DINSDAG 27 AUGUSTUS 1929 EERSTE BLAD PAG. 2 DE ZEPPELIN TE LOS ANGELES LANDING ONDER GROOTE GEESTDRIFT VAN DUIZENDEN HEDEN REEDS VERDER NAAR LAKEHURST INDRUKKEN VAN PASSAGIERS In deel der vorige editie konden nog opnemen, dat de „Graf Zeppelin" 's mor gens li.30 uur Amerikaansch Westelijken tijd (2.30 in ons land) te Los Angeles in Calitor- nië aan den landingsmast verankerd is ge worden, waarbij duizenden toeschouwers aanwezig waren. Dr Eckener deelde mee, dat hij zoo moge lijk, nog 's avonds elf uur de vlucht naar Lakehurst zou voortzetten, dat zou dus naar onze tijdrekening zijn te S uur vanmorgen. De route zal waarschijnlijk gaan over El Paso, Kansas City, SL Louis, Chicago, Cle veland, Lakehurst. Over de landing wordt nader gemeld: De „Graf Zeppelfn" hing bijna stil in de lucht alvorens te dalen. In weinige minuten lag het gevaarte aan den mast geankerd. Er waren honderden journalisten, fotografen en filmoperateurs aanwezig en ook vele acteurs en actrices der in de nabijheid gelegen film- Centra voornamelijk uit Hollywood. Ter zijde van het vliegveld was een groo te ruirpte vrijgehouden voor de aanwezige autoriteiten. Zoodra het luchtschip gemeerd lag gingen de douanebeambten aan boord én met korte tusschenpoozen verlieten de passagiers het luchtschip. Aan Lady Drum mond Hay werden, als eenige vrouwelijke passagier, bloemen aangeboden. Toen Dr. Eckener het luchtschip verliet ging een dave rend gejuioh op en met moeite kon de auto waarmede hij het vliegveld verliet, zich door de menschen menigte een weg banen. Hij werd begroet door den gouverneur van California. Dr. Eckener oververmoeid. Dr. Eckener is boven den Stillen Oceaan liek geweest tengevolge van de vermoeienis sen van de reis. Hij is dadelijk naar het hotel gebracht om hem gelegenheid te gev-" uit te rusten vóór de ontvangstplechtigheid. Het succes van den tocht Personen, die met Dr. Eckener gesproken hebben, zeggen, dat hij zich zeer geestdriftig had uitgelaten over het succes van den tocht en de overtuiging uitgesproken had, dat het •bewijs van de commercieele mogelijkheden van het gebruik van lüchtschepen in den handelsdienst over den Oceaan nu geleverd was. Indrukken van passagiers. Hubert Wilkins verklaarde tegenover de pers: „Het was een aangename en onbe zorgde reis, die het een genoegen was mee te maken. Voor er echter een geregeld ver keer met luchtschepen met succes kan wor den ondernomen, moeten wij komen tot een betere en verder doorgevoerde samenwer king van weerkundige stations en meteoro logen. Vooral moet het luchtschip Kunnen beschikken over weerberichten uit veel meer gebieden. Ik wensch dr. Eckener geluk met het slagen van den tocht. Wij hebben tal rijke interessante streken van Je aarde orr- der een nieuwen en ongewoncn gezichtshoek gezien. De onvruchtbare steppen van Sibe- berië, de regencloorweekte velden van het Oosten, de wolkbanken van den Stillen Oceaan behooren onder de boeiendste ver schijnselen, die ik ooit waargenomen heb". Lady Drummond Hay verklaarde, dat de tocht interessant geweest was, maar niet zoo opwindend als de recordvlucht Nieuw-York Friedrichshafen. De merkwaardigste er varing voor de passagiers was het schouw spel geweest dat zich gisteravond aanbood, toen het luchtschip bij een kleurigen zons ondergang boven San Francisco vloog en vanmorgen, toen het te midden van een prachtigen zonsopgang Los Angeles be reikte." Commander Rosendall verklaarde: „Het was de schoonste vlucht, die ik ooit meege maakt heb en ik heb elk oogenblik genoten. Wij hebben eiken gunstigen wind gebruikt, dien wij maar vinden konden en dit is de reden, waarom de koers zoo vaak gewei- zigd is." De Japansche kapitein Kusaka verklaarde: „Vertegenwoordigers van vier naties hebben drie dagen doorgebracht in het luchtschip gedurende welke zij zich als in den hemel voelden. Deze merkwaardige prestatie, die mogelijk geworden is door den Duitschen uitvindersgeest, wijzigt de wereldkaart en maakt van Japan een werkelijken buurstaat van Amerika. De vlucht van de Graf Zep pelin zal ertoe bijdragen om de vriendschap tusschen de naties te bevorderen en een nieuw tijdperk van verstandhouding tus schen de volkeren in te leiden, speciaal tus schen Amerika, Engeland, Duitschland en