Jliruuie ^riïisdjf (ümtranl Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. „T R I O" E.N.C.I.-CEMENT Uit Oost-Indië 'ABONNEMENT; Per kwartaal ƒ3.25 (Beschikkingskosten ƒ0.15 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending6.— Bij dagelijksche zending »7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 fa cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2847 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1929 ADVERTElfTIËN: Van 1 tot 5 regels /L17VS Elke regel meer „0-22V4 Ingez. Mededeelingei. van 1—5 regels „2.30 Elke regel meer 0.15 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekendf 0-10 10e Jaargang Wie zich heden als kwartaalabonné opgeeft aan ons blad, ontvangt de tot 1 October a.s. verschijnende nummers gratis. Zich op te geven aan de Agenten of het Bureau van ons blad. ADMINISTRATIE, Dit nummer bestaat uit VIER bladen DE ALASTRIM*) Een onzer geneeskundige medewerkers •chrijft ons: Nu Dr. P. H. Kramer, eerste geneesheer aan het Gemeente Ziekenhuis Bergweg te Botterdam, in het laatste nummer van den „Geneeskundigen Gids" het stilzwijgen over het voorspel van het uitbreken der Alastrim heeft verbroken, heeft het geen zin meer, om al wat reeds lang in meer beperkten kring bekend was, aan de openbaarheid te onthouden. Te lang heeft men het publick over het verloop en de beteekenis dezer ziek te in het onzekere gelaten; te onschuldig heeft men in het begin de ziekte voorgesteld; te veel heeft men achter de. feiten aangc- loopen; te aarzelend en te weinig doeltref fend zijn de maatregelen geweest, die men genomen heeft ,toen er nog kans was het uitbreken te voorkomen; te lichtvaard:g heeft men over een ziekte geoordeeld, waar voor men te voren gewaarschuwd was, dan dat het niet zijn nut zou hebben, thans nu men nog onder den indruk is van wat zich om ons heen afspeelt, zich rekenschap te geven, hoe de zaken op het oogenblik staan, daaruit te noodige leering te trekken met het oog op de toekomst, en het publiek ook in te lichten omtrent den werkelijken stand van zaken. Iets, waarop het zeker recht heeft, daar zijn belang er mee gemoeid is cn in verband daarmee niet minder het belang van de volksgezondheid. Eerst dan iets over de voorgeschiedenis! Op 24 Juni 1929, werd Dr. Kramer bij een patiënt in Spangen in consult geroepen, ..daar .de behandelende dokter geeji gerust heid over de diagnose waterpokken of pok ken had. Dr. Kramer vond heel veel voor de diagnose pokken pleiten. De patiënt, een employé van het lichtschip „De Maas", zocht verband met een schepeling, dien hij ont moet had en die, eenige weken tevoren in Rotterdam teruggekeerd, op de terugreis uit Indië, een soortgelijke ziekte had gehad en wiens vrouw, na zijn thuiskomst evenzoo aan deze ziekte had geleden. Alle volwasse nen! Daar voor pokken dus gevreesd werd, werd de Geneeskundige Dienst gewaar schuwd. Door enkele andere medici werd daarna de patiënt bezocht en ook door den Inspecteur van het Staatstoezicht; de familie van den genoemden schepeling werd ook na gegaan en als slotconclusie werd aangeno men, dat het waterpokken waren. Toch voelde Dr. Kramer zich niet geheel overtuigd, want, toen in den avond van don 12en Juli de Geneeskundige Dienst hem (als waarnemend Directeur van het Bergwegzic- kenhuis) opbelde, met het verzoek een plaats te maken voor het kind van bovenbedoelden vader, weigerde hij het op te nemen, toen hij hoorde, dat het kind zeer ernstig ziek was, met een soortgelijk uitslag als de vader, mei de motiveering, dat hij in het