DINSDAG 24 SEPTEMBER T929TWEEDE BLAD PAG. 5 Een scheepsjongën van voor 50 jaar vertelt Over Poolreizen in 1879 en I88O De geestdrift van 't Nederlandsolie volk voor dit plan Bijzonderheden over de werkzaam heden der expeditie In onna artikelenreeks „Naar Spitsbergen en de Noorsche Fjorden" deelden wij reeds een en ander anee van de causerie, die de heer K. Mantel, gepens. Observator K. N. M. I. op den afscheidsavond aan boord van de „Monte Cervantes" hield over een pool reis, die hij een halve eeuw geleden als scheepsjongen meemaakte. Wij ihebben toen ibeloofd deze interessante lezing in ons blad op te nemen. In een tweetal artikelen zullen wij deze belofte inlossen. Met. opzet lieten wij de lozing van den beer Mantel den causerie-vorm behouden. Wil men hem goed verstaan, dan moet men zich indenken, dat dit woord gespro ken werd tot menschen, die op de terugreis waren van een tocht door 't poolgebied. Maar ook wie dat genot niet persoonlijk hebben meegemaakt, zal deze prettige ver telling toespreken. En hiermede geven wij 't woord aan den fcer Mantel Nu het, einde van onze reis met hel groo- f e schip de „Monte Cervantes" ras nadert, tou ik ii, vóór ons scheiden, nog wel iets willen vertellen, over mijn vroegere reizen op dcr.e watexen met de kleine „Willem parents", (boe deze reizen tot stand kwamen, baar doel, en iets over het leven aan boord. Ik izou mijn bijdrage kunnen betitelen Na 50 jaren daar het. juist een halve eeuw geleden is, sedert ik voor het eerst deze zeeën bevoer. Daar ik over geen enkele bron dan mijn geheugen beschik, kunnen eenige onjuist heden zijn ingeslopen, die echter op de hoofdzaak van geen invloed zullen zijn. Ik steek dus van wal. In de jaren 1S75 en ÏS76 maakte de beer Laurens Rij nil art Koolc- imans Beynen, Luit. ter zee van de Kon. Ned. Marine, Poolreizen aan boord van het Engelsohe Poolsehip „Pandora", onder kom- nmudo van Sir Allen Young in de w-ateren benoorden Noord-Amerika. Hij kwam tot de overtuiging, dat de IJs- 103 een uitnemende oefenschool is, om onversaagde zeelieden te kweeken. en be treurde het, dat de IJszee destijds voor dc Hollanders een bijna onbekend gebied was. Hij nam zich voor, om, in Holland terug gekeerd zijnde, propaganda te gaan maken, voor de uitrusting van een schip, dat de IJszee zou bevaren, en de bemanning n gelegenheid stellen, onder eigen vlag onder vinding aldaar op te doen. Als een tweede Peter van Amiëns ging 5ïj van plaats tot plaats, overal lezingen houdende cn zijn landgenooten opwekkende, om mede te werken tot d© verwezenlijking van zijn ideaal. Hij wist het. Nederlandsch© volk te begees teren. Er werd een Poolcomlté opgericht, waarin o.a. Minister Fransen van de Putten, Jhr. van Wassenaar, Mr. E. N. Rahusen zitting hadden. De gaven stroomden mildelijk toe, Zoodat in 1877 kon worden overgegaan tot den bouw van een zeilscheepje van plm. 80 ton. De lengte zou 24 Meter overstevens bedragen. Het scheepje zou een gaffelschoenertuig weren, dus enkel langscheepsche zeilen. Aan den voormast kwam een ra, die echter min der voor zeilen, dan wel voor het inwinden van lood, en dreggelijnen zou dienen. Begin 1878 liep het scheepje van stapel van de werf van Meursing en Huigens te Nieuwendam en kon met de uitrusting wor den begonnen. Vloeiden vroeger de gaven in financieelen vorm ruimschoots toe, nu was dit het geval met die id natura. Artikelen, waaraan een zeeman nooit denkt werden aangeboden, zooals Deventer koek, vijgen, sigaren, wijn, lekkernijen, te veel om op te noemen; maar ze waren daarom niet minder welkom. Vele scheepsbenoodigdheden vöor de reis werden door Z.Exc. den Minister van Marine welwillend in bruikleen aan het Pool- corn