Jügfttair £Vtïtsri)r (üsuraiit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Hit nummer bestaal uit TWEE blade.? EERSTE BLAD. Uit de Pers. BINNENLAND. ABONNEMENT: Per kwartaal S 3.25 (Beschikkingskosten ƒ0.15) .Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending„6.— Bij dagelijksche zending „7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 fa cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2831 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. DINSDAG 27 AUGUSTUS 1929 ADVERTENTIE»: Van 1 tot 5 regels L17VS Elke regel meer „0.221/: Ingez. Mededeelingeu van 1—5 regels „2.30 Elke regel meer „0.45 Bij contract belangrijke ko ting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekendƒ0.10 10e Jaargrnq DAT GAAT TE VER. Het ligt geenszins in onze beuoeling om te blijven napleiten over de Kabinetsfor matie en de houding der verschillende rechtsche partijen. We hebben er het onze van gezegd, ook tegenover de chr. hist, fractie; doch o.i. geen woord meer en geen keer vaker, dan noodig was; want voor alle dingen is het gewenscht,dat de rechterzijde zoo eensge- xind mogelijk blijft optreden. Maar wat de „Z u i d-H o 11 a n d e r" de ler dagen schreef over de houding der an- tvrev. fractie gaat te ver, om er geheel over te zwijgen. Het Chr. Hist Weekblad „de Zuid-Hol lander", dat de partij getrouw bleef en mi polemiseert tegen het „Nederl. Weekblad' van de Rotterdamsche oppositie, waagt het te schrijven: Daarom, onze Christelijk-Historische Kamerleden verdienen geen blaam of •maad, allerminst van geestverwanten. Hulde zij hun gebracht, dat zij zich niet hebben overgegeven, de zelfstandig heid van Kamer en Kabinet hebben hooggehouden, de verleiding hebben j weerstaan om te grijpen naar (partij) macht. Zij hebben getoond, dat „de be ginselen van Gods Woord" ook één richt snoer aangeven voor de politieke zeden. En nu de beginsellooze houding van de j anti-revc v tlonairen en roomsch-katko- j lieken! Zf wilden alleen steun beloven I aan het te vormen kabinet op voorwaar- de van medezeggenschap in anderer za- ken. Eigen zelfstandigheid te koop bie dend, eischten zij de zelfstandigheid van collega's, van de toekomstige ministers en van II.M. de Koningin tot koopprijs. Ongeoorloofde middelen halen het ver- hevenete doel naar omlaag! Dit krasse stukje, dat van weinig poli tieke scholing getuigt, en nog minder van genegenheid om met de andere Christelijke groepen broederlijk samen te werken, wordt helaas door „da Nederlander" met in stemming overgenomen en krijgt daardoor officieele kracht. En daarom sta hier een woord van pro test Want dit gaat te ver. Een ding is gelukkig: veel indruk kan deze beschuldiging niet maken, want chr.- hist. voormannen heben zich in 't verleden aan dezelfde „beginselloosheid" schuldig ge maakt; al maakten zij in 1925 dan ook een voorbehoud ten opzichte van het gezant schap. In 1918 en 1922 deden Lohman en Schok king, wat nu .beginselloos heet Het stukje is echter zoo dwaas, omdat het vast accoord juist kan leiden tot een b e- ginselvaste politiek en het is zoo dom omdat de gang van zaken anders was dan hier wordt voorgesteld. De Roomsch-Kath. en antirev. fractie hebben den formatur niet met een pro gram naar de Koningin gestuurd om bei der zelfstandigheid aldus te breken; ze heb ben het program van de formateur ont vangen, en op grond daarvan s.teun toe gezegd. Wat daarentegen de chr. hist, fractie ge daan heeft, zullen we thans niet herhalen. 