Leiden's Onfzet VRIJDAG 4 OCTOBER 1929 TWEEDE BLAD PAG. 6 FEESTVREUGDE IN DEN REGEN ;s-. t V&f ZOU DE OPTOCHT DOORGAAN OF NIET?. v HARING, WITTEBROOD EN GEURIGE HUTSPOT WAT EE ALLEMAAL TE DOEN WAS Met plagerige tikjes pijpestraalde gister morgen een gestadige regen tegen de ramen der Leidenaars toen ze de oogen zich uit wreven om te zien of hun optimisme van den vorigen avond, toen de schijnbaar uit geschreide hemel zich goedaardig boven hen uitspreidde, gerechtvaardigd was geweest. Eilacie, de egaal-grauwe lucht en de glimmende straatkeien voorspelden weinig goeds en al was men voor de gewone fees telijkheden niet zoo bang, dadelijk rees de vraag of de optocht wel door zou gaan en als antwoord op die vraag kon men alleen bij zichzelf overleggen: Als het zoo blijft niet, maar je weet niet of 't zoo blijft. Dat was de troostrede en daardoor gesteund heeft men zicht alvast de morgenuren maar niet laten vergallen en in zooverre dat mogelijk was den dag met een hoopvol hart ingezet. Alvorens we echter aan den eigenlijken dag beginnen, dienen we eerst nog even op den dag, daaraan voorafgaande terug te komen. 2 October. Vooral dos avonds was het op straat zeer goed te merken dat er „een groot ding ging gebeuren" den volgenden dag. Men genoot vast een beetje van dc voorpret, door zich te organiseeren in vrienden- en vriendinnen- groepen opdat men op den feestdag niet zoo vreemd tegenover elkander zou staan. De taptoe bleef ditmaal achterwege, wat misschien wel te betreuren was maar overi gens aan de gezelligheid geen afbreuk deed. „Dik Trom." In de stadsgehoorzaal werden des middags en des avonds een tweetal voorstellingen ge geven van het bekende kinderspel „Dik Trom" in drie bedrijven, naar het boek van C. Joh. Kieviet, door het genootschap Jcugd- Amusement onder leiding van Petro Beuk- man. De waarde van dit stuk uit een paedago- gisch oogpunt, laten we liever maar in 't midden, maar feit is 'het dat de zaal van kinderen van het begin tot liet eind geboeid is door het min of meer sensationeele spel. Zó:"» leefde ze mee, dat ze eenparig met een groot geschreeuw de stem verhieven tegen de vrek en tegen de veldwachter Flipsc en dat ze uit volle borst het lied van Dik Trom Bieobruldcii. De helden uit het overbekende boek kwa men bijna allen ten tooneele en ze werden door de kinderen als oude bekenden begroet. Het spel was over 't algemeen heel goed ver zorgd, al vinden we de figuur van Dik Trom zelf niet zoo heel bijzonder geslaagd, maar we kunnen ons voorstellen, dat het moeilijk is deze rol goed te bezetten. Vader Trom had overigens gelijk: „Het was een bijzonder kind, dat was het." Bij de middagvoorstelling waren door hot Bestuur van de 3-October-Vereeniging genoo- digd de kinderen van: het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis; het R. K. ge sticht „De Voorzienigheid", het Centraal Isr. Wees- cn Doorgangshuis; het Kinderhuis „Voordorp" te Leiderdorp; het Kinderhuis „Nieuw Voordorp" te Voorschoten, het R. K. Weeshuis aan de St. Jacobsgracht, het St. Jozefshuis „St. Gei'. Majilla" en voorts de kinderen van de Leidsche Politie-agenten en van de onderofficieren van het 6e Reg. Veld- Artillerie, Wijdings Zangdlenst. An den vooravond van den grooten dag werd evenals vorig jaar ook thans weer in de Hooglandsche Kerk door bet kerkkoor „Ex Animo" een wijdings-zangdienst gehou den, die onder leiding stond van Dr. J. Riemens. Het is altijd een hijzonder genot ln de eeuwenoude kerk met haar heerlijke bouw vormen gewijde liederen te hooren zingen en ook dezen avond, ja in 't bijzonder dezen avond, bij de herdenking van een historisch feit, moest de historische omgeving alleen reeds wijding geven aan de ziel. Het kerkkoor heeft onder leiding van den heer H. de Wolff uitnemend zijn best ge daan en hetzelfde mag gezegd worden van het kinderkoor, terwijl de hegeleiding bij Mej. M. Schroot te Rotterdam in goede han den berustte. Dr. J. Riemens hield een lcorte herden kingsrede waarin hij wees op de punten van tegenstelling tusschen Philips II en Willem de Zwijger. Philips II was de man, die niets