MAANDAG 23 SEPTEMBER 1929 WAT HEBBEN WIJ TOCH GEDAAN? Men schrijft ons uit Marinekring: Deze vraag kwam bij ons op, toen we on der de rubriek Kerknieuws in ons blad van 19 dezer de vraag „kan dat nu zoo maar.'" van Ds. J. Hoekstra, van Temaard, in ver band met de bereidwilligheid van den Ilot- terdamschen kerkeraad om ds. P. G. de ey Mestdagh voor zes maanden de geestelijke belangen van het marinepersoneel in West- Indië lo laten behartigen, lazen. We kunnen ons levendig de gedachten- gang van ds. II. indenken, maar kunnen er tegenover stellen, dat de protestantsch-j ma rine-schepelingen toch ook'zonen van het Nederlandsche volk zijn cn als zoodanig toch wel nnnspnfak maken op geestelijke ver zorging. Hoe vaak wordt de klacht niet vernomen, dat er in die richting zoo wei nig gedaan wordt. Laten we dan dank baar zijn, dat ds. De Vey Mestdagh het heeft willen doen. Hij heeft, als broeder van een overleden zeeofficier, de zaak anders, in ieder geval als zeer noodiir, aangevoeld. Kunnen we ons.de vraag van ds. II. indenken in verband met hut ont zaglijke werk der Ned. Herv. Gemeente in Rotterdam, de beschouwing van ds. Il(agcn) in „Pro Rege" van 16 Sept. j.l. kan niet door dili beugel. We hébben het oog op zijn nabetrach ting van de algemeene vergadering van den Bond van Christelijk Marineperso neel. Ds. H(agen) merkt op, dat het gerin ge aantal leden van genoemden bond mis schien ligt aan de organisatie, hij uit de vrees, dat er geen vaste lijn in zit, die vrees wordt versterkt door de aan3iu'ting bij het Christelijk Nationaal Vakverbond en tenslotte wordt de raad gegeven ons aan te sluiten, althans meer contact te zoeken bij de Ned. Chr. Onder-Oflicieren Vereeniging. Conclusie: de Bond is Vak- vereeniging, hij grijpt te weinig naar het behoud van de vloot, we werken te veel cm de belangen van de leden. Hiermede kan de Bond van Christelijk Marinepersoneel het voorloopig doen. We zouden zoo zeggen, het gerecht bestaat nogal uit enkele gangen. Het loont de moeite een en ander onder de oogen te zien, vooral omdat we nog wel wat tc loe ren hebben volgens ds. II. Nu dat is niet zoo erg, we vermoeden zoo dat èn in ver eeniging èn afzonderlijk de mensch nog vse! wat mede kan pikken. V a kvereeniging is de Marinebond. even als de zuster vereeniging N.C.O.O.V. Waren beide vereenigingen dit niet. dan zouden ze nooit bij de regeering middels het ge organiseerd overleg op verbetering, van welken aard ook, aan kunnen dringen. We geven toe, dat de N.C.O.O.V. zich oögcn- schijnlijk anders openbaart dan de ver eeniging op de vloot. Dat heeft velerlei oorzaken, te veel om in dit kort besten, op te sommen. Maar de voornaamste rede nen zijn wel: a. de leger-organisatie om vat alleen onderofficieren; b. zij is niet be- invloed door het groote aantal mutaties; c. de leden behoeven niet naar Indie. De leden zijn allen in Nederland en vormen gemakkelijker een band. Terloops zij hierbij opgemerkt, dat con tact met de N.C.O.O.V. alleen zou kunnen, indien de Marinebond alle leden beneden den rang van sergeant los liet en dat kan nu juist niet, omdat we de belangen van onze jonge leden nooit willen en kunnen loslaten. Hun behoud is ook mede ons doel. Als vakvereeniging zijn we aaneen gesloten bij den Ned. Mil. Bond, waarin ook is opgenomen „Pro Rege'. De enkele vergadering die we hebben bijgewoond van de besturen van die vereenigingen, is geen steun voor ons geweest. Integendeel. Nimmer konden we kat ge- voel op