkomstig de aanwijzingen van de G.G.D. Den gezinsleden wordt dringend aan geraden zich te laten inenten, zoo dit nog niet heeft plaats gehad, c.q. wordt deze di rect toegepast, terwijl toezicht wordt ge houden, totdat de incubatietijd verstreken is Wanneer een persoon, die met lijders aan alastrim in contact is geweest, zich niet wenscht te onderwerpen aan de maatrege len, welke de G.G.D. noodig oordeelt om ver breiding van die ziekte voorkomen, heeft het college dezen dienst gemachtigd van een en ander mededeeling te doen aan hen, bij wie die persoon in dienst is. In het Gemeentelijk Ziekenhuis aan den Coolsingel waar een alastrim epidemie heeft geheerscht zijn op 30 en 31 Juli alle patiën ten en het geheele personeel ingeënt Toen bij velen de enting geen zichtbaar succes had, zijn van 5 tot 9 Augustus deze perso nen nog eens ingeënt en toen op 13 Augus tus nog eenige gevallen van alastrim in het ziekenhuis voorkwamen is de geheele zie kenhuisbevolking nog eens met nieuwe pok stof ingeënt. Na 3 September is geen enkel nieuw geval meer in het ziekenhuis voor gekomen. Met een vijftal naburige gemeen ten is overeengekomen, dat onder bepaalde voorwaarden, waaronder de eisch, dat de plaatsruimte voor Rotterdamsche patiënten zulks zal toelaten en zij zich verbinden om de door den G. G. D. noodig geoordeelde maatregelen te treffen, patiënten uit die ge meenten in Rotterdam kunnen worden op genomen. Zoolang de enting nog niet voldoende is toegepast wordt het gevaar, dat de ziekte blijft smeulen niet denkbeeldig geacht Zoo dra was vastgesteld roet we'ke ziekte men te doen heeft, is op ruin^e schaal gelegen heid gegeven tot kostelooze inenting. Mede dank zij de medewerking van de pers wordt voortdurend bekend gemaakt dat vaccinatie het eenig afdoen-d middel is. B. en W. moen- nen dat de propaganda voldoende is ge weest. Ten opzichte van Hoek van Holland wordt medegedeeld, dat zich daar tot Hol land wordt medegi leeld ,dat zich daar tot heden geen gevallen van alastrim hebben voorgedaan. De indruk van den directeur van den G. G. D. is, dat de gevoerde propa ganda en het aantal sterfgevallen het zich doen inenten van alleen in de jeugd inge ente personen heeft doen toenemen. DE AARDAPPELPRIJZEN. Men meldt uit Oostelijk Groningen: Daar het aanbod verre de vraag overtreft, daalt de prijs der aardappelen met den dag en wordt voor f 1.251.50 verkocht per HL-, dikwijls zelfs uitgezocht. Vele menschen schaffen biggen aan, om met aardappelen te voeren. DE RUNDERHORZEL. Tydens de vergadering van de Rundevhorzel bestrydings-Commissie te Utrecht op 24 Oc tober a.s. zal een propaganda-film vertoond worden. Op deze film worden de ontwikkeling van de horzel, de door haar veroorzaakte schade en de verschillende bestrydings-methoden in beeld gebracht. SURINAAMSCHE ANANASSEN. Sedert eenigen tijd worden proeven genomen met den aanvoer van Surinaamsche ananassen. :n afgekoelde ruimen aan boord van de schepen «Ier Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij Een deel der aangevoerde vruchten werd geconserveerd en in bussen gedaan teneinde te kunnen uitmaken of de Surinaamsche ana nas ook in geconserveerd en staat hare hoe danigheden zou blijven behouden. De resultaten zyn bevredigend geweest. De proeven zijn thans voortgezet- Er zijn vruchten naar ons land verscheept In koelruimten, die op een vooraf berekende temperatuur zijn gehouden. De vruchten zyn voor de volle honderd procent in goeden staat overgekomen. Het ligt thans in het voornemen een derde proefneming te doen plaatshebben, nu in ge ventileerde ruimen, daar aan het vervoer in koelruimten het bezwaar van hoogere vracht prijzen is verbonden, v wanneer de vruchten h er ter mari.i lui moeten wor den gebracht, op de i jor te bedingen prijzen ook van invloed zullen zyn. DE ..SPAANSCHE" TOREADOR