Flu- ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1929 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS SOCIALE ZAKEN II. De meerderheid van de Commissie van 'Advies voor Sociale zaken was van meening dat steunverleening moest zijn een instituut om alleen bona fide georganiseerden verder te helpen, wanneer de verzekering ophoudt. Voor steun mochten dus volgens haar alleen zij in aanmerking komen, die niet meer rechthebbend waren op uitkeering uit de werkloozenkas. Dank zij de bemoeiingen der commissie werden 'er wijzigingen aangebracht in het reglement voor de steunverleening. Ze zijn de volgende: lo. Verhooging van het steunverdrag voor gehuwden en kostwinners met 50 cent per week; voor overige gezinsleden beneden de 14 jaar met 25 cent per week; 2o. het buiten beschouwing laten bij het berekenen van steun van de eerste f 5 van de inkomsten van vrouw en/of kinderen; 3o. liet vergoeden van de meerdere huur dan f 4 tot een maximum van f 2 per week; 4o. het verstrekken van een rentezegel ad 25 cent aan gesteunden, die ingevolge de In validiteitswet verzekerd zijn en een volle week werkloos zijn; 5o. de uitkeeringsduur voor losse transport arbeiders te verlengen met 6 dagen; 60. afvoering van lien, die in een tijdvak van een jaar uitkeering hebben genoten, zon der tenminste 2 maanden te hebben gewerkt; 7o. het niet verleenen van steun aan die genen, die minder dan 2 jaar vóór de steun aanvrage in de gemeente wonen,/behoudens gevallen, waarin de vestiging in de gemeen te te goeder trouw is geschied, met redelijk vooruitzicht op een behoorlijk bestaan. Emigratie. W December werd er in „Casino" een pro- paganda-avond gehouden voor emigratie, waar films betreffende Canada zijn vertoond, en waarbij autoriteiten en belangstellenden uit den omtrek tegenwoordig waren. Arbeidsbemiddeling. Over t algemeen gaf de toestand der ar beidsmarkt in 1928 een gunstiger beeld te zien dan vorige jaren, al bleven de cijfers der ingeschreven werkzoekenden voor ver schillende groepen nog veel te hoog. Was het aanbod van arbeidskrachten in de maan den Januari, Februari, Maart, October, No vember en December 1928 niet veel minder dan in dezelfde maanden van de jaren 1925, 1926 en 1927, in de zomermaanden daarente gen was het aanbod beduidend minder dan dat van de 3 voorgaande jaren. Het hoogste aantal ingeschrevenen be droeg 1162 (Januari) en het laagsteaantal 346 (Juli). Bouwvakarbeiders stonden het geheele jaar door ingeschreven. Geschoolde fabrieks- en metaalbewerkers waren zoo goed als niet voorhanden. Aan de vraag om vakbekwame metaalbewerkers moest van elders voldaan .worden. Ongeschoolde krachten waren even wel steeds voorhanden. Aan de aanvraag om ieugdig mannelijk kantoorpersoneel kon niet worden voldaan. Gedurende den winter heerschte er onder het hotelpersoneel, de kleermakers en de landarbeiders eenige werkloosheid. 15 A 20 sigarenmakers stonden voortdu rend ingeschreven. De sigarenmakers zullen zich," niet de sigaremndustrie, uit Leiden moeten verplaatsen. De transportarbeiders vormen bijna het ge heele jaar door de grootste groep van de in geschrevenen. Het is niet te voorzien, dat onder deze arbeiders de werkloosheid min der zal worden, aangezien door de meer en meer ingevoerde mechanisatie in het trans portbedrijf de werkgelegenheid beslist zal afnemen. Hetzelfde geldt voor de arbeiders in de be drijven van voedings- en genotmiddelen. 