0* KORTE METTEN MAKEN. Uit Brussel werd dezer dagen het vol gende gemeld: „Toen het dertiende linieregiment, met muziek aan het hoofd, van het kamp te Beverloo in zijn garnizoenstad Namen te rugkeerde, kon e'en persoon, die deze para de bijwoonde zich niet weerhouden te roe pen: „Weg met het leger!" Dat was voldoende om hem te doen arres teeren en in de gevangenis op te sluiten". Het wordt tijd, dat de Hollandsche sociaal democraten een bevrijdingsactie voor hun verdrukte Belgische partijgenooten op touw zetten; een officieel en klinkend protest bij do Belgische Regeering indienen; kameraad Huysmans uitnoodigen om in de grootste zaal van ons land de houding der Belgische Regeering in deze zaak te be lichten; of althans iets van dien aard en die kracht doen; wantberusten in het bo venvermelde ware beginselverzaking. OP VAST ACCOORD. WAT Dr. KUYPER DEED. We stelden eenige dagen geleden yast, flat Dr. Kuyper in 1901 niet anders handelde dan Mr. Ruys thans deed. Hij ging als minister president niet in zee op hoop van zegen, dat de rechtsche groepen hem wel zouden steu nen, doch verzekerde zich eerst van hun medewerking. Dit wordt door deStandaard nog eens omschreven in deze woorden: Ook dr. Kuyper ontwierp een program en zond dat aan de Anti-Revolutionnaïre Club, aan de Vereeniging van Roomsrh- Kath. Kamerleden en aan den leider der toen nog niet in club vereenigde Vrij-anti- revolutionairen (jhr. de Savornin Lohman). Zelfs de eenige vertegenwoor diger der Friesch-Christelijk-Historischen (mr. Schokking)," werd destijds over het regeeringsprogram geraadpleegd. En het Kabinet-Kuyper was dan ook, na dat het voldoende toezegging van steun ontvangen had, in den vollen zin des woords een parlementair Kabinet. In den chr,-hist, hoek heeft men thans plotseling uitgevonden, dat een vast accoord slechts door „beginselloozen" begeerd wordt; chr.-hist. voormannen van beteekenis dach ten er vroeger blijkbaar anders over! OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Oranje Nassau-Orde Zuster Justina (Mej. H. C. de Rooy) hoofd van het Liefdegesticht te Deurne; is toegekend de bronzen eerem'edaille der Oranje Nassau-orde aan D. J. Hazelzet, let terzetter bij de N. V. Drukkerij M. Wijt en Zonen te Rotterdam. ZEEMACHT. Bevorderingen. Naar wij vernemen zijn bevorderd tot Vice-Admiraal: Schout bij Nacht Jhr G. L. Schorer, Adjudant i.b.d. der Koningin hoofd der afdeeling Materieel der Zeemacht van het departement van Defensie; Schout bij Nacht A. ten Broecke Hoekstra, Adjudant i.b.d. der Koningin, commandant van de zee macht in Nederlandsch Indië; en Schout bij Nacht Mr J. C. Jager, chef van de Ma rinestaf. Bij Kon. besluit zijn bevorderd tot vice- admiraal schout-bij-nacht jhr. G. L. Schorer, adjudant i. b. d. der Koningin, Hoofd der IVe afd. A. bij het dep. van Defensie; schout bij-nacht A. ten Broecke Hoekstra, adjudant i. b. d. der Koningin, commandant der Zee macht en hoofd van het Departement van Marine in Nederlandsch-Indië en schout-bij nacht mr. J. C. Jager, chef van den Marine staf, tevens hoofd der He afdeeling A. bij dat dep. van Defensie; bevorderd tot kapiteinluit. ter zee de lui tenants ter zee le kl. J. A. Kruys en J. E. Meyer Ranneft; tot luit. ter zee le kl. die der 2e kl. E. J. Borgesius, H. T. Hoffmann, H. D. Lindner, J. C. d'Engelbronner, J. TI. van Rinkhuyzen en J. J. A. Schagen van Leemden; verleend de titulaire rang van kapitein luitenant ter zee bij de Kon. Marinereserve aan luit. ter zee le kl. bij die reserve H. Rc- goort; bevorderd tot luit. ter zee le kl. bij d« Kon. Marinereserve de luits. ter zee 2e kl. bij die reserve J. J. Vuyk, P. Rcurslag, C. H. Vel- lenga en D. de Boer. Eindigt 26 Augustus. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat de gesloten tijd voor het visschen met de vischzegen in het Oude Maasje in 1929 eindigt op 26 Augustus. BESMET VERKLAARD. De Minister van Arbeid heeft naar aan leiding van ingekomen ambtsberichten de VREEMDE ONDERSCHEIDING. De Koning van Italië heeft aan dr. A. F. Philips, directeur van de Philipsfabrieken te Eindhoven, het grootofficierskruis van de kroonorde van Italië verleend. AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den Minister ..HOENDERLOO" JAARVERSLAG VAN DE STICHTING HET DOORGANGSHUIS. In de terugblik over het jaar 1928 wordt allereerst melding gemaakt van het over lijden van den heer Gerretson en mej. Scheepmaker (de laatste in de kracht van haar leven en te midden van haar zegen rijken en veel gewaardeerden arbeid) en van drie jongens, die aan t.b.c. leden. Bij het begin van 1928 waren 236 jongens in de stichting opgenomen, terwijl in het ge heel 340 jongens aan haar zorgen waren toevertrouwd. Op 31 December waren 233 jongens in de stichting,,, tenvijl in het geheel 356 onder haar toezicht waren gesteld. Er kwamen 51 nieuwe jongens naar hier. Hiervan waren 26 regeering- 6 voogdij-, 9 voogdijkinderen van zusterverenigingen en 9 particuliere kinderen, waarvan 6 hier vol gens Artikel 373n werden geplaatst. Op de school, die gemiddeld 102 leerlin gen telde, had een verwisseling van ruim 40 pet. plaats. Het wordt monotoon er tel kens weer op te wijzen, dat deze school nu heusch wel moest ressorteeren onder buiten gewoon onderwijs. Dat het onderwijs regelmatig verliep en de leerlingen met opgewektheid hebben ge werkt en niet tevergeefs de school hebben bezocht, is te danken aan den toegewijden arbeid van den heer Tankink met het an dere onderwijzend personeel. Gemakkelijk is ook hun taak niet geweest. Gedurende de afwezigheid een bezoek aan Indië van den heer Van Eeghcn, treedl als penningmeester van Hnenderloo np de heer J. C H. Heldring te Amster- Het adres blijft cclilci II. gracht iCi, aldaar. ZUIDERZEESTEUNWET Verschenen zijn de mededeelingen der ge nerale commissie bedoeld v1 artikel 3 der Zuidcrzecstcunwct, waaraan wij het vol gende ontlecnen; Voorlichting. In het belang van een meer intensieve voorlichting van de belanghebbenden is de generale commissie overgegaan tot aanstel ling van een derden inspecteur, in welke hoedanigheid is benoemd de lieer Jb. Boor Kzn. Tegemoetkomingen. Gedurende het tweede kwartaal van 1921' werden in 107 gevallen tegemoetkomingen, vergoedingen en toelagen voor opleiding van belanghebbenden en kinderen van be langhebbenden in den zin der Zuiderzce- steunwet toegekend of verlengd. Voor deze tegemoetkomingen, vergoedin gen en toelagen heeft de generale commis sie in het besproken tijdvak betaald: f 9355.92 Ten behoeve van een aantal kinderen van belanghebbenden werden aan de gemeente Marken de kosten vergoed voor het oprich ten van schooltuintjes. Aan de gemeente Blokzijl werd een gedeel telijke garantie verleend voor een mogelijk tekort over het eerste exploitatiejaar van een in die gemeente te stichten voorbeeld- tuinbouwbedrijf, onder voorwaarde, dat naar genoegen van den minister van waterstaat, of namens hem van de generale commissie, voor het overige eveneens garantie wordt verleend en gedurende het eerste exploi tatiejaar ten minste vier (kinderen van) belanghebbenden (als bedoeld in artikel 1 van de Zuiderzecslcunwet) geregeld werk hebben gevonden. Opleiding. De generale commissie heeft aanleiding gevonden tot het voorbereiden van een