)E HAAGSCHE CONFERENTIE RECLAME! VK1JPAG 23 AUGUSTUS 1929 TWEEDE BLAD PAG. 5 NOG GEEN ONTSPANNING HET GAAT OM HET GOUD Een harde noot. te 1 duidelijk heeft de teekenaar het gis- n voorgesteld: Snowden is een harde t, welke moeilijk te kraken valt ij laat geen pond noch penning van zijn h vallen. jjna heel de wereld vraagt zich af, of 3 houding niet al te onverzoenlijk is. s in Engeland gaan stemmen op om wat ir m o d i c e te betrachten. Heen de Buitenland-redacteur van Het ik, die alles kan verklaren of goedpra- wat buitenlandsche partijgenooten doen, it zich verrukt over de standvastigheid, rmee Snowden voor de belangen arbeiders in Engeland opkomt, érkwaardig, merkwaardig. Minister Co- werd verguisd, omdat hij poogde den ien veilig te stellen, ook in 't belang der li-ders; Minister Snowden, die alles op waagt en hoog spel speelt met de we- rede, wordt van roode zijde toegejuicht, spanning ter conferentie is nog niet ge- n. Integendeel, het wordt angstig. Het er op of er onder. Zal de bom morgen iten en de conferentie, als totaal mislukt, jnspatten? is alle hoop niet verloren. Doitsche bemiddeling. 'raann heeft ingegrepen. Duitschland nog meer offers brengen om een verge- tusschen de overwinnaars mogelijk te en. Stresemann komt met het Duitsche rstcl om de onvoorwaardelijke annuitci- ecnigszins te verhoogen. olsrons het plan-Young is dit deel der an- •n GGO millioen groot; daaruit dienen vóór a}les de rente en amortisatie de Dawesleening betaald te worden. De ;chcrs nu stellen voor die post der .•eslecning, buiten de 660 millioen na- lijk, uit de rest van de totale annuïtei- te verzekeren. Op die wijze zou Enge- 1 22 pet. kunnen krijgen van het on- rwaardelijke deel der betalingen, zond et er eenig offer van Frankrijk of Italiö ischt wordt. atuurlijk wil Duitschland deze nieuwe (lichting slechts op zich nemen, wan- Briand zich bereid verklaart tot een en definitieve regeling van de ont- ingskwestie. Nog mser lichtpunten. en ander lichtpunt is, dat men gisteren Italië heeft kunnen bewegen zijn offer irgrooten; en nog een ander, dat het ek van Briand1 op morgen nog heele- il niet vaststaat. r is dus nog een geringe hoop, dat het gen niet hopeloos vastloopt, oewel.... als Engeland geen penning vallen en de anderen gaan niet ver- dan huivert men. En dat Engeland ook laatste penning eischt, blijkt wel uit iolgende uiteenzetting van Het Engelsche standpunt. Ter verduidelijking van het Engelsche ndpunt wordt het volgende gemeld: ie opmerking is gemaakt, dat. de voor- an de iBritsche delegatie tot lier- ling van de verdeelingsbepalingen in plan-Young louter een voorwendsel den zijn en dat de werkelijke bp.doelin- varen de oprichting van de intematio- bank te verhinderen, oor deze geruchten bestaat geen enkele nd. Men mag het overbodig achten op moment nog eens te herhalen, dat de sche vorderingen op financieel gebied de meest elementaire overwegingen van ïtvaardigheicl en goede trouw gebaseerd en dat het voldoen aan de Britsche langens een conditio sine qua non is r een verder vorderen van de confe He. eze eischen hebben niets te maken met bank-schema, dat in de oogen van de tsche delegatie te gereehter tijd op zijn sn verdienste onderzocht moet worden, oor zoover de Britsche delegatie er bij ukken is, heeft zij altijd met de groot sympathie de factoren beschouwd, wel aan het bank-schema ten grondslag en. ie Britsche delegatie hoopt, dat de voor telde instelling zal mogen bijdragen tot nauwere samenwerking tusschen de trale banken der verschillende landen betrekking tot kwesties als de controle liet crediet en. goud-reserves, e voorstellen, die de Britsche delegatie ntueel zal doen, zullen ten doel hebben, nut