't Aanbod van dienstboden was zeer ge ring. Werkloosheidsverzekering. Ultimo 1928 waren er 61 gesubsidieerde Rassen met 5079 leden te Leiden gevestigd. Deze leden betaalden f 64131.96 aan contribu tie, waarop het Rijk en de gemeente een sub sidie van 100 gaven. De uitkeeringen be droegen in 1928 f 100.037.67 tegen f 138.352.02 in 1927. De controle werd geregeld geoefend. Steunverleening. Uitbetaling van steunbedragen geschiedde weer via de organisaties. Aan steun werd een bedrag van f 92.269.18 verstrekt, waaronder een extra Kerstuitkee- ring van f 612 is begrepen. Aan reisgelden, kleeding en schoeisel werd f 1657.63 uitgege ven. Hiervoor komen uitsluitend personen in aanmerking, die, na langen tijd werkloos te zijn geweest, werk hebben gevonden en geen werkkleeding of schoeisel bezitten, dan wel aan reisgeld voor een halve of heele maandkaart moeten worden geholpen. Over 1927 bedroegen de uitgaven voor steun f 159.918.10 en voor reisgelden enz. f 1891.68. Aan werklooze hoofden van gezinnen en kostwinners, die naar het oordeel van den Dienst, daarvoor in aanmerking kwamen, werden in het winterseizoen 192S—1929 bons verstrekt voor de aanschaffing van gas- of parelcokes bij de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elcctriciteit. Over de tijdvakken 27 October tot 17 November 1928 en 25 Februari t/111. 17 Maart 1928 werden bons uitgegeven, recht gevende op Yz ILL. gascokes per week of met bijbetaling van f 0.25 op 1 ILL. parel cokes en over de tijdvakken 1 Januari tot 25 Februari en 17 November tot 31 December 1928 bons voor 1 H.L. gascokes of 1 Yz H.L. parclcokes. In totaal werden 5766 bons uit gegeven, n.l. 1433 voor Yz H.L. en 3333 voor 1 H.L. gascokes. De uitgaven voor de ver strekking der brandstoffen bedroegen in 1928 f 4733.06 tegen f 6914.45 in 1927. Bovendien werd aan werklooze hoofden van gezinnen en kostwinners, die een huur van meer dan f 4 verwonen, de meerdere huur vergoed tot een maximum van f 2. Deze. vergoeding vorderde over 1928 een uitgave van 382.90. MEJ. P. NIERSTRASZ f Te 's-Gravenhage is gisteravond, ten huize van haar broeder, den em.-pred. Ds, Nier- strasz van Leiderdorp, plotseling overleden mej. Pauline Nierstrasz, in den ouderdom van 84 jaar. Zy was een bekende figuur in het Leid- sche loven en heeft zich zeer verdienstelijk gemaakt op velerlei werk van barmhartig heid Haar nagedachtenis zal bij veler, hoogelijk g*ëerd bleven, KAMER VAN KOOPHANDEL VERGADERING. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland zal op Dinsdag 24 Sent. a.s. om half drie een vergadering houden. Be handeld zal worden o.m. een adres aan den minister van Waterstaat inzake de telefoon tarieven. Verder zal beaproken het resultaat <jer actie, gevoerd iozöke Amerikaanscne rtrvberrechten.1- - INGEZONDEN MEDEDEFLING. in alle modellen en kleuren, met garantie en veel goedkooper dan bij ieder ander. Kleeding Magazijnen VISCHMARKT 18 HET 3-OCTOBER FEEST EEN WIJDINGSZANGDIENST. Wij vernemen, dat op Woensdagavond 2 October, aan den vooravond van de 3-Octo- berviering in de Hooglandsdhe kerk een wij- dings-zangdienst gehouden zal worden met medewerking van 't kinderkoor „Ex Animo". Dr. J. Riemens zal een rede uitspreken bij deze gelegenheid. DE MAREKERK De Algemeene Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier heeft, volgens het Predik beurtenblad, besloten aan de gemeente-com missie vqor te stellen, dat de collecte voor de Oosterkerk van nu aan zal worden een col lecte voor schulddelging van Oosterkerk èn Marekerk. De bijzondere kerkeraad heeft verder be sproken de kwestie van de diensten, die an ders in de Marekerk gehouden worden. Een meerderheid voelde er niet voor, dat deze diensten, althans gedurende de wintermaan den, zouden stilstaan. Overwogen wordt of er misschien kerkdiensten kunnen gehouden worden in het gebouw „Prediker". Dit speciaal ten gerieve van gemeente- lenden, die wegens hun woonplaats op de Marekerk zijn aangewezen. HET RAADSLID HEEMSKERK BEDANKT. De heer Heemskerk (R.K.) ds Ibenoemdtot bevolkingsagienit en heeft met het oog hier op bedanikt als lid van den Gemeenteraad. Zijn opvolger op de OgjSti is Mr. H. F. A. Domburgs. GOUDEN JUBILEUM. Op 1 October a/s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de