ïlirnwr £Viiisrijr GTmtmttt dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. ZENDINGSSAMENKOMST Schoolnieuws. ABONNEMENT: Per kwartaal ƒ3.25 (Beschikkingskosten 0.15) per week 0.25. Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending„6.- Bij dagelijksche zending „7 Allea bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 fa cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2855 bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. DINSDAG 24 SEPTEMBER 1929 XDVEBSENTltiri Van 1 Ut 5 regel.1U7V4 Elke regel meer .«JJVi Ingez. Mededeelinger. t n van 1-5 regels„£30 Elke regel meer .0.15 Bij contnact belangrijke korting. Voor het bevragen aan heit bureau wordt berekendƒ0.11 10e Jaargang Wie zich heden als kwartaalabonné opgeeft aan ons blad, ontvangt de tot 1 October a.s. verschijnende nummers gratis. Zich op te geven aan de Agenten of het Bureau van ons blad. ADMINISTRATIE. Dit nummer bestaat uit DRIE ABONNEMENTSGELDEN foor het a.s. kwartaal kunnen ons tot cn mot 3 October a.s. franco worden toegezon- tfen per postwissel of door middel van stor ting op onze postrekening. Bij beschikking ner kwitantie geschiedt bijrekening van ge werkelijke dispositickosten. We vestigen de aandacht van onze abon- aé's speciaa. op de voordeelige wijze van verrekening per Postcheque- en Girodienst. Op elk Postkantoor kan men Stortings biljetten koopen en met een 5-cents post zegel beplakt bet bedrag verzenden. Zulks is dus veel goedkooper dan per postwissel, terwijl de storting eveneens geschiedt als van een postwisseL Het voordeel wordt nog grooter indien men het geld voor b.v. een half jaar tegelijk stuurt. Rekeninghouders kannen het bedrag van hun postrekening op de onze doen over schrijven, wat geheel gratis geschiedt. Ook bestaat gelegenheid om het bedrag automatisch elk kwartaal te laten over schrijven. Hiertoe vrage men een machti gingsformulier aan bij de ADMINISTRATIE. KAMERPRESIDIUM EN OVERLEG Van meer dan één zijde had men de vriendelijkheid aandacht te schenken aan onze beschouwingen in verband met het opmakender presidentsnominatie in de Tweede Kamer. Een deel dier belangstelling kwam van een zijde, waar de eerste beginselen van behoorlijk godsdienstig en politiek onderscheiden nog moeten ontkiemen. .Wanneer daarom van die zijde eenigs- zins ironisch gesproken wordt van „Roomsche vriendschap", meenen we zulk een opmerking voor 't oogenblik te moeten voorbijgaan tot tijd en wijle zijn aangebroken, dat ook daar het onder kennen van politieke kleuren zal zjjn aangeleerd. Belangrijker achten we dan ook het geen meer rechtstreeks onze bemerkin gen raakte. De Res. bode haastte zich om ons ge rust te stellen. We zoeken het te ver, verzekert het blad. Haar redactie vindt de zaak zeer eenvoudig: de grootste fracties hebben „onder een extra-par lementair Kabinet" recht op de voorzit terszetels. En in 1926 is niet plotseling een andere voorzitterspolitiek gevolgd, zoo luidt verder de verontschuldiging, omdat er toen geen stemming was. Dit laatste is notoir onjuist. Er is in 1926, onder het extra-parlementair Ka- binet-de Geer, wel degelijk gestemd. Dr. de Visser haalde toen voor de twee de plaats met één stem meerderheid de reis. Wat blijft dan van de v< over? Ditwe leven onder een extra-parle mentair Kabinet en de grootste frac ties hebben- recht op de eerste twee plaatsen. Dit laatste schijnt ons in dit geval een zuiver gelegenheids-, om niet te zeggen verlegenheids-argument. De par lementaire historie maakt ons melding van een geheel andere gedragslijn. We behoeven dë namen v. Bylandt en Fock maar te noemen. Het wil ons voorkomen, dat meii in het construeeren van éeh zekeren for- meelen grond heil zoekt om het gebeur de als de meest natuurlijke zaak ter wereld voor te stellen. Van die zijde zien, 'rekening houdend