M EERSTE KAMER BINNENLAND. (ooi dik Haar ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1929 TWEEDE BLAD PAG. 5 HET ADRES VAN ANTWOORD OP WEG NAAR. "BEKORTING Vergadering van 20 Sept.. 1929. Reeds in 1906 heeft de Tweede Kamer het 'Adres ran Antiwoord op de Troonrede afge- echa^f. Dat is toen gegaan in volle harmonie nTjt alle partijen. De heer De Savornin Loh- ïnan is ten slotte degene geweest, die op voortreffelijke wijze de beweegredenen voor deafschaffing heeft uiteengezet. Zijn l»e toog nam eiken indruk weg alsof liet bre ken met de- traditie iets onwellevends tegen over de kroon zon kunnen beteekenen. De onmogelijkheid om politieke beschou wingen te houcien onmiddellijk na h;t uit spreken van de Troonrede en da venscho- lijkheid om die uit te stellen tot na de schriftelijke behandeling der Staaiisbegroo- ting, deden besluiten om het Adres van Ant woord niet langor te bestendigen, toen de Aanvaarding daarvan zonder politieke dis cussie niet wel mogelijk meer was. De Eers'.e Kamer heeft echter het beloon van hoffelijkheid, dat in heit zenden van een Adres van Antwoord gezien kon worden, tot nog toe gehandhaafd. Het gelukte steeds om hot antwoord zoo te redigeeren, dat de terugslag op de Troonrede geen aanleiding gaf tot politiek krakeel. Alleen de soc.-deni. hebben in den loop der jaren, een enkele maal te kennen gegeven, dat zij aan het stuk niet de minste beteekenis hechten, het als een phrase zonder zin beschouwen, zoo dat heit h. i. gevoegelijk achterwege koii*blij- irert Een voorstel 'tot afschaffing bleef hun nerzijds echter uit. Dit jaar hebben ze opnieuw van dit ge voelen doen blijken hij monde van den heer Wiibaut. Ook bij het afdeelingsonderzoek van het concept-adres schijnt de kwestie besproken in dóen nio. dat. verscheidene le den eenige bekorting van het Adres dat dit jaar. in verhand met de lengte van. de Troonrede, ook cenigszins uitvoerig was wel wenschelijk achtten. Prof. v. Ejnbden (V.D.) heeft mede na mens den heer Hcerkens Th ij ss en (RK.) aan dit gevoelen uiting gegeven. Bei den stellen behoud van het Adres op prijs. Nu het voorstel He doen tot een ingrijpen de bekorting, stuk-te echter op formeel® be swaren. Daarom bleef het achterwege. Vcr- iocht werd echter om de gedachte te over wegen of he"t niet zoo kon, dat aanhef en slot van het Adres behouden bleven, maar verder volstaan werd met een betuiging van belangstelling voor den inhoud der Troon rede en de verklaring, dat de Eerste Kamer rich met ijver en nauwgezetheid van haar constitution eel e laak werischt He kwijten-. De heer v. Bmbden hoopte, dat de fractie- jvooraiitters over dM. denkbeeld zich nader tullen willien bezinnen, om een weg te vin den. tot een korteren en jtoch bevrediigenden Srorm voor het Adres van Antwoord. Oud-mindster Rink (Lib.) ondersteunde de geopperde gedachte. Z. i. kan de daacl van hoffelijkheid en deferentie tegenover de Kroon uitdamkiing vinden in weinig regels Mr. Mondeis (S.D.) herhaalde, dat hij ook tegen zulk een zinledige beleefdheids- hei! uigin-g bezwaar blijft hebben: „Wc be- hoernen de Koningin niet te bedamken, dal Klj baar publiek-rochtelijkc taak VcrvuH". En de Tweede Kamer schafte toch ook hel Adres af. zonder dat men zal kunnen bew e ren,, dat dit College in een toestand van permanent gebrek aan courtoisie tegenover de Kroon leeft. De heeren v. Wassenae r v. Cat w ij c k (C.H.) en Briët (A.R.) gaven als bun mea ning te kennen, dat ze op handhaving vati het Adres prijs stelden. Mr. Briët waarschuw de om met,het afschaffen van wat „tradi tie" genoemd wordt, niet te vlug te zijn. In Engeland hechten de partijgenoot en van den heer Mondeis zóo zeer aan traditie, dm y.ij die nauwkeurig handhaven. Maken we van hat