van de bank in dit opzicht te be ieren. Een Italiaansch aanbod. lit Praag wordt geseind: aar hier in officieele kringen wordt mc- edeeld heeft Italië bij de onderhandelin- met den Engelschen kanselier der schat- onder meer als compensatie voor zijn het plan-Young toegekende voordeelen Engeland zijn aandeel in de z.g. bevrij- gsheffing van Tsjecho-Slowakije aange- en. )eze bevrijdingsheffing, die Tsjecho-Slo- kije de Entente-staten verschuldigd is, is niet definitief bepaald. Gesproken wordt 30/40 milliard kronen. Het aandeel, dat rvan Italië ten goede zou komen, was rigens hoogstens een vijfde van het be- K dat Italië, in de eerste 37 jaar van bet n-Young te veel zou ontvangen ten koste Engeland. DE PRIVE-BESPREKINGEN. iistermiddag zijn in het Eerste Kamerge- i\v bijeengekomen gedelegeerden van inkrijk, België, Italië en Japan, bij wie i om uur godelegeerden van Duitschland igden, ter bespreking van de vraagstuk- li, die in de zittingen der zes uitnoodigen- tnogendheden eergisteren en gisterochtend sprake zijn geweest. n de gistermiddag gehouden privé-besprc- gen tusschen gedelegeerden van Frank- c, België, Italië, Japan en Duitschland is sprake gekomen de mogelijkheid van een ossing van de financieele moeilijkheden, het bijzonder in verband met de leverin- ii in natura. listeravond zijn de besprekingen voortgc- De bespreking over de leveringen in na- ra is verder gevoerd en tevens is gespro- t over de Engelsche vordering op het be- lermde en het onbeschermde deel der Itsche annuïteiten. /andaag om tien uur worden de beraad- igingen voortgezet. DE RIJNLANDONTRUIMING. Met het Rijnland 6chijnt het al evenizeer vastgeloopen, ondanks 'het bericht, dat de Engelschen zich gereed maken om in de eer ste dagen van September de tweede zóne van bet bezette gebied te verlaten. Aange nomen wordt, dat de Franschen nog zeker den gehcelen winter door blijven zullen.. Omtrent het jongste onderhoud tusschen Stresemann en Briand weet Sauerwein in de Matin te schrijven, dat Briand in de ontrui- mingskwestie een groote vastheid heeft ge toond. De politieke concessie van Frankrijk lag in de vervroegde ontruiming, die na regeling van het sohuldenvraagstuk voor de derde zóne kan worden toegepast. De tweede zóne tzou Briand van vier maanden vóór den ge stelden termijn af. dus van December af, laten ontruimen. Wanneer Engeland in drie maanden tijds al 5000 man terugtrekt, dan trekt Frankrijk in denzelfden tijd ruim 12.000 man terug. Voor de overblijvende 38.000 man moeten echter maatregelen voor onderdak getroffen worden. Bovendien acht het opperbevel het niet wenschelijk, de zeer groote hoeveelheid ma teriaal midden in den winter terug te trek ken en om den gezondheidstoestand der sol daten niet in gevaar te brengen zou de ont ruiming niet vóór 1 Maart 1930 kunnen be ginnen ,ivat beteekent dat zij niet vóór Sep tember 1930 voltooid kan zijn. Het dekkingsleger moet aan de grens hlij- vën, want men kan deze troepen niet in verafgelegen garnizoenen detacheercn. Dit zijn de technische adviezen van Bri- and's technische adviseurs, en Briand zou gezegd hebben, er niet aan te denken, de adviezen van zijn militaire raadgevers in den wind te slaan. Ook bier verwarring in het zicht. Want Briand isoleert izic'n van zijn vroegere bond- genooten. En hoe zal men de bezettingskos- ten vergoed krijgen? Van Duitschland afzon derlijk vorderen? Of de Dawes-betalingen trachten te verkrijgen? Maar tot dit laatste is Duitschland immers onmachtig. Waar men ook ziet een steeds dichter haag van vraagteekens omgeeft de Haagsche Conferentie. Gisteren vond in Restaurant Royal een dé jeuner plaats, door een W-tal internationale journalisten ter Haagsche