PETER EN Z'N ZUSJE VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1929 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND. DE VOLKENBONDS VERGADERING In de derde commissie was de stemming over het algemeen gunstig voor het Finsche denk beeld van financieelen bestand Om slacht offers van eer. aanval, belichaamd in een ontwerp-conventie van het financieel Volken- bcndscomité. Alleen de minister van buiten]andsche zaken van Denemarken, Munch, wierp eenige era- ftige bezwaren op. Lord Robert Cecil, die een enthousiaste rede tot verdediging van het plan hield, merkte op, dat de bepaling, dat de volkenbondsraad een stemmig moet zijn om een leening nan den bedreigden Stoat toe te staan, toch wel waar borg genoeg is, dat een dergelijk plannetje nrn de wapenfabrikanten niet gelukken zal. Behalve Cecil heeft Ook de gedelegeerde van Portugal het plan warm verdedigd. In het algemeen is de "beraadslaging gun stig voor het plan Verloopen. Mên hoopt, dat deze Volkenbondsvergadering de conventie definitief zal aannemen en ter onderteekening zal openstellen. De bestrijding van den vrouwenhandel. De vy'fde commissie, die voor sociale kwesties, besprak da bestrijding van den vrouwenhandel, waarbij men algemeen zijn instemming uitsprak met het besluit der vol kenbondscommissie om de enquête naar het bestaan van vrouwenhandel in de moderne vormen uit te bieiden tot het Verre Oosten. Een Amerikaarsche vereeniging heeft zich bereid verklaard de kosten daarvan te dekken. De heer Raden Djajadiningrat nam aan de beraadslagingen deel en verklaarde, dat in Nederl.-Indic groote belangstelling voor de bestrijding van den vrouwenhandel bestaat. Sir.ds 1915 is ósar reeds een bureau opge richt, dat de vrouwenhandel energiek be strijdt. Met verwondering had men daarom in Nederlandsch lndië uit de Nederlandsche pers vernomen, dat in April van dit jaar een lid der Volkenbon ciscommissie de beschuldiging zou hebben uitgesproken, dat Java als een meisjesmarkt te beschouwen is. Djajadiningrat hoopte, dat de definitieve notulen zouden aantoonen, clat deze beschul diging niet wordt in stond gehouden. Verder verklaarde hij nog geen officiëele mededeeling te kunnen doen of de enquête commissie naar het Verre Oosten ook in Ne derlandsch lndië welkom zal zijn, doch hij twijfelde er niet aan, dat het antwoord der Nederlandsch-Indische regeering gunstig zal zijn, daar wij natuurlijk veronderstellen, dat de commissie zal samenwerken met 't reeds bestaande bureau en haar enquête omzichtig cal houden, zich daarbij bewust blijvend van het verschil in psychologie tusschen de Ooster- fche en de Europeesche volken. RUSLAND EN CHINA OPNIEUW GEVECHTEN. Een officieel bericht uit Moekden meldt, dat de vijandelijkheden te Progranitsjvaje her vat zijn en dat de Russen werden terugge- wo pen. DE VLOOTBEPERKING TOENADERING DER STANDPUNTEN VAN ENGELAND EN AMERIKA. Naar te Londen verluidt, is de margo, welke d»i standpunten van Engeland en da Veree nigde Staten in zake de vlootkwestie c-cheidt, zoo klein geworden, dat een overoï.ikomst ovi-r de vlootbeperking waarschijnlijk is. Mac Donald zal den 28sten dezer maand naar de Vereenigde Staten vertrekken Uit New York wordt gemeld, dat de jongste E;a:"lsche voorsteliep inhouden, dat Engeland 50 kruisers met totaal 340,000 ton mag heb ben, met inbegrip van 15 schepen van 10,000 ton. De Vereenigde Staten zouden gomachtig zijn om 18 kruisers van 10,000 ton to hebben en zouden dan de groote ongelijkheid door den bouw van kleine kruisers aanvullen. Men verwacht, dat nieuwe voorstellen zc»r binnenkort naar Londen zullen gezonden worden. Dawes heeft gisteravond Mac Donald weer bezocht, men veronderstelt om het antwoord zijner regeering op Engeland's jongste voor st Jl en over te brengen. DE ONLUSTEN !N PALESTINA i' CONCENTRATIE VAN DE TROEPEN. Fet jongste communiqué meldt, dat ce ver betering van de openbare veiligheid net mo gelijk hoeft gemaakt de troepen tè blijven concentreer en, zcodat militaire troepenmach ten voor den dienst te Jaffa en Haifa Ltsc1,,*r- banr komen. De ontscheepte troepen kunnen aan