zijde zetten; dat te veel opgeoife-.d IJ»''»":'u,jS wordt aai eigen eer. Ook de N.C.O.O.V. l lianen,die mets a l 1 e broeders en zustere de steun noodig. Van daar dan ook onze vraag in den aan vang: „Wat hebben we toch gedaan?" Eindelijk onze aansluiting bij het C. N. V. We hebben jaar en dag getracht wat steun van en meerdere bekendheid bij het volk te krijgen, 't Is op weinig uitgeloopen. Mede daardoor hebben we ons gewend tot 't C.N.V. En zie daar, nauwelijks hebben we ons ver bonden met het C.N.V. of we mochten in den ruimsten zin van het woord steun onder vinden. Zij wilden ons wel degelijk helpen. Aanstonds werd dc kleine bond als een broe der beschouwd en nog geen enkel beroep om voorlichting was te vergeefs.. Onbekend maakt onbemind. Zoo vergaat het menigeen. Ook het C. N. V. Nauwelijks evenwel is men bekend en op de hoogte of er komt groote waardeering voor het. C.N.V. Dan gaan we daar ook voor bid den. We hebben de overtuiging, dat we door onze aansluiting een verstandige daad be gaan hebben. Ds. H.(agen): „Wanneer ande ren samenwerken willen ten koste vau eigen zelfstandigheid, dat is dat een vereeni ging en steun die.we. niet op prijs stellen". Hei C.N.V. helpt ons, leert ons, houdt een wakend oog en verplicht ons zelfstandig te handelen. Dat is het, wat wc zochten bij U en vonden in 'het C. N. V. DE STRANDING VAN DE „DISCIPLINE DE REDDINGPOGINGEN VAN DE MOTORREDDINGBOOT MET SUCCES BEKROOND EN HEEL DE BEMANNING GERED Vrijdagnacht en Zaterdagnacht is de be manning van bet Italiaansche s.s. „Disci plinia", dat aan den Hoek van Holland strandde, aan boord van hun gehavend vaartuig, dat weldra muurvast zat, geble ven, nadat alle verblijfplaatsen onbewoon baar waren geworden. Zaterdag wilde de bemanning van liet schip bet vaartuig verlaten cn vertrok op haar verzoek des middags de motorredding boot „Koningin Wilhelmina" derwaarts. De bemanning stond klaar can over te sprin gen, maar met zulk een storm van een boog en vastliggend zeeschip op een lage dan sende reddingboot over te gaan, stond schier gelijk met zelfmoord. Joch was de tocht van de „Koningin Wilhelmina" niet vergeefsch. De redders kenden nu nauwkeurig de positie van het schip cn Zondagmorgen ging de motorred dingboot onder leiding van kapitein Slis er opnieuw op uit. Hoewel de zee zeer onstuimig was, kon men nu beter bij de „Disciplinia" komen. De reddingboot ging langszij en wierp een tros uit, waardoor men aan den Italiaan bevestigd kon worden. Toen dit gelukt was begon de redding, welke ruim een uur in beslag nam. Met veel moeite en geduld ging ?en cn ander gepaard, daar bij bet afdalen can de touwladder, een voor een, groot ge vaar bestond, dat de schipbreukelingen tu3 schen reddingboot en gestrand sclup ver pletterd werd. De zee sloeg tooh vlak tegen tuig aan. Langzaam daalden de ita- ONZE LANDELIJKE RUITERS NAAR HET BUITENLAND wordt aan eigen eer. uoK j konden redden, naar beneden. Zij moesten liet bij monae van haai n leen voor een door de bemanning van de red- ger zeer duidelijk blijken niets te moeten i0». hebben van een nauwere band met ereeniging. Van die zijde ook nooit eenige aanmoediging geweest in dit opzicht. Eerlijk gesproken, verwachten wij cr niets, maar dan ook niets, van. De op vattingen van land- en zeemacht h'juen daartoe te ver uiteen, 't Is jammer, maar het is te begrijpen. We leven te ver elkander af. Voorts willen dingboot opgevangen worden. Meermalen moesten ze veer naar boven klimmen, om