met het feit, dat de partijen in de Kamer formeel niets met elkaar te maken hebben, was dan ieder in eigen handelen geheel vrij. Maar men kan toch het geheel ook no; eenigszins anders zien. Om misverstand te voorkomen ga de opmerking vooraf, dat we ons met de aanwijzing van den heer v. Schaik als president geheel kunnen vereenigen. Zelfs zijn we bereid te verklaren, dat we het juister hadden geoordeeld, in dien van C. H. en A. R. zijde in de gege ven omstandigheden we denken ook aan de Eerste Kamer voor de eerste plaats niet met een eigen candidaat ware uitgekomen. Maar voor de tweed' plaats had het ons meer voldoening en gerustheid gegeven indien de R. K. frac tie niet op zoo verrassende wijze haar volledigen steun had weggeschonken aan de sociaal-democraten. Wat deze laatsten betreft het is opmerkelijk, dat zij in tegenstelling met 1925 bij eerste stemming geen eigen candidaat stemden, maar in eens op den neer v. Schaik overgingen, ter wijl de Katholieken dat voorbeeld bij de tweede stemming volgden, nadat ze van de soc.-dem. de medecieeling hadden ont vangen, dat die op den heer v. Schaik zouden stemmen. Het gebeurde maakt den indruk van een wederkeerige vriendelijkheid, zij het zonder formeele afspraak. De om met „Het Volk" van j.l. Zaterdag te spreken „droevige democraten" bij de Katholieken hebben het roode linzen- moes zij het ongevraagd op hun bord gekregen. Uit reactie kwam de heer Schaper, die ongetwijfeld de kunst van presideeren verstaat, op de tweede voorzittersplaats. Maar zoo zal worden opgemerkt ge vergeet, dat er een extra-parlemen tair Kabinet is en daarom mogen we anders handelen dan in 1926. We zijn geneigd te zeggener is thans meer reden om te handelen gelijk in 1926 is geschied, dan in het jaar 1926 zelf. Na de Novembergebeurtenis van 1925 was de band geheel gebroken. Sinds Augustus 1929 hebben we echter wel een extra-parlementair Kabinet, maar beslist christelijk getint. Dat is voor de christelijke groepen in de Ka mer niet geheel zonder beteekenis en het ware al te dwaas om te handelen alsof men nu maar in eens niet meer met elkaar van doen heeft. In de toekomst zou dit nog wel eens anders kunnen zijn. Het doet ons genoegen, dat een in vloedrijk blad als „De Maasbode" toont onze bezwaren te verstaan en eveneens van oordeel schijnt, dat wederzijdsch de gevolgde tactiek niet onberispelijk kan worden geacht. We hopen, dat in de toekomst overleg niet noodeloos zal worden verzuimd. Niets zal ons aangenamer zijn, dan te ontdekken, dat we wat te donker geke ken hebben en dat uit zal blijven het geen, waarvoor we beducht ons toonden. Van de van meer dan één zijde gege ven verklaring, dat tusschen katholieken en soc.-democraten geen formeele af spraak is gemaakt, hebben we goede nota genomen. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN Bij Kon. besluit is bevorderd tot officier der Oranje-Nassauorde M. v. Doorninck, se cretaris der Geldersch-Overijselsche Maat schappij van Landbouw te Olst; is toegekend de bronzen eeremedaille der Oranje-Nassau-orde aan M. Schoones, land arbeider in dienst van de familie Van Gils, te Zevenbergen; is benoemd tot ridder der Oranje-Nassau orde J. de Wit, pastoor te Oudenbosch; is verleend de zilveren eeremedaille der Oranje-Nassau-orde aan A. Kiebert, organist van de R.-K. kerk te Leimuiden; en idem de bronzen medaille aan A. Brugge, licht- wachter bij de kustverlichting te Nieuwer- sluis. ARBEIDSCONFERENTIE TE GENEVE. