Uirumr ^rütsdjc Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD NATIONALE BOND HET MOBILISATIEKRUIS DP POSTVLIICHTFN NMR IN01E ÏBONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten ƒ0.15) per week 0.25. Voor het Buitenland bij Wcke- lijksche zending .»B.— Bij dagclijksclie zending „7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7/2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2854 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lissc. Postbox 20 Postgiro 58936. ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels*u7y« Elke regel meer „0.22Vj Ingez. Mededetlingeu van 1—5 regels „2.30 Elke regel meer „0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekendƒ0.1# MAANDAG 23 SEPTEMBER 1929 10e Jaargang Wie zich heden als Icvvartaalabonné opgeeft aan ons blad, ontvangt de tot 1 October a.s. verschijnende nummers gratis. Zich op te geven aan de Agenten of het Bureau van ons blad. ADMINISTRATIE. nummer uil EERSTE BLAD. DE POSTDIENST IN RUSLAND. Nederlandsche geleerden en kunstenaars gaan tegenwoordig naar Rusland om lezin gen te houden cn spreken dan hun bewon dering uit over het opbouwende werk, dat het Sovjetbestuur tot stand heeft weten te krengen. Voor wie gevaar mocht loopen, die bewon dering te gaan deeicn, kan het goed zijn kennis tc nemen van wat het orgaan van de Internationale Post-Centrale meedeelt over Russische toestanden op het gebied der Posterijen. Naar aanleiding van het a.s. elfde con gres van vakorganisaties in Rusland heeft de voorzitter een oproep doen uitgaan, waaraan wij liet volgende ontleenen: „Er heerscht groote ontevredenheid onder het P.T.T.-personeel. Talrijk zijn de gevallen van insubordinatie, absentie, nalatigheid, verzet tegen de voorschriften, enz. In den loop van het laatste jaar is het bedrag der uitgekeerde schadevergoedingen tot 1:300.000 roebel gestegen; meer dan 50.000 roebel daar van komen op rekening van gepleegde frau des. De helft van liet telegraafverkeer was aan vertraging onderhevig, meermalen tot 24 uren toe. Tienduizenden klachten werden ingediend betreffende onregelmatigheden bij de be stelling van dagbladen. Op een der kantoren werden 150 Kg. couranten en tijdschriften aangetroffen, die niet besteld waren; ande re kantóren .hadden gedurende 8 maanden eenvoudig geen enkele bestelling van cou renten uitgevoerd. De omvang van de niet behandelde post neemt steeds toe; brieven worden slechts gedeeltelijk en met belangrijke vertraging afgeleverd, dikwijls gescheurd en soms van den inhoud beroofd." ïn denzelfden geest schrijft de voorzitter van den Russischen Postbond „Jaglom" in een publicatie over den arbeid van de post. Hij haalt daarin talrijke voorbeelden uit de praktijk aan en wijst op de wantoestanden, welke bij vele kantoren heerschen. Alle stukken, zoowel brieven, en paketten als telegrammen, hebben daaronder te lijden. „Het is hard noodig", zegt hij, „dat de arbeiders de geweldige politieke beteekenis van de post erkennen. Een dusdanige werk wijze haalt den post- en telegraafdienst in de oogen van het publiek naar beneden en veroorzaakt een ontwrichting van de maat schappij". Het is noodzakelijk van zulke dingen kennis te nemen. Ze kunnen de opgewonden heid van revolutionaire geesten misschien wat temperen. BURGEMEESTERSBENOEMINGEN ONVOLDOENDE OP DE HOOGTE. Alen schrijft ons: We kregen een krant in handen, waarin nogal wat dikke zinnetjes stonden over het doordringen van Rome in het oude Protes- tantsche Holland. Gedoeld werd op het be noemen van R.