aanraking tusschen redding boot en „Disciplinia" te voorkomen. Einde lijk was de geheelc bemanning, dertig kop pen sterk, gered, uitgezonderd de kapitein, als de laatste, die het nog een tijdje op de touwladder moest uithouden, daar een der touwen brak en de reddingboot gevaarlijk eerlijk 1 begon te deinen. Men moest toen zonder .Vakvereeniging" zijn, omdat de strijd om deze verbinding langszij varen en zoo den lotsverbetering, op niet-ChristcliJkon kapitein van dc touwladder opvangen. Ook grondslag, ontaardt elijk verschuiving naar de praktijken van het ongeloof. Dat een man als ds. H. dit niet erkent stelt teleur. Duidelijk is immers, dat Z. Eerv ons verwijt, dat we niet voldoende strij den voor het geestelijk belang van on?o vloot. Toch stond de geheele jaarvergadering In het teeken van ootmoed en belijdenis van eigen tekortkomingen en als dan in het verslag zoo duidelijk uitkomt, hoe of door de leiding van den Chr. Marinebond zijn taak wordt opgevat, worden we droe vig te moede Zelfs mochten we tot. hiertoe bijna nimmer eenigen daadwerkelijken steun ontvangen van de hoogste leiding inzake de geestelijke verzorging van onze leden. De eenige vooraanstaande man bij ons is dan ook altijd geweest ds. C. J. Warners. Hij heeft zich als goed christen nimmer geschaamd met en voor ons te ar beiden. Dat siert hem en daarvoor eeren we hem. Ten slotte zij nog opgemerkt, dat het voor een samenleving als onze marine, nog wonderlijk is dat er nog een kleine honderd (we zijn wat voortuitgegaan) menschen zijn, die erkend christelijk georganiseerd willen zijn. Laten zij dan gesteund worden door het gebed van ons volk en dulden mannen als Ds. H. van T. het toch, dal er wel eens tij delijk een Ds. afgestaan wordt voor den ar beid onder het personeel. Wij hebben van dit gelukte, waarna men eigen tros afkapte, om het gevaar te ontloopen, dat de schroef onklaar raakte. De reddingboot kwam even voor tien uur terug niet de vlag Sn top, ten teeken, dat allen gered waren. Zoowel bemanning als toeschouwers gaven op geestdriftige wijze uiting aan hun gevoelens van dank en be wondering. GROOTE LANDBOUWSCHUUR VERBRAND Uit IJzendijke (Z.) wordt, gemeld: In den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks halflwaalf, brak door onbekende oorzaak brand uit in do groote landbouw- schuur van A. M. Dellaert, in het midden van IJzendijke gelegen. In een minimum van. tijd stond het geheele gebour.v in lichter laaie. Er verspreidde zich een vonkenregen, die voor de naastliggende peroeelen groot gevaar opleverde. De brandweer had het zwaar te verantwoorden, doch met behulp van de burgers siaagde men er in de belen dende perceelen te behouden. De landbouw-, schuur brandde totaal uit. Vier gemeeten ongedorschte tarwe, een par tij liooi en twee vetlte varkens verbrandden. De organisatie der Nederlandsche lande lijke ruitersport is nog niet van ouden da turn. Slechts enkele jaren is zij werkzaam, doch tijdens die korte periode heeft zij ge weldig veel gepresteerd en tot stand ge bracht. Met uiste hand werden de ruiters geleid, werd hun africhting als „ruiter" in een be paalde richting gestuurd, met het gevolg, dat vorig jaar in December het onmogelijk geachte geschiedde cn een Nederlandsche equipe in den landenwedstrijd te Keulen den tweeden prijs verkreeg achter Rijnland cn vóór Wcstfalcn, terwijl het individueelo kampioenschap door een Geldersch ruiter Bernard Mensnita uit Winterswijk werd gewonnen. Dat was een