boor" terugkeeren, maar de kruisers bljjven in d» haven, tot de toestond het vertrek toe'aat. De troepenmachten in de overige de-'cn van het land zijn voldoende om snel nieuwe pogin gen tot het scheppen van onlusten te onder drukken. mussolini legt zeven porte feuilles neer. Hij behoudt er slechts één. Mussolini heeft zeven van zijn oclit minis ter poitefeuilles neergelegd en alleen oic van biuwnlandsche zaken behouden. L: zijn voor de, andere departementen by Kcrbiklijk Besluit ministers aangew*.v.cn. Diro Grandl wordt minister van buitenland se! it zaken, Zoodat aan de geruchten, dat deze ambassadeur te New York zou worden, een eir.de wordt gemaakt. Ac.erbo, die de eerste ondersecretaris van Mussolini was, toen deze aan hot bewinn kwu», komt in het minister.© terug als min ster van nationale economie. LVbono, die eerst directeur-generaal van politie en daarna gouverneur van Tripolis >s geweest, wordt minister van koloniën. De bekende vliegofficier Ealto is benoemd tot minister van luchtvaart. bescherming van het graan in frankrijk. De ministerraad heeft besloten tot het scheppen van wetgevende maatregelen ter be- scherming van het graan, met nam» tot de inftoiling van een graanbureau, dat ten doei hc-»ft eventueele crises te vermijden. De minister van landbouw zal den regio nalen landbouwcrediethanken last geven pro ductieve credicten ter beschikking tu stellen van kleine boeren, die hun oogsten wenschen te financieren. Tc Kamers zullen op 22 October weer bij- eenkómen ter behandeling van 't Young-plnn en van de begrooting. Uit Brussel wordt aan de „Msb." gemeld: De taalcommissie van de socialistische partij heeft een nieuwe vergadering gehou den, waarin de volgende wenschen werden uitgesproken: „Een reeks formulen, geldende als sugges ties uit te brengen ibij den algemeenen socia- listischen partijraad, huldigen de eentalig heid van de twee taalgebieden: het Neder landsch in Vlaanderen, het Fransch in Wallonië. De taalgrens dient te worden afgebakend mits raadpleging, over het regiem dat zij verki<aen Vlaamsch of Fransch, van de taalgrensgemeenten waar de Vlamingen en Walen naast elkaar wonen. Aan dit referendum eouden deelnemen de kiezers ingeschreven op de gemeentelijke lijsten en bijgovolg de vrouwen zoowel als de mannen. Hiermede dient dan een nieuwe indeeling van do provinciën gepaard te gaan, zooda nig, dat geen Waalsche gemeenten tot Vlaamsche provinciën en omgekeerd zouden blijven behooren. Alle scholen, ook die afhangende van an dere departementen, dienen vereenigd' te worden onder een enkel bestuur: dat van kunsten en wetenschappen. Eenmaal het onderwijs aldus gecentrali seerd, diende het ministerie van kunsten en wetenschappen gesplitst in twee afdeelin- gen met een Vlaamsch en een Fransch on diersecretariaat van Staat". Een nieuwe vergadering zal worden ge houden einde September. Alsdan zal men onderzoeken welk lichaam met de toepas sing van het voorgestelde regiem dient belast, hoe de wet dient toegepast en welke initia tieven verder op taalgebied kunnen worden genomen. In het Oostelijk Amerikaansche kustge- bergte is een bergketen ter herinnering aan het passeeren van het luchtschip Graf Zep pelin gedoopt onet den naam Eckener-pas. Uit een legervliegtuig wierp men een val scherm, waaraan de Duitscne en de Engel- sche vlag waren bevestigd, naar beneden. BRAND IN EEN VLIEGTUIGENFABRIEK. 22 vliegtuigen vernield, ïn Posen is brand uitgebroken in een groote vliegtuigfabriek. Alle beschikbare brandspuiten namen aan het blusschingswerk deel. Er moeten 22 vliegtuigen zijn v» rnield, en/oo kostbare plannen en machines. De schade wordt op 5 millioen zloty geraamd. De orzask is nog onbekend. HET OPLEIDINGSSCHIP KOBENHAVN. Als verloren beschouwd. Men heeft het verder onderzoek opgegeven naar het sinds begin Maart in den Zuid- Atlanlischen Oceaan vermiste 5000 ton groo te stalen zeilschip Kobenhavn, dat met 60 i, waarvan 45 leerlingen die voor de zee vaart werden opgeleid, op 14 September '28, dus een jaar geleden, uit Kopenhagen is ver trokken en na Buenos Aires te hebben aan gedaan naar Melbourne op weg was en