Japan." DE AANKOMST TE LOS ANGELES. Uit Los Angeles wordt nog geseind over de aankomst en de landing van de Graf Zeppelin: Als een zilveren wolk naderde de Graf Zeppelin, even voor vijven, in het licht van de eerste zonnestralen, het vljegveld uit het Noorden en stuurde steeds lager komend, op den ankermast toe. Om 5 minuten over 5 werd het geronk van de motoren zwakker, klaarblijkelijk omdat eenige motoren afge zet waren. Het luchtschip daalde langzaam en om kwart over 5 werd het eerste stel door de landingsmanschappen gegrepen. De boeg van het groote gevaarte werd nu langzaam naar de mast toe getrokken. De eerste po ging ora vast te maken mislukte. Men trok het luchtschip weer achteruit Toen ging het opnieuw op den mast aan en om 10 min. over halfzes was de Graf Zeppelin gemeerd. Eenige minuten daarna verlieten Lady Hay en Sir Hubert Wilkins als eerste passagiers het schip. Lady Hay riep den toeschouwers toe: „Ik ben blij weer in Amerika te zijn". De geestdrift van het publiek dat voor het grootste deel den geheelen nacht op het vliegveld gewacht had, kende geen grenzen. Reeds voor de landing was een optocht ge vormd die met muziek voorop het veld rondtrok. De gouverneur van Californië, de burgemeester van Los Angcles en tal van andere overheidspersonen waren vergaderd voor het stationsgebouw, waar de officieele ontvangst geschiedde. Honderden fotografen trachtten de afsluiting te verbreken doch de uitstekend geschoolde staatsmilitie, die een cordon om het eigenlijke landingsterrein gevormd had, weerde hen. Tal van vroolijk versierde auto's stonden klaar ora de menschen van het luchtschip naar de ontvangzaal te brengen. In een breeden kring eerbiedigen afstand van het luchtschip wemelde een onafzienbare menigte die steeds weer spontaan in geest driftig gejuich losbarstte. Tijdens de landing vlogen 6 marinevlieg tuigen over het terrein. Ook een klein lucht schip van het zg. Blimptvpe vloog een oogenblik over het terrein en wel recht over de Zeppelin waarmede liet een merkwaardig contrast opleverde. Intusschen was de zon opgegaan en overstraalde het onvergelijke lijke en onvergetelijke schouwspel. De reis van Kasoemigaoera naar Los An geles heeft 78 uur en 58 minuten geduurd. De afstand die tot dusver van Lakehurst ge rekend op de reis om de wereld afgelegd wordt berekend op 16.880 Bhg. mijlen die in 233 uur en 35 minuten zijn afgelegd. De in genieur van de Graf Zeppelin verklaarde dat het luchtschip in den besten staat verkeerde en na bijvulling met gas en brandstof voor de motoren enz. weer dadelijk tot vertrek gereed zou zijn. Het slechte weer van de eerste dagen heeft het schip geen schade go- daan en de motoren hebben geen oogenblik geweigerd. Het bijvullen zou toch 8 uur 's avonds geëindigd zijn. De passagiers heb ben het verzoek gekregen zich klaar te hou den om zoo noodig in hét begin van den avond aan boord te gaan. Luitenant Settle van de Amerikaansche marine zal aan de vaart naar Lakehurst deelnemen. Uit New-York wordt gemeld: De „Graf Zeppelin" 'is hedenmorgen te 0 uur 16 minuten (8 uur 36 minuten Amster- damsche tijd) van het vliegveld te Los An geles naar Lakehurst vertrokken voor de laatste etappe van de vlucht om de wereld. Naar uit Los Angeles wordt geseind, moes ten de passagiers zich Maandagavond tegen 11 uur (7.20 Amsterdamsche tijd Dinsdag ochtend )wecr aan boord van den Graf Zep pelin inschepen. Verwacht wordt, dat de vlucht van Los Angcles naar Lakehurst ongeveer 48 uur zal duren. ONTPLOFFING TE NANKING vijf-en-twinTig dooden. Het grootste depot van wapentuig in Chi na, 't welk gelegen was binnen den stads muur en in een dichtbevolkt stadsgedeelte te Nanking, is in <le lucht gevlogen. Er ontstond een algemeene paniek. De ver liezen aan mcnschenlevens zijn gering; de schade wordt op anderhalf millioen dollar geraamd. De staat van beleg is afgekondigd om te voorkomen dat in de verwarring slechte elementen aan het plunderen slaan. Bij de ontploffing in het groote munitie depót te Nanking kwamen 25 menschen om het leven. De totale schade wordt op 150.000 pond sterling geraamd. De oorzaak van de ontploffing kon men nog niet vaststellen. Volgens een officieele mededeeling is de oorzaak te wijten aan een defecte granaat, die zich