ité afgestaan. Als koiiunandant werd benoemd de heer 'A. de Bruyne, luitenant ter zee le klasse. Hem werden de beide luitenants ter zee 2e klasse L. R. Koolemans Beynen en Jhr. H. M. Speel man toegevoegd. Als doctor zou fungeeren de heer Sluiter, die zich bovendien met natuurkundige waarnemingen zou ibezig- houden. De heer William Grant, die met don heer Koolemans Beynen aan boord vai „Pandora" had gediend, zou de expeditie als fotograaf mede maken. Hot doel de.r reis was: liet doen van meteorologische waarnemingen diepzeel ood i n gentemperatuurwaarne: gen op verschillende diepten, waarnemingen van zoutgehalte, stroomrichting enz. Verder zouden op Nova Zembla magneti sche waarnemingen worden verricht, d.L van de richting en intensiteit van het aardmag netisme. De flora en fauna binnen den Poolcirkel zou worden bestudeerd. Voorts het plaatsen van gedenksteenen op voor de Hollanders merkwaardige historische .punten. Daar ik de reis van 1S7S niet heb meege maakt, kan ik hiervan niets mededeelen, dan dat de resultaten de verwachting verre hadden overtroffen, en door bet Poofconiité werd besloten, in bet volgende jaar pen expeditie uit te rusten met hetzelfde doel. Als kommandant werd weer de beer do Bruyne benoemd, als le officier de luitenant ter zee le klasse II. van Broekhuyzen, rid der M.W.O- verder de luitenants ter zee Jhr. H. M. Speelman en J. H. Calmeyer. Als geneesheer werd benoemd Dr. A. Faass off. v. gezondheid O.L leger, met verlof hier te lancfe. Als physicals de heer T. H. v. Lith de Jeuae, doctorandus zoölogie. De heer W. JJe equipage pan de „Wiüem Barents'Be tweede persoon van rechts (achterste rij) ür „de scheepsjongen van 1879", de schrijver van dit artikel --■"ii,' A":- Ontmoeting van de WiUem Barentsen „Isbjöme* op 19 'Augustus. 1879, Grant verkreeg vergunning om de reis weer als fotograaf mede te maken. De bootsman en matrozen werden gedeel telijk van de koopvaardij en gedeeltelijk van de Marine genomen, Ook een visscherman, Gerrit Westerning uit Durgerdam, zou de reis medemaken. Voor de betrekking van scheepsjongen erd een oproep in het „Nieuws van den Dag" geplaatst Twee gegadigden reflecteer den; één dezer beiden was mijn persoon, en ik had het geluk, te wordeh benoemd. Tot dusver was ik studeerende voor bet toela tingsexamen voor machinistleerling, bij de Koninklijke Marine. Bij ons vertrek op 6 Mei .(naar ik meen) 1879 was geheel Amsterdam op de heen. Van alle torens -waaide de Hollandsche driekleur. Dc bemanningen der oorlogsche pen paradeerden in het want. Wij werden allerwege toegejuicht en door vele vaartui gen vergezeld. Ook in IJmuiden waren de menschen uit den geheelen omtrek samengestroomd, om getuige te zijn van het vertrek van het schip naar die streken, waaraan voor de Nederlanders zoovele roemrijke herinnerin gen zijn verbonden. Het gejuich was groot, toen wij 'door de sleepboot uit de sluis naar buiten werden gesleept. Buiten de pieren, op voldoenden afstand van den wal, liet de sleepboot ons los, en zetten wij zeil, onze koers naar het Noorden richtende. Bij het passecren van den Poolcirkel werd met het doen van meteorologische waarne mingen aangevangen. De diepzee-waarnemingen namen een aan vang ongeveer op den meridiaan van den Noordkaap. De diepzee-loodingen werden 'dagelijks verricht. Ongeveer om do drie dagen x met. een sleep of dreg grond van den bodem opgehaald. Wij hadden een stoomlier aan boord, die gebruikt, werd om de dreglijnen cn loodlijnen in te draaien. JVanneer bet dc groot© dag van dreggen was, maakte de baas timmerman stoom op. Jonkheer Speelman fungeerde als machinist. Wij vierden dos morgens vroeg het sleep net naar den bodem cn