JUimuue £riHsrijr tCourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. DE HAAGSCHE CONFERENTIE ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15) .Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending „6.— Bij dagelijksche zending „7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7/2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2835 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1929 ADVEBTEWTT8N: Van 1 tot 5 regels /1.17V5 Elke regel meer 0.2 2 Va Ingez. Mededeelingez. van 1—5 regels.2.30 Elke regel meer «0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend0.10 10e Jaargang Oit nummer bestaat uit VIER bladen VROUWENKIESRECHT EN GEMOEDSBEZWAREN De vraag, hoe groot het aantal kies gerechtigde vrouwen is, dat wegens gemoedsbezwaren weigert aan de stem ming deel te nemen, blijft belangrijk. Vooral ook in verband met de was, waarop de S. G. P- zich bercemen kan. Merkwaardig is daarom h ic volgende Staatje, dat een onzer medewerkers sa menstelde na informatie bij eeuige bur gemeesters van Zeeuws me gemeenten, waar de S. G. P. een beteekenende plaats inneemt. Bij de beschouwing van dit staatje, gelieve men wèl in 't oog te houden, dat de burgemeesters alleen de vraag ge steld hebben, waarom men niet ter stembus kwam. Wie gemoedsbezwaren opgaf, is voor gemoedsbezwaren aan- geteekendeen nader onderzoek of deze werkelijk aanwezig waren, is niet inge steld. De werkelijke toestand kan voor de S. G. P. dus wel ongunstiger, maar Biet gunstiger zijn; want het is niet onmogelijk, dat ook anderen dan S. G. P-ërs gemoedsbezwaren opgegeven hebben: hetzij uit overtuiging, hetzij gemakshalve. Welnu, volgens ingekomen mededee- lingen van burgemeesters was de si tuatie aldus: c "Pi f s jol O E od -t ■3" l* Üg O Bruinisse 1012 222 315 66 Koudekerke (W.) 1738 155 162 23 Rilland-Bath 940 157 112 7 St. Maartensdijk 1265 476 202 20 St. Philipsland 948 496 148 1 Tholen 1327 340 239 42 Yerseke 1778 329 323 50 Wolphaartsdijk 1209 169 88 26 Dit staatje is het bekijken en over wegen waard. Reeds een oppervlakkige beschouwing van deze gegevens leidt tot merkwaar dige conclusies. In plaatsen, waar de S. G. P. veel wortel schoot, moet het aantal wegblij vers wel heel groot zijn, denkt men. Toch blijkt dit niet het geval te zijn. Een globale berekening gaf ons als uitslag, dat in bovenstaande plaatsen het aantal thuisblijvers nog geen twee procent hooger was, dan het gemiddel de over heel het land. Doch, b.v. veel minder dan in kiesdistricten, waar men de S. G. P. nauwlijks kent. In Amsterdam was het percentage thuisblijvers zeker 2 a 3 pCt hooger. En dat het percentage in Bruinisse zoo abnormaal hoog is, kan het gevolg zijn van de afwezigheid van vele visschers. In elk geval, het aantal „gemoedsbe zwaarden", dat hier betrekkelijk hoog is, blijkt laag in verhouding tot het aan tal stemmen op de S. G. P. en gelet op het groote aantal thuisblijvers. Als er 222 stemmen op de S. G. P. werden uitgebracht, vermoedt men ook. dat er een paar honderd „gemoedsbe zwaarden" zijn; doch het zijn er maar 66 van de 315. Dat is een zeer gering percentage. In verschillende andere gemeenten blijft het percentage niet-stemmers aan merkelijk beneden het gemiddelde voor heel het land en het aantal gemoedsbe zwaarden blijft vaak bespottelijk laag, vergeleken met het aantal thuisblijvers en het aantal stemmen op de S. G. P. Bovendien blijft het totale aantal niet-stemmers in den regel ver en ver beneden het aantal stemmen dat op de S. G. P. werd uitgebracht. Let op St. Maartensdijk, St. Philips- land, Tholen