re geling, teneinde belanghebbenden gelegenheid te kunnen stellen in den ijze- renscheepsbouw te worden opgeleid De stappen, welke de generale commissie heeft ondernomen met betrekking tot het treffen van een regeling inzake opleiding tot steenzetter, hebben tot het gewenschte resultaat geleid. Tot haar leedwezen moest de generale commissie meermalen vaststellen, dat be langhebbenden, welke de hulp der generale commissie ter verkrijging van werk hadden ingeroepen, wanneer hun werk werd aan geboden, zich niet beschikbaar wenschten te stellen. Naar aanleiding van de omstandigheid, dat hij de N. V. Philips te Eindhoven gele genheid bleek te bestaan tot plaatsing van gezinnen van bepaalde samenstelling, als mede van ongehuwde arbeiders, werd bij circulaire aan de burgemeesters van onder scheiden Zuiderzeegemeenten daarop- de aandacht gevestigd. Bij belanghebbenden bleek echter, in het bijzonder wat betreft de plaatsing van ge zinnen, welke ook bij enkele andere groote ondernemingen kan geschieden, weinig be langstelling te bestaan. Werkverschaffing. In 35 gevallen werd op aanvraag van be langhebbenden een onderzoek ingesteld naar de wenschelijkheid of de mogelijkheid tot verplaatsing of vervorming van hun be drijven dan wel inrichting van nieuwe be drijven. In de gevallen dat het onderzoek een gun stig resultaat deed verwachten, leidde dit in den regel tot credietverleening In het afgeloopen kwartaal hadden be sprekingen plaats met betrekking tot de vestiging van industrieën in Zuiderzee gemeenten, waarbij belanghebbenden kun nen worden tewerkgesteld. In één geval hebben deze besprekingen reeds geleid tot het vaststellen van een ont- werp-regeling, volgens welke het mogelijk zal zijn, dat binnenkort een honderd be langhebbenden en kinderen van belangheb benden bij een in een Zuiderzeegemeente te vestigen industrie wordt geplaatst. Credietverleening. In het afgeloopen kwartaal werd bij de generale commissie ingevolge verleende credieten beschikt over een bedrag van f 22,899,85. Van de bovenvermelde credieten voor de vervorming van bedrijven en voor inrich ting van nieuwe bedrijven, werden drie verleend ten behoeve van de vervorming van Zuiderzeevisschcrijbëdrijven in Noord- zecvisscherijbedrijven, twee voor vervorming van eendenhoudersbedrijven, drie voor ver vorming van vischventersbedrijven, twee voor inrichting van vischwinkcls, één voor inrichting van een motorherstelpla-ats, één voor inrichting van een aalvisscherijbedrijf, dat ook op de afgesloten Zuiderzee zal kun nen worden uitgeoefend. Bchpudens enkele uitzonderingsgevallen werd de rente en aflossing der verleende credieten binnen dc daarvoor gestelde ter mijnen betaald. Tegemoetkomingen. In het afgeloopen kwartaal werden 41 aanvragen om voorkeur tot het kosteloos verkrijgen van vergunning tot uitoefening van de visscherij op de afgesloten Zuider zee bij de generale commissie ingediend. In het afgeloopen tijdvak genoten 1317 nersonen gedurende korteren of langer- tijd een geldelijke tegemoetkoming. Uitge keerd werd aan dezen in totaal f51.932.25. In 52 gevallen werden aanvragen om gel delijke tegemoetkoming van belanghebben den van 65 jaar en ouder ingewilligd. De toepassing van de regeling met betrek king tot het verleenen van geldelijke tege moetkoming aan Zuiderzeevisschers, welke luin bedrijven twee aan twee combineeren. bleek het in vele gevallen mogelijk in de gevolgen van het gebrek aan personeel te Gedurende liet afgeloopen kwartaal wer den aan 15 personen, welke op 25 Juli 1918 trokken uit z.g.n. visscliersfondsen en met