sleepten het eenigen tijcl langs den grond. Daarna werd het gedraaid en binnenboord gehaald, waarna inhoud door een .stel van eenige boven elkander geplaatste zeven, waarvan de bo venste zeef de grootste, gaten had, afnemen de tot de onderste zeef, die de kleinste gaten had, doorgespoeld werd met zeewater. In de bovenste zeef bleven alleen de grootste organismen achter, in de tweede de kleinere en zoo voort tot in de laatste zeef de kleinste diertjes en plantjes achter bleven. Bij deze werkzaamheden was ik de hulp van mijnheer de Jeude en moest ik water doorspoelen, .terwijl dc physicus minutieus alles onderzocht; cn wat hij waardig keurde om te bewaren, ging in het blik spiritus, welk blik later werd dicht gesoldeerd. Onderwijl was dc verdere bemanning b met. looden en waarnemingen te doen van temperatuur en zoutgehalte op verschillende diepten. Het waren zware dagen, zoowel voor de officieren, als voor de manschappen, maar de prettige toon, die aan boord heerschte, deed ons de vermoeienissen licht achten en met opgewektheid verdragen. Gemengd Nieuws- ONZE LANDELIJKE RUITERS NAAR OUITSCHLAND -• correspondentie.) In Winterswijk, het aardige stadje in den achterhoek, zijn de landelijke ruiters, die deel van de Nederlandsche équipe zullen uitmaken, de vorige week onder leiding van den beer Slob Jr. geoefend met het oog op de wedstrijden, waaraan zij moeten deelne men, in Sleeswijk-Holstein. Welwillend was door de plaatselijke rij vereeniging de schitterende nieuwe en pas geopende overdekte manege voor dit doel afgestaan, terwijl eveneens van de zijde der bevolking alle medewerking werd verleend. Men leefde geheel met onze jongens mede eu....« zij waren die sympathie en dat mee leven ook waardig, want zelden of nooit hebben we landelijke ruiters zóó ernstig zien oefenen. Zij waren er geheel met den vasten wil bezield er alles op te zetten om goed voor den dag te komen ons buurland. Door dit streven en door het vele oefenen van 's morgens vroeg tot in den middag werd bereikt dat aan het einde der week met voldoening .vorderingen kon den geconstateerd worden. Er werd van 's morgens acht uur tot des avonds vijf uur geoefend, met een middag rust tot half drié. Men vergete echter niet dat alle ruiters bovendien nog twee uur moesten te paard zitten om naar het oefen terrein en weer thuis te komen! NA DE HERHALINGS OEFENINGEN MILITAIR TEHUIS BERGEN OP ZOOM. TWEE KINDEREN DOOR NACHTSCHADE VERGIFTIGD In een onbewaakt oogenblik hebben twee kindertjes van B. G. W. te Munsterscheveld (Dr.) vergiftige planten, onder hun bereik zien te krijgen en opgegeten. Een ruim 2-ja- rig jongetje is overleden, terwijl een meisje naar het kinderziekenhuis is overgebracht. De toestand van hét meisje is vrij goed. Men vermoedt dat de kleinen van de bessen der nachtschade hebben gegeten» IN EEN ROElfeOOT AFGEDREVEN NAAR DE ZUIDERZEE Men meldt ons uit Harlingen: Schipper E. Scholten, welke met zijn schip Ambulant op de Vliehorst bij Texel voor anker ligt om schelpen te laden, wilde des avonds omstreeks S uur het water uit zijn roeiboot scheppen. De vallijn, door welke deze aan de Ambulant verbonden was, brak ech ter, waardoor de roeiboot naar de Zuiderzes afdreef. De reddingmaatschappij te Harlingen, die door den Burgemeester van het gebeurde in kennis gesteld was, zond een boot uit oir schipper Scholten op te sporen, doch de red dingboot keerde na drie uur zoeken 's mid dags om 2 uur zondér resultaat terug. Inmiddels had evenwel het motorschip Tenna de onfortuinlijke schipper tegen 12 uu in het Nieuwediep opgepikt en hem daan;; behouden naar Harlingen gebracht. Zooals te begrijpen valt heeft schipper Scholten minder aangenamen