ziekenhuis geen gelegenheid had om dit ziektegeval afdoende te isoleeren. Een uur later zou hij het kindje gaan zien met den behandelenden geneesheer, maar toen zij aan de woning kwamen, was het patiëntje juist opgenomen in het ziekenhuis Coolsingel, waar het den volgenden dag stierf. (Het kind was nooit gevaccineerd.) Het eerste, maar nu ernstige „pokken"- alarm bereikte hem in den avond van 27 Juli. Hem werd meegedeeld, dat in de on middellijke omgeving van de beruchte wo ning enkele volwassenen „de" ziekte hadden en tevens vernam hij, dat het bovenbedoeld' kind aanleiding had gegeven tot een endemie in het ziekenhuis Coolsingel. In den namiddag van den 29en Juli werd de ziekte officieel als „Alastrim" geëtiquet- teerd. Tot zoover het stuk van Dr. Kramer. Hier- bij kan opgemerkt worden, dat Dr. Kramer bij deze besprekingen niet was uitgenoodigd. Wat was nu Alastrim? Niemand der Rot- terdamsche medici had tevoren deze ziek1 gezien of er eenige ervaring van. In Enge land scheen deze ziekte veel voor te komen, maar men had den indruk, dat men ze niet als pokken beschouwde, maar-als een schuldige ziekte. Zóó zelfs, dat, naar dc geneeskundige medewerker van de Nw. Rott. Crt. mededeelde. men daar aan dc Alastrim de voorkeur gaf boven de gevaren, die aan de vaccinatie verbonden zijn. Men zag daarom van ieder ingrijpenden maat regel af. De patiënten bleven rustig thuis; ieder kon vrij in en uitgaan; men liet de ziekte feitelijk aan haar lot over. Gevaarlijke gerustheid! Nadat men zich eerst reeds ver gist had en daardoor een goede kans had verzuimd om uitbreiding der ziekte te voor komen, liet men thans ten tweede male een gelegenheid, om de ziekte te stuiten, voorbij gaan. Met Engeland werd geen contact ge zocht,. om nader op de hoogte te komen, welke maatregelen men daar tegen de Alastrim nam. Geruststellende berichten werden verbreid. Het publiek kreeg de twee de weck van Augustus den indruk, dat de Met het oog op het groote belang der volksgezondheid voor ons geheele land, ver- lecnen wij dit artikel plaats vóóraan in ons blad. gevallen niet toenamen. Ook ons blad liep er in, en sprak van tot staan komen dei- epidemie. In „Voeding en Hygiëne" ver scheen een artikel, vermoedelijk van den geneeskundigen medewerker der N.R.C., waarin min of meer een loopje werd geno men met degenen, die van lichte pokken wil den spreken en de zaak ernstiger opnamen. De schrijver sprak spottend van „een beetje koorts en een paar puistjes" en van e'en tragi-comedie. Toch voelde men zich niet geheel op z'n gemak, want al deden er zich nog haast geen sterfgevallen voor, men kon toch niet weten! Daarom werd op vaccinatie revaccinatie ten sterkste aangedrongen. Maar het groote publiek kon de zinsnede „zorg zonder bezorgd te zijn", zooals de genees kundige medewerker in de N.R.C. het uit drukte ,niet begrijpen en maakte zich niet druk. Tot half Augustus de verpletterende mare kwam, dat de ziekte zich tóch uit breidde. Toen werd 't publiek wakker en liet zich in grootcn getale vaccineeren. Ook het Ministe rie merkte eindelijk, dat er iets niet in orde was cn vaardigde eind Augustus een Ko- nklijk Besluit uit, dat Alastrim, een naam waaraan men zich krampachtig vasthield, tot de besmettelijke ziekten behoorde en als zoodanig aangegeven moest worden. Maar practische beteekenis had dit toch ook niet. Zelfs een briefje kwam niet op de deur. Van eenigen dwang tot isoleering was geen sprake. Ondertuaschen breidde de ziekte zich steeds meer uit. In Rotterdam had men bin- een maand ongeveer 