llirumr (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. ABONNEMENT: Per kwartaal ƒ3.25 (Beschikkingskosten 0.15) Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending„6.— Pij dagelijksche zending „7. Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2846 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1929 ADVEBÏINTIENI Van 1 tot 5 regeliJLinf Elke regel meer tJUVt Ingez. Mededeelingen van 1—5 regels*240 Elke regel meer „0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekendƒ0.10 10e Jaargang Wie zich heden als kwartaalabonné opgeeft aan ons blad, ontvangt de tot 1 October a.s. verschijnende nummers gratis. Zich op te geven aan de Agenten of het Bureau van ons blad. ADMINISTRATIE, Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EEN NIEUWE ROOMSCHE KATECHISMUSVERKLARING IV. (Slot.) Ook komt in de Katechismusverkla- ring de vraag aan de orde: Hoe lang leeft reeds de mensch op aarde? Volgens den schrijver blijven zoowel de openbaring als de wetenschap het be slissend antwoord op die vraag schuldig. Naar alle waarschijnlijkheid zijn de oude geslachtstafels onvolledig. Ook geeft de Hebreeuwsche en Grieksche le zing verschillend aantal jaren. De H. Schrift aldus de conclusie laat dus aan de geleerden alle vrijheid om den ouderdom der menschheid te be palen volgens de gegevens der weten schap. Hoe moeten we ons het ontstaan van 's menschen lichaam denken? 't ls be langwekkend ook op dit punt het boek, dat we bespreken, te raadplegen. Aan het einde der vorige eeuw ston den sommige Roomsche schrijvers (o. a. Leroy en Benomelli) de meening voor, dat het menschelijk lichaam zöu ont staan zijn uit een dierlijk wezen, terwijl God alleen de ziel door rechtstreeksere schepping had voortgebracht. Deze heeren kregen echter van hooger hand de waarschuwing: gaat met deze beschouwingen niet voort. En 30 Juni 1909 antwoordde de Bij belcommissie op de vraag: „Mag men den letterlijken, geschiedkundigen zin in twijfel trekken, waar er in die hoofd stukken sprake is van feiten, die de grondslagen van den christelijken gods dienst raken, gelijk o. a. zijn: de schep ping van alle dingen door God in het be gin van den tijd; de bijzondere schep ping van den mensch; de vorming van de eerste vrouw uit den eersten mensch. de eenheid van -het menschengéslacht, met een beslist: Neen! Toch voegt de schr. van ons boek aan de bespreking over deze materie deze nadere woorden toe: Intusschen is mei deze uitspraak der Bijbelcommissie het vraagstuk of ook het lichaam der eerste menschen zonder eenige evolutie ge vormd is, niet in hoogste instantie er onherroepelijk beslist. Er is geen reden den letterlijken, geschiedkundigen zin des Bijbels over den oorsprong, van het lichaam der eerste menschen in twijfel te trekken, althans voor het oogenblik en bij den tegenwoordigen stand der natuur wetenschappen en der kerkelijke Schrift verklaring. (De volgorde is eigenaardig: eerst natuurwetenschap "en dan Schrift- Verklaring! K.) Hoe oordeelt de geleerde schrijver over de paradij sbizonderheden Op de Katechismusvraag„Wie heeft Adam tot de zonde verleid?" luidt het antwoord: De duivel in de gedaante eener slang heeft Eva tot zonde verleid en Eva heeft Adam verleid. In de nadere uiteenzetting wordt nu dit gezegd: de duivel neemt de gedaan te van een slang aan, ofwel bedient zich van een natuurlijke slang als werktuig. Dit sluw en sluiperig dier was het naast verwant aan duivelsche listigheid er. laagheid. Een noot (II bl. 4) geeft nog de ver duidelijking: Men dient hier goed onder scheid te maken. Of de duivel zich be diend