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot leden van de afvaardiging van Nederland naar de 13de Internationale Arbeidsconferentie (Zee liedenconferentie) welke op 10 October 1920 te Genève is bijeengeroepen: tot afgevaardigde der Nederlandsche Re geering, tevens voorzitter der delegatie, Dr. W. H. Nolens, minister van Staat, voorzit ter van den Hoogen Raad van Arbeid, zittcr van den Mijnraad; tot afgevaardigde van de Nederlandsche regecring C. P. J. Zaalberg, directeur-gene raal van den Arbeid; tot afgevaardigde van de Nederlandsche werkgevers S. M. D. Valstar, plaatsvervan gend voorzitter van den Bond van Werkge vers in de koopvaardij te Rotterdam; tot afgevaardigde der Nederlandsche beiders W. Strijbis Pzn. te Rotterdam, lid van het algemeen bestuur van het Christe lijk Nationaal Vakverbond en voorzitter den Nederlandschen Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders; tot technische raadsleden van de Regee- ringsafgevaardigden: C. Fock, hoofdinspec teur van de Scheepvaart, mej. mr. G. J. Stemberg, referendaris bij het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid, tevens secretaresse der afvaardiging; tot technische raadsleden van den afge vaardigde voor de werkgevers W. F. Piek, directeur der Holland—Amerika Lijn te Rotterdam, G. L Heeris, secretaris der N derlandsche Recdersvereeniging te 's-Graven hage, J. Stcrkenburg, secretaris van den Bond van Werkgevers in de koopvaardij te Rotterdam; tot technische raadsleden van den afge vaardigde van de arbeiders: J. Brautigam, voorzitter van den Centralen Bond Transportarbeiders te Rotterdam; S. J. Limburg Stirum, secretaris van de vereeni- ging van Nederlandsche Gezagvoerders stuurlieden ter koopvaardij: J. Zwaga te Am sterdam, secretaris van den Nedcrl. R.-K. Bond van Transportarbeiders St. Bonifacius. BELASTINGDIENST. Bij Kon. besluit is op zijn' verzoek eervol ontslagen onder dankbetuiging van de aan den lande bewezen diensten F. W. J. Lig- tenberg, directeur der directe belastingen en invoerrechten en accijnzen te 's Hertogen bosch. Bij Ministcrioele beschikking is de ont vanger der directe belastingen enz. F. Grei- danus verplaatst van het kantoor Waalwijk naar het kantoor Vordcn. RESERVEPERSONEEL LANDMACHT. Bij Kon. besluit is benoemd bij het reserve personeel der landmacht bij het wapen der infanterie tot reserve-le luit. bij zijn tegen- oordig korps de reserve-2e luit. L. Geerts- ïa, van hot le reg. inf.; idem tot reserve paardenarts der 2e klasse G. Geertseraa, vee arts; zijn eervol ontslagen de reserve-le luits. H. Götzen en H. F. Schouten, onderscheiden lijk van het 7e reg. veldart en het 17e reg. infanterie. RADEN VAN ARBEID. Bij Kon. besluit is met ingang van 10 Oc tober 1929 benoemd tot voorzitter van den Raad van Arbeid te Breda A. B. Michielsen voorzitter van den Raatl van Arbeid te Haar lem, zulks onder toekenning van gelijk dig eervol ontslag uit dat ambt; tot voorzit ter van den raad van arbeid te Haarlem, mr. C. J. Koch, voorzitter van den Raad van Arbeid te Roosendaal, zulks onder toeken ning van gelijktijdig eervol ontslag uit dat ambt ADRES VAN ANTWOORD AAN DE KONINGIN AANGEBODEN. De Commissie uit de Eerste Kamer tot aanbieding van het adres van antwoord dier Kamer op de troonrede van de Konin gin heeft zich gistermiddag omstreeks ha:f een in het paleis Huis ten Bosch van haar taak gekweten. De aanbieding ging met de traditioneele plechtigheid gepaard. Leden der Commissie waren de voorzit ter der Eerste Kamer, baron De Vos van Steenwijk; de oud-voorzitter, J. J. G. baron van Voorst tot Voorst en de heeren v. d. Hoeven, Verkouteren, De Veer en De Bruin, laatstgenoemde vijf heeren als lid van de Commissie van redactie van het antwoord-adres. In drie auto's, begeleid door boden van de Eerste Kamer, reed de Commissie van het Kamergebouw aan het Binnenhof naar Huis Ten Bosch, waar een detachement huzaren op het trappenterras de militaire eerbewijzen bracht aan de Commissie, welke voorgeschreven zijn, wanneer de president der Kamer zich aan het hoofd heeft gesteld. Een hoornblazer deed zoo wel bij het binnengaan als bij' het terug- keeren der Commissie de eeremarsch