JAMES LEWIN, die den ouderdom van 73 Jaar bereikt heelt. Is de oudste mededinger In den JaarlUkschen wedstrijd In het ploegen, welke in Harllng- ton (Engeland) gehouden wordt De kranige landbouwer aan den arbeid. GENERAAL DAWES, de Amerlkaanscbe ambas sadeur te Londen heeft het eereburgerscliap ont vangen van Sudbury Suffolk, nlt welke olaats ziln voorouders eertijds naar Amerika waren ver trokken. NABIJ DEN QRUOUIUSWEG TE AMSTERDAM derailleerde Woensdagmorgen een goederentrein, ten gevolge waarvan drie wagens ontspoorden. Bovenstaande foto geeft een overzicht Yaa de materleele schade, Welke werd aangericht. SURINAAMSCHE ANANASSEN. Deze vruchten welke thans fn ons land geïmporteerd worden, hebben een bQzonderen omvang. ZIJ zin 30 c. M. lang (zonder pluim) en 18 c.M. In diameter, terwijl bet gewicht ruim 4 K.Q, bedraagt. I.'IM .lUÉ^.U I (VERVOLG LANDBOUWBLAD) Ons Praatuartje Wat ik hoorde, zag, las en dacht. Op reis en thuis. Ik zat of stond, precies weet ik dat niet meer, met de mond vol tanden. En dat zegt heel wat, want als Je veel gewoon bent in het publiek te verkeeren, och dan heb je wel gauw een antwoord klaar. Al is het dan ook een z.g. dood doener. Maar nu hadden ze me tuk. En op een heel leelijke manier. Ge moet weten: ik heb een stokpaardje. Dat is zoo'n leuk ding, waarop men te pas of te onpas gaat zitten. Dat stokpaardje heeft me uit het zadel gegooid. Het paardje dat ik bereed was: strenge contróle van overheidswege op knoeierijen met onze uitvoerartikelen. Ge weet wel: verleden week reed ik nog even op dat knolletje, toen ik het er over had, dat gewetenlooze expediteurs streng gestraft moesten worden. En nu werd mij dezer dagen zoo langs den neus weg gevraagd: en wat zeg je nu wel van die „De IJssel" te Kampen? Ja, dat is een malle zaak. Daar knoeien ze me stilletjes cocosvet door de geconden seerde melk en verkoopen die voor volle gecondenseerde melk. Wie weet of ze Let ook niet door de boter geknoeid hebben. Reeds gedurende jaren werd daar op deze wijze geknoeid. Volgens de Boterwet mag geen enkel vreemd vet in een boterfabriek aanwezig zijn, in geen van alle ruimten, dan alleen smeerolie voor machines. En nu werd daar stiekum al jaren co cosvet in de fabriek gebracht en door de producton verwerkt Natuurlijk uit winst bejag. Directeur en bestuursleden zijn verant woordelijk volgens de wet. Nu kan fraude altijd plaats hebben. Doch hoe kan het jaren aaneen gepleegd wor den? We hoorden van vier jaren. Maar nog erger wordt het als men hoort dat de ledenvergadering, die over deze zaak bijeengeroepen werd, den directeur, den hoofdschuldige, heeft gehandhaafd. Men zou zeggen: hij moet oogenblilckelijk ontslagen zijn. En hij wordt gehandhaafd. Iloe zit dat? Ja dat vroegen wij ook, toen wij lazen, dat de RIJWIELBELASTINGPLAATJES NIET VEEL MINDER DAN DE WEGEN BELASTING DER AUTO'S Rijk In vergelijking met de wegen die voor auto's opgeknapt worden? De plattelandsbevolking mag wel mee helpen geld opbrengen voor de gemeen schap, en dat is goed ook, doch verwacht ook, dat haar belangen niet steeds achter gesteld worden bij die van anderen. Goed deed het me te vernemen, dat voor het dorschen van landbouwproducten in Uithuizermeiden een afzonderlijk contract gemaakt is, wat de levering van electriei- teit aangaat. Maar hier had een plattelandsgemeente raad de zaak in handen. Elders hoorden wij weer, dat tot het ne men van proeven van het besproeien van weilanden, die dezen zomer door droogte leden, de directie van een electriciteits- maatschappij niet de minste medewerking wilde verleenen. 't Was ook MAAR EEN LANDBOUWZAAK, zullen de directeuren, die alléén stadstoe- standen kennen en stadsbelangen weten, gezegd hebben. Of misschien hebben ze wel niet eens zoo gezegd, noch gedacht. De plattelands bevolking moet meer van zich laten hoo- rcn. We zijn bescheiden. Dat is een deugd. Maar het kan ook een fout zijn. Als we wat meer van ons laten hooren, zal er ook meer aan ons gedacht worden. Welke boer of tuinder zou er ooit aan gedacht hebben, dat er nog eens zou ge sproken worden over ZIJDETEELT IN ONS LAND. En toch heeft men laatst een vergade ring daarover gehouden. Er is een verecni- ging tot bevordering van de zijdeteelt (al weer een nieuwe vereeniging). Men zal proeven nemen. Men gelooft vast, dat de teelt op grooten schaal als hoofdbedrijf gunstige resultaten zal afwerpen. Zoo wordt land- en tuinbouw in nieuwe banen geleid. Men heeft al pelsdierfokkerijen, nu zul len we ook wurmenkweekerijen, ochl ik bedoel rupsenkweekerijen krijgen. 