Gemengd Nieuws. ECONOMIE EN FINANCIËN 2r, i Men meldt ons uit Utrecht: Donderdagav. ongeveer (3 uur heeft op de .Voorstraat voor het feestgebouw „De Plom- petoren" een ernstig motorongeluk plaats gevonden. De 64-jarige echtgcnootc van Prof. Spronck wonende te eZist, wilde den weg oversteken toen zij werd aangereden door een 19-jarig reiziger wonende alhier, die uit de richting .Witevrouvvenstraat kwam aanrijden. Mevrouw Spronck werd op den grond ge worpen en ernstig verwond. Zij bekwam een hoofdwonde, een slcutelbcenfractuur en vleesclnvonden nabij het bekken. Zij werd in het gebouw „De Plompetoren" binnenge dragen en nadat haar daar de eerste hulp verleend was, per ziekenauto van den Ge nees kundigen Dienst naar het Sint Anto- nius Gasthuis vervoerd cn daar ter verple ging opgenomen. Volgens ooggetuigen treft den motorrijder geen schuld. De oorzaak van het ongeval was, dat de aangeredene den rijweg dwars wilde oversteken, doch op den rijweg geko men, aarzelde en een paar passen terug deed. De motorrijder kon een aanrijding niet verhinderen. Tegen hem wordt echter toch proces-ver baal opgemaakt wegens het feit, dat hij niet in het bezit was van een geldig rijbewijs en van een wegenbelastingkaart. AUTOBUS AANGEREDEN. Verschillende meisjes gewond. Te Made is een autobus, waarin een 20- tal fabrieksmeisjes zaten, die naar Breda gingen, door een vrachtauto uit Breda aan gereden en ernstig beschadigd, evenals de vrachtauto. Onder de meisjes ontstond een paniek. Door het breken der ruiten werden zij allen min of meer erns'ig gewond. Een der meisjes bekwam een hersenschudding en ernstige snijwonden aan het hoofd. Ge- neesheeren en verpleegsters verbonden de meisjes, die daarna naar huis konden te- rugkeeren. HEIDEBRAND BIJ GARDEREN. Door onbekende oorzaak zijn nabij Gar deren ongeveer 25 H.A. heide verbrand. DOODELIJK AUTO-ONGEVAL. Men meldt ons uit Ilillegorsberg: Donderdagmiddag reed de Roomalen, uit R'dam, per~auto, op den Hoofdweg alhier, en passeerde een stilstaanden bakkerswagen Plotseling kwam een zes-jarig meisje, van achter den wagen om don weg over te ste ken. doch werd door do auto gegrepen. Bei de wielen gingen over het kind. Dr. Junge rius was weldra ter plaatse cn vervoerde het kind per auto naar het Ziekenhuis aan den Bergweg, De toestónd'van het kind was zorgwekkend, aangezien het een hersenbloe ding cn eenige inwendig" kneuzingen had bekomen. Vanmorgen te uiir is liet kind overleden. Blijkens poli. onderzoek heeft 3c .auto-bestuurder geen schuld. DE HAARL-EWSCHE VROEDSCHAP OPGESLOTEN. Er is een tijd geweest, dat de berichten over vergeten scholkindertjes niet van de lucht waren. Toen kwamen er vergeten veld wachters, vergeten arrestanten enz. Haar lem heeft de primeur gehad van een „ver geten" gemeenteraad. Woensdagmiddag had de Raad nog een uurtje geheim vergaderd. De pers was weg. want de vergadering zou niet meer worden heropend, de surveilleerende agenten waren weggegaan en ook de concierge was heen. Toen de raadsleden langs de Pandpooc. het Prinsenhof wilden.verlaten, bleek de/.e gesloten. Ook het kleine poortje aan de Zijl straat was dicht. Met den waarnemend bur gemeester aan het hoofd zocht de Vroed schap toen een uitweg langs de openbare leeszaal, maar ook hier stuitte men op zwaar gegrendelde