JHriuuf £ri hsdir (ïottmttt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. Wetenschap. Uit Oost-Indië Techniek. ABONNEMENT: Per kwartaal ƒ3.25 pèr weck 0.25. (Beschikkingskosten f0.15) Voor het Buitenland bij Wcke- lijksche zending„6.— Bij dagelijksche zending ,7.— Alles bij vooruitbetaling Losso nummers 5 cent met Zondagsblad 7/2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2849 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisss. Postbox 20 Postgiro 58936, DINSDAG 17 SEPTEMBER 1929 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels L17Yt Elke regel meer „O.22V2 lngez. McdedetlingeL. van 1—5 regels .240 Elke regel meer .0.(5 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend10.10.5 10e Jaargang Wie zich heden als kwartaalabonné opgeeft aan ons blad, ontvangt de tot 1 October a.s. verschijnende nummers gratis. Zich op te geven aan de Agenten of het Bureau van ons blad. ADMINISTRATIE, Oit nummer bestaat uit DRIE bladen DE TROONREDE Een Troonrede, welke niet te leur Stelt en hoopvolle verwachtingen wekt. Allereerst, overeenkomstig de traditie de aanspraak van de Vorstin tot de ver tegenwoordiging des volks, doch dan in zulke warme bewoordingen en met zoo innige dankbaarheid aan God den Al machtige, dat ieder geloovige er onmid dellijk Amen op zegt. Een parlementair Christelijk Kabinet moge dan vooralsnog een vrome wensch bleven; een ministerie, dat openlijk den Naam Gods belijdt in het staatkundig leven heeft thans weer de leiding in handen genomen. Een Kabinet, dat, zoo als we nader zullen zien, niet de poli- tiek-neutrale zóne zoekt en het terrein der beginselen mijdt; doch dat onbe schroomd zijn program voor de komende periode ontwikkelt. Daartoe behoort ook een eerlijk getui genis en openhartige beschrijving van den bestaanden toestand. Volmondig wordt erkend, dat er groote oorzaak is voor hartelijke dankbaarheid, omdat op zoo menig gebied de zegen breed ge spreid ligt over onze vaderlandsche •rve. De economische inzinking is voorbij de welvaartscurve klimt. Vele bestaans- bronnen vloeien over van rijken zegen. Al zijn er, zooals steeds, schaduwplek ken, welke aan sommige categoriën der bevolking het uitzicht op de toekomst verdonkeren. Erkend wordt gelijk wij het nog gisteren schreven dat de rijke zomer de prijzen der land- en tuinbouwproduc ten aanzienlijk omlaag drukt, zoodat de boerenbevolking zeker eenige reden tot klacht heeft. Doch ook in deze aangelegenheid laat de Troonrede geen onzeker geluid hoo- ren. De hoop wordt uitgesproken, dat de wettelijke maatregelen, onlangs geno men, een gunstigen invloed zullen oefe nen en het Kabinet schijnt er niet tegen op te zien, om desgewenscht in de toekomst een actieve handelspolitiek te voeren, wanneer het werk te Genève niet leidt tot een wapenstilstand ten aanzien van in- en uitvoer. Internationale vrijhandel is 't ideaal trekken naburen echter steeds hooger tarief muren op, dan kunnen wij nijver heid en landbouw niet onbeschermd laten. Het is goed, dat in het overzichtelijk gedeelte met blijdschap wordt melding gemaakt van de hier gehouden herstel conferentie en dat de hoop wordt uitge sproken om met België tot overeen stemming te komen. Als de wetgevende kracht van het Kabinet beantwoordt aan de voorne mens, dan kan het een vruchtbare pe riode worden. De aankondiging geschiedt van be langrijke wetsontwerpen van algemee- ne strekking; aan de welvaartspolitiek wordt groote aandacht besteed; en het regeeringsprogramma heeft ten slotte een sterk socialen inslag. Tot de