Dr. STRESEMANN PLOTSELING OVERLEDEN Kou in hef Hoofd Kerknieuws. t\ E"«e' r VRIJDAG 4 OCTOBER 1929 EERSTE BLAD PAG. 2 EEN SLAG DIE BUiTSCHLAND EN EUROPA TREFT HARTELIJKE DEELNEMING UIT ALLE LANDEN ZONDAG BEGRAFENIS OP STAATSKOSTEN B e r 1 ij n, 3 October. Dr. Stresemann, de DuDtsche Minister van Buitenlandsche Zaken, is hedenmorgen kwart over vijf plotseling overleden. Met Dr. Stresemarun is een staatsman heengegaan die zijn naam voorgoed aan de geschiedenis van het Duitsche volk verbon den heeft door zijn succesvol si: reven om binnen het kader van het Vredesverdrag van Versailles het mogelijke te doen voor de staatkundige en economische wederopleving van eijn vaderland. Voor het eerst bleken zijn groote diploma ten kwal ik ei ten bij de samenkomst van hein met Briand en Chamberlain in Locarno, welke samenkomst leidde tot het pact, dat het begin beteekende van een nieuw tijd- Krk in de pacificaitie van het door den oor 5 geestelijk en stoffelijk uiteengescheurde Europa. Sinds Locarno is het steeds Stresemann geweest, die met beleid, maar volgens een vastberaden plan, heeft aangestuurd opliet herstel. Het is aeker voor een groot deel aan zijn tactvol optreden te danken geweest, da; Europa trapsgewijze gekomen is waar het thans is, n.l. bij de overeenstemming over de herstelbetalingen en de aangevangen ont ruiming van het krachlens het Vredesver drag bezet gehouden Rijnland. De dood van dezen Duitschen staatsman 1b voor Duitschland dan ook een gevoelig verlies, maar tevens voor heel Europa. Het bericht van Stresemann's overlijden komt zeer onverwacht. Wel wist ieder, dat hij na zijn ernstige ziekte van verleden jaar niet meer over de vitaliteit van vroeger be schikte, maar hij heeft toch de belangrijke Haagsche Conferentie van onlangs persoon lijk meegemaakt en ook de jongste verga dering van den Volkenbondsraad. En zijn terugkeer naar Berlijn wees er op, dat hij, ondanks zijn verzwakten gezondheidstoe stand, weer zijn ambt in vollen omvang dacht te kunnen aanvaarden. Omtrent het overlijden van Dr. Stresemann kan nog gemeld worden dat, nadat de thans ontslapene door een beroerte was getroffen, een verlamming der rechterzijde van het lichaam intrad. Te 5.17 uur heden trad de doodstrijd in en te 5.25 uur constateerden de geneesheeren dat Dr. Stresemann was overleden. Behalve de familieleden en de geneeshee ren was ook de secretaris van Dr. Strese mann, Bernhard, aan het sterfbed. DE DOODSOORZAAK. De als doodsoorzaak vastgestelde beroerte is waarschijnlijk het gevolg van een verstop ping in de bloedaderen, waaraan Dr. Stre semann reeds gcruimen tijd lijdende was en waardoor hij zeer veel leed. HET LEVEN VAN STRESEMANN. Dr. Gustav Stresemann werd op 10 Mei 1878 te Berlijn geboren. Na het bezoeken van het Andreas-gymna- sium, Studeerde hij te Berlijn en Leipzig geschiedenis, staatswetenschappen en litte ratuur. In, de ja rem 1902—1918 was hij secretaris van het Verbond van Saksische industrice- len. Van 1914—1923 was hij verder uitvoe rend lid van het presidium van het Duitsch- Amerikaansch Economisch Verbond. In heit jaar 1907 werd hij voor de eerde maal als afgevaardigde van de Nationale Liberale Partij in den Rijksdag gekozen. Na den oorlog stichtte hij de Duitsche Volks- ""van 13 Aur. 1923 lot 30 Nov. 1923 wat Stresemann. Rijkskanselier en Rijksminister van Buitenlandsche Zaken. In het daaropvolgend Kabinet Marx werd hij weer Minister van Buitenlandsche Za ken. welke functie hij tot zijn dood.' bekleed heeft. In Febr. 1925 leidde hij tmet het voorstel van een vcilipheidsverdrag met Frankrijk de politiek in die in Oct. 1925 de conferen tie van Locarno en op 1 Dcc. van hetzelfde jaar de onderteekening van het veiligheids verdrag en de daarmede verbonden, arbitra ge-verdragen te Londen tot gevolg had. Op 10 Dec. werd aan Stresemann tegelijk met Briand on Chamberlain de Nobelprijs voor den vrede toegekend. In het begin van Mei 1927 was hij de eer ste Duitscher die een zitting van den Raad van den Volkenbond presideerde. Op 25 Januari 1928 werd hij door de Uni versiteit te Heidelbeng benoemd tot doctor honoris causa. Kort daarop werd hi] niet onbedenkelijk ziek. Op 5 Augustus 1928 begaf Stresemann zich voor de onderteekening van