Adres een formule, dan zijn we op den weg naar afschaffing. De voorzitter der Commissie van Redactie voor het Adres, baron v. Voorst tol Voorst (R.K.) merkte op, dat Hot afschaf fing van liet Adres nog nooit een voorstel fs gedaan, al sprak de heer Mondeis er in 192-3 reeds over. Hij is toen op d't punt door den heer v. Embden bestreden. Deze toonde zich ook toen voorstander van bekorting. De oud-Kamervoorzitter wees er voorts op, dat het Adres des geiwenscht een ongezochte gelegenheid biedt om wenschen der Kamer aan de. Kroon kenbaar te maken. Die gele genheid moet men niet afsnijden. In overweging werd ten slotte gegeven om höt. Adres nu goed te keuren. Een wijzi ging van het Reglement van Orde der Ka mer om de mogelijkheid tot wijziging van het Adres minder omslachtig te maken, kan dan nader worden bekeken. En zoo geschiedde. Eerst werd de algemcene strekking van het Adres goedgekeurd, daarna de afzonder lijke alinea's en ten slótte helt stuk in zijn geheel. Tegen, dlüt laatste maakte alleen do. lieer Oudegeest (S.D*.) bezwaar. Er be hoefde echter niet te worden gestemd. De Kamerpresident, vergezeld van de le den der Commissie van Redactie, zullen het Adres aan II. M. de Koningin aanbieden. Medegedeeld werd nog, dat de Kamer in verband met werkzaamheden in haar ge bouw (schoonmaak, aanleg van centrale verwarming, enz.) tot 29 October met va cantia gaat. Bij terugkeer komt het Suikerwetje aan de orde. Dqor de' heeren Mondeis en Slingenberg is een voorstel ingediend om door wijziging van liet. Reglement van Orde het getal leden der Huishoudelijke Commissie op 5 te kun nen brengen. Thans zijn1 er, evenals in de Tweede Kamer, drie. Het schijnt, dat .de heer Mondeis zijn kunsteinniigen vriend Polak gaarne in de Commissie wenscht. We- vragen, ons af of de aestheti§che ad viezen van den artistiek aangelegd-en rou- deii senator ook zonder deze grootschecp- sclic wijziging toch niet aan d'c Kamer ten goede kunnen komen. Ons dunkt, dat zulks mogelijk moet zijn. Het adres van anfwoord, gelijk dit gister door de Eerste Kamer is vastgesteld, luidt als volgt: Mevrouw! De Eerste Kamer der St3ten-Generaal stelde het op hoogen prijs Uw Majesteit, vergezeld van den Prins der Nederlanden mi van Prinses Juliana, weder in het mid den der Staten-Generaal te mogen zien, tot opening der gewone zitting. Met Uw Majesteit is de gansche Kamer dankbaar voor Gods zegen, ook dit jaar ons volk geschonken. Het was der Kamer aangenaam van Uw Majesteit te vernemen, dat de betrekkin gen, welke met de andere Mogendheden worden onderhouden, van den meest vriendschappeüjken aard zijn. Van Uwer Majesteits voornemen tot het krachtig bevorderen van de plannen van den Volkenbond ter vreedzame oplossing van internationale geschillen en van de pogingen, die zouden kunnen leiden tot wegneming van de belemmeringen in het handelsverkeer tusschen de volkeren, nam de Kamer met instemming kennis. Hoewel betreurende, dat de wensch naar totstandkoming eener nieuwe rege ling met België nog niet kon worden ver vuld, vertrouwt ook de Kamer, dat een juister begrip van de wederzijdsche rech ten en behoeften het bereiken van overecn- ton goede zal komen. Met belangstelling vernam de Kamer do mededeelingcn van Uw Majesteit betref fende den toestand van handel, nijverheid en land- en tuinbouw. De mededeeling, dat op de Staten-Gene raal een beroep zal worden gedaan ter be handeling van thans aanhangige wetsont werpen, evenals van verschillende nog in voorbereiding zijnde voorzieningen, ook op sociaal en economisch gebied, terwijl daar bij handhaving van bet financieel even wicht ernstig zal worden nagestreefd, had de volle aandacht van de Eerste Kamer. Hoewel het betreurende, dat ten aan zien van