Jdiratirr ftsdjr dLmrnnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BRIEVEN ÜIT DE HOOFDSTAD DE HAAGSCHE CONFERENTIE iiiiiiiaii ABONNEMENT: Per kwartaal ƒ3.25 (Beschikkingskosten ƒ0.15) .Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending„6.— Bij dagelijksche zending „7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 cent Zondagsblad niet afzondei lijk verkrijgbaar No 2830 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. MAANDAG 26 AUGUSTUS 1929 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels 1.17% Elke regel meer „0.22% Ingez. ModedeelingeL van 1—5 regels „2^0 Elke regel meer „0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekendƒ0.10 1Qe Jaargang bestaat uit DRIE bladen OVER OF ONDER DE STREEP Het is niet dc eerste maal dat een poging wordt gewaagd om samenwerking te beplei ten tusschen de drie rcchtscJie groepen en de liberale partij, die thans is georganiseerd in den Vrijheidsbond. Nadat door Dr. de Visser de mogelijkheid was geopperd van overeenstemming met het liberalisme, worden in het Augustus-nummer van het „Haagsch Maandblad" wederom en kele worpen in die richting gedaan. Sympathiek is een artikel van Dr. P. II. Ritter, getiteld „Stembus en bewind", dat wel de wenschelijkheid van zoodanige sa menwerking uitspreekt, maar tot'de conclu sie moet komen, dat de Vrijheidsbond zelf de grootste belemmeringen daartoe in den weg legde door haar politieke gedragingen. Van heelwat minder zelfkennis legt dc schrijver van de „Maandschouw" getuigenis af door de verdediging der van zijnentwege voorgestane constellatie te doen steunen op het feit, dat de coalitie in de practijk al lan gen tijd ter ziele is. „Wie zich aan het internationale spraak- gebruikt houdt", aldus de schrijver, „en ons parlement in een rechter- en linkerzijde zou wenschen in te deelen, kan zeker niet vol staan met alleen de drie confessioneele par tijen tot de rechterzijde te rekenen, doch be hoort ook de liberalen hierbij in te deelen. Dit beroep op het internationale spraakge bruik heeft echter al heel weinig te zeggen voor de partij formatie, die een nationale aangelegenheid is en in het cene land door gansch andere factoren wordt beheersclit dan in het andere. Maar ook wie zijn blik op het nationale richt en dat doet men immers van libe rale zijde zoo gaarne! zal moeten toej ven dat de politieke gedragingen van d Vrijheidsbond weinig grond gaven voor dc verwachting, dat van die zijde de staatkun dige beginselen der rechterzijde steun zou den ontvangen. Toen Ds. de Visser zijn geruchtmakend denkbeeld in overweging gaf kon men van den kant van den Vrijheidsbond niet verder komen dan lot een historische waardeering voor de beginselen van het Christendom. Aan de houding van den Vrijheidsbond was het mede te danken dat in 1023 het ontwerp-Vlootwet werd verworpen en een regeeringscrisis ontstond, die bedoelde aan een rechtsch bewind een einde te maken, hoewel de aanleggers geen betere oplossing hadden. Aan de houding van den Vrijheidsbond was het weer mede te wijten, dat in 1925 aan een rechtsch parlementair kabinet een einde kwam, hoewel men van die zijde geen principieele bezwaren koesterde tegen het gezantschap bij het Vaticaan. En hoe gingen de georganiseerde liberalen^ de verkiezingen van dit jaar tegen? Met de negatieve leuze: tegen de rechtsche samenwerking, waarmee wel het jammerlijke getuigenis van politieke armoe werd afge legd. Met het opgerakelde staatspensioen als attractiepunt op het program en daarmee dus tc kennen gevende, dat men afbraak wenschte van het stelsel van zelfhulp en af breuk aan het verantwoordelijkheidsbesef, door