v. ROSSEM's is de beste KOFFIE TOEN HET NOS DUISTER WAS r WOFNSDAG 2 OCTOBER 19291 DERDE BLAD PAG. 9 BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD ANTONI VAN LEEUWENHOEK HUIS Wie in een groote stad op eenigerlci wijze tot de autoriteiten gerekend kan worden, mag of moet een groot deel van zijn tijd be steden aan recepties, openingsplechtigheden, onthullingen en tentoonstellingen. Natuurlijk is het voor niemand mogelijk, al deze plechtigheden met .zijn tegenwoordig heid te „vereeren" ieder maakt voor zich zelf wel een selectie, en merkt dan hoevele gele genheden hij verzuimen moet. Met elkander geven al die invitaties wel een beeld van het 'bedrijvige en zich vervor mende leven en eveneens van de krachten die er leven in de verschillende groepen en volkslagen. Het is niet onmogelijk, dat ons geslacht Van den arbeid, die thans wordt verricht te veel ophef maakt, dat wij te dikwijls jubilee- ren, dat wij ook te spoedig van een bepaalde gebeurtenis een plechtigheid maken. Maar ieder wil wel eens gevierd worden en ieder wil zijn werk wel eens een oogenblik sterk belicht zien, dit laatste is wel eens noodig als de belangstelling gaat verflauwen of allerlei oucle arbeid, door nieuw werk in de schaduw wordt geplaatst. Belangrijk ook in zichzelf was de verhui zing van het Ned. Kankerinstituut, de ope ning van het nieuwe „Antoni van Leeuwen- hoekhuis", die vorige week plaats vond. Van zulke inrichtingen spreekt men in het ge wone leven niet gaarne en niet veel. Aan den naam van dit instituut, verbindt men als vanzelf de gedachtenis aan zooveel smartelijk lijden, aan teleurgestelde hoop, aan bedrogen verwachtingen, dat men niet dan fluisterend van deze dingen onder elkan der handelt. Maar toch moet dankbaar er kend, dat in het instituut aan de Keizers gracht, buitengewoon verdienstelijk werk is geleverd, dat hier een schat van toewijding is getoond, dat hier leed is eelenigd en we tenschappelijke arbeid «is gepresteerd: Het huis werd te klein. De wetenschap stelt hooge eischen. En de patiënten moeten be hoorlijk gehuisvest worden. En er moet voor het wassend aantal lijders ruimte gemaakt. Op zich zelf een zaak die tot weemoed kan Stemmen. Daar wordt het pronkstuk van Gods schepping afgebroken. Daar is de smart van het aangetaste lichaam. Daar is vraag om meer plaats voor hen die lijden. Er is een andere kant. Daar zijn er die vorschen heel hun leven lang om heul te bieden in smart. Daar zijn cr die hun leven offeren in de verpleging van deze kranten. Daar is de begeerde om dat alles te doen op de beste wijze en in de meest aangename omgeving. Wij hebben, dank zij de inspanning en me dewerking van velen, ons nieuwe van Leeu wenhoek-huis gekregen. Een belangrijk deel van het vroegere Militaire Hospitaal, kan nu door de Vereeniging voor haar arbeid wor den gebruikt. De noodige ruimte is verkre gen. Men kan voortarbeiden onder gunstige omstandigheden. Men kan beter helpen dan voorheen. De gelegenheid heeft men aangegrepen om tót het 'groote publiek iets te zeggen over de beteekenis van den arbeid door het instituut verricht. Over de successen die men ook in den strijd tegen dè ziekte heeft behaald. '"'De toespraak van Prof. W. M. de Vries, had een optimistischeh inslag. Wij verstaan «n waardeeren dat. Zonder optimisme is deze arbeid niet vol te houden. En dc geschiedenis gaf den spreker ook voor dat optimisme eeni- gn grond. De strijd tegen de kanker behoeft niet een hopelooze strijd te zijn. Daar is in heel do we reld een strooming merkbaar, die met kracht dien strijd wil aanvaarden. Dat is een geluk kig verschijnsel. De organisatie van de kan kerbestrijding noemt, men in Amerika een „boodschap van hope". Moge ook de opening van het nieuwe „van Leeuwenhoek-huis" een boodschap van hope zijn voor zeer velen. Dat. zal onder Gods zegen alleen mogelijk zijn. Van deze dingen echter sprak de rede naar niet. En ook in de voorgelezen rede van den eere-Voorzitter, Prof. Rotgans, hoorden wij niet een toon, die ons bijzonder zou heb- fben getroffen en goedgedaan. Toch is die toon ook bij de openingsplech- "tigheid gehoord. Men had H.M. de Koningin- Moeder verzocht het nieuwe huis officieel te willen openen. Aan dat verzoek heeft H.M. Emma gaarna voldaan. Opnieuw spreekt hieruit de belangstelling voor het leven van onze stad, voor den arbeid van wetenschap en van liefde, die ook