tusschen de zending nieuwe granaten be vond. In andere kringen neemt men aan, dat opzet in het s l is. DE BRAND TE HULL >ien meldt ons nader: Door tot nu toe onbekende oorzaak is in de pas voltooiue vischhal te Huil een brand uit gebroken, tie in korten tijd reusachtige af metingen aannam. Bijna de geheele markt werd vernield. De loskade, 7 nieuwe stoom- treilers, tweehonderd kantoorlokalen van viscli handelaren en 150 wagons voor vischvervoer verbrandden volkomen, terwijl bovendien een groote hoeveelheid emballage verloren ging. De trailers waren Zaterdagavond met groo te vangst teruggekeerd en lagen aan de los kade gemeerd. De brandweer, die dooi; arbei ders en visschers werd bijgestaan, kon slechts met moeite het vuur meester worden. De schade wordt op 400.000 pond sterling ge schat en groote werkloosheid wordt gevreesd. HET RUSSISCH-CHINEESCH CONFLICT Volgens een bericht van het Sowjet-tele- graafagentschap worden van de stations van den Oost-Chineeschen spoorweg dagelijks hon derden gearresteerde Sowjet-onderdanen, meest niet hun gezin, naar Charbin gebracht. Het aantal arrestanten, voor wie in de buurt van Charbin nieuwe concentratiekampen wojden opgericht, zou reeds 5000 bedragen. GENERAAL LIMAN VON SANDERS OVERLEDEN. Generaal Liman von Sanders, die opper bevelhebber der verbonden legere op het schiereiland Gallipoli tijdens den wereld oorlog, is 74 jaar oud te München over leden. Nadat Turkije aam den wereldoorlog had deelgenomen, weid hem het bevel opgedra gen over het Turksche legercorps, dat in de Dar clanellen opereeidc. Het gelukte hem de aanvallen der Engelschen en Franschen op GalldpoJi af lo slaan. Later nam hij Lu Palestina de leiding op zich van de krijgs operaties tegen de Engelsohen, tegen de overmacht was hij echter niet opgewassen. Hij werd in zijn hoofdkwartier te Naza reth overvallen ((Sept. 1918), hij wist te ontkomen en trachtte bij Aleppo nieuwen tegenstand te organiseeren. Inmiddels be reikte hem de tijding van den wapenstil stand. Hij gaf het bevel over aan Mustapha Kemal Pasja en vertrok naar Constantino- pel, waar hij door de Engelschcn werd ge vangen genomen. Eerst in 1919 werd hij vrij gelaten. HET SPOORWEGONGELUK BIJ BUIR. Naar de spoorwegdirectie uit Keulen me dedeelt. is het bericht van het overlijden van den machinist Nordhaus uit Hamm niet juist. Nordhaus, de machinist van den bij Buir ontspoorden trein is in het zieken huis in Bergheim opgenomen, waar hem een arm is geamputeerd. LIVIA EN PERU KEEREN TERUG. Bolivia, dat sedert 1927 niet meer in de Volkenbondsvergadering vertegenwoordigd is geweest, zal thans voor de a.s. Volkenbonds- vergadering weer een delegatie zenden. Ook Peru, dat eveneens eenige jaren niet meer op de Volkenbondsvergaderingen is geweest, heeft zyn delegatie op het Volkenbondssecre tariaat bekend gemaakt. Geruchten doen de ronde, dat Peru goede kans zou hebber, den zetel van Chili in den Raad (Chili is dit jaar aan de beurt van aftraden) in te nemen. Door de aankondigin? van deze twee nieuwe Zuid- Amerikaansche delegaties zullen thans 15 Zuid- en Midden-Amerikaamsche staten aan <ie Voikenbondsvergadering deelnemen. DE ONLUSTEN IN PALESTINA TWAALF AMERIKANEN GEDOOD TE HERR0N NIEUWE BOTSINGEN TE JERUZALEM Het Amerikaansche departement van Staat heeft een officieel bericht uit Jeruza lem ontvangen, volgens hetwelk 12 JoodSch- Amerikaansche studenten van het Sobodvar- college in Nebvou (Ticbron) gedood en ver schillende gewond zijn. De Amerikanen te Jeruzalem zoeken een toevlucht in hun consulaat daar. Ook te Jeruzalem heeft weer bloed ge vloeid. Bij een Moslimsche begrafenis ont stonden botsingen. De politie gaf vuur en doodde zes Arabieren en vijf Joden. Te Jeruzalem zijn de onlusten Maandag opnieuw uitgebroken. De Arabieren hebben de regeeringsbureaux te Jaffa aangevallen. De Britsche politie schoot Vijf Arabieren werden gedood en ruim 30 gewond. DE BRITSCHE MAATREGELEN. De politieke medewerker van de Daily Mail zegt dat de onlusten in Jeruzalem de reden waren van Mac-Donald's overhaasten terugkeer uit Schotland te Londen. Hij beraadslaagde Zondagavond met de andere ministers over het zenden van nieu we versterkingen. Er zijn 200 Britsche soldaten in de voor naamste Joodsche nederzetting, Tel