eerste groep behoort de her ziening van het huwelijksvermogens recht; waarbij we ons gelukkig prijzen, dat de leiding berust bij Minister Don- ner, die eenerzij ds geen star-conserva tief standpunt inneemt, dcch anderzijds vasthoudt aan de Christelijke grondsla gen van ons gezinsleven Wat de wijziging der Lager Onder wijswet ons zal brengen, er wordt niets van gezegd; doch dit staat vast, dat Minister Terpstra de vrijheid van het bijzonder onderwijs niet zal opofferen aan den gerechtvaardigden drang naar bezuiniging; anderzijds behoeven de voorstanders van openbaar onderwijs niet te vreezen, dat ze bejegend zullen worden op de wijze, als onlangs bij de inspecteurs-vacature te Amsterdam ge beurde. Dat Minister de Geer zijn bezuini- gingsarbeid, wat de reorganisatie van den Staatsdienst betreft, gelukkig wordt van salarisverlaging niet gespro ken zal voortzetten, valt toe te juichen en dat voor leger en vloot niet meer dan wat strikt noodig is, zal wor den gevraagd, wisten we al van te vo ren. Dit Kabinet is een Christelijk mi nisterie er. houdt daarom bij de lands verdediging v J"1 iste :dden. De paragraaf, welke meer in 't bizon der handelt over de welvaartspolitiek, is tamelijk vaag gesteld. Welke oplossing gekozen is of zal worden voor de kanaalverbinding Am sterdamRijn, wordt niet meegedeeld: hoe de nieuwe Zuiderzeesteunwet er uit zal zien, vernemen we niet, al hebbeii we goede hoop op aanmerkelijke verbete ring; en voor de wegenverbetering mo gen we rekenen op krachtigen voort gang. De sociale paragraaf is meer omliind. Is het juist, dat Minister Slotemaker de Bruine struikelde, omdat hij op zag tegen de bindend-verklaring van de col lectieve arbeidsovereenkomst, dan mag daaruit afgeleid worden, dat Minister Verschuur wèl in die richting zal gaan. Wat de instelling der bedrjjfsraden, wellicht in verband met 't bovenstaande, zal beteekenen, is moeilijk te zeggen; en ook voor wat betreft de herziening der sociale verzekering blijft afwachten de boodschap. De Raden van Arbeid, welke enkele jaren geleden in vreeze leefden, zullen nu wel niet op den achtergrond gedrongen worden. Bijzonder verheugend is het plan om de werkloosheidsverzekering wettelijk te regelen. Zij, die met deze materie praktisch in aanraking zijn gexveest, hebben ervaren, dat de tegenwoordige regeling absoluut onhoudbaar is en tot onrechtvaardige en ongelijke bejege ning aanleiding geeft. De uitvoering van deze regeling zal des te gemakkelijker worden, als de Re geering er in slaagt door verstandige maatregelen de vreeselijke werkloosheid gaandeweg te verminderen. Eenigen tijd geleden rezen er ernstige klachten over de verhouding van een hoofdambtenaar bij het departement van (Arbeid) Handel en Nijverheid. Is het in verband daarmee of met de alge- meer.e klacht, dat positief toegezegd wordt om de economische voorlichting te verbeteren? Hoe het zij, aan handel, nijverheid en middenstand wordt ernstige aandacht geschonken en de Regeering legt de be lofte af, dat zij nijverheid en landbouw niet onbeschermd zal laten, wanneer de druk door buitenlandsche concurrentie al te groot mocht worden. Over Indië wordt met groote bedacht zaamheid, bijna op gereserveerden toon gesproken. Waakzaamheid blijft gebo den, doch er zijn ook hoopvolle verschijn selen. Voorzichtig, doch ook welbewust, zal de ontvoogding der bevolking nage streefd wordenop decentralisatie wordt aangestuurd. Voorzichtig en waakzaam beleid, dat heeft Indië noodig om tot ontwikkeling te komen. Suriname blijft nog steeds het