deuren. De Haarlem sche vroedschap zat onbarmhartig tusschen de oude historische muren van het voor malig Predikheerenklooster gevangen. Goe de raad was duur. Juist dachten eenige raads leden er aan uit te breken, toen de bewaar der van den Prinsenhof ben kwam verlossen BRAND. Woensdagmiddag zijn het woonhuis en de schuur van den landbouwer A. v. d. Brink, te Kootwijkerbroek, gemeente Bar- neveld, totaal afgebrand. Vermoedelijke oorzaak: het spelen van kinderen met lu cifers. Het verbrande was laag verzekerd. TE WATER GEREDEN EN VERDRONKEN Woensdagavond omstreeks 11 uur is de 53-jarige arbeider J. Heerkcns, die van zijn werk per rijwiel huiswaarts reed, vermoe delijk door de duisternis misleid, in het Wilhelmina-kanaal gereden. Den anderen morgen is zijn lijk opgehaald. Hij was ge huwd en vader van drie kinderen. BINNENLANDSCHE LEENINGEN. Delft. De gemeenteraad besloot lot Het aangaan ■nor kasgeldleening tot ten hoogste f 1.000.000 gedurende het vierde kwartaal 1929 Coevorden. De gemeenteraad besloot bij de Nationale Bankvereeniging aan te gaan een leening, groot f 160.000 tegen een rente van 5 pet. en een koers van 100 1/8 pet Dc leening strekt gedeeltelijk ter converteering van een be staande lecning togen een rente van 6% pet. NEDERLANDSCH-INDISCHE LEENING. Uitgifte f 63.686.000 4% pet. obl. 96% pet. De Nederlandsche Handel-Mij., de -Ncder- landsch-Indische Handelsbank, de Nederl.- Indische Escompto-Mij., de Amsterdamsche Bank, de Bank-Associatic. Wertheim en Gompertz 1S34 en Crcdictverecniging 1853, N.V., de Banque de aPris et des Pays-aBs, de De Twcntsche Bank, do heeren Hope en C.o., do Incasso-Bank, de heeren Lippmann, Ro senthal en Co., R. Mees en Zonen en Pior- son cn Co., de Rotterdamsche Bankvereeni ging. de heeren Gebr. Teixoira de Mattos en Vermeer en Co., doelen mede, dat zij op 24 dezer de inschrijving openstellen op f G3.68G.000 -4% pet. obl. Ncderlandsch-Indifi 1929, deel uitmakend van een bedrag van f 69.020.000, waarvan reeds f 5.33-4.000 ter con versie van een gelijk bedrag aan schuldbe wijzen der Nedcrlandsch-Inrlische leening 1923 D is geplaatst, tegen den koers van 90% pet., storting 1 October, coupons 1 Maart, 1 September betaalbaar te Amsterdam, 's-Gra- venhage, Rotterdam en te Batavia. Aan houders van niet uitgelote, per 1 Oc tober 1929 aflosbaar gestelde obl. Ned -Ind. loening 1923 D wordt het recht toegekend hun obl. in te wisselen tegen schuldbewijzen der Ned.-Indische leening 1929. Van bet na uitoefening van bovengenoemd recht van inwisseling overblijvend gedeelte der leening zal een bedrag van ten hoogste 1 13 millioen tegen emissieprijs aan Ned.- Indischc Gouvernements- en Rijksinstellin gen gezamenlijk worden toegewezen. Op liet daarna overblijvende gedeelte der leening wordt oen vrije inschrijving opengpsleld. De leening heeft een looptijd van 23 jaar. Aflossing a pari op 1 Sept., te beginnen in 1930, tot een bedrag van minstens f 2.463,000 per jaar. Tot 1 Sept. 1034 is geen conversie of versterkte aflossing toegestaan. De leening wordt uitgegeven krachtens do Nod.-Indische leeningswet 1929 (St.bl. no. ,233). De opbrengst dient geheel ter aflossing der 6 pet. obl. 1923 D, ten bedrage van f 63 G35.000. De Minister van Financiën maakt bekend, dat de schat kist promessen, welke op 2 Oct. 1929 vervallen, kunnen worden gebezigd tot storting in Nederland op de Ned.