het Kellogg- pact naar Parijs. Een nieuwe ernstige ziekte van den Rijks- president van Buitenlandsche Zaken in hel voorjaar van 1929 maak'.e een nieuw lang durig verblijf in de badplaats Buesler Hoehe (Zwarte Woud) noodzakelijk. In Augustus van dit jaar nam Dr. Strese mann nog deel aan de Conferentie te Den Haag. In September ging hij naar Geneve om deel te nemen aan de Volkenbondsvergadc- ring. Het Duitsche Rijkskabinet is gistermid dag onder voorzitterschap van den rijkskan selier bijeengekomen voor een rouwzit'ing, in verband met het overlijden van den rijks minister van buitenlandsche zaken, Dr. S: resem ann. De rijkskanselier herdacht in warme be woordingen den overledene en bracht hu'dc aan het werk, dat hij voor het Duitsche rijk en het Duitsche volk beeft verricht. Staatssecretaris von Schubert gaf uitdruk king aan den diepen rouw van het departe ment van buitenlandsche zaken en van de ambtenaren, die een onvergctelijken chef hebben verloren. Vervolgens besloot het kabinet op voorstel van den minister van binnenlandsche za ken, dat in overleg met de familie de be grafenis op staatskosten Zondagmorgen zal plaats hebben. Nadere bij/onderheden zullen nog worden bekend gemaakt. Uit naam van de regeering heeft de rijks kanselier een telegram van rouwbeklag aan mevr. Stresemann gezonden, waarin hij o.a. zegt: „Toen ik gistermorgen bij u vertoefdo dacht geen van ons beiden er aan, dat aan het verdienstelijke werk van Dr. Stresemann enkele uren later een einde zou worden ge steld, en toen hij zich gisterenmiddag naar zijn part ij vrienden begaf, om politieke moei lijkheden uit den weg te ruimen, was nie mand zich bewust, dat de groote leider voor het laatst in dezen kring had gesproken. Het is diep tragisch, dat de onverbidde lijke dood aan het werk van Dr. Stresemann een einde beeft gemaakt, juist op 't oogen- hlak, nadat hij na een 6-jarigen strijd voor Duitschland's buitenlandsche politiek, op 't punt stond de kostbaarste vruchten van zijn werk te oogsten en \oor het Duitsche volk de laatste belemmeringen uit den weg te ruimen, evenals de laatste overblijfselen uit den oorlog". DE BEGRAFENIS. Het stoffelijk overschot van Dr. Strese mann zal Zaterdagavond naar den. rijksdag worden overgebracht. De uitvaart heeft Zondagvoormiddag om elf uur plaats. Aan de rouwplechtiigheid in den rijksdag Zondagochtend zal heel de rijksregeering deelnemen. Na afloop zal nog een korte plechtigheid voor den hoofdingang van het rijksdaggebouw plaats hebben. Daarna neemt de rouwstoet een aanvang. De stoot zal zijn weg nemen door de Wil- hetonstrasse, waar het departemenit, waar de minister zoo veel jaren werkzaam was, ge legen is. Zondagavond wordt in de groote zaal van den rijksdag een groote rouwbetooging vau de Duitsche Volkspartij gehouden. Geheimraad Dr. Kalil zal daarbij de ge dachtenisrede uitspreken. De rijksplesident heeft gister mevrouw Stresemann het volgende telegram van deel neming gezonden: „Diep getroffen zend ik u en de uwen mijn hartelijkste deelneming met het plo'.- seling overlijden van uw echtgenoot, die tot den laatsten ademtocht zoo trouw voor zijn vaderland gewerkt heeft". DEELNEMING UIT ALLE LANDEN. Wolff-telegrammen melden d.d. 3 October: Briand heeft vanmorgen te Parijs aan den Duil.schen zaakgelastigde Dr. Ricth (de am bassadeur von Hoesch is met verlof), merle uit naam van de Fransche regeering zijn leedwezen over den dood van Dr. Strese mann betuigde Briand zei, dat hij den dood des te meer betreurt, omdat hij met Stresemann uitste kende persoonlijke betrekkingen heeft on derhouden. Aan mevr. Stresemann zond Briand vol gend telegram: Met diepe ontroering ontving ik het be richt van het overlijden van Stresemann. Gelieve te aanvaarden mijn zeer smartvolle deelneming in het lijden, dat zoo wreed u getroffen heeft. Steeds zal ik de herinne ring bewaren aan Uw echtgenoot, wiens verheven inzichten en volmaakte loyauteil ik, bij hot nastreven van ons beider gemeen schappelijk ideaal, steeds heb mogen apprp- cieeren, Herriot heeft onmiddellijk toen de dood van Stresemann in Lyon bekend was, een telegram aan rijkskanselier Müller gericht, waarin hij zijn leedwezen met het smarte lijk verlies voor Duitschland betuigt en zegt