stoorriibroodfabriek „De Veree- niging", 'firma Koole Nicola Co., aan het Levendaal werd opgericht. Dit heugelijk feit zal, izooals vanzelf sprecklt, niet ongemerkt voorbij gaan. Naar wij vernemen, zal er op 30 Sept. a.s. een groote liu-kHgingsa/v.ond! georganiseerd worden. h. w. van der nat. In tegenwoordigheid van tal van genoodig- den is heden-, Zaterdagmiddag, in een der ten toonstellingszalen van het Stedelijk Museum De Lakenhal de tentoonstelling geopend van werken van wulen den schilder H. W. van der Nat, welke door den directeur van het Mu- 1 Dr. Overvoorde ter nagedachtenis aan den schilder is georganiseerd. Wegens afwezigheid van den voorzitter heeft de waarnemend voorzitter van de Commissie het Museum, Prof. Dr. L. Knappert Jzn. met een kort woord officieel geopend, waarna de heer Brouwer, directeur van Brouwer's Aardewerkfabriek, een beschouwing gaf van de beteekenis van Van der Nat en zijn werken. Van de ongeveer 80 bijeengebrachte werken van Van der Nat, waaronder er vele uit par ticulier bezit zijn, zijn het vooral de diereiu schilderijen, die de aandacht trekken. Het is dit terrein waarop de schilder zich het meest toelegde en het is dus begrijpelijk, dat de cl ierschilderij en het sterkst vertegenwoordigd zijn. Hierbij treden vooral twee aquarellen niet schapen op heidegrond op den voorgrond. Ook zijn dierkoppen, meer speciaal schapenkop pen, geven blijk van een uitnemende studie. Ook verschillende van Van der Nat's stil- vens vinden wij hier bijeengebracht, w.o. vooral een schaal met blauwe pruimen en een bord met sprotjes enz. uitblinken. Wy treffen ook nog eenige portretten aan, n zelfportret en een portret van den broer van den schilder, waaruit blijkt, dat hij ook 'P liet gebied van portretschilderen niet van kunstenaarsgaven was ontbloot. De tentoonstelling zal ongeveer een maand geopend blijven. EEN KWARTIERTJES BOND. Een kwartier por dag voor verwaarloosde of half-verwaarloosde jeugd. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op den Eón Kwartiertjes Bond, die in 1927 opgericht en ten doel heeft het vervaar digen van handwerken door jong en ond, man en vrouw, en aan deze minstens één kwartier per dag te besteden. De gezamen lijke handwerken worden elk jaar in No- ember verkocht en de opbrengst verdeeld onder inrichtingen voor verwaarloosde of half-verwaarloosde kinderen hier ter stede. De opbrengst in 1928 bedroeg reeds het dubbele van 1927. Aan de navolgende in richtingen werden belangrijke sommen af gedragen: le. Kinderhuis „Voordorp" te Leiderdorp van de Ned. Hervormde Diaconie; 2e. Ver ee niging „Tot Steun" der Vrijzinnig Her vormden; 3e. Marg. Cortonastichting der R. K. kerk; 4c. „Jeruël", Middelstegracht; 5e. Kinderbewaarplaats Langebrug; 6e. Mar- sella-stichting Oude Vest. Het bestuur van den Bond is van voor nemen op 26 November in een der zalen het Nut weer een verkooping te orga- niseeren en wil zoo mogelijk de opbrengst weer het dubbele maken van verleden jaar. Daarvoor worden goederen en gelden gaar ne ingewacht vóór 15 November a.s. bij het bestuur, dat bestaat vilt: mevr. N. van Sillcvoldt, presidente, Morschsingel 8; mevr. M. den Ouden, secretaresse, Turf markt 4; mev. C. Nieuweuhuizen Segaar, pennangmeesteresse, Morsohweg 62. ZONDAGDIENSTEN APOTHEKERS De avond- nacht, en Zondagdienst der apotheken wordt van 23 Sept. tot en met Zondag 29 Sept. waargenomen door de apo theken van c'.e H.H. G. H. Rianken, Hooge- woerd 171, Telef 502 en U. J. van Driesum Mare 16, Telef. 