belanghebbenden gelijkgesteld zijn, geldelijke tegemoc'komirron uitgekeerd tot een be drag, dat zij. j1 ion de afsluiting der Zui- I derzee niet tot stand was gekomen, zonden 1 hebben uitgekeerd gekregen t.w. f 2.50 per week. Verder zijn nog tal van fcgcrr.c ikomingen van anderen aard verleend. Ds. C. J. WARNERS BIJ ZIJN HEENGAAN ALS VLOOTPRED1KANT EEN MOEILIJK AMBT Hoe 't door Ds. Warners werd verricht Ons blad meldt in de rubriek Kerknieuws altijd in het kort de verschillende mutaties van onze Nederlandsche predikanten. Meer is ook niet noodig omdat de betrokken die naren des Woords zoowel bij vertrek als bij intrede immer omringd zijn van een groote schare belangstellende"» en vrienden. Even wel, de uitzondering bevestigt den regel niet en daarom verzoek ik de redactie van ons blad wat meer ruimte bij bet beengaan van onzen vlootprcdikant eerstdaags. Aanvankelijk meenden we hiermede nog wat te moeten wachten, doch nu de kerk van Hoogland een toezegging van beroep heeft gedaan aan onzen vlootprcdikant kunnen we aannpinen, dat het afscheid aanstaande is. (Di* beroep is inmiddels aangenomen door ds. Wamers; zie rubriek Kerknieuws. Red.) 15 Mei 1910 is Ds. C. J. Warners in dienst getreden van de Christen Officieren Vereeni- ging om de geestelijke belangen van het marinepersoneel te behartigen en hij zal bij zijn heengaan dus terugzien op een 19-jari gen arbeid als vlootprcdikant. liet is zooals iemand mij schreef: „Hij heeft zijn beste le vensjaren met toewijding aan de marine ge schonken". Schrijver dezes weet daar heel wat van. Talloos zijn de gesprekken geweest te overwinnen moeilijkheden cn met name hoe of we tof|li meer vat op onze jonge mannen zouden kunnen krijgen. Ieder die zich bemoeit met het geestelijk belang van onze maripenvuuien staat er immer ver baasd van welk een zuigkracht naar de we reld er van de marine uitgaat. Menschen van wien de schoonste verwachtingen wor den gekoesterd zien we afdwalen en weg blijven. Inkeer of ommekeer, ze zijn zoo zeld zaam. En daaronder nu moest Ds. Warners werken. Hij heeft nooit in uniform geloopen. 't Was ook niet noodig, hij is altijd in uni form. Zijn bekende hoed en zwaren baard lieten geen twijfel toe wie het was die ka zerne of schip betrad. Levendig herinneren we ons nog het "eer ste contact. O, als het zoo bekende „peper huisje" in den Helder spreken kon. Wat zijn daar een gebeden opgezonden voor onze ma rine. We hielden daar onder leiding van Ds. Warners iederen week een bidstond. Dat was geen kleinigheid. Stel u voor, een bid- ure voor de marine. We waren er met een 25-tal menschen bijeen. Ik stel me zoo voor, dat daar de bakermat ligt van den Christe- lijken Marinebond waarvan Z.Ecrw. tot aan zijn vertrek geestelijk adviseur geweest is. De grootste moeilijkheid om bij de marine een behoorlijk aantal Christenbroeders te verkrijgen zit in het groote verloop. Immers de wisseling staat niet stil. Steeds gaan er menschen met ontslag of pensioen en komen er van onder 'op nieuwe bij en dicnstverla- ting om des beginsels wille is niet zeldzaam, 't Is jammer, maar de feiten zijn er. De taak van Ds. Warners bestond in zeer veel kleine diensten, waarvan we er eenige willen aan halen. Het vertroosten van de achtergeble ven gezinnen in Nederland der in Indië over leden marinemannen. Stel u dat eens goed voor, waarde lezer(es). Een jonge man overlijdt in Indië of op reis en het moet aan de ouders medegedeeld wor den. Een vader van eenige kinderen is naar verre dreven vertrokken om nooit weer terug te keeren bij vrouw en kinderen en 't