dat alle oprechte vrienden van den vrede diep ontroerd zijn bij dit verlies voor de vredeszmak. De Britsche regeering heeft een telegram gezonden, waarin zij haar deelneming be tuigt met het overlijden van Stresemann en vele ministère en vroegere ministers heb ben onk persoonlijke telegrammen gezonden. Minister Henderson verklaart in zijn tele gram: „De heer Stresemann was een esseu- tieele factor in het werk tot consolidatie van den vrede in dc laatste jaren en het aoorbeeld, dat liii heeft gegeven, zal steeds in herinnering blijven. Het zal diénen als aanmoediging voor hen, die het werk tot een succesvol einde willen brengen. Ik voel het als een persoonlijk verlies en ik zal a'itijd de gelukkige samenwerking met Dr. Stresemann te Den Haag en te Ge- nève in herinnering houden. Uit alle hoofdsteden van Europa zijn van de regeeringen telegrammen van deelneming ontvangen, evenzoo uit de meeste Ameri- kaansche landen. Dc Amerikaanschc staatssecretaris Stim- son zond een telegram om ziin deelneming aan de Duitsche regeering te betuigen en verklaarde daarbij aan de pers. dat hij op recht de gevoelens ondervindt die in dit te legram zijn uitgedrukt. De wereld heeft een van haar grootste voorvechters voor den vrede verloren. Ook Mellon, de kanselier van de schatkis! betuigde ziin dien leedwezen over het heen gaan van Dr. Stresemann. De Amerikaansche gezant te Berlijn, Dr. Srhurman verklaarde hij he't vernemen van Stresemann's doods' ij ding, dat dit sterven hem diep en pijnlijk geschokt heeft. Dr. Stresemann. zoo zeide hij verder, heeft in de laalsle helft van dat decennium din gen gepresteerd, die genoeg zijn cm een hal ve eeuw te vullen. De particuliere secretaris van den Enge'.- schen Koning, lord Stamfordham, heeft tot den Duitschen gezant Sthamer het volgen de schrijven, uit het Buckinghampaleis ge dateerd, gezonden: De koning, die zich te Sandringham be vindt, geofl mij opdracht Uwe Excellentie Zijn deelneming te betuigen met het groote verlies, door het overlijden van dr. Strese man geleden, welk verlies Z. M. niet alleen als een verlies voor Duitschland, doch voor geheel Europa beschouwt. Dc koning herinnert zich gaarne zijn ont moeting met dr. Stresemann, toen deze voor het laatst te Londen was en heeft de treu rige tijding met een gevoel van oprecht leedwezen vernomen, welk gevoel, naar hij weet, door liet geheeLe Engelsche volk wordt gedeeld. ROUW OOK IN DEN AETHER. De Duitsche radio-stations hebben hun vastgestelde programs gisteren afgelast. Het Berlijnsch station gaf om 8 uur een herdenkingsrede, welke ook door de andere stations werd uitgezonden. Het program werd verder aangevuld met ernstige, toe passelijke muziek. De Rijksdagfractie van de Duitsche Volks partij heeft gister haar overleden leider herdacht Dr. Zapf, de plaatsvervangende voorzitter, noemde liet heengaan van Dr. Stresemann een bijna onherstelbaar verlies voor fractie en parlement en vor het heele Duitsche volk. Prins Bülow heeft mij nog eenige dagen geledon gezegd, dat Stresemann nog vijf jaar gezond moest blijven, om zijn werk te voltooiendan was de toekomst van Duitsch land verzekerd. Stresemann heeft den akker bewerkt, hij heeft geploegd, gezaaid, de oogst staat thans rijp op het veld, doch hij zelf kan dien oogst niet meer binnen halen. I-Iij is op een schoof ineengezonken en anderen moeten het werk voltooien, waarvoor hij zich heeft opgeofferd. Ik hoop echter, dat 't heldhaftige leven en streven van den partijleider ertoe moge bedragen de twee groote doeleinden te be reiken, waarvoor hij heeft geleefd, gewerkt en gestreden, nl. den wederopbouw van Duitschland en de verzoening der volken. Als Rijnlander moet ik, besloot Spr., nog speciaal zeggen, dat het beeld van Strese mann nooit uit de herinnering van den Rijksdag en van het Duitsche volk mag verdwijnen, zoolang er nog dankbaarheid bestaat op deze wereld. De fractie hief daarop ten teeken van rouw de zitting op. Men verwacht, dat de partijdag, die deze maand te Mannheim zou gehouden worden, niet zal doorgaan DE RIJKSDAG VERDAAGD. De Rijksdag heeft in verband met het overlijden' van Stresemann besloten voor- loopog niet te vergaderen. De président is gemachtigd tijdstip en agenda voor de vol gende