200 gevallen, alle bij elkaar genomen. Spoedig deed de Alastrim haar intrede ook in andere plaat sen. Het bleek, dat de ziekte niet zulk een onschuldig karakter droeg, als men eerst gehoopt had. Er deden zich sterfgevallen voor. Inderdaad, de meeste gevallen verloo- pen gunstig, al is men dan minstens drie weken buiten z'n werk; het uiterlijk voor zoover tot nu toe tenminste te beoordeelen en hoewel enkele litteckens er intusschen verdacht pokdalig uitzien wordt niet pokdalig. Maar we geven Dr. Kramer weer hel woord: Eenige van onze buitenlandsche be zoekers, o.a. Dr. Shaw uit Londen en Prof. Leschke uit Berlijn, verzekerden, dat resp. de Engelschc maatregelen veel strenger wa- en dat de Duitschers zoo noodig ook met meer kracht dc bestrijding zouden aanvatten. Vast staat, vooral na de kruisbezoeken van Engclsche en Ncderlandsche collega's, (die nota bene pas eind Augustiis, begin Septem ber plaats vonden. Schr.) dat onze Rotter- damsche infectieziekte dezelfde is als de Engclsche Alastrim. De algemeene opvatting, dat dit een goedaardiger tweelingzuster-van de pokken is, heeft de Engelschen er onder- tusschen toe gebracht, om liever over „mild small-pox" te gaan spreken en de masker naam" te gaan verwaarloozen. Het zou naar mijn meening toe te juichen zijn, dat het Engelsche voorstel, om voortaan v riola major" cn „variola minor" (is: Alastrim) te spreken, werd doorgevoerd. Voor de laatste zouden dan ook pokken- maatregelen (desnoods in „gemitigeerden" vorm) kunnen worden genomen. Men hoopt daarbij natuurlijk, dat onze Nederlandsche „variola minor" aa goedaardig „virus fixe" te danken is niet op den een of anderen dag variola- major-eigenschappen voor den dag zullen komen, een mogelijkheid die van verschil lende zijden ten sterkste wordt ontkend. Ik ben daar voorloopig nog niet heelemaal ge rust op: twee sterfgevallen onder het beeld van „haemorrhagische pokken" x) en een aan tal ernstige ziektegevallen, die een vloeien- den overgang vormen naar de „variola ma jor", hebben diepen indruk op mij gemaakt. Te betreuren is het naar mijn meening nog steeds, dat in de laatste dagen van Juli te Rotterdam geen energieke poging is aan- gcioend, om de epidemie den kop in te druk ken. Ik geloof, dat deze poging groote kans van slagen zou hebben gehad. We hadden immers met een voor Nederland nieuwe ziekte te doen, het getal ziektegevallen was niet groot, en vrijwel uitsluitend gelocai seerd in één buurt en in één ziekenhuis. Nu is het sterftecijfer wel betrekkelijk laag, (voorloopig echter in Rotterdam veel minder laag dan in Engeland)2). Maar ook het ziektecijfer en de vele ziektedagen van vol wassenen hadden m.i. meer mee moeten tel len bij het gewichtige besluit, om nu maar lijdelijk toe te zien, dat deze nieuwe infectie ziekte zicli in Rotterdam per continuïtatern en per metastasem zou gaan verbreiden en vervolgens verder door Nederland. -Missehien wel voor zeer langen tijd verovert de Alastrim zich daarmee een plaatsje op dc lijst van de endemische infectieziekten. Ondertusschcn krijgt men op het oogenblik den indruk, dat de epidemie in Rotterdam zich niet belangrijk uitbreidt, maar „smeu lend" verder gaat. De uitgebreide vaccinatie zal hieraan krachtig hebben meegewerkt. Tegen dit wapen hoopt men dat de ziekte in Nederland zal doodioopen. Moge dit spoedig het geval zijn en moge mijn niet geheel opti mistische kijk op deze epidemie door den loop der feiten worden gelogenstraft! Ik zou er mij hartgrondig over verheugen."" Men ziet hoe hoop en verwachting schering en inslag zijn in de bestrijding der nieuwe z.g. zwarte pokken. 