-K. burgemeesters te Noord- wijk cn te Wassenaar. Waarom werd niet over Hillegom gesproken? Nu schijnt bedoeld blaadje onder zeer on kundigen gelezen te worden. Mogelijk weet ook de schrijver ervan niet beter. Maar dan had hij toch goed gedaan vooraf eens te in- formeeren. Dan zou hem gebleken kunnen zijn, dat in ,bet oude Protestantsche Holland" sinds •verlang streken zijn, waar de Katholieken zeer sterk zijn. Wat Zuid-Holland betreft is dit zoo in een deel van l.et Westland, in de venen en in een deel van de bloembol lenstreek. Ook in de Hollandsche groote ste den zijn de Katholieken vrij sterk. Holland is steeds minder Protestant ge feest, dan sommigen het onkundigen trach ten wijs te maken. Het feit is nu eenmaal zoo cn niemand doet wijs er de oogen voor te sluiten of aan het Protestantisme van communisten en socialisten groote beteeke nis toe te kennen. Wie met deze dingen rekening houdt, ver- ondert zich niet over de bedoelde burge meestersbenoemingen. Welke zijp de feiten? Deze. In Hillegom vormen de R.-K. de meerder heid. In Wassenaar en Noordwijk hebben ze op één zetel na de meerderheid in de gemeente raden, die als we het goed hebben daar 13 leden tellen. De meerderheid van 7 leden clan in beide dorpen verdeeld over niet minder dan vier partijen. Men ipoet zich kunnen voorstellen, dat het voor een minister moeilijk kan zijn een burgemeester te benoemen uit een groep burgers, die in een bepaalde gemeente wei nig talrijk is. Als daar dan een talrijke, niet •ersplinterdo groep tegenover staat, die on der do burgerij bijna of absoluut de meer derheid heeft, dan is. het niet zoo vreemd als men zou kunnen meenen'bij onvoldoen de kennis van zaken, indien een hoofd dei- gemeente benoemd wordt, dat verwant is die sterke bevolkingsgroep. BINNENLAND. HOFBERICHT. BE KONINGIN-MOEDER NAAR ZUID-BEIEREN. H. M. de Koningin-Moeder is voornemens Vrijdag 27 September per nachttrein naar Zuid-Beieren te gaan, gm aldaar eenige we ken hooge lucht te genieten. OFF1CIEELE BERICHTEN DIPLOMATIE. Bij K. B. is mr. J. E. H. baron van Nagell, Hr Ms.'gezant te Boekarest, op zijn verzoek met ingang van 16 October 1929 ter beschik king gesteld buiten bezwaar v$n 's Lands schatkist. ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besluit is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau: H. J. van Gendt, president van de Conferentie van dc H.H. Joseph en Willibrordus van de Vereenigmg van den IT. Vincentius a Paulo te Utrecht. CONSULAIRE DIENST. "Bij Kon. besluit is aan den heer C. Th. van Oordt op zijn verzoek "eervol ontslag ver leend als Consul-Generaal der Nederlanden te Lima, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten. C.-H. EERSTE KAMERFRACTIE PROF. LOHMAN VOORZITTER. Naar het Ned. Weekblad meldt, is prof. jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman benoemd tot voorzitter van de Chr.-Hist. Eerste-Kamer fractie. Naar men weet, was baron De Vos Steenwijk, die onlangs tot president van onzen Senaat is benoemd, tot dusver voorzit- ran genoemde fractie. POSTDIENST VERSLAG OVER 1928. De posterijen gaven in 1928 een voordeelig saldo van ruim 4 millioen gulden; de tele graafdienst een nadeelig saldo van ruim an derhalf millioen; de telefoondienst een voor deelig saldo van ongeveer 4 millioen; de postchèque- en girodienst een voordeelig sal do van bijna 3 millioen; alle diensten samen een voordeelig saldo van bijna 9% millioen gulden. HET LUCHTVERKEER BIJZONDER LANG DRUK. De drukte in het luchtverkeer is dit jaar van hijzonder langen duur. Eensdeels is dit het gevolg van dc zeer gunstige weersom standigheden, anderdeels van het feit, dat het toeristenseizoen, dat dit jaar laat is be- van Londen en Parijs naar Scandinavië terug blijven zeer goed bezet, terwijl ook het locale verkeer tusschen Nederland en Brus sel, Parijs, Londen en de Duitsche steden levendig blijft.' WERKVERRUIMING VERSLAG OVER DE WERKZAAMHEDEN DER COMMISSIE. (Verbeterd bericht.) Dezer dagen vergaderde de Rijkscommissie Werkverruiming onder