de rechtsche groepen stelselmatig aan gekweekt. Met den radicalen eisch van modernisee ring der huwelijkswetgeving, een der stuk ken wier behoud ter rechterzijde in eere staan. Onder zulke omstandigheden is er weinig reden voor den Vrijheidsbond om een plaats op te eischen aan den rechterkant van de politieke scheidslijn. Vóór alles zou noodig zijn meer ernst en gedegener politieke gedragingen die de over tuiging wettigen dat het naar waarheid Je begeerte is om te streven naar een positie aan de andere zijde der streep. Zoolang dit niet het geval is behooren be schouwingen dienaangaande beter thuis „on der de streep". Daar althans placht veelal het terrein te zijn van menigvuldige fantasie. HARTJESDAG. BINNENLAND. AANBESTEDINGEN WEGENVERBETERING. Bij de door den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat 1c Arnhem gehou den aanbesteding wi twee perceelen van de verbrccding van de geasphalt.eerde steen slagverharding en van het aan weerszijden maken van rijwielpaden op de Rijkswegen Warnsvcld—Overijsclsche grens en Zutfcn Pruisische grens, was laagste inschrijfster voor de massa: N. V. Jaarsveld Wcgenbouw- Maatschappij te Silvolde voor een bedrag van f 358.000. Laagste inschrijver voor per ceel I D. Bessen te Zutfen voor f 153.000 en voor perceel II N. V. Aannemersbedrijf v/h. H. J. te Sieptc te Winterswijk voor f 212400. Er waren S0 inschrijvingen. Bij de aanbesteding van dc verbreeding van een gedeelte van den Klóiweg tusschen Rozenlaan en Achterstraat tc Hillegersberg, was laacstc inschrijver J. T. Stuy tc Utrecht voor f 2642 en hoogste C.ebr. Dubbeldam te Hillegersberg voor f 3027. Verleden week heeft Amsterdam weer zijn hartjesdag gevierd. Als wij zeggen Amster dam dan nemen wij zeker den mond wat vol, want het is maar een heel klein deel van onze Amsterdammers dat zich met het vieren van den ouden Hartjesdag bezig houdt. En als wij zeggen „vieren", dan gebruiken wij toch ook een veel te mooi woord voor de herrie die zich bepaalt tot het afsteken van vuurwerk en het stichten van kleine brandjes. Men heeft over de herkomst van den har tjesdag al kolommen in verschillende bladen vol geschreven. En men schrijft er nog iecler jaar over, al neemt het feest gelukkig iet wat geringere afmetingen aan. Men heeft het gezocht diep in den nacht der Germaansche mythologie, en op den klank af, de godin der aarde, Hertha, tot schutspatrones van dit feest gewijd. Een dag per jaar was de dag van Hertha, en die Hertha-dag uit den tijd toen er van Amster dam nog geen paal was geslagen, werd, meende men in later tijd, door de Amster dammers als Hartjesdag betiteld en gevierd. Zoo oud achten de moesten echter dit eigenaardige volksgebruik niet, en zoo ver heven afkomst schrijven zij er niet aan toe. 't Is geen Herthadag, maar een hertjesdag. En het ligt voor de hand, dat de oude Am sterdammers die ook wel van het „dorstig! hart" spraken, er heel gewoon „hartjesdag' in gemaakt hebben. Het feest moet dus iets te maken hebben met de herten, meer bepaald tot de herten jacht. Of men nu in het Muiderwoud jagen ging of in het algemeen de opening van de jacht vierde, het schijnt niet met volkomen zekerheid voor onze oudheidkenners vast te staan. Wel hebben wij ook dc lezing gehoord, dat .en den derden Maandag in Augustus jagen mocht in de omgeving van Haarlem, waar het bosch- en wildrijk was en waar zich in het bijzonder veel herten schijnen opgehou den te hebben. De grond was domeingrond, jachtgrond van de Hollandsche graven, maar dc Haar- lemsche en Amsterdamschc poorters moch ten dien eenen dag hun jagersinstincten den vrijen teugel laten, mits ze zich onthielden van liet gebruik van al te moorddadig wa pentuig en zich bepaalden tot het gebruik van stokken en steenen. Dat alles is lang, lang voorbij: dc herten zijn veilig binnen een omrastering "in den Hout opgeborgen: geen stok cn geen steen treft hen daar en de Amsterdammer, die, op het voetspoor van zijn vaderen, in Haar lem zou willen jagen,.zou waarschijnlijk van een koude kermis thuis komen. 