Alfonso Hoera! Primo de Rivero Pief, paf, poefl Met den laatsten trein die Donderdag uit Brussel arriveerde kwam op het sta tion D.P. een allerwonderlijkst heerschap mee. De wonderlijkheid zat hem niet zoo zeer in z'n kleeren, dan wel in z'n spraak en zijn gebaren. De man sprak in levendige gebarentaal den agent aan, die voor het station was geposteerd en gebruikte voorts woorden, waarvan de agent niets, maar dan ook niets van begreep. Er kwam iets van voor van 1000 peseta's, maar meer kon de agent uiet opvangen. Daarom nam hij den vremdeling maar mee naar het bureau, waar een inspecteur aanwezig was, weionderlegd iri velerlei ta len. Deze sprak den man aan in het Fransch, maar dat begreep deze niet, met het Duitsch en het Engelsch ging het ook al niet, wat wel zonderling was, daar zee lui in den regel toch wel Engelsch kennen en men vermoedde, dat het een zeeman Het eenige wat er uit de wonderlijke ratjetoe van woorden was op te maken was, dat hij in den trein was beroofd van 1000 peseta's. Dit laatste feit leidde het onderzoek in de richting van Spanje en inderdaad scheen het dat men hier met een Span jaard te doen zou hebben. Spaansch kende de Inspecteur niet, maar hij besloot toch eenige proefnemingen te nemen en zeitle vragend: „Alfonsó?* waarop de man direct hartstochtelijk riep: „Hoera!" Een tweede proef werd gewaagd en de inspecteur zeide nu: „Primo de Ri vera'?", maar ziet, nu maakte de man een verachtelijk gebaar en riep: „Pief, paf poef!" Terwijl de justitioneel e afdeeling voor bereidingen ging treffen om een onderzoek in te stellen naar het verdwijnen van de 1000 peseta's, ging men door met het on dervragen. Men vermoedde wel dat «1e man van hier met een schip door zou gaan naar Spanje, maar hem was niet aan het ver stand te brengen wat nu eigenlijk een schip 'was. Men heeft daarop een schip geteekend on op den voorsteven gewezen om den man den naam van dit schip te laten invullen. Tot aller verbazing zette hij er zijn eigen naam op. Zou men hier dan wellicht met zoo'n be roemdheid te doen hebben, dat er een schip naar hem was genoemd? Intusschen werd steeds sterker den in druk, dat de wonderlijke vreemdeling een Spanjool moest zijn. De inspecteur peinsde zich de hersens moe om alle mogelijke Spaansche woorden, die hij wel eens gehoord of gelezen had. in 't gheeugen te-roepen. Wie weet kon zoo 't wederzijdscb contact niet wat ste viger worden. „Toreadorl" zei de inspecteur, en 't sue ces van dit ééne woord bereikt, was ge DE ZONDAGSSCHOOL EN DE BLOEIENDE CHR. SCHOOI? In onze landelijke huiskamer werd in mijn jeugd Zondagsschool gehouden. Eeo ecme, evangeliscerendc Zondagsschool. Want, behalve de enkele kinderen uit twee k drie Christelijke gezinnen, kwamen er veertig tot zestig leerlingen uit 'n „heidensche" omge ving. Maar aldus de redeneering zoo'n Kerstfeest was wel aardig en overigens, „kinderen mogen wel een beetje aan gods dienst doen". Bij ons vertrek liep de Zondagsschool eenigszins gevaar. Doch precies op 't juiste oogenblik vestigde zich in de buurt een amb tenaar, die onmiddellijk bet werk overnam. Dezer dagen dreef een onbestemd heim- weegevoel mij naar de plaa<ts, waar een» mijn wieg stond. Vlak in de buurt zag ik een mooie Chris telijke School met onderwijzerswoning staan. Hoeveel kinderen gaan daar op, vroeg ik. Precies honderd drie en dertig, luidde het antwoord van het zeer ijverige bestuurslid. Dan moeten ze zeker wel een uur en lan ger loopen, merkte ik weer op; want hier in deze toch al schaars bevolkte buurt, zijn niet zooveel kinderen voor een Christelijke School. Ge vergist u, werd me geantwoord. De kin deren wonen op z'n hoogst een kwartier van de school; precies zoover als wij vroeger moesten loopen naar de Openbare School, welke uit deze buurt haast geen kinderen meer krijgt Ik