Me (ïourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. 'ABONNEMENT: Per kwartaal ƒ3.25 (Beschikkingskosten ƒ0.15) Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending„6. Bij dagelijksche zending „7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7/2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2840 Bureau: Bree:traat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisso. Postbox 20 Postgiro 58933. VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1929 ADVEBÏENTIËN: Van 1 tot 5 regels1.17VJ Elke regel meer 0.22 Va Ingez. Mededetlingeu van 1—5 regels*230 Elke regel meer „035 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend0.10 1Qe Jaargang beslaat uil TWEE ölate) DE AMSTERDAMSCHE WETHOUDERSCRISIS WAT NU? Amsterdam, 5 Sept. 1929. Onze Amsterdamsche redacteur schrijft ons: „Het burgerlijk blok is ineen gezakt het kollege van de woordbreuk is wegge jaagdeen eertijds voorbeeldig bestuur de gemeente is in menig opzicht gedesorga niseerd en geschaad.... zietdaar het jam merlijk resultaat van twee jaren anti-socia listisch bewind!" Zoo besluit de overzichtschrijver in „Het Volk" van hedenmorgen, zijn beschouwingen over de raadszitting van Woensdag. Zoo sensationeel is het niet. Van een bur gerlijk blok was nimmer sprake, alleen heb ben tegen den eisch der sociaal-democraten verschillende groepen gezamenlijk positie genomen. Dat men deze positie nu los moest laten, ligt voor een deel aan het gebrek aan voorzichtigheid bij het college, voor een ander deel aan het te kort aan regeerings- beleid van de Christólijk-Historische Raads fractie. Het college van „de woordbreuk". Men zou er de rillingen van krijgen. Maar ook hier neemt men de mond veel te vol, want de Raad kan alleen tarieven wijzigen en feitelijk is het eenige wat men het college kan verwijten, dat het met voorstellen komt en dit eerlijk, en met redenen omkleed, aan den Raad heeft medegedeeld. En dan het slot van deze tirade? Als er een groep in den Raad is fceweest, die heeft getracht desorganiseerende politiek te voe ren, dan is het do soc.democratische ge weest. Het college is niet brandschoon, maar de verwijten uit sociaal-democratischen mond ldipken toch wat buitengewoon onecht. Wij meenen dat de Antirevolutionairen goed hebben gedaan een duidelijke uitspraak te vragen. Een motie van wantrouwen had van hun kant geen zin. Ze moesten in dit speciale geval voor het college gaan staan. En de verantwoordelijkheid voor de oplossing rust nu allereerst op hen, die het college tot aftreden hebben genoopt Men heeft de motie overbodig genoemd. Vooral zij die de consequentie van hun hou ding niet aandurfden, hebben dat gedaan. Maar men moet toch begrijpen dat het niet gaat, verder te werken met een college waarop het odium van woord- en trouw breuk rust. Zuiverheid in de politieke ver houdingen is voor het goede beleid nood zakelijk. En een crisis en permanentie zou een ramp worden voor Amsterdam. De motie en de' uitspraak was noodig. Want het moest vast komen te staan, dat de sociaal-democraten zich niet aan de ver antwoordelijkheid voor de vorming van een nieuw college konden onttrekken. Nu staat de kwestie zoo dat de soc.dem. met de Chr. Historischen en de Weiss-groep allereerst zijn aangewezen een oplossing te zoeken. Met elkaar vormen zij een meerder heid. Nu kunnen wij de Weiss-groep wel direct uitschakelen. Mogelijk is dan een nood-colle ge als het pas afgetredene, dat geheel staat onder soc.dem. leiding. Wij hebben echter niet de overtuiging, dat zulk een nood oplossing wordt begeerd. Veel juister zou het trouwens zijn, als men thans een