bij het klimmen der jaren niét 'verdooft. Van haar, van deze hooge Vrouwe, kwam het woord dat wij tot op dat oogenblik had den gemist Welk een zegen heeft ons volk in Haar, die een plaats in het hart van de massa heeft gekregen en ook trots allerlei stormen heeft behouden. Gaarna heb ik, aldus H. M., gevolg gegeven aan de uitnoodiging om hier dit nieuwe ge bouw van de vereeniging „Het Nederlandsch Kanker instituut", te komen openen. Met groote belangstelling volg ik steeds het werk der vereeniging, dat er, met Gods hulp, op gericht 'is, lijdende menschen genezing te brengen. En zoo dit niet mogelijk is, ver lichting van 'hun lijden. Ik wensch dan ook de Vereeniging van harte geluk met dit nieu we gebopw, dat zij heeft verkregen. Ten zeerste betreur ik het, dat een harer be kwaamste medewerkers, Prof. Rotgans ont breekt in deze ure. Het nieuwe Antoni van Leeuwenhoek-huis TOENEMEND ECONOMISCH HERSTEL VEEL WERKGELEGENHEID IN VERSCHILLENDE BEDRIJVEN WERKLOOSHEID DOOR CONCENTRATIE De uitvoer door buitenlandsche tarieven vaak belemmerd Over het tweede kwartaal van dit jaar geeft tie toestand van dc nijverheid over hst alge meen genomen zeker geen onbevredigend beeld. Ook niet vergeleken met hetzelfde tijd vak voor het jaar 1928. Terwijl in vrij vele ondernemingen een flinke, in sommige zelfs groote drukte heerschte, en het aantal gevallen van bijzon dere slapte, hoewel niet zeldzaam voorko mend, toch relatief gering, was, werd in het meerendeel der andere ondernemingen een be hoorlijke, in de overige een matige, doch niet bepaald onbevredigende bedrijvigheid waar genomen. Uit de volgende meaedeelingen, ontleend a3n liet Augustusnummer van het Maandschrift voor de Statistiek, blijkt zulks wel. Allereerst de opmerking, dat de cijfers der werkloosheid bijna voor alle beroepsgroepen lager waren dan een jaar geleden. Het aantal fabrieken waaronder ook en kele nieuwe die vooruitgang vertoonden, was dan ook grooter dan dat der ondernemin gen, welke thans minder werkgelegenheid boden dan het vorige jaar; bij deze laatste meet deels ook aan concentratie en rationa lisatie van bedrijven worden gedacht. Onder de factoren, die een grootere drukte dan verleden jaar veroorzaakten, zij te noe men het inhalen, hier en daar, van in verband met den strengen winter ontstanen achter stand en de in een aantal gevallen afgeno men buitenlandsche concurrentie, terwijl mede als een goed teeken was te beschouwen de grootere totale uitvoer van fabrikaten. Hier stond tegenover, dat de export van vtrschiiler.de fabrikaten min of meer belang rijk achter bleef bij een jaar geleden en we derom meermalen klachten werden vernomen over de belemmeringen van onzen buitenland- schen handel, die door de eventueele invoering van de dreigende tariefsverhooging in de Vereen. Staten nog zouden vermeerderen. Evenmin ontbraken allerlei door een deel der werkgevers verstrekte aanwijzingen in de richting van een minder gunstigen bedrijfs- tcestand, zelf* ook bij een bevredigenden stand der bedrijvigheid, waarbij vooral gewe zen werd op de menigmaal weinig en deels niet bevredigende prijzen in verband met de scherpe onderlinge en buitenlandsche concur rentie. Zoo constateerde men van sommige zijden voor den grooten scheepsbouw dat geen voldoende loonende opdrachten voor nieuw bouw vielen te bemachtigen; maar dit neemt niet weg, dat er toch op verscheidene wer ven een bevredigende bedrijvigheid heerschte. al was er dan nog niet genoeg werk voor de volle in den lande aanwezige bouwcapaciteit. In een S-tal groote endernemingen bedroeg de personeelsterkte eind Juni pl.m. 15,800 man, tegen pl.m. 14,160 een jaar geleden. In 8 dezer werkten thans 37Ö arbeiders minder, in de 5 overigé echter pl.m. 2000 meer dan toen. In de m ach n ef ab ric age was1 het, bij een overigens in totaal geenszins onvoldoende bedrijvigheid (in vrij talrijke ondernemingen meer werk dan verleden jaar), hier en daar slap of had men althans te weinig werk in bepaalde afdeelingen (o.a. slechte conjunctuur in de suikerindustrie; verlies van orders en zelden loonende pry zen door buitenlandsche concurrentie, hooge invoerrechten in andere landen). Slechts voor zeer enkele constructie- erkplaatsen sprak men van slapte; P/erigens was er voldoende werk en in me nige fabriek zelfs flinke drukte (dooreenge- '~men gunstiger dan verleden jaar), waarbij ...cn