IBrwur j>ihsdjf (tTmtnuü Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken STERtABilK ABONNEMENTt per kwartaal ƒ345 (Bcschikkingskosten f 0.15) per week0.25. Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 8-— Bij dagelijksche zending „7 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 h cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2858 Bureau: Bresstraat 123 Telefoon 2710 Aan gesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1929 ADVEBTENTIGN: Van 1 tot 5 regels 1.17% Elke regel meer 042% Ingez. Mededei linger. t van 1—5 regels „240 Elke regel meer „0.(5 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekendƒ0.10 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. ONDER KRUISVUUR. De Minister van Financiën zal bij het komende begrootingsdebat ongetwijfeld onder kruisvuur genomen worden. Het verheugende feit staat vast, dat de rijksfinanciën kerngezond zijn. De sanee- ringsarbeid van Minister Colijn was meer dan voldoende. Dit blijkt ten duidelijkste uit het groote be drag aan overschotten, dat in de laatste tien jaren werd verkregen: niet minder dan 2(3 millioen. Deze som, welke niet voor den ge wonen dienst noodig was, kon gebruikt worden voor extra-aflossing of leeningen voor buitengewone uitgaven onnoodig maliën. Naar een gedeelte van dit bedrag worden van weerskanten begeerige handen uitge strekt Daar zijn in de eerste plaats ambtenaren, onderwijzers en werklielen in 's Rijks dienst, die de loonkortingen van vorige jaren nog steeds als een groot onrecht voelen en elke maand, bij het verschijnen van de Rijksnvd- delenstoat, op verbetering van positie aau- dringen. Voorts hebben de vakorganisaties van di verse richtingen verlanglijstjes bij de Rcgce- ring ingediend en sociale maatregelen vragen nu eenmaal altijd geld uit de schatkist, zelfs dan, wanneer de eigenlijke lasten door 't bo- drijf en de verzekerden gedragen worden. Aan den anderen kant dringen al meer en meer op de overigens zuinige financirs, die van meening zijn, dat niet de geheele over schotten voor extra-aflossing gebezigd be hoeven te worden, doch dat een deel aange wend dient te worden voor belastingverla ging. De aflossing der crisislasten gaat toch reeds in vlug tempo. Dit is natuurlijk een heerlijk verschijnsel, want flinke aflossing komt onmiddellijk aan de schatkist ten goede door verlaging van de rentelast; welke, het kan niet ontkend, tot ongekende hoogte is gestegen; maar het tegenwoordig geslacht behoeft niet alle lasten te dragen. De Minister heeft echter in zijn Millioenen- oota reeds verklaard, dat er van belasting verlaging voorloopig geen 6prake zal zijn, be houdens dan die, welke voortvloeit uit de nieuwe financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten. Van verschillende zijden Is betoogd, dat de Minister en ook het Kabinet (want zulke eaken worden niet door één persoon beslist) even afwijzend staan tegenover eiken socia len maatregel, welke eenig geld zou' kosten en tegen elke salarisverbctering. Wij kunnen dat niet in de Millioenenrede lezen. We kunaen het ook niet van een Ka binet, samengesteld als het tegenwoordige, verwachten. Het betreurend, dat belastingverlaging, welke altijd tot meerdere welvaart leidt, nïet mogelijk is; toegegeven, dat we ons niet blind mogen staren op de overschotten, e dat voorzichtigheid eisch van vroed beleid is; zijn we toch van oordeel, dat de begroo ting voldoende speling laat om een beschei den bedrag beschikbaar te stellen voor de Sociale en cultureele voorzieningen van ons volk. Binnenland. OFFICIEELE BERICHTEN LAND ARBEIDERS WET. Bij Kon. besluit is de toelating van de ver- •eniging ingevolge de Landarbeiderswet Sommelsdijk, te Sommelsdijk, gehandhaafd in verband met wijziging der statuten. MIJNRAAD. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslagen met dank Jhr. Mr. Ch. J. M. Ru>s d« Beerenbrouck, minister van Staat, mi nister van Binnenl. Zaken en Landbouw, als lid van den Mijnraad en is benoemd als zoodanig, voor den tijd van vier jaren, ir. M. C. E. Bongaerts, oud-minister van Water staat. te 's-Gravenhage. LANDMACH- Bij Kon. besluit zijn op hun verzoek eer vol ontslagen de reserve-kapitein C. Krijn van de Schoolcompagnie van den Motor- dienst en de reserve-eerste-luitenant L. A- Pelelier, van het le reg. onbereden art. ARBEIDSINSPECTIE. Het hoofd van het 9e district der arbeids inspectie te Groningen zal van 28 Sept. tot en met 12 Oct, a.s. a's zoodanig worden ver vangen door den adjunct-inspecteur van den arbeid ir. C Schilt le Groningen. CONSULAIRE DIENST. Bij Kon. besluit is de heer Alfred T. Burri erkend en toegelaten als consul van de Ver- eenigde Staten van Amerika te Ams'erdam voor de provinciën Noord-Holland, Drenthe, Friesland, Celdcrland, Groningen, Overijssel en Utrecht PROV. STATEN VAN Z.-HOLLAND NAJAARSVERGADERING. De tweede gewone zitting der Provinciale Staten van Zuid Holland zal dit jaar wor den geopend op Dinsdag 19 November a.s. te 11 uur in de vergaderzaal van de Eerste Kamer. Het ligt in de bedoeling de zitting daarna te doen voortzetten op Dinsdag 10 December en, zoo noodig, de daarop volron de dagen. KONINKLIJK BEZOEK AAN DE WESTLANDSCH" TENTOONSTELLING EEN WAAKDIGE ONTVANGST In lange jaren had men geen leden van het Vorstelijk huis in het Westland mogen be groeten, maar Donderdag viel aan Monster de eer te beurt, de Landsvrouwe binnen haar gemeente te zien. Duizenden menschen waren uit alle plaat sen van het Westland naar de gemeente Poeldijk gestroomd, waar om twaalf uur reeds een dichte haag belangstellenden zich in de omgeving van het tentoonstellings gebouw had opgesteld. Ook in het gebouw zelf trachtten velen een plaatsje te bekomen, en die na het middag uur de gebouwen betraden, hebben deze meestal niet eerder verlaten dan na het ver- vertrek van de Koningin. Om drie uur des middags werden de deu ren gesloten en werd niemand meer toege laten. Bereden marechaussee. Rijkspolitie en ge meente-veldwachters, traden regelend op, en drongen het publiek langs de kanten van den weg. In de tentoonstellingshal, waar een bevoor recht deel van de bezoekers kon verblijven, werd het pad aan de eene zijde vrij gemaakt En toen het vier uur was, was alles in gereedheid om H.M. de Koningin een w dige ontvangst in het Westland te bereiden. Slechts vijf minuten na genoemd tijdstip reden de hofauto's onder daverende hoera's het publiek en muziek van het opge stelde korps, aan de veilingsgebouwen voor. De burgemeester van Monster, het lid van de Tweede Kamer, de heer G. W. Kam p- s c h o e r, ontving H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik aan het gebouw. Dan werden dc voorzitter en secretaris 1 den Bond Westland, J. Barendse en v. d. Hout, aan H. M. voorgesteld. In de hal hadden zich opgesteld de verdere leden van het bondsbestuur, de Commissie voor Westlandsche belangen, alsmede de burgemeesters van de Westlandsche ge meenten. Na een vluchtige kennismaking ving de wandeling langs de stands aan. H. M. werd rondgeleid door den heer J. Barendse, ter wijl de heer M. v. d. Hout aan Z. K. H. de Prins inlichtingen verstrekte. Met zeer groote belangstelling informeer de H.M. bij de verschillende standhouders naar hetgeen zij tentoonstelden. Ongeveer een uur brachten de hooge be zoekers in de gebouwen door, waarna in de ontvangkamer de thee werd gebruikt, en H.M. een fraaie mand met vruchten werd aangeboden. Ten slotte boden