r.acht op zee doorgebracht SLACHTOFFERS VAN DEN STORM De eerste najaarsstorm heeft op de IJmui- densche visschersvloot reeds twee slacht offers gemaakt. Van de Zondag binnengeko men stoomtrawler Derika 10 is n.l. Zaterdag morgen de stoker L. G., wonende te Middel burg, door een stortzee overboord geslagen en verdronken. Hetzelfde lot trof den matroos A. S., af komstig uit IJmuiden, van de stoomtrawler Olympia, die bij het aschwippen over boord sloeg en verdronk. TWEE HUIZEN AFGEBRAND In een landhuis, /elegen aan het Heide laantje te Huizen en bewoond door de familie Schroder, brak 's nachts brand uit. De vlaai men sloegen zoo snol om zich heen, dat Schro der, die alleen thuis was en zich ter ruste had begeven, zich ternauwernood in veiligheid kon brengen. Zoodra het met riet bedekte dak in brand stond, deelden de vlammen zich ook mede aan het op korten afstand staande tij tielijk onbewoonde landhuisje van Schutte, dn momenteel met zijn familie met vacantie in het buitenland vertoeft. Ook hier vonden vlammen gretig voedsel en het duurde r lang of beide huizen waren in de asch ge legd. Met het zeer gebrekkige brandblusch- materiaal kon de vrijwillige brandweer te Huizen, die pas een uur nadat de brand w uitgebroken, ter plaatse verscheen, zoo goeü als niets uitrichten. Van den inboedel kon niets worden gered. Omtrent de oorzaak var, den brand tast men in het duister. De schade wordt dóór verzekering gedekt. Druk bezoek. Men schrijft ons: 't Was avond aan avond een gezellige druk' te in ons Chr. Militair Tehuis. Verschillen de wedstrijden werden georganiseerd, o.a. dammen, sjoelen, zen. Dinsdag 17 September voordrachtenwed strijd onder leiding van den heerM. P. de Viet. Ernst, luim en letterkundige werken, werden ten gelioore gebracht. Deze avond droeg e engezellig en feestelijk, karakter. Vrijdag 2d Sept. spande de kroon. Af scheidsavond on prijsuitreiking. De zaal was feestelijk versierd; witgedekte tafels en bloe men allerwege. Eerst tractatie, daarna kreeg de iheer Marehand gelegenheid de prijzen uit te reiken. Een reuzekoök met ihet opschrift: Militair Tehuis, Bergen op.Zoom; een groot© tulband, waren welwillend door twee bak kers beschikbaar gesteld. Alle prjijzen te noe men zou ons te ver voeren; stukken van huis houdelijken aard en luxe voorwerpen werden door de gelukkige winnaars dankbaar aan vaard. Tenslotte kreeg segt. Boot het woord en dankte namens alle Tehuisbezoekers, d^n huisvader en dc -moeder in gevoelvolle woor den voor de goede zorgen aan ons besteed en liet zingen Gez. 96. ©enigszins gewijzigd. Daarna toonde hij die dankbaarheid door den Bij dc manege was een ideale oefengele-» huisvaeder een boekenkastje en de. moeder - - - - n een luxe doos met zilveren lepeltjes in etui te bieden. Dc huisvader, zichtbaar aan gedaan dankte hartelijk. 't Was een avond om nooit te vergeten, zoo rel voor ons als Tehuisbezoekers als voor de huisouders. en een mooi zandig springterrein met tal van prima hindernissen, terwijl het terrein dat onmiddellijk in de omgeving ligt, zich uit stekend tot hei houden .van een terreinrit of cross-country leent. Er werd meestal dressur gereden, zoowel individueel als ook in afdeelingsverband, ver der gesprongen en athletiek beoefend (hoog springen en hardloopen). Vrijdagmorgen werd ook liet doorwaden van een beek be oefend, evenals het rijden door bosch en oneffen terrein en het springen van wallen i slooten Zaterdagmorgen werd de afdeeling door den chef d'équipe, Jhr. van Coehoom Sm in ia geïnspecteerd. Van 7 tot één duurden toen de oefeningen, die bestonden uit. dressuurproeven, springoefeningen en een cross-country. Dhr. v. Sminia was over de geoefendheid niet