406. LEIDSCHE WINKELSTAND. N. V. „Ideco". Voor radio-ondcrdeelen. Heden heeft de N. V. „Ideco" haar zesde filiaal in ons land geopend in perceel Maars- niansteeg 9. De ruime étalage zal zeker de aandacht trekken. Er is letterlijk van alles te krijgen op het gebied van radio-onderdeelen en electn- citeitsbenoodigdheden. Voor radio-amateurs, die zelf een toestel i" elkaar willen zetten, is hier een mooie gele genheid om iets te vinden wat van hun gading Speciaal vestigen wij de aandacht op radio- kasten, welke de N. V. Ideco in een eigen fabriek vervaardigt en in elk gewenscht del kan leveren. Het devies van „Ideco" is: goed en goedkoop. Wij wenschen de N. V. „Ideco" in Leidci: goede zaken. GESLAAGD. Gister slaagde te Den Haag voor dliploma A scheepsmachinist de heer J. A. Stevens ie Hillegom, leerling van den scheepsmachinisten- cursus verbonden aan de ambachtsschool alhier DOOR DE TRAM GEGREPEN. Hedenmorgen om 11.50 reed een wielrijdster op den Stationsweg ter hoogte van de Kamer van Koophandel. Bij het uitwijken voor een passeerenden met paard bespannen wagèn kwam zij over den stoeprand te vallen, juist voor een tramwagen van de II. T. M. Door krachtig remmen van den bestuurder werd erger voorkomen. De dame kwam er met lichte kwetsuren af en reisde per tram ver der. AANGEREDEN. Van morgen om 10 uur liep de 50-jarige C. 't H. met zjjn rijwiel aan de hand door de Donkersteeg, toen hem een sleeperswagen achterop reed. Toen hy de fiets op het trot toir wilde rijden, kwam hy op de een of an dere wyze te vallen en geraakte onder den wagen. Voorbijgangers hebben hem binnenge bracht in de schoenwinkel van den heer De Jong. De heer Baalde van de E. H. D. inmiddels ontboden, constateerde een lichte verwon ding aan de linkerslaap. zondagsdienst der huisartsen. Zondag 22 Sept. '29 zal de dienst temperatuur van het water. Uit den Omtrek. ALPHEN AAN DEN RIJN RAADSVERGADERING. De Raad onzer gemeente kwam Donder dagavond in openbare vergadering bijeen. De voorzitter, burgemeester Lovink, opent de vergadering met gebed. Ingekomen stukken en mededeelingen. Onder de ingekomen stukken en mede deelingen kwamen o.m. voor: bericht van den heer van 't Riet dat hij de vergadering niet kan bijwonen; dankbetuiging van de familie Vlasman voor betoonde belangstelling bij 't overlijden van hun man en vader, wijlen den heer Joh. Vlasman; berioht van de heeren A. D. van Vliet en H. S. van der Putte dat zij hun herbenoeming tot lid van het Al gemeen bestuur aannemen; rapport over het drinkwateronderzoek, een mededeeling van B. en W. dat zij van plan zijn de vergaderin gen van de afdeelingen, tot onderzoek van de gemeentebegrooting voor 1930, uit te schrijven tegen 7, 8, en 9 October a.s.; ver zoek van de plaatselijke vereeniging tot be strijding van de tuberculose om subsidie en een verzoek van bewoners van den Heeren- weg om aanleg van water en lichtleidingen. Door den heer den Uijl zijn aan B. en W. enkele vragen gesteld omtrent een oneerlijk heid, gepleégd door aannemers die hebben ingeschreven voor den bouw van een nood- slachtplaats aan de Aarkade. De beantwoording van deze vragen zal geschieden na behandeling van de agenda. Agenda. Met algemeene stemmen wordt besloten tot vaststelling van de staten van oninbare posten dient 1928 en tot voorloopige vaststel ling van de rekeningen van de water- en lichtbedrijven, waarborgfonds en gemeente rekening dienst 1928. Zonder beraadslaiging of hoofdelijke stem ming wordt besloten tot verkoop van per ceeltjes grond aan de heeren J. Vonk en H. Oudenes. Bij punt 3: „voorstel van B. en W. tot be schikbaarstelling van gelden voor kachels en banken voor de r.