conferentie aan ccnige leden van het Perscomité aangeboden Prof. dr. Bernhardt, voorzitter van <1$ In ternationale Federatie van Journalisten, bracht in het hijzonder warme hulde aan wat de Nederlandsche persbroeders In het belang van de organisatie voor de pers tot stand hadden gebracht Hij roemde verder hetgpen stad en land gedaan hebben, sprak grodten dank uit aan het adres van het bestuur der Witte Socië teit voor de daar verleende gastvrijheid1 en huldigde nog speciaal den heer Hislaerevan de Nation beige, voorzitter van de Brusscl- sche Journalistenfederatie, voor het initia tief, dat deze voor het déjeuner genomen had; prof. Bernhardt beschouwde dit als een verblijdend symbool van de vriendschappe lijke gevoelens tusschen journalisten van buurstaten en in het algemeen als een tee- ken van den geest van internationale sa menwerking tusschen de journalisten leven de. (Warm applaus). In een hartelijk dankwoord sloot mr. Plemp van Duiveland zicih onder algemeene instemming der aanwezigen bij die hulde aan Hislaere aan. tenvfijl hij tevens een dronk uitbracht op de internationale samen werking tusschen de diemaren van de Ko ningin der Aarde. BRIAND VOOR DE A. V. R. O. Woensdagavond zou de Fransche minister president en minister van buitenlandsche zaken, Briand, hebben gesproken voor de mikrofoon van de A. V. R. O., maar daar is toen niets van gekomen. Er waren dien dag vele, moeilijke en langdurige besprekingen geweest onder de gedelegeerden ter Haag sche conferentie, en dus werd het een dag uitgesteld. Slechts een kort oogenblik heeft Briand met zijn toehoorders contact gehad. De heer Briand heeft er zich toe bepaald zijn warme erkentelijkheid uit te spreken voor de harte lijke ontvangst en de groote gastvrijheid, die der conferentie in Den Haag, in Neder land, is ten deel gevallen. Een kostbare herinnering zou hij dan ook van zijn verblijf in Den Haag naar zijn va- derlang mee terug nemen. Stresemann heeft gisteravond niet gespro ken, maar zal dat vermoedelijk vanavond doen. BENESJ NAAR COMENIUS' GRAF. Dr. Bencsj, de minister van Buitenland sche Zaken van Tsjecho-Slowakije, zal Za terdagmorgen het graf van Comenius tc Naarden bezoeken. BINNENLAND. ONZE MINISTERS MINISTER DECKERS TE DOESBURG. Minister Deckers heeft Woensdagavond, vergezeld van majoor baron Van Voorst tot Voorst en kapitein Van Weel, een bezoek ge bracht aan het garnizoen, te Doesburg, al waar Z.Exc. de kazernes, het hospitaal en 't vereen igin gsgefbouw in oogenscliouw nam. VRAGEN VAN KAMERLEDEN. DE HAVEN VAN ZOUTKAMP. De heer Westerdijk pleit voor verbetering. Het Eerste Kamerlid Westerdijk heeft den Miiniisfcer van Waterstaat de volgende vra gen gesteld: Is het den Minister bekend, dat de zee- en kustvissoherij te Zoutkamp zich de laag ste jaren belangrijk hebben uitgebreid een tocne-mende levensvatbaarheid hebben getoond? Is het Zijn Excellentie eveneens bekend, dat deze ontwikkeling in sterke mate wordt tegengehouden door de gebrekkige inrich ting van de haven, die een ©enigszins be langrijke verdere uitbreiding onmogelijk maakt? Is de Minister bereid met bekwamen spoed krachtig mede te werken aan de wei nig kostbare verbetering en de daarvoor noodi-ge rijksbijdrage aan de Staten-Gene- raal voor te draden? ALGEMEENE VERGADERING EN CONGRES TE ENSCHEDE Bestuursverkiezing, Herkozen zijn tot leden van den Midden- standsraad de heeren L. de Groot, S. W. Lips en J. K. W. F. van Bommel; gekozen is tot lid van. den MIddenstandsraad in de vacature Mr. Wolff, die door de regeering tot buiiengenwoon lid is benoemd, de heer J. G. Korff; gekozen is to lid van groepsbe- suur A in de vacature Joh. van Os, de heer A. Spaander. Huisarbeidswet. Gistermorgen