onverwacht schitterend suc ces, waarmede de jeugdige federatie van rijvereenigingen zeer tevreden mocht zijn. Zij overschatte het succes echter niet en was er van overtuigd, dat de beide genoem de Duitsche provinciën niet de sterkste ons buurland waren, reden waarom met graagte een uituoodiging van den bond Sleeswijk-Holstein werd aangenomen een bezoek te brengen aan zijn provinciale coHcours-hippique en in het kampioen schap aldaar mede te dingen. Sleeswijk- Holstein toch staat bekend als wel onge veer de allersterkste provincie van Duitsche Rijk wat betreft de geoefendheid der landelijke ruiters. Zij zijn daar in woord „geweldig". En daartegen moe onze ruiters het juist eens opnemen. A nen van wedstrijden toch is nooit het doel der federatie geweest, doch wel is het haar doel zulke expedities te gebruiken als mid del om aan te toonen hetgeen er door ern stige oefening kan bereikt worden en waar in onze ruiters nog te kort komen. Bov» dien is zoo'n reis zeer leerzaam en staat daarom alleen reeds vanaf het allereerste begin op het programma der federatie. De jongens, allen pattelanders, zooi boer, boerenzoon alsook arbeider, komen door hard werken en goed hun best te doen in de gelegenheid een flink deel van de wereld te zien. Zij leeren andere toestan den kennen, leeren met andere personen van ander karakter omgaan, leeren zich tusschen een volk. dat een andere taal spreekt gemakkelijk bewegen cn worden dus vrij en gemakkelijk, hetgeen hen in hun latere leven zeer zeker van nut zal zijn. Daarom alleen reeds dient dit streven der federatie gesteund te worden. Hoeveel aardiger wordt door al die dingen liet le ven van den plattelander! En nu hebben enkele bestuursleden, toen bleek, dat de federatie-kas niets ter schikking kon stellen, het initiatief op zich genomen om door de stichting van een terfonds de beste ruiters in de gelegenheid te stellen weer in het buitenland een kijkje te nemen cn zich met de Duitsche in dit geval de Holsteinsche kameraden te meten. Vanaf April j.l. zijn er ongeveer een 80- tal ruiters, die zich daartoe aangemeld had den in voorbereiding geweest, d.w.z. het federatiebestuur gaf hen de wijze aan hoe zij te oefenen hadden. Einde Augustus werden er een aantal goede ruiters uitgezocht, waarvan er tien definitief in het begin der maand Septem ber voor de équipe werden aangewezen. Deze selectie werd beoordeeld naar de prestaties en indruk die de in voorbereiding zijnde ruiters tijdens de wedstrijden dit jaar toonden. De samenstelling der équipe is nu als volgt: leiders Jhr. v. Coehoorn van Smirna, vice-voorzitter der federatie cn W. Slob, 2e IJ. Mensink, B. Mensink, II. Roerdink, A. H: secretaris dier organisatie. Leden-ruiters: Beursink (allen van de Winterswijksche Ruiterclub); A. Costerraans (Eist); S. Metze (IJselruiters); G. de Grei (Iiippos-Goscum); J. Saarloos (Amstelruiters); Joh. Gehrels (Ritm. de Kruyff-IIalfweg); en G. Clay (Kapt. v. d. Wal-TIoofddorp). Al deze ruiters hebben hun Aporen reeds verdiend, terwijl op drie na, alle deelne mers ook reeds vorig jaar in Keulen waren. Om zich nu goed voor te bereiden en om aan elkaar te wennen en als équipe meer een éénheid te vormen, zijn alle ruiters met hun paarden te Winterswijk samenge komen, alwaar zij onder leiding van den chef d'équipe iederen dag intensief oefenen. De strijd in Ilolstein zal zwaar worden; zwaarder dan menigeen denkt cn de kans op succes is dan ook gering. Maar om prij zen te behalen heeft de