't Schijnt echter dat nog vele jaren de uittocht naar Haarlem doorging, zij het dan ook zonder steenen en stokken en zij het dan maar van een deel der bevolking, van de eilanden en uit den Jordaan. Onder deze groepen woekert ook nu de Hartesdag nog wat door, al komt ongetwijfeld het einde in het gezicht. Zooals wij reeds schreven, zin heeft dit feest niet. 's Morgens beginnen kinderen, potsierlijk uitgedost met potdeksels en an dere ketelmuziek, naar Dam en Kalverstraat te trekken om een formeele bedelpartij te beginnen. En hoe ongelooflijk het klinkt, er zijn er onder die een behoorlijk arbeiders- dagloon in de wacht sleepen. 's Avonds komen wat grooteren een meer luidruchtige viering bevorderen door aller lei klein vuurwerk af te steken, rotjes en donderbussen en zevenklappers, vuurpijlen en fontijntjes en hoe men ze verder al noemt zoodat men niet rustig in huis zit, laat staan over straat kan gaan. Erger nog is het vuurtje stoken, dat in de Muiderpoortbuurt b.v. groote afmetingen aannam, zoodat dikwijls de brandweer moest uitrukken om groote onheilen te voorkomen Dat vuurtje stoken kan herinnering zijn aan dc dagen toen de voorouders dezer knapen de gevangen herten aan het braad spit roosterden. Sinds een paar jaar treedt de politie zeer scherp op, laat dc gummistok eens zien en ook een enkelen belhamel oclen, en zon schijnt dc liefhebberij langzamerhand toch wel te minderen. Wij behooren niet tot degenen, die het ver dwijnen van dit „feest" betreuren. Dingen die geen zin meer hebben moet men niet kunstmatig in het leven houden. Zelfs ge- looven wij dat we voor liet echte oude „hartjesjagen" ook niet veel gevoeld zouden hebben. Maar er zit wel iets in oude volksgebrui ken dat tot ons spreekt van eenvoudige blijdschap cn kinderlijke naïviteit, al werd dit alles ongetwijfeld door ruwheid ontsierd 1 zien wij dit oude zonder leed ver- ien, het kan ons wel eens spijten, dat wij niet in staat schijnen er iets voor in de plaats te stellen. Iets dat het volk pakt, iets dat voor heel het volk betcekenis heeft. De sociaal-democraten meenen dat zij dit kunnen. Maar ook zij bereiken slechts een deel van het volk en zij kunnen geen olksfeest in elkander zetten. Dat ligt zeker hieraan, dat wij geen een heid meer vormen. Dat wij hopeloos ver dee.ld zijn en uit elkaar geslagen, dat wij el kandcr als kinderen van één volk haast niet meer ontmoeten. Dat ligt aan onze ovcrheschaving. Wij heb _?n van den boom der kennis gegeten. Wij hebben dc romantiek verloren. Wij zijn def tige, politiscerendcn, filosofeerendc men- schen geworden, die deze jeugd achter den rug hebben. Ook kunnen wij eigenlijk niet recht feest eren. Wij zijn van huis uit wat te nuch- r voor deze dingen. Wij maken wel fees ten, maar met veel ernst en veel sprekers en zonder handeling van de massa. Of, en dat is het lot van de hartjesdag, wij laten ons zelf los en de mensehen los aken er een pan van. Een middenweg schijnt voor ons niet te beslaan. Slechts in den kleineren intiemeren kring is nog het echte feest mogelijk. Misschien weet de Verccniging tot Ver edeling van het Volksvermaak er op den duur raad op. Wij zijn, gelet op de historie, ten dezen opzichte