zorg vragend kind; Curagao is een flinke jongen gewordentegen losbolligheid zullen maatregelen worden genomen. Vandaar de toezegging van duurzame versterking, zoowel tegen vreemde in dringing als tegen revolutionaire ele menten, die zich hier mochten vestigen. De lezer, die op gelijke wijze als wii, overeenkomstig bovenstaand overzicht, de Troonrede leest, zal Gode dankbaar zijn, dat onze Vorstin weer omringd is door mannen, die den Naam des Heeren belijden en naar Zijn wil vragen, ook bij het bestuur des lands. Want dan wordt gewaakt tegen on dermijning der Christelijke grondslagen van ons volkslevendan wordt niet ge speeld met de nationale zelfstandigheid dan wordt het recht gediend en sociaal onrecht bestreden. Dan mag Gods milden zegen worden afgebeden op den arbeid van Regeering en Staten-Generaal En God verhoore dat gebed Op eon vergadering van de American Chemical Society, gehouden te Minneapolis, heeft dr. K. F. Bohnhöffer, een jong Duitsch scheikundige, bekend gemaakt, dat waterstof het gas dat wij allen kennen, en dat voor een clement werd gehouden, in werkelijk heid bestaat uit een mengsel van twee gas sen die van elkaar verschillende in natuur kundige eigenschappen. Hij noemt die twee vormen ortho-hydrogenium er para-hydro- genium. Zij hebben afwijkende kookpunten en vriespunten, cn ook hun warmtegelei- dingsvermogen is verschillend. In het bericht in de Times, waaraan dit bericht is ontleend, worden nog enkele op merkingen meegedeeld, door prof. H. S. Taylor en prof. I. Langmuir gemaakt. Zij hechten groote waarde aan de waarnemin gen van dr. Bohnhöffer. LEDEN VAN DE STATEN-GENERAAL! Te midden van U, Leden der Staten-Generaal, voel Ik Blij gedrongen uiting te geven aan ootmoedige erkentelijkheid voor den zegen, dien de Almachtige ook dit jaar over Mijn dierbaar Volk heeft verspreid. Die zegen zij een spoorslag te meer voor alle deelen van het Rijk en zijn inwoners van eiken landaard, om hun beste krachten bij voortduring te blijven geven aan de vreedzame ontwikkeling van het hechte geheel van Moederland en Over- zeesche Gewesten. De betrekkingen welke met de andere Mogendheden worden onderhouden, zijn van den meest vriendschappelijken aard. Dat de hier te lande in het belang van den wereldvrede gehouden besprekingen tot overeenstemming hebben mogen leiden, stemt tot groote voldoening. De verwezenlijking der plannen van den Volkenbond ter vreedzame oplossing van internationale geschillen zal door My krachtig worden bevorderd, in de overtuiging, dat versteviging van de internationale rechtsorde den weg zal helpen banen tot gelijktijdige en wederzijdsche vermindering van bewapening. Pogingen, die zouden kunnen leiden tot wegneming van de belemmeringen in het handelsverkeer tusschen de volkeren, kunnen op Mijn daadwerkelijken steun rekenen. De wensch naar totstandkoming eener nieuwe regeling met België kon nog niet worden vervuld. Ik vertrouw dat een juister begrip van de wederzijdsche rechten en behoeften, waartoe de gedachtenwisseling, die in het vorige zittingsjaar plaats had, bevorderlijk kon zijn, het bereiken van overeenstemming ten goede zal komen. De toestand van handel en nijverheid geeft in menig opzicht stof tot dankbaarheid. Niettegenstaande de oogst ook dit jaar over het algemeen niet onbevredigend mag heeten, zouden land en tuinbouw zich breeder ontplooien, zoo de prijzen der voortbrengselen gelijken tred hielden met de productiekosten. Vertrouwd mag worden, dat de onlangs tot stand gekomen wettelijke maatregelen ter bevor dering