het laatst op 21 December is gepraaid. Men neemt aan, dat het in een tornado is geble ven. We lezen in „Vlaanderen": S „De directie van don Kon. Muntschouw burg te Brussel heeft besloten, ter gelegen heid van de honderdste verjaring der Belgi sche revolutie, de oude opera in vijf bedrij ven Auber „La Muette de Portici" in 1930 weer op het programma te brengen. Deze oper(a was hot, die. naar men weet, in den nacht van 25 op 26 Augustus 1830, te Brussel, tot wanordelijkheden aanleiding gaf. Tijdens de voorstelling was herhaaldelijk geroepen: „A bas le roi! Vive la France!" (Weg met den koning! leve Frankrijkl) en na afloop schoolde de menigte samen om vervolgens, onder het geroep van „Weg met van Maanen!" de stad in t® trekken, de ra men van de redactiebureaus van „Le Natio nal" in te beuken en de ambtswoning van den Minister van Justitie Van Maanen in brand te steken. Hadden wij geen gelijk, toen wij sedert vele maanden voorspelden, dat de Belgische feesten van 1930 hoofdzakelijk een anti-Ne- derlandsch karakter zouden hebben, mede om de Vlamingen tegen hun Noordneder- landsche volksgenooten op te hitsen? 1930 is trouwens niet de herdenking van de Belgische „onafhankelijkheid" dit zou dan 1931 moeten zijn maar van dc Bclgi sche muiterij tegen Nederland in 1830." DE BOMAANSLAGEN IN DUITSCHLAND. Huiszoekingen. De politie heeft op nationalistische redactie kantoren in Itzehoe en Altona huiszoeking gedaan. Verder hebben nieuwe arrestaties plaats gehad en er moeten nog meel* te wach ten zyn. De gearresteerden houden voi, dat zij niets met de aanslagen te maken hebben. Ook de leider van het Ehrhardtbureau Dr. Piass is gearresteerd. Hij overhandigde bij zijn aanmelding op het politiebureau te Berlyn een schrijven van kapitein Ehrhardt, waarin deze verklaart, dat hij en zijn aanhangers niets uitstaande hebben met de bomaanslagen en ontkent ook het bestaan van een organi satie, welke het bedrijven van terroristische daden ten doel heeft. Dr. Plass is echter na zijn verhoor in hech tenis gehouden, omdat in zijn woning scherpe munitie en eer. handgranaat zyn gevonden. Kerknieuws. Op de Germania-werf van Fx*. Krupp te Kiel is gisterenmiddag een der groote hallen die langs de haven liggen, in de asch gelegd Duizenden waren getuige van het grootschu schouwspel. Gelukkig was er geen schip in do nabijheid in reparatie. Voor de brandweer was de toestond af en toe gevaarlijk in verband met de aanwezigheid van een opslagplaats van carbid op het terrein, die ontzien moest •orden bij de blussching. Twaalf Dieselmoto- _»n in de gedeeltelijk ingestorte loods zijn zwaar beschadigd. Oorzaak: kortsluiting of zelfontbranding. Gemengd Nieuws. DOOR DE STOOMZAAG GEGREPEN. De wagenmaker B. te Frmelo had het onge luk bij het zagen van hout zich een zyntr vingers letterlijk af te zagen. Ilij moest oi.middellijk naar Amersfoort verveeld wor den cm het üd verder te laten amputeerer. VERDRONKEN. NED. HERV. KERK Aangenomen: Naar Poortvliet, O. J. van Rootselaar te Blauwkapel. GEREF. KERKEN oepen: Te Harkema-Opeinde, cand. L. Tiesinga te Appelsoha. Aangenomen: Naar Ten Post, cand. J. Boer te Groningen. Bedankt: Voor Putterehoek, G. van Hei ningen te Ter Aar. Voor Vries en Mussel, cand. J. Boer to Groningen. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST. Het Provinciaal Kerkbestuur van Fries land heeft tot de Evangeliebedlening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten don heer Jol» Gerritsen Jr., candldaat aan de Rijksum versiteit te Utrecht, wonende te Rotterdam, West-Kruiskade 41. Ds. H. C. VAN DEN BRINK. Naar wij vernemen, heeft Ds. II. C. van don Brink, predikant der Geref. Kerk in Hersteld Verband te Leiden, op medisch in verband met gezondheidsredenen zijner vrouw, zich metterwoon te Hilvor gevestigd. Echter houdt hij van des Vrijdags tot des Dinsdags steeds verblijf te Leiden, Rijnsburgenveg 185. HERDENKING VAN DÉ AF8CHEIDING. Den hoogleeraren der Tlxeol. School te Apeldoorn met don secretaris-curator Ds. J. W. Geels is door het Curatorium van ge noemde inrichting opdracht gegeven in stu die te nemen de vraag van de Part. Synode van het Noorden der Chr. Geref. Kerk. om in 1934 een Gedenkboek van de Afscheiding (1834) uit te geven. STOCKHOLM-BE WEGING. Te Rotterdam zal vanwege het Rotter- damsch Comité tot bevordering der Stock- holm-beweging op Woensdagavond 13 Sep tember a.s. in de Zuiderkerk, Ged. Glasha ren, een openbare samenkomst gehouden worden, waarin als sprekers zullen optre den: Ds. J. J. Stam, Ned. Herv. predikant te Rotterdam: Dr. J. A. Rust, Evang.