onzien- de, de roomsche leer wilde handhaven. Op de meest straffe cn gevaarlijke wijze tracht te hij ook Nederland Roomsch te houden. Willem de Zwijger daarentegen was een heel ander man. Aanvankelijk zelf katholiek wilde hij aan het geloof uitbreiding geven op vreedzame wijze zonder gruwelen, maar met vaste overtuiging. Daarom was hij een voorstander van gewetensvrijheid. Toen de hervorming meer en meer veld won en hij inzag de dwalingen van het Roomsche ge loof, ging hij echter tot het protestantisme over. Philips II heeft steeds met alle hem ten dienste staande middelen Willem de Zwij ger tegengewerkt. Tenslotte is het hern ge lukt op laaghartige wijze over zijn tegen standers te triumpheeren. Toch kon hij niet verhinderen dat, middellijk door Willem de Zwijger, het protestantisme meer en meer veld won. Daarin was weer duidelijk te zien de hand van den Heer, die gezegd heeft: Ik zal het rijk der duisternis beschamen, dat het niet meer wezen zal. ITet was alles bij elkaar genomen een [mooie avond. X)e feestelijkheden des morgens. Thans Komen we tot den eigenlijken feest dag en dienen we te gaan beschrijven hoe het publiek, gewapend met parapluie's zich, dse morgens vermaakte en in den regen zijn feestvreugde wist te bewaren, Reveille. Hef feest nam te zeven uur een aanvang met de gebruikelijke reveille door het Leidsch Politie-muziekgezelschap. Er waren toen al heel wat menschen op de been op de Breestraat voor de Stadsgehoorzaal, van het halcon waarvan de muzikanten de ope ning bliezen van den dag in het nog weife lende licht. Even werd de wonde die gesla gen is door den Stadhuisbrand weer beroerd. Men was zoo gewoon de reveille te hooren vanaf de trappen van het eeuwenoude raad huis en op dezen historischen dag moesten de armzalige gevelresten wel dubbel droevig aandoen. Koraal-muztek. Intusschen werd het hoe langer hoe druk ker op straat van menschen die zich naar het v. d. Werfpark begaven om de koraal- muziek te beluisteren. Nog altijd is dit een bijzondere attractie, omdat er wijding van uitgaat, wijding die een goeden inzet vormt van den roezemoezigen feestdag. Met medewerking van het Stedelijk mu ziekcorps werden onder leiding van den heer Leo J. Mens de oude liederen gezongen door de honderden zangers als een hulde aan „de helden, die in 't verleden, krachtig door eenheid, sterk door gebeden, kloek in den oorlog, wijs in beleid, 't land onzer Vaad'ren hebben bevrijd". Wat aarzelend werd het Wilhelmus, fie slotzanc. door (het rui bliek' meegezongen. Aan het eind van de zang werd door den Burgemeester, Mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen een krans gehecht aan het standbeeld van v. d. Werf, den grootsten burger van Leiden. Intusschen was reeds een aanvang ge maakt in het Waaggebouw met de uitreiking van de feestgave Haring en Wittebrood. De muzikanten van het Harmoniegezel schap „F. en D." hadden zich in plaats van- op het Waaghoofd geïnstalleerd eveneens in het Waaggebouw. Er hcerschte een gezellige drukte in het groote gebouw, wat geen verwondering be hoeft te baren als men bedenkt dat de feest gave aan niet minder dan 2272 personen werd uitgereikt. Met mandjes gewapend kwamen dc struische Leidsche moeders de vette „harinkies" halen, terwijl door de fa. Wed. Van Nolle gratis koffie en tabak wer den uitgereikt. De persfotograven cn filmoperateurs be gonnen intusschen hoe langer hoe somber der te kijken, want van de gezellige druk te die anders heerscht in de ruimte voor het gebouw, was niets te hespeuren en de aar dige momenten waren voor hen dan ook zeer sehaarsch. Op de Jan van Hontkadc was het intus schen een drukte van belang. Voor hun kinderen hebben de menschen wel een beetje regen over en zon stond dan ter weerszijden van dc straat aen dichte haag van belang stellenden. de autoped-wedstrijden gade fe slaan. 