en Rilland-Bath. En let er dan verder op, dat er in Koudekerke, Rilland-Bath, St. Maar tensdijk en St. Philipsland, doch ook el ders, bijna geen sprake is van gemoeds bezwaarden. Hun aantal bedraagt nog geen 15 van het totaal aantal wegblijvers en nog geen 10 van het aantal uitge brachte stemmen op de S. G. P. Op St. Philipsland werd iets minder druk gestemd dan het gemiddelde over heel het land ('t scheelt één procent) de S. G. P. kreeg meer dan de helft van het aantal stemmen; er was hoogstens één gemoedsbezwaarde en du r. heb ben de vrouwen zeer trouw gestemd op de lijst der S. G. P. Dat d u s is niet voor tegenspraak vatbaar. De cijfers wijzen het met groote stelligheid uit,- Gelijk het ook het geval is met Ril land-Bath, waar ruim 2 minder thuisblijvers waren dan in het geheele land en hoogstens 7 gemoedsbezwaar den. Overduidelijk blijkt dus, dat in plaat sen, waar veel absentie was, dit niet overeenstemt met het geringe aantal gemoedsbezwaarden, en dus aan bij komstige omstandigheden moet toege schreven worden; en dat in andere plaatsen, vaak met betrekitelijk zeer weinig absentie, er van gemoedsbezwa ren bijna geen sprake is. Verdere toepassing, van wat de cij fers ons leeren, geven we niet. Ze ligt er bovenop. BECHTERLIJE MACHT. Bij Kon. besluit zijn aangewezen in de en kelvoudige kamer voor de behandeling van I burgerlijke kinderzaken tevens belast met de behandeling van kinderstrafzaken in de rechtbanken: te Roermond tot lid mr. J. C. H. Coene- gracht, vice-president, en tot plaatsvervan gende leden mrs. H. Diephuis, M. J. A. M. van der Grinten, C. E. A. baron van Hövell tot Westerflier en F. A. J. Marres, rechters; te Middelburg tot lid mr. J. H. Bijbau en tot plaatsvervangende leden mre. J. W. Zijl stra, Th. Pox*thcine en A. van der Hoop, allen rechter; te Groningen tot lid jhr. mr. W. W. Feith, rechter en tot plaatsvervangende leden mr. B. P. Enklaar, vice-president en mrs. H. W. J. De laatste brochure van de Vereeniging voor „Actieve Handelspolitiek" vestigt niet ten onrechte de aandacht op een belangwek kend rapport van de Sub-Commissie uit de Commissie voor de Economische Politiek over Handelsbelemmeringen. Onder leiding van Minister Slotemaker de Bruine werd een objectief onderzoek inge steld naar de wijze, waarop de Nederland- sche waren in den vreemde bejegend worden en van dat onderzoek is nu een objectief verslag verschenen. Zeer leerzaam is dit verslag. Hoe we met ons laten, sollen, blijkt heel duidelijk uit het gedeelte, dat over het ver schil van behandeling van de Nederlandsche artikelen en van dezelfde artikelen in den vreemde handelt Daarvan zegt het Verslag: „Van discriminatie wordt o.m. gesproken, indien men handelsverdragen afsluit, waar in voor bepaalde artikelen in zoodanige be woordingen verlagingen worden vastgelegd, dat andere landen via de meestbegunsti- gingsclausule er niet van kunnen profitee- ren en dus voor dezelfde artikelen hooger rechten moeten betalen dan het verdrag sluitende land. Verschillende Nederlandsche artikelen werden of-worden op deze wijze achterge steld." En daarvan geeft, let wel, het objectieve verslag, treffende voorbeelden. Zoo blijkt er uit, dat de Hollandsche kaas in Tsjecho-Slowakije hooger belast wordt, dan Italiaansche, Fransche en Zwitsersche kaas; ze wordt ook in Polen, Griekenland en Hongarije achtergesteld bij andere kaas soorten. Met cognac en likeuren handelen Tsjecho- Slowakije en Hongarije al weer op dezelfde wijze: de Franschen worden voorgetrokken. Van handgeknoopte tapijten geldt