combinatie zocht, die geree.de kans heeft ook na de verkiezingen in 1931 aan te blijven. Voor Amsterdam en voor het algemeen politiek beleid is dit zeker te verkiezen. Buitengesloten achten wij dit niet. Maar veel, zoo niet alles, zal afhangen van de houding der soc.democraten. Toonen deze zich verstandige politici, dan is wel een gterk college in elkander te zetten. De Antirev., de R.K. en de Vrijheidsbond kunnen voorloopig een afwachtende houding aannemen. De heeren die de scherven ge maakt hebben, zijn thans het eerst aan het woord. NIEUW RAADHUIS TE NAALDWIJK Zal 150.000 kosten. B. en W. van Naaldwijk stellen den Rak- voor over te gaan tot den bouw van een nieinv Raadhuis waarvan de kosten geraamd worden op 125.000, vermeerderd met 25.000 voor meubileering. Op advies van den architect den heer Van der Kloot Meybrug en den Bond v. Ned. Ar chitecten zuilen de heeren Prof. Ir. R. J. Grandprê Molière, hoogleeraar Tcchn. I-Ioo"p school te Delft en de architecten R. Hoog straaten te Rijswijk en A. P. Smits te Aar denhout uitgenoodigd worden een plan te ontwerpen Verder wordt voorgesteld de gevels van het mooie Oude Raadhuis te restaureeren, waar van de kosten op 10.000 'orden begroot, terwijl dan de inrichting van het gebouw tot politiebureau bovendien IC 0< zou ko6t«n. ONZE MINISTERS D^frninister van waterstaat is voornemens, in do tweede helft van deze maand een be zoek te brengen aan Zuid-Limburg ten einde zich ter plaatse van verschillende toestan den op de hoogte te stellen, in het hijzonder voor zoover het kanaal- en mijnwezen aan gaat, en kennis te nemen van den voort gang der in uitvoering zijnde werken. OFFICIEELE BERICHTEN AUDIËNTIES. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal op Maandag 9 September niet RECHTERLIJKE MACHT. Bij Kon. besluit van 30 Augustus zijn be noemd tot: griffier bij het kantongerecht te: Hilversum: mr. C. J. G. Bredius, thans grif fier bij het kantongerecht te Woerden; Tilburg: mr. F. A. M. J. Ruygrok, thans griffier bij het kantongerecht te Oss: ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten te Maastricht, Heerlen en Gulpen, ter standplaats Maastricht, mr. A. H. M. H. Receveur, waarnemend ambte naar van het openbaar ministerie bij kan tongerechten ter standplaats Roermond NEDERLAND EN DUITSCHLAND Douanebehandeling op den Rijn. Op 31 Aug. j.l. is te Berlijn de uitwisseling geschied van de akten van bekrachtiging van het op 28 April 1928 atdaar tusschen Ne derland en Duitschland gesloten verdrag met slotprotocol over samenvoeging van de douanebchandeling aan de grens in het scheepvaartverkeer op den Rijn. NEDERLAND--BELGIE EN SOMMIGE „GROOT-NEDERLANDERS". Het Brusselsche dagblad Het Laatstp Nieuws schrijft: Naar verluidt, hebben de Belgische minis ters in Den Haag onder meer de aandacht gevestigd op de inmenging door sommige „groot-Nederlanders" in binnenlandsche po litieke aangel.-genheden, een inmenging, waarvan men zich in Nederland niet genoeg rekenschap geeft, dat zij een vriendschappe lijke regeling van de tusschen beide landen aanhangige vraagstukken in den weg staat. NEDERLAND EN TURKIJE VERDRAG OPGEZEGD. De Turksche regeering heeft met ingang van 30 Aug. j.l. het op 25 Juli 1928 tusschen Nederland en Turkije gesloten handels- en scheepvaartverdrag opgezegd, zoodat dit ver drag op 30 November a.s. buiten werking treedt. DE WEGENBELASTING Het bestuur der Kon. Nederl. Automobiel club heeft zich naar aanleiding van het feit, dat op 10 dezer de termijn voor vrijwillige weging van automobielen onder ambtelijk toezicht in verband met de wegenbelasting vervalt, nogmaals tot den