2) Terecht merkt de N.R.C in het avond blad van 13 September '29 op, dat hier toch een belangrijk verschil bestaat: in Nederland zijn onder de 10 (op 200) overledenen 8 kin deren, in Engeland onder de 53 in 192S (op 12000) overledenen ook S. De ernst is dus in Nederland veel grooter en veel grooter voor I kinderen. ziekte. Een voortvarenden indruk maakt dit niet. Men kan het gevoel niet van zich af zetten, dat de autoriteiten na eerst den toe stand verkeerd te hebben ingezien, thans met een gevoel van „laisser faire, laiser aller" geslagen zijn. Men mist een krachtigs leiding, die den toestand beheerscht en die zich het „gouverner c' est prévoir" heeft eigen gemaakt. Het is hoogst gevaarlijk, zoo niet onverantwoordelijk, zich in slaap te laten wiegen met den naam van Alastrim, die op zichzelf niets zegt cn zoo men twee mogelijk heden heeft, niet ernstig rekening te houden met de gevaarlijkste mogelijkheid en daar tegen niet in de eerste plaats zijn maatrege len te nemen. Zelfs de maatregelen, die Dr. Kramer voorstelt en alleszins redelijk zijn, kunnen binnen de geldig gemaakte wettelijke bepaling niet in vervulling gaan. Allereerst zou hij de gedwongen opneming in een barak mogelijk willen maken. De kwade ge volgen van de thuisverpleging zijn niet uil- gebleven. Hij meent, dat opneming regel moet zijn en dat alleen als uitzondering bij gunstige omstandigheden thuisverpleging toegestaan mag' worden, met toestemming en onder controle van den Geneeskundigen Dienst. Dan is een voortdurende en regelmatiger controle (eventueel met de macht tot isolee ring van de contacten, vooral van hen die in een besmet gezin blijven wonen) te zamen met controle op de wasch, e.d. noodzakelijk. (Waschvrouwen, die voor of in gewinnen met Alastrim-lijders waschten, kregen in hun ge zin ook Alastrim). Een stap in de goede richting die ook het publiek bevrediging zou geven, zou naar Dr. Kramer's mecning ook zeker het aanplakken van het wettelijk kenmerk (het zoogen. briefje op de deur )zijn. Thans kan iedereen in de besmette huizen, onbewust van eenig gevaar, in- en uitloopen. Schr. van dit arti kel zou hieraan nog als zijn wensch willen toevoegen, dat er aparte barakken buiten de bewoonde buurt voor Alastrim-lijders werden opgericht, met een eigen volledig van de andere ziekenhuizen afgescheiden geneeskun dige verpleging. Conclusie: Het zal in het belang der volks gezondheid noodzakelijk zijn, straks door een onpartijdige commissie te laten onder zoeken, of en welke fouten er gemaakt zijn cn welke maatregelen er genomen dienen te worden om een herhaling van wat thans geschied is, in de toekomst te voorkomen. Zoowel Rotterdam als Nederland moeten steeds cn ten allen tijde paraat zijn om een eventueele niet-endemische infectieziekte het hoofd té kunnen bieden. Ten slotte ondersteun ik hier den raad dien Dr. Kramer aan het eind van zijn artikeJ geeft: „enten, enten en nog eens ent^n". Maar tevens dient in dit verband nog eert waarschuwing herhaald te worden, in ver band met de postvaccinal encephalitis. „Bij het toepassen van de koepok-fnenting zal men in den tegenwoordigen tijd verstandig doen volle aandacht te schenken aan het jongste verleden van het in te enten kind en bij een juist genezen infectieziekte, die ten opzichte van de encephalitis beteekenis kan hebben (vooral kinkhoest en mazelen) tot uitstel te raden. Het eenige kind, dat in den jongsten tijd in Rotterdam aan post vaccinal encephalitis