dochtertjes van den heer Kampschoer en van den heer Barendse een bouquet bloemen aan. Bij haar vertrek betuigde H. M. haar groote bewondering voor hetgeen hier door het Westland werd getoond, en verklaarde hiervan- met veel Oenoegen te hebben kennis genomen. Daarna vertrok het gezelschap weer in open auto's naar de residentie. Intusschen was door de politie het verkeer vanuit en naar het Westland van de richting Den Haag vanaf vier uur totaal stop gezet. Een enorme file van auto's blokkeerden den Nieuwen- wcg. Op het laatst kon geen voertuig i voor of achteruit Nu kunnen we ons wel begrijpen, dat in dit drukke verkeorscentrum de politie een moeilijke taak had. Maar dat, om welke re den, zonder dat tevoren van dezen maatregel was kennis gegeven, gedurende het verblijf van H. M. in de gebouwen de weg afgeslo ten moest blijven, is ons een raadsel. Zonder stoornis, daar het tentoonstellings gebouw aan een ander weggedeelte ligt, had het verkeer doorgelaten kunnen worden. Nu zijn ongetwijfeld vele autobestuurders onnoodig gedupeerd door dezen maatregel. Het duurde lang, alvorens het verkeer in normale banen was geleid. Ministerieel bezoek. Donderdagmorgen heeft Minister Ver schuur een bezoek aan de tentoonstelling gebracht Voorts was ook dezen dag de toeloop van bezoekers enorm groot Uit verschillende deelen van ons land waren velen per auto bussen naar Poeldijk gekomen. En niemand van al deze bezoekers toonde zich teleurge steld over al hetgeen het Westland kon toon en. Vanavond (Vrijdag) om 10 uur heeft de sluiting der tentoonstelling plaats. INDISCHE BETREKKINGEN ONDERDIRECTEUR LANDSDRUKKERIJ. Gevraagd wordt voor de Landsdrukkerij te Weltevreden een onderdirecteur met eeni- ge jaren praktijk als technisch boekdruk kersbedrijfsleider. Maandelijksche bezoldi ging f 600—f 1000; hoogs'e aanvangsbczoldi- ging f 725. Nadere bijzonderheden bevat de Ned. Staatscourant van 23 SepL '29 no. 185 Sollicitaties (ongezegeld) vóór 10 Oc'oher a.s te zenden aan het commissariaat bovenver meld (afd. B eerste bureau), alwaar ook in lichtingen zijn te bekomen. RAMP VEENDAM VERANTWOORDING STEUNCOMITÉ. twintig duizend gulden kwam in grootere en kleinere giften binnen. Aan allen, die ho! hunne tot dit resultaat bijdroegen, zegt het comité hartelijk dank. Over de wijze, waarop de Ingekomen gel den zullen worden aangewend, word! thans !e-.i> nauwkeurig onderzoek ingesteld, waar lovei later mededeelingen zullen volgen. OP DE STICHTING VOGELENZANG Jaarvergadering der Vereeniging tot Chr. Verzorging van Krankzinnigen HULDIGING VAN Ds. A. M. DONNEB Het bezoek aan de inrichting van Pastor von Bodelschwing Omtrent de gister op de stichting „Voge lenzang" te Bennebroek gehouden alge- meene vergadering der Vereen, tot Chr. ver zorging van Krankzinnigen valt nog het volgende mee te deelen. Na de opening heette de voorzitter in het bijzonder welkom Ds. W. Be c h, geestelijk verzorger van Wolfheze, Prof. D r. L. v. d. Horst, directeur van de Valeriuskliniek te Amsterdam en Dr. Meinema, die op Den- nencord Dr. Wie r< li g n zat opvolgea Medegedeeld werd, dat de bouw van de open afdeeling op Bloernendaal is begonnen. Dat zal de kliniek Ockenburgh worden. Op financieel gebied werden ook verblij dende mededeelingen gedaan. Enkele be langrijke legaten werden ontvangen. Daar onder was er een van f 25.000 met bepaalde bestemming voor de Valeriuskliniek. Mevr. de wed. v. d. Hoogt vermaakte aan de Ondersteuningskas der Vereeniging haar bezittingen onder aftrek van enkele legaten. Gememoreerd werd het overlijden van den heer W. J..Oudegeest uit Utrecht, die onlangs op hoogen leeftijd is ontslapen. Van den beginne af heeft hij de Vereeniging ge steund. Op haar vergaderingen