den politieleen toestand in Neder- landsch-Indië nog steeds waakzaamheid geboden blijft, verheugt der Kamer de me dedeeling, dat er teekenen zijn van een veldwinnend inzicht, dat slechts door deel neming van alle groepen der bevolking aan het opbouwend werk der Overheid het algemeen belang wordt gediend. Met ingenomenheid vernam de Kamer, dal de atgemeene toestand van het be drijfsleven in Nederlandsch-Indië bcvredi gelid kan worden genoemd, al ondervond het ook den terugslag der voor sommige landbouwproducten ongunstige, verhoudin gen op de wereldmarkt. Van Uwer Majesteits mededeeling ion aanzien van de ontvoogding van Neder- landsch-Iiulié werd met belangstelling kennis genomen. Met Uw Majesteit is de Eerste Kamer van meening, dat de economische toestand van Suriname ernstige aandacht blijft vorderen. De voortschrijdende opbloei van Curacao is ook voor de Kamer een reden tot ver heugenis. Met ingenomenheid nam zij kennis van de mededeeling, dat op een duurzame versterking van de ter plaatse aanwezige gezagsmiddelcn tot- handhaving van rust. en orde Uwer Majesteits aandacht gevestigd blijft. Met Uwer Majesteits innige bede. dat God den arbeid der Staten-Generaal milde- lijk moge zegenen, stemt de Eerste Kamer Van ganscher harte in. Het- Adres zal aan H.M. de Koningin worden aangeboden door een commissie, bestaande uit den voorzitter en de vijf le den der commissie van redactie. HOFBERICHTEN DE KONINGTN-MOEDER TE ASSEN. Gisteren heeft de Koningin-Moeder het Wilhelminaziekcnhuis te Assen bezocht. Zij arriveerde niet den trein van 1 u. 01, waar aan een hofrijtuig was gekoppeld. Op het perron waren ter verwelkoming aanwezig de Commissaris der Koningin, mr. J. T. Lint horst Homan, en de burgemeester, mr. J. Bothenius Loman. Tot het gevolg van II. M. behoorden freule van Tuyll van Seroosker- ken en jhr. Tacts van Amerongen. Na het bezoek werd een rijtoer gemaakt en ten huize van den Commissaris der Ko ningin werd thee gedronken, waarbij ook mr. J. Bothenius Loman en mevrouw, ds. Spaans en dr. Lachapelle aanwezig waren. Tegen half vier vertrok H. M. naar het station, uitgeleide gedaan door den commis saris van de Koningin en den burgemeester. VRAGEN VAN KAMERLEDEN. DE ZUIDERZEESTEUNWET. Waar blijft het wijzi0ingsontwerp? Het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist heeft den minister van waterstaat dc vol gende vragen gesteld: lo. Kan de minister medcdeelen, wat de reden is, dat aan dc toezegging van zijn ambtsvoorganger, in de vergadering van de Tweede Kamer van 16 Mei gedaan, niet werd voldaan, om nog vóór het einde van het afgeloopen zittingsjaar een wetsontwerp in te dienen tot wijziging van de Zuiderzee- steunwet? 2o. Is de voorbereiding van het wetsont werp thans zoo ver gciorderd, dat het wijzi- gjngsontwerp spoedig bij de Kamer kan in komen, en kan de minister mededcelen, wan neer ongeveer de indiening kan verwacht ONBEVOEGD OPTREDEN VAN DE HOOFD INSPECTIE BIJ HET STAATSTOEZICHT OP DE VOLKSGEZONDHEID? Mejuffrouw Groeneweg, lid van de Twee de Kamer, heeft den minister van arbeid ge- 1. Is het waar, dat de hoofdinspectie bij het Staatstoezicht op de Volksgezondheid op een bewijs van overlijden, waarop door een Rotterdamsch medicus als doodsoorzaak was ingevuld „variola haemorrhagica" (zwarte pokken), deze aanduiding heeft veranderd ii „alastrim"? 2. Is dc hoofdinspectie daartoe bevoegd? 