overleed, was helaas ingeënt, terwijl het aan kinkhoest leed." STATEN-GENERAAL VEREENIGDE VERGADERING TOT SLUITING DER ZITTING Hedenmiddag kwart voor drie kwamen in het gebouw der Tweede Kamer de beide Ka mers in Vereenigde Vergadering samen. De voorzitter van de Eerste Kamer, J. J. G. aron van Voorst tot Voorst, be kleedt den voorzittersstoel. voorzitter doet door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Konink lijk besluit van 4 September 1929 no. 13, waarbij de Minister van Staat, de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw wordt gemachtigd heden te 3 uur zich te be geven naar de vergadering van de Staten- Generaal, ton einde in de vereenigde verga dering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. De voorzitter benoemt dc leden dei- commissie, die den Minister in het gebouw zal ontvangen cn uitgeleide doen. De heer Ruys de Beerenbrouck, Minister van Staat, Minister van Binnen landsche Zaken en Landbouw, plaatst zich na door oe commissie te zijn binnengeleid, achter de Ministerstafel en houdt de slui tingsrede. De Minister wordt daarna door de commis sie uitgeleide gedaan. De voorzitter sluit, nadat de commis sie in de vergaderzaal is teruggekeerd, de vereenigde vergadering. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besl. is aan den heer I. de Bruyn te Spiez (Zwitserland), verlof verleend tot het aannemen van het officierskruis der Orde van het Britsche Rijk. DIRECTE BELASTINGEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot secretaris van den Raad van Beroep voor de directe belastingen te 's-Hertogenbosch A. A. J. M. van Meerwijk, candidaat-notaris te 's-Herto genbosch. DE HAVEN VAN TERNEUZEN Het vorig jaar heeft minister de Geer ter gelegenheid der interpellatie van dr. G. Kor- tenhorst in de Tweede Kamer over den nomïschcn toestand van Zeeuwsch-Vlaandc- ren o. m. meegedeeld, dat aan de water staatsambtenaren opdracht was gegeven plannen te ontwerpen voor uitbreiding der havenwerken te Ter Neuzen. Deze plannen zijn inmiddels gereed gekomen. Er wordt echter van de provincie en de gemeente bijdrage gevorderd voor de uitvoering van het eerste deel van het ontwerp, dat een zoozeer noodzakelijke uitbreiding van aan leg- on opslagplaats zal gevm. De bijdrag. voor dc gemeente is gesteld op f 200.000. Hoe wel dit voor deze gemeente, die nog steeds door de gevolgen van den oorlog, vooral haar havenbedrijf wordt getroffen, oen zwaar offer is, heeft de gemeenteraad zich met 10 tegen 3 stemmen bereid verklaard die bijdra ge, in termijnen, te verleenen, aangezien deze uitbreiding van de haven van groot be lang geacht moet worden. DE POSTVLUCHT NAAR INDIE TE KONSTANTINOPEL. Na gister om 5.45 uit Boedapest te zijn ver trokken is liet postvliegtuig der K. L. M. om 13.55 Amsterdamsche tijd te Konstantinopel aangekomen. ALASTRIM TE ALMELO. Nader vernemen wij van bevoegde zijde dat de twee verdachte gevallen waarvan wij in ons blad van Donderdag melding maak ten, werkelijk gevallen van alastrim zijn cn ook als zoodanig worden behandeld. Deze gevallen zijn geconstateerd bij een jongen van 15 en een meisje van 16 jaar uit het gezin van den heer YV., machinist bij de Ned. Spoorwegen alhiêr. De patiënten wor den verpleegd in een daartoe ingerichte ba rak aan het Kolkpad. TE DELFT. Gister werden te Dei ft weder elf gevallen van alastrim vastgesteld, het betreft hier bijna uitsluitend kinderen. Acht patiënten werden opgenomen in de barak van het gast huis. NIEUWE BURGEMEESTER DE HEER C. L. KIEHL GEÏNSTALLEERD ALS BURGEMEESTER VAN PUTTERSHQEX. Woensdag heeft de nieuwbenoemde burge meester van Puttershock. de heer C. L. Kiel. 1, als zoodanig zijn intrede gedaan. Het geheele dorp was voor deze gelegenheid in feesttooi gehuld en de van zonneschijn stralende dag is een ware feestdag gewor den, die nog lang in dc herinnering der Put- tershoekers zal voortleven. 