blijvend pessimist. AREND VAN AMSTF.L NADEREN DE STANDPUNTEN ELKAAR? Snowden nog steeds afwijzend in dc financieele kwestie. Een nieuwe nota in voorbereiding. ENGELAND TE BEVREDIGEN MET 40 MILLIOEN MARK? „De vier", „de vijf" en „dc zes" hebben Zaterdag weer druk vergaderd. Het wordt een .toer om de onderscheidin gen goed vast te houden. De „vier" zijn de „offering powers", de aanbiedende staten of, gelijk de Duitschers zeggen, de „Opfermachtc", de 4 staten dus, die de offers aanbieden (Frankrijk, België, Italië en Japan). Snowden zit, met meer geduld dan waarover hij aanvankelijk scheen te beschikken, op iiun voorstellen te Wachten, die hem tot heden toe nog niet bevredigen. „De vier" worden ook gevormd door de bij de ontruiming van het Rijnland betrok ken mogendheden: Frankrijk, Engeland, België en Duitsehland. Doet Duitsehland mee aan de besprekin- van deze vier over de leveringen in natura, dan zijn „de vijf" aan het woord. En onder „de zes" worden de uitnoodi- gende landen verstaan: België, Duitseh land, Engeland, Frankrijk, Italië en Japan. Elke combinatie is Zaterdag bijeen ge weest. Er is gesproken over de leveringen in natura, over de ontruimingskwestie, ter wijl ook verder gearbeid is aan het zoeken van een compromis in het financieele vraagstuk. Heel den ochtend was de journalistieke belangstelling op het Binnenhof groot. Verscheen een der conferentieleden of perschefs buiten, dan zagen ze zich dade lijk omringd door een drom nieuwsgierig vragende krantenmenschcn. Veel nieuws was echter niet los te krij gen. was niets mede te deelen, verklaarde Briand. Dr. Zechlin, de Duitsclie perschef, maakte grapjes om de vragers zich het lijf te houden. Op vragen, hoe 't stond, was ten slotte zijn bescheid: die Lage ist so, doss- keiner weiss was los i.st. M. a. w. hoe het precies met het geval staat, weet niemand. Naar verluidde was in het vraagstuk der ontruiming, wat betreft de in te stellen ver zoeningscommissie, eenig uitzicht ontstaan i een modus vivendi. Over de leveringen in natura is levendig, maar in goeden toon gespro ken, liet de strek kijkende Dr. Wirtli los. Er werd eens gelachen cn ook de trekken Dr. WIRTH don Duitschen minister raakten uit de plooi. Toen was bij bet toonbeeld van den gocdmoedigen Zuid-Duitscher. Lachend deed hij op zijn eerste mededeeling volgen, dat 's middags over beide vraagstukken ver zou worden gesproken en overeenstem ming daarin niet geheel onmogelijk scheen. Omtrent de leveringen in natura is des middags besloten, om de resultaten van de besprekingen daarover door deskundigen schriftelijk te doen vastleggen, waarna gis- i hijeen gekomen zou worden voor de opstelling van het definitieve protocol. Briand zou in de bijeenkomst der „vier" het Fransche standpunt ontwikkeld hebben ten aanzien van een ■aarvoor men de beide locale commissies i gerombineerden vorm als permanente immissie zou kunnen gebruiken. In dit verband is misschien niet zonder betcekenis, dat de heer Tirard, hooge conv ssaris van de Fransche republiek in Rijnland, iri Den Ilaag is aangekomen. Bekend is ook geworden, d it Henderson 'iiige dagen geleden in een brief aan Briand verklaard heeft, dat de Enpelschen, onafhankelijk van de besprekingen over het plan-Young, op 15 Seulember met de ontrui ming beginnen. In den brief wordt de hoop uitgesproken, dat de Duitsclie autoriteiten de noodige wa gons zouden ter beschikking stellen on de liming in 't algemeen zoo makkelijk mogelijk zullen maken. Henderson deelde nier nog mede, dat bij verwacht dat liet terugtrekken van de Rngelsche troepen on geveer drie maanden zou duren. n andere dan