vergadering vast te stellen. Ook de vergadering van de Rijksdagcom missie voor buitenlandsche zaken is uitge steld. In de gisteren gehouden zitting van den Rijksdag hield de Rijksminister Severing een lofrede op Stresemann. Hij zeide o.a.: Hoe dikwijls hij ook het zwaard met den tegenstander kruiste, dit zwaard bleef blank. Zijn parlij heeft een wijs leider, het par lement een slagvaardig debater en schitte rend redenaar, de Duitsche rijksregeering een uitstekend staatsman en het Duitsche volk ten slotte een vurig patriot verloren. De Pruisische staatssecretaris, Dr.' Weis- mann, gaf uiting aan de ontroering, die in Pruisen en andere Duitsche landen door de doodsmare was gewekt. ROUWBEKLAG. Alle te Berlijn aanwezige buitenlandsche diplomaten hebben gisterochtend op het ministerie van buitenlandsche zaken een be zoek van rouwbeklag gebracht Onder de telegrammen van deelneming uit het land is er een van de soc.-dem. Rijks dagfractie, waarin zij verklaart te treuren om" den man, die zijn geheele kracht vrij willig in dienst van zijn volk en in 't werk van den vrede heeft gesteld. PERSSTEMMEN. De Duitsche „Abend" schrijft: „De diensten, die Stresemann in deze zes jaren aan de Duitsche republiek bewezen heeft, zijn moeilijk naar waarde te schatten. Geen ander heeft zo kunnen presteeren. Vertrapt door het Fransche militarisme en verscheurd door binnenlandschen strijd, lag Duitschland zes jaren geleden machte loos ter aarde. Sindsdien echter heeft zich een gebourten- nis voltrokken, die het buitenland met het gevleugelde woord „Duitsch wonder" ken schetst Stresemann heeft in de laatste zes jaren zijns levens, voor het Duitsche volk en Euro pa groote dingen gepresteerd. De dood, die hem thans heeft weggerukt, heeft een politieke situatie in het leven ge- roepon, die van moeilijk te schatten beteeke- nis is. Het is een onherstelbaar verlies. Duitschland bezit geen Stresemann, die in het buitenland oen gelijk aanzien geniet en tevens ook in bet binnenland voor de voort zetting der buitenlandsche politiek, in den- zelfden geest als tot nu toe, zorgen kan." De Italiaansc.he „Tevere" schrijft: „Hij was misschien de grootste diplomaat die Duitschland gehad heeft sedert Bis marck." De Belgische „Vingtième Siècle" zegt: Zijn stuwkracht was er op gericht Duitschland uit de beknellingen te redden, waarin het verdrag van Versailles het had gebracht Hij is grootendeels in zijn opzet geslaagd. STRESEMANN'S DOOD EN HET YOUNGPLAN. Ongerustheid te Parijs. Uit Parijs wordt aan het „Hbl." gemeld, dat men zich, nu Stresemann dood is, daar afvraagt: Zal, gegeven de zoo uiterst heftige aan vallen van rechts, de regeering er thans zonder Stresemann in slagen de ratificatie \an het plan-Young te verkrijgen? Dat is van te meer beteekenis, omdat, zooals men weet, de opvatting van het Fransche kabinet is (minister Maginot zet te bot enkele dagen geleden nog uiteen), dat de ontruiming van het Rijnland afhan kelijk is van de aanvaarding van het plan- Young door Duitschland, voorwaarde waar van dc gestipuleerde termijnen afhangen. Het is dus niet zonder ongerustheid, dat men hier den toestand beschouwt, die als gevolg van den dood van Stresemann in Duitschland ontstaan is en waarvan de ge volgen voor de internationale politiek van zoo buitengewoon groote beteekenis zullen kunnen zijn. DE INTERN. HERSTELBANK DE ORGANISATIECOMMISSIE BIJEEN. Het organisatie-comité voor de internatio nale lierstelbank heeft te Baden-Baden reeds zijn eerste zitting gehouden. Na de begroeting der gedelegeerden door den president der Duitsche Rijksbank, Dr. Schacht, werd op diens voorstel Jackson Reynolds, de president van de First Natio nal Bank of New York, eenstemmig tot voor zitter gekozen. De nieuwe voorzitter las dan een reso lutie voor, waarin de commissie uiting gaf aan haar hartelijke deelneming met 't over lijden van den Duitschen minister van bui tenlandsche zaken. „Zijn naam zal blijven voortleven niet slechts als de naam van een der voornaam ste bouwers van een nieuwe internationale orde, maar tevens als voorbeeld vam een groot en onzelfzuchtig staatsman en als 'n lichtend voorbeeld voor lien, die tot taak hebben zijn werk voort te zetten." Daarna werd ten teeken van rouw