ontevreden en hoopte dan ook dat onze jongens geen slechten in druk zullen maken. Dienzelfden ochtend ontving 'de équipe uit handen van den chef d'équipe den stan daard (vaandel) geschonken door den bur gemeester van Amsterdam. Vroolijk wap perde toen voor 't eerst bet heldere oranje- wit-blauw in de najaarslucht en 't was een plechtig moment toen de standaarddrager J. Saai-loos (Amstelruiters) liet vaandel in ontvangst kwam nemen en zich weer naast zijn kameraden plaatste. Zaterdagmiddag werd rust genomen om 'de kleeding en-uitrusting na te zien en in or de te brengen en om de jiaarden te toilettee- ren. terwijl des avonds de Winterswijksche Ruiterclub de equipe een afscheidsavond aanbood, waarbij weer ten duidelijkste bleek hoe alles te Winterswijk met de lan delijke ruiters meeleeft. Zondag werd rust gehouden en Maandag nacht reeds om 3 uur uit de kwartieren af gemarcheerd richting Zutpheu, waar men om elf uur ongeveer hoopte aan to komen. Nadat dan fot des avonds rust wordt gehou den voor de paarden cn de ruiters gaan fourageeren, zal 's avonds om 8 uur onge veer worden ingeladen met bestemming voor Duitschland. De ruiters zijn allen vol goeden moed, de paarden gezond en in training en zij zullen de ruiters in liun aardige blauw-grijze uniform met vlotte kwartiennuts een goeden indruk op de Holsteincr bevolkiug maken. Naar we vernemen zal de ontvangst in Bad Segeberg zeer, zeer hartelijk zijn en onze ruiters zullen onvergetelijke dogen meemaken. Zij hebben 't verdiend, zij heb ben er hard voor gewerkt. Woensdag in den namiddag hopen de ruiters te Segeberg aan te komen, alwaar Donderdag dan rust wordt gehouefcn en Vrijdag enkelen in de individucele veelzij- dighcidsproef zullen starten. Zaterdag zal dan het kampioenschap worden gehouden. Wetenschap. HET GRAF VAN COMEN1US. zijn thans vaste plannen in voorberei ding naar de Tel. meldt om dat gedeel te der Weeshuis-kazerne te Naarden, waai Comenius' graf zich bevindt, tot mausoleum in te richten. Dezer dagen nl. zijn namens het departement van Defensie opmetingen gedaan van den rechtervleugel der kazerne. De onder handelingen tusschen ons departement Defenrie en de Tsjechische regeering hebben een gunstig verloop gehad. Zeer waarschijnlijk zal de gemeente Naar den het gebouw in eigendom krijgen. Radio Nieuws. HILVERSUM (Uitsl. KRO-Uita uurtje. 12.15—1.1 ;ranto praatje. 77.25 Lezi :hledenls van het Kortschrl ;er: Soorten rechts. 8.01S 11 Concert. Klein orkest cn 12.15—1.45 Concert. 1.45—2 Gi Kookpraatje. 2.45S Pi Knlpcui 7*35—8 dLezfne Lezinp. S 25 24» Xai door Mevr. de Leeuw-van Ree». >het-zclf cursus. 4.30—5.30 Mlcrofoon- debutauten. 5.30—6 Gramofoon. 6.01—7.15 Concert 7.15—7.45 Lezing door Dr. C. A. Crommelln overs Cbrlstiaan Huygens. 8.01— S.OO AVRO-Boeken- halfuurtje. 8.30—9 Concert. 9 AVRO. Radlc- Toonccl. 10 ca.Persber. 10.15—11 Concert. Na afloop: Muziek te Amsterdam. 12 Sluiting. UAVENTRT (1554 M.) 10.35 Morpenwildlnc. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoon. 12.20 Orgel. 12» —2.20 Orkest. 2.20—2.45 Bcelduitzending. 2.5© Uitzending voor scholen. 3.35 Fransche les. 4.2» -tzending voor scholen. 4.50 Orkest. G.oo jvmuciiiurtje. ,6.20 Voorlezing. 6.35 Nieuws- ber. 7.05 Concert.I 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.Of Concert. 8,208.50 Lezing 8.50 Vaudeville. 1» "icuwsbcr. 10.20 Lezing. 10.4012.20 Muziek. PARIJS „Radio-Paris" (1725 M.) 12.50—2.20 rumofoon. 4.05 Concert. 6.55 Concert. ïofoon. ;473 M.) 7.20—8.15 Gramofoc Orkest. 5.55—,6.50 Koor- oncert. 8.20—9.15 Orkest- 9.20 Concert. ERUSSEL. (508.5 M.) 5.20 Concert, 6,55 Gra- -1.15 Gramofoon. 1.151.50 Lezingen. 2.202.50 n. 2.50—5.20 Lezingen. 5.206.20 Con- ,eipzig. 