minister van fi nanciën gewend, om een nieuwe verlenging van den termijn van vrijwillige weging tc verkrijgen, opdat alle automobilisten, die nog Diet in de gelegenheid waren, hun auto's vrijwillig onder ambtelijk toezicht te laten wegen, dit alsnog zullen kunnen doen. ONZE MARINE AANBIEDING HULDEBLIJK. Naar men weet zullen over enkele weken de feestelijkheden aanvangen ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan van het Kon. Instituut der Marine te Willemsoord (Den Helder). Gisteren zijn zij bereids ingezet door de aanbieding van een huldeblijk dooi de officieren van gezondheid der zee macht. Dit huldeblijk, bestaande uit een fraaie, modern-uitgevoerde lamp voor de kleine eetzaal van het instituut, werd door den hoofdoff. van gez. 2c kl. J. F. Hulk overhandigd. Namens het Instituut werd het geschenk met een hartelijk woord van dank aanvaard door den commandant, die de hoop uitsprak, dat deze geest zou mogen blijven bestaan. NAAR HET GOOI Het bestuur van de Vereeniging Het Ne- derlandsche Wegen Congres heeft besloten, tegen 20 September een excursie te organi- seeren naar het Gooi, ter bezichtiging van verschillende wegconstructies en in uitvoe ring zijnde werken. In de eerste plaats zal een bezoek gebracht worden aan de reeds voltooide en in uitvoering zijnde verbete- ringswerken van den Rijksweg Amsterdam —Laren. Vervolgens zal een rondrit door een de.-l van de gemeente Bussum worden gemaakt, waardoor een indruk zal worden' I verkregen van heigeen door die gemeente up J wegengebied is tot stand gebracht. Ten slotte zal een bezoek worden gebracht aan verschillende wegen in de gemeente Hilver- I sum, welke zijn of worden voorzien van mo- I derne wegdekken, zooals beton, Boeton-as- falt, met sproeifalt -aortel gebonden steen slag ,enzw 1 TE BERKEL DE FEESTELIJKE OPENING EEN HISTORISCH OVERZICHT. De aanbieding der geschenken. Berk el (Z.H.), 6 Sept. 1929. 't Was gisler een belangrijke dag voor Berkel en Rodenrijs, een dag die met gulden letteren in de annalen dezer gemeente zal worden opgeteekend. Door de activiteit van de Coöp. Groenten- en Bloemenveiling Vereen. „Berkel en Ro denrijs" is een ruim gebouw voor bloemen veilingen verrezen en thans officieel geo pend. Rede A. Klapwijk Am. De heer A. K1 a p w ij k Azn. voorzitter der vereeniging wees er op dat velen in deze bijeenkomst toch niet feestelijk gestemd kon den zijn, doch althans op het oogenblik te vreden. In groote trekken teekent de heer Klap wijk de geschiedenis van Berkel en Roden rijs. Voortijds was alles turfgrond, en waren de leveranties verzekerd aan de nabije groote steden. De door het „uitvenen" ontstane plassen werden weer drooggemaakt en de komkom merteelt begon. Deze werd verrdongen door het verbouwen van tomaten. Thans echter gaat men de z.g.n. wissel teelt toepassen, d.i. in dc tomatenmoede kas sen worden bloemen, hoofdzakelijk rozen ge kweekt en daarvoor moest natuurlijk afzet gebied worden gezocht en een gelegenheid tot veilen geopend Daartoe werd aan de heeren F. B ij 1 te Berkel en S n ij d e r s v. d. V 1 i s te Vlaar- dingen-Ambaeht, architecten, de opdracht tot ontwerp voor het veilinggebouw gegeven. De aanbesteding geschiedde op 24 Decem ber '2S en de bouw werd gegund aan de Gebr. Oostelijk te Vlaardingen en Rotterdam voor 49.900. Hoewel door de vorst het werk circa drie maanden heeft stilgelegen werd reeds half Juli geveild. De groote hal, met tribune, heeft een hoog te van 11 M. bij een breedte van 30 M. en een vrije overspanning van 20 M., zoodat thans een respectabele ruimte voor deze nieuwe tak van nijverheid verkregen is. Het gebouw