voorzitterschap van prof. dr. W. H. Nolens. Dc commissie nam met ingenomenheid kennis van het feit, dat de bouw van do brug hij Keizersveer hoogstwaarschijnlijk aan de Nederlandsche industrie ter uitvoering zal kunnen worden opgedragen. Vernomen werd, dat een bedrijfstak, welk» zich de laatste jaren voor een deel naar een naburig land had verplaatst, thans de nei ging toont naar ons land terug tc.keeren. Dc commissie hield zich er van overtuigd dat, zoover dit door de administratie kan worden bevorderd, deze daartoe haar medewerking zal verleenen. Met leedwezen vernam de commissie, dat een belangrijke order ten behoeve van N derlandsch-Indië, waarvoor de commissie zich sedert geruimen tijd veel moeite heeft gegeven, toch nog ter uitvoering aan het bui tenland dreigt te worden opgedragen en dit niet met het oog op prijsverschil of om tech nische redenen, doch alleen in verband met den leveringstermijn. De commissie besloot haar bemiddeling voort te zetten, om te verkrijgen, dat een b» langrijke order voor een onzer provinciale bedrijven ter uitvoering zal worden opgedra gen aan de nationale industrie. Daar voor êen onzer ondernemingen admi nistratieve voorschriften zoo worden toege past, dat een onderneming hierdoor in haar ontwikkeling wordt belemmerd, besloot de commissie haar pogingen voort te zetten om een andere toepassing dier administratieve bepalingen te verkrijgen. In een aantal gevallen kon de commissie constateeren, dat gebrek aan vertrouwen in het Nederlandsch fabrikaat en onbekend heid met de capaciteiten der Nederlandsche nijverheid, opdrachtgevers doen besluiten hun orders aan de buitenlandsche industrie op te dragen. Bij herhaling en telkens op nieuw moest de commissie dan vaak bij de zelfde personen en organisaties pogingen in liet werk stellen om de buitenlandsche in dustrie geen voorkeur te doen geven boven de Nederlandsche. Deze pogingen hadden in vele gevallen het gewensebte resultaat; EEN BLIJDE DAG We zullen ons thans niet bezig houden met de politiek, al geven de gebeurtenissen van de vorige week daartoe-overvloedig stof. Daar zijn ook andere dingen, die voor liet leven onze stad, om niet te zeggen voor ons van belang zijn, die onze aandacht in het bijzonder verdienen. Een van die belangrijke feiten, dien den 20sten September tot een blijden dag stempelt is de plechtige inwijding van dc Elthetokerk in Amsterdam-Oost. Wij benijden wel eens onze Roomsch- Katholieke stadgenootën. Pas is het straten plan van een nieuwe wijk gereed, nauwelijks dreunen de heimachines of men begint ook aan het bouwen van een nieuwe kerk. Nog weet niemand of er geioovigen komen wonen in de nieuwe buurt. Rome heeft wel geloof, sticht een parochie en als de huizen gereed zijn is ook de kerk gereed om de bewoners tc ontvangen. Van een „stad zonder tempel" het motto van Ds. Ie Roy uit en over .Amsterdam-West, weet Rome niet. Als dc stad er is, is ook de tempel gr, ja de tempel is er 'in de meeste gevallen eerder dan de stad. Wij kunnen dit niet navolgen. Bij ons moet de actie komen uit de gemeente zeif. Maar wij mogen toch niet te ver bij Rome achterblijven. Wij bobben toch ook te rekenen met de geweldige uitbreiding onzer steden. En wij mogen hot er niet op wagen, dat alles wat woont aan de periferie, trouw komen zal. Zondag aan Zondag naar de city. Natuurlijk stelt de aanwas der stad in haar bepaalde doelen ons voor ernstige vra gen en voor groote finantiecle moeilijkheden. Want de bouw van een kerk te midden van de geweldige hui zen massa's stelt groote aesthetische en finantieele eischen. West heeft „de tempel" gekregen. Een tem pel passend in het stadsbeeld en die ons toch aesthetisch niet geheel voldoet omdat het ook oen synagoge zou kunnen zijn. Maar dat is een zaak van de tweede