was hij een trouw comparant Zijn voorbeeld moge ten tijd geleden den zeventigjarigen leeftijd be reikte, werd hulde gebracht voor den veel- altenden arbeid, dien hij ondanks zijn leeftijd in het belang der Vereeniging richt Van zich zelf zei de voorzitter, die nu zoo midden in de tachtig is, niets. Te consta- teeren viel, dat hij met groote opgewektheid de vergadering leidde. Tot nieuw bestuurslid voor Wolfheze werd benoemd notaris Zweers te Veenendaal. Deze zal de plaats innemen van den heer T. Plan ten ga, lid van het Stichtingsbe stuur van Wolfheze. De heer C. Stenekerte Den Haag werd aangewezen als lid der commissie tot hei nazien der rekening over 1929. Studiereizen. Voor het referaat van D s. Mulder aan de orde gesteld werd, -deed D s. B e c h kele mededeelingen omtrent een bezoek, dat de geestelijke verzorgers gebracht had- de bekende inrichtingen van Pastor von Bodelschwing te Bielefeld. J. W e s s e 1 s vertelde, al improvisee- rond, over een bezoek aan de inrichting van Amerikaansche hospitalen. Ter gelegenheid het Internationaal Hospitaalcongres, dat te Atlantic City bij New-York gehouden is en waarheen Dr. Wessels afgevaardigo was geweest, had hij tevens verschillend» Amerikaansche hospitalen bezocht De ver pleging, zoo concludeerde hij, was er tech nisch perfect in orde. Maar geld speelt daar ook geen rol. Aan beide sprekers werd hartelijk dank gebracht voor hun zeer interessante mede deelingen. „Do dokter en de dominee op onze stichtingen". Aan de daarop volgende gedachtenwisse- ling namen verschillende aanwezigen deel. Ds. Kreyt (Dieren) drong aan op het vooraf toezenden van stellingen over refe raten en trad voorts in een bespreking van de vraag of de „geestelijke verzorger" wel als predikant is te beschouwen. Ds. Bootsma (Bloernendaal) wenschte publicatie van het gehouden referaat Er is veel stof in om nader over na te denken. D s. D. Sikkel (Amsterdam) stelde di vraag of de medici erkennen, dat ook de geestelijke verzorgers de genezing der pa tienten op het oog hehben en dat medische en geestelijke bearbeiding hetzelfde bedoe len en principieel op dezelfde lijn staan. D s. Mulder, de discussie beantwoor dend, merkte op, dat hij het had over de samenwerking tusschen dominee en dokter niet over de positie van den dominee. De vraag van Ds. Sikkel beschouwde hi] een verzoek om een referaat over therapeutische botenkenis van de geestelijke verzorging. De Voorzitter was van oordeel, dat een dokter, die de betcekenis van de geeste lijke verzorging der patiënten voor hun lichamelijk en geesteswelziin niet erkende, niet „bij ons" thuis hoort Voor de volgend, algemeone vergadering zullen een dokter en een dominee worden uitgenoodigd over het door Ds. Sikkel opgeworpen be langrijke vraagpunt in stellingen hun oor deel te geven. Aa-n het slot der vergadering deelde hij voorts mede, dat D s. .T. G. Lekker' k e r, Ned. Herv. pred. te Bennebroek, be noemd was tot plaatsvr*-rnngend geestelijk verzorger van „Vogelenzang". De geanimeerde vergadering, die belang rijk drukker bezocht was dan met algemee- ne vergaderingen wel eens het geval was, werd, nadat D s. Mulder in dankzegging was voorgegaan, gesloten. Na afloop maakten velen van de gelegen heid gebruik om de nieuwe stichting te be zichtigen. DE ALASTRIM. VRAGEN VAN KAMERLEDEN. LAND- EN TUINBOUWCURSUSSEN. Het Tweede Kamerlid Braat heeft aan den minister van binnenlandsche zaken de vol gende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat het ver plichte getal leerlingen voor te volgen land- tuinbouwcursussen zoo hoog ges eld is, dat vele cursussen niet kunnen doorgaan vanwege het te kort komen van enkele leer lingen, wat voor hen, die gaarne zulk een