hoo- ren, terwijl de manschappen do karabijn presenteerden. Baron De Vos van Steenwijk en de heeren v. d. Hoeven, Verkouteren en De Veer droegen het ambtscostuum van Kamerlid, baron Van Voorst tot Voorst was in gene raalsuniform, groot tenue, en de heer De Bruin was in rok. H. M. ontving de Commissie in tegen woordigheid van H. K. H. Prinses Juliana en van leden van haar civiel en militair huis. De Koningin heeft aan de commissie het volgende wederantwoord doentoekomen op het adres van antwoord ter beantwoor ding van de Troonrede. Mijne Heeren. Ik verzoek U aan de Eerste Kamer Mijn dank te betuigen voor haar adres, waar mede zij Mijn rede tot opening van de zit ting der Staten-Generaal beantwoordt. Met voldoening vernam Ik den weer klank, welken Mijn vyensch, dat Gods ze gen op haar arbeid moge rusten, bij de Eerste Kamer ondervond. Uit de Antirev. Partij. STEMMEN BIJ VOLMACHT NU VOOR DE VOLMACHTEN ZORGEN. Het Bureau C.C. verzoekt ons de aan dacht der besturen van de kiesvereenigiu- gen erop te vestigen, dat het wensehelijk is ook thans %eer te zorgen voor het aan vragen van volmachten van kiezers, die daarvoor in aanmerking komen. Al is het niet waarschijnlijk, dat we in 1930 ter stembus opgeroepen worden, het zou toch kunnen gebeuren. Door te zorgen, dat de volmachten voor kiezers op de lijst-1930 in orde zijn, is men voor alle gebeurlijkhe den gedekt. Geteekende formulieren voor het aan vragen van volmacht moeten tusschen 1 October en 31 December ter secretarie van de gemeente, op welker kiezerslijst de kie zer voorkomt, worden ingeleverd. Deze formulieren zijn van 15 September af kos teloos ter secretarie verkrijgbaar. Vervolgens moet de kiezer, die bij vol macht voor zich wil laten stemmen, p e r s o o n 1 ij k ter secretarie verschijnen om zijn gevolmachtigde aan te wijzen. Djt kan geschieden dadelijk nadat het ver zoekschrift is ingediend of later, doch niet later dan één week na den dag der candi- daatstelling. De inlevering van het ver zoekschrift (formulier) behoeft niet persoonlijk door den kiezer te geschieden. Ook de gevolmachtigde moet persoonlijk ter secretarie verschijnen om te verklaren, dat hij de volmacht aanneemt. Ook dit kan plaats hebben tegelijkertijd met de vorige handelingen of wel later. In dat ge val ontvangt hij een nnisgeving met oproeping om binnen vijf dagen de volmacht te komen aannemen. 't Schijnt dit jaar te zijn voorgekomen, dat menschen, die eigener beweging voor deze zaken ter secretarie kwamen, werden afgewezen met de boodschap, dat zij later maar eens moesten terugkomen, wanneer er gelegenheid zou worden gegeven. Zulks strookt niet met de bepalingen der kies wet. Men behandele zulke autoriteiten met zachtheid en gepaste onderdanigheid, maar late zich niet afschepen in gevallen, die dan later onherstelbaar zouden zijn. Een kiezer mag slechts één volmacht aanvaarden, indien zijn lastgever niet tot zijn hu mooten behoort, in het an dere geval e e. Men geve .oor deze dingen alle aan dacht aan schippers en visschers. OUD-MISTER DE VISSER VOERT HET WOORD „leder geredde moet een redder worden" Rotterdam, 24 Sept. 1929. Het is goed gtezien van de „Vereeniging tot bevordering van de zendingszaak" om haar jaarvergadering niet te doen verwor den tot een onderonsje van 10 of 20 menschen die naar een verlag luisteren en die even tueel bestuursleden kiezen, doch voor het schoone werk, dat zij verricht de aandacht van heel de gemeente te vragen. Zoo is het een heel mooie avond geworden, die 77ste jaarvergadering m de Groote Kerk, welke een talrijke schare belangstellenden be vatte. Het bestuur had rich van eerste rangs krachten voorzien om die belangstelling te wekken. Allereerst waren daar dc eigen ko ren, „Capella" en bet kinderkoor, die den avond al heel feestelijk inzetten met Ps. 1-46 