Duitsclie zijde werd ech- klaard, dat de kwestie der controle in het gedemilitairiseerdo Rijnland echter nog steeds groote moeilijkheden oplcvprt. F.en dagen eeleden schenen Gauss en Fro- mageot, de Duitsclie en Fransche juristen, het vrijwel eens te zijn over de instelling een „commission de conciliation", een soort van bestendige verzoeningscommissie in den aard van die waarvan in het ver drag van Loramo sprake is. Thans is men het echter weer minder eens en komt bet voorstel van Henderson, volgens hetwelk de bevoegdheid van den Volkenbondsraad inzake controle op de ontwapening van Duitsehland voor het Rijnland een weinig zou uitgebreid worden of althans nader ge preciseerd weer meer op den voorgrond. In den loop van den ochtend was door Jaspar en Francqui FRANCQUI opnieuw een bezoek aan Snowden gebracht, die hun nogmaals verzekerde, dat het mondelinge aanbod van Vrijdag ontoe reikend was. Later is door Snowden een brief geschre ven aan Jaspar in diens hoedanigheid van president der conferentie, ter uiteenzetting van het Britsche standpunt in verband met het mondelinge aanbod van Vrijdagochténd. welke brief verder allerlei punten behan delt, die de te nemen beslissing betreffen. Stresemann, Briand en Louclieur, Snow- »n en Jaspar hebben 's middags tezamen geluncht. Van Belgische zijde werd hierna verklaard, dat er een volkomen optimisme heersoht cn dat men elkaar zeer dicht ge naderd is (tout est racroclié). In den loop van den middag kwamen de delegaties van Frankrijk, Italië, België en Japan bijeon ter onderzoek van den brief van Snowden. Voorts bleek, dat de aanvankelijk op 4 uur bepaalde bijeenkomst der zes uitnoodi- gende mogendheden naar het heette op verzoek van Stresemann uitgesteld was tot 6 uur. Nog weer later kwam de mededeeling, dat heelemaal niet vergaderd zou worden, omdat Snowden verzocht heeft om een schriftelijk aanbod en het daarom nutteloos geacht werd, voordat dit is ingekomen be sprekingen te voeren. De Engelsche staatsman schijnt nog steeds te weigeren, dat Duitsehland in de oplos sing der financieele moeilijkheid betrok- 'in wordt Mag aan eon Londensch telegram waarde worden toegekend, dan zou zijn voorgesteld aan Snowden den En- gslschen eisch van 43 miilioen mark tot 35 miilioen ta verlagen. Snowden verklaarde echter met niet min der dan 40 miilioen mark genoegen te kun- In een Fransche persconferentie heeft Loucheur Zaterdagavond meegedeeld, dat men bezig was een schriftelijk antwoord aan Snowden gereed te maken en dat de besprekingen daarover gister zouden wor den voortgezet. rnomen werd, dat Zaterdagavond Stre semann en Briand langdurig hebben gecon fereerd. Het zoeken van de milliocnen voor Snow den schijnt dus nog niet zoo gemakkelijk. Zeker is alleen, dat de conferentie ten minste nog tot Woensdag of Donderdag zal n. Eerst Dinsdag komt de Rijnland commissie weer hijeen. Heeft men dan in- tusschen een oplossing van de financieele moeilijkheden gevonden, dan krijgen wij Woensdag de slotzitting. De millioonenkwestie is en blijft de groo te moeilijkheid. De kwestie der kolenleve- ringen schijnt oplosbaar. Voor de Rijnland- controle is een modus denkbaar, waarin Berlijn cn Parijs voldoening kunnen vin den. Over liet vervroegd vertrek der Fran sche troepen zal men het, slagen de bespre kingen over voorgaande punten, ook wel eens worden. Ziedaar, een voorzichtig prognose voor 't geval de conferentie niet mislukt,1 't Is alles echter „misschien". Maar de hoop op gunsttgen uitslag was Zaterdagavond iets verlevendigd LOVEN EN BIEDEN. De indruk te Londen. De „Daily Telegraph" schrijft, dat Snow den de Duitsclie