'Als er een onderdeel van fiet programma geslaagd mag heeten, dan is het deze nieuwigheid geweest. Aan de wedstrij den werd door honderdzestig kinderen deel genomen en het was een aardig gezicht te zien hoe zij zich inspanden in den strijd te gen elkaar om het einddoel het eerst te be reiken. De muziekcorpsen „P. C. en L." en „Athalia"' bliezen intusschen de regenstem ming weg en zoo heeft men zich vermaakt of het het schoonste weer van de wereld Het was een sympathieke gedachte van het bestuur der 3-Octobervereeniging om de kinderen meer bij de feestviering te betrek ken en ongetwijfeld is het in zijn opzet ge slaagd. De kinderen kregen na afloop alle maal een prijs of verrassing. Uitslagen dei autoped-wedstrijden. De uitslagen der autoped-wedstrijden wa ren als volgt: 40 jongens van '10 tot 13 jaan 1. Frits Fontein; 2. Piet van Zijp; 3. Jan van Zijp; 4. Henk Parmenhier; 5. Anton Jansen; 6. Frans Mascnibroek; 7. Izak van Dam; 8. Kees Bal; 9. Wim Appeltas; 10. Jib- se Bronsgeest. 61 Jongens van 7 tot 9jaar: 1. Gerard Holst; 2. Hendrik Koppier; 3. Teun Metz; 4. Tonny Lucas; 5. J. J. Meer berg; 6. Jos Bats; 7. J. Lind van Wijngaar den; 8 Piet Croma. 27 meisjes van 6 tot 9 jaar: 1. Marie Schimmel; 2. Jaantje Schrijvers; 3. Hendrika Minnenva; 4. Zus de Koning; 5. Riekje Penscel; 6. Linie Oudshoorn. 31 meisjes v6n 10 tot 13 jaar: 1. Rika Dichen; 2. Hillie Pclder; 3. Truus de Jongh; 4. Annetje Hullem; 5. Pietje v. d. Blom; 6. M. S. Cramer. Terwijl het meeste publiek zich thans meer en meer over de stad begon te ver spreiden en sommigen nog enkele uren naar huis gingen, begaven zich ook velen naar de kerkgebouwen waarin de kerkelijke herdenking van Leidens ontzet plaats vond. In de Pieterskerk, die bij uitstek aange wezen is voor de herdenking van het histo rische feit van den dag, werd de dienst ge leid door Ds. Kuilman. Bij dezen dienst waren o.m. tegenwoordig: Prinses Juliana, vergezeld van een studiegc- noote, de rector-magnificus der Leidsche uni versiteit, prof. dr. N. van Wijk, de burge meester, mr. A. van do Sande Bakhuyzen, de secretaris van Leiden, mr. dr. C. E. van Stryen, prof. dr. J. Pb. Vogel, secretaris van den senaat, mr. P. J. Idenburg, secretaris, mr. P. E. Briet, lid van het college van curatoren van de Leidsche universiteit, mr. P. A. Pijnacker Hordijk, hoogheemraad van Rijnland, verschillende wethouders, leden van den gemeenteraad, vele Ihoogleeraren, het bestuur, predikanten, ouderlingen,, col lege van notabelen, der gem. commissie der 'Ned. Herv. gemeente, het collegium vqfn het L.S.C., het bestuur van de Ver. voor vrou welijke studenten te Leiden en van andere studentenvereenigingen benevens tal van militaire en burgerlijke autoriteiten. Het kerkgebouw was vrijwêl geheel gevuld. Ds. Kuilman had tot tekst gekozen Ps. 50 15: En roep mij aan in den dag der benauwd heid; Ik zal er u uithelpen en gij zult Mij eeren. In de Hoolgraohtkerk was de voorganger Ds. H. Thomas, die de heteekenis van Lei den's ontzet uiteenzette en dit heugelijke feit herdacht naar aanleiding van P6. 6612 en 13: Gij hadt een mensch op ons hoofd doen rijden, wij waren in het vuur en in het water gekomen, maar gij had ons uitgevoerd in een verversching. Ik zal met brandofferen in Uw huis gaan, ik zal Uw mijne geloften be talen. In de Chr. Geref. Kerk aan het Steen- schuur ging voor ds. J. Jansen, die tot tekst had gekozen: Ps. 97la: De Heere regeert, de aarde overtuige zich. In de Geref. Gem. aan den Nieuwen Rijn was de voorganger ds. W. C. Laman, die tot tekst gekozen had Ps. 14720a: Alzoo heeft de Heere aan geen volk gedaan. De optocht. Toen een flinke partij geurige hotspot naar binnen was gewerkt nam het middag- feest een aanvang, dat ditmaal bestond uit een groote optocht van historie en sage „de Rijn" van St. Gotithard tot Katwijk aan Zee, ontworpen en in teekening gebracht dooi den heer Jan de Quaak. Onder dc oppcrlei- ding van den heer Bernard de Koning had op den Hoogen Rijndijk de opstelling plaats, waarbij het publiek al van zijn belangstel ling blijk gaf. Er zijn wel stemmen opgegaan, die meen den dat de fantasie van Jan de Quaak in deze wat al te buitensporig was geweest, maar dezulken zijn door de uitwerking van de ideeën in dezen optocht in het ongelijk gesteld. De gepersonificecrde Rijn als onder werp voor een drie-Octoberoptocht lijkt