staat op een terrein dat door de Ned. Spoorwegen tegen matige huur is afgegeven. De heer Klapwijk dankte de uitvoerders van dit werk, en allen die de totstandkoming hebben mogelijk gemaakt en hoopt dat Gods zegen rusten mag op dezen nieuwen tak van arbeid. Geschenken. Nadat het kranige plaatselijke muziek corps onder leiding van den heer J o r d a a n enkele vaderlandsche liederen spoelde en de eerewijn was rondgediend, had het bestuur der Veilingvereeniging diverse gelukwen- schen en geschenken in ontvangst te nemen. Mr. Niemöller, afgevaardigde van het Cen traal Bureau voor veilingen, sprak er zijn vreugde over uit dat voor dit bedrijf geen afzonderlijke vereeniging was opgericht daar dit vermindering van krachten zou geven. Namens de kooplieden van Rotterdam en omstreken werd een mooie klok en baro meter aangeboden. Nog sprak de heer S. Wouda, oud-be stuurslid, thans eerelid der vereeniging, en voorts de vertegenwoordiger der K.L.M., die wees op het belang van het vliegtuig transport voor bloemen. De officieele opening. Daarna werd door den burgemeester van Rerkel de lieer F. VosdeWael.de veiling officieel geopend door het mijntoestel in wer king te stellen. In een korte toespraak wenschte ook de burgemeester de vereeniging geluk, haar te vens wijzen dop haar zware taak, welke zij echter, naar Spr. hoopt, met Gods zegen zal trachten te vervullen. Terstond daarna werd met veilen aange vangen en kon het mijntoestel, een mooi stuk werk van het Technisch Bureau Fransen te Den Haag, worden beproefd. Tevens zij gemeld dat ter gelegenheid van do opening een bloemententoonstelling wordt gehouden, welke twee dagen duurt Verschil lende mooie inzendingen van bekende kwee kers waren te bewonderen. NEDERLANDERS IN POLEN CHR. GEREF. JONGELINGSBOND GEDENKBOEK: ONS ZILVEREN JUBILEUM. Verschenen is het Gedenkboek, uitgegeven ter herinnering van het 25-jarig bestaan var den Bond van Chr. Geref. Jongelingsvcreeni- gingen in Nederland, samengesteld onder re dactie van Ds. L. H. van der Meiden. Na een inleidend woord van den redacti wordt „de historie van onzen Bond'' beschre ven door de heeren Ds. H. Janssen, Ds. A. M. B erkh off, W. Vos Hzn. en Ds. L. H. d. Meiden. Daarna volgt „de historie v onze Afdeelingen'' door Ds. P. J. d e Brui En ten slotte onder den gemeenschappelijken titel „Bij het zilveren jubileum'' bijdragen van de heeren Prof. F. Lengkeek, D. Hen stra, J. Prins, L. J. Smith, Ds. A. Bik ker, Ds. B. v. d. B e r g, Ds. J. W. Geels. Ds. A. H. H i 1 b e r s, -Ds. G. Salomons, B. A. Schotel, Ds. J. L. de Vries en J. L. van Weerd. Met groote belangstelling hebben we dit Ge denkboek gelezen. Zoo men weet, draagt 't orgaan van dezen Bond den titel „Luctor et Emergo". In dezen naam school profetie. Want er Ir heel wat af geworsteld om 't teerejJantje, door vele stormen bedreigd, in 't leven te houden. Meer dan eens scheen de arbeid vruchteloos. En Ds. Lengkeek, die in 1917 verklaarde het geloof jn de levensvatbaarheid van den Bond verloren te hebben'', stond in die vreeze waar lijk niet alleen. Maar de pioniers hielden vol, en dit Gedenk boek meldt, dat de Bond thans 65 vereenigin- gen met 1053 leden telt. Dit mooie boek vertelt van strijd en zegen, en we kunnen ons voorstellen, dat 't vooral door de jongelingschap, in dezen Bond georga niseerd, met blydschap en dankbaarheid zal worden begroet. Een ding betreuren we. Ook deze gelegen heid nam de heer B. A. Schotel van Dordrecht weer te baat om in de blijkbaar door hem ge liefkoosde rol van boetgezant op te treden. Buitenlanders en dichters worden opgeroepen om 't gevoelen der „ouderwetsch gezinden" te vertolken, 't Is o.i. in 't kader van dit werk minder passend te trachten persoonlijke ru zietjes uit te vechten. Maar vooruit 'n rnensch z'n lust, 'n mensch z'n leven. 