Aviv, gelegerd. De 10.000 ton metende kruiser Sussex is reeds binnengekomen, terwijl liet slagschip Barham tegen Dinsdag wordt verwacht. Bovendien bevinden zich een vliegtuig en twee torpedojagers onderweg. Twee batal jons infanterie zijn reeds in Palestina aan land gegaan, die nog door de troepen van de genoemde schepen vereterkt zullen wor den. Men koestert groote vrees, dat de Ara bieren ook in andere steden tot een alge- meenen opstand zullen besluiten. Uit Malta wordt gemeld dat het vlieg tuigmoederschip „Courageous", dat heden ochtend Malta verliet, door twee torpedo jagers wordt geëscorteerd. Men meent te weten dat het vliegtuig- moederschip „Eagle", eveneens door twee torpedojagers wordt vergezeld. Het ministerie van koloniën te Londen heeft de volgende mededeeling verspreid: Op grond van de inlichtingen waarover de waarnemende hooge commissaris op dat oogenblik -beschikte, heeft hij het volgende overzicht van den toestand op Zondagoch tend gegeven. In de oude stad van Jeruzalem was het toen rustig, maar dn de nieuwe wijken werd nog hier en daar geschoten en brand ge sticht In de Joodsche buitenwijken en de voor steden van Jeruzalem was men den toe stand nog niet baas en yerd nog geplun-. derd waarbij menschen gedood of gewond" werden. De Joodsche tuinstad Taipioth bij het spoorwegstation is door de bewoners tijdelijk ontruimd. Te Hebron heeft het Arabisch gepeupel Za terdag een aanval op dc kleine Jodenwijken ?daan. Tot dusver is bekend dat 45 Joden daarbij gedood en 59 Joden ernstig gewond zijn. De verliezen der Muzelmannen beliepen 8 dooden en tien gewonden. Er zijn 450 Joden tijdelijk in de politieka zerne ondergebracht en, naar gemeld wordt, is het thans rustig in dc stad. Te Jaffa wekte dc toestand Zondagochtend om acht uur ongerustheid in verband met vrees voor betoogingen en het gevaar van botsingen tè Tel Aviv. De districts-autoriteiten konden echter voorloopig betoogingen verhoeden ©n de waarnemende hooge commissaris twijfelde er niet aan, of de aankomst van het Engol- sche oorlogsschip Sussex te Jaffa Maandag ochtend zou ontspanning in den toestand te weeg brengen. Te Nabloes bleef het onrustig, maar zijn uitbarstingen tot dusver verhoed. Te Safad was de toestand zeer onrustig. Men heeft geen berichten over aanvallen op de Joodsche kolonies in het Noorden ge kregen. Te Gaza en Beersheba was het woelig, maar is niets gebeurd. Het ministerie van koloniën voegt hierbij dat de waarnemende hooge commissaris Zondag een proclamatie heeft uitgevaardigd waarin hij mededeelt dat Zijner Majestcits strijdkrachten in het land uitsluitend met het doel operecren om de tegenwoordige on lusten te onderdrukken, en onverwijld de orde te heretellen. Men zal buitengewone onderdrukkings- maatregeJen zooveel mogelijk vermijden, maar de troepen zullen niet aarzelen tegen aJle rustverstoorders zonder onderscheid geweld te gebruiken. Levensmiddelenschaarschte. Een Reutor-berifcht nit Kairo van gister avond meldt: De berichten uit Palestina zijn nog schaarech en tegenstrijdig, maar naar het schijnt -is het aantal slachtoffers grooter dan de eerste telegrammen gemeld hadden. De prijzen der -levensmiddelen stijgen tot hon gersnood peil. De eerste afdeeling infanterie kwam ze ven uur nadat het besluit om versterkingen te zenden genomen was, te Jeruzalem aan. Nadere bijzonderheden. Over de gebeurtenissen in Palestina wordt uit Jeruzalem aan de Voss. Zeitung geseind dat de toestand er uiterst verward is. Li de grootste steden heerscht op het oogenblik rust, daar de Arabische benden het voornamelijk op de kleinere nederzet tingen gemunt hebben. Reeds van Maandag af is de staat van beleg voor -het gansche gebied geproclameerd. De Arabische benden die uit de steden zijn verdreven maken zich nu schuldig aan plun dering op hot platteland. Het aantal slacht offers is onbekend. In het -geheel zouden volgens een schat ting 150 Joden gedood en 500 zwaar gewond zijn Volgens enkele berichten is dit aantal veel hooger, volgens andere veel geringer. PROTESTEN. Joodsche betooging te New York. Gisteren meldden we, dat de Joden te Warschau protest-demonstraties tegen Enge- land's houding in Palestina hielden. Ook in New York blijkt een betooging te zijn gehouden. Zeven