orde. De tempel is er. De plaats waar een deel van Gods volk uit West kan samenkomen onder dé verkon diging van Gods Woord; waar het Evangelie van den Gekruisigde wordt gepredikt. Vrijdag jl. was het de dag van het Oosten. Ook naar deze zijde heeft zich onze stad enorm uitgebreid. Een. geheel nieuwe stad is daar verrezen en de kerkgebouwn in de na bijheid van de oude Indische buurt, waren nu gebouwen geworden, meer dan een sab- batsreizc verwijderd van de nieuwe stad. Thans eohtqr door Gods goedheid is er dc nieuwe Elthetokerk, is er de tempel, is er de eigen plaats der prediking. Een blijde dag v'oór het christenvolk van het Oosten, die in hun wijk een gebouw za- gpn verrijzen, waarvan wij hier geen be schrijving geven, nraar waarvan wij alleen zeggen, dat het een "waardige plaats in/dit stadsdeel inneemt endat voor verwarring met bioscoop of synagoge geen vrees bestaat. Dit is, ieder ziet het bij den eersten oogop slag, een kerk, dit is een protestantsch, dit is een christelijk bedehuis. In het bijzonder is het een blijde dag vooi den wijkpredikant Ds. A. G. H. van Hoogen- huyze, die zijn ingespannen arbeid en liefde voile toewijding, met rijken zegen ziet be kroond. Ongeveer vier en een half jaar is men met voorbereiding en bouw bezig geweest. In dien tijd moest een kapitaal van 182.000 bijeengebracht worden, en aan den morgen van den inwijdingsdag mankeerden er ƒ29.000 meer. 't Zal niet zoo lang duren en heel de som is bijeen en dan heeft ook in de zen arbeid Ds. van Hoogenhuyze zich een monument gesticht. Het zou ondankbaar zijn, als wij dit zware en belangrijke werk niet hoogelijk waardeer den, als wij den predikant ook in onzen brief niet even naar voren haalde, opdat daaruit ook onze dankbaarheid tot uitdrukking ko men zou. Maar wij weten, dat ook deze dienaar ver staat, dat het de genade Gods is, die tot dezen arbeid roept, voor het werk bekwaam maakt cn op het werk zege doet rusten. Over Amsterdam wordt in dc kerkelijke pers meer dan eenmaal geklaagd en terecht. Maar cr is ook in Amsterdam, wij mochten daarover reeds eerder schrijven, ook nog zoo veel goeds, ook nog zooveel zegen. De inwij ding van de Eltheto-kerk is een nieuw be wijs, dat God nog in liefde aan ons en aan onze stad gedenkt. Over de inwijdingsplechtigheid spreken wij niet. Wij zijn daarmee niet geheel verzoend. Dat H. M. de Koningin met haar gezin, de openingsplechtigheid wilde bijwonen, is i bewijs hoe hartelijk zij met de Hoofdstad met dit deel van haar volk meeleeft. Het kan ons slechts verblijden. Maar de inwijding op een uur, dat de Ge meente er niet kan zijn, met een lange reeks genoodigden, die zonder kaart geen toegang hebben, in een wooord, dat men cr iets bij zonders van maakte, interessant voor het pu bliek, voor de dagbladen, voor dc autoriteiten, dat kan ons niet geheel bevredigen. Dat valt ietwat uit de toon, dat is ons een tikje te sensationeel. Men versta ons niet verkeerd. Wij zijn met de blijden verblijd. Wij zijn dankbaar dat God ons dit geeft. Dat er nog leven is er dit leven zich krachtig openbaart. Ons is ook voor deze kerk dc bede, dat 's Hoeren oogen er over mogen open zijn, nacht en dag. Dat hier zielen worden getrok ken, zielen worden getroost, dat de kandelaar en het licht op den kandelaar blijve tot verre geslachten. De Eltheto-kerk heeft hare deuren geopend voor de Amsterdammers van Oost. Moge ze komen, van het Oosten, tot het Woord des Levens, tot den disch des Verbonds, tot des Heeren heiligen Tempel. AREND VAN AMSTEL. Rede van drs. J. Brederveld voor de vereenigmg van Christelijke Onderwijzers. Voor de vereenigmg van Christelijke On derwijzers te Leiden heeft Zaterdagavond in het Nut. phi 1. drs. J. B re de r veld een rede gehouden over bovenstaand onderwerp. De Voorzitter, de heer De Boer, van Noord- wijk aan Zee, heeft eerst dc vergadering ge opend op de gebruikelijke wijze en een kort openingswoord gesproken naar aanleiding van het gelezen Schriftgedeelte, Col. 3. 