van sommee zijden wees op den invloed van korte levertijden of op het inhalen van achterstand door den vertraagden aanvoer van laterialen tijdens de vorstperiode. Intusschen sloeg men soms ondanks de drukte een weinig zal de gelegenheid bieden om het werk der Vereeniging op nog breeder schaal dan tot nu toe te verrichten, zoodat het nog meer de lijdende menschheid tot zegen zal kunnen zijn. Moge Gods Zegen rusten op allen arbeid, die hier zal worden verricht en moge Hij licht doen vallen, waar thans veelal nog duisternis heerscht. Met dezen wensch, aldus besloot H.M., verklaar ik het nieuwe Antoni van Leeuwenhoek-huis voor geopend. Moet ons Christenvolk H. M. Koningin Emma niet dankbaar zijn voor deze woor den? Moeten onze gebeden geen schut zijn voor dit edele hoofd? De Minister van Arbeid sprak ook nog. Hij sprak goed en waardeerend. En Prof. de Vries mocht ervaren, dat ook zijn arbeid werd gewaardeerd, toen hij „de Leeuw" ont- /ing. AREND VAN AMSTEL. gunstigen toon aan wegens de niet bevredi gende pryzen (Duilsche concurrentie). Het hoogovenbedrijf werkte op volle capaci teit met twee hoogovens (een derde is in aan bouw) en een der beide kook^batterijen (do andere wegens reparatie niet geheel op volle kracht). Bij de zink fabriek was de productie wat kleiner dan in het 2de kwartaal van 1928. Een te Arnhem in aanbouw zijnde tin- fabriek is op 1 Juli in bedrijf gekomen. In do vliegtuigindustrie werkten eiiid Juni pl.m. 800 man, tegen pl.m. 950 eind Maart en pl.m. 900 eind Juni 1928. Bij de electrotechnisehe industrie bleef de gunstige invloed der toenemende electrificatie op aller lei gebied duideiijk merkbaar. Zoo kenmerkten zich verscheidene fabrie ken van elect rische werktui gen en toestellen door drukte (o.a. meer personeel dan een jaar geleden), ter-wijl de overige toch ook geenszins over onvoldoende bedrijvigheid te klagen hadden. Bovendien trekt de verdere ontwikkeling der radio-industrie en de sterke stygmg van den export van haar artikelen de aandacht. In het grootste bedrijf, de fabriek van gloeilam pen en radio-artikelen te Eindhoven, bedroeg de personeelsterkte tegen het eind van Juni pl.m. 8000 meer dan een jaar geleden. Een niet zoo sterken, maar toch bevredi genden groei vertoonde de kunstzijde- industrie, waar pl.m. 2000 arbeiders (sters) meer werkten dan eind Juni 1928; de uitvoer was naar het gewicht belangrijk, doch naar de waarde slecht3 weinig grooter dan in het tweede kwartaal van 1928. In de katoenindustrie was de toe stand tamelijk ongelijk, ook vergeleken bij ver leden jaar. Zoo waren verschillende weverijen en/of ververijen voldoende of flink met orders bezet (soms meer personeel), waartegenover andere althans in een deel der artikelen zich door slapte of achteruitgang kenmerkten (o.a. toegeschreven aan buitenlandsche cc- currentie en onvoldoenden export), al bleef productie over het algemeen nog op peil. In de spinnerijen ging de toestand eenigszins vooruit, mede doordat het aanbod van buiten landsche garens ten slotte verminderde. Wat de prijzen betreft sprak men deels van eenige verbetering; anderdeels werden zy nog onvol doende, soms zelfs verliesgevend, genoemd. In de Tilburgschs wolindustrie heersch te ec-n over het algemeen bevredigende drukte. Het gevaar van tariefsverhooging in het be langrijke exportgebied Engeland was voorloo- pig geweken, wat riet wegneemt, dat enkele fabrieken nog de nadeelen van een vermin dering van haar afzet naar genoemd land on dervonden. In de tapijtgarenspinneryen was de toestand minder bevredigend door de minder vlotte vraag van onze tapijtindustrie, waar de gedeeltelijk toch reeds niet rooskleurige toestand er over het algemeen niet op verbe terd is. Voor de margarinefabricagé con stateerde men geen slapte, maar de concentra tiebeweging (gepaard met geleidelijke reor ganisatie van de samengesmolten bedrijven, o.a. ook tot uiting komende in een verminde ring van den export), welke in den laatsten tijd reeds tot belangrijke inkrimping van de werkgelegenheid geleid heeft, zette zich nog steeds voort. In de diamantindustrie werd de toestand geleidelijk ongunstiger, doch was de werkgelegenheid gemiddeld over het geheele kwartaal toch iets grooter dan in dezelfde 'periode van 1928. iloe Voor de schoenenindustrie sloeg men meerendeels een minder opgewekten toon aan dan een jaar geleden. Naast een thans