duizend Israëlieten, mannen en vrouwen, hebben daar Maandag deelgeno men aan een protestbetooging tegen de anti- joodsche relletjes in Palestina. Do sprekers verklaarden, dat de ondoelmatigheid van de maatregelen der Britsche overheid ten deele verantwoordelijk -is voor de botsingen. Het Amerikaansche departement van Staat heeft laten weten, dat den Amerikaansc-hen con sul-generaal te Jeruzalem verzocht is aan de plaatselijke overheden 'bescherming te vra gen van de Amerikaansche onderdanen en goedeu-ern. De secretaris van Staat heeft medegedeeld dat de Amerikaansche rege-ering niet voor nemens is een oorlogsschip te zenden in de Oostersche wateren. De hooge ambtenaren van het departement, ofschoon zij veel be lang stellen in de gebeurtenissen in het I-Ieiligc Land, zijn niet geneigd een blaam te werpen op Engeland of het verantwoorde lijk te stellen. De meening is, dat de Engel- sche vloot en het leger den toestand spoedig meester zullen zijn en nieuw bloedvergieten zullen voorkomen. De Muzelmannen in Britsch- Indië protesteeren. De redacteurs van drie Muzelmansche bla den te Bombay en het secretariaat van de centrale Kilafat-eommissie hebben in een openbaar gemaakte verklaring verzet aan- get-eekend tegen den steun dien de regeering van Palestina aan <le volgens hen onrecht vaardige en onredelijke eischeu van de Joden ten aanzien van den Klaagmuur ver leent LONDEN, 26 Aug. Hot terugroepen van Sir Herbert Samuel naar Londen, houdt, naar verluidt venband met den wensch van de Britsche regeering hem den post van hooge commissaris van Palestina op te dra gen, welk ambt (hij reeds van 1920 tot 1925 vervuld heeft. Kerknieuws. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Sneek, S. van dei- Molen te Lisse en J. Tolsma te Zaamslag. NED. HERV. KERK. Bedankt: Voor Marken, cand. J. Roo- denburg, hulppred. te Katwijk aan Zee, te Leiden. Voor Mastenbroek, G. J. KokLe- te I-Iattem. Voor Oudemirdum, J. H." Koster te Montfoort GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Alteveer (bij Hooge- veen), cand. H. J. Kampherbeok te Zwolle, die reeds het beroep naar Heerjansdam had aangenomen en alzoo voor Alteveer moest bedanken. Te Westerlce, cand. Joh. G. Lensdnk te Aalten. Te Mussel en Ton Post, cand. J. Boer to Groningen. Te Lutjegast, M. van Dijk, prod, der Ghr. Geref. Kerk te Hills (Noord-Amerika). AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Cand. G. L. Bouman, van Groningen, werd Zondag bevestigd als predikant der Ned. Herv. Gemeente te Warns c.a., voor wie het een blijde dag was nu een vaca ture van bijna 15 maanden weer vervuld werd. Des morgens had de bevestiging plaats door zijn vriend Ds. L. J. Cazemier, van Gieterveen. Au:i dc handoplegging nam rnc-do doel Ds. O. S. Cazemier, van Stavo ren, consulent, 's Middags deed Ds. Bouman zijn intrede met een predikatie over 1 Cor. 2 2. Aan het einde werd hij toegesproken door Ds.' J. van Rijs, van Tjerkwerd, praetor van de Ring Workum, cn door' den consu lent, die hem Gezang 9G (gewijzigd) liet toezingen. Uit den Ring waren mede aan wezig Ds. Th. A. Hoen, van Workum, en Ds. A. Hoekert, van Hindeloopcn. Ds. J o h. d e B r e s, predikant der Ncd Herv. Gemeente van Bruchem cn Kerkwijk, preekte Zondag j.l. zijn afscheid wegens vertrek naar elders. Des morgens hield hij te Bruchem een afschcidspredikatie over Matt. 11 28—30. Na de predikatie volgden da gebruikelijke toespraken. Den scheiden den leeraar werd Ps. 121 4 toegezongen. De belangstelling der Gemeente was zeer groot. Onder de aanwezigen bevonden zich ock de Burgemeester Mr. E. P. Verkerk en de godsdienstonderwijzer E. van leien. Des namiddags preekte Ds. de Bres te Kr/cwijk afscheid met Joh. 14 1 en 2. Na dc predi katie volgden wederom toespraken. Tegen woordig was Ds. Mr. J. F. Dijkstra, van Hedel. die in zijn toespraak den leeraar een hartelijk vaarwel toeriep. Ds. K. Goverts, van Gameren, die eveneens predikant en Gemeente toesprak, verzocht Ps. 134 3 toe te zingen. De opkomst der Gemeente was buitengewoon groot. Ook zeer velen uit na burige Gemeenten (o.a. de geheele Korke- raad van Hedel) toonden belangstelling. Mede aanwezig waren Burgemeester Mr. Verkerk, de heer W. Bronkhorst, dir. der Chr. Landbouwschool te Anidel, en de heer