5. Brederveld begon zijn referaat, met er op tc wijzen dat men later eerst met vol recht dit onderwerp zal kunnen behan delen, wanneer de geschiedenis zal open baren, welke sporen Ituyper heeft achter gelaten. Toch wil Spr. de vraag beantwoor den, of Kuyper een zoodanige invloed heeft gehad op ons volksleven, dat men van volksopvoeder mag spreken en zoo ja hoe deze invloed tot stand kwam. Bij dit onderwerp komen psychologische vragen te pas, nl. die betreffende de psycho logie van de massa en van den leider. Op den volwassen leeftijd heeft men bij dc opvoeding te maken met consolidatie en met uitbreiding van bepaalde begrippen. Zoo is het ook met een volk. Soms schijnt het te slapen; dan weer is er een opleving, zooals bij reformatie en revolutie. Er komt dan erandering in de waardestructuur der natie Wanneer er personen optreden, die boven de va uitsteken, hebben zij onwillekeurig invloed op hun volk. HELDEN DER ZEEFONDS De commissie, aangewezen om de gerezen ge schillen tusschen den heer Henri ter Hall en de overige bestuursleden van het Helden der Zee-Fonds „Dorus Rijkers" te onderzoeken, aan welke commissie tevens werd opgedra gen een onderzoek te doen naar en een oor deel te geven over de geheele gestie van dat Fonds, is wegens ziekte van den accountant nog niot meer haar arbeid gereed gekomen. DR. KUYPER ALS VOLKSOPVOEDER De invloed van Kuyper is naar buiten te erklaren uit zijn arbeid als prediker, journa list, publicist, \olksvertcgenwoordiger, mi nister. Innerlijk was het vooral de eenheid van doel die hem bezielde. Hij wilde de velen doen samenwerken tot één groot stuk volks kracht. Dit is opvoedkundig gesproken van groote beteekenis. Als voorbeeld noemt Spr. de Vrije Univer siteit, waarin velen samenwerken, maar die zal ten ondergaan, wanneer men eigen be langen en meeningen gaat volgen. Van meer belang nog dan dit soort opvoe den der massa is het feit, dat Kuyper po neerde de stelling: het geheele leven in dienst van God, het leven in Kerk, Staat, School, Huisgezin, als een roeping van Gods wege. Hij ziet alles gefundeerd in God en vanuit dit fundament tracht hij het geheele leven te brengen in een bewust verband met God. Hij verstond het, dat er een scheur in ons leven komt, als het los is van God. Kuyper bracht het moderne leven in n contact met het Christendom. Dit is hem door velen verweten en 't is heni misschien ook niet geheel gelukt. Spr. wil dat nu niet beoordeelen, omdat hij slechts de paedago- gische waarde, ervan wil naspeuren. Kuy per heeft ingezien wat er van wetenschap en staatkunde komen kan, als God in 't delpunt gezet wordt Verder wist hij een sterk krachtsgevocl te ontwikkelen bij de menschen. Zij hadden heel sterk het gevoel: als we Gods werk doen, worden we door Hem gerugsteund, Wie Kuyper volgde, was niet een verstrooi de eenling, maar één van de strijders in een groote menschenstroom. Dit gaf zelfvertrou wen: niet alleen de hemel, ook de aarde stond open. Door zijn leer vair de gemeenc gratie heeft hij op het cultuurleven veel invloed gehad. 