't Boek is op kunstdrukpapier uitgevoerd, een stemmig bandje AMSTERDAM DE INSPECTEURSBENOEMING Ós NABETRACHTING. De onderwijsbladen houden nabeschou wingen over de benoeming van een gemeen telijk inspecteur in Amsterdam. Onver kwikkei ij k acht het blad van den Bond van Ned. Onderwijzers de zaak. Natuurlijk staat dit blad geheel aan de zijde van den webhouder, als het gaat over de benoeming van iemand, die persoonlijk voorstander is van het bijzonder onderwijs. Het was buitengewoon inhalig, wij kennen dat nu zoo langzamerhand wel, dat de rech terzijde opkwam voor 'tgrondwettelijk recht "on den antirevolutionairen sollicitant Maar de geschiedenis van de tweede voor dracht vindt dit blad toch nog erger. Niet dat Hollaer werd benoemd, maar dat nie mand voor hem sprak, hem als de primus inter pares naar voren bracht, hem als eenig waarlijk geschikte bewierookte, dat heeft doen zien, hoe bot niet de belangen van het onderwijs waren, die bij deze beslis sing de doorslag gaven, maar hoe hier op verrassende wijze een stille strijd van bijna tien maanden beslecht werd over de \ruag, welke politieke, partij een harer partijgan gers met deze lukratieve post zou begif tigen. Daar kan de nieuw benoemde, daar kun nen de sociaal-democraten het voorloopig mee doen. Het blad van het N. O. G. oordeelt na tuurlijk anders. Over de uitsluiting van een voorstander van het bijzonder onderwijs is men buitengewoon tevreden. Maar dat men den heer Fermga liet vallen voor den heer Hollaer, acht men even onverkwikkelijk als de Bondsmannen het zwijgen achten. De school, het onderwijs, de heer Feringa ge offerd aan de politiek. Maar, zouden wij vragen, ligt niet de eigenlijke oorzaak bij de heeren zelf? Zijn zij en hun strijd voor de school van politieke smetten vrij gebleven? Gebruiken zij niet de politieke macht voor hun standje? Heb ben zij ons Christenvolk niet gekneveld, jaar achter jaar? Het orgaan van de schoolhoofden is al evenmin tevreden. Het is volstrekt niet over tuigd van de groote bekwaamheden van den heer Hollaer. Het acht hem krachtens zijn verleden in de vakbeweging zelfs bij uitstek ongeschikt Het is wel de moeite waard te lezen wat' men over den afgewezen antirevolutionai ren èandidaat schrijft: „Onder het viertal voorgedragenen beant woordt er feitelijk maar één aan de eischen, die ik aan een goed inspecteur heb meenen te mogen stellen. Dit is de heer Van der Does. Deze zou werkelijk iemand geweest zijn, volkomen bekwaam voor de betrekking waar het om ging. Maarnatuurlijk had hij geen schijn of schaduw van een kans. Hij was „politiek" ongeschikt en waar schijnlijk is zijn naam alleen op de voor dracht gezet om den scheidenden inspecteur Bergmans een genoegen te doen en verder om de kansen voor de drie andere heeren grooter te maken. De heeren Feringa en Hollaer verkeeren beiden in het geval, dat n belooning verdiend hebben: dc een oorziPer van het Comité voor de openbare school, de andere als voorzitter van de afd. Amsterdam van den Bond van Ned. Onderwijzers." En ten slotte is ook de eindconclusie be langrijk. „En nu de conclusie van dit alles! Tot mijn spijt kan ze niet anders zijn dan deze: „De geheele voordracht voor G. I. te Amsterdam dmipt van de oolitiek en is een minder gelukkige green van een overigens erd nstelijk wethouder." Reuter meldt uit Warschau: Een gezelschap Nederlandsche industriee- len en economen onder leiding van prof. Diepenhorst uit