Een scheepsjongen van voor 50 jaar verteit WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1929 TWEEDE BLAD PAG. 5 WESTLANDSCHE TUINBOUWTENTOONSTELLING 25-27 SEPT. TE POELDIJK HET 40-JARICt JUBILEUM VAN DEN BOND WESTLAND De Prins opent; de Koningin kc :it Poeldijk had zich gisteren in feestdos ge stoken en heel het Westland was mee in feeststemming. Het nieuwe, ruime, schitterend ingerich te veilinggebouw te Poeldijk was gereed en 's middags zou er de Tuinbouwtentoonstel ling ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van den Bond „Verceniging Westland" wor den geopend. Gelijk men weet, bedoelt deze jubileum tentoonstelling in de eerste plaats in men kring te toonen het hooge peil, waarop thans de Westlandsche tuinbouw staat. Te vens wordt er door - gedemonstreerd welke vruchten en groenten in het Westland, Neerland's tuin bij uitnemendheid, worden geteeld. De opzet is een wedstrijd tusschen de le den-kweekers onderling, terwijl ook voor groepen van leden of voor bij den Bond aangesloten vereenigingen de gelegenheid opengesteld was, om collectief in te zenden. Van die gelegenheid is een ruim en goed gebruik gemaakt. Voorts exposeerde de Centrale Westland- gche Snijbloemenveiling met een inzending snijbloemen. De snijbloemencultuur in het Westland dateert pas van de laatste paar Jaren en wordt hoofdzakelijk beoefend als aanvullende cultuur in druiven- en tomaten kassen. De 12 Westlandsche veilingverenigingen welker ledental de 2S00 nadert, terwijl de omzetten stegen van f 151.500.in 1890 tot f 20.56i.G40 in 192-8, hadden zonder uitzonde ring haar beste beentje voorgezet Dit bleek ons bij een voorbezoek, dat we gisterenmorgen aan de tentoonstelling brach ten. Poeldijk was reeds druk bevlagd en het nieuwe veilinggebouw prijkte bij en boven den ingang met een fraaie versiering van bloemen en planten, terwijl voorts heel de voorgevel dicht bezet was met lampjes voor de avondverlichting. Daar binnen was het een en al bedrijvig heid. Streng gecontroleerd mochten we het nieuwe gebouw betreden en vielen toen ge lukkig spoedig in de vertrouwde handen van de heeren B a r e n d s e, v. d. Hout en Ir. R i e m e n s. Of we mee wilden gaan op den rondgang? Taf-wijl de beide jury's een voor zacht fruit en een voor hard fruit en groenten hun moeilijke taak vervulden, namen we het geheel eens op. Het was. eenvoudig verrukkelijk, al die heerlijkheden en schoonheden, de edelste, schoonste en gaafste producten van den Westlandschen bodem bijeen te zien. Alles geëxposeerd op een wijze, die niet alleen getuigde van goeden smaak, maar er ook op berekend was, de kwaliteiten van groen ten en fruit op zijn voordeeligst te doen uitkomen. 't Was één groote schilderij, Jt prachtigste stilleven, dat ge u denken kunt. Het een glansde al mooier dan het ander. Deze pro ducten moeten iets van paradijsgaafheid- en heerlijkheid gehad hebben. Daarin was ge concentreerd het kennen en kunnen van een hoog opgevoerde cultpur, waarbij onderdee- len zijn, die op een eeuwenoude historie kunnen terugzien. De energie en vlijt van geslachten lag daar in de weelderigste en schoonste vormen, glorieus te stralen en te schitteren voor de oogen van bewonderende toeschouwers. Zelfs mannen van het vak Verklaarden de tentoonstelling buitengewoon geslaagd. Hun verwachtingen waren over troffen. En dat zegt wat. Neen, dat zegt alles. Te midden van dat schoons, zag men bij na over het hoofd het miniatuurbeeld van pastoor Verburch, de man, die ruim twee eeuwen geleden het Westland de druiven- cultuur leerde. Voor hem zal een standbeeld Verrijzen. We zullen niet trachten een eenigszins complete schildering te geven van dezen Hof des overvloeds. Men moet dat zien. Geen verspieders zijn noodig om eerst dit alles te gaan bezien. De druiven van Eskol kunnen niet schooner zijn geweest dan we ze diepblauw en doorschijnend groenig wit bij tientallèn trossen van zes tot acht pond zwaarte zagen liggen. En dan het overige fruit: prachtige appelen en peren, rozig-don- zige perziken, gloeiende