-k. school te Aarlander- veen" zegt de heer Den Uijl dat hij in het onderhavige geval niet tegen het voorstel van B. en W. zal stemmen. Hij wil echter toch aan B. en W. vragen of zij in allo ge- allen een nauwgezet onderzoek willen in stellen of de aanvraag om gelden wel ge rechtvaardigd is. Hij vindt dat de besturen van bijz. scholen wat al te gemakkelijk hun aanvragen om golden insturen. In verband hiermede wijst hij op art. 101 der L. O. wet waarbij geregeld is de 3-jaarlijksche afreke ning van de schoolbesturen. Naar dit artikel krijgen de bijz. scholen evenveel per leer ling als de openbare scholen de gemeente per leerling hebben gekost. Maar nu vragen de bijz. scholen telkenmale gelden aan voor leer- en hulpmiddelen in verband met art. 72. Dit is geen gelijkstelling meer. Hij ver trouwt dan ook dat B. en W. hun aandacht m deze aanvragen zullen geven. De Voorzitter zegt dat steeds de aanvragen nauwkeurig zijn en in het vervolg ook zul- "en worden onderzocht. Hierna wordt het ooi-stel zonder hoofdelijke stemming aan- enomen. Over het voorstel van B. en W. tot het .;even van een subsidie van f 40 per leerling aan het bestuur van de school voor achter lijke kinderen, ontstond een breedvoerige discussie. De heer Ten Cate Brouwer stelt voor dat in de voorwaarden wordt opgenomen dat geen kinderen toegang tot de school kunnen krijgen dan op verklaring van een genees kundige. Bovendien vraagt hij of B. en W. zich een maximum bedrag hebben voorge steld thans zijn er 38 leerlingen, morgen misschien 100 en of de schoolgeldregeling nogal progressief is. De heer Den Hertog doet het vooretel om een hooger subsidie te geven dan wettelijk s voorgeschreven. Dit voorstel worlt niet ondersteund. Dc heer Boeren juicht het voorstel toe en zal gaarne daaraan zijn stem geven. D /oorzittc - antwoordt den heer Ten Cate Brouwer dat nu reeds geen kinderen wor den toegelaten dan na onderzoek door een geneeskundige. Een maximumbedrag hebben P. en W. zich ook niet vonrsteld omdat het schoolbe- •tuur toch ieder jaar een aanvraag om sub- idie moet inzenden. Wat de schoolgeldregeling betreft zegt hij dat dc kinderen die de school bezoeken meest uit arme gezinnen afkomstig zijn. Een progressieve schoolgeldregeling zou dus geen zin hebben. De heer Ten Cate Brouwer trekt hierop zijn voorstel in en wordt bet voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming genomen. De heer Den Hertog vraagt bij het voorstel tot vaststelling eener nieuwe verordening op de indeeling der gemeente in stemdistricten om plaats van een stembureau in de Ridder- buurt. Hij vindt de afstand die de kiezers nu moeten gaan om hun stem uit te brengen te groot. De heer Ten Cate Brouwer ondersteunt dit voorstel. De heer Den Ouden zegt dat wanneer in de Ridderbuurt een stembureau geplaatst wordt, men overal wel een stembureau kan inrichten, b.v. in de Gnephoek, bij Wou- brugge en aan den Machineweg. Hij ont raadt daarom het voorstelnDen Hertog. 't Voorstel van B. en W, in stemming ge bracht wordt aangenomen met 13 tegen 3 stemmen. i '(Wordt vervolgd.)' JEUGDIGE VECHTERSBAZEN. De 14-jarige H. en de 15-Jarige B. kregen ruzie, waarbij de laatste een mes trok en zijn tegenstander verscheiden steekwonden toebracht- Er is tegen de dader proces-ver baal opgemaakt TE WATER GEVALLEN Van de scheepswerf „De Vooruitgang" der N.V. vh. fa. D. Boot, alhier, werden met goed gevolg te water gelaten twee motor booten resp. genaamd „Zeven Gebroeders" en „Ouderzorg", groot 170 ton, waarin geplaatst zullen worden 2 cyL 70 P.K. „In- dustrie"-motoren, voorzien van rollenlagers, en een sleepschip genaamd „Vosta", groot 520 ton. Direct daarna werden de kielen gelegd voor twee sleepschepen (Kempenaers) groot 570 ton en een motorboot groot ±145 ton, speciaal te bouwen voor de Zeouwsche stroomen, waarin geplaatst zal worden een 2 cyL 90 P.K. „Industrie"-motorf, voorzien va nrollenlagers. Inmiddels werd tot volle tevredenheid der besteder afgeleverd een sleepschip genaamd .August", groot 747 ton, aan den heer A. y. Baardwijk te .Waspik. KATWIJK TUINBOUW. Gelukkig is er thans verandering gekomen in de weersgesteldheid. Het langdurige war me weer was van ongunstigen invloed op den groei van het voornaamste product, het product waarvan gehoopt wordt, dat het nog veel zal goed maken: do late bloemkool. Het warme