'k Hoop, dat het goed gaat, al vermoed ik dat de aandeelen van de Enka nog wol niet erg gedaald zijn ter beurze, door deze wereldschokkende berichten. De boomkweekers moeten maar alvast beginnen met moerbeiboomen te kweeken, want veel zijn er niet in ons land. En deze boomen zijn noodig voor voedsel der bees ten. Want met krachtvoer kan men deze dieren nog niet groot krijgen. Heel wat anders als met ons vee. Daar weten wij zoo langzamerhand al precies wat we govon moeten: zooveel eiwit, zooveel zetmeel, en klaar is Kees. Maar zoo nu en dan blijkt het dat er toch nog andere factoren zijn. Daar had men eerst de vitaminen. Eerst een: A. Toen nog een: B. Nog een -derde: E. en nog meer. Misschien het heele alphabet, wel. aanwezig zijn, volgens de onderzoekingen in den bekenden Prof. Dr. B. Sjollema. Bij oogenschijnlijk voldoende voeding worden op sommige plaatsen de diereu ziek, In bepaalde deejeo xsn 2^jd 4£nJ*9, waar voldoende gras was bleef geen koe gezond. En na het geven van phosphor- zuur is alles normaal. Soms is het een tekort aan kalk, of aan ijzer of jodium, dat ziekten doet ontstaan. En nu zijn de krachtvoederartikelen over 't algemeen arm aan minerale zouten. Daarom dat enkel krachtvoer funest kan zijn en heeft naast krachtvoeder goed hooi zoo'n grooten invloed. Men ziet wel, dat ook in het boerenbe drijf zeer machtige en ingewikkelde pro blemen om oplossing vragen en zoo lang zamerhand tot oplossing komen ook. Hoewel anderen weer op ander terrein zeggen, dat het nuttig is als men alles nog niet weet. Zoo sprak de voorzitter van de vereeni ging „Het Westland" op het pas gevierde jubileum en anderen zeiden het ook, dat het zoo goed was dat men Er werd zelfs beweerd dat een slecht jaar als 1929 was ook nog een goede zijde heeft: het stemt tot nadenken en houdt terug van overijld handelen. Zoo bezien is dit wel waar, doch opti misme mag goed zijn, we zijn zeialtijd als een groot optimist aangemerkt, men kan het ook te ver voeren. Met moet onze groote concurrent Italië niet te licht achten, 't Land van zon en heldere luchten, van lage loonen, van over heidsbelangstelling, die zich niet enkel uit in een paar vriendelijke woorden en een ridderlintje, maar in hulp, steun, voor lichting, leiding, dat land is onze groote concurrent, en 't is een gevreesde. Als men weet dat de uitvoor naar Duitschland van 10 millioen Kg. tomaten in 't vorig jaar klom tot 20 millioen Kg. nu en bij ons was ook een klimming, doch slechts van 6 millioen Kg. op 7 millioen. Dat wordt bedenkelijk, vindt ge ook niet? Evenals het een bedenkelijke zaak is dat de aardappelprijzen zoo laag zijn. Als de- beste verkocht worden, mag menige burgerhuis vrouw daarover glunderen, we kunnen ons dat heel best begrijpen, doch evenzeer is het dan te begrijpen dat zoo we elders lezen kunnen in ons blad, de boeren am per 1000 gulden per jaar verdienen voor al hun zorgen en zwoegen. En de bijen konden met al hun zorgen en zwoegen het tot niet anders brengen dan een schrale honingverzameling, hoe veel zonneschijn we ook hadden en hoe de bijen ook hun best doen en deden. Maar als de bloemen geen honig hebben kunnen de bijen ze niet verzamelen. En evenmin als in 1928 gaf ook 1929 de heide WEINIG OF GEEN HONIG. Toch Js over 't algemeen genomen dit jaar geen slecht, doch evenmin een best bijenjaar. Middelmatig goed kunnen wij zeggen. Voor de bollenveiling in Lisse is het daarentegen een uitermate beste tijd ge weest zoo het schijnt. Immers werd op 24 September 1.1. het pmzetcijfer. bptslkt sas DRIE MILLIOEN GULDEN. Dat bij die gelegenheid een extra gloeien de