's Morgens 10 uur werd dc. heer Kiehl met cchtgenootc en familie aan de grens der' ge meente bij Mijnsheercnland begroet door een commissie uit de ingezetenen bij monde van den voorzitter, den heer J. H. Virh ey. Een dochtertje van den loco-burgemccster bood bloemen aan en .daarna werd in open lan dauers naar het raadhuis gereden, waar de installatie in openbare raadszitting plaats had. Bij den ingang had Mej. H. O. Muller de kinderen der bewaarschool opgesteld, die een lied zongen en bloemen aanboden. Na de installatie werd weer in open lan dauers, nu ook met de leden van den ge meenteraad. een rondrit door het dorp ge maakt Bij terugkomst voor het raadhuis passeerde aldaar een allegorische optocht, bestaande uit 29 verschillende wagens en ruiterij. Hierna brachten de kinderen van de openbare en de beide bijzondere scholen een zanghulde en werden weer bloemen aange boden. Ook bij het wijk gebouw van het Groe ne Kruis waren door een der aldaar verblij vende patiënten bloemen aangeboden. De voormiddag werd besloten met een drukbezochte receptie ten raadhuize. Des middags waren verschillende kinder spelen georganiseerd en werden alle kinde ren vanwege den burgemeester getractecrd. Ook werd nog een gccostumeerd voethalspcl, cn een ringrijderij voor ruiters gehouden. Des avonds gaven de plaatselijke zang- en zi^kvereenigingon een C' ncert voor het raad huis hetwelk door den burgemeester in het raadhuis en door een groote menigte daar buiten werd aangehoord. Om half elf werd de schitterende dag besloten met een ev schitterend vuurwerk op het havenhoofd. INGEZONDEN MEDEDEELING. VERBOD VAN SAMENSCHOLING Te Maastricht ."s gister in verband met een staking bij de Zinkwit-Maatschappij het ver bod van samenscholing afgekondigd. N.V. Leidsche Schelpkalkhranderij HEERENWEG 25 LEIDEN TELEF. 1861 ALLEEN-VERKOOP voor LEIDEN en OMSTREKEN van de Afkomstig van de Eerste Nederl. Cement-Industrie te Maastricht HOOGSTE GARANTIE DONKER VAN KLEUR STEEDS VARENDE LADINGEN WAGON LEVERINGEN BINNEN 2 DAGEN NEDERL, VER, VAN JODEN-CHRISTENEN WOONHUIS VOOR JONGEMANNEN Te Eindhoven heeft dezer dagen een kleine plechtigheid plaats gehad, oogcnschijnlijk van geringe beteekenis, maar waar achter gedachten en perspectieven liggen, die een belangrijke ontwikkeling doen verwachten. Het Nederlandsch Jongelings-Vcrbond bouwde aldaar een Woonhuis voor Jonge mannen en droeg de exploitatie van dit huis op aan de Eindhovensche Organisatie Voor Jongemannen (E. O. V. J.). Dit is het tweede huis, dat door toedoen van het Nederlandsch Jongelings-Vcrbond in korten tijd is verrezen. Het eerste staat in Zuid-Limburg te Hocnsbrock. Het Nederlandsch Jongelings-Vcrbond heeft hiermede de eerste schreden gezet op den weg, dien het vervolgen zal. Is dit huis te Eindhoven opgezet voor jongelui, die op kantoren werken, reeds zijn aldaar ook in aanhnuw twee huizen voor jonge arbeiders, terwijl besprekingen aanhangig zijn over den bouw van huizen te Gelccn en op andere plaatsen. Ilet N. J. V. wil op deze wijze aan de nijpende vraag naar woongelegenheid voor ongehuwden voldoen. HET DOEL DER JONGE VEREENIGING ALGEM. VERGADERING OP 10 SEPT. A.S. De Nederlandsche Vereeniging van