cursus zouden willen volgen, een groote te leurstelling js, en de uitbreiding van de kennis van land- en tuinbouw tegenwerkt? Is de minister bereid het verplichte aan tal leerlingen voor cursussen voor volwasse nen terug te brengen tot 12 en voor een al- gemeenen land- en tuinbouwcursus tot 8, opdat alsnog vele leerlingen, die anders uit gesloten zouden worden, met het a_s. seizoen gebruik van de lessen kunnen maken? BENOEMING VAN EEN GODSDIENST LEERAAR AAN DE RIJKSWERK INRICHTING TE HOORN. De heer Bierema heeft aan den minister van justitie de volgende vragen gericht: 1. Is het juist, dat thans voor de tweede maal voor de benoeming van een godsdienst leeraar aan de Rijkswerkinrichting te Hoorn iB afgeweken van de voordracht, daartoe door het college van regenten opgemaakt, in 1927 door de aanstelling van een Gerefor meerd predikant, thans door de benoeming van een voorganger der orthodoxe Evange lisatie? 2. Indien de eerste vraag bevestigend worJt beantwoord, kan de minister dan me- dedeelen, waarom hij van oordeel is, dat thans voor de tweede maal van de voor dracht moet worden afgeweken? VRIJSTELLING VAN WEGENBELASTING. Het Tweede Kamerlid Van den Heuvel heeft aan den minister van financiën het volgende gevraagd: 1. Is de minister bereid mede te deelen of en in hoeverre juist is het gerucht, volgens welk voortaan, als houders van tractors in landbouwbedrijven, vrijgesteld van de we genbelasting, aangemerkt zullen worden ook huurders van dorschinstallaties? 2. Indien dit gerucht juist is, wil de mi nister dan deze veranderde en verbeterde interpreta'ie op zoodanige wijze ter alge- mecne kennis brengen, dat de betrokken be lastingambtenaren. landbouwers en verhuur ders van dorschinstallaties hiermede reke ning kunnen houden? INGEZONDEN MEDEDEELING. HET GEMEENTEVERSLAG WORDT HET AFGESCHAFT? De centrale commissie voor de statistiek heeft van den minister van binnenlandsche zaken bericht 'ontvangen, dat het in diens voornemen ligt, een wijziging van art. 182 der Gemeentewet te bevorderen, o.a. in dezen zin, dat de verplichting voor de gemeente besturen tot het uitbrengen van een jaar- iijksch verslag komt te vervallen. Teneinde echter te voorkomen, dat als ge volg hiervan tal van gegevens van waarde verloren zullen gaan, acht de minister het wenschelijk, dat de gemeentebesturen als dan verscheidene gegevens jaarlijks opgave verstrekken aan het centraal bureau voor de statistiek, alwaar dit materiaal tot een cen traal overzicht zal worden verwerkt en ge publiceerd. De minister verzocht voorts aan de centra le commissie voor de statistiek de noodige tabellen te doen ontwerpen, welke tot dat doel aan de gemeentebesturen ter invulling zullen worden gezonden. Dienovereenkomstig zoo bericht de voorzitter der subcommissie voor de ge meentelijke statistiek aan gemeentebesturen zijn dezerzijds, na overleg met verschil lende deskundigen, reeds enkele tabellen sa mengesteld. Hij heeft den gemeentebesturen een exemplaar dier tabellen toegezonden, met het verzoek hieromtrent hun meening te ken nen te geven. HET GEVAL TE ZALTBOMKFA Het eerst als alastrim aangegeven z !c- geval te Zaltbcmmel is na eenige dagen een geval yan waterpokken gebleken. VOOR ONZE ZEELIEDEN Men schrijft ons: Het zal u bekend zijn, dat de zorg voor de zeelieden, zoowel in geneeskundig als in sociaal opzicht, zeer is toegenomen, mede door de besluipen door de congressen van het Internationale Roode Kruis en door het Internationale Arbeidsbureau. De Volken bond heeft op verschillende wijze, mede door maatregelen ter bestrijding van de geslachts ziekten, op de schepen medewerking ver leend. Hieruit volgt dat zeker verbetering, vooral van de gelegenheden voor den zeeman