H. J. Kooiman, gemeente-secretaris van TIe- del. Wegens de vele vacaturen waren de overige ringpredikanten verhinderd bij het afscheid tegenwoordig te zijn. D s. J. P. Buiskool, die het beroep naar Balk (Fr.) aannam, hoopt Zondag 6 October a.s. van de Ned. Herv. Gemeente te IJsselmonde afscheid te nemen. Ds. L. Cazemier, -van Gieterveen, hoopt Zondag 3 November a.s. intrede te doen bij de Ned. Herv. Gemeente te Ter- neuzen. D s. R. W. Huizing, gekomen van Harüngcn, deed Zondag j.l., na des morgens door Prof. L. Lindeboom te zijn bevestigd, mc-t Lui;as 10 16 zijn intrede bij de pas ge- institueerde Geref. Kerk van IJsselmuiden- Grnfhorst. Het kerkgebouw en de consistorie waren overvol met leden en belangstellenden. Ds. Hu'zing had als tekst gekozen Ps. 113 vs. 19 en 20 en schetste zijn nieuwe Gemeente in bezielende woorden: 1. een biddend voIk vóór de poort; 2. een sleuteldvager bij cin poort; en 3. een Koning achter de poort van Zijn paleis. Aan het eind volgden toespraken tot den Kerkoraad, den bevestiger, de Kers van Kampen, de Classis, de genabuurde Kor ken, Burgemeester en Wethouders van IJssel- maiden en Grafhorst en de Gemeente. De hec- ren ouderling R. Tibbertsma, Ds. H. H- Hchoemakers, van Kampen, en Ds. H. A. Munnik, van Zwolle, spraken resp. namens de Kerken van IJsselmuiden, Kampen en de Classis Zwolle, terwig 1 Ds. A. Brouwer, vai: dat na en Aaideli ij is liPBe-ic uit Ps. 134 den longen, ging de Het was een Zwartsluis, het woord voerde om zyn blijd schap uit te spraken, dat na veel arbeid de Kerk van IJsselmuiden/eindelijk was ontko men. Nadat de bekend» herder en leeraar Gemeente voldaan huis' heerlyke daj Cand. J. Koppe, van Groningen, werd Zondagmorgen j.l. bevestigd in hst ambt van predikant der Geref. Kerk van Wagenborgen. De bevestiger, zijn oom Ds. E. J. Koppe, van Westeremden, hield een predikatie over 1 Cor. 14S. Des middags de&d de jonge leeraar zijn intrede met een predikatie over Jesaja 40 :68. Aan het ein de werd hij allereerst toegesproken door den heer H. Akkerman, praescs van den Kcrlceraad, die de Gemeente verzocht haar leeraar Ps. 134:3 toe te zingen, door Ds. J. Los, van Siddeburen, namens de Classis Ap- pingedam en de genabuurde Kerken; en door den heer P. Huisman, hoofd der Chr. School te Wagjeborgen. Ds. K. Kuipers, predikant der Bap tisten-Gemeente te Deventer, wien wegens ouderdom eervol emeritaat is verleend, nam Zondag j.l. voor een geheel gevuld kerkge bouw afscheid' van zijn Gemeente. Zijn tekst woord: was Rom. 12 11. Hij sprak over „de naarstigheid in het dienen des Heeren": 1. in het algemeen, 2. door den prediker en. 3. door de Gemeente. Des namiddags nam dc Gemeente in een onderlinge samenkomst afscheid van haar voorganger. Hier werd door afgevaardigden van de Unie van Ge meenten van Gedoopte Christenen en van verschillende Baptisten-Gemeenten 't woord gevoerd, tenviil door anderen getuigd werd van persoonlijk genoten zegen onder den arbeid van Ds. Kuipers. Ooit werd door deti voorzitter van de afd. Deventer der Nat. Chr. Geheelonthouders-Vereeniging aan den scheidenden leeraar een woord van dank gebracht voor den door hem in die Vereeni- ging verrichten arbeid. Ds. Kuipers gaat zich metterwoon te Utrecht vestigen. D s. J. O v e r d u i n preekte Zondag avond voor een overvol kerkgebouw zijn af scheid van de Geref. Gemeente te Werken dam. Hij wees op de vele evangeliën naai den mensch die er verkondigd worden, en op den inhoud van het ware Evangelie „te gen den imensch", voor een verloren zon daar, door Paulus gepredikt, wat ook de in houd is geweest van de prediking van den vertrekkenden leeraar. Op verzoek van Ds. Overduin werden geen toespraken gehou den. De Gemeente zong hem Ps. 121 4 toe. Dr. M. C. SI o te maker de Bruïne, die benoemd werd tot secretaris der Ned. Christen-Studenten-Veraeniging, nam Zondag j.l. afscheid als predikant der Ned. Herv. Gemeente van Hoogkerk (Gr.) met een pre dikatie over 1 Joh. 4 10. Namens den Kerkeraad werd de scheidende leeraar toege sproken door ouderl. A. Jansen, die Ps. 121 vs. 4 liet toezingen; door Ds R. B. Evenhuis, van Noordhom, namens den Ring Zuidhorr.; cn door Ds. J. J. van Oosterzee, van Dork- werd, als consulent. Ds. K. van der Veen, van Schild- wolne, werd