de zit ting tot Vrijdag verdaagd. HET LABOURCONGRES TE BRIGHTON EEN INCIDENT. Snowden heeft gister op het Labourcongres te Brighton over de discontoverhooging en de wereldfinanciën gesproken. Doordat hij daarbij aankondigde, dat er izoo spoedig mo gelijk een commissie door de regecring zou worden ingesteld om een omvangrijk onder zoek in te stellen naar de betrekkingen tus- schen de industrieele en financieele wereld, vooral met betrekking tot het bankdisconto, waren aan de oppositie, die een groote de monstratie had willen houden, de wapens uit de handen geslagen. De voorzitter sloot aan het einde van Snowden's rede het debat, waarop Kirkwood, die reeds een rede had voorbereid, woedend werd, opstond en protesteerde, dat hem on rechtmatig de mond werd gesnoerd. Ook andere leden, waaronder Maxton, protesteer den heftig. Later in den middag hadden nog vele wan ordelijkheden plaats. Een jonge man wierp van de galerij een aantal strooibiljetten om laag. Hij werd echter gegrepen en uit de zaal verwijderd. De grootste opschudding werd echter ver oorzaakt door twee vrouwen, die zich met handen en voeten aan de ballustrade hadden vastgeketend en een kwartier lang bleven schreeuwen: „Weg met Clynes!" „Laat de gevangenen van Nine Mile los!" „Weg met de socialistische fascistenregeering!" Haar werd eindelijk de mond gesnoerd met een zakdoek. Vervolgens werden zij losgemaakt en naar het politiebureau overgebracht, waar zij na verhoord te zijn weder op vrije voeten werden gesteld. LONDEN, 4 October. Te Athene werd offi cieel medegedeeld, dat do regeerimg aan 'n Italiaansche scheepsbouwwerf den bouw van torpedojagers van 1450 ton heeft opge dragen, die binnen 20 maanden klaar moe ten zijn. HET BRITSCH-RUSS1SCH ACCOORD ONDERTEEKEND Dowgalewsky, de Russische zaakgelastig de, heeft gisterf het document geteekend, waarbij de BritschRussische overeen komst betreffende de hervatting der diplo matieke betrekkingen van kracht wordt. Het zal nu voor beide regeeringen noodig zijn, te beslissen, of zij het goed keuren. Het Briltsche kabinet zal dit Woensdag doen. CRISIS IN EGYPTE Val van de dictatuur. Adly pasja is door koning Foead van Egypte met de vorming van een nieuw kabinet belast Nahas Pasja, de vroegere eerste minister en leider van de Wafd, heeft in een inter view met heit orgaan van de partij, zijn op luchting te kennen gegeven over den val van de dictatuur. Over zijn besprekingen met den Britschen hooge-commissaris, zeide hij, dat deze zoo eerlijk en hartelijk moge lijk waren geweest en de hoop wettigen op een nieuw tijdperk van vriendschap en overeenstemming met Engeland. Ten slotte zette hij 't Egyptische volk tot kalmte aan. CHINA EN RUSLAND EEN TREFFEN TE MANTSJOELI. Een officieel Cliineesch communiqué meldt, dat de sovjettroepen een hevigen aanval hebben gedaan op de Chineesche stellingen te Mantsjoeli. Een gedeelte aan de Chineesche linie werd door de Russen bezet, echter weer in een charge met de bajonet door de Ghineescha troepen heroverd. De verliezen wonden officieel geschat op 30 Russen en 50 Chineezen. PARKER GILBERT. Weer naar Europa. Parker Gilbert, de agent voor de schade vergoedingen, is Woensdag aan boord van het Cunardschip „Aquitania" naar Europa vertrokken. TROTZKI TE KONSTANTINOPEL. Vergunning met zes maanden verlengd. De verblijfsvergunning van Trotzki te NIEUWE NEDERLAAG VAN HAEIB OELLA. LONDEN, 4 October. Habib Oella heeft, naar uit Pesjawar gemeld wordt, een nieu we nederlaag geleden. In de nabijheid van Gardez heeft een troepenmacht van Nadir Kalin dc strijdkrachten van een broeder van Habib Oella verslagen. Drie honderd man werden gedood en velen werden gevangen genomen. De rest is op den terugtocht naar Kaboel. EEN LUCHTSCHIP VERONGELUKT. Woensdagnamiddag werd het sedert eeni- gen tijd op het Maagdoburger vliegveld ge- stationneerde luchtschip I). R. K. 2S door een windstoot van zijn ankers losgeslagen. Het dreef allereerst in de richting van Bie- deritz en werd toen door den sterken wind ter narde geworpen en volkomen vernield. De bestuurderv an het luchtschip, Hender- lieh, uit Berlijn, die eveneens mee de lucht ingetrokken werd, kreeg een schedelbreuk. Hij werd in het ziekenhuis opgenomen. INGEZONDEN MEDEDEELING. wordt snel verlicht docr een lepel vol Vicks VapoRub in kokend water te cmelten en de dampen in Lg/ te ademen. Ze lossen het slijm -ï °P en maken bet hoofd on- middellijk weer helder. yse&cs W VapoRub NEW-YORK, 4 October. De gevechten in verband met de muiterij in de gevangenis t Canon City hebben tot nu toe 16 dooden geëischt. Onder de dooden bevinden zich 5 bewakers. 