bracht de heer W. Wessei Bzn,, voorzitter der NederL Ver. van Werk gevers in het Heerenkleedinghedrij f, praead vies uit over „Het [wetsontwerp eener Huis arbeidswet". In principe besloten werkgevers en werk nemers reeds jaren geleden te zullen stre ven naar afschaffing der huisindustrie. In de praotijk kwam hiervan weinig terecht; indien men het probeerde, kwam men weer spoedig terug tot het uitgeven van werk in huisarbeid. De oorzaken moeten zoowel ge zocht worden bij werknemers en werkgevers. De werknemer is thuis niet gebonden aan de 48-urige werkweek, bovendien kan hij hulp en leerlingen aannemen, terwijl ook de vrouw behulpzaam kan zijn. De thuis werker is geldelijk bijna altijd bevoordeeld boven den atelier-kleermaker. De werkgevers hebben de thuiswerkers al leen te betalen als zij werk afleveren; als er geen werk is, hebben zij geen recht op be taling van een zeker aantal garantie-uren. zooals dit bij den atelier-kleermaker het ge val is. Boiviendien is het den patroon in vele gevallen onmogelijk in zijn onderneming de noodige ruimte beschikbaar te 6lellen voor ateliers, die geheel voldoen aam de eischen 'ara de Arbeidsinspectie. In het Voor-ontwerp en de Memorie van Toelichting treft ons het eigenaardig ver schijnsel, dat het loonvraagstuk hier pri •mair wordt beschouwd, terwijl tegen de ver wachting in niet de voorrang zal worden gegeven aan de hygiëne. Spr. zette vervolgens zijn bezwaren tegen werschillende artikelen uiteen. Georganiseerde distributie. Hierop werd het prae-advies behandeld van den heer E. J. Tobi, over „Georganiseer de Distributie, een Algemeen Middenstands- belang". De heer Tobi wijst er in zijn prae-advies op, dat het on'breken van eenige regeling van de distributie in ons land heeft gevoerd tot een chaotische» toestand. Het aantal winkels op de bevolking is hier in verschei dene branches aanmerkelijk grooter dan in het buitenland. Ditzelfde is het geval met den groothandel. De prae-adviseur geeft hierop eenige voor beelden van een te groot aantal winkels in verschillende brauichcs en die funeste gevol gen hiervan. De ongeschooldheid komt wel sterk .uit in het kruideniersvak, waar de kruidenier dik wijls geen flauw begrip van zijn eigen om zet heeft. Een vakexamen is in vele branches in te bevelen. Bij een georganiseerde distributie kan men ook gemakkelijk komen tot een uni forme regeling van al of niet te verstrekken cassabons van het cadeaustelsel e.d. F.eu groot gevaar schuilt bij de distributie in de kwestie van d"e prij.sraett.ing. Ook liet eigen belang van den winkelier brengt mede op het gebied van het vaststellen der prijzen niet te ver te gaan. Een tweede middel is het krijgen van een zoogenaamde» gesloten win-keliersstand, dit kan een groot gevaar worden. Tenslotte zaï een distributieregeling het den kleinen moeilijk maken. Voor de maatschappij ziet de prae-advi seur drieërlei voordeel: de te hooge prijzen der eerste levensbehoeften kunnen worden verlaagd, de belastingbetaler wordt behoed ivoor bijdragen ter ondersteuning van arm lastig geworden, mislukte neringdoenden en een groot aantal oneconomisch gebruikte arbeidskrachten komen voor nuttiger werk wij. Aan de andere zijde echter zullen som mige goederen in prijs stijgen. De prae-adviseur beveelt ieder midden stander aan nauwkeurige cijfers te verza melen en te trachten tot een distributie systeem te komen. Na de sluiting van het congres werd des middags een autotocht gemaakt in en om Enschedé. Deze tocht was aangeboden door het gemeentebestuur van Enschedé. VOOR ..WERELDREIZIGERS" Het ministerie van Buitenlandsche Zaken vestigt de aandacht op het navolgende: Het is in den laatsten tijd meermalen voorgekomen, dat