weer bevorderde den groei in die mate, dat niet alleen de aanvoer te groot werd, tot zelfs 50.000 op één veilingdag, doch ook het gewas zou te licht blijven, de plant maakte te spoedig kool. Ook voor den export werkte het nadeelig. Het was te warm verzending. Zeker, er ging nog aardig wat weg, doch het risico was groot voor den ex porteur en dus kon geen hooge prijs betaald worden. Begrijpelijk dus dat de tuinders in genomen zijn met deze weersverandering. Ook omdat men nog weer eens wat regen ge had heeft. Bospeen ging in kwantum ver- miinderen, doch voor conservenfabrieken werd weer gekocht tegen redelijke prijs. Thans komen ook de uien afzetten, waarvan de prijs maar matig is, doch het beschot zeer goed. De omzet is nog verre achter bij de zelfde datum yan 1928. Het zal moeilijk in te halen zijn. RECLAMEWEEK in het Manufacturen- en Confectie-Magazijn van Ha J. PLAN JE van 20 tot 27 SEPTEMBER ZELDZAME KOOPJES deze week PRIMA WIT KATOEN 15 ets. 10/4 LAKENS KATOEN35 ets. GROOTE THEEDOEKEN 14 ets. ZWAAR HEMDENKATOEN 18 ets. PRACHT MOLTON nu 21 ets. S Tevens op alle PRIJZEN 10 korting. ZIE DE ETALAGE. KATWIJK AAN DEN RIJN tuinbouwcursus. Alhoewel het er aanvankelijk voorstond, of de door „Bloembollencultuur'" en andere eenigingen uitgeschreven Tuinbouw-wintercur- sus niet zou kunnen doorgaan, kunnen we thans aan de belanghebbenden de verblijden de mededeeïing doen, dat het aantal cursisten van dien aard is, dat de cursus toch kan plaats hebben. En waar er ongetwijfeld nog jongelui zijn, die met een dergelyken cursus groot nut kunnen doen, doch om een of andere reden zich nog niet opgaven, stelt het bestuur hen alsnog in de gelegenheid zich, doch dan spoe dig, op te geven by den heer Nic. Bos. De cursus zal aanvangen op 7 October a.s. BRANDBLUSCHMIDDELEN. Gisteren had de gewone beproeving der brandbluschmiddelen plaats. Het materiaal oldeed aan de gestelde eischen, doch alge meen is men van oordeel, dat het in geval een flinken brand onvoldoende is, om deze afdoende te bestrijden. Naar we vernemen moet bij B. en W. het voornemen bestaan binnen afzienbaren tyd voor Katwijk a. d. Ryn een motorspuit aan te schaffen. KOUDEKERK. INLEVERING RIJKSGOEDEREN. De inlevering van Rijksgoederen van (le erlofgangers 1914 zal plaats hebben op Woensdag 9 Oct. a.s., vm. half twaalf, in het gymnastieklokaal der O. L. school aan de Schoolstraat te Alfen aan den Rijn. LISSE. RAADSVERGADERING. De Raad dezer gemeente hoopt in verga dering bijeen te komen op Dinsdag 24 Sept., des avonds 8 uur. EINDELIJK! Door verschillende ingezetenen is thans een verzoek ingediend bij B. en W. om maat regelen te nemen, dat dc tuin van den heer Blokhuis^nabij Klein Vreewijk wordt terug-, gebracht tot de rooilijn. Het vooruitstekende tuingedeelte aldaar veroorzaakt veelal groo te stagnatie in het drukke verkeer. VERKEERSREGELING. Ter gelegenheid der te houden Harddra verij op 2 October a.s., zullen verkeersrege len getroffen worden naar dc Heereweg van Postkantoor tot Raadhuis en een gedeelte van den Achterweg. AARDAPPELENTEELT. In de a.s. Raadsvergadering zal een ver ordening vastgesteld worden, waarin het te len van bepaalde aardappelsoorten yerbo- den wordt. WEGVERBREEDING. Thans worden pogingen aangewend om dc Achterweg, vanaf de Esschenlaan tot de Akervoorderlaan te verbroeden. Een voor stel tot aankoop van gronden daartoe zal in den Raad behandeld worden, OPENBARE DIENST. Naar Wij vernemen heeft de lieer Joh. Souverin een gedeelte van zijn pand aan geboden voor den Openbaren Dienst der Gemeente. In de Raadsvergadering zal daar omtrent een beslissing worden genomen. OEGSTGEEST rondrit ouden van dagen. De foto's, genomen ty'dens de rondrit zyn gereed gekomen en liggen ter inzage in Aa etalage van den heer Dudverman1. Wie belang in stelt ga eens kijken. herkeuring honden. Gisteren