-Indisché lecnine 1929. onder aftrek van een disconto van f 0.12% per f 1000. DE MARGARINE UNIE IN HONGARIJE. Controle over de Oiiefabriek Adolf Kohn cn Co. verworven. Naar uit Boedapest wordt gemeld, heeft di Margarine Unie de meerderheid der aandoe lan verworven van de Oiiefabriek Adolf Kohn en Co. te Gvoer. Deze meerderheid be hoorde tot dusverre aan de Wiener Bank- verein. De bedoelde fabriek heeft con kapitaal van 2.475.000 pengoe (1 pengoe is f 0.43%). Di installaties hebben een capaciteit van 1.200 quint, oliezaad per dag. DE HEEMAF. Tn de te Hengelo gehouden buitengewone alg. vergadering van aandeelhouders der Heemaf onder leiding van den lieer Joan Gel dermans te Oldenzaal. werd tot lid van den Raad van Commissarissen (vac.-ir. Iloyer) gekozen dc heer ir. J. A. Kal ff, oud-directeui generaal dor Ned. Spoorwegen. Tn de alg. vergadering van Mei 1928 werd aan Commissarissen machtiging verleend tot de uitgifte van f 500.000 preferente doelen, waarvoor de optie eindigde 31 Juli 1929. Van deze machtiging is geen gebruik gemaakt. Commissarissen stellen nu het bedrag te'vcrhoogen tot f 1.500.000 mot recht van optie tot 31 Dec. 1930. Dit voorstel werd aangenomen, 6 Sept. 9 Sept. September 1929 ,2.20 2.26 1930 2.46 FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Van 6 tot 13 September 1929. Op do Volkenbondsvergadering staan de economische vraagstukken thans midden in de belangstelling. Dat .is een heuglijk feit. Tc long roods hebben dc F.uropeesrhc lan den zich verzwakt door te doen alsof men -elkander niet noodig had en een ieder wel op eigen beenen kon staan zonder zich om den ander te bekommeren. Doch ten slotte is men gaan begrijpen, dat zulk een houding slechts tot het verval voert en de krachtige positie door een statenbond als de Verccnig- de Staten van Noord-Amerika ingenomen, heeft ook in ons werelddeel de leiders rijp gemaakt althans tot voorzichtige cn voorloo- pigc besprekingen te komen om ook in de oude wereld iets in deze richting te bereiken. Voor ons is daarbij de economische zijde van het grootste belang. Het is te hopen, dat de Volkenbond op dit terrein iets van tastbare waarde zal weten te bereiken, waarbij wij voornamelijk denken aan slooping der ver- derflijke tolmuren. Al zal het moeilijk zijn voor geheel Europa spoedig daartoe to geraken, zeer veel zou reeds bereikt zijn indien de gedachten van onzen vertegenwoordiger, den heer Colijn, weerklank vonden. Mij huldigt de zeer prac- tisclié opvatting, dat althans begonnen kan worden met regionale overeenkomsten, bijv. tusschen de voorname West-Europeésche landen. Ongetwijfeld is dit de juiste wijze om dc zaak aan te pakken en wanneer het den bekwamen voorstander van dit plan ge lukt iets tot stand te brengen in dezen geest, heeft hij internationaal dank verdiend. Het bereikte behoeft niet onmiddellijk van grooten omvang te zijn. Ongetwijfeld zal het gunstig resultaat tot verdere stappen voeren en daarmede de bloei van Europa vergroo- ten. Wij zijn blij voor ditmaal eens niet ver plicht te zijn met Margarine te beginnen, doch in dc eerste plaats de aandacht te mo gen vragen vonr den Suikerhoek, waar het in de afgeloopen week cn en al levendigheid was. Kolonel Tarafa, de Cubaansche suikermag- nnat, verklaarde j.l. Maandag, dat indien de prijzen niet zonden stijgen de uitvoer zou worden stopgezet, 'hetgèon onmiddellijk tot gevolg bad, dat de NVw-Yorksche baissiers .tot dekking overgingen en een prijsstijging Denzelfden dag kwam het bericht, dat de Visp 1G2.GOO ton vcor f 13.