150 gevangenen hebben zicli ach ter barricaden opgesteld, nadat zij twee ge bouwen in brand hadden gestoken. Troepen en militie met artillerie belegeren de ge vangenis. De gevangenen hebben een ulti matum gesteld. Zij eischen drie vrachtauto's waarmede zij willen vertrekken. Tien be wakers zijn door hen als gijzelaars vast gehouden. De gevangenen verklaren, dat zij de bewakers willen medenemen tot zij bui ten het bereik van het geschut zijn. Het ulti matum werd afgewezen. Verscheidene aan vallen van de belegeraars konden door de gevangenen worden afgeslagen. Vier bewa kers werden door de gevangenen op de mu ren gesleept en voor de oogen van de be legeraars in de diepte gestort. De ongeluk- kigen waren onmiddellijk dood. Het com mando van de troepen die de gevangenis belegeren heeft besloten de gebouwen Zater dag bij het aanbreken van den dag, wan neer de gevangenen zich voor dien tijd niet hebben oyergogevcn, in de lucht te laten vliegen. CYCLOON IN ARGENTINIË. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld: In het district Missiones heeft een cycloon gewoed. Veertig gebouwen werden verwoest. Eén persoon werd gedood en vele werden gewond. UITWIJZING VAN WOLDEMARAS? De Poolsche Express Poranmy" laat rich uit Konvno melden, dat de nieuwe Litausche regeering besloten zou hebben WoWemaras uit het land itie wij'zen. Uit Kowno is echtpr nog geen bevestiging van het bericht ont vangen. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Kockengen (U.), cand. H. Bout te Huizen (N.-H.). Te Grijpskerikè, Z. (toez.), cand. I. P. van der Waal te Nieuw- Loosdrecht. Te Marrum (toez.), Tj. Jonker te Joure. Te Eemnes-Buiten, W. L. Mulder te Voorthuizen. Te Zoutelande (toez.), cand. F. K. van Evert te Den 1-Iaag. Te Win- desheim, L. J. C. Visbeek te Heemse. Te Mastenbroek, G. C. Severijn te Waarder (bij Woerden). Aangenomen: Naar OvezandeDrie wegen, B. S. Dijkstra te Sloten (Fr.). Naar Hindeloopen (toez.), cand. J. van der Heide te Amersfoort.Naar Oostwold (Old- ambt), L. Moolhuizen te Minnertsga. Bedankt: Voor Willige DanSerak» cand. H. Bout te Huizen (N.-H-). GEREF. KERKEN, 'Aangenomen: Naar Harkema-Opeinde, cand. L. Tiesinga te Appelscha. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Vlissingen, J, Hovius, te Nieuwe-Pekela. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal: Te Aagtekerke, J. D. Barth te Vlaardingen en A. de Blois te Dirksland. Beroepen: Te Aagtekerke, A. de Blois te Dirksland. BAPTISTEN-GEMEENTEN. Beroepen: Te Harlingen (2de maal), J. van Dongen te Stavoren. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST» Als proponent bij de Evang.-Luthersche Kerk in Nederland is na examinatie toegelaten de heer H. Joh. Jaanus te Bussum. PREDIKANTSVACATURES. Te Limmen en <e Uitgeest zullen, naar aan het „Hbl." werd gemeld, om finan cieele redenen de bestaande predikantsvaca tures in de Ned. Herv. Gemeenten vermoe delijk bestendigd blijven. Limmen is sedert Jan. 1928 vacant. Te Uitgeest, een volslagen moderne Gemeente, toont een groot deel der Gemeente zich onverschillig. Bij menschcn- heugenis heeft deze Gemeente maar één pre dikant gehad, n.l. van 1884—1886, die later naar de Remonstranten is overgegaan. Ds R. DIJKSTRA Ds R. Dijkstra Ned, Herv. predikant te Amsterdam die bijna een jaar wegens ziekte afwezig was is volgens het „Hbl" thans weer in zooverre hersteld dat hij op Zondag morgen 6 Oct in de Muiderkerk voor de Ge meente hoopt op te treilen. JUBILEA. Ds. J. B. van M echel en, de oudste predikant der Geref. Kerken in levensjaren (86 jaar), em.