heeft van een werkelijke slang of wat waarschijnlijker is van het nagebootst uiterlijk eener slang, weten wij niet met zekerheid. Maar ook als er een werkelijke slang in het spel is ge weest, heeft deze zeker niet gesproken de slang heeft noch verstand, noch spraakorganen. De duivel heeft menschelijk spreken nagebootst, en hij heeft den schijn ge wekt, alsof dat spreken kwam van de slang of van de slangengedaante. Uitvoerig wordt in het derde deel ook besproken de verhouding, waarin Kerk en Staat tot elkander hebben te staan. Als verderfelijk voor Kerk en Staat wordt de dwaling veroordeeld (Pius IK deed het reeds)„De Kerk moet van de Staat en de Staat van de Kerk geschei den worden." De'Staat is de mindere in vergelijking met de Kerkde Kerk is edeler van ge boorte, grootscher van bestemming, ver hevener door haar middelen, hooger in gezag. Daarom moet de Staat bij zaken van gemengden aard voor de Kerk wij ken. Er zijn toch zaken waarbij Kerk en Staat beide betrokken zijn, b.v. het on derwijs, het huwelijk met zijn burger lijke gevolgen, enz. Dergelijke zaken moeten in vriendschappelijke samen werking tusschen Kerk en Staat gere geld worden. En mocht 't gebeuren, dat men niet tot overeenstemming komt, dan moet de Staat, als de mindere, ge hoorzamen aan de Kerk, als de meer dere. De verhouding, waarin nu Staat en Kerk tot elkander staan, wordt een on natuurlijke genoemd, die 't best verge leken kan worden met den ongelukki- gen toestand, waarin echtgenooten ver- keeren, die gescheiden leven. Rechtens blijven ze door den huwe lijksband verbonden, maar door den drang der omstandigheden kan de sa menwoning onmogelijk zijn. Als ernstige plicht van alle Katholie ken wordt genoemd er naar te streven den ongelukkigen toestand, waarin Kerk en Staat in onzen tijd tegenover elkan der staan, te verbeteren. Die verbete ring meent Rome kan slechts ko men door het herstel van de éénheid des geloofs, door de bekeering van hen, die buiten de Kerk zijn. Uit deze laatste zinsnede blijkt, dat alleen door de tijdsomstandigheden het ideaal niet kan verwezenlijkt worden: ook de Protestanten weer terug in den schoot van de alleenzaligmakende moe derkerk! En welke middelen zou Rome daartoe aanwenden, indien zij de han den vrij had? Alleen, zedelijke? 't Is te betwijfelen! In elk geval is 't teekenend, dat de gelijkstelling van de verschillen de kerken wordt genoemd: een eisch ,der abnormale tijdsomstandigheden, een zeer betreurenswaardige toestand. „In onze dagen" de bekentenis is merk waardig genoeg om hier letterlijk weer te geven „nu door ketterij en onge loof de eenheid van geloof en belijdenis bijna in alle landen verloren ging, kun nen de beginselen niet meer ten volle worden toegepast" (UI bl. 207). Juist tijdens het afdrukken van het laatste deel was bekend geworden het politiek verdrag tusschen Italië en den paus. Natuurlijk weerklinkt een juichtoon nu het vraagstuk, „waarin langer dan een halve eeuw het vrije en souvereine bestuur der Kerk lag vernederd, de op lossing ontvangen heeft. Met de moeder kerk te Rome verheugden zich haar kin deren over de gansche wereld, wijl zij het herstel mochten aanschouwen van het bitter onrecht, de vorige eeuw dooi den roof der pauselijke staten den stede houder van Christus Ten slotte ook de verhouding van de Roomsche Kerk en het maatschappe lijk vraagstuk wordt onder oogen ge zien (III bl. 69). Eénerzijds wordt wel erkend, dat Christus de kerk gesticht heeft om de menschen tot de eeuwige zaligheid te brengen, maar dit sluit niet uit vol gens den schrijver dat het tot de roeping van de