van onzen uitvoer, heilzaam zullen werken op den afzet in het buitenland. Op Uw medewerking zal een beroep worden gedaan ter behandeling van de thans aanhangige wetsontwerpen, voorzoover zij daartoe, gewijzigd dan wel ongewijzigd, in aanmerking komen. Het reeds ten vorigen jare aangekondigde ontwerp tot herziening van het huwelijksvermogensrecht zal U thans spoedig bereiken; ook overigens zal vernieuwing van recht op onder scheiden gebied worden bevorderd. Met krachtige bestrijdteg'van de werkloosheid zal worden voortgegaan. Naar Ik vertrouw, zal het rapport der Staatscommissie voor de herziening van de Lager-Onderwijswet 1920 binnen niet te langen tijd worden ingediend. Met den meesten spoed zullen alsdan de vereischte voorstellen tot herziening van de Lager Onderwijs wet 1920 aanhangig worden gemaakt. Het zal Mijn ernstig streven zijn het financieel evenwicht te handhaven. Daartoe zal op den weg van versobering van 's Rijks dienst behooren te worden voortgegaan en zal voorzichtigheid geboden zijn ten opzichte van wettelijke maatregelen, welke lasten op 's Lands schatkist kunnen leggen. De uitgaven voor leger en vloot zullen beperkt blijven tot het beslist noodige voor handhaving van de onzijdigheid en verdedi ging der onafhankelijkheid van den Staat. Indiening van een wetsontwerp inzake de kanaalverbinding van Amsterdam met den Rijn wordt bespoedigd. Een voorstel tot wijziging van de Zuiderzeesteunwet zal U worden voorgelegd. De verbetering der wegen en rivierovergangen zal krachtig worden voortgezet. Een wetsontwerp betreffende de publiekrechtelijke regeling >1 der collectieve arbeidsovereenkomsten zal worden ingediend. 4 In voorbereiding is een wettelijke regeling omtrent de v> instelling van bedrijfsraden. Herziening van de sociale verzekering zal worden ter hand x genomen. In voorbereiding is een wettelijke regeling der werkloos- 4 heidsverzekering. Overwogen wordt verbetering der economische voorlichting a van nijverheid en handel. Met den middenstand zal nog nauwer dan tot heden voeling v worden gehouden. Voortgezet wordt het onderzoek in hoeverre, zoolang het X vrije ruilverkeer niet internationaal gehuldigd wordt, door een x onderhandelingstarief de nadeelen voor een deel van onze nijver- heid en landbouw van elders geheven beschermende invoerrechten 4 zouden kunnen worden getemperd. 4 Ten aanzien van den politieleen toestand in Nederlandsch- 4 Indië blijft waakzaamheid geboden. Intusschen valt te wijzen op de teekenen van een veldwinnend inzicht, dat slechts door daad- werkelijke deelneming van alle groepen der bevolking aan. het x opbouwend werk der Overheid het algemeen belang in waarheid s> wordt gediend. Het bedrijfsleven in Nederlandsch-Indië ondervond den terug- slag der voor sommige landboxTwproducten ongunstige verhou- jv dingen op de wereldmarkt. De algemeene toestand kan niettemin 4 X bevredigend worden genoemd. Op hetgeen in de laatste jaren op het gebied van de ont- A 4 voogding van Nederlandsch-Indië is verricht, wordt niet terug- X gekomen. Afgescheiden van andere vereischten zal aan de beginselen der ontvoogding in de sfeer van het centraal bestuur s* geen uitbreiding worden gegeven vóór en aleer de grondslagen k van die ontvoogding zijn bevestigd door verdere uitvoering van de wet op de bestuurshervorming van 1922. Aan die uitvoering zal met voortvarendheid worden gewerkt zoo door uitbreiding, over de verdere deelen van den Archipel, 4 van het gebied, waarop haar beginselen toepassing vinden, als li vN door een krachtige