kleineren uitvoer was er een toegenomen in voer. Verder constateerde men den terugslag van het ongunstige weer tijdens het voor jaarsseizoen en van de dalende 1 eerprijzen, waardoor bestellingen zoo lang mogelijk wer den uitgesteld. Echter beeft een en ander slechts in betrekkelijk beperkte mate tot in krimping van j.ersonoel of verkorting van den arbeidsduur geleid. Het bouwbedrijf gaf, zoo niet overal, dan toch zeer oveiwegend, een bevredigende cn in totaal gunstiger werkgelegenheid dan verleden jaar (flinke woningbouw in verschil lende plaatsen; fabrieksbouw in sommige in- dustrieele centra, enz.). Gedeeltelijk was de drukte mdee^een gevolg van achterstand door den langdurigen winter. Voor de baksteenindustrie, waar het op 1 Mei j.l. aflooper.de extra-rood-contract is hernieuwd, noemde men de vraag naar „rood" over het algemeen zeer groot. De invoer van steen uit België (gewezen werd op loonsver hooging aldaar) was belangrijk kleiner dan in het le halfjaar van 1928. In het bijzonder ook de kalkzandsteen- industrie ondervond hiervan, alsmede van de door andere omstandigheden gestimuleerde vraag naar haar product, den gunstigen in vloed, mede in der. vorm van een geleidelijke stijging van de langen tyd zeer onbevredigende prijzen. De sedert September 1928 in bedryf zijnde cementfabriek is nagenoeg op volle kracht gekomen: hiertegenover kwam een reeds langer bestaand kleiner bedrijf midden Juni voor goed tot stilstand. Het bovenstaande is slechts een greep uit het Maandschrift, waarin men tevens de toe standen buiten de nijverheid (mijnwezen, veen derij, visscherij, land- en tuinbouw, enz.) ge schetst vindt. EEN MOORD-EPIDEMIE? BLOEDIGE BLADZIJDEN UIT DE FRANSCHE ANNALEN (Van onzen Parijschen correspondent) De woorden hierboven vindt men in Gor- ier's Mei, in die prachtige en sombere pas sage, waarin de dichter het donker onheil spellend geluid der nachtelijke zee beschrijft Men denkt hieraan indien men open aan dacht heeft voor wat er rondom in de we reld geschiedt, en wel in het bijzonder op het oogenblik, nu het schijnt of dc stem van het bloed, welke tot God roept van den aard bodem, sterker en dringender wordt. De lectuur der Fransche dagbladen is de laatste dagen verre van een genot. Men krijgt nauwelijks anders onder de oogen dan de opschriften, welke de gruwzaamheid van detective-verhalen hebben, titels welke uit het repertoire lijken te zijn gekozen van Conan Doyle of een Maurice Leblanc. Slechts" onthult hier de realiteit oen nog schrikwek kender gelaat dan deze ingespannen ver beeldingen. Daar is vooreerst nog steeds het Mysterie van St. Maur, dat als ondertitel draagt liet Vrouwenlijk in den Zak! Deze lugubere historie houdt nu al wekenlang ieders aandacht 'bezig, het is het relaas van twee gonje-zakken, welke bij St. Maur uit de Mame werden opgevischt, de brokstukken van een vrouwenlichaam bleken te bevatten. Een hardnekkig voortgezet onderzoek naar de identiteit zoowel van dader als slacht offer heeft nog immer geen tastbare resul taten gebracht, doch de arbeid aan deze „zaak" is als het uitdiepen van een uitge strekt maatschappelijk moeras, en brengt een groote hoeveelheid afschuwelijke toe standen aan den dag. 't Is of een lichtstraal valt in een donker verblijf vol verholen gedierte! Aan den cenen kant ontwaarde men nog eens opnieuw hoe ontzaglijk veel vrouwen en meisjes onherroepelijk verdwij nen in den socialen maal-kolk. en ter andere zijde de vunze individuen, wier niet aa duiden practijken hen in staat stellen tot een lui parasiteeren op de samenleving. Dan is er de vijfvoudige moord van Valensole een drama welks tooneel *t platteland is, en waarvan de bedrijvers niet meer dan jon gens zijn, slechts zestien en achttien jaar oud! Deze heide jongens, wier karakter reeds heel vroeg naar misdadigheid en doelloos wreedzijn heenwees, waren een raadsel voor hun ouders, cn in hun onbeteu- gelbaarheid een schrik voor hun omgeving. Die twee vonden elkander en namen koel bloedig het besluitbandieten te worden. Let wel, het was niet een gelegenheid, mis daad te beschrijven, welke hen er toe verleid de, doch ze zóchten deze, zooals een ander zioh een baantje zoekt Ze wilden het als carrière! In een hut, tussohen twee afgelegen boer derijen, legden zij zich een ganschen dag op de ioer, als jagers naar het wild. De éóne bevatte, vier mannen, tie andere