3. Is de minister bereid, indien mocht blij ken van eenig onbevoegd optreden der hoofdinspectie, mede te deelen, welke maat regelen Z.E. getroffen heeft of nog zal tref fen om herhaling daarvan te voorkomen? DE LOOSDRECHTSCHE PLASSEN Te Breukelen zijn in vergadering bijeen gekomen de ingelanden van het Grootwat er- schap Beoosten de Vecht, het waterschap Breukeier Veen en Tienhoven, het water schap Loenderveen en het gemeentebestuur van Loosdrecht. Dc vergadering was belegd, teneinde een besluit te nemen inzake liet aangaan van een overeenkomst met de ge meente Amsterdam, betreffende het ten be hoeve van dc Amsterdamsche drinkwater leiding onttrekken van water aan de Loos- drcclitsehe plassen. Na een inleiding van mr. Blamvpot-ten Cate, adviseur namens de ingelanden der verschillende waterschappen, is besloten, ge noemde overeenkomst aan te gaan. De burgemeester van Loosdrecht deelde mede, dat de raad zijner gemeente eveneens in dezen zin heeft besloten. LANDONTGINNING MEER SUBSIDIE GEVRAAGD. De Gemeenteraad van Hellendoorn besloot adhaesie te betuigen aan een adres van den Raad der gemeente Denekamp, aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, houdende ver zoek te willen bevorderen, dat voor het jaar 1930 hei uit 's Rijkskas beschikbaar te stellen bedrag voor de ontginning van woeste gron den wordt gebracht op f400.000 (thans flOO.OOO per jaar). 'N WELVERDIEND ELF-UURTJE %t Is hard werken, op V land om den rijken oogst binnen te halen. Maar toch wordt even lijd genomen voor een ..bakkie koffie" LfcCcn. flinks $nee mik", Be. knusse gezelligheid van deze foto doet vanzelf denken aan 't bekende: Hoe genoeglijk rolt 't leve v -r-dei gerusten landman* Iwru EEN POLEMIEK MET DS. SCHILDER Wij lezen in De Rotterdammer onder het opschrift „Dc hoornstoot van Ds. Schilder tegen ons blad": De opmerkzame lezer kent den oorsprong van het debat tusschen Ds. K. Schilder De Bond van Christelijk-Gereformeerde Jongelingsvereenigingen vierde zijn 23-jarig jubileum. Bij die gelegenheid wenscliten wij dezen Bond geluk: „Er is reden toe", schreef ons blad, „Want God heeft hem groot gemaakt. Begonnen als een klein stekje, geplant in zeer lastigen grond, is het geworden een organisatie, die wel niet haar duizenden telt hoe zou het ook kunnen! maar die voor de~Chr. Geref. Jongelingschap van zeer grooten zegen is geweest, gelijk ze onder 's Heeren genadige leiding ook voor <fe toekomst tot rijken zegen gesteld worde. Bij cle vele goede woorden, welke morgen ongetwijfeld zullen worden uitgesproken, voegt ons blad, dat interkerkelijk is, gaarne haar gelukwenschen, want naast den Her vormden en den Geref. Bond is ook plaats voor den Chr. Geref. Bond". Dit stukskc trok de opmerkzaamheid van Ds. Schilder, welke in De Reformatie schreef: „Dit is niet interkerkelijk. Dit is iets anders. Dit is dc geest van den tijd: als misverstand eenmaal een kerk of partij ge maakt heeft, dan respecteere men dat en gebruike God als approbatie-middel. Maar dat mag niet". Het orgaan van den Geref. Jongelings- bond had zijn gelukwensch besloten met den volgenden wensch: „God de Heere moge in cle toekomst dezen Bond de genade geven, dat hij zich met dezelfde trouw en dezelfde liefde mag blijven geven aan zijn taak". Volgens Ds. Schilder is dit héél iets anders dan wat De Rotterdammer schreef. Maar al zegt Ds. Schilder dit heel apodictisch, gelijk hij dat kan en waardoor sommigen wellicht Worden overbluft, daar om i s het in den grond der zaak niet iets anders. Hoopt nu de Geref. Jonge- lingsbond al of niet, dat God dien Bond, volgens Ds. Schilder door georganiseerd mis verst a.n.d groot geworden, zal zegenen in de toekomst? Moeten nu de heeren Zijlstra, van Nes, Impeta en Knoppers zich niet „bekecren tot dien Bond?" Wij geven dit slechts als een staaltje van de wijze, waarop Ds Schilder kan polemi- seeren. Door den woordenstroom, welke Ds. Schilder in gevallen, als dit, laat aanruk ken, zou men erover heen kunnen huppelen. En voor de kennis der debatteermethode van onzen opponent zou dat toch jammer zijn. Met