federatie de équipe ook niet in de eerste plaats uitgezonden; daarvoor zijn er in Duitschland wel betme gelegenheden. Neen, hoofdzaak is en blijft: zien wat anderen reeds bereikt hebben en eigen fouten opmerken. En verder: alge meene ontwikkeling cn het buitenland aan- toonen, dat, al zijn we dan nog niet ver genoeg, het toch reeds zeer ver hebben ge bracht. De jongens van het platteland, on ze boerenzoons en hun arbeiders, zullen ae eer van Nederland op waardige wijze hoog houden. Daarvan zij we overtuigd. Vooral omdat onze jongens op de sympathie van duizenden goede vaderlanders mogen re kenen en steunen. Zoo heeft als schitterend bewijs van medeleven de burgemeester van Nederlands hoofdstad hen een standaard een soort vaandel meegegeven. Het oranje-wit-blauw (de kleuren der landelijke ruitersport) zal onze jongens doen denken aan hen dié achter blijven in het vaderland en hun verrichtingen met ge spannen belangstelling volgen. DE GESTRANDE ..DISCIPLINA" DE GEREDDE BEMANNING De geredde bemanning van de Italiaansche Disciplinabrengt den bekenden fasciste ngroet uiL ERNSTIG AUTO-ONGELUK Uit IJzendijke (Z.) wordt gemeld: Zondagnamiddag omstreeks half zeven had nabij de tramwissel alhier een ernstig auto-ongeval plaats. De heer Vael uit Axel kwam met een 2- persoons Fordje in groote irt uit de rich ting Schoqndijke. Nabij «Ie oning van Ha- verbeke sc/fljnt hij zijn stuur te zijn kwijt geraakt, en na eenige malen over den weg te hebben geslingerd sloeg de auto eenige malen om cn kwam in een sloot langs den weg terecht Onmiddellijk toegeschoten hulp haalde den chauffeur, die zich alleen in den wagen bevond, door den kap open te snij den, uit den wagen. Hij werd in een nabij gelegen café binnengebracht, waar een in middels ontboden geneesheer een bloeduit storting in de hersenen constateerde. Zijn toestand is bedenkelijk. EEN ZUURSTOFONTPLOFFING. Te Hoogezand sprong een zuurstofappa raat in de koperslagerij van De Haan, waar door een schuur, waarin het apparaat zich bevond, geheel vernield werd. Twee zijmu ren één steen dik, werden ingedrukt. Een der werklieden, die zich in het gebouw be vond, sloeg tegen den grond, doch kreeg geen letsel. 1 Kerknieuws. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Harmelen, Plantin ga te Linschoten. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Schicdcun, A. M. Berkhoff te Amsterdam-West. Bedankt: Voor Boskoop, N. Bijdemast te Rotterdam (Delfshaven). GEREF. KERKEN. B edankt: Voor Nieuwe-Pekela, J. B. der Sys te Kollumerpomp. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: Te Terseke, J. D. Barth te VI aardingen. Prof. Dr. J. R. SLOTEMAKER DE BRUINE. Naar wij van welingelichte zijde vcrnci zal het Tweede-Kamer id Prof. Dr. J. R. Slo- temaker de Bruine zich binnenkort verbin den aan de Ned. Herv. Gemeente te Wasse naar. Aangezien Tweede-Kamerleden krach tens de bepalingen in de Ned. Herv. Kerk geen predikant mogen zijn, zal Dr. Slotema- als hulppredikant te Wassenaar optre den. Het is de bedoeling dat Dr. Slo emaker speciaal zal voorzien in de geestelijke hoefte van dat deel der gemeente Wassenaar dat in het park Kievit woont en in de Kic- vitkerk kerkt. PREDIKANTENTEKORT IN INDIE. De „Locomotief" bespreekt in een hoofd artikel het ernstig tekort aan predikanten in Indië en wyst er op, dat de toestand voor de Protestantsche wereld kritiek en „bescha mend'' is, vergeleken bij den intensieven, ker- kelijken, socialen roomsch-katholieken