tomaten, meloenen, aalbessen, aardbeien, moerbeien en mispels. En niet te vergeten de pompoenen van 70 a SO pond zwaar met allerlei rijmpjes als opschrift. Kalebassen in velerlei vorm en soort; verder groenten van de voortref felijkste kwaliteit. Het zou een sprookje kunnen zijn. Maar het is alles echt, werke lijkheid. In de groote veilinghal werden we al aanstonds verrast door de prachtige inzending van de Westlandsche bloemenveiling. Chrysanten, rozen, anjers, en de reusachtige gele Chrysanten wraren van de schoonste, die we ooit zagen. Een inzonding druiven trossen van 46 pond bleef buiten mededinging. Maarniet de groote inzending van de veilingverecni- ging Westerlee, die op een na de grootste van het Westland is. In fruit had zij het poststempel van het Westland uitgevoerd. „Land van druiven en tomaten", zoo lazen we tusschen de lijnen. Leze kleine baas bracht ook een bezoek aan de Tuinbouio-Tentoonstellinq. Hij vond het heerlijk, maar vraagt zich bezorgd af hoe hij met zülke vruchten moet thuis komen. Naast een enorme inzending van fruit van W. N. van den Berg, prijkte Sammersbrug met druiven, meloenen en peren. Daarop volgden Honselersdijk en Wateringen. Drie enorme groenteninzendingen besloe gen den zuidelijken wand van de hal: Wes terlee, het groentenland bij uitnemendheid, Monster en Zwartendijk, 's-Gravenzande en Woutersweg. Reuze schoolmeesters (aardap pelen) stonden bescheiden aan den voet. Een nieuw product: Chineesche kool in smaak overeenkomend met Brussclsch lof en veel waar biedend \oor weinig geld vroeg bijzonderlijk de aandacht. Het artikel is pas een goed jaar oud en gaat er uitstekend in. Voorts hadden alleen een uitgelezen col lectie groenten. Daartusschen was geëxposeerd met aller lei manieren van verpakkingen voor drui ven: met papier van allerlei soort en in watten. Alles in de „eenmalige bak", d.w.z. de bak of kist, die niet terugkomt na ver zending. Vroeger is heel wat getobd om tel kens het leege fust terug te krijgen. De „een malige" kist heeft daaraan een eind ge maakt. Jan Hofland van Naaldwijk handhaaft zijn reputatie als specialiteit in geweldige pompoenen, sicrkalcbassen en dergelijke. Kwintsheul maakte eveneens een goed fi guur. „De Heul" was zichtbaar en leesbaar. Poeldijk bad van zijn inzending een groote fruitschaal gemaakt. Naaldwijk wekte de herinnering aan het oude Westlandsche merk. Bovendien had het ter opluistering een afbeelding van het nieuwe veilingge bouw gemaakt. Gloeiende lijnen gaven de omtrekken er van aan. Het middenvak was gereserveerd voor de persoonlijke inzendingen. Daar bewonderden we de grootste tros en de mooiste 10 of 25 trossen druiven, de grootste en mooiste per ziken, peren, enz. J. L. Zuiderwijk van Sammersbrug had een inzending Golden Champion (witte drui ven), die van de bovenste „tak" waren. Hij is de man van het geheim van de cultuur dezer op zich zelf „steriele" druivensoort. Menig tuinder kocht van hem een stekje van 3 „oogen" a f 7.50, om achter het ge heim der bestuiving te komen. Ja, ja, West landsche tuinders weten van wanten! Op de tentoonstelling ontbreekt niet een stand v. d. Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen. Men ziet daar de speciale vijanden der Westlandsche cultures: drui ven, tomaten en komkommers, maar ook hetgeen gedaan wordt om de vijanden on schadelijk te maken. De Proeftuin Westland demonstreert de resultaten, van het uitkoken van grond, waarin het knolaaltje op de tomatenplant zijn aanvallen richt. Die resultaten zijn i den groei van de plant waarneembaar en het maakt daarbij een groot verschil of 5 minuten, dan wel een half uur of een uur gestoomd is. Bij een uur stoomen is de be strijding vrijwel afdoende. De Westlandsche Zaadhandel Gebrs. Berg te Naaldwijk en de „Tuinderij" het bekende tuinbouwblad; hebben zorgd aanwezig te zijn. Rondom het veilinggebouw is plaats ge vonden voor allerlei exposanten met artike len voor de tuinbouwindustrie: vcrwarmings ketels, spuiten, ramen, potten, draineerko- kers, glas, motoren, schoppen, zadensorteer- macbines, tuingereedschap