waarin ook dc gemeente werd betrokken. Na de Schriftlezing heeft daarom de voor zitter de heer L. Noorlander verslag uitgebracht van alles wat dc vereeniging in het afgeloopen jaar heeft verricht waarbij dankbaar kon worden stilgestaan bij den ze gen, die zoo kennelijk op het werk heeft ge nist. Was het werk, dat hier in Rotterdam zelf werd verricht in Zondagsscholen cn Knapenvereenigingen en in de Zangkoren aanzienlijk, ook werd niet uit het oog ver loren, dat de vereeniging is hulpvereeniging van 't, Nederlandsch Zendeling-Genootschap, schap Wij zullen, aldus de heer Noorlander door gaan, omdat ons werk ons is een plicht, die ons van Boven is opgelegd en welke wij in 's Heeren kracht vervullen Na een woord van welkom te hebben toe geroepen aan de aanwezigen zong het. da meskoor een lied van Franclc en beklom Exc. Dr. J. Tli. De Visser, Oud-Minister van Onderwijs den kansel. Rede Dr. De Visser. Spr. zeide gaarne hier een eenvoudig woord te willen spreken en daarmee te vol doen aan het verzoek van het bestuur, zoo- wehom zijn leeftijd als om het feit, dat oude banden hem binden aan deze vereeniging, goede herinneringen aan zijn tijd in het midden van de Rotterdamsche gemeente. In een tijd waarin het rondom ons reclame en nog eens reclame is gaat deze vereeniging zonder opzien te baren en trots alle teleur stellingen rustig haar weg; de voormannen mogen wegvallen, het werk wordt in geloof voortgezet En aan het zendingswerk is zoo groote behoefte! weer slingert, die de vaste richting heeft ver loren en die to^h zoekt, altijd maar door zoekt naar het Noorden, naar boven. Dit zoeken van het heidendom,is tragisch omdat het is 'n zoeken zonder ooit te vinden. De moderne fraseologie moge zeggen, dat het heidendom met rust gelaten moet wor den en dat we het niets moeten opdringen omdat .we dan hét geluk van die anderen zouden verstoren, men weet het niet. Er is behoefte aan religie bij het heiden dom, maar telkens wanneer de heiden tot de goden genaderd is, schrikt hij terug. Dat is vrëeselijk. Als de mensch gaat experimenteeren op re ligieus gebied, als hij opklimt en godsdienst zoekt, dan vindt hij nooit een God der liefde maar als God afdaalt tot ons, dan is het enkel liefde. Oud-zendeling Kruit zond eens een brief, waarin hij mededeelde, dat de taal der hei denen, waaronder hij werkte geen woord kende, waarin het begrip van God's vader liefde uitkwam. Dat was weer de armoede van het heidendom. Welk een rijkdom kun nen wij er tegenover stellen. Bij ons is de magneetnaald tot rust gekomen, we moeten er ons door gedrongen weten om aan de heidenen te brengen de boodschap van den grooten rustaanbrenger, Jezus Christus. Laat ons niet het Christendom brengen, dat brengt leerstellingen en verdeeldheid, maar brengen wij Christus, den boven cri- tiek verhevene, den absolute in lièfdc en barmhartigheid. Dat is noodig, dat is voor ons plicht matig. Met het Heilsleger zeggen we: Ieder ge redde moet een redder worden. Na het woord van Dr. Visser hebben weer gemeente en dameskoor gezongen. Daarna sprak Ds. J. J. Sta m. Rede Ds. Stam. In een tijd, waarin alles betrekkelijk wordt gemaakt, aldus Spr. tast men ook ons geloof aan. Ons Christendom zou slechts een der stadia zijn in den ontwikkelingsgang der religie, er zou moeten komen een samen vloeien van de verschillende hoofdgodsdien sten, althans een nauwe waardeering van elkaar en stellig niet een „opdringen" van ons geloof aan de Oostersche volken. Zijn we onverdraagzaam? Zeker en we zullen het blijven omdat onze onverdraag zaamheid door liefde wordt ingegeven. We kunnen niet anders. Wij zenden zendelingen naar Indië en het is wel eens goed ons af te vragen waarom. In den kring der zending zelf wordt den laatsten tijd wel als een der redenen opge geven, dat de Oosterling moet worden