-predikant van de Geref. Kerk van Rouveen, vierde gister zijn 60-jarig amts- jubileum. De jubilaris werd 10 Jan. 1843 geboren. Ry behoorde tot ae Roomsche Kerk en ging latei- tot het Protestantisme over, studeerde aan de Theol. School te Kampen, waar hy in 18G0 candidaat werd. om 2 Oct. van dat jaar bij de Chr. Geref. Kerk van Holten het predik ambt te aanvaarden. In 1873 vertrok hij naar Vryhoeve-Capelle, welke standplaats in 1881 met Uithuizermeeden verwisseld werd. In 1892 kwam Ds. van Mechelen te Rouveen, welke Gemeente hij tot zijn emeritaat, dat hem 1 Nov. 1916 verleend werd, diende. Ds. van Mechelen vestigde zich toen wederom metterwoon te C'apelle (Br.). Ds. W. van Linschoten, pred. der Ned. Herv. Gemeente te Varssevpld herdenkt 6 Oct. a.s. zijn 49-jarige Evangeliebediening Sinds 20 Dec. 1891 dient hy zijn tegenwoor dige Gemeente voorheen stond hij te Oud- BEGRAFENIS-Ds. H. TH. BARBAS. Dinsdagnvddag had te Brummcn de begra fenis plaats van Ds. H. Th. Barbas, em.-predi kant der Ned. Herv. Gemeente te Vreeland, dezer dagen in het Didconessénhuis te Arnhem overleden. Aan het steifhuis hield Ds. G. van Rams- horst, te Brummen, een rouv/dier.st. Aan de groeve las Ds. J. Barbas, van Hengelo (G.) |1 Thess. 4 13—18 en Psalm 89 7 en 8. 1 Daarna werd het woord gevoerd door den heer ISchicthart, Burgemeester van Vreeland, Voorzitter van het Kerkbestuur aldaar, na mens dit Kerkbestuur, den Kerkeraad en de Gemeente, die de overledene ruim 37 jaar diende. Na het „Onze Vader", uitgesproken door Ds. J. Barbas, van Hengelo (G.), dankte Ds. Jac. Barbas J.Azn., oudste broeder van den overledene, namens de familie voor de belang stelling. BEGRAFENIS Ds. J. SPOELSTRA. Te Meedcn had Dinsdag j.l. de begrafenis plaals van Ds. J. Spoelstra, in 1 en-en emcri- fus-predikanlt der Geref. Kerk van Sappo- meer. Ton sterfhuize waren vooraf bijeengeko men met de familie, de Kerkeraden der Geref. Kerken van Sappemeer en Mccden, terwijl ook vele leden der Geref. Kerk van Sappemeer zich daarheen hadden begeven om hum oud-herder en leeraar mee de laat ste eer te bewijzen. Aan het sterfhuis werd gesproken door Ds. W. Tom, die ook aan het graf 't woord Voerde, wijzende op verderfelijkheid en ori- verderfelijkheid. De heer J. Bouman, scriba van den Kerkeraad der Geref. Kerk van Sap pemeer, teekende in kort don zegen rij ken arbeid van dén overleden predikant, die 37 jaar in Sappemeer mocht arbeiden en met zijn prediking en herderlijken arbeid velen tot zegen mocht zijn. De heer W. Klevering sprak namens de Geref. Jomg.-vereeniging en schetste den overledene als een vriend der jeugd. Namens dc familie sprak hierop de oudste zoon. Ds. K. Spoelstra, Geref. pre dikant ite Meeden, dankwoorden voor de groote belangstelling. In het sterfhuis spra ken daarna nog Ds. W. Tom eiv de heer R. Hui zen ga, van Groningen. BEGRAFENIS-W. VERMEER. Te Zeist had Dinsdagmiddag de begrafenis plaats van den heer W. Vermeer, in leven rustend voorganger der Chr. Geref. Gemeente, di; op 92-jarigen leeftijd ontslapen is. In het kerkgebouw aan den Bergweg werd een rouwdienst geleid door Ds. A. Zwiep, die na het zingen van Ps. 68 2, het lezen van Kom. 8 1-17 en gebed, eraan herinnerde hoe wijlen de heer Vermeer niet alleen in Zeist, maar in heel de Chr. Geref. Kerk in ons land en ook bij andere Kerkengroepen bemind was. Hy had een beminnelijk karakter en leefde dicht by God, Wien te dienen zyn hartelust was. Na het zingen van Ps. 89 8 en gebed vertrok de lange lijkstoet naar de N. Algem. Aan de groeve werd het woord gevoerd na Ds. Zwiep door Ds. J. Tolsma. van Zaam- slag, die den overledene als vaderlijk vriend herdacht; door Ds. D. J. van Brummen, van Driebergen, namens de Classis Utrecht, die na fl»en kort woord van nagedachtenis Ps. 89 7 deed aanheffen; door Ds. H. Janssen, leger en vlootpreüikant in algemeenen dienst, die den vriend van 30 jaren lang dankbaar me moreerde en in herinnering bracht hoe hy tot c'.e vreczo Gods kwam; en door Ds. P. de Groot, van Amersfoort, die meedeelde hoe de gestorvene in alle Gemeenten bijzonder geb liefd was en geëerd werd. De heer W. Ver meer, hoofd der Chr. School te Brandwijk, dankte namens de familie voor de laatste eelf zijn vader bewezen. Ds. Zwiep ging in dank gebed voor, waarna nog Psalm 72 11 oveil het graf van br. Vermeer tot God werd op gezonden. GEREF. COMITÉ „DAVOS". D r. K. D ij k, van Den Haag, hoopt, volgenS de „Stand.", 16 October a.s. naar Davos ta gaan om daar gedurende eenigen tijd de gees telijke belangen der