betreft recreatie in vreemde havens, zee wenscht is. De wijziging van de monsterrol legt bovendien de maatschappijen meer plichtingen op, zoodat men kan zoggen da» de sanitaire gesteldheid voor alle partijen thans een onderwerp is, dat behartiging tjn zeerste verdient. Het Internationaal Bureau te Londen van de verschillende daarbij aangesloten natii nale Padvindersvereenigingen heeft thans in gevoerd het Instituut der Diepzeeverkenners Hiermee worden bedoeld oud-padvinders werkzaam bij de Kon. Marine, de Koop vaardij, de visscherij, dee! uitmakend van de bemanning van Oceaanjachten of op zee vaartscholen als leerling ingeschreven. De Internationale padvindersorgnnisatie heeft in samenwerking met de Zeemans tehuizen de mogelijkheid gevonden, dat be doelde jonge mannen in de havenplaa'sen hun vrije tijd kunnen doorbrengen in de be staande padvinderstroepen en in gezelschap van de aldaar wonende padvinders, leiders en hun familie's. Ongetwijfeld zal iedereen gevoelen hoe he langriik het voor genoemde personen is een dergelijk tehuis t hehben. vooral ook voor hen. die, zooals bij vele Maatschappijen, een gcregelden dienst op vaste havens hebben Het legenda. i°che gevaarh'ke leven van den zeeman kan immers geacht worden grooten deels voor' te komen uit onhekendheid met de taal en het gemis aan gezellig verkeer. Hierin is in de Diepzee-verkenners-organi satie een middel gevonden ter verbetering. Het geldt hier een belang zoowel van de zeelieden zelf als van de maatschappijen en organisaties waarbij deze werkzaam zijn. Geeft roek gettcf GEMEENTE OF MAASGEWEST? DE HAVENBELANGEN VAN ROTTERDAM UIT HET SOCIALE LEVEN. OOK DE SCHEEPVAARTVEREEN.-ZU1D PLEIT VOOR EEN HAVENSCHAP Voor eenigen tijd publiceerden we het rapport van den Kamer van Koophandel over (Je toekomst van de Rotterdamsche ha ven, gezien in het vraagstuk van overheids bemoeiing of havenschap, welk rapport werd uitgebracht aan de Commissie inzake de ha- venbelangen te Rotterdam. Thans heeft ook de Scheepvaartverecniging-Zuid zulk een rapport ingediend. In dit rappor; wordt allereerst geconsta teerd, dat overheidsorganen en particuliere havenbedrijven samen in den tijd, die ach ter ons ligt de Rotterdamsche haven tot een van de belangrijkste ter wereld heh ben gemaakt De verbe eringen, die noodig waren, werden op het juiste oogcnblik aan gebracht met het resultaat dat de havens zich gedurende een lange reeKs van jaren in opgaande lijn hebben ontwikkeld. Concentratie. Na den oorlog is er in het bedrijfsleven een streven tot concentratie merkbaar go- worden, die de vroegere wijze van werken niet zoo gemakkelijk meer maakt Wat vroe ger plaatselijk werkte, werkt nu interlocaal; zag men vroeger in par iculiere bedrijven in Vlaardingen en Dordrecht concurrenten, thans vraagt het economisch belang samen werking tusschen die vroeger concurreercn- de bedrijven. Het bezwaar van den afstand is vervallen door het moderne verkeer. Tot dusver hebben de aan den beneden- Maas gelegen gemeenten tot nu toe steeds gezocht naar de meest rationeele oplossing in de verdeeling tusschen het stukgoed- en massagoed-overladingsbedrijf, doch evenais vroeger aan de Elbe Hamburg, Altona en de Pruisische staat worden hier nu ook de ge meenten sterk gebonden. Annexaties als van Charlois en Hoek van Holland geschied den steeds op andere gronden dan die van de ontwikkeling van het havengebied. Door de gemeentegrenzon wordt het streven naar het volgen van economische beginselen ge dwarsboomd. Belemmeringen door randgemeenten. Rotterdam heeft op prijzenswaardige wijze steeds getracht voor de havenuitbreuling de noodige grond te krijgen, doch het geval- Pernis bewijst hoezeer een gemeentebelang van een