in Hon garije weer: Liever Turksch dan Neder- landsc-h. En Belgische koudbloedpaarden werden tot voor korten tijd in Duitschland minder zwaar belast dan Nederlandsche. Die hebben zeker breeder rug. De Hollandsche koeien en zij niet al leen zullen het wel nooit begrijpen, waar om in het Duitsch-Zwitsersche handelsver drag gunstiger bepalingen werden vastge steld voor vee dat „op een hoogte van min stens 300 M. boven den zeespiegel is geboren en elk jaar minstens een maand op een hoog te van minstens 800 M. boven den zeespie gel weidt." Evenmin als een minder het begrijpt, dat men over de Jostergrenzen liever Belgische dan Nederlandsche selderij in de soep heeft. Trouwens, bij groenten komt het herhaal delijk voor, dat door bepaalde landen tariefs verlagingen worden bedongen voor een zoo- danigen tijd van het jaar, waarin Nederland niet, of niet in belangrijke mate, exporteert. Over Spanje wordt ook een leerzaam boekje opengedaan. Daar heeft men de meestbegunstigings- clausule ten opzichte van ons land zoodanig uitgehold, dat de uitvoer van menig artikel óf geheel ophield öf geen winst opleverde. Dat geldt voor: kaas, kunstzijde, superfos faat, staaldraad-kabel en ijzer- en staal touw, laken, koekebakkerswerk, suikerwerk, touw werk, linoleum; waarbij Engeland, Frank rijk, Zwitserland en Noorwegen al te gemak kelijk tegen ons konden concurreeren. Zoo worden door de Subcommissie voor Economische Politiek feiten en cijfers gebo den, die de achterstelling van de Nederland sche producten onweerlegbaar aantoonen. En het zijn slechts „eenige voorbeel den". gelijk de Commissie zegt. Zóó „staalt" eenzijdige vrijhandel de Ne derlandsche landbouw en industrie. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN Bij Kon. besluit zijn benoemd tot ridder der Oranje-Nassau Orde A. J. Jansen, direc teur van het Bouw- en Woningtoezicht te 's- Hertogenbosch en W. Faber te Nyehaske, chef van het Vervoer der Nederlandsche Tramwegmratschappij is aan II. R. dü Mosch. wonende te Amster dam, verlof verleend tot het aannemen van z'jn benoeming tot officier in de orde van het Legioen van Eer van Frankrijk; is aan mr. J. Havelaar, bankier en consul- generaal der Tsjeeho-Slowaaksche Republiek te Rotterdam, verlof verleend tot hel aanne men van het officierskruis :ler orde van den Witten Leeuw van Tsjecho-Slowakije. VRAGEN VAN KAMERLEDEN. Ds. Hersten en de vaccinatie. Er is geen sprake van dwang, zegt de mi nister. Het Tweede Kamerlid, de heer Kersten, heeft den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat, na vacci natie, te Rotterdam zich ernstige ziektever schijnselen hebben voorgedaan, waarvan reeds met doodelijken afloop. Is de Minister bereid, tegen elke uitoefening van dwang af doende maatregelen te nemen? Acht de Minister het om het belang volk niet noodzakelijk, tegen de gevaren, die de vaccinatie met zich brengt, te waarschu wen en. zoo noodig in overleg met zijn amht- Klopenborg en J. G. A. Kattenbusch, beidenjen00t '(jen Minister van Binnenïandsche Za- rechters; te 's-Gravenhage voor het tijdvak tot 1 September 1930 tot plaatsvervangend lid mr. J. R. Thorbccke, rechter; te Leeuwarden tot plaatsvervangend lid mr. J. Meihuizen, rechter; te Almelo tot lid mr. A. C. Leendertz en tot plaatsvervangende leden mrs. A. Ikman van Burck, E. II. F. W. v. Schaeck Mathon en J. M. de Moor, allen rechter; te Maastricht tot plaatsvervangend lid mr. B. J. M. H. Ruland, rechter en te Rotterdam tot lid mr. H. de Bie, rechter, en tot plaatsvervangende leden mr. P. IJssel de Schepper en jhr. mr. dr. G. W. van Viers- sen Trip, beiden vice-president, en mrs. J. E. Rosen Jacobson, D. M. Paré, J. Wijnveldt, S. N. B. Halbertsma en G. C. B. E. Suringar, allen rechtei\ Bij Kon. besluit is met ingang van 10 Sept. op zijn verzoek eervol ontslagen met dank W. L. H. Ivöster Henke, als kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Harderwijk. LANDMACHT. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Sept. 1929 benoemd bij het wapen der artillerie tot luitenant-generaal de generaal-majoor G. G. van Everdingen van den staf der artillerie, Gouverneur der Koninklijke Militaire Acade mie; zijn met ingang van 1 September op hun verzoek eervol ontslagen uit den militairen dienst de reserve-kapitein ir. P. H. Goedhart, van het regiment Grenadiers; A. Thomas, van het 17e regiment infanterie, en de reser ve eerste luitenants B. M. J. Gribnhn van het 3e regiment veldartillerie en L. J. R. Kuhn van het regiment Jagers. RIJKSWERVEN. Bij Kon. besluit is, te rekenen van 1 Nov. 192S, benoemd tot adjunct-commies bij de Rijkswerven de Klerk, geplaatst bij de Rijks werf te Willemsoord mej. A. C. Boon. EERSTE KAMER IN DE VACATURE-COLIJN IS Jhr. S. VAN CITTERS BENOEMD. Het Centraal Stembureau voor de verkie zing van leden van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal heeft in zijn gistermiddag ge houden openbare vergadering, ter voorzie ning in de vacature ontstaan tengevolge van het bedanken door den heer H. Co lijn, die zijn benoeming tot lid van de Tweede Ka- heeft aanvaard, benoemd verklaard tot lid van de Eerste Kamer de heer Jhr. S. v. C i 11 e r s, te Brummen, oud-Commissaris der Koningin in de pravincie Gelderland. FLAMITE 1929 Te Middelharnis werd dezer dagen een Middenstandstentoonstelling gehouden. Dit is een Flakkecschc Middenstands Tentoon stelling, kortaf Flamité genoemd. Zij gaat uit van den Flakkeeschen Bakkersbond, die reeds eer, in 1926 een soortgelijke tentoon stelling organiseerde en welke zoo goed in den smaak viel dat men er ditmaal een op zette van veel grooteren omvang. Werd er in 1926 voor circa 100 M2 aan stands verpacht, ditmaal werd ruim 300 M2 uitgegeven. Het terrein van de veiling is voor zulk een tentoonstelling uitstekend geschikt. Jammer maar dat het v&ilingbe- stuur te kennen gaf, dat dit de laatste maal is dat het terrein voor dergelijke gelegen heden wordt afgestaan. Zeer terecht wees de voorzitter van den Bakkersbond, de heer Holleman van Stellendam er dan ook op, dat het tijd wordt dat de Flakkeesche Mid denstand zorgt dat hij een eigen vereenigings gebouw krijgt. Als men ziet wat Hellevoet- sluis presteerde, een plaatsje van veel klei ner omvang, dan moet het op Flakkee toch zeker wel kunnen! Wanneer de handen in een geslagen worden dan is het een kleine moeite om in Middelharnis of Sommelsdijk een groot vereen igingsgebouw te plaatsen, geschikt voor alle mogelijke gelegenheden! Er is van deze tentoonstelling veel werk gemaakt Ofschr _n zij uitgaat van den Bak kersbond, heeft men den opzet zoo breed mogelijk genomen om het karakter van Middenstand s-tentoonstelling volkomen te handhaven. Hierin is men goed geslaagd. Allerlei bedrijven zijn op deze expositie ver tegenwoordigd, niet alleen van Flakkee naar ook van elders. Men vindt er een tand van de Philips' gloeilampen, van de Meelfabrieken: „De Maas" die er een Ma quette van haar geheele bedrijf demon streert. Ook de Nederlandsche Gist- en Spi ritusfabriek van Delft heeft er een expositie Voorts verscheidene groote magazijnen van Flakkee zooals Campfens' woninginrichting, een stand van