-Luth. pre dikant te Utrecht, president van het Ned. Stockholm-Comitó; en Dr. H. W. van der Vaart Smit, Geref. predikant te Zuid-lieijex- land. Het kerkkoor der Duisch-Evang. Ge meente te Rotterdam (dir. C. J. Nogarede) zal eenige liederen zingon. EVANGELIST-MAGNETISEUR. Ds. J. C. H. Scholten, predikant bij de Ned. Hervormde Gemeente te Rotterdam, die bepaaldelijk werkzaam ls in de Evaaige- lisatio „Het Vischnet" cn in de Ziekenhui zen aldaar, verricht den laa'tsten tijd vela werkzaamheden als magnetiseur. Hij (brengt dit niet in verband' tenet den godsdienst en wenseht zich niet als een-gods dienstig wonderdoener beschouwd te zien. Maar hij is overtuigd een groote suggestie ve kracht te bezitten en langs den weg van magnetisme vele kranken ook naar het lichaam tot heil te kunnen aijn. Reeds in zijn studententijd hield hij zich met mag- netiseeren bezig cn in den loop der jaren heeft hij menigeen ermee geholpen. Don laatsten tijd is hij daar meer inten sief mee bezig. Zoo krijgt hij op zijn spreelc- uur aan den Zuidblaak patiënten niet een soort neusasthma, die hij met z.g. magne tische passen behandelt, cn dan „de pijn" naar den nek strijkt. Een juffrouw met een geweldig opgezette buik komt na zijn be handeling belangrijk geslonken en mót min der bezwaren van het spreekuur thuis. Een moeder behandelt hij voor pijn in den rug en haar kind ivoor lievige asthmatischo aan vallen. Een echtpaar verschijnt er als ze nuwpatiënten. Eon dame van „Het Visch net" cureerde hij door zijn „uitstraling" voor een stijven aim En zoo gaat het voort. Tot dusver kreeg hij reeds een 80-tal patiënten per week op zijn spreekuur. Ds. Scholten is voornemens binnenkort x>r de Leidsche en Utrech'tsche studenten eenige demonstraties te geven. Zijn spreekuren voor gèestelijke en maat schappelijke belangen blijft hij aanhouden. Wegens den enormen toeloop van menschen die met allerlei kwalen behept zijn en om dat hij niet voldoende medisch onderlegd is, zal hij, naar we in een aankondiging van zijn hand lezen, de behandeling der patiën ten voortzetten, A^nneer hij een geneesheer gevonden heeft, ^der wiens leiding hij met zijn genoemd magnetisme verder zal ken. KERK EN BOKSSPORT. De „Church Times" bericht, dat Scott, Engelsche zwaargewichtbokser, die in de Vereenigde Staten vertoeft, daar in de Bap- tistenkerk te Tomkins' Covo aan de Hudson ongeveer 35 mijlen van New-York, maal per weck in dienst van het kerk bestuur tegen een entree van een shilling per persoon publieke voorstellingen geeft. De ontvangsten komen aan de kerk ten goede na aftrek van Scott's honorarium. Niet zoo lang geleden hebben we gehoord, dat er in Kerkernadsvergaderingen dat is dus in besloten kring! 7- wel eens ge bokst wordt, zulks in overdrachtelijken zin. Maar dat een publieke bokspartij als at tractie moge dienen om het „Kerkelijk le ven'^!) op de been te houden, was, ver we weten, nog een nieuwigheid. Is die Baptistenkerk aan de Hudson nog wel een Kerk? WERELDBOND VAN KERKEN. Het voortzettingscomité van Stockholm heeft Maandag zijn zittingen te Eisenbach ge sloten; de volgende vergadering zal worden gehouden in Augustus 1930. Zoowel aan den Volkenbond als aan het Bureau International du Trevail werd een schrijven van sympathie gericht. De geheele conferentie bracht een be zoek aan de plaatsen in Eisenbach, Erfurt, Wartburg en omgeving, die door het leven van Luther groote bekendheid verkregen heb ben. De aartsbisschop dr. SÖderblom^ was door ongesteldheid verhinderd aanwezig te zijn. De conferentie werd bijgewoond doer twee Nederlanders: dr. Slotemaker de Bruine Den Haag en dr. Visser 't Hooft, secre taris van het