Amsterdam, het Ka merlid Bon ga erts en den heer Hudig van de Holland-Afrikalijn, is in Polen aan gekomen, vergezeld van den heer Bliek en a n n den Poolschen consul te Amster dam. De bezoekers hebben te Posen de Pool- sche nationale tentoonstelling bekeken; zij zijn daar door den leider, dr. Wachou- w i a 1 verwelkomd. Deze wees op de vriend schappelijke betrekkingen tusschen de twee landen op elk gebied en zeide dat Polcn's c-voelcns voor Nederland een diepen grond hebben en berusten op dankbaarheid voor Nederlands houding tegenover de Poolsche zaak vóór den oorlog. Hij drukte ten slotte zijn groote erkentelijkheid uit voor het be zoek aan de tentoonstelling van vooraan staande vertegenwoordigers van Nederland sche economische kringen en zeide te ver trouwen, dat de bezoekers de vorderingen /ouden constateeren, die Polen de eerste de- De heei Aetelaar heeft alzoo van zijn hou- cade van zijn herwonnen onafhankelijkheid ding, ook in eigen kring, weinig pleizier heeft gemaakt. Het eenige ideaal dat Polen beleefd, zich stelt, is de overwinning van de recht vaardigheid en den vrede. i UIT HET SOCIALE LEVEN. KANTOOR- EN HANDELSBEDIENDEN. Internationaal Congres. Het Internationaal Verbond van Christe lijke Bediendenorganisaties houdt te Mün- chen op 18 en 19 September zijn vierde in ternationale congres. In behandeling komen vier belangrijke re feraten en wel over: 1. De arbeidsduur der kantoor- en handels bedienden voor de internationale arbeids- conferentie. 2. De loonpolitiek der vakbeweging. 3. Het uitvindersrecht van geëmployeer den. 4. De gevolgen van de invoering van kan toormachines. De behandeling van het laatste referaat is opgedragen aan den heer F. P. Fuyk- s c h o t te Amsterdam, secretaris van de Ne derlandsche Vereeniging van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden. Uit het uitvoerige jaarverslag van den se cretaris blijkt dat organisaties van handels- en kantoorbedienden uit de volgende landen bij het Internationale Verbond zijn aange sloten, n.l.: België, Duitschland, Finland. Frankrijk, tflongarije, Nederland, Oostenrijk, Polen, Tsjecho-Slowakije en Zwitserland. Deze organisaties hebben een totaal leden tal van ruim 600.000. Uit het verslqg blijkt verder, dat deze In ternationale in allerlei opzicht actief is werk zaam geweest. DE STAKING TE ZAANDAM. Naar het Alg. Hbl. verneemt zal het be stuur van den Bond van Werkgevers in het begin van de volgende week het verzo* van de organisaties, waarin de arbeidei betrokken bij het Zaansche houtconflict, zij georganiseerd, in behandeling nemen. Land- en Tuinbouw. NED. HEIDEMAATSCHAPPIJ. Vanmiddag is te Leeuwarden de 41ste algemeene vergadering van de Nederland sche Heidemaatschappij aangevangen onder presidium van de.n heer A. W. J. J. Baron van Nagell, van Barneveld. In zijn openingsrede herinnerde de voor zitter aan de talrijke boschbranden, de oprichting van boschbrandwezen, de onder linge boschbrandverzekering cq in verband uiermee het werk van de Ned. I-Ieidemij. ok werd nog stilgestaan bij de icpenziek- cn de vorstgevolgcn. Vastgesteld werden de verslagen van den directeur en van de rekeningcommissie. Verder had verkiezing van connnissarissen plaats. Vervolgens hield de heer J. van der Meer, secretaris van de Friesche Maatschappij an Landbouw, een inleiding over enkele hoofdzaken betreffende de organisatie van den landbouw in Friesland, speciaal de Fr. Mij. van Landbouw. Na afloop van deze voordracht werd een ondernomen naar de gebouwen de Fr. Coöp. Zuivelexportvereeniging. Ter gelegenheid van de algemeene ver- radering van de Hollandsche Maatschappij an