Haarden geëxposeerd door de firma Nieuwland en de firma Witvliet met Radio artikelen, gloeilampen en Elec- trisehe ornamenten. Te veel om op te noe men 1 De Kamer van Koophandel te Dordrecht liet zich vertegenwoordigen door den heer Littooy. De burgmeester van Middelharnis, de heer Den Hollander opende de tentoon stelling. Door verschillende firma's waren prijzen beschikbaar gesteld. Het mooie zomerweer bctrunstigde een druk bezoek. Moge deze Middenstandsten toonstelling den Flakkeeschen Middenstand ten goede komen en leiden tot nieuwe han delsrelaties, en tot meer georganiseerde sa menwerking, waaraan het helaas op Flak kee nog wel wat ontbreekt. Landbouw, B. en W. van Rotterdam onder het oog te brengen, dat zij zich hebben te onthouden van eiken dwang op school gaande kinderen uitgeoefend? Op deze vragen heeft de Minister reeds ge antwoord, n.l. dat het hem bekend is, dat zich te Rotterdam in ten paar gevallen, na vac cinatie, ziekteverschijnselen hebben voorge daan, waarvan -en enkel geval met doodelij ken afloop. De Minister is bereid om, indien hem mocht blijken, dat door de Overheid dwang tot vaccinatie wordt uitgeoefend, de betrok ken autoriteiten te wijzen op de geldende \\T""Iijke bepalingen, die dwang tot vacci- p uitsluiten. Van eenigen dwang, door I! W. van Rotterdam op scho^gaandi ki ,i ren uitgeoefend, is den minister intus- scheu niets gebleken. In de circulaires, ge richt tot de hoofden van de openbare scho len en van de bijzondere scholen, voor ver de besturen van laatstbedoelde scholen toestemming hebben verleend, dat op hun scholen op gelijke wijze wordt gehandeld als ten aanzien van de openbare scholen het ge val is, alsmede in de circulaires aa ouders, wordt slechts gewezen op de schelijkheid, de kinderen te laten vaccinee ren of revaccineeren, waartoe op de scholen de gelegenheid is opengesteld. Vaccinatie of revaccinatie heeft slechts plaats, indien de ouders zulks wenschen. Van eenigen dwang is geen sprake, dus er bestaat naar de mee ning van den Minister derhalve geen aanlei ding een aanschrijving te dier zake tot het gemeentebestuur te richten. De Minister acht het, met het oog op de alastrim-gevallen, die zich den Iaatsten tijd voordoen, in het belang van de bevolking niet wenschelijk, om tegen de vaccinatie, in verband met de daarbij sporadisch voorko mende ziektegevallen, te waarschuwen. En de Minister van Binnenïandsche Zaken en Landbouw? Voorts heeft de heer Kersten den Minister van Binnenïandsche Zaken en Landbouw pevraagd: Is het den Minister bekend, dat de toegang, tot openbare scholen te Rotterdam aan leer lingen geweigerd is, die niet gevaccineerd zijn? Acht de Minister dit verwijderen van de school niet in strijd met de wet, die den dwang tot inenting zij het dan ook tijdelijk) ophief? Is de Minister bereid, maatregelen te tegen het sluiten der school voor on gevaccineerde kinderen en het besluit van B. en W. van Rotterdam, dat tot die sluiting leidde, te vernietigen? L. O.-Wet 1929. Verlenning van den termijn bedoeld in art. 193 lid 5. Op de vraag van den heer T i 1 a n u s be treffende verlenging van den termijn, be doeld in artikel 193, lid 5, der Lager Onder wijswet 1920 (optreden van eenzelfden onder wijzer als hoofd van een lagere en een u.l.o.