handigheid en met vol aplomp uit gesproken zoogenaamde stellige uitspraken kan men het wel ver brengen, maar van een apologeet mag men verwachten, dat hij zulke methoden veracht Ds Schilder nam ons dus dat stukske kwa lijk, waarop noodzakelijk ons verweer moest volgen. Wij ontveinsden in de twee artike len, waarin dat verweer was vervat, niet, hoe de wijze, waarop Ds. Schilder van ge dachte wisselt met wie niet van zijn kerk zijn,- ons lang -niet altijd toelacht. Voor. de komst van Gods Koninkrijk zien wij ,ook nog heden er lang niet altijd veel nut in. Zijn talenten zien wij gaarne op hooger doel gericht. Wijl in ons blad een weinig onvoor zichtig gerept was van hobby, erkenden wij, dat een ander woord beter had gepast. Natuurlijk vat Ds. Schilder vuur op ons verweer en offert De Reformatie van haar kostbare ruimte er drie groote lappen aan op. De lezers vergeven het ons, als wij nog maals van antwoord dienen. W ij hebben deze gelegenheid niet gezocht en misschien kan het toch nog wel zijn nut hebben. Tot ons leedwezen moeten wij eerst wat persoonlijkheden opruimen, welke zulk een debat zoo licht ontsieren, en die den schijn zouden kunnen doen ontstaan, dat tegen spraak miiulcr goed word geduld. Van Ds. Schilder, die veel schrijft en velen betrekt in. zijn pennevruchten, mag men dat na tuurlijk niet verwachten. Eruit dus eerst deze distels! Allereerst dan de droefheid van Ds. Schil der en „velen", dat de goede tijd voorbij is, toen één redacteur (met name genoemd) het Kerknieuws van De Rotterdammer verzorgde. Dit is niet fijn, noch tegenover den betrokken redacteur voor wien liet een pluim schijnt te moeten zijn, noch tegen over onze hoofdredactie, noch tegenover ons blad. Ds. Schilder heeft niets, maar dan ook niets met de keuken onzer redactie te ma ken. Hij weet ook niets meer, dan wat hij wel eens hoort verluiden. Maar wanneer dat niet berust op betrouwbare recherchcc- ringen, is het babbelpraat. Aan een groot blad, als De R o 11 dammer is geworden, vindt men andere redactie-verdeeling, dan bij een kleine krant. De redactie treedt als één geheel naar voren, meestal anoniem. Een hoogst enkele maal slechts kan het dienstig zijn aan te duiden of te laten doorschemeren wie de schrijver is. In zulk geval werpt de opponent zich meestal gaarne op den per soon, die ditmaal niet achter een masker verborgen gaat. Gelijk Ds. Schilder niet na laat zijn lezers te vertellen, dat onze hoofd redactie de polemiek met hem voert. Indien dit zoo is, geschiedt dit alleen, om Ds. Schil der aan te toonen, dat zij geheel accoord gaat met het, niet door haar, maar door een der redacteuren geschreven stukje over den Bond van Chr. Geref. Jongelingsvereenigin gen. Ziehier de eenheid naar buiten! Moet er echter iets wat geschreven is, ingetrok ken worden, zoo staat de eenheid ook dit niet in den weg. Als „velen" slachtoffer zijn van dezelfde droefheid, zoo hebben deze „velen" blijkbaar hun domicilie gekozen bij Ds. Schilder. Dat is het verkeerde adres in dezen. Laat ons ter geruststelling van Ds. Schilder mogen zeggen, dat wellicht geen krant in Nederland de laatste jaren zulken snellen opgang in le zers maakte als De Rotterdammer; dat bij het pas gehouden jubileum de liefde en het vertrouwen der lezers overweldigend aan den dac kwamen (waarom zong niet één. ook Ds. Schilder niet, toen zulken klaag zang?) dat door ons vele brieven en andere betuigingen van instemming de laatste dagen werden ontvangen naar aanleiding van wat wij over den aanval van Ds. Schilder op ons blad schreven; dat daarbij waren vele predikanten, collega's van Ds. Schilder. Oncontroleerbaar? Niets meer oncontro leerbaar, dan dc los daarheen geworpen woorden van Ds. Schilder, waarmede hi] dan