landbouw, die op Dinsdag 10 SepL a.s. te Bodegraven gehouden wordt, heeft de afd. Bodegraven en Omstreken dezer Mnat- chappij op 9 en 10 September groote fees telijkheden georganiseerd. Maandagmiddag te vier uur heeft een of ficieele ontvangst door het gemeentebe- Bodegraven plaats terwijl te vijf uur de Kaasdag en de Kaastentonstelling worden geopend. Dinsdagmiddag te 3 uur heeft op een ter- 'in nabij de Kaasmarkt een groot Land- bomv-openluchtspel plaats. Hieraan nemen 250 personen deel. De tri bune heeft 4000 zitplaatsen. Te 8 uur des avonds is er een biocoopvoorstelling op de markt 's Morgens te half 9 vangt de kaas markt aan. Den geheelen Dinsdag is ook de tentonstelling geopend (Maandag van 5 uur tot in den avond), terwijl door an dere vereenigingen een winkelweek is ge craniseerd en op Maandag kinderspelen worden gehouden en in den avond een ver lichte gondelvaart op den Rijn zal plaats hebben. DE ROERMONDSCHE EIERMIJN. Het 25-jarig bestaan der Coöp Roermond- WILLEMSTADSCHE PAARDENMARKT. De najaarspaardenmarkt (ander vee vrij mede toegelaten) zal te Willemstad worden gehouden op Woensdag 11 September a.s. ONTGINNINGEN IN NOORD BRABANT. Te St Oedenrode (N.Br.) zullen 41 H.A. ontginningsgrond beboscht worden. Voor de remeente Deurne heeft de Ned. Heidemaat schappij een plan opgemaakt voor de ont ginning van de Snoertsche heide ter grootte ongeveer 100 H.A. De heide zal verkaveld worden in kleine boerderijen en arbeiders woningen. HET FRIESCH RUNDVEESTAMBOEK. Ter gelegenheid van het gouden jubileum van het Friesch Runriveestamboek werd te Leeuwarden op de Wilhelminabaan een ten toonstelling van in het stamboek ingeschre ven rundvee gehouden, terwijl tevens een keuring plaats had. Een schitterende collec tie vee werd aangevoerd. De catalogus ver melde ruim 1200 exemplaren. Er was zeer veel belangstelling. Op het terrein was ook collectie koeien met gebreken aan ver L-eii cuut.-i.ue tvui-it-ii mei gi IschiRende lichaamsdeelen Gemengd Nieuws. VERDRONKEN Te Meerknk is 71-jarigo veduwe v-n Z. in het Merwedek uiaal gemakt cn ver dronken. Onder Lent is uit de Waal opgevischt het Ujk van de lt-jarige schippersdochter 1 G., oie by Lobith overboord wes geval',eu. AFSCHUWELIJKE MOORD TE DEN HAAG EEN OUDE DAME DEN HALS AFGESNEDEN Haar huishoudster zwaar gewond VERMOEDELIJKE DADER GEGREPEN Gistermiddag is een moord gepleegd in het Bezuidenhout te Den Haag op de 72-ja rige mevrouw O. in haar woning aan den Bezuidenhoutschenweg 395. Omstreeks halfvijf snelde de 50-jarige huis houdster van mevr. O., hevig bloedend aan gelaat, hals en handen, het huis uit. onder het geroep van moord. Juist passeerde een tram van lijn 3. De bestuurder stopte onmiddellijk. Ter wijl de conducteurs de huishoudster te hulD schoten en aanstonds den Gencesk. Dienst verwittigden, zette de bestuurder een snel wegloopenden man, in wien hij den dader vermoedde, na. In de Cornells van der Lij li st raat. wierp de vluchteling, vlak voor nij gegrepen werd, een pakje weg. hetwelk bij nader onderzoek een scheermes bleek te be vatten. De huishoudster werd naar het R. K. Zie kenhuis vervoerd. Haar toestand was frist» r- a\ond redelijk wel en gaf hoop, dat zij van de bekomen verwondingen zal herste'len. De vonden zijn met een scheermes toegediend. '('t schijnt, dat zij zich tegen den onverlaat heeft kunnen verweren. Toen men in de woning van mevr. O. een onderzoek instelde, vond men de oude danie met afgesneden hals op den grond liggen. De man, die gegrepen werd, is in het per ceel waar de moord gepleegd werd, aan een langdurig verhoor onderworpen. Hij wei gert halsstarrig