6.20—8.20 Lezingen. 8.Ï0 Opera- DBOUG (1153 M.) 12.20—2.20 Concert, Concert 8 339.20 Ouderwetsche titu- —11.20 Moderne Muziek. 11.20—12,5» 2.50—2.20 Muziek. HILVERSUM (298 M.. NCRV.-Litz.) 10.30—1 Concert. 22.30 Gi -1.30—5 Gramofoon. uur 1071 M. (Uitsl endienst. 12-303 ïofoon. 2.304.30 Concert. Kinderuurtje. 66.30 tegen de Wet op de X.V. weggenomen. 1019.45 Gemeenschappelijke zang. Daarna Persberichten. HUIZEN' (1875 M.) 10—10.15 Morgenwijding. 12.15—12.30 'Gramofoon. 12.301.15 Orgel. 1-45- 2 Gramofoon. 23.30 Sprookje. 3.304 De voor naamste ïtudlcmuziek voor piano. 44 80 Rau.* KinderiCoorzang. 4.30—5.30 Concert. 6.01—7.45 Concert 8.01—8.15 Praatje door J- G. Pater over: Amsterdam—Iiatavia. 8.15 AVRO-Operauitzending In de pauze I'ersber. Xa afloop: Gramofoon. DAVENTRY (1354 M.) 1A35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoon. 12.20 Concert. 12.50 Gramofoon. 1.20—2-20 Orkest. 2.50 Uitzen ding voor scholen. 3.20 Lezing. 3.50 Lezing. Uk» Concert. 5.05 Orgelconcert 5.33 Kinderuurtje. 6.35 N'ieuwsber. 7.05 Concert. 7.20 Lezing. V 45 PARIJS ..Radio-Paris' mofoon. 4.05 Concert. 6.55 Gram uitzending. 10.35 Mechanische' i LAXGEXBERG (473 M-) 7.20—8.1S Gramofoon 8.200.20 Orkest. 10.3511.45 Gramofoon. 11.40 12.20 Muziekuitzending voor ocholen. 12.30 Gra mofoon. 1.25—2.50 Orkest. 5.55—6.50 Orkest. 8.2© —9.15 Orkest. 9.20 .Orkest. Daarna tot 12.20 Orkest, FEUILLETON TOEN HET NOG DUISTER WAS GUY THORNE. (4 DERDE HOOFDSTUK. „Ik houd hem voor een goed man". De dienstbode ihad het licht in den saJon opgedraaid, waar het vuur nog brandde in den haard en zij liet Constantijn SchnaJie alleen, terwijl zij den dominee ging waar schuwen. Aan beide zijden van den haard waren zware draperieën van groen en goud ge weven stof, die Helena ten geschenke hacl gehad van een oom, die ze in Benares had gekocht Schnabe bleef onbeweeglijk voor dezen achtergrond staan. Hij was lang en forsch en leek dit nu nog te meer door een zware bontjas, die hij aan bad. Zijn haar was rossig van kleur cn dik. Zijn gelaat had Semitische trekken, maar het was niet grof. De oogen waren donkel en groot en schenen alles in zijn omgeving op le merken. Zijn kaken waren massief en het gezicht had een olijfkleurige tint. Hij was bijzonder knap van uiterlijk en bad iets gedistin geerds in zijn houding. Hij was forsch en sommige menschen zeiden, dat hij een 011- wrikbareu wil Ihad cn een ontembaar ka rakter, Hij itrólc die opmerkzaamheid van velen en daarom weid er dikwijls over hem ge sproken. De deur ging haastig open en Ds. Byars txadhinuenen reikte hem de hand. Hij was wel een beetje zenuwachtig, omdat hij zoo juist met Gortre zoo onverholen over den millionair gesproken had. Het was dan ook heel 'opmerkelijk, dat hij juist op dit oogen blik gekomen was. Nadat zij elkander beleefd begroet had den begon Schnabe een verklaring te geven van de reden van zijn bezoek. „Ik kom eigenlijk met u spreken over sommige punten in de opvoeding," zei hij met een heldere stem. „U weet misschien, dat ik zitting heb in een comité, dat zich met dat onderwerp bezig houdt en dat ik er een redevoering over zou 'houden in het Lagerhuis. Gedurende de laatste weken hen ik voortdurend in correspondentie geweest met uw schoolbestuur en u weet zeker, dat ik eenige beurzen heb aangeboden. Ik kom nu bij u om U iets dergelijks voor te stellen ten opzichte van uw Christelijke scholen. Mijn opinie omtrent Christelijke overtuiging is natuurlijk geheel verschillend van dc uwe, toch heb ik altijd gevoeld, dat wij een en hetzelfde doel hebben. Ik verdien eenige duizenden per jaar te Walk town en daar om acht ik het mijn plicht om iets voor het plaatsje te. doen. Ik