de hulp der Nederlandsche diplomatieke en consulaire ambtenaren is ingeroepen door Nederlanders die zonder be hoorlijk middel van bestaan naar het bui tenland waren getrokken en aldaar, onder het mom van wereldreiziger te raijn, al bede lende rondtrokken, tot schade van den goe den Ncderlandschen naam. Ten einde aan dit euvel paal en perk te stellen, is aan genoemde diplomatieke consulaire ambtenaren opgedragen, in het vervolg alle hulp en bijstand aan zoodanige Nederlanders te weigeren en hun onder geen voorwaarde geldelijkcn onderstand te vcr- leenen. TWENTHE--RIJNKANAAL Naar wij vernemen, heeft dc leiding der werkzaamheden voor den aanleg van het TwentheRijnkanaal bezwaren geopperd te gen den bouw van een brug over dit kanaal ten behoeve van de Geld. Overijs. Stoomtram- Mij., die Deventer met een deel van den Gelderschen Achterhoek verbindt. Daar dit werk hooge kosten zou meebrengen, zou men er van die zijde de voorkeur aan geven, de tramlijn op te heffen. Gedep. Staten van Overijssel hebben er ech ter te bevoegder plaatse op gewezen, dat de tramverbinding voor de aangeduide streek een belang beteekent, dat niet gaarne zou worden gemist en hebben dus verzocht niet tot opheffing der lijn over te gaan. ONDERSCHEIDINGEN ITALIAANSCHE RIDDERORDEN. Dc Koning vaji Italië heeft benoem i- t Commandeur in de Kroon-Ordc van Italic"-: den heer Henri Kuijpers, Directeur; Dr. ,T. Witlox, Hoofdredacteur; en tot Ridder in de Kroon-Orde: den heer Cees Ila-el/.ot, redac teur en Italiaansch corresp >ne- .t van het Dagblad De Maasbode. NOTARIS-JUBILEUM Weerbericht Barometerstand. J. miÊmmfr Verwachting van het Koninklijk Meteoro logisch Instituut te De Bilt: Zwakke tot matige W. tot Z. wind, zwaa* bewolkt of betrokken, met tijdelijke opkla ring, waarschijnlijk regenbuien, weinig vei> andering in temperatuur. S3 FIETSERS LICHT OP: 31 Van 1425 Aug. van 8.35 nam. tot 5.27 vin# Gemengd Nieuws. Gister vierde de heer A. Snoodijk zijn 25-jarig Jubileum als Notaris te Rotterdam (Charlois). Zooals men ziet ging dit feit niet onopgemerkt voorbij, maar heeft men den jubileerenden Notaris duchtig in de bloemetjes gezet. RIJKSAANBESTEDING DE BERGSCHE MAAS BIJ KEIZERSVEER Vanwege den Rijkswaterstaat is aanbe steed: hét maken van den onderbouw en het uitvoereh van grondwerken en bijkomende werken Voor de overbrugging van de Berg- sche Maas bij Keizersveer. Het laagst werd ingeschreven door de N.V. Christian! en Nielsen's Gewapend Beton Maatschappij te 's-Gravenhage met 447.000. UIT HET SOCIALE LEVEN. DE LANDARBEIDERSSTAK1NG Door den heer J. Buiskool, burgemeester in Delfzijl, is dezer dagen met de vertegen woordigers der werkgevers en werknemers beraadslaagd over liet tweede en laatste door hem als bemiddelaar gedaan voorstel. Dit bemiddelingsvoorstel is zoowel door de hoofdbesturen van de Neutrale als de Chris telijke Werkgcvorsvereenigingen door hunne leden aangenomen, terwijl de stakende arbei ders er deze week over zullen stemmen. Mochten ook deze zich er mee kunnen ver eenigen, dan zal daarmede de staking zijn geëindigd en liet werk a.s. Maandag- worden hervat. Nader vernemen wij Gisteravond hebben de stakende landarbei ders het voorstel Buiskool verworpen met :S6 tegen 337 stemmen, verdeeld als volgt: Beerta, Drieborg 364 tegen 163: Finster- wolde, Nieuwolda, Modwolda 454 tegen 6S; Woldendorp, Hevcskcs, Oterdum 380 tegen 88 en Bellingwolde, Blijham en Vriescheloo met G88 tegen 18 stemmen. Geen verdere bemiddeling. Burgemeester Buiskool deelde mede, dat hij na de stemming vari hedenmiddag van verdere bemiddelingspogingen afziet. Dc staking duurt voert. Na afloop van de vier stakersvergaderin gen besloten de besturen van de