kerk behoort zich ook te bemoeien met de sociale kwestie. De kerk heeft het recht mede te werken aan haar oplossing en naar de middelen te zoeken om de ontelbare ellenden, waaronder de hedendaagsche maat schappij gedrukt gaat, weg te nemen of althans te verzachten. Hiermede staan we aan het einde van onze bespreking. We vonden nog veel goeds in de Roomsche Kerk, waarvoor we God kun nen danken. Toch hoezeer we 't be treuren, dat de kerk niet meer één en ongedeeld is, zoodat we 't begrijpen, dat ook voor dieperlevende Protestanten de 31e October (de gedenkdag van de Kerkhervorming) een dag is, die de ziel met weemoed vervult, we zouden onmo gelijk terug kunnen keeren en zijn ook blijde, dat God den Reformatoren moed gaf om het juk van menschelijke inzet tingen van zich te schudden. De Roomsche Kerk is in zekeren zin een raadselconservatief in hart en nie ren. dwepend met de traditie (overleve ring) èn zich aanpassend aan alle tijds omstandigheden, gevaar loopend de schriftwaarheid te vervormen naar de uitspraken der natuurwetenschap. Ds. Lauwers, de gewezen priester, heeft de verhouding goed geteekend, toen hij één van Jjn lez.ngen noemde: Uit den schemer tot het licht. De Roomsche Kerk niet levend in de duisternis. OFFIC1EELE BERICHTEN VREEMD EERETEEKEN. Aan den luitenant ter zee der 2e klasse B. Q. Boelen en aan den luitenant ter zee der le klasse P. J. Feteris is vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Koninklijke Or de van Cambodja, hun door Zijne Majesteit den koning van Cambodja geschonken. RECHTERLIJKE MACHT. Bij Kon. besluit zijn op hun verzoek eer- >1 ontslagen met dank J. Zwart als kan- tonrechter-plaatsvervanger in het kanton Den Helder; P. Klijnsma als kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Winschoten; op zijn verzoek eervol ontslagen Mr. L. P. M. Loeff, als griffier van het kantonge recht te Hulst. AUDIËNTIE. Dc Minister van Financiën zal Maandag COLLEGE VISSCHERIJEN. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslagen als lid van het College voor de Visscherijen Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys Beerenhrouck, in verband met de aanv ding van het ambt van Minister, van Bin- nenlandsohe Zaken en Landbouw. VLOOTCOMMISSIE. Bij Kon. besluit is eervol ontslagen als adviscerend lid van de Vlootcommissie de eevol ontslagen administrateur bij het De partement van Defensie T. D. C. Mcyneke; en benoemd als zoodanig de kolonel der Mariniers J. Oele; zijn eervol ontheven als secretaris dier commissie de luitenant ter zee le klasse W. -van den Donker en de officier van ministratie 2e kl. J. H. Siegers; zijn benoemd tot secretaris de luitenant ter zee le kl. G. H. Poolman en de officier van administratie 2e kl. J. Dekker. RAAD VAN STATE OPENBARE VERGADERING. De eerstvolgehde openbare vergadering van de afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur zal worden gehouden op Woensdag IS September 1929, des voormiddags te 10.30 uur. EERSTE KAMER VERGADERT DINSDAG EN WOENSDAG. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn in openbare vergadering bij eengeroepen tegen Dinsdag 17 September a.s. des namiddags te half vier ure ter be noeming van twee commissies tot onderzoek der geloofsbrieven. De Kamer vergadert voorts Woensdag 18 September des voormiddags te elf ure. Alsdan is aan de orde: uitbrengen van verslag door de commissie tot onderzoek der geloofsbrieven; Beëediging door den voorzit ter; en Voorstel om de Troonrede met een adres te beantwoorden. Trekking der afdee- lingen en bijeenkomst der afdeelingen tot het kiezen van voorzitters en