wou u het volgende voorstellen: ik zou twee beurzen uitloven voor twee jongens in de openbare scholen. Het geld zou voldoende zijn om hun studie op een der groote gymnasiums in het Noor den te betalen en later, indien de bedoelde jongen aan de verwachting beantwoordt, om zijn studie aan een universiteit te betalen. Mijn eenige voorwaarde is, dat de toelatings examens zuiver intellectueel zouden zijn en niets zouden te maken hebben met gods dienstige opvattingen. Een knappe jongen van een Christelijke school moet dezelfde kanis hebben als een jongen van een open bare school." Ds. Byars luisterde met. groote aandacht naar zijn woorden. Het aanbod was zeer edelmoedig, dat moest hij erkennen, „Uw aanbod is zeer edelmoedig," zeide hij, „en ik begrijp uw bedoeling wel onuvent de examens, daar moet geen godsdienstleer bij te pas komen. Ik vind phil an tropic altijd oen edel iets, van welk motief clie dan. ook uitgaat. Ik neem uw aanbod dus dankbaar aan. Natuurlijk moet bet plan nog voorge legd worden aan liet, bestuur dor school, waarvan ik dc president ben, maar eigen lijk berust, dc beslissing omtrent dergelijke kwesties hoofdzakelijk bij mij." „Het doet mij goiioegen, dat u mij wilt toestaan om de wetenschap vooruit te hel pen," zei dc groote man opstaande, ,4'k zal u over een paar dagen de bijzonderheden van het j>lan doen weten en nu nu zal ik u maar met langer ophoudon." Ds. Byars had nu geen ongunstigen in druk van den man gekregen. Hij was een ongeloovTge, dat was waar, en zijn aanval len op het Christelijke geloof waren dik wijls stuitend. Toch scheen hij wel liefde voor zijn medctnenschen te voelen. Hij kreeg wel lust om eens met hem te praten en vroeg: „Wilt u uw jas niet uit trekken on een sigaar met mij rooken, mijn heer Schnabe? Schnabe aarzelde een oogenblik en stem de toe. Hij hing zijn jas op in de hal en ging mee naar de studeerkamer. Gedurende het gesprek in den salon was Helena van het concert teruggekomen en toen Basil haar had hooren thuis komen, was hij de studeerkamer uitgegaan naar zijn eigen kamer. Helena zat hij het vuur op een laag stoeltje een kopje thee te drinken, dat do dienstbode haar gebracht had. Zij was wel wat vermoeid geworden door het concert,, waar zij een nocturne van Chopin gehoord bad en zij was mu blij, dat zij thuis was. „Het was er nog al vervalend," zeide zij tot Basil. „Mevr. Pryde was org praatziek en de muziek was niet veel bijzonders. Ik zat. vooraan, dat was geen goede plaats." Hij keek haar met een liefdevollen blik aan, zooals zij daar achterover geleund zat dn den stoel, terwijl het licht van het vuur op haar armen en dials speelde. „Ik vdnd diet soms verwonderlijk om in te denken, dat jij en ik eenmaal voor goecl samen zullen zijn cn niemand ons dan 'neer zal kunnen scheidon," zeide bij. „W'at zul len wij daai gelukkig en tevreden zijn. Ik voel mij- nu al zoo dankbaar." „Het is wel goed om God te danken voor Zijn goede gaven," zeide zij, „maar jij ziet er moe uit, Basil, heb jc te bard gewerkt?" „Neen, maar je vader en ik diebben nog al druk gepraat over Schnabe en den in vloed, dien hij heeft. Helena, die man is een actief vijand van God en het Christendom. Toen wij over hem gepraat hadden, kwam hij toevallig een bezoek brengen en ik stoot te met mijn aim dat mooie Christusbeeld van den schoorsteciuuantel, het viel aan stukken op den vloer. Ik geloof, dat hij nog niet weg is." „Neen, hij is in dc studeerkamer met va der," zed Helena. „Maai- Basil, jij bent be paald een beetje overwerkt Ik houd Schna be voor een goed man. dikwijls lieb ik over hem nagedacht en gebeden, dat hij tot de kennis der waarheid zou mogen komen. Hij is oprecht in zijn