in der» strijd betrokken afdeelingen met de vier aanwezige hoofdbestuurders van den Ned. Landarbeidersbond, en den voorzitter van het Ned. Vakverbond, de staking voort 4e zetten. Den heer Buiskool werd een telegram ge stuurd van den volgenden inhoud: „Uw be middelingsvoorstel is met 335 tegen 18S6 stemmen door de in het conflict bctrcfkken arbeiders afgewezen. Ons hoofdbestuur blijft verder tot onderhandeling bereid." Te bevoegder plaatse verklaarde mün ons dat het'verzet van de arbeiders voör een belangrijk deel ging tegen het feit, dat het voorstel-Buiskool voor dit jaar geen verbe tering van de uurloonen inhield, terwijl de verhooging der zichtloonen niet tot alle werkgevers was uitgebreid, en dus niet voor alle arbeiders zou gelden. HET CONFLICT IN DE HOUTINDUSTRIE HET ANTWOORD AAN DE WERKGEVERS De samenwerkende organisaties in het houtbedrijf hebben in antwoord op de v stellen van den Bond van Werkgevers in het Houtbedrijf te Zaandam den volgenden brief aan het secretariaat van dien bond ge zonden: „Overeenkomstig onze reeds aan het einde der conferentie van Vrijdag j.l. uitge sproken meening zijn wij verplicht, u mede te dcelen, dat de ledenvergaderingen onzer samenwerkende organisaties algemeen van oordeel waren, dat uwe aanbiedingen geen grondslag waren tot beëindiging van tusschen u en ons bestaande geschil over de arbeidsvoorwaarden. De vergaderingen waardeerden de pogin gen om tot oplossing van de kwestie te ge raken. Zij hechtten haar goedkeuring aan het optreden van de bestuurders en verleen den machtiging tot nadere onderhandelin gen, teneinde tot een meer bevredigend vergelijk te komen. Wij mogen hieraan toevoegen, dat wij het ten zeerste op prijs zullen stellen, indien u hieraan door verdere mondelinge bespre kingen uw medewerking wilt vcrleenen. Want, hoewel wij beiden in de briefwisse ling, die de nu gevoerde rechtstreeksche on derhandelingen openden, getuigden, dat zij uiterst moeilijk zouden zijn, is dan moge lijk eindelijk toch een tc aanvaarden resul taat te bereiken." VAL JE SCHEEPSWERVEN STAKING TE GORINCHEM BEËINDIGD. Ten Stadhuize te Gorinchem is een samen- spreking geweest van burgemeester Kootstra met de werknemers van Krijgsman's Scheepsbouw- en Reparatiewerf alhier, aan welke werf sedert 8 Juni door het grootste deel der arbeiders wordt gestaakt. Het resultaat der conferentie was, dat de klinkers, medeklinkers en branders een loonsverhooging zullen krijgen van 4 cent per uur, de ijzerwerkers 3 cent, en de jonge arbeiders beneden 18 jaar 2 cent per uur; uitbetaling van Christelijke feestdagen en vacantie van een Vrijdag tot en met Maan dag, met behoud van het volle loon. Maan- jg zal het werk worden hervat; al de sta- jkers zijn weer in dienst genomen. (Van onzen Duilschen correspondent). III. Het was een drukte van belang. Voor het Ministerie van Buitenlandsche Zaken ston den au-to's en omnibussen gereed voor de gasten. Velen reden naar U-llstei-n, om zijn schitterend gebouw in Tempelhof te bezich tigen, het bedrijf, w^ïïover door mij reeds eenmaal uitvoerig werd geschreven. Ik koos derhalve een bezichtiging van de Schultheisz-Patzenholer-brouwerij aan den Kreuzberg, een der grootste bedrijven, die we op dit gebied in Duitschland kennen. Maar eoo eenvoudig was dat niet. We kwamen eenvoudig niet verder. Het verkeer stond stil, moest stop gezet worden. Waar om? Was er een vreeselijk ongeluk gepas seerd, de een of andere „Zusammenstoss", zooals die in een stad als Berlijn haast alle dagen voorkomen? Gelukkig niet. De oorzaak van aangename» aard: Zeppelin kwam de rijkshoofdstad met een kort bezoek ver eeren. Omstreeks tien uur was reeds uit Leipzig bet telefonisch bericht binnengeko