Geref. patiënten in ea tuiten het Sanatorium te behartigen, PREDIKANT-MAGNETISEUR. In „Het Zoeklicht" schrijft Johan de Heeï ook het een en ander over de tegenwoordige werkwijze van D s. J. C. H. Schol ten, Ned. Herv. predikant te Rotterdam, die m den laatsten tijd te Rotterdam, in samen.' werking met een vrouwelijke geneeskun' dige, mevr. Dr. BergmanVan ArkeJ, zooalS we reeds hebben bericht, verschillende pei> sonen, door persoonlijk magnetisme, helpt. Johan de Heer schrijft nu in „Het Zoek licht" o.a.'ook het volgende: „Wat zullen wij van deze dingen zeggen? Niet veel; kunnen alleen innerlijk bedroefd zijn ovefc zulk een teruggang van predikant-evangei- list tot magnetiseur. Volgens eigen zeggen van Ds. Scholten worden de menschen doot zijn „uitstralende kracht" telkens „wat op gemonterd"; zij kunnen dan wel weer even mede. Maar als de suggestie uitgewerkt Ls, wat dan? En al zou er in deze werkelijk lichamelijke hulp worden aangebracht, wat weegt dat op tegen de kracht van Evangelie, die nu op zij gezet wordt, daar de „religie" er immers buiten blijft? Waar moet het toch heen met onze Kerk> indien de predikanten de kracht Evangelie gaan verloochenen door zich hulp bronnen te zoeken in tooneel, wetenschap, kunst, spiritisme enmagnetisme? Laat ons gebed toch zijn voor een opwekking van nieuw waarachtig geestelijk leven in de Kerken" DE VEREENIGDE SCHOTSCHE KERKEN. De reeds eenigen tijd bepaalde hereenigmg van de Kerk van Schotland en de Vereenigde Vrije Kerk van Schotland is Woensdag feit geworden. De officieele plechtighe'd heeft te Edinburgh plaats geheid onder geweldige belangstelling. De Engelsche Koning zond een brief met heilwenschen voor een zegen rijk gevolg van de hereeniging der Kerkert er. de Hertog van York zoon van den Koning woonde voor zijn vader den plechtige kerk dienst bij. De stad Edinburgh was in feeststemming Een dichte menigte bewoog des morgens zich in de Highstreet om getuige te rijn samenkomen der leiders van beide Kerkgroe» pen en betoonde haar vreugde door het zingert van hymns op de openbare straten. De kerkdienst in de kathedraal, ratificatie van het hereenigingsbesluit plaats had. werd bijgewoond door niet minder dan 12 500 menschen. Daar werd de brief van den Koning voorgelezen, alsook een brief van den minister-president en een telegram van Lord Balfcur, en sprak de Hertog van York kort woord. Des avonds heeft de aartsbisschop van Can terbury, een Schot van geboorte, voor menschen een rede gehouden. De nieuwe Kerkformatie bevat verreweg het grootste deel der Presbyteriaansche bevol king in Schotland. De minderheid in de Vereenigde Vrye Kerken van Schotland, die zich niet aangesloten heeft by de Vereenigde Keiken, heeft te Glasgow haar eerste bijeenkomst gehouden. EVANGELISATIE. Te Ede (G.) is Woensdagavond j.l. het Evangelisatiegebouw van de Geref. Kerk aan den Verlengden Maanderweg door den hulp prediker, den heer E. T. van den Born Theol. cand.. geopend. Het gebouw biedt plaats voor 400 personen. ZENDING. DE Vers ïoek r (Ongc door h bank i beid. I zoek n fvolge ecwort Het Deze kers, c nog in vens cl Groep 19-27 Groep tum v en bij leven Bij i scheid' len, w telling In h king van hi men ti De i kort v Het begin van h laeftije staat, matig: en gro op het Bij t der loc een gc geval 1' Slecht 50 pet hebbci Op vi der pc dezen melijk person 1914/1 den gi passin fri t matig f van di gende dat dc fpelijkp wordt ran w i verlij Was wijkt ze gro A. Ine van In in looi groep tages person zij in Een Hier g van h waren ook gi dat 83 deze g trent dienst Üit de vol opnieu het al] dig wi hierbo het loc deel deze p deeltel digder van n Dl A Zondaj houdei samen ter stc Op Minist ken, g landsc! Trotzk verblij De ENC Geref. Zendingsbond. Op da Algem. Vergadering van den Geref. Zen dingsbond zijn als bestuursleden herkozen Ds. H. A. Hcijer, Ds. J. H. Gunning on heer M. J. P. Vcrmooten; als leden der Pro- paganda-Commissie Ds. G. A. Pott en Ds. A. J. W. van Ingen; als leden der Regelingsoom-J Enge) gaan Er den ti sten t Vol kei geven, zulks dersor zal bc voonv leend. missie Ds. W. Bieehaar en de heer C. Balkei i als zoodanig gekozen Ds. P. A. A. Klü! sdl paan 1SCÏ Plan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2