ondervoorzit ters der afdeelingen en van vijf leden der commissie van redactie van het Adres van Antwoord. TWEEDE KAMER VERGADERT DINSDAG. De leden der Tweede Kamer zijn in verga dering bijeengeroepen op Dinsdag 17 Sep tember a.s. des middags te 3 uur. Aan de orde is dan de benoeming der com missie voor het onderzoek der geloofsbrie ven en de aanbieding der Rijksbcgrooting voor 1930. VACANTIEKOLONIES Mep schrijft ons: Vanaf begin Mei zijn alle tien kolonie huizen van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en vacantiekolonies ten volle bezet geweest en van Januari tot Mei een groot deel. Toen echter waren nog enkele huizen buiten gebruik. Voor de verpleging van October tot en met December zijn reeds nu aanvragen voor 1215 kinderen, terwijl van een bedui dend aantal afdeelingen nog aanvragen moeten inkomen. Komen er nog pl.m. 500 dan kunnen de koloniehuizen alle tot eind December geopend blijven. Met een volledige bezetting van Mei tot het einde des jaars nadert het Centraal Genootschap meer en meer de permanente verpleging: alle huizen doorloopcnd geopend. Ook van de zusterverenigingen komen gunstige bc richten hierover in. De tegenzin in de winterverpleging ver dwijnt in ons land steeds meer. Dit is van 't grootste belang in de eerste plaats voor het zwakke kind, welks lot des winters in den regel het treurigst is. 't Is evenzeer belang voor een gezonde exploitatie en de positie van het verplegend perso neel, wat weder indirect het kind en de uitzendende afdeelingen ten goede komt. Het aantal verpleegde en te verplegen kinderen nadert voor 1929 het respectabele 1 van 6500 en het aantal verpleegdagcn zal niet ver van de 250.000 blijven. In den schemer. Wij mogen wandelen in het volle licht. Danken we er onzen God voor. En verstaan we onze roeping om nu ook als lichten te schijnen èn in de duis ternis èn in den schemer. Z. K. TER AARDE BESTELLING NOTARIS BODDEUS Onder zeer groote belangstelling had gis termiddag op de algemoene begraafplaats te Hillegom plaats de ter aarde bestelling van het stoffelijk overschot van wijlen Notaris D. Boddeus, die j.l. Zondag zoo plotseling is overleden. Op den doodenakkcr merkten we verschil lende vrienden van den overledene op en vertegenwoordigers van corporaties, waar in de heer Boddeus zitting heeft gehad. De gemeente Schiedam was vertegenwoor digd door den wnd. burgemeester wethouder ir. C. Houtman en wethouder mr. M. M. van Velzen, benevens den gemeente-secretaris, mr. V. Sickenga. Namens de A.-R. Staten- kieskring Leiden waren aanwezig «le heeren J. Karstens en P. Boot Jr., resp. secretaris en penningmeester van het bestuur, waarvan de héér Boddeus ook lid was. Verder zageu we: de heeren E. G. van de Bovcikarap en J. v. d. Most, regenten van het St. Jacobs- gasthuis te Schiedam, dr. le Grand uit Sas- senheim, notaris A. Hoek en A. Blijdorp, resp. voorzitter en vice-voorzitter van „Ne derland en Oranje" te Schiedam, B. G. Hoo- gendam, voorzitter van de A.-R. raadsfractie te Schiedam, W. J, Goslinga, inspecteur van het gemeentelijk onderwijs te Schiedam, no taris B. M. Serné uit Haarlem, namens den ring Haarlem van de Broederschap van no tarissen, G. W. Vaags, wnd. notaris te Hille gom, verschillende hoofdambtenaren, chefs van dienst van het gemeentehuis te Schie dam. De gemeente Hillegom was vertegenwoor digd door den burgemeester mr. D. F. Pont, de wethouders J. H. M. Balvers en B. de Vreugd, benevens den gemeente-secretaris tnr. J. B. Sens. Namens het bestuur van het Marnixgym- nasium en de Chr. H. B. S. te Rotterdam waren er dr. J. Hekman en de heer G. K. Schoep. Verder noemen we nog Ds. S. van der Mofen, Chr. Geref. predikant te Lisse, de burgemeester van Delft, mr. G. van Baren en mevrouw van Baren, de heer en mevrouw van Schaik uit Amsterdam, notaris C. J. F. Dolk uit Berlikum, de cand.