arbeid. Als voorbeeld noemt het blad, dat de vertrek kende legerpredikant niet vervangen kon wor den: van twee Semarangsche vertrekkende predikanten bleek een niet te vervangen. In andere vacatures is in het geheel niet te a KERK EN POLITIEK. Het ^treden van predikanten in politieke vergaderingen heeft in de kringen der Ge- •ef. Kerken in Hersteld Verband eenige be roering gewekt. Thans meldt de „Overtoomschc Kerkbode" dat de Kerkeraad van Amsterdam-Centrum (predikant Ds. J. C. Aalders) besloten heeft bij de Classis een voorstel aanhangig tc ma ken van den volgenden inhoud: „De Classis, gehoord en gelezen het mec- ningsverschil in onze Kerkengroep inzake Kerk en Politiek (o.a. uit de artt. in „Woord Geest" en „Kerkblad") trachtte tot een I uitspraak te komen over de verhouding, waarin deze tot elkaar bchooren te staan cn over de houding, welke onze Dienaren des I Woords terwille van onze Kerken daarbij dienen aan te nemen". DIACONIE. In liet September-nr. van het „Diac. Corre;- ondentieblad" der Geref. Kerken wijdt Mr. R. an Maare, adviseur der Centrale Diaconale onferentie, een dankbaar woord aan de 40ste Conferentie. Daarna olgt een Verslag van de 5 Juni 1.1. Le Delft gehouden Prov. Diac. Conferentie. Mr. A. J. L. van Beeck Calkoen geeft zijn r.eeningsverschil met Ds. Mr. C. J. Bartels p kennen, die in het „Maandblad voor Kerkp- i ke Armenzorg" er tegen op kwam, dat de Kerkelijke Armenzorg een coöperatief wiu- eltje" wordt, „waarin alleen de klanten van Ie kerk worden toegelaten". Eerstgenoemde •.eent, dat de gekozen benaming geen een „open afdeeling". Patiënten, die in obser vatie zijn en die nog niet onder de dwingende bepalingen van de Krankzinnigenwet vallen, behoeven dan niet naar een niet-Christelyke inrichting verwezen to worden. In dit voorjaar kon, dank zij de medewerking der Regeering, met den bouw van de kliniek „Ockenburgh" op „Bloemendaal" begonnen worden. Dr. J. Hoek wijdt zeer sympathieke woorden aan de hernieuwde uitgave van „Olie en wijn in'de wonden" (Ds. H. Hoekstra, Ds. N. A. de Gaay Fortman en Mr Dr W. van der, Bergh), dat indertijd voor het diaconale leven grooten invloed heeft geoefend en om zijn principieel uitgangspunt nog van 'ootee- kenis is. TEGEN KWADE ZEDEN. T.e Scheveningen gaf de Kerkeraad, naar aanleiding van een ingekomen schrijven, de Commissie van Beheer opdracht bij den bouw aan de Bethelkerk maatregelen te tref fen ter voorkoming van vloeken en van het gebruik van onzedelijke taal. GEESTELIJKE VERZORGING BIJ DE VLOOT. De wenschelijkheid is gebleken om het in stituut der geestelijke verzorgers by de vloot te reorganiseeren. Tot nog toe waren gelden toegestaan voor drie geestelijke verzorgers (thans twee aanwezig), die belast waren met de behartiging van de geestelijke belangen van het Nederland dienend personeel der zeemacht. Voor de varende vloot werden daarnevens geestelijken uitgenoodigd om tijdens de reizen der oorlogsschepen die belangen waar te ne men. Zij ontvingen daarvoor een toelage. Aangezien laatstbedoelde personen meeren- deels slechts eenmaal een reis meemaakten, duurde het geruimen tijd, voordat zij zich in de hun vreemde omgeving aan boord hadden ingeleefd en contact met de bemanning ver kregen, terwijl na afloop van de reis de door hen opgedane ervaring verder voor de marine geen vruchten meer afwierp. Mede om aan deze bezwaren tegemoet te komen wordt het gewenscht geacht om het medevaren op te dragen aan de geestelijke verzorgers, die als zoodanig zijn aangesteld. Ten einde den arbeid aan den wal tijdens de inscheping voortgang te doen hebben zal het alsdan noodig zijn te beschikken over twee Protestantsche en twee R.