moet gezegd worden. Welk een tact, welk een lief de is er voor noodig en het behoeft hier toch geen betoog, dat bij het doen van zulke zware gangen vaak liet gebed tot God ging om wijsheid en licht. Niet alleen evenwel bij leed, ook bij schuld was Z.Ecrw. vaak een helper. Welk een jammer, wat een mislukking is er door hem vaak waargenomen bij liet gestraften- bezoek en menige gang naar commandant of hoogere autoriteiten, heeft velen zonder hoop nog een kans op verbetering gegeven. Dergelijke dingen komen niet aan de groote klok, maar ze mogen gezegd worden omdat vooral het ambt van den dominé zoo vaak miskend wordt in zijn omvang. Immers wat doen ze? Wat ziet men nu van hun werk? Het ziekenbezoek is de beste gelegenheid tot evangeliseeren, doch wordt zoo bemoei lijkt door alles en allerlei. Vooral in den aanvang werd soms een houding aangeno men door het personeel, die niet door den beugel kon. Een stille tegenwerking, dieniet te beschrijven is. doch zooveel te zwaardpr gevoeld. Toch is Z.Eerw. immer voortgegaan in Gods kracht, doch wat is er geworsteld en gebeden. Zeker, tegenwoordig is er veel ver beterd door gewijzigde voorschriften inzake de geestelijke verzorging, doch bet doorwer ken er van zal dan pas blijken als de com mandanten cn officieren zorg dragen voor een richtige uitvoering. Vaak was aan Ds. Warners ook opgedra gen de leiding van het geestelijk gedeelte der militaire begrafenissen, voorts heeft hij meerdere malen lezingen gehouden over ver schillende onderwerpen, aan boord van scha pen en inrichtingen der zeemacht godsdien stige toespraken gehouden. We zullen maar ophouden. De groote en vele kleine diensten, die zoo geheel het menschcnlevcn vullen zijn toch niet uit te meten, doch waar het heengaan van Z.Eerw. straks naar .we yer- INGEZONDEN MEDEDEELING. moeden met stille trom zal geschieden, daai hebben we gemeend er toch wat over te moe ten uitweiden en er onze groote waardeering voor uit te spreken. Groot is het aandeel in den arbeid om de voorschriften in zake de geestelijke verzor ging verbeterd te krijgen geweest. De moei lijkheden daarbij te overwinnen zijn niet te begrijpen voor buitenstaanders. Wc zijn in ons overzicht niet volledig ge weest. We erkennen het, doch we hebben ge poogd iets goeds te vertellen van een man, als Ds. Warners, aan wien zooveel vergui zing ten deel viel. We besluiten met twee voorvallen, die we meegemaakt hebben. We vermeldden reeds, dat Ds. Warners ook belast was met het ziekenbezoek. In het jaar 1910 was aan boord van Hr. Ms. „Nep- tunus" in den Helder een ziekenzaal waarin eenige patiënten verpleegd werden. Nauwe lijks was de dominee vertrokken of de offi cier van gezondheid kwam binnen met de orde, dat niemand op dc ziekenzaal mocht zonder zijn voorkennis. Een gang naar den commandant door Ds. was natuurlijk het gevolg. Onverkwikkelijke gesprekken niet minder en dan dat afmattende gevoel van geduld te worden inplaats van gewaardeerd. Toch heeft Z.Eerw. steeds volgehouden in Gods kracht, zelfs toen het ongehoorde feit zich voordeed, dat een admiraal voor hem heen ging. Zonder nadere aanduiding voelt ieder hoe moeilijk zijn positie was. Het tweede voorval is van liefelijken aard. Eenige jaren geleden werden we aangewezen voor een tweejarig verblijf in Indië. Bij vrouw en kinderen groote droefheid vanwege de op handen zijnde scheiding voor jaren. We zouden juist aan tafel gaan, den voor avond van ons vertrek, toen Ds. Warners binnentrad. Wat heeft hij ons toen bemoe digd, wat hartelijk met ons gebeden en wat heeft hij een nooden leeren