be schermd tegen het opdringend materialisme dat zijn cultuur vernietigt, zoodat het Chris tendom het evenwicht weer zou móeten her stellen. Het is een reden, maar niet de hoofdreden. Een andere Piëtistische reden is, dat wan neer we geen zendelingen sturen de heidenen verloren zouden gaan. Maar dat is niet Bij- belsch. Waar staat dat? De wereld is God's en daar is ook de heidenwereld onder begrepen en niemand kan God's vrijmachtige genade peilen. Het eenigst blijvende motief is dit, dat de plicht ons is opgelegd om de openbaring van Gocl's liefde door heel de wereld te verkondigen. Gehoorzaamheid is dan ook de diepste drijf veer van het zendingswerk. Maar dan gaat de zending ook heel dc ge meente aan, dan mag het niet zijn de lief hebberij van enkelen. Als wij doen wat wij kunnen, dan is God ten slotte verantwoor delijk voor de uitkomst van het zendings werk. En dan blijkt vaak verrassend, dat de zegen komt, maar op God's tijd. Rector Gun ning heeft eens gezegd, na twee geslachten tevergeefs hadden gewerkt op Noord Nieitw Guinea, dat men de menschen maar moesi. terug laten komen en zie, nu ongedacht' komt bet groote, de Papoea's komen tot de binnenlanden om de boodschap des Heils te vernemen en aan 17 zendelingen zou nog niet genoeg hebben. Mogen we dan ook gehoorzamen in het zendingswerk, als God's medearbeiders, we tende en biddende, dat Gods ons moge zegenen. Na de dankzegging hebben de koren en heeft de gemeente schoone zendingsliederen doen weerklinken door de gewijde gewelven, daarna stroomde de menigte weer weg in het bonte stadsgewoel. HOOGER ONDERWIJS. GEIL UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Maandag is de nieuwe Neurologische Kli niek, welke staat onder leiding van Prof. Dr B. Brouwer, in het Wilhelrainagasthuis ge opend. Zij was tot heden op onbevredigende wyze in het Binnengasthuis gevestigd. De openingsplechtigheid werd ingeleid met een rede van Prof. Dr. C. Winkler over: „Het verleden van het onderwijs in de Neurologie en de Psychiatrie aan de Universiteit Amsterdam''. Daarna sprak Prof. Dr. B. Brouwer over: „De toekomst van de Neurolo gie''. Daarna werd in groepen door de belang stellenden de nieuwe kliniek bezichtigd. Het ligt in de bedoeling alle klinieken van het Binnengasthuis, nu het Wilhelmina-gast- huis academisch ziekenhuis wordt, daarheen over te brengen. GEREF. THEOLOGISCH TIJDSCHRIFT. In de September-aflevering van deze perio diek schrijft allereerst Dr. G. B. Wurth eer uitvoerige bijdrage over het vooral in dezen tijd zoo actueele onderwerp; „De Christen de Wereld". Het arbeiden aan den opbouw van een sluitend systeem van wereldbeschou wing werd door en na den oorlog overstemd door de vraag, wat de roeping van den Chris ten in de wereldcrisis is. Wellicht brengt de wondere intuïtie des geloofs een teer-levend kind van God hier practisch verder dan de theoretische bezinning. Toch wil de schrijve eenige van de belangrijkste oplossingen in der nieuweren tijd door theologen voorgestaan, de revue laten passeeren. In dit artikel vestigt hij de aandacht op Wilhelm Herrmann en Ernst Troeltsch. Later zal hij de religieus socialen (Kutter Ragaz), Barth en Naumann behandelen, om daarna aar de hand van Gods Woord en de Geraf. Belijdenis eenige richt lijnen aan te geven. Ds. F. Kramer schrijft over: „De wederzijd- sche verhouding vaa geloof en goede werken"', een oud en toch immer nieuw blijvend onder werp, dat hier wordt uiteengezet en waaraar ook de „toepassing-' verbonden is. Ds. G. van der Zee geeft eenige „Trans scripties der oudste gegevens uit het Classi caal Archief van Den Briel, anno 1574", wa*w- vrlt blijkt, dat het aedelyk leven van dienaren des Woords, voorheen priesters en monniken, en van Gemeenteleden omstreeks den aange geven tijd een periode van wanordelijkheden