Zondagmorgen by de Geref. Kerk van Maarssen bevestigd door Ds. Chr. Bruins, van Breukelen, met Spr. 13 17: „Een trouw gezant is medicijn''. Na eenige waardeererrie woorden gezegd te hebben aan den persoon en het werk van den emeritus-predikant Ps. J. P. Jukkenekke, wees Spr. verder op de leiding Gods, die Gemeente en predikant snambracht. Hy handelde voorts over „den trouwen gezant'': 1. hoedanig hij in den tekst wordt voorgesteld, 2. hoe hij zijn zending heeft te vervullen, en 3. welk een zegen hij brer.gt. Ten slotte liet hy den nieuwen leer aar en de zijnen Ps. 134 3 toezingen. Des avonds hield Ds. van der Veen in een over volle kerk een intreepredikatie over 2 Petr 1 .- 19, handelende óver „de hooge waard' van het profetisch Woord voor dienaar en Gemeente'', lettende op: 1. een kostelijke gave, 2. een noodzakelijk werk, en 3. een schoom toekomst. Daarna richtte Spr. zich tot dei bevestiger en consulent, afgevaardigden van de Kerken in de Classis Breukelen, den Bur gemeester van Maarssen en dien van Bun schoten, tot den voorzitter van het Bestuur der Chr. School en tenslotte tot Kerkeraad f:i Gemeente. Hierna werd namens KerkeraaJ en Gemeente Ds. van der Veen op harte'ijki wijze toegesproken door ouderl. S. Singor; en namens de Classis en als consulent door Ds. Bruins, die Ps. 72 11 deed aanheffen. -- Ds, Th. C. Vriezen, die een benoe ming aannam als leeraar voor het Godsdienst onderwijs aan de twee Chr. H. B. Scholen te Den Haag, preekte Zondag j.l. zyn afscheid als predikant der Ned. Herv. Gemeente te Sittard met Efeze S 2, over het wezen en de taak der Gemeente handelende. Aan het einde werd hij hartelijk toegesprokmi door Ds. D. Tromp, van Heerlen, als vriend, en door Ds. H. F. de Puy, van Lutterade. waarna hem Gezang 96 (gewijzigd) toege zongen werd. Mede aanwezig waren Ds. V\. Bax, van Maastricht, en Ds. W. J. Kan, van Hoensbroek (bij Heerlen). predikantenconferenties. Op de in dit najaar te houden vergadering van predikanten in de Geref. Kerken Friesland, hoopt Ds. H. Th. van Munster, Lollum, te refereeren over: „De beteekenis van Christus' zoenoffer voor de Gemeene Gra tie'", en Ds. J. D. Wielinga, van Franeker, over: „De Zending en de Geestelijke waarden in de niet-Christelijke religies". JUBILEA. Ds. I. H. Schreuder, de nestor der predikanten van de Ned. Herv. Gemeente te Arnhem, hield Zondag jl. naar aanleiding van zyn 40-jarig ambtsjubileum in de Groote Kerk een gedachtenisrede over 2 Cor. 4 67, han delende over de heerlijkheid van de bediening des Evang-elies en de gebrekkigheid van haar dienaren''. Namens den Kerkeraad werd hy hartelijk toegesproken door diens vooraitter Ds. N. A. Becht, die Gezang 96 (gewijzigd) liet toezingen. Onderscheiden predikanten woonden dezen dienst bij. KERKGEBOUWEN. Te Amsterdam hoopt men begin Jan. 1930 den bouw van de Willem de Zwijgerkerk der Ned. Herv. Gemeente te kunnen aanbe steden. Het gebouw komt achter het Ly aan het Valeriusplein en wordt begrensd door Olympialaan, -straat en -kade. KERKORGELS. Te Terneuzen hoopt de Ned. Herv. Ge meente de volgende week een nieuw kerkorgel m gebruik te nemen. GIFTEN EN LEGATEN. Te Denderleeuw (België) werd door de Gereformeerden voor hun kerkje, dat er als vrucht van den Evan gel :satiearbeid Dinsdag 3 September a.s. in gebruik genomen wordt, een aantal giften ontvangen klokje in den toren. Uit Ermelo schonk een ruster haar huisorgel voor de kerk, een mahoyietafel voor de consistorie, een boeken kast enz., terwijl vrienden uit Middelburg een Avondmaalsstel en Doopbekken schonken. ZENDING. Te Leeuwarden wordt Woe lag 4 September a.s. een Geref. Zendingsdag gehou den. Sprekers zullen zyn: Ds. H. Hangelbroek, van Wirdum; Ds. W. J. J. Velders, van Rot terdam; Dr. J. H. Bavinck, van Heemstede, beroepen miss. pred. te Solo; en Ds. J. Mul der, van Leeuwarden. Schoolnieuws. MIDDELBAAR ONDERWIJS. CHR H. B. SCHOOL TE UTRECHT. Tot leeraar in de Natuurlijke Historie is benoemd Dr. J. Segaar en tot leeraar in de Engelsche Taal de heer P. F. -van de Schee. LAGER ONDERWIJS. HOOFDBENOEMINGEN, pendrecht (te openen 3de Chr. Sch.), J. Quak, hoofd te Sibculo (O.). •abbendyke (School der Geref. Ge meente), C. van Houdt, hoofd te St. Anna- land. Bieuum, mevr. j. HoekstraBusscher. Voor