-notaris Snijders uit Hillegom, de heer J. van der Linden Czn. uit Utrecht, namens „Sonncvanck", deputa ties van den raad der Gereformeerde Kerk te Hillegom, van de A.-R. Kiesvereeniging, van de verceniging Bloembollencultuur en van de Hillegomsche veiling. Met de familie waren o. m. meegekomen Ds. Jonkers uit Schiedam, Ds. J. van Herk- sen uit Ermelo, Dr. H. Blanken uit Harder wijk en de heer T. S. Goslinga, wethouder der gemeente Leiden. Onder plechtig klokgelui itwam dc stoet tegen kwart over drie op het kerkhof aan. Nadat allen zich om de geopende groeve had den geschaard, trad allereerst Ds. J. F. J o n- kers, Geref. predikant te Schiedam, naar voren. Hij gewaagde van de diepe ontroering waarmee de tijding van dit plotseling over lijden was vernomen. God heeft gesproken en wij hebben te zwijgen. Maar wanneer we Gode zwijgen, willen we toch ook getuigen van onzen beminden vriend die door zijn sympathieke persoonlijkheid bij velen geliefd was. Op het altaar der beminnelijkheid heeft hij echter nooit zijn beginsel ten offer ge bracht. We danken God voor wat Hij ons in Boddeus heeft gegeven en voor wat hij op verschillend levensterrein heeft verricht. Spr. staat dan bijzonder stil bij wat de overledene heeft gedaan als diaken der Geref. Kerk van Schiedam. Zalig zijn de barmhartigen, want hun zal barmhartigheid geschieden! Ook op schoolgebied had Bod- deus zijn verdiensten en voor het voorberei dend onderwijs heeft hij veel gedaan. Nu heeft hij den strijd gestreden en den loop beëindigd, maar hij is door het geloof behouden. God heeft geroepen. Boddeus laat een lichtend spoor achter. Zich tot mevrouw Boddeus wendend, roept spr. uit: God vergist zich niet. Als het graan rijp is, komt de hemelsche Maaier. Hij voegt hieraan toe woorden van troost voor de fa milie en woorden van waarschuwing tot de aanwezigen. Wie verstaat het geheim van het „Zie op Mij en leef" gaat dc reis door dit leven niet blijdschap. Die in Hem gelooft, zal niet beschaamd worden. Namens het gemeentebestuur van Schie dam sprak daarop mr. M. M. v a n V e 1 z e n woorden van dank voor de voorbeeldige wij ze, waarop de heer Boddeus zeven jaar zijn beste krachten aan het gemccnebest van Schiedam heeft gegeven; en van deelneming tot de familrfe in dit zeer zware verlies. Bod deus heeft nooit zichzelf gezocht; hij streefde ernaar anderen gelukkig te maken. Hij be sefte het dat het hoogste is: God te dienen n Hem de gemeenschap. Tijdens zijn le is hem veel licht geschonken. Moge het Eeuwige licht hem thans beschijnen. Lux perpetua luceat ei! Notaris Hoek van Schiedam vertolkte de gevoelens van de A.-R. Kiesvereeniging te Schiedam. Zoodra notaris Boddeus in Schie dam kwam legde hij groote belangstelling voor de Kiesvereeniging aan den dag en al dra nam hij een leidende positie in. In 1919 kwam hij in den Raad en werd hij wethou-, der. Verschillende functies heeft hij met eere vervuld. Spr. wil sober blijven, in den geest van den overledene, en brengt slechts in lior- innerin- op welke hartelijke wijze Schiedam hem heeft gehuldigd, toen notaris Boddeus Schiedam verliet Spr. is ervan verzekerd, dat het loon van den getrouwen dienstknecht notaris B. thans wacht. Ds. J. van Herksen. uit Ermelo, vroe ger te Hillegom, wil de tolk van velen in Hillegom om te danken voor alles wat notaris Boddeus in den betrekkelijk