Joden- Christenen is een nog.jonge vereeniging. In October van het vorig jaar werd ze te Utrecht opgericht. vatori, waar door enkele! Joden-Christenen een getuigenis werd afgelegd van hun ge loof in den Heere Jezus ten aanhoorc van de aanwezige niet-Joden-Christenen. In den vorm van een gedrukte Kerstbood schap werd aan alle Joden in Nederland be richt, dat de vereeniging zich gevormd had en dat zij in Jezus van Nazareth gevonden had alle vervulling van de geestelijke nood druft van tiet Jodendom. Daarna is de aandacht der vereeniging ge vestigd op de belangrijke taak van den Jo den-Christen. Deze is n.l. een Jood in den bijbelsehen zin des woords. Hij is een God lover! Die bestemming had het volk eertijds. Daartoe had het zijn gaven ontvangen, daar toe waren hun de woorden Gods toehetrouwd Ook de Messias, het Woord Gods zelf, werd hun gegeven, welken zij wel verwierpen, maar die door de barmhartigheid Gods toch hun Koning en Verlosser blijft, in Wien zij kunnen geheiligd worden. Dien zij ook, als rlen grooten Juda, mogen loven, wanneer zij Hem erkennen en zich door Hem laten za ligen. Het Israël van het heden heeft dezelfde taak a^s het Israël van vroeger en dezelfde van het Israël der toekomst, dat geheel zalig zal worden. De verlevendiging van dit Joodsch besef is het allereerste doel van onze vereeniging. Er zijn zooveel Joden-Christenen, die helaas niet meer willen weten, dat zij uit Jacob zijn. Wanneer de Jood zijn br.stemming niet in het oog heeft, zal hij zich een belangrijke kans ontnemen om op te wassen in de ken nis en in de genade van onzen Hecre Jezus Christus. Een Joden-Christen, die tot zijn geestelijk doel geraakt, die in Jezus een echte Jood, een God-lover wordt zal zijn als een s'ad op een berg, hij ken niet verbnrpen zijn, die Jood zal zijn ris het zout, hij zal niet langer smakeloos blijven. De niet-Joden-Christen zal in deze vereeni ging vinden: een hulpmiddel voor de Joden- zending. Wie zal beter de Heiden-Christenen van de noodzakelijkheid der Joden-zending kunnen overtuigen, dan de Joden-Christen zelf? Verder kunnen wij de jonge gemeente leden van Joodschen bloode een bepaalden steun geven, omdat wij hun broeders cn zus ters zijn naar het vleesch. De Utrechtsche afderling der vereeniging hoopt Donderdag 19 September een open bare vergadering te beleggen in het gebouw voor Chr. Soc. Belangen, Kr. Nieuwe Gracht 59 te Utrecht, aanvangend te half acht. Zij. die met het wprk der vereeniging wensrhen kennis te maken, zullen dan gelegenheid daartoe hebben. Als «prekers zullen D.V. ontreden de hoe ren: Ph. Trost:anetzky, zendeling onder Is raël te Rotterdam (exegetisch onderwerp), J. H. Zalmann, arts te Soest (over het vrrteni- gingswerk) en Ds. J. Rottenberg, zendeling onder Israël te Rotterdam (ie's over Joden en Jodenzending). Alle belangstellende Joden-Christenen en all'1 andere belangstellenden zullen hartelijk welkom ziin. Zegeno de Heere God dit sa menzijn tot eer van Zijn grooten Naam. „Bij die gelegenheid heeft de nieuwe mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen Mr. Terpstra, die hier namens de Regeering als gastheer optrad, een novum ingevoerd, dat o.i. algemeene toejuiching ver dient. it nu toe was. het op deze bijeenkomsten de gewoonte, dat de minister of burgemees ter, die zijn internationale gasten ontving, deze. onmiddellijk verwelkomde in de Frnn- sche taal. Minister Terpstra heeft dit niet gedaan. Mij begon zijn rede in 't Nederlandsch. op die wijze zijn eerbied uitende voor onze taal, waarvoor hij als