en velerlei meer. De ltassenbouwer Kok vraagt hier even eens de aandacht der bezoekers. We hebben met dit alles slechts een be scheiden indruk gegeven van het vele goe de en schoonc, dat op de Poeldijksche jubi leumtentoonstelling te zien is. Het is een machtige bazuinstoot van Westland's bloei en welvaart. We raden een leder: ga hooren, ga zien. De OPENING DER TENTOONSTELLING was gesteld op 's middags half drie. Ze had plaats in het Vincentiusgebouw in aanwe zigheid van Z. K. H. Prins Hendrik, het vol tallige college van Gedeputeerde staten van Zuid-Holland, leden van het eere-comité, burgemeesters uit het Westland en tal van andere genoodigden. Nadat de Prins verschenen was, hield de heer Barendse de welkomstrede/ Hij begroette allereerst de talrijke aanwe zigen en inzonderheid Z. K. H. Prins Hen drik en den Commissaris der Koningin in Zufd-Holland. Spr. wees vervolgens op de beteekenis der tentoonstelling in verband met de ontwikke ling van het werk van den jubileerenden Bond en de economische oritplooiing van de streek. Historisch werd de noodzaak van het op treden van den Bond toegelicht. De toestan den ln den Westlandschen tuinbouw hadden het aanzijn gegeven aan velerlei misbruiken. Ook was er veel kortzichtigheid. Daaronder leed de geheele streek. a Organisatie was dringend noodzakelijk. Verkoopen door veilen van een goed pro duct moest verkregen worden. Na veel moei te is de Bond er in geslaagd nieuwe toe standen in het leven te roepen. Aanvankelijk geschiedde alles op beschei den schaal en op primitieve wijze. Maar ge leidelijk zijn voor den afzet in binnen- en buitenland groote en grootsche inrichtingen tot stand gekomen. Daarnaast is ook ge tracht het product te verbeteren. De handel bleek in staat de vergroote productie op te nemen. Dit alles is tot stand gebracht zonder de hulp van de Overheid. De Bond heeft ook zijn aandacht geschon ken aan de algemeene belangen van den tuinbouw: transport, verpakking, veredeling der cultuur door toepassing van weten schappelijke resultaten en dergelijke. Met voldoening mag op de uitkomst van 40 jaren actie worden teruggezien. Het West land is mede daardoor tot welstand geko men. Uit den aard der zaak was ook de economische toestand in binnen- en buiten land daarop van invloed. Dn watervoorziening zooals die door Delf land is geregeld, is voor de cultuur van groot nut gebleken. De Boerenleenbanken zijn voorts een groote steun voor de tuin ders en bok voor de veilingverenigingen geweest. Er is dan ook roden om op het 40-jarig j bestaan van den Bond de kroon te zetten door een feestviering. Aan het slot verzocht de heer Barendse den Prins tot de opening van de tentoonstel ling te willen overcraan. Met enkele woorden opende de Prins de tentoonstelling. Daarna verkreeg de Commissaris der Ko ningin het woord. jbr. van Karnebeek begon met de mededeeling, dat H. M. de Koningin den voorzitter had benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Vervolgens gaf hij de verzekering van de warme belangstelling der regeering en van het gewestelijk bestuur voor het streven en het succes van Bond en voor den groei en den bloei van het Westland. Besloten werd met den wensch dat het den Bond onder de beproefde leiding van den voorzitter, bij den voortduur wel moge gaan. De decoratie des voorzitters lokte een da verend applaus uit. Burgemeester Kampschoër van Mon ster begroette vervolgens den Prins op zijn grondgebied, wenschte den voorzitter met T NOVA ZEMBLA. - DE TOCHT VAN WILLEM BARENTS IN 1594 HERDACHT EEN BLIJDE TIJDING UIT 'T VERRE VADERLAND, ONTVANGEN IN DE IJSZEE Na een. halve eeuw nóg eens naar 't Poolgebied li*): In zijn causerie aan boord van de „Monte Cervantes" waarvan wij in ons blad van gisteren 't eerste gedeelte opnamen ver telde de heer K. Mantel, gepens. Obser\%- tor K. N. M. I., verder: het eerste wrljüjs op (ik meen) pl.m. 75° N.B. op den meridaan van pl.m. 30° Oost. Hierna zeilden wij naar Vardö in Noorwegen, om berichten af te zen den. Van hier verzond lk mijn eersten brief, waarvan de inhoud in alle Nederlandsche couranten heeft gestaan. Na een verblijf van eenige dagen te Vardö, vertrokken wij, om ons werk voort te zetten. Al loodende en dreggende bereikten wij in het begin van Augustus de W.