'Wat zoo vraagt Spr. werkt meer op voedend- dan de menschen het besef bij- te brengen, dat ze een bestemming hebben, die van God neerdaalt en aan het leven een richting geeft? Is Kuyper de auctor van deze wereldbe schouwing? Weineen, ze kwam organisch uit het leven op. Maar een opvoeder schept ook juist niet uit het niets: integendeel, hij geeft gestalte aan wat in klem aanwezig is. En als zoodanig is Kuyper belangrijk als volksopvoeder. lu het tweede gedeelte van zijn rede be handelde Spr. de vraag, wat Kuyper predis poneerde tot wat hij was. Nederland moge in dien tijd al rijp ge weest zijn voor het Calvinisme, anderzijds is de groote vlucht ervan niet los te den ken van Ivuyper's temperamentvolle per soonlijkheid. Veel daarvan is nog voor ons gesluierd. Toch wil Spr. teekenen, welke richting zijn leven uitging. Het nationale leven wilde hij brengen on der de ordinantiën Gods. Hij, de politicus, deed dit ingrijpend, omvormend het volk naar zijn eigen ideaal. Bij Kuvpcr ging het niet om de macht, de partij, niet om „de toestanden" te verbeteren. Hij moest de or dinantiën des Heeren in het. volk graveeren. Dit bereikte hij door organisatie. Hij was opvoeder, omdat hij hervormer was. Als politicus kende hij de verhoudin gen, en daarmee werkte hij. Verder is Kuypers invloed ook te danken aan zijn begaafdheid. We komen hier aan het raadsel der persoonlijkheid die velen aantrok, velen ook afstiet. Ill 't oog springt, dat Kuyper overtuigd Iwas van zijn eigen belangrijkheid. Dat ALGEMEENE VERGADERING TE UTRECHT De Opening. De Voorzitter, generaal G. H. van Terwisga, opende de vergadering en zeide dat de bond langzaam maar zeker groeit cn door hem het besef en de eenheid, die ons olk noodig heeft om zijn betcekenisvolle plaats te kunnen vervullen; immer groeit Spr. herinnerde aan de rede van H. M. do Koningin bij de vaandeluitreiking op het Malieveld te Den Haag uitgesproken, ^vaar m zij herinnerde aan het Je Maintiendrai. Dit geeft ten volle weer wat de Bond wil. In een geschrift van den Nat. Jongeren- bond wordt gezegd dat Nederland zich heusch niet schuil behoeft te houden, en dit een waar woord. Het streven van den Bond is gericht op liet aankweeken van een gezond nationalis- wars van chauvinisme, maar ook wars alles wat op défaitisme lijkt Gelukkig komt er meer en meer een poging om Ne derland zichzelf te doen zijn en zich op te richten. Er begint een frissche wind door Nederland te waaien en in dien wind moe ten wij de zeilen hoog hijschen. Aan de Koningin wordt een telegram an hulde gezonden. Uit het verslag van den secretaris, den heer W. D. Knijff te Den Haag, bleek, dat de Bond groeit. De samenwerking met Bur gerwacht cn Bijz. Vrijw. Landstorm bleef L Het aantal afdeelingcn nam toe. Reeds thans blijkt dat de toename in dit jaar nog grooter zal zijn dan het voorgaande jaar. Het jaarverslag wordt goedgekeurd. Besloten werd het jaarverslag voortaan te doen loopen van 1 Juli tot 30 Junteen het te doen drukken en gelijk met de agenda aan de aïdeelingen toe te zenden. De penningmeester, de heer Schut tc Til burg, vermeldde aan ontvangsten f 3579.43, aan uitgaven f 3109.99, aldus een batig saldo van f 469.44. De voorzitter deelde mede, dat de pen ningmeester, de heer Schut, wegens zijn vertrek naar Tilburg het penningmeester schap moet neerleggen. Spr. brengt namens den Bond den heer Schut dank voor alles wat liij voor den Bond deed. (Applaus.) Verslagen. De heer De Vries deed verslag als hoofd der afdeeling steun. Twintig personen kon den financieel worden gesteund, terwijl voor anderen gezorgd werd dat het Depar tement uitkëering ging geven of verhoogen. Ook werd in weer- andere gevallen ste.m verleend bij solliciteeren. Verkiezing. Bij de bestuursverkiezing deelde de Voor zitter mede, dat de heer E. J. van Lan schot, burgemeester van Den Bosch, ge meend heeft te moeten bedanken als lid van het hoofdbestuur. Spr. zeide dat de heer Van Lanschot zeer veel gedaan heeft voor den Bond en het een verlies is voor d..i Bond. De heer Van Lanschot zeide dat hij absoluut geen tijd kan vinden om hoofd bestuurslid te blijven, maar dat hij zal doen wat hij kan voor den Bond, ook al is hij geen hoofdbestuurslid. De Voorzitter brengt dank aan den heer Van Lanschot voor wat hij voor den Bond