korten tijd dat hij in Hillegom was, op kerkelijk en maatschappelijk gebied heeft gedaan. Stor menderhand wist hij de harten van oud en jong, van arm en rijk te veroveren. Toen de dood kwam, als een dief in den nacht, was er groote verslagenheid, alsof er een broeder heengegaan was. Aan de familie brengt spr. het woord van den pelgrimspsalm, Psalm 84 in herinne ring: „Zij gaan van kracht t|t kracht steeds voort; en een ieder van hen zal verschijnen voor God in Sion". Een andere vertaling van dit Jooasche lied luidt: „Zij gaan van diepte tot diepte" en beide gedachten zijn waar. Wie zal peilen de smart, die er was toen die teere banden werden verscheird. Het was alsof vleesch en hart bezweken. De afgrond riep tot den afgrond. Een bitter raadsel is het dat bij nieuwe levensontluiking de dood kwam. Maar neen, hij is van kracht tot kracht voortgegaan. De Heere heeft hem thuisge bracht. Tot de weduwe zegt spr., dat God z zorgen indien zij slechts gelooft. Hij zal dra gen haar last; als zij niet meer verder kan. is Hij daar. Bethel wordt dan doorgloeid van Hemelglans. Wie wandelt in dat geloof, is veilig in Jezus' armen. Spr. besluit met het citeeren van het vers waarmee hij Zondag zijn preek eindigde (de laatste dienst des Woords welke notaris Boddeus bijwoonde): Grijp moed o Pelgrim, draag Uw kruis: Eens eindigt leed en pijn. Eens komen al Gods kinderen thuis. Wat zal dat zalig zijn. De heer J. van der Linden Czn. uit Utrecht, penningmeester van „Sonnevanck" te Harderwijk, richt woorden van deelne ming tot de familie Boddeus en memoreert vervolgens dat de overledene jaarlijks de re kening dezer stichting kwam nazien en hoe hij zich geheel gaf aan het Chr. vereenigings- leven. Zijn groote trouw was typeerend. In het vereenigingsleven zijn veel moeilijke vraagstukken weg te werken; groot was Bod deus' aandeel hierin. Dr. J. Hekman, van Rotterdam, spreekt vervolgens in twee kwaliteiten: allereerst namens het bestuur van het Marnix Gym nasium en de Chr. H. B. S. te Rotterdam, waarvan de heer Boddeus gedurende eenige jaren een ijverig, betrouwbaar en nuttig be stuurslid is geweest In de tweede plaats spreekt Dr. Hekman namens de vele vrien den van den heer Boddeus, die door een le ven vol inspanning en groote zelfopoffering een positie in het land heeft weten in te ne men. Naar den mensch gesproken heeft hij echter iets verkeerd gedaan. Hij vergat zich zelf. Als medicus meent spr. te mogen zeg gen, dat dit leven niet nu al beëindigd zou zijn, ware het dat Boddeus meer om zich zelf gedacht had. Wij zijn veel aan hem ver plicht. Spr. verzoekt dc weduwe te willen aanhooren, dat zijn vrienden hier de plicht op zich nemen zijn nagedachtenis steeds in groote eer te zullen houden. Met ontroering in zijn stem bésluit spr.: De Heere heeft ge geven, de Heere heeft genomen, de Naam des Heeren zij geloofd. Een broeder van den overledene brengt ten slotte dank aan allen, die de levenstaak van Notaris Boddeus verlichtten; dank voor de woorden van waardeering, die gesproken wa ren: dank voor de groote belangstelling bij de begrafenis betoond. Wij treuren, aldus eindigt spr., maar niet als degenen die geen hope hebben. Hierna werd de kist, die gedekt was door een palmtak, in de groeve neergelaten. Op de linten, aan de palmtak gehecht, las men: Tot weerziens, lieve Man en Vader. Openba ringen 14 13 M. Hiermede was de plechtigheid, die ruim een uur geduurd had, geëindigd. NEDERLANDSCHE JAARBEURS JAARLIJKSCHE LEDENVERGADERING. Te Utrecht werd onder voorzitterschap van den heer F. H. Fentener van Vlissingen de jaarlijksche