toepassing van die beginselen binnen dat 3 gebied. J De economische toestand van Suriname blijft ernstige aan- 4 dacht vorderen. Tegenover een voortgezette uitbreiding van de vj koffiecultuur en van de bauxietnijveiihc 'd staat een teruggang van de goud- en balatawinning. Ook voor de suikerrietteelt zijn de vooruitzichten minder gunstig. Reden tot verheugenis biedt de voortschrijdende opbloei van s* Curacao. Op een duurzame versterking van. de ter plaatse aanwe- zige gezagsmiddelen tot handhaving van rust en orde blijft Ivlijn aandacht gevestigd. Met de innige bede, dat God Uw arbeid mildelijk moge zege- jen, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is toegekend de bronzen eeremedaille der Oranje Nassau-orde aan mej. M. C. de Koning, dienstbode-huishoud ster bij den heer Th. J. Schuurmans, te Rot terdam, en aan J. Dekker, speelgoedtimmer- man in dienst van de Eerste Waddinxvecn- sche Electrische Kinderspeelgoed- en Sport- karrenfabriek W. A. Sljcdrecht voorheen fir ma J. Brommer te Waddinxvecn. Bij Kon. besluit is toegekotd de bronzen eero-medaille der Oranje Nassau-orde aan G. K. Visser, boerenarbeider in dienst bij de familie Brandsma te Drachten. ZEEMACHT. Bij beschikking van den Minister van De fensie is de luitenant ter zee der 2e kl. jlir. F. E. de Koek, geplaatst aan boord van H. Ms. wachtschip te Willemsoord. KORPS MARINIERS. Bij Kon. besluit is eervol ontslagen uit den zeedienst wegens langdurigen dienst, de lui tenant-kolonel der mariniers V. F. M. IJssel de Schepper; is bevorderd tot luitenant-kolonel der ma riniers, de kapitein der mariniers C. J. O. Dorren cn tot kapitein der mariniers dc eer ste luitenant der mariniers J. J. A. Keuche- nius; en is eervol ontslagen de luitenant ter zee 3e klasse bij de K011. marine-reserve S. H. Vernéde. RESERVEPERSONEEL. Bij Kon. besluit zijn op hun verzoek eer vol ontslagen de rescrve-eerste-luitenant H. G. de Rooij vanjict 2e regiment Infanterie en de reserve-cerste-luitenant L. Evers, van het 17e reg. Infanterie. WATERSTAAT. Bij Kon. besluit zijn bevorderd tot hoofd ingenieur de ingenieurs van den Rijkswater staat ir. H. B. Bakker te Utrecht, ir. L. J. A. Bergansius te 's-Gravcnhage, ir. C. G. Kraycnhoff van de Leur te Dordrecht en ir. R. Loman te 's-Gravcnhage. RIJKSVERZEKERINGSBANK. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek ingetrok ken de aanwijzing van J. B. van Dijk als voorzitter van den Raad van Toezicht, be doeld in art. 11 der wet op de Rijksverzeke ringsbank, onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten, en is aangewezen als voorzitter van genoemden raad rnr, W. M. J. van Luttcrvchl te Bloe- mer.daal. lid van dien Raad. Mede is op zijn verzoek ingetrokken dc aanwijzing van J. B. van Dijk voornoemt als lid van dien Raad en is als zoodanig aange wezen P. M. J. Verschure, plaatsvervangend lid van dien Raad. AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Vrijdag 20 September niet plaats hebben. P. T. T. DIENST. Benoemd zijn tot referendaris der poste rijen, telegrafie en telefonie dc referendaris sen 2e klasse J. C. Fehr en J. W. van Scha- gen, thans resp. directeur van het postkan toor te Zandvoort cn te Doesburg; bij ge- schikking van den Directeur-Generaal der P. T. T. zijn genoemde heeren tijdelijk aan gewezen als directeur resp. van hel telegraaf- en telefoonkantoor te Zutphcn en Hilversum, en zijn aangewezen als directeur van het postkantoor te Brummcn de commies bij den post-, telegraaf- cn telefoondienst A. J. Valk, thans directeur van het