internationale jeugd^rk te Ge- uève. DROOGLEGGING EN KERSTICHTING. Hoe er vroeger een Ned. Herv. Gemeente ..i oen drooggelegd gebied word gesticht het onderwerp is actueel in den tijd van de drooglegging der Zuiderzee kan men le zen in het volgende „kort relaas van den voorbereidenden arbeid voor de stichting van Ned. Herv. Kerken in de Haarlemmer meer" in het „Orgaan van do Vereen, van Herv. Kerkvoogdijen": Er was oen commissio gevormd tot bevor dering van do godsdienstige belangen der Protest, bewoners van den Haarlemmer- meerpolder, die 22 October 1855 haar eerste vergadering gehouden heeft. Deze commissie heeft bestaan uit drie Amsterdamscho, drie Haarlemsche predikanten on den predikant van Heemstodo, Ds. Gowin. Ds. Gewin is de ziel van do commissie geweest. De commissie hooft van de leden van het koninklijk Huis en van de eigonaren van gronden in den polder giften ontvangen. Van meot af ia de Haarlemmermeer com missie In contact geweest mot het Prov. Kerkbestuur en het Prov. College van Toe zicht Beide colleges hebbon do collecten aanbevolen en de verzoekschriften aan dc Regeering en Ged. Staten gesteund. Do commissie heeft de kerk en de pastorie te Hoofddorp gebouwd en alle eigendommen aan de nieuwe gemeente overgedragen. In naam zijn toen de kerkvoogden begonnen voor een tweede kerk te zorgen, maar in werkelijkheid heeft de commissie liet gedaan. Het Prov. Kerkbestuur heeft weer geholpen en er is in de Gemeenten van Noord-Holland een tweede collecte gehouden. De Gemeente is, nadat de tweede kerk en pastorie gebouwd was, in twee Gemeenten gosplitst, mot welke splitsing de Rogcering zich meer bemoeid heeft dan nu het geval zou zijn. Het Prov. Kerkbestuur hoeft zich beijverd voor do beide predikantsplaatson Rijkstractementon te krijgen. De commissie ie 22 October 1863 ontbon den, en haar archief (w.o. alle quitanties cn stukken van Regeoring, Syn. Comissie, Ged. Staten enz.) aan het Prov. Kerkbestuur over gedragen, welk archief in de N. Z. kapel te Amsterdam wordt bewaard. PROTESTANTSCHE KERK IN DEN CONGO Te Elizobethville in den Belgischen Congo is, naar het maandblad „Zuid-Afrika" me dedeelt, onlangs de eerste Protestantsche Nederlandsche kerk ingewijd door den plaatselijken leeraar Ds. Retief, onder wiens leiding het gebouw is ingericht. Menig maal heeft hij zelf den troffel tor hand ge nomen. Hij hoeft persoonlijk de preekstoel vervaardigd. Het gebouw heeft ongeveer 775 pond sterling gekost, en de opbrengst an de op dien dag gehouden bazaar was boven verwachting goed, waardoor de ge heele schuld op het gebouw gedekt is. Onder de aanwezigen waren 25 personen, opgekomen van het 96 mijlen verwijderde Panda. Bij de inwijding was mede aanwe zig Ds. de Wet van Lusaka. GODSDIENSTONDERWIJS. Tot godsdienstonderwijzer bij de Ned. Herv. Evangelisatie te Oudshoorn (gent Alphen a. d. Rijn) is benoemd de heer NV. ui Leeuwen te Schoonrewoerd. EVANGELISATIE. Te Hilversum zal het Herv. Evangeli satiegebouw in de Alb. Perkstraat worden vergroot. Voor het godsdienstonderwijs is een overeenkomst getroffen met Ds. A. C. Diederiks, predikant der Ned. Herv. Ge meente aldaar. Een regeling om geen sa menkomsten te houden, als Ds. Diederiks in de Herv. kerk pi'eekt, is nog niet vastgesteld. ZONDAGSSCHOOLONDERWIJS. De heer J. W. de Lang te Den Hang mag Zondag 15 September a.s. herdenken, dat hij 50 jaar geleden verbonden werd aan liet Zondagsschoolonderwijs te Gameren (G.). Gedurende 36 jaren aaneen mocht hij Den Haag en Rijswijk gezegend werk richten, welke Evangelisatiearbeid hij nog hoopt te mogen voortzetten. LAGER ONDERWIJS. HOOI l'BENOEMINGEN. ONDERW'IJZERSBENOEMINGEN. lordwijk aan Zee (Herv. School), N. A de Bruyn, tijdelijk te Vlaardingen. Ni eu w-Lekkerland (Dorp), P. J. van Horssen Jr. te Dordrecht. Hi 11e gom (Julianaschool, hoofd W. Kijne) F. J. Ringnalda te Abbega (Fr.». Als ond. met hoofdakte. NIEUWE CHR. SCHOLEN. Te De Tieke (onder Nijega, in de Fric- CHR. LANDBOUWSCHOOL TE EDE. De Gemeenteraad van Hardenberg heeft bo- sloten over te gaan tot den bouw van een Landbouwhuishoudschool. Een en ander is opgedragen