-Ivath. geestelijken. Twee hunner (een Protestantsch en een 11.- Kath. geestelijke) zullen dan te Den Helder en de twee andere te Vlissingen werkzaam zyn, terwyl zij om beurten zullen inschepen. By deze reorganisatie zouden aan den te- genwoordigen vlootpredikant, wat zijn practi- schen dienst betreft, andere eisehen moeten worden gesteld, dan waartoe hy zich heeft verbonden. Vóór zijn benoeming werd nl. met hem overeengekomen dat hy niet aan boord der oorlogsschepen zou meevaren. In verband hiermede ligt het in de bedoeling om bij het tot stand komen van de nieuwe regeling hun wachtgeld toe te kennen. HET LEGER DES HEILS. De chef-secretaris van het Leger des Heils in Nederland, verzoekt ons opname van het volgende: De Nationale Aanvrage van het Leger des Heils in Nederland, welker geheele opbrengst ten goede komt aan den Evangelisatie-arbeid en het Maatschappelijk Werk, wordt dit jaar gehouden van 5 tot 19 October. Ten einde misverstand en teleurstelling te voorkomen, gelieve men zich er van te ver gewissen, dat de collectant door het Leger des Heils (Stichter William Booth) is ge machtigd, en doe dat ook, al heeft de kleeding van den collectant soms eenige overeenkomst, met de bekende uniform van het Leger des Heils. Al de collectanten van het Leger des Heils hebben volmachten-op-naam, geteekend door kommandant B. Vlas. EVANGELISATIE. Te Del den (0.) is een comité voor GIFTEN EN LEGATEN. Tc Almelo ontving Ds. J. P. A. Ie Roy Radio Nieuws. N.C.R.V.) 10*30—11 Ziekendienst 12.30—1.45 Or« Kelr.onrprt 2—2.35 Uitzending voor scholen. 4— 5 Concert Tenor en piano. 56.30 Gramofoon. 6 30—7 Lezing over: De Friesche Beweging. 7—* Lezing over: Wat gü verloren hebt 8—9 Con* rt. Sopraan, fluit, plano. 910 Carillonbespo* ichten. 15 Morgenwijding. 12.1» 2—2.30 •Jramofoon. 2.33—1.30 Orkest. 6 Kindcruurtje. 6.0L—7.15 Concert. 7.157.4S -2 Ci De eenigingsuurtje. Amste cn het Mannenkoor „Ku: 11 Concert Omroeporket door Fred Fry over T Persberichten. Na aflooi mofoon. 12 Sluiting. DAVENTRY (155 1929—1930. 11.05 Lczi len.el2.50°Le2 i Orkes ïrjte. 6.20 Le- 7.20 Lezing. 8.20 Conci zing. 6.35 NicuWsber. 7.0 7.45 Lezing. 8.05-Zang dor 10 Nieuwsber. 10.20 Lezing. 10.35 Concert. 1L2» Muziek. 11.35—12.20 Muziek. 12.20—12.35 Eeeld- ïltzcnding. HILVERSUM (238 M. C.45 Lezir peranto r flchledenla uur 1071 M.H sdienstig half- rt. 1.15—2 Gramofoon, 6.30 Gramofoon. 6.30 aatje. 7—7.25 Le? irift. 6.45—7 Es- iver de ge- 7.35—8 Lezing •ten rechts. 8.01—8.25 Lezing Concert. Klein orkest en vocale solist 9.30. icuwsber. 11.30 Sluiting. HUIZEN (1875 M.) 10—10.15 Morgenwijding. 5.1-51.45 Concert 1.45—2 Gramofoon. 2—^45 Koolcpraatje. 2.45—3 Praatje over de a.s. Naai- Kr i— I Maak-het-zolf cui Mei Ret .30 Microfoon- 1—6 Gramofoon. 6.01—7.15 Concert 7.15—7.45 Lezing door Dr. C. A. Crommclin overs Chrlstiaan Huygens. 8.01—S/30 AVRO-Bneken- halfuurtje. 8.30—9 Concert 9 AVRO. 'Radlo- Toonec-1. 10 ca.Pcrsber. 10.15—11 Concert. Na, 0 Orkest. Orkest. 4.35 Uit: (1554 M.) Ui 35 Morgenwijding 20 Gramofoon. 12.20 Orgel. L2( 2.20—2.15 Beelduitzending. 2.&f ding voor scholen. 4 50 Or 6.20 Voorlezing. 6.35 Nie ;r. 7.05 Concert. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing, meert. 8,20—S.50 Lezing 8.50 Vaudeville, icuwsber. 10.20 Lezing. 