ledenvergadering gehouden van de Vereeniging tot 't houden van Jaarbeur zen. in Nederland. Het jaarverslag en de balans-, winst- en verlies- en exploitatie-re kening werden goedgekeurd. De balans sluit in debet en credit met een bedrag van f 570.228,18; de vaste bezittingen komen daarop voor met een aanschaffings waarde van f l.OSO.384,10, waarop afgeschre ven f 848.460,955, zoodat de boekwaarde be draagt f 231.923,15. De exploitatierekening vermeldt een bedrag aan lasten van f 2S4.106.40, aan baten van f 270.958,73, zoo dat het nadeelig saldo bedraagt f 13.147,667 (v. j. f 37.227,07). Op de leeningen met den Postchèque- en Girodienst en den Staat der Nederlanden, oorspronke'ifk respectievelijk groot f 530.000 en f 300.000, is in totaal afge lost f 320.000 en f 180.000. De aftredende bestuursleden, de heeren J. P. Nord Thomson, N. J. Meihuizen, Ir. M. H. Damme (tevens lid van den Raad van Beheer), Prof. Dr. L. P. le Cosquiuo dp Bussy, Mr. H. Waller (tevens lid van den Raad van Beheer), Ed. G. Schürmann, Ir. H. P. Maas Geesteranus (tevens lid van den Raad van Beheer), F. Loeb, W. O. A. Koster. Prof. Mr. P. J. M. Aalbersc, F. H. Fentener van Vlissingen (tevens lid van den Raad van Beheer) en Sj. Wouda. werden herko zen, terwijl aan de Kamer van Koophandel voor Utrecht eal worden gevraagd een lid van het Algemeen Bestuur aan te wijzen in de vacature van den heer G. Serton Na afloop van de vergadering bezichtis- den de leden den in aanbouw zijnden vleu gel van het Jaarbeursgebouw, welke vleu gel met de Voorjaarsbeurs 1930 in gebruik zal worden genomen Uit het Sociale Leven. DE STAKING TE ZAANDAM. Nog geen oplossing. Gistermiddag had van half 2 tol half 6 tus- :chen de betrokken partijen in het houtcon flict een conferentie plaats uitsluitend over de liquidatie der staking. Het bleek, dat er nog steeds moeilijkheden blijven bestaan om de liquidatie van het conflict tot een oplos sing te brengen. De werkgevers zullen a.s. Zaterdag in eigen kring opnieuw besprekin een voeren. Daarna zal om vier uur een ge meenschappelijke vergadering met de werk nemers in de Industrieele Club te Amster dam nlaats vinden. Dit zal waarschijnlijk de laatste bespreking zijn. Perspectieven om trent den afloop der besprekingen kunnen niet worden geopond. CHR. SCHILDERSPATROONS VERGADERING TE UTRECHT De Bond en het rapport der Chr. Werkgevers Te Utrecht kwam de Nederlandsche Bond van Christelijke Schilderspatroons in jaar vergadering bijeen. De morgenvergadering was gewijd aan Onderlinge Ziekteverzekering. Het finan cieel verslag van deze instelling was weder gunstig. Ziekteuitkeeringen en onkosten be droegen 8.80 per 1000 loon, zoodat 1.20 per 1000 naar de reserve kon wor den gevoerd. Het aantal deelnemers ver meerderde met 22. Nadat de Commissie van controle haar rapport had uitgebracht, werd aan den ad-, ministrateur, den heer Jorrit de Jong, dé charge verleend, en werd hem dank gezegd voor zijn accuraat beheer. De heer L. Attema, organ, directeur van de Middenstands Bedrijfs Vereen., hield een beschouwing over de werking van de nieuwe ziektewet, en verstrekte eenige inlichtingen. Het bestuursvoorstel om de O. Z. in zijn geheel te doen overgaan naar de M.B.V. werd met algemeene stemmen goedgei keurd. Om administratieve redenen werd beslo ten de O. Z. reeds met ingang van 1 Jan. 1930 door de M.B.V. te doen beheeren. Het aftredend bestuurslid, de heer W. F, Visee, werd herkozen. De Jaarvergadering. Nadat gepauzeerd was, werd te nalf twee de Jaarvergadering van den Bond door de heer C. Plomp op de gebruikelijke wijze geopend. In zijn openingsrede