ter uitvoering aan het Bestuur van den Chr. Boeren- en Tuindërsbond. Weerbericht. Barometerstand. Hoogste stand 767.9 te Stockholm. Laagste stand 743.5 ciiting te Vostmanör. liet Koninklijk Mcïeorc- logisch instituut 'e De Bill: Zwakke tot matige lator wellicht toene mende W. tot Z. wind. Aanvankelijk afne mende bewolking. Later half of zwaar be wolkt weinig of geen regen, koeler des nachts. Later overdag iets zachter. FIETSERS 1.ICHT OP: Van 14—15 Sept. van 7.46 nam. tot 6.02 vra, ZENDING, ndingsweek. Men shryft ons: Samenwerkende Zendingscorporaties (Zendingsbureau Oegstgeest) organiseeren op nieuw een „Zendingsweek". Vastgesteld is de van 310 November a.s. De voorberei dende arbeid is reeds aangevangen. Maar wat vermag die arbeid als men niet allerwege medewerkt? In de circulaires welke dezer da- rondgezonden worden, komt het nadruk kelijk verzoek daartoe voor. 't Gaat nationale beweging. De arbeidsgelegen- heden in lndië zijn voor de Prot. Zending me- nigvuldiger dan ooit te voren. Wil men dié gelegenheid niet voorbij laten gaan, dan die- allen die in de Prot. Zending belang stel len zach krachtig aaneen te sluiten en er toe mede te werken dat de „Zendingsweek" straks den besten en hoogsten zin des woords slaagt. „Warta Sari" en „Melawan _alak-films. Zooals men zich herinneren zal heeft zich enkele jaren geleden in Amster dam een Comité gevormd met het doel een paar films te vervaardigen, die in beeld zou den brengen een deel van den arbeid der Prot. Zending. Dat bedoeld Comité daarin cp uitnemende wijze geslaagd is mag eveneens bekend geacht worden. Met ingang van dit seizoen berust de ex ploitatie van genoemde .Zendingsfilms by het Zendingsbureau te Oegstgeest. Omdat tal van aanvragen voor vertooning van deze film in de komende wintermaanden ,-envacht worden, wordt hiervan by deze mel ding gemaakt, terwijl het Zendingsbureau er sterk op aandringt om reeds mi aanvragen om der films, waarvan verschillende copiën bestaan, in te zenden. Waar ook genoemde films vertoond wer den, steeds werden volle zalen verkregen, zoo dat zonder eenige overdrijving geconsta teerd mag worden dat zy in den smaak van het publiek vallen. Tijdig organiseeren van filmavonden is ook nu van de grootste betee- kenis. Mej. Dr. J. G. Dreckmeyer, als medisch arts verbonden aan het Geref. Zen- dingshospitaal te Poenvoredjo, verzocht en ontving eervol ontslag uit den dienst der Zending. Maart 1930 zal haar ontslag in gaan. Een chirurg wordt als plaatsvervanger gezocht Naar Mamasa. Vanwege de Chr. Geref. Kerk zal eerlang de heer M. Geleynse, Theol. student te Apeldoorn, als missionair dienaar des Woords naar Mamasa (op Cele bes) uitgezonden worden. Door Doputaten roor de Zending en Curatoren der Theol. School zijn de vakken bepaald, waarin hij zal geëxamineerd worden. Deze genomen maatregelen sluiten niet uit, dat Doputaten voor de Zending intus- schen nog een roeping kunnen uitbrengen op een predikant tot den dienst der Zending, om 200 Ds. A. Bikker van de dringend noo- dige hulp te voorzien. DE ROEDE. Naar aanleiding van een te Harrowgafe (Engeland) gehouden vergadering, waarin speciaal het gebruik van de roede door dc politie en in het algemeen de lichamelijke straf besproken werd, schrijft de heer H. J. van Wijlen in de „Sch. m. d. B." o.m. het volgende: Wij leven nu in de eeuw van het kind. Elke kring ondervindt den invloed der ver- anderdo beschouwing. En in bijna iederen kring, ook in Christelijke kringen, raakt dc roede een stuk van haar waardeering kwijt. Toch blijft daar staan de oude Bijbelscho vermaning: spaar de roede niet. Een vermaan, dat zich richt tot de oudei's, die het kind onder hun zorg hebben, ook in zijn eerste levensjaren, een vermaan, dat echter ook zijn waarde houdt voor ieder an der, die kinderen opvoeden moet. Allerlei omstandigheden spreken daarbij mee. In de school vooral de grootte der klas se. Toen 't vorig jaar de Minister van On derwijs ini Pruisen zijn onderwijzers ver maande zich in lichamelijke tuchtigingen te beperken, o.a. niet. te slaan bij het ma ken van slecht schoolwerk door de leerlin