10.10—12.20 Muziek PARIJS ..Radio- Con« 1 25—2.50 Orkest. 5.55—6.50 Koor- oncert 8 20—9.15 Orkest. 9.20 Concert BRUSSEL. (60S.5 M.) 5.20 Concert 6.55 Gra« ïofoon. 8.35 Orkest. ZEESEN (1635 M.) 6-10—12 30 Lezingen. 12.50 -1.15 Gramofoon. 1.15—1.50 Lezingen. 2.20—2.50 Iramofoon. 2.50—5.20 Lezingen. 5.20—6.20 Con- ert uit Leipzig. 6.20—8.20 Lezingen. 6.20 Opera. KAI.T7NPEORG (1153 M.1 2.20 Concert. S 35—9.20 Ouderwetsche mi ll.20 Moderne Muziek. 11.20—12.50 50—2.20 Muziek. INGEZONDEN MEDEDEELING. Dr. H.NANNING'S KINADRUPPELS EETIU5T-0PWEKKEND. /l.30p.fl. Kunst en Letteren. Ten behoeve van den analyse-cursus in bo vengenoemd conservatorium onder leiding van Marius Monnikendam, zal gebruik worden ge maakt van een gramophoon, waardoor or- chestrale en meerstemmige muziek beter kan j worden gedemonstreerd dan aan het klavier j mogelijk is. EBERLÊ-KALTWASSERCONCERTEN. „Rotterdamsch-Trio" i De Eberle-Kaltwasserconcerten zullen het a.s. seizoen een wijziging ondergaan, door het toetreden in deze combinatie van den heer DE ALASTRIM WEER 14 GEVALLEN TE DELFT. Ook patiënten in andere plaatsen. Bijna eiken dag komen er te Rotterdam alaslrimgevalilen bij; langzaam breidt de ziekte zich nog uit. Zaterdag zijn wederom vier personen in het ziekenhuis opgenomen» Voor do inenting op straat blijft groote animo bestaan. In den aan den Persoonsctarrt geslationneerdion gemeentelijken auto zijn 400 menschen i'ngeent. Sinds Vrijdag zijn te Delft wederom veer tien nieuwe gevallen van alastrim geconsta teerd, zooodat sinds de vorige week Zaterdag zijn waargenomen 91 gevallen. Het totaal aantal bekende gevallen bedraagt thans 131. Twaaif patiënten zijn inmiddels geheel her- stekt. De rustend geneesheer Dr. Snijder de Vogel heeft zich gedurende veertien dagen, belangeloos beschikbaar gesteld om hulp te verlecnen. Hij zal in het Oude- en Nieuwe Ga'sthuis van gemeentewege vaccineeren des middags van 25.30 uur en 's avonds van C.308 uur. Te Roermond heeft zich na inenting bij een ruim 3-jarig meisje een geval van en cephalitis voorgedaan. In den toestand van het kindjo, dat eerst hopeloos scheen, is ech ter een gunstige wending gekomen. Te Zutfen is het eerste geval van alastrim geconstateerd, n.l. bij een nog niet ingeënt kind. Te 's Heerenberg doet zich hoogstwaar schijnlijk een geval van alastrim voor bij een kind van zeven jaar. De kleine is naar een barak van het ziekenhuis gebracht. Ge bleken is dat de vader veertien dagen gela den tc Huisscn is geweest in e.en gezin waar alastrim heerschte. Ook ie Leidschendam schijnt zich een ge val voor te doen. ------ - .- lucneueii m uwe cuinuuiaue van aen neer Wolpbs Poft, Concertmeester ,sn het Resi- Het Italiaansche stoomschip mDisciplina", d at in den nacht van Vrijdag op Zaterdag op - is gestrand, beteekenis var de Kerkelyke samen ring miskent. Voorts noemt Mr. van Beeck Calkoen in en dankbaar gestold artikel het een navol genswaardig voorbea.il van de Diaconie te Den Ilaag, cm bij het Stichtingsbestuur van „Bloe- uiendaal" aan te dringen op de 'nstelling vaa dentie Orkest. Onder den naam Rotterdamsch-Trio zullen de drie heerer in het aanstaande seizoen drie abonnementsconcerten geven en daarin kamer muziekwerken van klassieke en mode'""' mees ters uitvoeren. HULDIGING J. P. COEN Namens het Algemeen rlandsch Ver bond heeft de burgemee m Hoorn, Mr. G. J. Bisschop, aan den v. van het stand beeld van J. P. Coen een krans gelegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 10