- school), heeft de heer Terpstra, Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, het volgende geantwoord: dergeteekende is bereid, binnenkort de indiening te bevorderen van een ontwerp van wet, waarvan de strekking zal zijn, ih artikel 193, vijfde lid, der Lager Onderwijs- het jaartal 1930 te vervangen door 1931. LUCHTPOST VERANDERINGEN. Met ingang van 2 September a.s. zullen niet meer worden uitgevoerd de avondlupht- dienst op Londen en de diensten Amster dam—Rotterdam— BrusselBazel Zürich, en RotterdamBerlijn. In verband hiermede vervalt de gelegen heid tot verzending van correspondentie en postpakketten per luchtpost naar Bulgarije, Griekenland, Hongarije, Italië, Oostenrijk, Rumenië, Jougo-Slavië, Turkije en Zwitser land. Voorts worden de tijdstippen van vertrek als volgt vervroegd voor de diensten: Rotter damAmsterdam—Malmö (13 uur van Schiphol), Amsterdam—Hannover—Berlijn (14.05 van Schiphol), Amsterdam—Mann heim (9.25 van Schiphol) en Rotterdam- Praag (9.20 van Waalhaven). NAAR RIJNLAND Ter beantwoording van het bezoek, dat burgemeesters uit het Rijnland onlangs aan Nederland hebben gebracht, zullen talrijke Nederlandsche burgemeesters van 26 Sep tember tot 3 October in het Rijnland ver toeven. Zij zullen een bezoek brengen aan Dusseldorp, Barmen-Eiberfeld, Mülheim- Ruhr, Oberhausen, Essen, Hambom, Duis burg, Cladbach-hheydt, Neuss, Krefeld, Gel- dern en Kleef. DE NIEUWE COMMANDANT DER LUCHTVAARTAFDEELING MAJOOR J. J. VAN SANTEN. Naar het Hbld. verneemt staat het thans wel vast. dat majoor J. J. van Santen van den Generalen Staf den kolonel Hardenberg zal opvolgen als Commandant der Lucht vaart afdeeling Soesterberg. Majoor van Santen, die bij den generalen staf de functie van adj.-chef van den staf in de vesting Holland heeft gehad, was den Iaatsten tijd hoofd-instructeur bij het eerste regiment veld-art, te Utrecht, STUKKEN UITGEWISSELD DE FINANCIEELE COMMISSIE NOG DRUK AAN HET WERK EE WORDT ZWAAR GEDISPUTEERD Allen aanvaarden hel plan-Yuong, maar met reserves HET CONGRES, DAT ALS EEN NACHTKAARS V1TGAAT. GEEN OPENBARE ZITTING Het politieke deel van de Haagsche Con ferentie is gisteren tot een voorloopig einde gebracht De stukken zijn uitgewisseld niet zonder decorum en vriendelijke woorden. De berichten uit het buitenland wijzen er op, dat men daar in het algemeen met de politieke resultaten der conferentie wel te vreden is. Geheel voldaan is natuurlijk nie mand. Maar dat viel ook bezwaarlijk te ver wachten. In Frankrijk is er alleen in de reactionaire rechtsche pers ontstemming. En in België doet de Nation Beige erg leelijk maar ver onderen doet dat niet over de ontruiming Dit blad betreurt, dat de ontruiming van het Rijnland bespoedigd wordt en 1 Juli 1930 vol tooid zal zijn. Van controle aldaar zal wel niets komen, zegt het Brusselsche blad, dat de door zijn medewerker in den Haag, René Hislaire, geschreven beschouwing besluit met de woorden: „Houdt de lampions en de bloemen gereed voor onze onderhandelaars. België is alleen nog door de overeenkomsten van Locarno tegen een nieuwen Duitschen inval verzekerd." Ook in Duitschland zijn er ter rechterzijde eenige uitingen van onvoldaanheid. Maar voor het overige begrijpt men, dat Strese- qiarrn gedaan heeft wat mogelijk was om het gunstigste voor DuiUihland te bereiken. De Conferentie is nog maar een romp conferentie. De politieke leiders van de delegaties zijn bijna allen vertrokken. En met hen een deel der staven en het grootste deel der buiten- landsche journalisten.. De linancieele commissie had haar taak nog af te maken. Zij is daar toe gistermiddag te 3 uur bijeengekomen. Vlot scheen het echter niet te gaan. Want toen de heeren om kwart over 8 eindelijk op braken waren ze op geen stukken na ge reed. Besloten was vanmorgen om 10 uur door te gaan en geen openbare slotvergadering te houden. Zoodra