iets te zeggen. Te kwart ov»r negen gisteravond is hij naar het Hoofdbureau van Politie overge bracht, waar het verhoor werd voortgezet. De politie zou in den afgeloopen" nacht nog een huiszoeking houden in de woning van den arrestant, wiens naam zij meen, te weten, hoewel hij nog steeds weigert dien op te geven. Ook de loco-burgemeester heelt de plaats van he., afschuwelijk misdrijf be zocht. HET SPOORWEGONGELUK BIJ HAVELTE Het Hhl. verneemt, dat de machinist van den trein. H. Langkamp, uit Zwolle, heeft rekend, dat hij ongeveer 20 meter vóór het onveilig signaal zag, dat hij niet mocht doorrijden. Hij heeft toen onmiddellijk ge remd, doch de trein was niet meer tijdig tot stilstand te brengen. De machinist beweer de, dat de rails door den dauw glad waren. Wij merken hierbij nog op, dat de afs'and tusschen het onheilig signaal en de Smil- dervaart ongeveer 107 meter bedraagt. Twee hulparbeiders, die op het oogenblik van het ongeval op den weg naar hun werk passeerden, zagen het gevaar en schreeuw den uit alle macht. Dc drie mannen op de locomotief hebben dit echter niet gehooid. Dp leerling-machinist was D. J. Knoop uit Zwolle en de hoofdconducteur, die in de ca bine als loods was meegegaan, was de 63 jarige U. E. Hillenga. De plaats waar het ongeluk gebeurde lig! juist op de grens van de gemeenten Nije- veen en Ha cel te. De burgemeesters van bei de gemeenten waren spoedig ter plaatse, ook de heer J. Knoppers, burgemeester van Meppol, kwam met den Commissaris der Koningin in de provincie Drente, Mr. J. T. Linthorst, mede om een en ander in oogen- schouw te nemen. De opruimingswerkzaamheden. In den loop van den middag waren gister de werkzaamheden aan de opruiming zoo ver gevorderd dat de wagens op den walle- kant naast het sneor waren gezet. Men he gon toen met liet lichten van den tender en de locomotief, een karwei, dat wel eeni ge n tijd in beslag zal nemen. VLIEGONGEVAL BIJ BRUINISSE. Een ernstig en een licht gewonde. Woensdagmiddag te ongeveer vijf uur heeft het Pander-vliegtuig P-H-A-E.J van de Rotterdamsche Aeroclub op een bouwland onder de gemeente Bruinisse wegens motor defect een noodlanding moeten maken. Het vliegtuig was bemand met de heeren jhr. Van der Wall van Repelaar van Puttershook woonachtig te Dubbeldam, en van der Gracht. Op telegrafisch verzoek kwam het ,.Sopla"-vliegtuig, bemand met den piloot H, M. Schmidt Crans, instructeur van de Aeroclub, te hulp. Daar dit vliegtuig geen herstellingsmateriaal aan boord had, moest hij terstond weer naar Waalhaven terug- keeren, waarbij jhr. van der Wall meeging. Bij het opstijgen is het „Sopla"-vliectuig doordat het niet genoeg vlucht kon krijgen, tegen den dijk gebotst, waarbij het toestel zwaar werd beschadigd. Ook voor de inzit tenden liep het ongeval slecht af: jhr. Van der Wall werd ernstig gewond, terwijl de vlieger Schmidt Crans lichte kwetsuren op liep. Geen ongevallen. Dinsdagmiddag is het Duitsrhe watervlieg tuig Henkei N). 1731, op weg van Warne- miinde naar Schei)ingwoude bij laatstge noemd.- plaats tegen ricn zeedijk gevlogen Het frestel kwam op den diik terecht, waar door de drijvers enistig werden beschadigd. De drie inzittenden werden niet gewon (fen konden on den di ik uit het toest.' -n. OnmïddeMiik is van het marine-vlic^tntion te Schol!ingwoude personeel gezonden om het toestel te bergen. ONDER KIPKARREN GERAAKT. To Andijk is in den proefpolder zekere P. Visser onder twee met grint geladen k'pka*-- ren reraakt, waardoor hy zeer ernst ge wond werd en naar het. ziekenhuis te Uoorn moest worden vervoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1