zyn in tegenwoordigheid van Geneeskundigen Inspecteur der Dierenbe scherming de trekhonden herkeurd. Er werden er 14 gfekeurd waarvan 4 ongeschikt waren. tuinbouwcursus. De groote vlucht die de bollenteelt ook in onze gemeente neemt, heeft behoefte gescha pen aan meer voorlichting. Terecht heeft de Afd van de Ver. voor Bloembollencultuur dan ook maatregelen getroffen om daarin te voorzien door het oprichten eener Tuin- bouwcursus. Naar wij vernemen heeft zich reeds een flink aantal deelnemers opgege ven, maar mag het verwacht worden onze jongelui, dat zy allen zouden wy gen, de gelegenheid aangrijpen om de gun stige winteravonden zóó nuttig aan te wen den dat zij niet achter blijven in hun bollen vak. Met de verouderde inzichten komt men niet verder en practijk heeft de theorie noodig als men vooruit wil. Een woord van hulde aan het bestuur voor de gelegenheid nu opengesteld. Zie de advertentie in dit nummer alsmede no. 1 van ons landbouw bijblad van Donder dag 1.1 zondagsdienst der huisartsen, De Zondagsdienst der Huisartsen te Oegst geest wordt waargenomen door Dr. D. Tim mermans, telefoon 390. RIJNSBURG bloemenveilingen. Florabloemen: dagelijks 8 TUINBOUW. De bloemkoolaanvoer gaat thans, nu de vroege bloemkool ten einde raakt, verminde ren. De nakool wordt niet in voldoende kwan tum geteeld om deze vermindering aan te vul len en bovendien komen hiervan de eerste pas ter veiling. De prijzen zyn eenige dagen te laag geweest, van f 8.50 tot f 12.50, doch met de verandering van weer liep ook de pry.s flink op, zoodat Vrijdag weer tot f 18 werd betaald voor eerste soort. Ook uien komen soms in flinke partyen en gaan van f 3.30 tot f 3.60 per 100 K.G. De meeste worden bewaard tot de winter nadert. Naar gele en roode kool is goede vraag en brengt van f 12 tot f 14 per 100 op. De regen vandeze dagen is den tuin ders zeer welkom. Ook voor de bollenkwee- kers, die hun land moeten gaan bewerken, komt het juist van pas. GUUDEN FEEST. Op 25 September a.s. hoopt het eehtbaar Leendert Koekebakker en Johanna Minnee, aan de Brouwerstraat alhier, zijn gouden huwe lijksfeest te herdenken. Het echtpaar, waarvan de man 73 jaar er de vrouw 70 jaar telt, verkeert nog in Ma kenden welstand, zelfs hebben zy laatstver- loopen winter nog schaatsen kunnen ryden. Van de elf kinderen die zij gehad hebben, lijn er nog tien in leven. Voorts mogen zy' zich verheugen in het be nt van 25 kleinkinderen en zes achterklein kinderen. De man doet nog dagelijks werk aan de groentenveiling, terwijl ook de vrouw nog zeer werkzaam is. Het echtpaar, dat altijd te Rijnsburg woon achtig is geweest, heeft zich hier vele vrien den gemaakt, zoodat het bezoek in de feest dagen zeer druk is geweest en nog veel felici taties zijn te wachten. BLOEMEN. Het mag als algemeen bekend worden verondersteld, welk een vlucht de laatste ja ren de bloemkweekerij hier nam en even bekend is het, dat in evenredigheid van die uitbreiding der teelt, ook steeds het vei linggebouw der veilingver. „Flora" moest worden uitgebreid en rvengroot- Telkens wan ner dergelijke verbouwingen of vergrootin gen hadden plaats gehad, bleek na betrek kelijk korten tijd, dat weer in gebrek aan ruimte moest worden voorzien. Zoo ook thans weer. Een onderhandsche aanbeste ding had plaats waar laagste inschrijvers waren: voor vergrooting der gebouwen de heer G v. Iterson, voor f 11369,— en voor verf werken van alle gebouwen de heer G. Schoneveld voor f 1084,—; beiden alhier. En deze uitbreiding der gebouwen moet plaats hebben niettegenstaande het bestuur al eenigen tijd den maatregel nam om speciale rozenveilingen te houden, waar door de gewone veilingen eenigszins den ontlast. En jaarlijks neemt de omzet toe. Was deze vorig jaar al ruim f 1.200.000, vast staat dat dit cijfer in 1929 weer grooter zal zijn. Bestaande bedrijven