-kust van Nova-Zembla. Hier werden door de heeren Speelman en Calmeyer magnetische waarnemingen ver richt Van zulke gelegenheden maakte de heer Grant gebruik, om aan wal te gaan, be pakt met fototoestel, statief, geweer met pa tronen en eenig voedsel, om, zooals hij het uitdrukte: to choose hls picture. Nnordoostpunt van Nova-Zembla. Toen wij echter de Karazee bereikten, was deze geheel met ijs bezet, zoodat wij genood zaakt waren langs denzelfden weg terug te keeren. Halfweg in de straat ligt de Gublnbaai. Met het oog op den latten tijd van het Jaafr achtte het commando het niet raadzaam ona hier aan wal te begeven. Er werd besloten, terug te keeren. N'a een toespraak van den commandant eh het zingen van het „Wien Necrlandsch bloed" en een driewerf hoezee wendden wij den steven en keerden huiswaarts. Na de stad Hammerfest te hebben aange daan tot het verzenden van telegrafische be richten en brieven, bereikten wij op 22 Octo ber 1879 het vaderland en liepen te IJmu*- den binnen. De expeditie van 1860, die lk ook mede maakte, was, wat de werfe Laplanders op de markt te Bammerfe*fc. Hier werden wij verrast door de komst van het Noorsche zeiljacht „Isbjörnen", met kolonel Markham van de Engelsche Marine en een vriend aan boord, die hier op jacht Ik behoef zeker niet te verzekeren, dat de ontmoeting allerhartelijkst was en dat hun bezoek bij ons en dat van de verdere beman ning tot laat in den avond duurde. Kort daarna vervolgden wij onzen weg ver der Westwaarts, om vervolgens te trachten langs de Westkust van Nova Zembla ons doel te bereiken. feeren, daar de camera's veel primitiever wa ren ingericht dan tegenwoordig. De donkere kamer (een verloren hoek) aan boord was geheel in de voorste punt van het schip en het ontwikkelen ging gepaard met zwarig heden, waarvan wij ons thans geen voor stelling kunnen maken. Wij vertrokken van hier naar de Matosh- kin skar, d. i. de straat, die Nova-Zembla in twee deelen verdeelt, met het doel, om door •die straat en verder door de Karazee de plaats te bereiken, waar Door het zware ijs werden wij evenwel verhinderd om langs dien weg door te drin gen. Echter konden wij op kaap Nassau, op de Noord-Westkust van Nova Zembla een gedenksteen plaatsen, waarvan het opschrift luidt: Kaap Nassau, ontdekt door den Nederland- schen zeevaarder Willem Barents in 1594. Wegens den toestand van het ijs waren wij genoodzaakt van de kust van Nova Zem bla af te houden. Naar het Noorden evenwel Willem Barents met zijn meigezellen j Dit s'elde ons in staat, om in Noordelijke richting te sturen, zoodat wij (ik meen) op 6 Sept. de eilandengroep Franz Jozefsland in het zicht kregen. Ons bestek gaf toen 79° 32' Noorderbreedte. in den winter 1596/97 heeft overwinterd, ten einde aldaar een gedenksteen te plaatsen. Deze plaats is gelegen bij den uitersten zaamheflen betreft^eï fenr cbpIe Tan' dl vorige. Het Commando wa9 nu opgedragen aai den heer H. van Bro'ekhuyzen, luit. ter zeè le klasse. In plaats van den fotograaf, dei heer Grant, vergezelde ons de heer Louii Apol, kunstschilder, hoofdzakelijk van winfr tergezichten, wonende te 's-GraVenhage. De heer Apol heeft vele wintergezichteu geschilderd. Het omvangrijkste werk, dat hi^ heeft vervaardigd, is ongetwijfeld het Pantf» rama „Nova Zembla" genaamd, dat geduren* de zoo langen tijd te Amsterdam is geëxpo^ seerd geweest en datj door duizenden en dufc zenden menschen is aanschouwd. Verleden jaar heb ik gedurende mijn ver loftijd den heer Apol bezocht. Wij warei beiden verheugd elkaar na 48 jaar in gei zondheid weer te zien. Hij liet mij nog vei^ scheidene oude schetsen zien, die hij binneA den Poolcirkel gemaakt had. Geen wonder, dat den geheelen namiddag het gesprek ovef de Poolstreken en ons gezamenlijk verblijf op de Willem Barents liep. De heer Apol was nog even