kennen van spe- cifieken marineaard. We halen nog telkens dien laatstcn avond in Holland op cn vanaf deze plaats spreken we dan ook onzen har telijken dank uit. Schcuke de ITeere Ds. Warners en de zijnen nog een .rijken, kar. het zijn werkznmen levensavond. Als de opvolger komt zal ook hij veel moeilijkheden hebben te overwinnen. Maar aan Ds. Warners komt de erkenning toe van veel het spit te hebben afgebeten en vandaar ons waardeerend woord bij zijn heengaan. J. H. HOFBERICHT. DE KONINGIN-MOEDER OP REIS. Koningin Emma is gisterochtend vroeg, met het motorjacht Feja aan de Moezelwerf te Koblenz aangekomen Zij heeft met haar gevolg op het terras van hotel Riesenfür- stenhof genoenmaald. OPENING DER STATEN-GENERAAL DE MARINEKAPEL INGEDEELD. Zooals men weet was het sedert eenige ja ren gewoonte dat op den dag van de plech tige opening der Staten-Generaal, de Ko ninklijke Militaire Kapel, welke ingedeeld was bij de compagnie, die was aangewezen om de eerewacht bij het Koninklijk Paleis te betrekken, zich ijlings en langs den koristen weg naar het Binnenhof moest spoeden om nadat het Wilhelmus bij het Paleis was ge nen begroeten met dit volkslied bij aankomst aan de Grafelijke zalen. Naar wij vernemen zal zulks dit jaar bij de opening der Staten-Generaal op Dinsdag 17 September niet meer behoeven te geschie den, daai- het in de bedoeling ligt, om liet muziekkorps der mariniers te den Helder dien dag in te deelen bij de eerewacht nabij de Grafelijke Zalen, welke eerewacht hoogst waarschijnlijk, evenals verleden jaar, ook weer door mariniers znl worden betrokken. Zoodoende kan de Koninklijke Militaire Kapel ter plaatse blijven op bet voorplein van het Koninklijk Paleis in het Noordeinde. Voorts wordt nog vernomen dat de Mnri- nekapel dien middag een uitvoering in het Voorhout zal geven. A. R. J. A. Ondanks de voor dit doel minder gunstigen tijd van het jaar, breidi het werk dei A. R J. A. zich voortdurend uit. Sinds onze \orige opgave is een club opgericht te Aalten, ter wijl in Middeistuin de voorbereiding bijna is geëindigd. Ook in de Noord-Westhoek van Brabant overweegt men plannen om op meei dere plaatsen tot oprichting te geraken. Van hoe groote beteekenis deze actie vou. de Partij kan zijn leert Treesbeek. Van een uiterst klein groepje groeide de clubsnel aan. zoodat de leider, dc heer J. W. Reinders, ei zelf verwonderd van staat. Alle loden der A. R. J. A., die daarvoor in aanmerking komen wensclien als lid toe te treden tot „Nederland en Oranje", die daardoor zeer wordt sterkt. De voorbereiding der leiddraden vordert goed. Van de hoogste partijleiding en ui- den kring der adviseurs zijn uitvoerige a l vieze,ingekomen. liet voorloopig eomin hoopt op de eonsti'ueerendo vergadering. D. V. ip October te houden, dan ook met uitgewerkte plannen te kunnen komen. Het adres van het Voorloopig Comité d.-. A R. J. A. is Dr. L. W. G. Scholtcn IV Hendrikstraat 87bis A, Utrecht, GROOTBEDRIJF EN MIDDENSTAND MIDDEN- Een praeadvies. Mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar heeft voor liet achtste Congres van den Ned. R.-K. Middenstandsbond, te houden op 24 26 September, te Almelo, praeadvies uit gebracht over het onderwerp: Het Groot winkelbedrijf en de Middenstand. De conclusie van Mr. Van Hellenberg Hu- bar luidt als volgt: 1. Het grootwinkelbedrijf, waaronder ten deze wordt verstaan hut ware.ihuisbedrijf en liet prootfiliaalbudrijf,, is een van Je ge vaarlijkste, zoo niet de gevaarlijkste tegen stander van den handeldrijvcndcn Midden stand. Tiet is noodzakelijk en urgent, dat de Mid denstand zich hiertegen wapene. 