post-, telegraaf- cn telefoonkantoor te Krabbcndijke en te 's-Gra- venzande de commies bij den post-, telegraf en telefoondienst J. P. Hacquébard te Rot terdam (Tkt.). BUITENLANDSCHE ONDERSCHEIDINGEN Bij K. B. is aan dr. K. E. W. Strootman, oud-inspecteur van het lager onderwijs te Velp, toestemming verleend tot het aanne men van de versierselen van ridder der orde van den Heiligen Grcgorius den Groote van den H. Stoel. Bij K. B. is toestemming verleend tot het aannemen van de versierselen van: lo. commandeur van de orde van het Brit- sche Rijk aan: F. Schmidt Dcgcncr, hoofd directeur van het Rijksmuseum to Amster dam, P. Visser, chef der afdceling kunsten en wetenschappen \an het departement van onderwijs, wonende te Voorburg; 2o. officier van de orde van het Britsche Rijk aan: jhr. D. C. Röell, conservator bij het Rijksmuseum te Amsterdam, mej. C. J. Hu- dig, conservatrice bij het Rijksmuseum te Amsterdam. TWEEDE KAMER JHR. RUTGERS VAN ROZENBURi* BENOEMD. De voorzitter van het Centraal Stembu reau heeft in de plaats van Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, die zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer niet heeft aangenomen benoemd verklaard tot lid dier Kamer Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Ro zenburg te Baarn. STATEN VAN FRIESLANL BUITENGEWONE ZITTING. Bij K. B. is de Commissaris der Ko ningin in de provincie Friesland machti ging verleend tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone zit ting op Dinsdag S October 1929. MALVERSATIES DE SCHADE, WELKE MEPPEL LEED. In een missive van God. Staten van Drente deelen deze aan den raad van Meppol mede, dat, na diepgaand onderzoek van fraudu leuze handelingen van autoriteiten en ambte naren in geen enkel opzicht gebleken is en geen reden heeft hun goede trouw te dien opzichte in twijfel te trekken. Wat echter betreft do toekenning van een belooning aan den voormaligen gemeente secretaris als administrateur van het gasbe drijf moet dit oordeel in zoover anders lui den, dat daarbij kwalijk sprake kan zijn van goode trouw bij hen, die daaraan hebben meegewerkt. Gedep. Staten meenen als voor de door de gemeente geloden schade buiten den gewe- zeir secretaris aansprakelijk te kunnen aan wijzen de heeren J. Knoppers, burgemeester; G. Hakvoort, gemeente-ontvanger; D. de Ko ning, directeur dor gasfabriek; J. P. J. Saljé, kassier der gasfabriek; M. Goldsteen, destijds lid van het levcnsmiddelenbedrijf; alsmedo mr. J. J. Veurman, oud-wethouder van de centrale kouken, woonachtig te 's-Graven- hage. Het totale tekort bedraagt f 31.728.01', te verhalen op de aansprakelijk te achten amb tenaren en autoriteiten naar evenredigheid van het resteerende verhaalbare tekort van f 14.283.99. Ged. Staten komen dan tot do becijfering, dat de volgende bedragen te verhalen zijn: burgemeester f 5698, Hakvoort f 2500, de Ko^ ning f 2821, Saljé f 2821, Goldsteen f 225 en ir. Vei i f 225 DE ALASTRIM. MAATREGELEN BIJ DE SPOORWEGEN. De directie der Ned. Spoorwegen heelt per extra dienstorder aan haar personeel bekend gemaakt, dat de alastrim ovennis cholera, roodvonk e.a., onder de besmette lijke ziekten is op te nemen en dat daar voor dezelfde maatregelen dienen te wor den getroffen als bij deze Ziekten is voor^ geschreven. GEOLOGISCHE EXPEDITIE. BATAVIA, 14 Sept. (Aneta). Wij verne men, dat de geologische xxpeditie, onder leir ding van prof. H. A. Brouwer, haar onder zoekingen in het gebergte tusschen Posso en de Palobaai beëindigd heeft. Da leden der expeditie zijn thans te