op 't eers'.e oog misschien wat eigenaardig, maar wanneer men rekening houdt met het feit, dat Leiden toch eigenlijk met den Rijn nauw verbonden is, al moet ze hem dan ook ne men met al dc gebreken van zijn ouderdom, dan moet men toch toegeven dat 't idee lang niet zot is, temeer waar men nu dc luister rijke uitwerking ervan heeft gezien. De stoet werd geopend door een vaandel- wacht met het vaandel der 3-October Vereen, samengesteld door den heer II. Ilarmsen. Dan volgde een muziekcorps te paard en daarachter een aantal rijtuigen met liet be stuur der 3-Octobervereeniging. We zullen echter niet aldus met een op somming doorgaan, want dit zou te lang dradig worden cn langdradig was de optocht zeker niet. Geboren uit de zonnekoningin op den St. Gotthard zien we de zuigeling in de armen van Helvetia (Zwitseiland) omgeven door bergfeeën. Zonder aan de kinderziekten gele-: Een fotopagina, waar Wé 'eigenlijk geeft bijschrift bij noodig hebben. Het spreekt voot zichzelf. Ondanks het ongunstige lueer slaag de onze eigen fotograaf erin, nog eenigi goede opnamen te maken. Behalve de plaat» jes op pagina 5 hebben we hierboven nog een paar momenten van de optocht, welk& ,,de Rijnvoorstelde. Links en rechts groep» jes deelnemers, die in de H.B.S. aan deft Hoogen Rijndijk afxoachten of het droog zal worden en of het door zal gaan. De foto in het midden is genomen van uit ons kantoor op de Breestraat. Er waren toch nog heel wat menschen op de been, zooalè men ziet. Pessimisten, die beweren dat het [eest in 'f water gevallen zou zijn, hebbeft kennelijk ongelijk. Verder ziet u nog 'de afbeelding van eeft paar aardige praalwagens. De eene is hel zomerhuisje van den Rijngrootvorst, waai de gastheer in de Trinklaube op een delicaat rijnivijntje tracteert. De andere stelt voor dè eerste praalwagen in de stoet, voorstellend hoe de Zonnestralen de sneeuw op de Zwit» scrsche bergen doen smelten, waaraan di geboorte van den Rijn te danken is. den te hebBen zien we het kind opgroeien tot jongeling. We zien de Rijnprins te paardi terwijl hij omgeven wordt door de zonen en dochteren des lands, door ridders en edel» knapen, totdat hij als Rijnvorst, als ppladijn van Keizer Karei den Grooten binnenrijdt in Bourgondië en Oost-Frankenland terwijl de grooten des lands in Karolingisch gewaad hem eere bewijzen. Dan treden wc het land der sagen binnen. De Rijnvorst, schatbewaar» der van het Rijngoud met de Nibelungen be» vindt zich in gezelschap van Siegfried en Chriemhild, Brunhild en zelfs van Attila, de Godegisel in den voormiddelceuwschen tijd» maar het is een wonderlijk Vorst, de Rijn* Hij leeft in alle tijden en zoo zien we hem spoedig als groot-wijngoedbezitter fuiven op 't edel druivennat. In. een zomerhuisje noo- digt hij de gasten tot dep wijnproef en za drinken en klinken. Ze drinken een bcetja te veel want de Rijnroofridder, waarin iia zooeven nog vreedzame verandert, schaakt een Edelvrouwe, en voert haar heen naar da Paltz, waar ze echter weet te ontvluchten en dit is het dat hem voert in de armen van „die schönste Jungfrau, de Lorelei", in een weemoedige stemming van sleependen zang. Ich weiss nicht was soil es bedeutcn.... Dan echter begroeten zeven bergridders den grootvorst in het zevengebergte dat hij doorrijdt naar Keulen als kruisridder. De stad met haar fraaie gebouwen trekt aan ons oog voorbij, maar reeds nadert Hollands' grens cn als een bezadigd man houdt da Rijngrootvorst zijn blijde inkomste in Hol land, begroet door Maas cn Waal cn door talrijke herauten. Arnhem cn de andere ju- weelcn van Gelderland, als frissche schoo- non, begroeten hem. Het landvolk uit Betu we cn Veluwe ziet vol vertrouwen tot hem op. Maar verder gaat het. In een lustprieel op de hoogte nabij Rhenen, wordt een rijke maaltijd gehouden, waaraan de Rijnpaltz- graaf met zijn gemalin aanzitten. Maar liet blijft geen pais en vree. Noor mannen bedreigen de stad Wijk bij Duur stede en de Rijnvorst rouwt omdat hij tegen hun geweld niets kan doen, ja zelfs moet (Vervolg op pag. 7j'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6