ministers geenszins om nieuwe offers heeft verzocht en dergelijke offers ook niet wenscht. De andere mogend heden hebben, door Duitsehland te mengen deze kwestie, waar Duitsehland eigen lijk geheel buiten staat, de bedoeling, naast Engeland ook Duitsehland verantwoordelijk te kunnen stellen voor een eventueel mis lukken van de conferentie. Is men inzake de financieele moeilijkheden dus pessimis tisch gestemd, ten opzichte van de leverin gen in natura schijnt de toestand gunstiger te zijn, wat voornamelijk veroorzaakt wordt door de regeling van de kolenleveranties Italië en door de tegemoetkomende houding van Dr. Curtius. Ten opzichte van de politieke kwestie is de toestand volgens Engelsche opvatting eveneens iets gunstiger DE VIER ZOUDEN SNOWDEN TEGEMOET ZIJN GEKOMEN, Sauerwein schrijft in de „Matin", dat de geallieerde mogendheden tijdens de gister avond gehouden besprekingen nieuwe concessies aan Snowden hebben gedaan. Zij hebben zicli bereid verklaard, de jaarbeta lingen aan Engeland in absolute cijfers te ndeeren. Sauerwein gelooft, dat door deze voorstellen bijna 75 pet. der Engelsche eischen wordt ingewilligd. Ook op het ge bied der leveranties in natura is men den kanselier van de schatkist zooveel mogelijk tegemoet gekomen. Men was bereid den eisch der Engelsche regcering. flat de leve ringen in natura zelfs in geval van oen Duitsch moratorium streng begrensd moe- ton worden, in te willigen, terwijl men deze kwestie wilde laten regelen door een con trole-commissie, die zich in lastige gevallen tot den Raad van Beheer van de nieuwe ||[M Internationale Bank zou moeten wenden, j Italië zou men, volgens Sauerwein, willen gj dwingen om kolen via de Duitsche spoor- j BI JULES SAUERWEIN egen te betrekken, zoodat deze veel duur der worden en de Engelsche kolenindustrie under concurrentie van ondervindt DUITSCHLAND ZOU OOK CONCESSIES DOEN. Naar aanleiding van de vraag, die velen bezighoudt, of Duitsehland ook concessies zal doen of heeft toegezegd, schrijft Sauer wein, dat Ililferding en Curtius zich, na bet onderhoud dat zij gisteravond met Snowden hadden, waarschijnlijk ecnigszins verplicht gevoelden ook oliers te brengen. Als tegenprestatie daarvoor zouden zij echter een korteren termijn voor de ont ruiming van liet Rijnland verlangen. Dr. Stresemann zou reeds 1 Januari ontrui ming hebben verlangd, doch hij schijnt daarbij te vergeten, schrijft Sauerwein, dat Frankrijk de derde zóne niet ontruimen kan, dan nadat de Fransche Kamer toe stemming daartoe heelt gegeven. De Fran sche militaire deskundige had 1 September 1930 voorgesteld, docli de mogelijkheid schijnt niet uitgesloten, dat men als con cessie aan Duitsehland, don datum van de ontruiming op 1 Mei 1930 vaststelt. Ten slotte schrijft Sauerwein te weten, dat Snowden ondanks de hem gedane con cessies in zijn onbuigzame houding vol hardt. DE HOUDING VAN DUITSCHLAND. Een waardeerend Amerikaansch oordesL Het Nederlandsche telegraafagentscliap ontleent het volgende aan een hoofdartikel in de „New-Yorksche Times": „Zelfs de vijanden van Duitsehland, mils zij eerlijk zijn, moeten toegeven, dat Strese- munn in Den Haag een doeltreffende ver klaring voor zijn land hééft afgelegd, waar van de inhoud daarop neerkomt, dat Duitsehland alle reden heeft zich er over te belagen, dat men het in een slop geleid heelt. Stresemann heeft overtuigend aange toond, dat Duitsehland in goed vertrouwen liet plan-\oung heeft aangenomen. Thans is het gevaar gerezen, dat Duitschlands plannen in dc war geraken, omdat zijn schuldeischers het over de verdeelingsper- ecnuiges niet eens kunnen worden. (Juk het