de financieele Commissie met haar besprekingen gereed is; zal zij haar bijeen komst omtooveren in een „besloten voltallige zitting". Daarin zal dan „onder ons" de slui tingsplechtigheid plaats hebben. De Conferentie gaat dus wel als een nacht kaars uit. In de Duitsche persconferentie vernamen we een en ander over het verhandelde. Veel ervan zal onze lezers niet interessee ren, omdat het onderdeelen van het financi eele probleem betreft Daarom slechts dit: Door alle mogendheden is Die reserves zullen in het eindprotocol worden opgenomen. t en ter na is vervolgens gesproken over het vormen van een comité voor den over gang van de Dawes-regcling naar het plan Young. Daartoe waren een aantal commis- noodig: voor de bank, voo- de spoorwe- voor de leveringen in natura; voor kwesties'die de landen in het Oosten van Europa raken, een juristen-commissie en nog enkele andere. In de commissie voor die Oost-Europeesche landen wilde ook Duitschland een plaats hebben. De anderen weigerden zulks. Ook daarover schijnt langdurig te zijn gesproken De besprekingen, zoo werd gezegd, waren ;er moeilijk. Ook al omdat zij blijkbaar on voldoende voorbereid waren. De een kwam met deze tekst een ander weer met een andere. En zoo ontstonden langdurige ver arde discussies. Enfin de heeren zullen vandaag trach ten de zaak tot een eind te brengen. 't Zijn de „kleine dingen" maar. De belangstelling voor de conferentie ech ter is ineens ingezonken, nu de spanning veg is. 't Zal wel in orde komen, denken velen en daarom zeiden ze: adieu conferentie. Ook wij zullen het er thans maar bij laten. De Conferentiekaars brandt nog maar heel flauwtjes. Besprekingen over de ontruiming. In den brief dor 3 bezettende mogendheden in Stresemann i$ een afzonderlijke be handeling van bijzonderheden der ontmi ming speciaal wat betreft dr medewerking der Duitsche overheid ter vergemakkelijking en ter bespoediging der ontruiming aange kondigd. Deze besprokingen zullen te Co- blenz plaats hebben. GEEN BRIEF VAN BRIAND AAN STRESEMANN. De Fransche delegatie ter Conferentie spreekt absoluut tegen het bericht volgens hetwelk de heer Briand een brief zou hebben geschreven aan dr. Stresemann. waarin ge zegd zou zijn, dat, indien Duitschland nieu we moeilijkheden veroorzaakt, dit de volle verantwoordelijkheid van een échec der con ferentie zou dragen. ENGELAND—FRANKRIJK. Een verklaring van Henderson. De soc. dem. VorwSrts schreef onder het hoofd: Het succes van Den Haag o.m., dat door het initiatief der arbeidersregeering de verhoudingen tusschen Engeland en Frank rijk fundamenteel gewijzigd is en de entente heeft opgehouden te bestaan. Minister Henderson ze. Je gister echter in een verklaring aan de pers o.a. het volgende: Eenige onverantwoordelijke personen heb ben in de laatste weken de meening geuit, dat er in de toekomst een gebrek aan harte lijkheid en vertrouwen in de betrekkingen tusschen de tegenwoordige rogeeringen van Groot Britannië en Frankrijk zal zijn. Om dat in de Haagsche Conferentie openhartig gesproken is meenen wij een verkoeling of zelfs eenige vijandigheid in de Fransche en Britsche betrekkingen te kunnen aanwijzen. Iedere opvatting van dien aard is absurd en een bedenksel van een verhitte verbeelding. Ik kan voor mij zelf en voor al mijn collega's in de Britsche regeering zonder een enkele uitzondering, verklaren, dat wij wenschen, dat onze geheele politiek gegrond zal zijn op nauwe internationale samenwerking met de andere regeeringen in de wereld. Minister T"endei*son bracht daarna grooten lof aan het