slechts twee, benevens een vrouw, met twee kinde ren. De laatste genoot dus den voorkeur. Van te voren werd afgesproken, al de be woners te dooden, dit leek liet veiligst. Ughetto zou zioh met de volwassenen be lasten, Mucha met de kinderen. Zonder aar zeling heeft het tweetal zijn ontzettend pro gramma afgewerkt, om enkele duizenden francs machtig te worden. Bijzonderheden besparen wij u liever, het is tè onmensche- lijk. Ughetto's vader, wien het nimmer ge lukte zijn zoon op het goede pad te houden, heeft thans zelf voor diens rechters de dood straf geëischt Schrikkelijk indien een vader tot zóó iets komt! Er is ook nog wat de Fransche pers aan duidt als de Bloedige Koffer van Lille en de Moord op den Chef van den Gerechte- lijken Identificatie Dienst. Er zijn nog.veel meer gevallen! Men zou zelfs kunnen spre ken van een mcord-epidemie, welke over het land schijnt losgebroken! Voor al deze vermoorden waren er geen „verzachtende omstandigheden", hun lot werd door den moordenaar in één tel be slist Wordt het geen tijd dat eindelijk deze schrikkelijke rekening eens vereffend wordt, dat men met rechtvaardigheid weder leven voor loven eischt? Wat haten fraaie bespie gelingen over den invloed van de doodstraf op het percentage der misdaden? Laat men eenvoudig recht doen, snel, en met minder aarzeling dan thans! DE PHILHARMONIKER (Van onzen Duitschen correspondent). Het rijk en de stad Berlijn zijn toegetre den als mede-aandeelhouders bij de „Gesell- schaft des Philharmonischen Orchesters". Dat beteekent voor 't orkest en voor de stad heel veel. Zooals welhaast bij elke groote onderneming op het gebied der kunst had men ook hier vaak met financieele moeilijkheden te doen, kon men althan3 aan de leden van het wereldberoem de orkest niet steeds een honorarium toezeggen, dat met dc prestaties in overeen stemming was. Natuurlijk kon men zoodoen de ook niet verhinderen, dat leden van 't orkest een engagement in andere orkesten gingen aanvaarden, waar beter betaald werd, waaronder dan weer 't Philharmoni- sehe te lijden had. Men beschikte tot dusver over een kapitaal van slechts 57000 mark, verdeeld in 95 aandeelen van M. 600. Dit kapitaal is thans verhoogd op M. 114600, waarvan 't orkest 95 aandeelen behoudt, de stad Berlijn M. 36000 overneemt, het rijk M. 14400, terwijl Stadtsyndicus Lange een aandeel van M. 7200 voor zijn rekening nam. welk aandeel clan weer aan Pruisen wordt doorgegeven, wanneer de staat overgaat in deze arbeidsgemeenschap. Van de 13 commissarissen behooren er 4 tot de orkestleden, de overigen worden be noemd door stad cn- rijk. De autonomie der Philharmoniker wordt door dit nieuwe con tract niet geraakt. De toelagen van stad en rijk waren den laatsten tijd niet meer voldoende gebleken. Berlijn gaf 192S M. 125.000 en 't rijk legde M. 50000 toé. Het gevaar nam toe, dat orkest leden van naam hun heil in 't buitenland, speciaal Amerika zouden gaan zoeken cn dit wilde men verhinderen. Furtwangler verklaarde reeds het vorige jaar, dat hij de leiding als dirigent zou opgeven, wanneer men niet voor het behoud der tegenwoordige orkestleden zou zorgen. De stad Berlijn wees er van haar kant op, dat dit behoud niet alleen haar maar ook het rijk en den staat aangaat. Het Pruisische ministerie voor kunst en wetenschap wees dit van de hand, de Duitsche rijksregeermg ging op onderhan delingen in. Reeds in Juni '29 nam de stad Berlijn de kapitale som van M. 480000 voor haar rekening, waarvan zij, in overeenstem ming met haar aandeelen M. 360.000, het Duitsche rijk M. 120.000 zal betalen. Daar op de begrooting van dit jaar reeds M. 125000 staat ingeschreven, bedraagt het restecrende bedrag M. 235000. De magistraat heeft dit of ficieel thans bewilligd. Men heeft het aan de energie van Dr. Böss te danken, dat dc re putatie der Philharmoniker voor Berlijn be houden blijft Als voorwaarde heeft men der meer verlangd, dat de stedelijke Gene- ralmusikdirektor Dr. Wilhelm Furtwangler minstens zes volksconcerten dirigeert De Philharmoniker weten dus nu voor den ccrstvolgenden tijd, waar ze aan toe zijn en de heerschende ongerustheid en ontevreden heid is vooralsnog geweken. Gemengd Nieuws. LEELIJKE SCHADEPOST Te Naarden reed P. Wcmpe uit Bloemen daal met een groote verhuiswagen van de fa Houtgraaf en Dalsenbroek over de Bol- lenlaan - toen -hij -door een- l.uxe au>to, die niiet. genoeg