ontruimingsvraagstuk blijft onopgelost De lukken van de conferentie. In ieder geval vreest men de gevaren, die uit de verwer ping van de Duitsclie argumenten kunnen voortvloeien. Stresemann heeft er goed aan gedaan deze argumenten aan het inzicht cn het geweten van de geallieerde schuld eischers op te dringen. HET TSJECHO-SLOWAAKSCHE STANDPUNT. De memorie, welke de Tsjechische dele gatie, m verband met het Italiaansche aan bod aan Engeland om dit land zijn deel aan «Ie Tsjechische bcvrijdingsschulden ter beschikking te stellen, aan de conferentie lieert aangeboden, geeft bet standpunt van de Tsjechische regeering ten aanzien van het herstelvraagstuk weer, zooals dit in de commissie van hei-stel en in besprekingen met andere regeeringen reeds eerder is vastgelegd. In het bijzonder worden de aan spraken gehandhaafd van Tsjecho-Slowa- kije, die 14 April 1921 door de commissie an herstel zijn erkend. Wat de kwestie der vooroorlogsche schul den cn bevrijdingsschulden betreft, komt de memorie tot de slotsom, dat tegenover de verplichtingen in gelijke hoogte vorderin gen staan. BRIAND NAAR PARIJSY Een kabinetsraad. Uit betrouwbare bron vernamen we, dat Briand -voornemens was zich gisteren naar Parijs te begeven. Wij meenen te weten, dat bet in zijn bedoeling ligt daar een kabi netsraad te houden en Maandagavond naar 's-Gravonhage terug te keeren. Echter schijnt dat voornemen meer een beginsel-voornemen te zijn. Het zou nog best kunnen, dat het niet werd uitgevoerd, wanneer zich nieuwe omstandigheden mochten voordoen, die bet blijven in Den Haag gedurende de eerste dagen wensclie- lijk of noodzakelijk maken. MAC DONALD WACHT AF. Mac Donald, de Engelsche premier, is Zaterdag, na een onfortuinlijke reis per licgtuig, 's avonds in Downing Street aan gekomen. Hij beeft verklaard, dat de toe stand in Den Haag nog steeds onopgehel derd is en dat hij niets nieer kon doen clan Jen loop van zaken afwachten. HULDTGING VAN 'T P.T.T.-PERSONEEL DOOR DE JOURNALISTEN. Zaterdagochtend vond in de Lairessezaal een aardige huldiging plaats van het per snneel van telefoon, telegrafie en posterijen, dat zich al de weken van de conferentie met opgewekten ijver gewijd heeft aan de dien sten ten behoeve van de pers. Prof. dr. Bernhardt, voorzitter van de In ternationale Federatie van Journalisten, voerde namens de internationale pers ter conferentie het woord om de dames cn hee ren allerhartelijkst dank te zeggen voor de wijze waarop zij hun werk verricht hebben. In dit nummer bevindt zich ons eiken Maandag verschijnend Bouwblad ,,De Bouwwereld'' In en Extérieur Hij roemde de levendige belangstelling en liefde waarmee zij zich van hun taak ge kweten hebben. Namens de internationale journalisten overhandigde mevr. de Gubernatis, de heer de Gobart en prof. dr. Bernhardt de souve nirs, met name aan allen den gedenkpen ning van Begeer, en voorts aan de dames een fraaie govulde bonbonmand met in schrift en aan de heeren sierlijke gevulde metalen sigaren- en sigarettenkokers, even eens met inschrift. De chefs van de posterijen en van de te lefoon en telegrafie, de heeren Ochtman en Goudswaard, zeiden in het Fransch harte lijk dank voor de huldiging en de souver- nirs. EEN GESCHENK DER HANDEL MAATSCHAPPIJ AAN DE JOURNALISTEN. De Nederlandsche Handel-Maatschappij te Amsterdam heeft aan alle hoofden on leden der in Den Haag vertoevende delegaties, zoomede aan een groot deel der bij de con ferentie betrokken journalisten een exem plaar aangeboden van het werk in twee dee len van den oud-gouverneur-generaal van Indo-China G. Angoulvant, getiteld: Les In- des-neerlandaiscs. BRIAND