minister van Onderwijs, op de allereerste plaats beeft op te komen. En daarna begroette hij zijn gasten in het Franseh. Dit o.i. gelukkige voorbeeld vond onmiddellijk navolging, want toen daarna de voorzitter van het congres prof. van der Hoeven, de Regeering dankte voor de vrien delijke ontvangst, begon ook hij zijn rede in de Nederlandsche taal, om later in het Franseh voort te gaan. Dit alles lijkt ons een gelukkig en waardig precedent. Wij hebben reeds verschillende van deze internationale bijeenkomsten mee gemaakt en daar begaafde linguïsten rede voeringen hooren uitspreken, waarin zij van het Franseh in het Engelsch en van deze taal weer overgingen in het Duitsch, maar de Nederlandsche taal, hun eigen moeder taal, de taal van het land, dat de gasten ont ving, werd genegeerd. Dat met deze ingeroeste traditie minister Terpstra gebroken heeft siert hem en bestem pelt hem ook als een man van initiatief en durf. En wij zijn er zeker van, dat hij nie mand der aanwezigen met deze sti 11e hulde aan de Nederlandsche taal, gekrenkt heeft, ook al verstond men deze taal niet. Trou wens ook elders werd, wat bij ons de ge woonte was, nooit nagevolgd. Wij. hopen, nu de nieuwe minister van On derwijs het ijs gebroken heeft, onze Neder landsche taal, door de Nederlandsche auto riteiten op internationale congressen niet langer als Assehepoetster zal behandeld wor den, maar, dat 't voorbeeld gegeven een ge lukkig precedent zal worden voor een nieuwe en langdurige traditie." ONZE MINISTERS Zooals gemeld zijn de leden van het Inter nationaal Congres voor Oogheelkunde door de Regeering Woensdagavond in de Ridder zaal ontvangen. Naar aanleiding van de ontvangst merkt „de Residentiebode" o.m. het volgende op: P.P.P.H. EN N.V.V. BATAVIA, 13 September. (Aneta). De Javabode meldt, dat het Hoofdbestuur van P.P.P.H. bericht heeft ontvangen van Hadji Salem uit Nederland, dat deze de kwestie der relaties met het N.V.V. besproken heeft. Hadji Salem meldt, dat naar aanleiding van deze besprekingen P.P.P.H. een brief van Cupers kan tegemoet zien. waarin deze verklaart, dat het Verbond prijs stelt op relaties met de Inlandsche vakorganisatie. Het dezer dagen in Midden-Java te houden congres der P.P.P.H. zal deze aangelegen heid bespreken. WERELD-INGENIEURSCONGRES. SEMARANG, 13 September. (Aneiu). De Minister van Arbeid heeft Ir. Wouter Kool, die 28 dezer naar Japan vertrekt, ter bijwoning van het World Engeneering Con gres en de World Power Conference als vertegenwoordiger van het Kon. Instituut van Ingenieurs en van de Holl. Electr. Di recteuren, benoemd tot vertegenwoordiger van zijn departement op deze" bijeenkom sten. JAN PIETERSZOON COEN. ALAHAN PANDJANG, 13 Seo'err.ber. (Aneta). De groep Ned. Indië van he: Alg. Ned. Verbond heeft besloten een sch-Idor m Holland op te dragen een copie in <t.? ware grootte te maken van het bekende portret Ivan J. P. Coen, dat in het Wesl-Ft irsehe I Museum te Hoorn hnngt. welke copie als dan zal worden aangeboden aan liet Bata- viaasch Genootschap, ter plaatsing in het Museum. De Raad van Justitie te Batavia rechtsingang met last tot instructie zaak verleend tegen 21 studenten ai Technische Hoogeschool te Bandoen; leeftijd varieerend van 17 tot 51 jni-r, wonende te Bandoeng, die terecht staan terzake van vrijheidsberoovm, weldpleging op en mishandeling vat Bandoengschen redacteur van 'Ie Bode, die op een ontgrocningsfuif dar doengsche studenten op ergerlijke door de studenten is bejegend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1