Paloe bijeen, van welk punt uit het onderzoek wordt voortge zet langs de Tominibocht. HOOG MILITAIR GERECHTSHOF. BATAVIA, 14 Sept. (Aneta). Wij' verne men, dathet Hoog Militair Gerechtshof het vonnis van den Krijgsraad te Tjimahi, waar bij de le luitenant der infanterie C. A. J. v d Berg werd veroordeeld ter zake van mishandeling den dood tengevolge hebbende tot een gevangenisstraf van drie jaren met vervallenverklaring uit den militairen stand, verbeterd heeft en beklaagde heeft veroor deeld tot 5 jaren gevangenisstraf onder af trek der preventieve hechtenis en vervallen verklaring uit den militairen stand. DE KONING VAN SIAM. MADIOEN, 13 September (Aneta). De Koning van Siam heeft met gevolg een bezoek gebracht aan de suikerfabriek Redjo Agoeng. Na de bezichtiging werd een album met foto's van de fabriek aangeboden. Aan de directeuren werden drie onderscheidingen uitgereikt. Om half vier vertrok het gezel schap naar Kediri. STEUNVERLEENING HONGERSNOOD IN CHINA. BATAVIA, 13 September (Aneta). Het in Februari gevormde Chineesche comité alhier tot inzameling van gelden tot steun van de slachtoffers van den hongersnood in China, meldt, dat in totaal werd opgehaald 55.000, welk bedrag naar China is overgemaakt. GROOTI? BRAND. SOERABAJA, 13 September (Aneta). Te Tedjakoela aan de Noordkust van Bali zijn door een brand 150 huizen verwoest. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Veel klein vee is in den tórand omgekomen. DE SPREKENDE FILM. Wij hebben Vrijdag met de belangstelling die voqr de wonderen der hedendaagsch® techniek passend is, een kijkje genomen in de nieuwe cabine van Tuschinski's bioscoop aan Pompenburgsingel, waar de „sprekende film" in onze stad voor het eerst in toepas sing wordt gebracht. In die cabine zijn behalve de gewone Erne- annprojectors twee Symplex-apparntcn van de Western Electrie Company opgesteld, waarin beide systemen van sprekende films zijn gecombineerd, n.l. de stelsels „Movie tone" en „Vitaphone." Bij de „Movietone" zijn de geluidstrillin gen vastgelegd op dc filmstrook zelf, naast de beeldenreeks, bij de „Vitaphone" draait gelijktijdig met de film een gramophonn- plaat af. Beide stelsels zijn, zooals gezegd, op dit Symplex-apparaat gecombineerd. De „Vitaphone" lijkt, technisch gezien, het eenvoudigst. Men heeft slechts film en plaat gelijk te starten. Het mechanisme zorgt dan wel verder voor het synch room ioopen van film en plaat. De „Movietone" is ingewikkelder van aard doch in de hoofdbegrippen toch gemakke lijk te vatten nu de technische het stelsel kant en klaar hebben. Wc zeiden reeds, dat op de film naast de beeldenreeks een smal trookje met licht-trillingsindrukken te zien is, bestaande uit duizenden dwarse streep jes van verschillende dichtheid. Terwijl de beelden met de gewone snelle schokbewegin- gen de lens passeeren, trekt het mechanisme op een afstand van twintig beeldjes vóór liet juist geprojecteerde beeldje gelijkmatig, dus nu zonder schokken, do film voorbij een intense, maar zeer smalle strccpvormige lichtbron, die een daarachter geplaatste foto electrische cel (een „elecrriseh nog") bein- loedt cn via dat ding stroompjes opwekt, die in geluid worden omgezet en dan spraak zang enz. via een versterkings-inrichtlng in drie trappen naar de luidsprekers in dc film zaal voert. Het spreekt vanzelf, dat ook in het ande re stelsel door de gramophoonplant opge wekte geluid den weg van versterking volgt. Het resultaat moet aan hooge eischcn vol doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1