herinnerde spreker aan het feit, dat dit de tiende jaarvergade ring is. Al doet men het heden zonder feestvertoon, er is toch veel reden tot dank aan God, die in staat stelde als kleine or ganisatie, toch veel invloed uit te oefenen in het bedrijf. Groot zijn de moeilijkheden gewest, vele offers zijn gebracht, maar het was een eer dit te doen in het besef dat God riep, erkennende de tekortkomingen, gaat men in dit geloof moedig voorwaarts. Sprekend over de vele Chr. Patroons, die nog in neutrale organisaties zijn, be sprak spr. ook het bekend© rapport der Chr. Werkgevers, en sprak de wensch uit, dat de Ver. van Chr. Werkgevers dit rap port niet voor hi ar rekening zal nemen. Jaarverslagen, De j'aarverslagen van secretaris en ad ministrateur werden zonder bespreking goedgekeurd. Het ledental is in stijgende lijn, aïlerwe- ge komt er belangstelling en medeleven, het bleek, dat het standpunt bij de laatste onderhandelingen ingenomen, veel heeft medegewerkt tot de erkenning, dat men op de goede weg is. De invloed door de Bond daar uitgeoefend, was dan ook van groot belang voor de totstandkoming van het nieuwe landelijke contract Ook de financiën bewegen zich in goeds richting. Nu de tijd de tekorten voorbij is, kan er weder geld besteed worden aan andere noodige zaken, waartoe maatrege len werden genomen. Veel belangstelling werd getoond voor het werk der regularisatie en werkverrui ming in het bedrijf, besloten werd dit zoo veel mogelijk' plaatselijk te bevorderen. Het beleid van het Hoofdbestuur Een vrije bespreking werd gehouden over het beleid van het Hoofdbestuur. Vele leden namen hieraan deel, vooral do uit voering der ziektewet, en de fondsvorming in het bedrijf werden behandeld, sommigen meenden, dat de gezellen niet voldoende voelen voor deze bepalingen omdat zij hier aan niet medebetalen. Als er geen offer voor gebracht wordt heeft men er ook geen liefde voor. Gewezen werd ook op de mo gelijkheid, .die de wet toelaat dat de gezel len de helft der premie voor de ziektewet betalen. De houding van het Bestuur bij de loon onderhandelingen werd nader toegelicht, waarna het algemeen beleid van het Be stuur werd goedgekeurd en de voorzitter werd dank gezegd voor het vele werk hierin verricht. Varia. Verkiezing enz. Het aftredend bestuurslid, de heer J. Kaajan, te Groningen, werd bij acclama tie herkozen, en vertegenwoordigers aan gewezen voor de Centr- Commissie, de Per manente Raad en de Chr. Patroons Vak centrale. Het rapport van de Commissie voor Vak opleiding en Leerlingregeling bleek in de afdeelingen nog niet voldoende behandeld te zijn, daar dit een zaak van groot belang werd geacht, meende men hierover nog geen beslissing te kunnen nemen. Uitbrei ding van het vakonderwijs bleek ze**r nood zakelijk, maar er zijn veel practische moei lijkheden aan verbonden, waarom pas la ter de beslissing der afdeelingen aan het Hoofdbestuur zal medegedeeld worden. De goed bezochte vergadering, waar een aangename toon heerschte, werd met ten slotwoord en opwekking door den voorzit ter gesloten. Reeds vele jaren lang heeft men ztch on der Harderwijk en Ermelo toegelegd op de eendenfokkerij. Voor deze duizenden een den vormde de goedkoope vischafval uit de Zuiderzee een zeer gewenscht voedsel. Nu de visseherij begint af te nemen, moe ten de fokkers een ander voedsel '.oeken. Men beproeft het nu met de zoogenaamde kunstkorrel, een fabrieksproduet hetwelk verschillende grondstoffen bevat Het zal in de toekomst de vraag zijn of de eenden fokkerij nog rendeeren kan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1