enthousiast als 50 jaar gele den. Daar wij nog lang niet uitgepraat wat ren, verliet ik hem met de belofte, nog eena terug te komen, om ons gesprek voort te zetfc ten, hetgeen ik nu binnenkort hoop te doen: Als bijzonderheid op de reis van 1880 kaA ik nog mededeelen, dati wij op die reis in dé IJszee door een Noorsch visschersvaartuig bericht ontvingen onze tegenwoordige beminde Koningin Wil- helmina. Ik behoef u niet te verzekeren, dat die dag in groote vreugde werd doorgebracht en de vaderlandsche liederen luide over dé zee weerklonken. Toen ik in het vorig jaar vernam, dat het plan bestond, een excursie naar Noorwegen en Spitsbergen te organiseeren, nam ik mij terstond voor, zoo mogelijk, hieraan deel te nemen, om nog eens te varen op die zee; waaraan voor mij veel aangename herinne ringen zijn verbonden. Nu ik hierin geslaagd ben, bezielt mij een gevoel van groote dankbaarheid voor al het goede, dat ik hier op de „Monte Cervantes" van alle zijden ondervind; maar voorname lijk jegens den AUerlioogsten, dié mij de ge nade schenkt, op deze prachtreis dit alles in het volle bezit van al mijn zintuigen te mo gen genieten. Op de „Monte Cervan'ies" was 't voor de eerste maal in zijn leven, dat de heer Man tel in 't openbaar 't woord voerde. Al zijn hoorders waren van oordeel, dat deze spreker van bijna 70 jaar over zijn „maidenspeech" alleszins tevreden kon zijn. Een oordeel, waarmede onze lezers zich on getwijfeld vereenigen zullen. Gemengd Nieuws. EEN ROEKELOOZE „GRAP". Te Beetgumermolen (Fr.) bracht een ze kere S. W. een bezoek aan zijn bedlegerigen vriend E. W. Terwijl S. buiten stond voor het raam, waarachter zijn vriend op een ledi kant lag, richtte laatsgenoemde uit de grap een windbuks, waarmee hij blijkbaar bezig was geweest op zijn kameraad. Plotseling ging de buks af en S. stortte, boven het lin keroog getroffen, bewusteloos neer. De zeer ernstig gewonde werd naar 't ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd. OPLICHTING VAN 15.000 Te Amsterdam is een 35-jarige man gear resteerd, verdacht van oplichting van f 15.000 ten nadeele van een bewoner van de Rus tenburgerstraat aldaar. VAN 'N SLECHTE REIS THUIS. In de nabijheid van Urk werd de botter van D. K. alhier door een stormvlaag over vallen waardoor de mast op twee plaatsen brak. De groote bolder werd weggerukt; waarbij het zwaard verloren ging. Met veel moeite werd Schokland bereikt, waar dé aanwezige visch gelost moest worden. Dit bracht ook nog aan mindere prijs een scha- depostje van pl.m. f30. Met veel moeite kwam de botter thuis. NA DE AANVARING Een van de grootste inzendingen op de Tulnbouw-Jubileum-TentoonstelUng van den Bond „Westland". zijn ridderkruis geluk later speldde h' het hem eigenhandig op de jas en deel de mede, dat waarschijnlijk de Koningin Donderdagmiddag om 4 uur de tentoonstel ling zal bezoeken. De heer Barendse dankte voor de hem verleende Koninklijke onderscheiding en wees er daarbij op, dat een groot deel van wat tot stand kwam te danken is aan de werkzaamheid van den secretaris, de heer v. d. Hout, die deze functie reeds vervulde, toen spr. 15 jaar geleden voorzitter werd. (Levendig applaus). Den Prins werd een prachtige mand met fruit aangeboden. Het was een vorstelijk ge zicht deze mand op het podium te zien prijken. De aanwezigen begaven zich vervolgens langs een haag van in het wit gekleede schoolkinderen en andere belangstellenden naar het een 300 meter verder gelegen vei linggebouw. Daar werd een rondgang over de tentoon stelling gemaakt. Om b uur werd zij voor het publiek ge opend. Heden worden een aantal kamerleden van verschillende fracties verwacht, terwijl ook het bezoek is aangekondigd van minister Ruys de Beercnbrouck, Deckers en Ver schuur. Le „Reederij op de Lek III" Is gistermorgen door den mist in aanvaring gekomen met eenige Rijnschepen. Zooals men ziet werd. de raderboot zwaar beschadigd. Rechts op de Joto stuurman G. de Jong, uit Schoonhoven, die als door een wonder bewaard bleef.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7