deed. (Applaus.) Ook den heer Bakker, die als hoofdbe stuurslid zich niet meer herkiesbaar stelde, werd dank gebracht onder applaus der ver gadering. was geen zelfingenomenheid, maar dc bewustheid, dat het zoo moest, en wel op de wijze, die hij het best oordeelde. Iemand als Kuyper houdt zich niet met misschiens op. Kuyper had het temperament der actieven. Wie zelf overtuigd is, kan ook anderen over tuigen: Naar hem luistert dc massa. Van problemen weet hij niet, en zijn er al moeilijkheden, wie ze goed aanpakt zal ze overwinnen door deductie en systeem. Naast een sterke wil, had Kuyper de. be wogenheid van den kunstenaar. Zijn heel den trillen met de werkelijkheid mee. Hij boeit, Overmeestert In de Heraut gaf hij een schriftelijke cur sus, geleerd, maar toch in de sfeer van zijn menschen. Hij wist meesterlijk het klavier der volksconscientie te bespelen, cn „kwa jongens" zette hij op hun nummer. Tenslotte stelt Spr. de .vraag of er ook schaduwzijden waren aan Kuypers systeern- van opvoeding. Het antwoord daarop zal afhangen van het standpunt dat men jegens Kuyper inneemt Maar zelfs tegenstanders zulten niet ont kennen, dat hij invloed heeft gehad; dat hij de kennis heeft verruimd, dat hij bewust een eigen standpunt innam. Jammer, zeggen sommigen, dat hij zijn gaven niet voor een ander doel bezigde. Elk mensch" is onvolmaakt. Ook Kuyper. Volgens Spr. drong dc politicus wel eens den opvoeder op den achtergrond. Door stem buscoalities brengt men het volk niet op dc knieën voor God. Er was wel uitwendige bloei, zonder in nerlijke kracht Dc imperator stond soms tegenover den organisator; en dit laatste doet de uitroep geboren worden: „Het hadden er meer kun nen zijn!" Bij dit denkt Spr. b.v. aan de scheiding in de A. R. partij in 1S92 toen het alleen ging over een kwestie van tac tiek. Kuyper kon critiek verdragen, maar het moest geen critiek zijn op de leiding! Zoo droeg hij den schat in aarden vaten. Ondanks Heze „schaduwzijden" is en blijft hij een der grootste volksopvoeders welke Nederland ooit heeft gehad. Op deze buitengewoon interessante rede volgde een gedachtenwisseling, waaraan door een drietal der aanwezigen werd deel genomen. In. het hoofdbestuur werden daarop her kozen de heeren W. D. Knijff en P. d« Vries cn gekozen de heeren Moonon, burge meester van Waalwijk, en H. P. Geerke, reserve-majoor te Den Haag, en bovendien generaal Leveland te Den Haag. Behandeling Voorstellen. Door de afdeeling Ileiloo was het volgen de voorstel ingediend: a. een verbeterde rechtspositie voor onze leden en hun nabestaanden (speciaal voor mobilisatie-invaliden); Jx een redelijke schadeloosstelling voor niet-gepensionneerden, voor zoover zij geen. steun genoten; c. dezen steun te verleenen met terug werkende kracht tot op den dag van ont slag uit den militairen dienst, onder aftrek \u;i den sinds dien tijd genoten steun; d. een noodzakelijke vergoeding voor ver pleging in ziekenhuizen, arts- en apothekers rekeningen en genoten steun via Armbe stuur; e. een uitspraak van de Algemeen» Ver gadering hoe groot die schadeloosstelling moet wezen. Dit voorstel werd door den afgevaardigde van Heiloo toegelicht Spr. zegt dat het niet zoozeer is een voorstel als wel een went van de afdeeling Heiloo. In deze afdeeLing zijn vijf leden, die in aanmerking komen voor steun als mobilisatieslachtoffers. Zij hebben bij het Departement geen succes g®. had en daarom is er in de afdeeling Heiloo ontevredenheid. Spr. was zelf van oordeel dat liet vooi-stel op verschillende punten onuitvoerbaar is, maar de voorzitter der af deeling Heiloo was aanwezig en Spr. ver zocht dat dezen verlof zou worden gegeven het voorstel te verdedigen. De heer Bran d, voorzitter der afdeeling Heiloo, verdedigde daarop het voorste 1- Heiloo