kleine gemeente dergelijke goede plannen kunnen tegenhouden. Los van deze moeilijkheden komt men nog te staan voor deze vraag: Zou de kaart van het havengebied aan de beneden-Maas er uitzien als thans, indien de verschillende werken door één leidend bestuursorgaan of onder drang van écn invloedrijk adviescol lege waren tot stand gebracht, in plaats van zooals nu, door het initiatief van verschil lende, los van elkaar werkende Gemeentebe sturen en particuliere ondernemingen (Vul- caanhaven, Poortershaven)? De groote gedachte ontbreekt. Deze vragen worden door de Scheepvaart- vereeniging Zuid ontkennend beantwoord Een groote gedachte heeft bij aanleg en ex ploitatie ontbroken. Als sprekend voorbeeld wordt genoemd Dordrecht, waar overheid particulieren in een gemengd bedrijf samen gaan, een vorm, die men tot nu toe nog kende. Het gemis aan samenhang in het be stuur der verschillende havens wordt nog sterker indien men let op alles wat er mee samenhangt als kanalen, spoorwegen, we gen, industriewijken en woon kwartieren, in gewikkelde vraagstukken, die zooveel moge lijk naar één lijdende gedachte moeten wor den opgelost Zonder dat nu sterke centra lisatie voor zou moeten zitten zou er toch nauwe samenwerking moeten zijn en het ge heel in het oog moeten worden gehouden. Economische motieven •Als economische motieven een bepaald terrein als het gunstigste voor een bepaald doel aanwijzen mag een laag gehouden ta rief of grondprijs, of administratieve grens scheiding niet naar een andere plaats trek ken. De spoorwegvraagstukken Wat de spoorwegvraagstukken bereft vinden de verschillende gemeenten dezelfde gecentraliseerde cpoorw. gmaa'schappij te genover zich en bij onderhandelingen staan de gemeenten bij voorbaat zwak. De be langen der havens moesten gezamenlijk overzien worden en één verdediger hebben Gemeentelijk bestuur veroordeeld „Door de bestaande gemeentegrenzen, ge lrokken in een tijd met gansch andere eischen is" aldus het rapport „een toes and ontstaan, die een norma e verdere ontwik keling van het havengebied in den weg staat en die in de toekomst zelfs zeer be denkelijke gevolgen kan hehben. Een, als gevolg van bestaande gemeente lijke grenzen, op een onjuiste plaats aange legde haven ligt daar voor eeuwen gebon den; een, als gevolg van gemeentelijke con currcntie. op verkeerde plaats gevestigde in dustrie, wordt later n:et gemakkelijk n-w overgebracht Het ophouden van de beslis sing over een zeer nood'ze verbinding haventerreinen met de t ad of onderin of het achterwege blijven van verbinding oevers, omdat verschil lende erhij het.i\ gemeenten «iet L,i overeenstemming km komen, ka t de outw ikeling van het he DE COKESFABRIEK TE SLUISKIL De staking aan de cokesfabriek te Sluiskil omvat ruim 400 man. Gisteravond legde de nachtploeg, die aanvankelijk besloten had tot hedenochtend door te werken, den ar beid neer. Slech's een veertig Walen hou den de meest noodzakelijke werkzaamheden in de fabriek gaande Stakers hebben zich voor de fabriekstoe- gangen geposteerd om werkwilligen te ver hinderen aan den arbeid te gaan. Er zijn tot nu toe geen ongeregeldheden voorgeval len. Woensdagmiddag is de machinist, die wei gerde den Franschen vervanger te instru- eeren, op s aanden voet ontslagen. Gisteren zijn eenige Fransche fabrieksarbeiders uit de Meurthe-strcek door de stakingsleiding opgevangen en dringend aangeraden terug te kecren. Behalve de Nederlandsche vak- vereenigingsleiders was aanwezig de Belg Chalmet. die voor de Belgisch georganiseer- den handelt ACTIE IN HET BAKKERSBEDRIJF Op uitnoodiging van de vertegenwoordi gers van de besturen van de Werkgevers organisaties in het Bakkersbedrijf aan de vier arbeidersorganisaties in het bedrijf, heeft 25 September te 's-Gravenhage een be spreking plaats gevonden over de nog na de onderhandelingen gebleven verschilpun ten inzake het Collectief Contract in het Bakkersbedrijf. Deze verschilpunten waren: a. Het loon voor de volwassen arbeiders; b. de loonen van de halfwassen; c. de arbeidsduur der bezorgers; d. de arbeidsduur en loonen van de bezor gers in gedeeltelijken dienst; <j. de vacantietoeslag. Op de besprekingen waren vertegenwoor digd de drie Werkgeversorganisaties en van (le arbeidersorganisaties de Chr. en R.