— had verkocht en verdere biedingen tegen deze noteering wei gerde. De verwachting werd daardoor ge wekt, dat betere vooruitzichten waren aan gebroken, welke verwachtingen nog niet be schaamd zijn. Integendeel! Dinsdag verkocht de Visp reeds uit oogst 1930 k i 14. Van oogst 1929, geschat op 2.680.000 tons, is nu ongeveer 2.450.000 tons geniaalst, zoo dat voor de voor eenige maanden nog geuite vrees voor opslag geen plaats meer is. Dat vergeleken met het vorig jaar een belang rijke positieverbetering is bëreikt blijkt wel als men bedenkt, dat een jaar geleden 200.000 ton waren opgeslagen en de eerste verkoo- pen ex-oogst 1920 eerst in October plaats vonden.. Naast Tarafa's houding wordt de zoo veel gunstiger stemming toegeschreven aan dc groote droogte in een groot deel van Europa, waardoor het suikergehalte der bieten on gunstig beïnvloed wordt -cn de bietsuiker- productie belangrijk onder de verwachting zal blijven. H. V. A.'s herkregen haar oude roem en monteerden belangrijk, evenals de meeste in- couranten. Ook de voornaamste andere cultures: ta bakken en rubbers floreerden. In beide soor ten werden niet onaanzienlijke koerswinsten behaald. Olie's verbaasden de beurs Donderdag door uit Amerika 5 punten honger af te ko men. Daar de noteering te New-York plaats vindt in dollars per 1/3 van f 100 nominaal betekende dat een stijging van circa 40 (5 X 3 X 2.5). Zulk een a vans dorst men ■cl niet geheel over te nemen, maar toch wam on er 20 punten bij. Daar Now-.York Vrijdag 2 lager was opende Amsterdam onder vrij groot aapbod op 433, doch kon op nieuwe vraag weer verbeteren tot zelfs 442, waardoor de middenkoers bijna gelijk was aan dien van den vorigen dag Parijs ver kocht sterk. De groote kooplust aan de overzijde van den oceaan wordt toegeschreven aan door Delerding te ondernemen reis naar Ame rika om opnieuw .te onderhandelen of, naar sommige optimisten beweren, om eigenlijk reeds tot stand gekomen overeenkomsten na der te regelen. Ook verluidde, dat de Stan dard Oil groote aanknopen in Olie had ver richt. waaraan beschouwingen over nieuwe samenwerking wen en vastgeknoopt. Exploraties waren wat minder gunstig ge- stem 1 door de medcdeeling der directie, dat het bedrijf eenigszins ingekrompen zal wor den. Een behoorlijke mntivcering van dozen maatregel werd niet gegeven. Een vos ver liest wel zijn haren maar niet zijn streken! Van d« Industriezon waren Philipscn vast met oen avnns van 14 Margarine ïlqio's liepen verder terug. De groote konper, waarvan wij de vorige week melning maakte en die toen voor eenige mil liocncn kocht, was' afwezig en ook Londen hield zich afzijdig, waardoor de stimuleeren de invloeden van voorheen ontbraken, flauwe tendens heeft tot gevolg, dat mei zich ook weldra eens bezinnen gaat over de innerlijke waarde der certificaten. Wel ii waar heeft het bedrijf zich geweldig uitge* breid en een machtige positie verkregei maar over de resultaten zelf is ten slotte li