tydelijk. onderwijzersbenoemingen. ees (Dr.), J, Streutker te Zwinderen. Als kw. met akte. S c h i 1 d w o 1 d e, J. Slump, aldaar. Als kw. met akte. VAN OPENBAAR TOT BIJZONDER. Te Biggekerke (z.) is thans de Open bare School definitief opgeheven. De Raad verleende eervol ontslag aan het hoofd en aan een onderwijzeres en besloot het school gebouw in eigendom over te doen aan de Vereeniging voor Chr. Volksonderwijs na enkele herstellingen te hebben aangebracht. Te Vuilendam (gemeente Brandwijk) telt de Chr. School op Geref. grondslag thans 130 leerlingen en 3 lokalen met 4 leerkrach ten. Daar bijbouwen van een vierde lokaal bezwaarlijk was, verzocht het Schoolbestuur, den Gemeenteraad om een nieuwe school met 4 lokalen. De oude school zou dan voor gymnastiekonderwijs worden ingericht. Voordat de beslissing van den Raad viel, werd, aldus meldt de „N. R. Ct.", een Ver- eeniging opgericht tot stichting van een Christelijke School op Hervormden grond slag, die de Openbare School in een Christe lijke wilde omzetten. Daar deze Vercenaging nog geen rechtspersoonlijkheid had, heeft het Hervormd Diaconiebestuur in deze bij den Raad' om medewerking gevraagd. Als deze tweede Bijzondere School tot stand komt, zou de eerste voor een deel leegloo- pen, zoodat daar dan het vierde lokaal over bodig- wordt. Daarom heeft de Raad beslo ten, niet over te gaan tot den bouw van een nieuwe Gereformeerde school. Inzake het verzoek van de Herv. Diaconie nam de Raad nog geen beslissing. Pogingen om de beide Schoolvereenigin- gen samen te brengen onder één bestuur, half Hervormd, half Gereformeerd, zijn mis* lukt. Voorstanders van het Openbaar Onder wijs hebben bij den Raad een verzoek in gediend om de Openbare School niet op te EXAMENS. STAATSEXAMENS-TOELATING UNIVERSITEIT. r e c ht. 26 Aug. Na voortgezet examen zijn do vorige groep nog geslaagd: S. Lopes Car- Bcrlekom, Den O. M. Ha» G. L Vissers. Geldermalsen; A. -I. Beltum. Afgew. 5 cand. De examen C. A. A. M. Plasman», eBrgen- •slaagd de heere G. Mcöer, Halfweg. Afgei Utrecht Geslaagd de dames: S. M. V Itrecbt; J. A. van Wijnbergen. Utrecht; lakker, jj Aug.' van 0—U en 1%—3i Gemengd Nieuws. By de ontploffing is de Splendorfabrieken te Nijmegen werd de machinist, die in de machinekamer werkzaam was, door de kracht van de ontploffing opgenomen en door een gesloten deur geworpen. De man kwam er wonder boven wonder zonder letsel af. Er werden 15 Meisjes gewond, meest in het ge laat. Direct na de ontploffing ontstond een onbeschrijflijke paniek onder het personeel, dat juist den arbeid begonnen was. Velen ren den als waanzinnig rond en de aanblik van de gewonden, van wie velen hevig bloedden, deed de zenuwspanning van de anderen ten top stijgen, zoodat aanvankelijk aan een zeer ernstige ramp gedacht werd. Oogenblikkelyk heeft de verbandmeester van de fabriek, spoe dig geholpen door medisch personeel van het nabygelegen Canisius Ziekenhuis, hulp ver leend. Het bleek, dat de uitwerking van de ont ploffing in de expeditieruimte ontzettend was geweest. Hier was een groot aantal meisjes aan het werk. Het meisje W. Schuster, uit Nymegen, had een zware kaakfractuur en een paar gebroken ribben. Zij werd na voorloopig verbonden te zijn naar het Canisius Zieken huis vervoerd. Voorts werd zwaar gewond het meisje Kurz- mann, uit Beuningen. Haar toestand was le vensgevaarlijk. De 16-jarige jongen A. van Trienen, uit Nijmegen, werd eveneens deer lijk gewond en ook zijn toestand baarde zorg. Nog werd opgenomen in het Canisius-Zieken- liuis het meisje Heg, uit Nijmegen, die gelaat- wonden had en door een hevige zenuwover spanning werd aanngegrepen. De andere slachtoffers kragen gelaatwonden en konden na verbonden te zijn, naar huis worden ge bracht. DE KRAKATAU. BATAVIA, 26 Augustus. (Aneta). De ob servatiepost op het Langeiland deelt via de op 't eiland opgestelde radiozender mee, dat de uitbarstingen van de Krakntau, welke 8 Juni j.l. aam en, nog steeds olijven voort duren, nu en n onderbroken door enkele dogen rust. I ïmiddelde hoogte der hui dige uitbarst n bedraagt thans ongeveer 80 Meter, welk steeds gepaard gaan met knallen, welke zeer duidelijk gehoord kun nen worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2