gen, antwoordde de onderwijzersvereeni- ging al gauw met een «verzoek om kleinere klassen. Een lagere-schoolklasse onder de 40 leer lingen is wat anders dan een er boven. Dat mogen do menschen, die wel eens klagen over duur onderwijs, ook eij, die ijdellijk pingelen op de leerlingenschaal, toch be denken. Zij krijgen door de kleinere klas sen ik denk daarbij uiteraard aan goede en vrij goede onderwijzers, die haar verzor gen ander werk, beter werk, beide in onderwijs en tucht. Dat komt vooral uit in het gebruik dei- roede: dat blijvc een uitzondering, maar in de kleinere k.'ias kan een goed onderwijzer haar wel missen. Ik weet, ik spreek hier naar het hart van den gemoedelijken Ne derlander, met zijn gemoedelijke tucht. Maar dan moot hij er ook financieel wat voor over hebben. Iets anders is de roede in de hand van vader in den vorm van mattenklopper ook waai. moeder, als 't moet;-er bestaan van ■die aardige, kleine, zeer aanbevelenswaar dige mattenk toppertjes voordat werk iets anders in die van den onderwijzer, weer iets anders is die van de politie op straat ik denk om d'e gumimi-stok en op het bureau: de roede a!is politie-strafmiddel. Als zoodanig wordt zij nog gebruikt in Engeland. Trouwens, de Engelschen zijn al les behalve zuinig met hun klappen: als Van Zeggelen onsterfelijk mocht blijken, zal hij dat te danken hebben, vermoed ik, aan zijn Pieter Spa, die daarvan vertellen kon. Ook in hun tucht betrachten izij die zuinig heid niet: in de Engelsche kostscholen,waar ook de hooge aristocratie haar zonen zenit, ligt de roede tot zelfs voor achttienjarigen dat weten zo gereed. Ook de politie rechter slaat er. Toch raakt ook daar, in deze burcht der lijfelijke straffen, de roede in verval. Gods Woord geeft ons een regel in dezen: zorgvuldig dient door overdenking en uit ervaring nagegaan, hoever de zaak der lichamelijke straf bij opvoeding en onder wijs strekt. Onder meer, de vraag van den leeftijd. Ik hoorde eens beweren: tot het zevende jaar kan een verstandig, gematigd gebruik der roede geen kwaads, wel goed. Daarna imoet zij in do opvoedende tucht terugtreden. Ai weer een gedachte! In dezen tijd van verweekelijking, van verslapping moeten wij scherp opletten.dat wij niet te nieuwerwetsch worden. Dat wil zeggen: te slap, te week, te ver standig. vaders en moeders waren te week, de schoolmeesters te hard. Daarom wenschie hij oen gouverneur. Een botweg verbieden van de roede in de school bedreigt ook onze liuislucht met ver slapping; immens rijst dan al gauw de vraag: past het middel, dat den onderwijzer verboden is, dan wel in de hand van den, vader? Een vraag, die voorpl recht heeft in kringen, waar „dc school is van de ouders". Mij komt nog steeds voor, dat wij moeten komen tot een scherp doorgedacht, een. streng omschretven kliappenrechb voor onzo scholen. Want: wij mogen zuinig zijn met de roede, haar sparen is tegen Gods Woord, 'k Weet wel, dat willen wij wiet. Nu, laten we dan eens er over nadenken, hoe 't precies in de praktijk moet. Met enkel vroom praten en knikken komen we er niet. UIT HET SOCIALE LEVEN Schoolnieuws. HOOGER ONDERWIJS. VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Prof. Dr. G. Ch. Aalders zal Woensdag 18 September a.s. een rectorale oratie houden en zijn waardigheid aan Prof. Dr. H. J. Pos overdragen. Prof. G. WISSE. In de „Wekker" wordt door Prof. G. Wis se, hoogleeraar aan de Theol. School te Apeldoorn, meegedeeld, dat hij vanwege zijn lichaamstoestand op voorschrift zijnor geneesheeren zeer waaschijnlijk weer i: Ziekenverpleging, en dan voor ge-illmon tijd, zal moeten opgenomen worden. CHR. LYCEUM TE HARDERWIJK. Had men voorheen met financieele moei iijkheden te kampen, thans mag gezegd, dat het Car. Lyceum te Harderwijk zien in grootcn bloei verheugt. Deze week werd de ,200ste leerling ingeschreven. ten. Beide kringen werken op elkaar in. Montaigne vond ze in zijn tijd geen van beide geschikt als opwoedingsinrichting: de UIT DE BOUWVAKKEN. ,Tc Hoogkerk (Gron.) is een staking onder d'e bouwvakarbeiders uitgebroken. Hun aan- tal bedraagt 35, - (Confectiefabriek te Almelo). Men