het laatste jaar niets meer gepubliceerd waar het jongste dividend 10 bedroeg m< ten Je fusies wel reusachtige gevolgen ge had hebben om een koers van 600 niet spoedig dan toch in de toekomst te w< tigen. En men herinnert zich met eenige zorgdheid, dat de aandeelen Jurgens op 01 gevcer 100 werden omgewisseld in f 1!" Margarine Unie en rekening houdende mi de geknipte claims nu dus 1100 noteerei Deze overwegingen, gevoegd bij de grool| belangstelling 'elders, trokken de aandacl an de Unie's af, onder welke omstandighi den het koersverlies nog niet groot was. Van Bcrkels waren weer sterk aangebodi zonder dat iets naders met eenige zekerhei bekend is, al doen tal van onaangename nichten de ronde. Ook Kunstzijdewaarden reageerden verdd in benedenwaurtsche richting. Enka's staal nu ruim 100 onder de koers die gold loej de A. K. U. creatie werd bekend gemaakt! Aniems en Indische gassen wat lager, j Küchenmeister fondsen eenige percenta hooger.-Ook nu werd weder een proces gt onnen, doch de met de Amerikanen 0) nieuw geopende onderhandelingen brachtq nog geen resultaat, maar moesten wedej naar men zegt tijdelijk, beëindigd worden. Ilollandsche Banken ontmoetten eenige b» langsteP'ng op grond van het dividend 6 Voor de Amerikanen was weinig interes 6 Sept.. 13 Se| G% Ncderl. 1922 AB f 10(10 10315/io 103% 4%,% Nederl. 1917 f 1000 99% 00% 4%% Indië 1926 f 1000 977/io 06% 5% Amsterdam 1925 101% 101 5Den Haag 1925 101% 99 5% Rotterdam 1925 101% 102 4%% Nat. Hypotheekbank 97% Van Berkel A. 286% 275 Margarine Unie Cert. 630% 614% Calvé Cert. 268 Enks 280 273 Maekuhee 106 107 Philips Gem. B.A. 922% 936 Koloniale Bank A. 235% Nod. Handel-Mij. C. 172» 177 Bcth. Steel Cert. 130% 129*4 Koninklijke Olio A. 410% 437% Breton 234 250 Ned. Scheepvaart Unie A. 206% 207% Cultuur-Vorstenlanden 154 165% II. V. A. 647 ';v% Deli Mij. 3S4 397% Deli Batavia Tabak A 408% 420% Sonembnh 443% 449 1 Amsterdam Rubber 258% -raJ Ford Nederland 375 376% TC. Areoustiek A. 161% 106% TC. Ultranhoon A. 178% m(\ An'ëm-Nati B-Jzit 1 494% 481% 'nd. Gas. Nat. Bez 293 291 EEN INTERESSANTE OPNAME van den bouw van een electriscbe locomotief in de werkplaatsen van de Canadian National Railway in Kingston (Ontario). De machine zelf, welke in Schotland gebouwd is weegt ongeveer 22.000 kilo. DE GROOTE ENGELSCHE LEGER-MANOEUVRES IN VOLLEN GANG. De machinegeweren tijdens den „schijnoorlog" in de laagvlakte van Salisbury. ZWITSERSCHE MEISKES IN GENEVE aan den arbeid. Een typisch straattooneeltje in Genève. Ondanks het stadsgewoel borduren de meisjes rustig voort. DE DIJITSCHE RIJKSSPOÖRWEGEN hebben kort geleden een spoorwagen In dienst gesteld, welke als leslokaal voor het personeel Is ingericht. Deze wagen bevat allo instrumenten, welke noodig zijn' voor de vellgheld van het verkeer. Zoodoende ontvangt het personeel praktisch onderricht, zonder veel tijd te verliezen. OROOTE OPTISCHE TENTOONSTELLINO TE LONDEN. Een van de nieuwste vindingen Is een apparaat om het scheel zien te genezen, en de noodzakelijkheid van een operatie te voorkomen. DE P.H.A.E.Z. is Donderdagmorgen 6 uur 30 van Schiphol naar Indlë vertrokken. Velen kwamen van de vliegers afscheid nemen. Een foto genomen eenige oogen- blikken voor den start.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 12