men, dat hij -boven de messestad zweefde dus nog een half uurtje, dan zouden wij hem raicn aanzweven. Het duurde wat langer. We drongen door de enorme volksmassa door, bereikten den Kreuzberg en kijk, daar kwam de Zeppelin statig aangegleden. Het was een aangrij- ]>end imposant beeld, de volle zomerlucht en daartegen, door de zon beschenen, het zilver blauwe luchtschip. Alle hoeden gingen af en menigeen -hoorde een zucht van bewonde ring slaken. Vooral de Amerikaansche gas ten brachten hunne bewondering over zoo veel energie en prestatievermogen tot uiting. Mij dunkt, zij hebben van Berlijn een gunstigen indruk mee naar huis genomen. Schultheiss-Patizenhofer is een trust, welke over een zestal brouwerijen beschikt en aan ruim 7000 arbeiders werk verschaft Naast Berliner Kindl produceert men hier 't bes te en meest gedronken bier. Door alle deelen van Berlijn .ziet men de groote wagens imet stevige paarden rijden, die de vaten bier voeren en toen ik aan een der directeuren vroeg, waarom men in onzen modernen tijd niet auto's benut, schudde hij 't hoofd en zeide: elke wagen berijdt een bepaald dis trict, dus slechts een betrekkelijk kleinen af stand; daartoe zijn deze wagens voldoende, zouden auto's onnoodig geld kosten. Boven dien is Berlijn aan die breede wagens met stevige paarden sedert jaar en dag gewend, op eichzelf dus een uitstekende reclame!" Ook wilde ik weten, waarom tegenwoordig betrekkelijk weinig menschcn meer donker bier, de meesten daarentegen „Helles" drin ken. „De kwaliteit van 't" bier is dezelfde, al leen is 't donkere bier iets zoeter. Zwaarder is 't echter niet. Een tijd lang dronk men in Berlijn haast uitsluitend „Dunkles" maar de smaak is veranderd en dus producceren we veel meer licht dan donker bier". Het bedrijf Schultheiss-Patzenhofer is een stad in de stad, een ondcraardsche wereld, zooals ik die in Münchcn, waar veel lichter hier gebrouwen wordt (vergeet niet, dat de Beier zijn bier per „Mass", dat zijn kruiken van 1 liter inhoud, pleegt te drinken) niet beter zag. Mij frappeerde vooral de hygiëni sche eindclijkheid, de izorg, waarmede elk vat gereinigd wordt en in <le enorme zalen, waar de enorme vaten bier een laatste zui vering ondergaan, heerscht een heerlijke koele temperatuur. Volgens dc nieuwste me thode ziet men op groote wielen de flcsch- jes vullen en beplakken met 't etiket. Haast alles gaat in dit enorme bedrijf automatisch en men staat verbaasd, als men de gevulde vaten op de gereed staande karren ziet rol len. Natuurlijk moesten we aan 't aan eind van de leerzame bezichtiging een „Früh- schoppcn" drinken en -hierbij ontbraken de gebruikelijke worstjes met aardappelsla niet. We raat en, een paar honderd buitenlandsche gasten, op den Kreuzberg, in de tuin van het voormalige Tivoli, waar eenmaal Stöc- kcr zijn verzet tegen de Evangelische Lan- deskirche en het toenmalige keizerlijk be wind formuleerde. Hier ontdekte ik dezen ochtend Herrn Baarz, den vroegeren Kgl. Obermusikmeister van 't 1. Garde-Dragonderreg. Koningin Vic toria van Groot Brittanjc en Ierland. Ik wist hem tot 't blazen der oude militaire mar- schen uit den keizerlijken tijd over te halen en de Amerikanen en Engelschen genoten mot ons eendrachtig van die opwekkende blaasmuziek. Zoo werd dit brouwerij-bezoek een der genoeglijkste uren, welke we op dc rcclamc-messe beleefden. DOOR AUTO'S EN MOTORS GEDOOD, i De 12-jarige Jansen, die tusschen Egmond en Bergen (N.