breiden zich uit oor nieuwe bedrijven is „Flora'" de aangewezen plaats om het artikel in den handel te brengen. Ook van buiten Rijns burg zijn 'zeer velen leden van „Flora". Niemand had, b.v. een 15-tal jaren terug, durven vermoeden, dat „Flora" binnen zoo korten tijd voor hare veilingen zou moeten beschikken over een dergelijk gebouw. En uit alles blijkt, dat het steeds actieve be stuur zich aan den modernen tijd weet aan te passen. Het gebouw is van alle moderne hulpmiddelen voorzien en .voor de kooplie- Voornaamste Nieuws. BINNENLAND (biz. 1) - i De Alastrim: een onderhoud met proteMof De adelborstopleiding. Feest der Kon. Marine. De nieuwe Rijksteleföontarieven. (blz.2). '■ÏÏH Een ïtaliaansch schip op de Zulderpier té Hoek van Holland geslagen. ,k W C De hoornstoot van Ds. Schilder ïegen Rotterdammer. Y'Si'v 1 Vergadering der Eerste Kamer. i Vergadering der Tweede Kamer, Vragen over de Zuiderzcesteunwef en Af Alastrim. De Loosdrechtsche plassen, v-j - ;i Opheffing van tollen. Vh' v"< (b.x.9j De nieuwe voorzitter der Tweede Kamer} een origineele installatie-rede. Jubileum van Prof. Woltjer. BUITENLAND (Blz. 2.) Een motie van Politis in de Volkenhonds» commissie voor de ontwapening. ,~3 ^oldemaras zou niet gezind zijn nog ver* der aan het politieke leven deel te nemeni De organisatie van den economischen vrcd| Engeland zal Japan uitnoodigen tot in* formeele besprekingen vóór de vijf mogencL hedenconferentie. INGEZONDEN MEDEDEELING. L. VAN ESCH Wzn, Haarlemmerstraat 74, den is „Flora" dan ook iets onmisbaarg geworden. Ook het nieuw te bouwen gedeelte, 'daf gebouwd wordt onder architect Kraan uit Oegstgeest, zal hiervan getuigen. Het zou ons echter niet verwonderen, als binnen een paar jaar bleek, dat ook dan weer maatregelen moeten getroffen worden omdat over onvoldoende ruimte wordt b(^ schikt. Want steeds gaat het aan „Flora^ crescendo. e t BLOEMENHANDEL Nu het warme weer schijnbaar voorbij is en het weer zich voor het vervoer der bloemen beter leent, kunnen de kooplie den ook grooter kwantums hebben. En een kleine prijsstijging in enkele soorten was hiervan het gevolg. Betaald werden de vol gende prijzen: Dahlia's f 0.352.20, Aster» f 0.140.28, Asters lilyput f 2—5, Gladiolen f 0.30—0.75, Galardia f 0.18—0.20, Static© f 47, Anjers f 0.450.70, Crysanthen f 0.12 —025, Mont bretia f 0.14—0.23, Elta f 5—9, Helianthus f 0.20-0.70, Zinnia f 0.90-0.95, Scabiosa f 0.20—0.22 SASSENHEIM DE NIEUWE DIRECTEUR. De heer Voorcn, benoemd tot directeur, van het Postkantoor alhier, heeft 29 jaren te Hillegom gewoond, bekleedt daar vele openbare en bijzondere functies en is se-! dert 1913 lid van den Gemeenteraad. Vief en een half jaar is hij waarnemend -direc teur van het P.T.T. kantoor te Lisso. Met ingang van 16 Oct. zal hij zich te Sassen- heim vestigen in de directeurswoning, 'd VALKENBURG. BRANDBLUSCHMIDDEL. Vrydag werden de brandbluschmiddelen proefd. Het materiaal bleek van goede con*, ditie te zyn. Er was, vooral van de zijde de* jeugd, veel belangstelling. VEUR V.M JUBILEUM BOERENLEENBANK. Op Dinsdag 24 Sept. a.s. zal de Boeren* VOORSCHOTEN KOSTELOOZE INENTING. Op Zaterdag 21 September n.m. 4 uur en Dinsdag 24 September n.m. 4 uur, bestaat weder gelegenheid tot kostelooze inenting in het Gymnastieklokaal. GESLAAGD. i 23 J. ius d. r Kooijatra—Kr< Laatste Nieuws. DE ZEPPELIN NAAR NEDERLAND OP 10 OCTOBER A.S. Uit Hamburg wordt geseind, dat de „Graf Zeppelin" op 10 October a.s. een reis naar. Nederland zal maken. De tocht zal 14 uur duren. Twintig passa giers zullen dezen tocht kunnen meemaken tegen een tarief van 700 Mark per persoon. De route over ons land is nog niet bekend. ACADEMISCHE EXAMENS. Rijksuniversiteit te Lelden. Ge> aasd: Indologie: econ, doet. ex., dt heer W. F, C. KrUss te Den -Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6