toch maar De Rotterdammer kalmpjes weg als half en half onzuiver aan de kaak stelt. En dat uit den mond van een predikant, die kan weten, dat zijn woord, meer dan van welken anderen bur ger in Nedcrjand, voor velen de hoogste wijsheid bevat. Een mooi testimonium, maar dat den bezitter dan ook regelmatig aan het negende gebod moet doen denken. Met precies soortgelijke armbeweging schuiven wq van ons af het gebaar, waar mede Ds. Schilder een ander dagblad aan zijn boezem drukt, terwijl hij het onze slechts met de toppen zijner vingers durft aanraken. Er zijn ook andere tijden ge weest, dat zal Ds. Schilder toestemmen en deze kunnen wel weer terugkomen. De ge legenheid schijnt hier de genegenheid .te hebben doen geboren worden. Mogen wij ook dit nietszeggende aan den kant zetten? Gelijk ook wij thans geen vergelijking trekken tusschen Heraut en Reforma tie bijvoorbeeld? Ten slotte, de herinnering aan een gesprek tusschen onze hoofdredactie en Ds. Schilder vóór eenige jaren. De lezers weten liet al lang, particuliere gesprekken worden in de laatste jaren steeds meer in polemieken naar voren gebracht. Ds. Schilder schrijft dan, dat „hij in een tijd, waarin zijn polemiek met de Chr. Gere formeerden veel scherper was dan nu, door dcnzelfden hoofdredacteur is uitgenoodigd tot geregelde medewerking; ik mag dit wel vertellen hier, omdat, indien de invitatie aanvaard was, ze toch publiek zou zijn ge worden". Wij waren zoo gelukkig deze in de oogen van Ds. Schilder groote gebeurtenis in onze herinnering terug te roepen. Vóór eenige jaren ontmoetten wij Ds. Schilder in ons gebouw op een tocht zijner zijds naar een onzer redacteuren. Tijdens het hierop volgend gesprek, waarin Ds. Schilder meedeelde in een ander dagblad een paar artikelen geplaatst te hebben, werd hem gevraagd of hij ook niet eens enkele artikelen in ons blad wenselite te schrijven. Van Ds. Schilder was verschenen: „De Open baring van Johannes en het Sociale Le ven". Van een invitatie tot geregel.:- mede werking was geen sprake. Gewoonlijk be spreekt men dit niet in een trappenhuis. Niet, dat wij meenen, dat Ds. Schilder hier voor niet knap genoeg is, maar daar gaat het niet over. Deze uil fladdert nu blijkbaar rond in de veeren van een valk. Men kan er de les uit trekken met dit soort vogels voorzichtig te zijn. Gelijk voorzichtigheid in het algemeen de persoonlijke bewegings vrijheid kan vergrooten. Bijvoorbeeld voor een briefschrijver, die als de krant iets be vat wat hem niet aanstaat, de redactie fluks een scherpen brief schrijft met de mede deeling erin, dat van dezen brief absoluut geen melding mag worden gemaakt Mogen wij nu deze toch wel onnoodige ballast, maar waaraan Ds. Schilder nogal waarde hecht over boord achten te zijn ge worpen pn nu nog even gaan omzien naar dc eigenlijke lading? HET WEGVERKEER OPHEFFING VAN DEN TOL ONDER HAGESTEIJN. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Dordrecht en omstreken besloot het vol gende adres te zenden aan den Minister van Waterstaat: In verband met de-door Uwe Excellentie bij beschikking van 2 .Tuli 1929 gestelde commis sie om onderhandelingen te voeren en een voorstel te doen omtrent den afkoop van tollen, heeft de Kamer van Koophandel on Fabrieken voor Dordrecht en Omstreken de eer Uwe aandacht te vestigen op den tol van den Polder Zijderveld, gelegen aan den Schaik- scheweg, onder de gemeente Hagesteijn. Daar de weg, welke deze tol afsluit, op het provinciale wegenplan staat aangegeven als de eenige verbinding van het industrieele gedeelte der Vijfheerenlanden (gem. Leer dam) met het centrum en het noorden van ons land, daar volgt uit dat met de opheffing van dezen tol voor dit gedeelte van het ge bied onzer Kamer een eminent