2. Hoewel het grootwinkelbedrijf in het begin van zijn ontwikkeling staat, valt reeds thans duidelijk te constateeren, dat het een steeds groeiend deel der distributie aan zich trekt. 3. De rationaliseering in de productie heeft den grond rijp gemaakt voor de ra tionalisatie in de distributie. Het grootbedrijf is geschikt om deze ratio nalisatie te bevorderen en benut alle daar toe geëigende middelen. Het grootbedrijf krijgt aldus een voor sprong op het kleinbedrijf. 4. De Middenstand is gehouden, zoowel in het algemeene belang, als in zijn welbegre pen eigenbelang, met kracht de rationali satie in het kleinbedrijf te bevorderen. 5. De Middenstand zal, om de capacitei ten van het grootbedrijf te kunnen even aren. moeten geraken tot economische sa- 'menwerking, teneinde aldus dezelfde mid delen, aangepast aan den biizonderen aard van het kleinbedrijf, te kunnen benutten als het grootbedrijf. 6. Deze samenwerking zal moeten plaats hebben op het punt van: a. inkoopen: inkoopcoöperatie; b. het credietwezer; Middcnstandsbank- wezen; c. reclame maken, advertceren. etaleeren. verlichting, enz. 7. Om deze samenwerking vruchtbaar te doen zijn, is allermeest noodig: solidariteit. Solidariteit kan worden aangekweekt, eenerzijds door propaganda en voorlichting, anderzijds door een bescheiden begin te maken met econmische samenwerking (b.v. inkoop-coöperatie). Als regel zal het stichten van inkoop coöperaties het beste begin zijn eener eco nomische samenwerking. Rekening houdend met den feitelijken aard der menschen en gezien de ernstige gevolgen van mislukkingen, moet de inkoop coöperatie voorzichtig worden opgezet, fi nancieel sterk gefundeerd zijn en weinig of geen risico dragen; als regel zal het aan beveling verdienen het toetredcu van leden te beperken 9. Bijzondere zorg worde besteed aan do individueele vorming van den Middenstan der als deskundig zakenman. a. Het leerplan der daarvoor in aanmer king komende Handelscursusscn vvorvle meer daarop ingericht. b. De Middenstandsdienst van het Depar tement van Arbeid neme de leiding van do voorlichting van den gevestigden Midden stand. De deskundige zakenman zal alle aan dacht wijden aan ccn efficiënt beheer van zijn onderneming en met meer vrucht kun nen deelnemen aan de economische samen werking, hierboven genoemd. 10. Bij toepassing der middelen, genoemd in de conclusies 6 en 9, is de positie varr het kleinbedrijf zeker zoo sterk als die van het grootbedrijf. DE S. D. A. P. DE GROEI VAN HET LEDENTAL. Onder den titel „Oogst" vermeldt de heer C. Woudenberg de resultaten \an de verkie zingsactie der SDAP., den groei dus der partij in het tweede kwartaal dezes jnars. In „deze periode van mobilisatie van allo krachten, waarover de partij beschikt" is het aantal leden met 3537 vermeerderd. Op 30 Juni 1.1. bedroeg het totaal aantal leden der paitij 59,014; sinds 1 Januari be droeg de groei 5325 leden. Over du verschillende federaties was het verloop als volgt: Aantal leden Aantal leder Federatie: 3U3 1929 30/6 192! Friesland 6098 6245 Groningen 4274 4365 Drente 1507 1631 Ovenjsel 4120 1316 Gelderland 454.; 4630 Utrecht 25S7 2999 Noord-Hollan i 4289 i.",67 Noord-Holland 3J5S ;273 Amsterdam 7782 MiSl Rotterdam 4800 M04 Oen Haag 3-SSI :U89 Zuid Holland 6002 diO Zeeland U2s -Jtg" Noord Brabant 91;; j»jg Limburg 893 933 Totaal 56071 59644 Tiet aantal mannelijke leden steeg in dit kwartaal van 39.375 tot 41.931; het aantal vrouwelijke leden van 16,696 tot 17,693.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1