-K. en de Neutrale Bond. De Moderne bond had bericht aan de uit- noodigini; lot bespreking om te komen tot oplossing \an deze geschilpunten, geen ge volg te willen geven. Na uitvoerige besprekingen werd van de zijde van de Werkgevers op kort termijn ge\raagd geformuleerde voorstellen van de aanwezige arbeidersorganisaties, over deze geschilpun'en. Waar de Moderne bond tot saamspreking niet bereid was, verklaardd de drie aanwe zige arbeidersorganisaties dat zij deze voor stellen zouden inzenden. In een op 26 September gehouden verga dering van de besturen van de Chr. en R.K. en Neutrale honden van arbeiders in het bakkersbedrijf, is overeenstemming bereikt over deze voorstellen en zijn deze aan de pa'roonsbesturen ter hand gesteld, welke daarover onmiddellijk zouden vergaderen. Indien deze voorstellen ook door de bestu ren van de Werkgeversorganisaties worden aanvaard, zullen deze aan de respectievelijke vergaderingen van de Werkgeversorganisa ties, ter beslissing worden voorgelegd. HET HOUTCONFLICT AAN DE ZAAN WANNEER WORDT HET WERK HERVAT. 30 SEPTEMBER OF 7 OCTOBER? Nu de bootwerkers besloten hebben het werk te hervatten op 7 October, omdat ze willen dat eerst alle Spakenburgers naar hun Heimat zijn teruggekeerd, zijn daarmee nieuwe moeilijkheden ontstaan in de afwik keling van he: conflict in de Zaansche hout industrie, daar de stakende houtwerkers de door den bond van werkgevers in het hout bedrijf gestelde voorwaarden hehben aan vaard, waarbij was bepaald, dat de werkge vers hun toezegging slechts gestand kouden doen, indien het werk uiterlijk op 30 SepL a.s. zou zijn hervat. In den loop van den middag hebben de hoofdbestuurders der organisaties over deze aangelegenheid een conferentie gehad met het dagelijksche bestuur van den bond van werkgevers in het houtbedrijf. In de daarop gehouden bestuursvergade ring van de organisaties, waarbij de heer de Groot van de R.-K. organisatie niet aanwezig was, is beslo en de ledenvergaderingen van dc stakers te doen uitmaken of zij op 30 September dan wel op 7 October a.s. het werk zullen hervatten. De Centrale bond van transportarbeiders en de Federatie hebben direct na de door de bes uren genomen beslissing een vergade ring gehouden, terwijl de confessioneelcn vandaag hierover zouden stemmen. H„?erUi,.S,a.g Vu" ?c door de Fed^rati«? en den Cent ral en bond gehouden stemming zal niet bekend worden gemaakt, vooraleer de Roomsch-KatIjolieken en Christclijken over dit punt hebben beraadslaagd en ges emd. drijfsleven ernstig tegenhouden en daaraan schade berokkenen, hoewel deze niet direct in geld aanwijsbaar is. De tegenwoordige toestand, waarbij het beheer der haiens in handen is van ver schillende naast elkaar werkende gemeente besturen die ieder op zich zelf tot en vrii ingewikkelde bestuursorganisatie - waa? m met de jaren de aanwijshaarh van ver antwoordelijkheid van personen ui colleges J» te niet gegaan - zijn gegroeid, wordt ou 1 et orvgenblik reeds als een bezwaar gevoeld naar kar in de toekomst voor de ontwikke ling van de havens aan de beneden Maas /.eer bedenkelijk worden".

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1