belang zal worden gediend. Waar bovendien bedoelde tol de overname van den weg door de Provincie Zuid-Holland vertraagt, zoo niet geheel belemmert, en de totstandkoming van de zoo noodige verbete ring van dezen hoofdverkeersweg in de V(jf- heerenlanden wacht op de overname door de Provincie, spreekt het vanzelf, dat deze over name binnen den kortst mogelijken tyd dient te geschieden. Het zal bovendien Uwe Excellentie bekend zijn, dat door een spoedige overname uitga ven van tienduizenden guldens kunnen worden voorkomen, zoodat ook de financieele zyde vnn het vraagstuk spoedige afdoening wenschelijk maakt. De Kamer zal het op prijs stellen te mogen vernemen, dat Uwe Excellentie mede op ge noemde gronden aanleiding vindt de spoedige overname van dezen tol te bevorderen. TWEE TOLLEN VERDWIJNEN. In de- Memorie van Toelichting bij dc gc- meentebegrooting, welke B. en W. van Baarn den Raad aanbieden, komt dc vol gende passus voor: Ten aanzien van het algemeen verlangen naar opruiming der nog in deze gemeente aanwezige tollen kunnen B. en W. medcdee len, dat zij reden hebben om te venvachten, dat de beide toll,en op den straatweg tus schen Baarn en Hilversum met ingang van 1 Januari as. zullen verdwijnen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. B B Als men zo°nu en dan d8S morsens B B 6lechtseen weinig Purol even tusschen B V <Ja handen wrijft, dan wordt dit bij het uitstrijken door het haar onmiddellijk daarin op- I genomenen het gevolg hiervan is dal Uw haar I mooier en dikker wordt en bovendien na hel kam- I men den geheelen dag keurig blijft zitten. AUSTRALISCHE LUCHTPOSTDIENST AANMERKELIJK SNELLERE GEDACH- TENWISSELING MET ADELAIDE, SYDNEY EN MELBOURNE. Door de Nederlandsche afzenders van cor respondentie voor Australië wordt nog wei nig aandacht geschonken aan de voordcelen van den Australischen luchtpostdienst van Perth naar Adelaide. Door overbrenging met dezen dienst wordt een bespoediging verkregen, die voor Ade laide, Sydney en Hobart pl.m. 3 dagen, voor Melbourne pl.m. 1 dag en voor Nieuw Zeeland ongeveer een week bedraagt. De antwoorden uit Adelaide, Sydney en Mel bourne kunnen dus een week vroeger wor den ontvangen dan met de gewone middelen De verzending van luehtpostcorresponden- lie voor Australië vindt eiken Donderdag plaats met den trein van 12.35 uit Amster dam, 14.00 uit 's-Gravenhage en 1 i.34 uit Rotterdam. Het verschuldigde cxtra-reclit (luchtrecht) bedraagt 30 cent per briefkaart en 30.cent per 20 gram voor de overige stuk ken. te voldoen door middel van g e w o 11 e Nederlandsche frankeerzegels. AMSTERDAM. HET NIEUWE COLLEGE! Dat het optreden van een viertal nieuwe wethouders ook een geheel nieuwe werk ver deeling zou brengen lag voor de hand. YVibaut kreeg zijn oude afdeelingen, Financiën en Bedrijven. Hij scheen neiging te hebben Publieke Werken te kiezen, maar deze oplossing is toch verreweg de beste. Niet alleen hooren Financiën en Bedrijven bijeen, nu de tarievenpolitiek ons zulk. een groot deel van onze1 inkomsten levert, maat ook Wibaut moest deze afdeelingen heb ben, omdat hij mu zonder verhooging van den factor meer moet doen dan elk ander zou kunnen. Dr. Abrahams hield Publieke Werken, maar kreeg er de Handelsinrichtingen bij, die onder een vorige College met Bedrijven vereenigd, onder Wethouder T er Haar ressorteerde. De heer De Miranda nam de afdee'.in- gen van den heer Boissevain over, hij heeft weer Volkshuisvesting, Levensmiddelen^ Badhuizen, enz. Evenzoo kwam de heer Polak in zijn vroegere afdeeliug terug, hij heeft opnieuw Onderwijs, thans vermeerderd met de afdee- ling Kunstzaken. De heer Drabbe moest afstand doen van Financiën, zeer terecht na het bekende con flict (de vraag is zelfs, of