en vroeg of niet gelden dopr de Re- geering beschikbaar zouden kunnen wor den gesteld om de mobilisatieslfichtoffers in de gelegenheid te stellen een tuinbouwbe drijf te beginnen. De Voorzitter zeide dat de Bond van Mobilisatie-invaliden zich steeds meer zoekt in te dringen in den Nationalen Bond Het Mobilisatiekruis, terwijl deze Bond toch zeer scherp tegenover onzen Bond staat, en zich steeds tegenover onzen Bond stelt. Het is van belang om tc weten waar het heen moet met de poging van den Bond van Mo bilisatieslachtoffers om in onzen Bond in I® dringen. Thans heeft het veel weg van cellenbouw. In onzen Bond moet het ver trouwen en de kameraadschappelijkheid blij ven. En nu gaat de afdeeling Heiloo ander® paden bewandelen en een correspondent schap worden van een bond, die zich vij andig tegenover ons stelt. De Bond van Mo- bilisatie-invalieden heeft ten doel beharti ging der materieele belangen dergenen di« door de mobilisatie getroffen zijn, dus niets met het doel van om en Bond te maken. Het Mobilisatiekruis heeft de steunverleening in de.n zin van kameraadschap, niet alt recht, zooals de Bond van Mobilisatie-inva- lieden. Spr. zette uiteen wat de Bond Het Mobilisatiekruis deed voor ondersteuning. Door het hoofdbestuur werd getracht con tact te krijgen met het Alzijdig Comité tot het verkrijgen van recht voor de mobilisa tie-slachtoffers (onder leiding van A. P. Staalman en Werker), maar dit comité heeft samenwerking met den Bond geweigerd, omdat de statuten een heel andere doelstel ling hebben dan het comité. Dit is juist, maar zoo js ook de verhouding van den Bond van Mobilïsatie-invalieden. Spr. acht te het ontoelaatbaar, dat de heer Brand voorzitter der afdeeling Heiloo, ook eon po sitie inneemt in den Bond van Mobilisati®- invalieden. (Applaus.) De heer Brand zeide niet te hebben ge weten. dat de verhouding met den Bond van Mohilisatie-invalieden zbo was als de voorzitter schetste. Spr. zal met dien Bond breken. (Applaus.) Hiermee was het voorstel der afdeeling Heiloo van de baan. Rondvraag. Biï de rondvraag werd door den afgevaar digde van Haarlem meegedeeld, dat in die afdeeling besloten was voor te stellen de doelstelling van den Bond, die nu van het lidmaatschap uitsluit hen, die geen voor standers zijn van de nationale gedachte en tegenstanders van bewapening, worde ver ruimd. opdat allen lid kunnen worden die gerechtigd zijn het mobilisatiekruis te dra gen. Wanneer dit voorstel niot wordt aan genomen, dan zal de afdeeling Haarlem worden opgeheven. Besloten werd dit voorstel op de volgen de algemeene vergadering te behandelen. De Voorzitter zeide dat die doelstel- linrr niet kan worden veranderd. Die doel stelling was, er al eerder dan de Bond zelf. De Rond heeft meer het karakter van Te Maintiendrai. dan een vereenieing van al len die gerechtigd zijn het mobilisatiekruis te dragen. Bestelen werd den secretaris van het ge west Utrecht, den heer W. K. Anten, voor zijn velen arbeid te benoemen tot lid van verdienste. Daarna sluiting. HET EERSTE VT.TTtryUTrj TJ; BANDOENG, HET TWEEDE ^E BAGDAD AANGEKOMEN. Hct^ eerste postvliegtuig is Zaterdagoch tend 7.50 u. van Bangkok vertrokken en te 13.30 u. tc Medan en te 17.55 u. te Batavia aangekomen. Hedenmorgen meldde Ancta—Vaz Dias, dat bij de K. L. M. bericht is ontvangen dat het eerste postvliegtuig hedenmorgen om 8 uur van Batavia is vertrokken en om 8.50 uur te Bandoeng is gearriveerd. Aneta-Vaz-Dias meldt, dat het tweede post vliegtuig. op weg naar Nederlandsch-Jndië, Zaterdag te 555 uur uit Constantinopel is vertrokken en to 12.07 uur le Aleppo is ge arriveerd. Zondag werd de tocht voortgezet en om 2.25 plaatselijkun tijd te Bagdad geland. Al les is wel aan boord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1