stond perplex en vroeg nadere toelich ting. Deze was even eenvoudig als verblij dend. De man, die de Zondagsschool gered had, liet de rijpere jeugd niet aan haar lot ovey, maar stichtte vereenigingen. De Kerken, opmerkzaam gemaakt op het erlangen naar geestelijke bearbeiding, bouw- den Evangelisatielokalen. Gereformeerden en Hervormden werkten, niet altijd even broederlijk en ook niet even krachtig, soms noodgedwongen samen, en een school voor Chr. Nat. Schoolonderwijs kwam tot stand. De kwieke bestuursleden hadden een flin ke lap grond gekocht, een stuk ervan weer voordeclig verkocht en hebben nu nog een aardige hoek over om een woning voor een onderwijzer te bouwen. Ziedaar de zegen van de Zondagsschool. Die zal elders ook wel gezien worden. Maar gij verstaat het, dat ik er, in deze voormalige heidenwereld, ten zeerste door getroffen werd. Al heb ik dan persoonlijk bijna geen déél aan den arbeid gehad, ik heb toch weer be ter begrepen, wat de psalm zegt: Die hier bedrukt met tranen zaait; zal juichen, als men vruchten maait! Vruchten voor dfe eeuwigheid! woonweg verbluffend. De vermoede Spanjaard maakte dadelijk wilde offensieve bewegingen met een denkbeeldig zwaard naar een denkfceeldi- gen stier. En de inspecteurskamer van het Rotterdamsche politiebureau scheen plots veranderd in een Spaansche arena, waar 't zeer heet toeging. De toreador ging geweldig te keer en van de „publieke tribune" werden dp ge bruikelijke aanmoedigingskretcn gehoord. Maar de zuidelijke geestdrift voor bloe dige stieren-gevechten is ons, koele Hol landers. nu eenmaal vreemd, en daarom snikte de toreador af en toe: „Olanda! Olanda!" in welke verzuchting hij zijn leed scheen uit te drukken over de weinige belangstelling, die hij van de zijde van 't publiek ondervond. Maar eindelijk was 't gevecht ten einde, de denkbeeldige stier met 't denkbeeldige zwaard neergeveld. De overwinnaar boog naar alle zijden om de hulde der menigte in ontvangst te nemen, en in de meest sierlijke houding bleef hij staan «oor een jeugdportret van de Koningin. De tri- omfeerende toreador maakte zijn referen tie voor de hoflage Het tooneel was zeer indrukwekkend geweest, maar had nochtans den inspecteui niet de gewenschte klaarheid gebracht Daarom werd met den vermeenden Spanjaard een bezoek aan de havens ge bracht Men sprak met Spaansche en Itn liaansche gezagvoerders, maar niet éér van hen vermocht den toreador te begrij pen. Toen kwam de ontknooping van 't dra ma. De pseudo-toreador bekende een hee gewone Rotterdammer te zijn. wien doo een kennis in Spanje een baantje was aan geboden en nu naar een middel zocht on: zoo goedkoop mogelijk in 't rijk van Ko ning Alfons te komen.... Gemengd Nieuws. HET HONIGGEWIN. De honigopbrengst blijkt in Noordnostelyl Overijssel en Zuidoostelijk Drente zeer gerin; te zijn. wat een gevolg is van den strenger winter, waardoor de heide op vele plaatsen is doodgevroren. TWEE MALEN VAN DEN DIJK GEREDEN Men meldt ons u t Werkendam: Woensdagavond reed naby den Oudemdyk. de vrachtauto van den graanhandelaar J. Meerburg te SI eeuw ijk boven van den dijk. De wagen was geladen met meel. De heer Meer burg huurde tydelyk een andere vrachtauto en reed Donderdagmiddag naby de Kozakken, stoep alhier eveneens van den dijk. Direct snelden verschillende menschen toe en met behulp van een andere auto werd hij op den f'ijk gebracht- Eerstgenoemde wagen was zwaar gehavend. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN MOTOR. Te Dinteloord heeft op den Steenbergsehen eg een ernstige botsing plaats gehad tus- lien de auto's n den landbouwer C T. en 'Ie motor van II v. S. De laatste verloor veel bloed en mr >r 't Diaconessenhuis te Breda vervoc. den. Een paar teenen 'TTOfsten vei T i, l .amputeerdL

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1