speech is afgestoken is licht te begrij pen. Temeer als men bedenkt, dat het vo rig jaar maar voor ruim 1.6 millioen was omgezet 't Was wel niet alles even voordeelig: het leveren ter voorveiling, het critisch ontvangen van verschillende koopers, buitensporig hooge schadenota's die wel eens binnenkwamen, maakten, dat het niet alles rozengeur en maneschijn was. Vooral moet men dit wel constateeren als men elders leest, dat in Augustus 1.1. nog geen 50% der hoeveelheid bloembol len was uitgevoerd van Augustus van vor- leden jaar. Was toen reeds 14.915 ton verzonden, thans bedroeg de uitvoer nog slechts 7413 ton. Maar de prijzen waren hooger. Nu voor 8.895.000 gulden, toen voor 14.929.000 gulden dus geen tweemaal zooveel. Zoo gaat het. Eb en vloed, op elk ter rein. 't Loopt tegen en 't loopt mee. In Denemarken schijnt het met do var kensfokkerij heel goed te gaan. In een jaar tijds is de Dat zegt nog al wat. Maar ze leggen zich daar bijzonder toe op het produceeren van bacon, dat in Engeland zóó gewild is, zoo als indertijd onze Londensche biggen daar zeer begeerd werden. In dit opzicht is Denemarken ons weer de baas. Evenals met de boter. Men schijnt er daar heel goed van doordrongen te zijn dat prima prima kwaliteit leveren, do eenige weg is, om zich staande te houden op de buitenlandsche markten. Maar mijn tijd is om. 'k Heb trek gekre gen in een kopje koffie, na zooveel ge babbel. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER. Economie Bedrijfsuitkomsten in Friesland. De boer geniet minder Inkomen dan vele arbeiders. Het is nu wel zoo langzamerhand tot ve len, tot de meesten doorgedrongen, dat de tijden van hooge bedrijfswinsten voor den landbouwenden stand al sedert lang voorbij ijn en dat de toestand over het algemeen renomen meer dan zorgelijk is. Niet ieder wilde dat gelooven en daarom is het zoo goed, dat ons in de laatste tijden zwart op wit de waarheid aangetoond wordt van wat we bij andere gelegenheden en op andere plaatsen meermalen hebben beweerd dat de landbouwer een zeer, zeer matig in komen geniet, dat heel niet evenredig is, gezien wat gepresteerd wordt voor de samen leving, met wat anderen wel verdienen. Moh weet, dat ac Jbpekfepudbureaux zijg, Daar de fiscus er meermalen zulke aller dwaaste berekeningen op nahield, waarna de 'boer aangeslagen werd, en aangesla gen bleef als hij met de boeken niet deug delijk aantoonen kon, dat het inkomen veel minder was, werd de landbouwer wel ge noodzaakt zeer zuiver boek te houden.. En daar dit meermalen boven de krach ten van den boer ging, hebben verschillende gewestelijke organisaties een gemeenschap pelijke boekhouding opgericht Bureaux dus waardoor de landbouwer zijn boeken kan laten bijhouden, hetwelk dan uit den aard der zaak op de meest volmaakte wijze ge schiedt. Deze boekhoudbureaux, die strikt geheim dan wel eens uitkomsten mededeel en, om te laten zien wat alzoo de bedrijfsuitkomsten in bepaalde gebieden zijn. Door het toenemend aantal landbouwers die hun boekhouding door deze bureaux laten voeren, krijgen hun mededeelingen hoe langer hoe meer waarde. Immers zullen de gemiddelden van 500 be drijven beter de algemeene toestand weer geven dan de gemiddelden van 50 bedrijven. De Coöperatieve Centrale boekhouding in de provincie 'Friesland waarbij verleden jaar 882 boerenbedrijven aangesloten waren heeft nu de uitkomst harer boekhouding medegedeeld in gemiddelden, die we hier weergeven, 't Zijn de uitkomsten over het boekj aar 1928—1929. In de Kleiweidestreek was van 241 bedrij ven met 6735 H.A. greide en 552 H.A. bouw land per H.A. de opbrengst van het bouw land f 497.90, het melkgeld f 377.93, de vee stapel f 121.55 en de totale bruto opbrengst per H.A. f 514.93; hiervan gaat af o.a. aan arbeidsloon f 96.59, aan meststoffen f 21.74, aan veevoeder f 125.29, totale onkosten f 295.58. Bruto winst per H.A. f 219.53. Rente bedrijfskapitaal f 24.81, huur f 160.47 zoodat het overschot voor den boor is f 34.07 per H.A. De Veenweidestreek betreff 143 bedrijven met 3970 H.A. weiland en 3 H.A. bouwland. Melkgeld