geweest..Wat d&t betreft, moet er maar niet gesproken worden van „dien goeien ouwen tijd". Ds. P. van Dijk schrijft weer een geestige Kroniek over: vacantie, adviezen over huis bezoek, de intellectueelen en de Geref. Studen tenbeweging. MIDDELBAAR ONDERWIJS CHR. H.B.SCUOOL TE VLAABDINGEN. NIJVERHEIDSONDERWIJS. DE „VEENDAM" AAN DEN GROND GEVAREN WEER VLOT GEKOMEN Men meldt ons uit Hoek van Holland: Het binnenkomende^ s.s. Veendam van de Holland-Amerikalijn is vanmorgen tijden* mist bij Roede Ton IV aan den grond ge- loopen. Sleepbooten zijn ter assistentie ver trokken. Nader meldt men ons:. Vanmorgen te omstreeks kwart over negen is de Veendam met behulp van de sleep- booten van L. Smit en Cols Internationale Sleepdienst weer vlot getrokken. Het schip is opgestoomd naar Rotterdam. tecten, sierkunstenaars, industrieelen, technici, ambachtslieden, directeuren en leeraren van nijverheidsscholen over den aard en richting van het nijverheidsonderwijs; het vervaardigen in opdracht of door middel van prijsvragen van leermethoden, leergangen, leer- en hulp middelen; het geven van adviezen, verband houdende met het doel der verzamelcommissie; het organiseere.i van tijdelijke en permanente tentoonstellingen en het beschikbaar stellen vm producten en uitgaven der verzamelcom missie. Het ligt in de bedoeling van de verzamel commissie, de uitgevers van technische wer ken op de hoogte te houden. LAGER ONDERWIJS. HOOFDBENOEMINGEN. Balk (Chr. Lagere Landbouwschool), J. de Ruiiter, hoof<$ -te Oudemirdum. Hitzum (Fr;), C. J. Binnekade, ond. te Moerdijk. Aaug. Mede op drietal stonden: E. de Groot te Wouterswoude en M. Wijnia te H&rlingen. Poiortvliet, J. Looyenga, ond. te Mij drecht. 7 OtjN DER WIJZERS BENOEMINGEN. Schoonhoven (U. L. (X), W. Ovaa te Utrecht! Haarlem (Geref. Schoo3, Spaarne Gl, hoofd P* J. Jongejan) mej. Gerrirts te Bloe- mendaal. An deïst (Herv. School), J. H. W. Tim mer te Apeldoorn. •UIME KEUZE. Te Lu.tja gast hebben voor de betrek king van onderwijzer aan de Chr. School 129 sollicitante» zich aangemeld. JUBILEA. Te Harmeien zal -4 October a.s. deChr. School 25 jaar hebben bestaan. Hoofd dezer School is sinds haar stichting de heer D. J. Dragt. Op den avond van 3 October a^. zal in het kerkgebouw dar Ned. Herv. Gemeente een samenkomst worden gehouden, waarin waarschijnlijk Ds. J. D. van Hof, van oud- Beijerland, geboortig van Harmelen, een ge dachtenisrede zal houden. Haulerwijk Makkum Oldeboorn (Geref. Kerk) - 182,87 - 66.76 Bulks! o* Hel- en Hoogvll Zee (Geref Kerk) - 6n.— (Den Hoorn) rnpolder (Geref. Kerk) 16.«f (Geref. Kerk) EXAMENS. ACADEMISCHE EXAMENS. S. Josephus Jitta, iskunde: doet. eren K. Vei_. ej. S. van Santen. 23 Sept. Gesl. voor het 1ste J. A. Hoeksema. H. T. Blaisse te Scheikunde: pr< i P. M. Heertjes. Kaller Hoek heeren A. P. T. Advo de heer G. M. - W. G. Te Utrecht heeft Zaterdagmiddag de Voor zitter der Vereeniging van Directies van Nij verheidsscholen geïnstalleerd de verzamelcom missie tot bevordering van de totstandkoming van doeltreffende leermethoden en leermidde len ten behoeve van nijverheidsscholen. Deze [utrecht." Commissie is samengeroepen door bovenge-1 noemde vereenigine en bestaat uit afgevaar digden van verschillende Bonden en Vereeni- Den] gingen op Nijverheidsonderwijsgebied. De ver- zamelcommissie stelt zich ten doel voorlich-J. v. He.uveln.~Vëendi ting te geven betreffende het onderwijs aan Den Haas: nijverheidsscholen en de totstandkoming van doeltreffende leermethoden en leergangen, leer- en hulpmiddel a te bevorderen. Zij tracht dit doel te bereiken door overleg met archi- EXAMENS VRIJE- EN ORDEOEFENTNGET 23_Sept_ Ge8x. 7. gesl. Amsterdam EXAMENS MACHINIST. gy.'3 8flPt-_Gegl. voor het diplome EXAMENS-WISKUNDE. s. geul. 2 cand..

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1