schrijft ons: Naar aanleiding van de mededeelingen, die bovengenoemde firma aan de pers verstrekte, wenschen de Hoofdbesturen der, werknemersbonden liet volgende op te nièiv ken: Onze bonden hebben er geenerlei b*>-. zwaar tegen, dat het publiek wordt inge licht omtrent het standpunt van partijen in dit conflict. Wel echter hebben wij be zwaar tegen de onvolledige inlichtingen door de firma verschaft in bedoeld inge- zonden stuk. Allereerst vestigen wij er de aandacht op, dat de firma de „kleinigheid" ver- gat te vermelden, dat zij gedurende de on-"H derhandeliogen betreffende de arbeida- voorwaarden, ontslag gaf aan 15 meisjes ;i en 1 man. De laatste is secretaris der af- :*v deeling Almelo en hoofdhestuurslid van den Bond in de Kledingindustrie. Wat de meegedeelde looncn op zichzelf beschouwd betreft, wijzen wij er op, dat da firma slechts één bepaalde week als voor- beeld gebruikt. Nu staat het met de stukloonen zoo, dat i' heel vaak in de eene week meer verdien-i wordt dan in de andere, omdat de hoeveel-C, beid en de hoedatiighed van het werk zeer veel kunnen verschillen. Nu de firma toch aan het rekenen was, had zij ook even moeten vermelden, het V resultaat van een of meer der weken waar- in weinig werd verdiend, waarbij heel an- dere, n.l. veel en veel lagere cijfers te voor- schijn zouden zijn gekomen, 't Zou in dit •band interessant zijn geweest als ze had vermeld, hoe hoog voor ieder perso- f neéllid de vacantieuitkeering is geweest (gemiddeld weekloon) of in 't algemeen het gemiddeld weekloon berekend over em heel jaar. -J Ook had de firma niet mogen verzuimen duidelijk te laten uitkomen: le. dat zij loonen noemt, die waren beie- kend over een hal ven dag méér, dan de normale werkweek; 2e. dat de hoogere loonen door haar ver meld slechts door die meisjes konden wor den verdiend, die werken met hulp, wat aan haar loon ten goede kwam, vooral om dat vele dezer hulpen in staat zijn, bijna geheel zelfstandig te werken. De genoemde loonen der mannen (stuk werkers) geven ook niet geheel weer, het gemiddelde loon. Het zal de opmerkzame lezer reeds zijn opgevallen, dat bij de hoogere door d9 fh> ma genoemde loonen telkens slechts spra-< ke is van één of enkele meisjes. En ook, dat de vermelde vaste loonen geldende voor meisjes, in zulk een slechte verhouding staan tot de hoogere loonen der stukwerk sters, dat hieruit reeds duidelijk blijkt, dat deze loonen der stukwerksters niet in overeenstemming kunnen zijn met het ge-i middelde loon. Tenslotte is er ook reden voor de vraag: wat de 30 personeelleden verdienden waar over de firma geen opgave verstrekte. (Nadruk verboden) 85. Hoepla! De dief nam de beenen, of er duizend tijgers achter z'n hielen zaten! Maar hij zag toch nog net even kans, om de geld beurs van de tafel te grissen. En dat nog wel, terwijl Peter er in zat! Foei, wat had het ventje het benauwd! De harde geldstuk ken hotsten en botsten onder 't harde loopen tegen zijn ribben, tot hij bont en blauw zag. Eindeliik ging de dief aan den wegkant zit ten en begon te eten, terwijl hij de beurs in het gras lei Voorzichtig kroop Fe'er er uit. Hè, wat lekkere boterhammen zag hij daar! Vo"*zichtig krabbelde hij gauw wal krui meltjes er af en at 2e op, want hij had een vr esclijken honger. Maar opeens bukte de dief zich, om de beurs op te rapen, en meteen zag hij Peten 86. „Haha!" riep de booswicht grijnzend, „jou kan ik net gebruiken!" Meteen pakte hij Peter met z'n groote hand op. „Zie je dat ouwe huis daar aan den overkant?" zei h'ijl „Nu, jij moet door het kelderrooster naaf binnen kruipen en me den sleutel aangeven, zoodat ik er in kan." „Neen", zei Peter, „dat doe ik niet. Ik wil geen inbreker wc- zcnl" „Maar je steelt toch zelf niet? Dat doe ik immers!" grinnikte de dief. „Toch doe ik het niet", zei Peter weer. Nu werd de dief woedend. „Dan moet je sterven", zei hij, „anders verraad je me nog!" En hij kneep zijn hand heel stijf dicht, om Peter te ver pletteren. „Voor 't laatst: doe je 't nog, of niet?" vroeg hij nog eens. (Wordt Maandag vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2