per H.A. f 354.44, veestapel f 118.01, bruto opbrengst per H.A. f 485.30. Hier gaan af f 279.51 aan onkosten, waaronder aan ar- beidsloonen f 71.40, meststoffen f 18.34, vee voeder f 144.41. Bruto winst per H.A. f 205.79 af aan huur f 145.39, aan rente bedrijfskapi taal f 24.1S, zoodat als overschot voor den boer overblijft per H.A. f 36.22. De Wouden 158 bedrijven met 4136 H.A. greide en 195 H.A. bouwland. Opbrengst per H.A. bouwland f 64.81, melkgeld f 307.31, veestapel f 145.06, bruto-opbrengst per H.A. f 451.44. Aan onkosten gaat af f 290,84, waarvan aan arbeidsloonen f 74.94, meststoffen f 27.88 en veevoeder f 145.47. Brutowinst per H.A. f 160.60, af aan huur f 124.0S, aan rente bedrijfskapitaal f 21.65, zoodat het overschot van den boer hier slechts is f 14.87 per H.A. In de Kleibouwstreek zijn 340 bedrijven met 7265 H.A. greide en 4637 H.A. bouw bij de centrale landbouwboekhouding aange sloten. Hier zijn de cijfers per H.A.: op brengst bouwland f 540.26, melkgeld f 350.6S veestapel f 14458, bruto opbrengst per H.A. f 527.41. Aha oukcaten gaat hier is totaal at per H.A. f 323.08, waaronder aan arbeidsloon f 146.45, aan zaai- en pootgoed f 10.25, mest- stoffen f 41.76 en veevoeder f 72.67, zoodat de brutowinst is f 204.33 per H.A. Hier gaat af aan huur f 149.27 rente bedrijfskapitaal f 19.06, zoodat het overschot voor den boer is f 36 per H.A. Wanneer wij het bovenstaande eens nauw keurig overlezen, blijkt ons dat van opti misme geen sprake mag zijn, wel van diep pessimisme. Het doorsneebedrijf in Friesland ie ongo veer 100 pondemaat dat is 30 H.A. Het gemiddeld inkomen van een land bouwer in de kleiweide streek is dus in het „goede" jaar 1928 rond 1000 gulden geweest Twintig gulden per weeken wat ver dient de arbeider? In de veenweidestreek was het iets meer. Ongeveer 1100 gulden. Ditzelfde bedrag geldt ook voor de kleibouwstreek. Tweeën twintig gulden per we$kwat verdient de arbeider? In de wouden was het nog droeviger ge steld. 450 gulden per jaar. Negen gulden in de weeken wat verdient de arbeider? Men moet wel begrijpen^ dat hierin is he grepen wat de boer uit zijn eigen bedrijf consumeert. Zijn melk, zijn aardappelen, zijn boter zijn allen in bovengenoemde be dragen verrekend. 't Is dus geen „schoon geld" wat wij noem den, doch het inkomen zooals de belasting ambtenaar dat bedoelt. Het inkomen, dat hij geniet voor al zijn zorgen en werken; zijn risico's die hij be loopt. Voor het werk van hem en zijn minder jarige huisgenooten tezamen. Stel daartegenover wat een fabrieksarbel der, een loonarbeider in verschillende am bachten verdient. Mon kan wel zeggen, dat de cijfers in de andere provincies over het algemeen geno- men niet zooveel gunstiger zullen zijn dan deze van Friesland Men kan ook wel zeggen, dat over 't al gemeen genomen 1928 nu niet zoo'n heel ongunstig jaar was. t Is waar aardappelen en suikerbieten lieten ons in den steek. Zoo als ze waarschijnlijk in 1929 ook wel zullen doen en in andere jaren weer andere pro ducten. En 1929 zal voor de weidestreek wel veel ongunstiger cijfer geven dan 1928 al gaf. De toestand van den landbouwer is nief zeer rooskleurig. De pachten zijn te hoog en niet in even redigheid met de inkomsten. Als van onge veer 195 gkl netto winst de eigenaar 160 gld en de pachter maar 34 gld ontvangt is dat geen verhouding. Nog geen 20 pCt Maar behalve de hooge pachten worden wij hier gedupeerd door veel te lage prijzen die van onze producten gemaakt worden; Maar daar zijn we geheel lijdelijk. Daar kunnen wij niets aan doen. Die prijzen wor den door de wereldproductie beheerscht: door de vraag en het aanbod. Lijnen aanwijzen om verbeteringen in de ze droeve toestanden te brengen kunnen wij niet. Een betere regeling van het pachtvraag- stuk is zeker een goede zaak maar zooals de bovenstaande cijfers leeren, zal dit niet de toestand geheel verbeteren, bijlange niet Daar alle heil van te verwachten is ijdele hoop. Wat niet wegneemt dat we regeling yafl het pachtvraagBtuk urgent noemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 12