werk van Briand. Als Europa de crisis, door den oorlog na gelaten, overleeft, dan zal dat voor een groot deel te danken zijn aan den moed en beslist heid, die de heer Briand heeft getoond in zijn werk voor een nieuwe politiek, die de vijandschap en het misverstand uit het ver leden zal wegvagen, en ik ben er zeker van, dat hij in de. geschiedenis een naam zal na laten, die niet alleen in Frankrijk zal wor den geëerd maar door alle volken der we reld, die zullen deelen in den duurzamen vrede, welken hij zal hebben helpen opbou wen. VERTREK DER BELGISCHE DELEGATIE. SNOWDEN EN DE INTERNATIONALE BANK. Naar wij vernemen is Snowden slechts bereid zijn toestemming te geven tot de vor ming van het Comité voor de voorbereiding van de Internationale Bank, als het rap port van deze Commissie den Raad van den Volkenbond wordt voorgelegd. EEN NOENMAAL. De voorzitter van de algemeene commis sie voor regeling en ontvangst der journa listen tijdens de Herstelconferentie, Mr. L. J. Plemp van Duiveland, heeft ter gelegen heid van de beëindiging der conferentie ut haar eerste phase, gistermiddag halftwee in Restaurant Anjema een noenmaal aangebo den aan een aantal personen, die het hunna hebben bijgedragen voor het welslagen van de werkzaamheden van het perscomité. De gasten werden ontvangen door den heep en movrouw Plemp van Duiveland. Er werden vele redevoeringen gehouden, waarin vele woorden van dank werden ge sproken. MINISTER HENDERSON. Minister Henderson heeft gister ons land verlaten, hij vertrok met den trein van -4 ïur 49 Hollandsche Spoor uit de residentie. Op het perron werd hij uitgeleide gedaan door den Engelschen gezant Sir Odo Rus- selli en eenige leden van de legatie. DANKBETUIGING DER BUITENLANDSCHE JOURNALISTEN. De buitenlandsche journalisten hebben do volgende dankbetuiging aan den Hoofdcom missaris van Politie doen toekomen: „Mijnheer de Hoofdcommissaris van Politie Na de sluiting der Internationale Confe rentie willen de leden der Buitenlandsche Pers, Den Haag niet verlaten zonder U hun oprechten dank en hunne levendige erken telijkheid te betuigen voor de groote wel willendheid, welke Gij betoond hebt door zorg er voor te dragen, dat, zoowel bij de kleinste gelegenheden als bij de groote de journalisten alle faciliteiten genoten om hun beroepsarbeid te verrichten. Wij verzoeken U aan Uw politiecorps de betuiging van onzen dank >ver te brengen voor den ijver welke het aan den dag heeft gelegd om uwe bevelen na te komen in het belang der veiligheid. Aanvaard, Mijnheer de Hoofdcommissaris, de verzekering van onzen diepen eerbied en van onze bijzondere gevoelens van hoog achting." DOOR EEN AUTO TE WATER GESLINGERD Op den Rijksstraatweg tusschen Hakke- laarsbrug en Naarden weken twee auto's voor elkaar op een plek waar tevoren een voetganger had geloopen, die langs de sloot tusschen eenige struiken was gaan slaan om de verkeersmonsters te onigaan. Een der auto's maakte een zwaai naar rechts, het achtergedeelte maaide door de struiken en smeet den oaar staanden man wel tien meter ver in de sloot. De wagen botste lo gen een tas steenen, daarna tegen een an dere auto en kwam tenslotte onderstboven tot stilstand. In beide wagens was slechts één persoon gezeten. Beiden kwamen heelhuids uit de beschadigde auto's te voorschijn. Na eenig zoeken vond men den voetgan ger in de sloot, waaruit hij mot een gehro- ken been, inwendige knur/.ingen en hoofd wonden werd opgehaa d. Men deed t slacht offer, een zwervend koopman, per zieken-

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1