-H.) wilde afstappen om eert uit Egmond komende autobus te laten pas-' seeren, kwam, vermoedelijk door den slechten) toestand van het rijwielpad daar ter plaatse* te vallen. Achter hem kwam in olie vaart eenl motorrijder aanrijden, die niet meer kon uit wijken en den jongen aanreed. In bewusteloos zen toestand en mr een hersenschudding werdi de knaap naar het ekenhuis te Haarlem oven! gebracht, waar hij aan zijn wonden overleed^ By Den Helder op den Rijksweg by Del Kooy werd het 7-jarige meisje C. E. M. Rui tenberg door den 20-jarigen motorrijder J. Dj de G., wonende te Koegras, doodgereden. Het meisje speelde met eenige vriendinnetjes opi den weg, vlak voor haar woning. De motor rijder reed met groote snelheid. Aan het einde ,_an de Binnenhaven by Deal Helder werd een loofstomme man zoodanig aangereden door een auto, dat hy aan de ge volgen is gestorven. De chauffeur was zonder te stoppen door gereden. AUTO OVER DEN KOP. Bij Ouderkerk a. d. Amstel sloeg een aut* door het springen van een achterband over, den kop van den dijk. Het voertuig bleef aan den slootkant liggen. De inzittende' kreeg twee gebroken ribben en werd per auto naar zijn woning te Amsterdam ove»* gebracht. De auto, welke zwaar beschadigd was,- werd met behulp van een vrachtauto naar de hoofdstad vervoerd. WONDERBAAR GERED. Uit Italiaansch Tirol wordt gemeld, dat een zekere Spiess uit Rotterdam bij het be stijgen van den Sellatum door een onweer overvallen werd. De begeleidende gids raad de aan den tocht te staken, maar de Rotter dammer wilde toch nog trachten den bergtop te bereiken. Tijdens de verdere beklimming kwam de» gids echter te vallen en stortte in den af grond. Men slaagde er in Spiess te vinden, nadat deze vijf uur alleen den weg gezocht had. KIND LEVEND VERBRAND, Te Amsterdam kreeg een kind van \ijftien maanden in een woning aan de Linnaeus- straat een ketel kokend water over zich heen. Het wicht bezweek aan de wonden. AUTO TE WATER. Te Wognum (N.-H.) werd de 16-jarige J* Renen uit Oudorp bij Alkmaar door een auto gegrepen. De bestuurder verloor de macht over het stuur en'reed met den wagen in d9 Ringvaart. De jongen bleef op den weg lig-' gen met snywónden in het gelaat. De bestuur der slaagde er dn uit de auto te komen. De jongen werd naar het ziekenhuis te Alkmaar gebracht waar zijn toestand niet ernstig bleek. De auto werd 's avonds uit de vaart opgehaald. branden. Te Spanbroek by Hoorn brandde de groote boerdery van A- B. af. De brand is ontstaan doordat de dienstbode, die alleen thuis was, een brandende briket liet vallen. Men slaagde erin een gedeelte van den inboedel te redden. Verzekering dekt de schade. 'N ZONDERLINGE WENSCH BEVREDIGD. De chef-veldwachter te Aalten kreeg deze week bezoek van een 80-jarige uit Amerika. Deze wilde de cel nog eens zien. waarin hij in 1870 wegens een jachtovertreaing zes da gen „gebromd" had. De GO-jarige zoon, die hem vergezel-Je, maakte een foto van zijn vader in de cel! Volgende maand gaat het tweetal weer r.aar Amerika terug, meldt „De Standaard'7. Schaakrubriek. HET TOURNOOI TE KARLSBAD Thomas wint van mej. Menchik. Tartakower remise met Becker. De partij Gilg—Mattison is afgebroken. Colle verliest van CaDablanca. Vidmar verliest van Niemzowitsj. De partij Spielmann-Treybal is afgebrokoii Maroczy remise met Euwe. Rubinstein remise met Yates. Bogoljoebof remise met Canal. Saemisch wint van Grünfeld. Johner remise met Marshall. De stand Is na de 18e ronde: Capablanca 13; Niemzowitsj 121/-; Spie!-' tnann 12 X; Rubinstein liy2; Vidmar 10%; i Becker 10; Dr. Euwo 10; Grünfeld 10; Ma- roczy 9y2; Bogoljubof «)i/2; Tartakower 9; Mattison,8'/, X; Colle 8%; Canal 8%; SaeL misch,8i/2; Treybal 8 X; Johner 8; Yates >V2: Marshall 7; Gilg 6; Thomas 5; mej. Menchik 3. J i Het voormalige Tivoli op den Kreuzberg, tsaar eenmaal öt Evong. Landczkircht formulceidc. zijn verzet tegen de

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5