NIET NAAR PARIJS VERTROKKEN. De Conferentie werkt voort Briand is gister niet naar Parijs vertrok ken. Er moest dien dag en Maandag, ver klaarde hij, gewerkt worden. Dc besprekingen tusschen de 4 aanbie dende mogendheden zijn dan ook 's mor gens, 's middags en 's avonds voortgezet over het aan Snowden te zenden antwoord. .n Engelsche zijde werd vernomen dat de nota 's nachts of hedenmorgen verwacht werd. Tevens werd, aangaande de leverin gen in natura, speciaal de kolenleveranties, die zijde medegedeeld, dat men zoover is gevorderd, dat 't vaststellen van een pro tocol dienaangaande nog slechts wacht op de regeling der financieele kwestie. Er daagt licht! SNOWDEN OP BEZOEK BIJ Mr. SAM VAN HOUTEN. Zaterdagmiddag brachten de Engelsche minister de lieer Snowden cn mevrouw Snowden een bezoek aan den hoogbejaarden ma. S. van Houten, oud-minister van Bin- nenlandsche Zaken, in diens huize. Zij hebben zich meer dan een uur met den heer Van Houten onderhouden. In verband met dit bezoek vernamen wij, dat de voornaamste Britsche financieele des kundige der Haagsche conferentie, de heer Leith Ross, een kleinzoon is van dezen ver maarden Nederlandschen staatsman. OFFICIEELE BERICHTEN BURGEMEESTER VAN HILVERSUM. Bij Kon. besluif is aan Mr. P. J. Reymer op zijn verzoek eervol ontslag verleend a!s burgemeester der gemeente Hilversum, on der bepaling, dat dit ontslag geacht wordt te zijn ingegaan op den lOen Augustus 1929. DEPARTEMENT VAN DEFENSIE. Bij Kon. besluit is met ingang van 3 Sept. 1929 bevorderd tot luitenant ter zee der 2e klasse bij de Koninklijke marine-reserve de luitenant ter zee der 3e klasse bij die resei- ve J. M. Uijtenhoudt; is met ingang -\an 1 September 1929 aan den heer J. Ilenneveld op zijn verzoek eer- "ol ontslag verleend uit zijn betrokking van djunct-fabriekchef bij de Artillerie-Inrich tingen; is met ingang van 27 Augustus 1929 be vorderd tot officier-vlieger der 2e klase de officier-vlieger der 3e kl. W. van Prooijen; is met ingang van 1 November 1929 aan J. J. Ilagut op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van kaartbij werker bij de Afdecling Hydrografie van het Departement van Defensie; is met den 13en September 1929 aan den officier-vlieger der 2e klasse P. F. L. I. van der Grinten wegens het eindigen van zijn bij de benoeming aangegaan dienstverband eervol ontslag uit den zee/ienst verleend; zijn benoemd: le. tot luitenant ter zee der 3e klasse, da adelborsten der lc afd. voor den zeedienst bij het Kon. instituut voor de marine te Will.'emsoord: A. II. J. van dor Schatte Oii- A. van Karnebeek. C. H. E. Brainich Brainich Felth, II. P. Muller. G. Kruijs. J. van Ilaga, R. S'uffken. E. Dankmever, J. C. Jurriens, O. C. J. Schalkwijk. L. A. B. Al- ting Moes. P G. J. Snippo, A. C. M. de Neeve, F. W \an Duim, C. W .T. baron van Boctzelaer, C. \V. Krabbe. J. H. J. Nepveu, P. Schotel. D. R. van Heuvon. A. P. Smid, J. A. F. II. Douw van der Krap, P. G. de Back, II. W. R. Krauss, J. van der Wateren. C. L. J. F. Douw van der Krap, L. J. van der Veen; 2e. tof officier van den marinestoomvaart dienst dor 3e klasse de adelborsten der Ie afdee.'ing voor Jen stoomvaartdienst hij het Koninklijk instituut voornoemd: J G. C Hilton, A de Vaal, O. Ohr. E. C. Leer touwer; 3e. tot officier van administratie der 3e klasse de adelborsten der 1e afdeeling voor de administratie bij het Kon Instituut voor noemd: C. H F. Simons, M. Krauss HOFBERICHT. li. M. dc Koningin is Zaterdagnin:! :g per Staatsspoortrein van 4 uur 5 min. uit de Re sidentie weder naar het Loo vertrokken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1