naar rechts uithaalde bij het passeeren wend aangereden, met het gevolg dat hij zijn stuur niet kon houden en in volle vaart tegen een boom aan den kant van den weg reed'. De verhuiswagen werd ifotaal vernield, terwijl de meubelen in den wagen zwaar-beschadigd wordiem. De be stuurder bleef-ongedeerd. De luxe-auto reed na de aanrijdting met versne'de vaart door doch het nummer werd door pesseerende fietsers opgenomen. Uit het door de politie ingesteld onderzoek bleek dat- hij bestuurd werd door J. L. Iluter, gemeenteraadslid •van Huizen. DCODELIJKE AUTO-ONGELUKKEN Zondagavond omstreeks ha\f elf wandel de een zekere Dis'.olmeier met zijn meisje op de Streeperstraat te Sehaesberg (L.l. En taxi bestuurd door iemand ui». Ubach over Worms kwam uit de richting van Heerlen en reed het paar aan. De jonge man stierf na enkele minuten aan de opge loopen verwondingen. Het meisje werd niet ernstig verwond. De chauffeur werd door de politie gearresteerd. Een au-'o van de fa. De Gruyter reed op de Mookschcbaan hij Nijmegen tegen een boom. De chauffeur had "de macht over zijn stuur verloren doordat een band lek was geworden cn d-c vracht in dien wagen was verschoven-. De auto wend to'aal vernield. Een inzittende passagier werd togen den boom geslingerd cn op siag gedood. De chauffeur kwam er met eenige schrammen af. INGEZONDEN MEDEDEELING. ^y\O€.sv Radio Nieuws. werking in de Innenhulrfkunst". Orkest. Daarna. Leeuwvan Rees over; De a.s. Naai- en Knip cursus. 2.15—2.30 Gramofoon. 2.30—3 Kinder literatuur in verband met de nieuwe opvoeding door G. Helltnga. Dir. der Haagsche Schoolver- eeniging. 3—3.30 Radio-Kinderzang. 3.30—4 Do voornaamste studiemuziek voor piano. 4.305.30 Orgel. 5.30—6 Gramofoon. o.Ol—7.15 Concert. 7.15 —7.45 Causerie door W A A Grul over: Weergave kwaliteit bU het ontvangtoestel. 8.01—8.40 Vlool- recltal. 8.4011 Concert. 9.15—0.45 Lezing door Prof. M"r. H Fryda over: De Indrukken van mUn Russische rals. 9.45 Voortzetting concert. Na af loop: Persber. Daarna Gramofoon. 12 Sluiting. BRUSSEL (508.5 M.) 5.20 Concert. 6.50 Gra mofoon 8.35 Fragmenten uit Oper^. PARIJS ..•Radio-Paris" (172.'. M.) 12.50—3.20 4.05 Orkest. 6.55 Gr: iofo< 8.55 DAVENTRY (1554 M.) 10.35 MorgenwtJding. 11.15 Kerkdienst. 11.20—12.20 Kerkdienst. 12.20 Lezing. 12 35 Concert. 1.05 Gramofoon. l '-'O Or kest. 2.20 Bijeenkomst van de Re-Unltod Church" of Scotland. 3.20 Uitzending voor scholen. 3.45 Berichten. 3.50 Lezing. 4.05 Concert. 5.05 Or- 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuw [tal. 7.20 Lezing. 7.45 L*z' 20 Concert. 10 Nieuw«b«r. 10.35 Orkest. 11.20—12.20 Muziek. LAN'GENBERG (473 M) 10.35—11.33 Gramo foon. 12.30 Gramofoon 1 25—2.30 Orkest 5.50 6 50 Plano-recital. 8,20 De VroclUke Woensdag. :ot 12.2 lek. ZEESEN (1635 M.) 6.10—11.05 Lezingen. 12.20 —1.15 Gramofoon. 1.15—1.50 Lezingen. 2.20—2.50 Gramofoon. 3.05—4.60 Lezingen. 5.50 Con cert uit Hamburg. 5.50—8.20 Lezingen. 8.20 Opera. 10.50 Concert. KALUNDBORG (1153 M.) 3.50—6.50 Concert. 8.35—10.20 Orkest Daarna Blijspel. 10.35—11 20 Donderdag 3 Octobei 2—2.35 Uitzending voor scholen. 4 Ziekenuurtje. 5—6.30 Concert. Sopraan, viool plano. 6.307.30 Orgelconcert. 7.308 Lezing o loth als predikst „Catharim 9—9.20 Praatje door den NCRV.-Voc 10.10 Voortzetting concert. Daarna Persberich ten. HUIZEN (1875 M.) 10—10.15 Morgenwüdlng. 12.15—1.45 Concert. 1.452.30 Gramofoon. 2.30—4 "lollstenconcert_45 Ziekenuurtje. 65.30 Sport- cert. Daarna Gramofoon. 12 Sluiting. DAVENTRY (1654 M.) 10.35 Morgenwüdlng. 11.05 Lezing. 11.20—11.60 Proefultzending Tele visie. 11.50 Gramofoon. 12.20 Concert. 1.20 Con cert. 2.20 Beeld-uitzending. 2.45 Berichten. 2 50 Uitzending voor scholen. 3.20 Vesper. 4.20 Conc-ix 5.3ó KLnderuurtje. 6.35 Nieuwsber. 6.50 Marktber. 7.05 Piano-recital. 7.20 I.ezlng, 7.45 Lezing. 