men hem niet ge heel had moeten vervangen) en behield Arbeidszaken, Brandweer en Statistiek. De heer Douwes moest alczoo genoegen nemen met het overblijvende, dat is Armen zorg en Openbare Gezondheid, ongetwijfeld een zware afdeeling. Op hot terrein van Armenzorg is hij echter goed thuis en sedert jaren heeft hij deel uitgemaakt van de Con* missie van Bijstand. DE POSTVLUCHT NAAR 1NDIE DE P. H. A. E. Z. IN BANGKOK. Bij dc K. L. M. is heden bericht ingekomen dat het postvliegtuig naar Indië, de P. H. A. E. Z. hedenmorgen te 5.38 uur uit Akyab is vertrokken en te 13.18 uur te Bangkok ia aangekomen. DE P. H. A. E. O. IN CONSTANTINOPEL. Bij de Iv. L. M. is bericht ontvangen dat het tweede postvliegtuig gisteren om 16.1 uur te Constan.tin.opel is aangekomen. Allea wel aan boord. RAADSLEDEN OMGEKOCHT? t Wij meldden dezer dagen in een bericht Heerlen, dat in den gemeenteraad van Hoensbroek mededeeling was gedaan van een geval van onjkooping van raadsleden. Het blijkt thans dat dit niet werd medege deeld in den gemeenteraad van Hoensbroek doch in dien van Eichelshoven. JOURNALISTIEK UITBREIDING VAN DE WESTLANDER. Het anti-rev. Weekblad „de Westlander", dat te 's-Gravenhage uitkomt, zal yoortaan twee keer per y.eek .verschijnen-, DE ZONDAG MISBRUIKT SCHIETWEDSTRIJDEN OP ZONDAG. Men schrijft ons uit marinekringen: Dat er op Zondag allerlei sport beoefend wordt en vele wedstrijden gehouden is be kend. We mogen het betreuren, er is zonder dwang (de bekende dwang van Ds. Kersten) niets aan te doen. Sport en wedstrijden op Zondag gehouden geschieden op particulier initiatief. De overheid heeft daarmede geen rechtstreeksche bemoeienis. Ileel anders staat de zaak evenwel indien het marincbestuur een schietwedstrijd uit schrijft op Zondag en de Minister keurt zulks goed. De Christelijke Marinebond zond aan den Minister van Defensie onderstaand adres: Het Hoofdbestuur van den Bond van Chr. Mar. Pers. vernomen hebbende dat het in de bedoeling zou liggen om op 14 en 15 September a.s. te Rotterdam schiet wedstrijden te houden, heeft bij dezen da eer Uwe Excellentie eerbiedig te verzoe ken het daarheen te willen leiden, dat deze wedstrijden niet op Zondag gehouden zullen worden. Hierdoor toch kunnen verschillende schepelingen niet deelnemen die mis schien anders wel zouden willen deelne men, omdat zij gemoedsbezwaren hebben tegen wedstrijden op Zondag, terwijl de deelname niet verplichtend is, en dus geen dienst. Tevens zal door het houden dezer wed strijden op Zondag ook het godsdienstig gevoel van velen in den lande gekwetst worden, waartoe naar onze overtuiging l'w Excellentie niet zal willen medewer- k «i. Ten slotte merken wij nog op dat door deze wedstrijden op Zondag velen hun permissiebeurt verliezen, die daar anders recht op hadden. Al deze redenen hebben ons Hoofdbe stuur geleid Uw Excellentie beleefd te verzoeken deze wedstrijden niet op Zon dag te doen doorgaan doch b.v. op den daarop volgenden Maandag. liet antwoord is nog niet binnen. Het ver zoek is van 7 September. Dc wedstrijd is ge houden op Zondag 15 September voorzoover wij weten. Er is dus afwijzend beschikt Do Regie ring van ons land heeft dus haar goedkeu ring gehecht aan Zondagsonthciliging. Dat is zeer te betreuren en wc nemen dan ook aan. dat we namens zeer velen in den lande uitspreken de verwachting, dat zulks in de toekomst niet meer zal gebeuren. Zoodra het antwoord van den Minister bin non is. zullen we er kennis van geven. Tntusschen draagt de overheid cn het ma- rinebestuur de volle w-antwoordelijkheid voor de op Zondag geh. n wedstrijd. We kunnen het niet begrijpen, omdat er geoij sprake was van noodzaak of anderszins,

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5