ongeloof. Zijn leven en al zijn daden zijn gericht op het weldoen aan anderen. Het is zeer ie betreuren, dat hij aanvallen (loet op hot Christendom. Maar toch zal hij zich wel eenmaal tot God kee- ren, andei-s zou God niet. hebben toegelaten, dat hij zooveel invloed kreeg en behield." Gortre zweeg een poos en zei toen: „mis schien is het wel, zooals je zegt. J© moest, nu maar -naar bed gaan, ik zal naar bene den gaan om je vader goeden nacht te wen- schen en ook Schnabe. Nu dan, slaap wel en gedenk mij in je gebed." Zij kuste iliem hartelijk cn ging heen. Toen Basil in de studeerkamer kwam, vond hij Schnabe met den heer Byars in een druk gesprek. Er stond een karaf met whisky klaar en sodawater en de dominee dronk zijn whisky-soda. De millionair ge- bru'ktc echter alleen Seltzerwater. Gortre kende Schnabe maar weinig. Hij had hem enkele keeren op het podium bij meetings ontmoet, anders niet. Toch be groette Schnabe hem hartelijk en hij ging bij de beide heeren zitten om naar hun ge sprek te luisteren. Zij spraken over archaeo- logisehe kwesties, die in verband stouden met het Heilige land. Schnabe was goed op de hoogte van de geschiedenis van het Oude Testament, hij kende den Joodschen achtergrond van liet Evangelie en liet karakteristieke van de Joodsche gedachten uit dien tijd. Natuurlijk kwam het gesprek uu en dan op punten die tot verschil van opinie zou den geleid hebben, als zij er op voort wa ren gegaan, maar zeer tactvol werd dit door hen gemeden. Schnabe was het er natuurlijk mee eens, dat Christus een "historisch persoon was, maar toeu de kwestie van Zijn Godheid te berde kwam, meed hij die. Dit speet Gortre en hij vond dat Ds. Byars de gelegenheid had moeten aangrij pen om daar dieper op in te gaan. Gaarne had hij zelf getuigenis afgelegd, maar hij vvLst zich te beheerschen, want hij vond, dat het hem niet paste om in tegenwoordigheid van den dominee de leiding van het gesprek in handen te nemen. „U hebt wel veel gemist, dominee, zei SchnaJie, „dat u nooit Jeruzalem bezocht hebt Door lezen wordt men wel bekend met de geschiedenis der stad, maar niet met de ligging en de kleur der omgeving en toch zegt men, dat de stad in vele opzich ten dezelfde is als in den tijd van Pilatus. Dc vrouwen der Fellahs verkoopen hun groenten als toen, de kameelen komen er binnen beladen met wortels voor braaidstof, de Bedoeïnen zien er uit als vroeger, even als dc Joden met hun lange gewaden en sandalenik wou, dat u dit alles eens zien kon. Ik heb de maaltijden gebruikt die in dc Evangeliën genoemd worden, heb den rooden wijn van Saron gedronken cn den gekruiden wijn vermengd met honig en zwarte peper, ook den wijn met myrrlie, die in het Evangelie van Markus genoemd wordt i Ik heb gegeten met Joodsche kooplieden en ben dezelfde formaliteiten nagekomen van het wasschen der handen, zooals dat 2000 jaar geleden in gebruik was. Ik heb anno menschen in een straat bijeenverza meld gezien en bijgewoond dat de helft van liet voedsel van een maaltijd aan hen uit gedeeld werd en toch zat ik een uur later in een café bij den toren van Koning Da vid cn speelde ik kaart met Turksche sol daten, die gewapend waren met Martini- geweren." Ds. Byurs scheen er op gesteld om zijn gast nog wat bij zich te houden, ofschoon liet al laat was, maar liij wilde niet langer blijven. Toen zei de dominee, dat Gortre denzelfden weg naar huis op moest als de millionair, hij scheen te willen, dat de jonge man met Schnabe zoo ver mee zou gaan. Dus verlieten Schnabe en Gortre samen de pastorie en begaven zich «aar huis door de eenzame straten, waarin nog enkele lan taarns brandden. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5