6 "5 WILLIAM FOX ALS OMROEP MAGNAAT. De beslissing valt In begin Octobei RADIO TELEFOONDIENST ENGELAND— AUSTRALIë BINNENKORT OPENGESTELD. Waarschijnlijk zal binnen enkele weken d® radio-telefoondienst tuschen Engeland en Aui tralie worden opengesteld voor Reeds geruimen tijd w mlngen gedaan. Zoodr: public laagde proefne- rcffende het ta- teiefoondienst in gebruik genomen worden. M«u verwacht dat er van deze verbinding druk g* brulk zal worden gemaakt. INGEZONDEN MEDEDEELING. FEUILLETON Door GUY THORNE. (10 „Jawel. U ziet, dat ik weet, waar het geld gebleven is. Uw particuliere leven kan mij niet sdhelen en het gaat bij niets aan, hoe u uw geld besteden wilt Maar in uw positie van de eminente criticus van den Bijbel, zouden de berichten, die omtrent u zouden ruchtbaar worden, u stellig ten gronde richten. U zoudt dadelijk uw off 1- cieele betrekkingen verliezen en uw naam zou als een publiek schandaal genoemd worden. In Engeland kan men doen wat men wil, als men maar niet tot het volk be hoort en dat doet u, u kunt zich nooit aan de publieke opinie onttrekken. Uit. een ethisch gezichtspunt beschouwd heb ik per soonlijk er niets mee te maken, maar ik zeg u ronduit, dat u in de oogen van het Engel- sche publiek zou ten toon staan als een slecht memsch, wanneer er iets van uw da den uitkwam. Met één slag zou alles weg vallen: de adelstand, uw eer,, uw betrekking en buitendien zou u ook uw particuliere le ven moeten opgeven. U zoudt geen aangena me soupers meer kunnen hebben en geen tochtjes in uw auto naar Richmond". Hij lachte verachtelijk en Llwellyn was doodsbleek geworden. Zijn positie was hem nu klaar en duidelijk voor oogen gesteld en vol afschuw zag hij in,, waartoe zijn ongebonden levenswijze hem gebracht had en hoe buitenstaanders over hem oordeelden. Zijn val zou inderdaad volkomen zijn en hem bitter aandoen. Hij zag zich zelf al wo nen in een goedkoope stad in het buiten land, Brugge of Brussel, met niets anders dan dat kleine inkomen van zijn vrouw, terwijl hij niets zou kunnen doen voor zijn studie of zijn genoegen. „Alles wat u zegt is heel waar", mompelde hij, „ik hen geheel in uw macht. Het is het best om die dingen maar ronduit te zeggen en wat had u mij dan voor te stellen?" „Mijn alternatief zal, als u het aanneemt, een algeheel e verandering voor u beteeke- nen. U zult in de eerste plaats een jaar vrij af moeten vragen van het Britsch Museum. Ik had er eerst over gedacht om u ie vragen om uw ontslag te nemen, maar dat lijkt mij toch niet bepaald noodig. U kunt daar een plaatsvervanger aanstellen. Zelfs al zou uw langdurig verlof niet geheel noodig blijken voor uw gezondheid een verzoek van u aan Sir James Tyfe zou toch dit alles in orde moeten brengen/ U zult een reis moeten on dernemen. Voor uw diensten en uw volko men geheimhoudingofschoon u zelf wel zult inzien, als u alles weet, dat geheim houding een eerste vereischte zal zijn voor uw veiligheidbeloof ik u h?t volgende Ik schrap uw schuld nu dadelijk en betaal u 10,000 pond contant, nog deze week en ge durende het loopende jaar zal ik u nog 40.000 nond geven. In het geheel dus 50.000 pond be-lialve uw schuld". Zijn stem was even koel gebleven terwijl hij dit voorstel deed. De uitwerking ervan op Llwellyn was ge heel anders. Bevend stond hij van zijn stoel op 'en staarde met doffe oogen naar de rivier onder hem. „Meent u dat werkelijk?" vroeg hij. De millionair knikte. „Maar het is zeker een groot waagstuk, dat ik ondernemen,moet?" „Het waagstuk is zoo groot niet, als u doen wilt, wat ik u zeg. Er zijn nog maar twee andere menschen op aarde, die het zou den kunnen doen en u zult u in de eerste plaats moeten hoeden tegen hun waakzaam heid". „Maar wat vraagt u van mij?" vroeg Llwellyn. De spanning werd bijna te groot voor hem. Schnabe stond op en nu zag Llwellyn, dat hij erg geagiteerd was. Zijn oogen glinster den en hij zei; „U moet de wereldge schiedenis verandere n". Hij trok Llwellyn tot in het midden van de kamer. Hoe lang de professor ook was, Schnabe was nog langer; hij bukte zich en fluisterde wel vijf minuten lang aan zijn oor Verder hoorde men geen geluid in de doodstille kamer. Llwellyn werd erg bleek. Zijn geheele li chaam scheen ineen te schrompelen en hij beefde sterk. Eindelijk trok hij zich los van zijn gast heer en liep naar den haard, waar hij ang stig in een armstoel neerviel. Toen de morgen aanbrak kreeg de profes sor een pak rekeningen en wissels van zijn gastheer en hij wierp die in het vuur met een zucht van verluchting. Daarop ging hij een slaapkamer binnen, waar hij uitgeput op een bed neerzeeg en in een diepen slaap viel. Dien dag ging hij niet naar het Museum. ZEVENDE HOOFDSTUK. De laatste woorden van Walktown. Het groote gebouw van de Volksschool te Walktown straalde van licht. Elk radm vormde een helder witte plek op de donkere muren. Er heerschte veel drukte van ge sprokken en gelach en ook van gerinkel van borden en schotels. In een van de schoolka mers beneden was Helena druk bezig met eenige dames uit het stadje. Er stonden groote trekpotten vol thee, zij schonken de kopjes in, die door jonge meisjes de stec- ncn trappen werden opgedragen. Stapels broodjes met ham, schalen vol gesneden cake stonden overal op dc tafels en het aantal daarvan verminderde voortdurend, terwijl het alles naar hoven gedragen werd. Het was een afscheidsfeest voor Basil Gortre, hij zou nu het laatste woord van afscheid spreken. In de eetzaal gebruikten honderden perso nen een maal, aan lange tafels gezeten. Aan de muren van de leerkamer hingen groote lijsten en kaarten. Het waren voorstellingen van vreemde dieren, van hoornen cn planten met de na men er van in groote zwarte letters er on der gedrukt Andere platen stelden tafree- len uit de Bijbelscl'ie geschiedenis voor uit het leven van Jezus; de figuren waren wel stijf, maar toch fraai en duidelijk. Aan het eene einde van de kamer was 'n podium, dat over de geheele lengte liep. Er stonden palmen en heesterachtige va rens in groote potten langs de kanten. Ver der stond er een piano, een muziekkastje cn lezenaars, waaruit bleek, dat er een con cert zou gegeven worden als het thee drinken afgeloopen zou zijn. Alle beschikbare dames uit de gemeente hielpen hij het inschenken en presenteeren en iedereen scheen zich best te amuseeren. Telkens hoorde men een uitbarsting van schaterend lachen. Ten spijt.van de benauw de atmosfeer schenen de eenvoudige bewo ners uit Lancashire tooh recht op dreef. Basil Gortre zag nog wat bleek na zijn ziekte. Hij had een lange zwarte jas aan en ging naar bijna alle tafeltjes, waar hij telkens een vriendelijk woord sprak. Hij scheen erg geestig te zijn, want waar hij stond te praten klonk telkens het lachen luid op. De Zondagssehoolondcrwijzeresscn lachten en bloosden als hij wat zei en de dikke, eer zame moeders met een gouden ketting om den hals keken met minzamen, goedmoedi- gen blik naar hem op. Ds. Byars zag met een vaderlijken glim lach op hen neer; hij wandelde tusschen de tafeltjes door met zijn lorgnet op de borst, terwijl hij zich zoo wist te beheerschen, dat niemand merkte, dat hij zich allesbehalve gelukkig gevoelde. Hij voelde zich trou wens nooit zoo bijzonder op zijn gemak op feesten. Basil en Ds. Byars ontmoetten elkander in hetfeniiddcn van de zaal, toen de thee partij bijna was afgeloopen, cn er blonken tranen in Basil's oogen. „Het is wel hard om hen allen te morton verlaten." zeide hij, „zij zijn zoo hartelijk. En dat zijn nu de menschen, van wie ik meende, dat ze mij niet gaarne lijden moch ten en mij niet begrepen. Zij zijn anders dan zij zich voordoen." „Zij zijn warm van hart. Basil," zei Ds. Byars, ..en het is jammer, dat soms ruwe manieren en een nfstootend uiterlijk daar mee samengaan. Dat stuit zoo af. Geduren de je ziekte hebben zij een verbazend groo te belangstelling getoond. Van avond zal je een praktisch bewijs krijgen van hun vriend schap, dat weet je toch zeker?" „Ja, ik heb het gehoord, maar zij moes ten het niet doen." „Het is heel aardig van hen; zal ik dan ken na den maaltijd?" Hij begaf zicli naar het podium en klapte een paar keer in de handen. Er kwam lang zamerhand stilte en de heer Byars verhief zijn stem en zei: „Wij zullen samen hot dankgebed zingen volgons onze oude gewoonte." Terwijl hij sprak verscheen een kleine man in een gekloede jas naast hem; het was Cuthbert, de organist van de kerk. Deze haalde een stemvork voor den dag cn gaf den toon aan. Alle aanwezigen waren nu opgestaan cn er heerschte een diepe stilte. De organist hief zijn hand op en de muziek zette in: „Wij danken U, o God, en prijzen Uwen Naam." De hymne klonk fraai en verheffend. Tcnvij] Basil Gortre er naar luisterde, werd zijn hart vervuld met liefde voor zijn mede-Christenen. De duistere spookgestal ten. die in zijn brein hadden rondgewaard .tijdens zijn ziekte, waren weg. De vreese- (lijke vizioenen van e~n vormelijk Christen dom dat het ongeloof zon bedekken waren weggevaagd en hij zag de toekomst weer Jhelder in. Hij keek het gezelschap eens rond, da mannen in lange jassen gekleed en de vrou wen met haar rnodc handen, met hun kleu rige japonnen, dit waren nu allen zijn broo ders en zusters in de Christenheid. ;i -. (Wordt vervolgd)]

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 11