llirutur ^rihsdjf (£onraut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. VACANTIE-ADRESSEN llit de Pers. BINNENLAND. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15) .Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending„Bi- Bij dagclijksche zending „7*— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 /2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2828 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1929 ADVERTENTIËN: Van 1 tot 5 regelsL17VS Elke regel meer OW, Ingez. Mededelingen van 1—5 regels„2.30 Elke regel meer„0.45 Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend0.10 10e Jaargang bestaat uit DRIE bladen Met het oog op de groote drukte bij pnze administratie, nu zoo velen onzer lezers met vacantie gaan, wordt men vriendelijk verzocht, deze tijdelijke i^dresveranderingen zoo spoedig mo- yclijk op te geven, liefst enkele dagen van te voren. Komen zulke aanvragen op het laatste oogen lik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe idres direct den eersten dag de krant li ontvangt en hierop stellen de lezers :elf toch zeker even grooten prijs lis Viij. I 6 RUSSISCHE SCHOOLMETHODEN. Niet gering was onze verbazing, toen we venige dagen geleden in de C. H. „Neder- ander" (nog wel) een hoofdartikel lazen, vaarin wordt gevraagd, „uiterst voorzichtig" zijn met „allerlei niet te c< troleeren be- ichten omtrent het godsdienstig leven in iovjet-Rusland". F.r wordt geLischt „dat alle lerichtgeving objectief dient te zijn"; omdat .onjuiste of overdreven berichten omtrent jodsdienstver.volging in Sovjet-Rusland den •oortgang van het Evangelie dat ook daar e lande velen dierbaar is, schaden. Het C. H. blad, dat de censuur in Rusland fhijnt te vergeten, laat daarop volgen: Zeker, de toestanden In het voormalige Tsarenrijk zijn nog verre van gunstig. Niettemin wordt van welingelichte zijde verzekerd, dat godsdienstoefeningen in [kerken en synagogen, in stad en land ongehinderd plaats vinden. Ondanks haar Atheïstisch standpunt heeft de huidige Russische regeering, in zooverre de nieuwe wettelijke voorschrif ten vrijheid van godsdienst en van gods dienstige propaganda waarborgen een vrijheid die ook practisch genoten wordt een toestand geschapen, die van het verleden in gunstigen zin afwijkt Rijzen soms hier en daar, meestal on der den invloed van den z.g. „Bond der goddoloozcn", plaatselijke moeilijkheden, dan doet het centraal gezag op daartoe strekkend verzoek van onze geloofsge- nooten onverwijld het noodigé om de verdrukkers tot de orde te roepen. Te bevoegder plaatse in Sovjet-Rusland zit tegenwoordig de wensch voor. den strijd der levensbeschouwingen niet an ders dan met geestelijke en culturecle middelen te voeren. A. I. Rykow, de voorzitter van den Raad van Volkscom missarissen, heeft zulks op het jongste Radencongres in Mei jl. nogmaals uit drukkelijk uitgesproken. We zijn geneigd om in navolging van de .„Nederlander" te zeggen: Men zij toch voor achtig met niet te controleeren berichten, tls 't bovenstaande. Kloppen de feiten in Rusland op boven genoemde meening van „welingelichte jijde?" Wij kunnen dat niet uit eigen ervaring bestrijden of bevestigen. En zelfs, wie tij delijk in Rusland vertoefde, zal nog voor- jichtig moeten zijn. Maar de vreeselijke Godslasteringen, wel ke voorkomen op openbare gebouwen (het geen de Sovjetpers telkens bevestigt) heb- ieri ons toch genoeg omtrent het optreden Jer Sovjet-re gee ring te zeggen. Dat men met gerechten twijfel omtrent ie goedbedoelde poging tot onpartijdigheid van de „Nederlander" vervuld moet zijn, 'ileek onlangs nog uit het artikeltje „Russi sche Schoolmethoden" in ons blad. Dat artikeltje was een objectief excerpt uit een der groote Oekrainische onderwijs- revues, zooals esperantisten in verschillende landen dat aan elkaar toezenden. Die overzichten worden nief gekleurd, want ze hebben geen propagandistische doch slechts informatorische beteekenis. In een groot artikel poogt de heer O. Fi- gurin aan te toonen, hoe actueel, zelfs zcér dringend, de behoefte is aan anti-godsdien stig onderwijs in do scholen. Immers kun nen, volgens hem, de ten zeerste betreurens waardige feiten worden geconstataerd, dat in Moskou 42 van de leerlingen nog ge- loovig is, terwijl in de omstreken van Char- k'ov zelfs 90 van de leerlingen regelma tig de kerk bezoekt!! Achter die laatste zin plaatste de schrijver een zeer dik ui troep teeken. Verder wordt dan in dit en een ander ar tikel uiteengezet, dat de onderwijzer een ac tief godsdienstbestrijder moet zijn. Onze medewerker, die ons het uit het Es peranto vertaalde uittreksel" zond, kon niet nalaten er aan toe te voegen: „Dat zulk een belangrijk tijdschrift als „De weg naar ontwikkeling", hetwelk in zijn maandelijksclie 100 li 200 pagina's vaak zulke lezenswaardige artikelen geeft zulk een belangrijke plaats inruimt aan anti-godsdienstige propaganda, bewijst wel, dat er ernst bij is, te meer daar het blad orgaan is van het Staatscomité voor wetenschap en ontwikkeling in de Oekrai nische Sovjet-republiek." Als een officieel orgaan zoo spreekt, dan is het waarlijk ernst bij de Regeering. En dan kan men moeilijk gelooven, dat de vrije loop van het Evangelie in Rusland niet fioor de Overhead beiemmerd wordt. HET GEZANTSCHAP TOEN ER GEEN VAST ACCOORD WAS. In een door de Vrijheid uitgelokte na beschouwing over de openbaar gemaakte briefwisseling tusschen den formateur voor een parlementair rechts Kabinet en de par tijen der Rechterzijde schreven wij: De oude coalitie-gedachte is niet, dat men zonder vast accoord uit zeilen gaat: dat heeft dr. Kuyper in 1901 wel anders getoond Maar hij heeft ons ook duidelijk geleerd, dat coalitie geen fusie is. Juist de erken ning van verschillen doet, naast de ge meenschappelijke beginselen, zoeken n^ar praktische programpunten voor een vast accoord. Ten aanzien daarvan mag men niet op zien komen spelen, zooals in 1925 blijkbaar met het gezantschap te Rome is geschied; met al de nare gevolgen daaraan verbonden. Men behoort, aldus voegt „de Tijd" hier aan toe, om legendevorming te voorkomen, de gezantschapsgeschiedenis wel te on derscheiden. Het bloot vermelden van het jaar 1925 zou verwarring kunnen stichten, daar in genoemd jaar het Kabinet-Ruvs af trad en opgevolgd werd door het Kabinet- Colijn. Ongetwijfeld bestond er een schriftelijke overeenkomst ten aanzien van eerstge noemd Kabinet in deze kwestie. Anders kunnen wij althans niet lezen in de rede- 'oering, door mgr. dr. W. H. Nolens uit gesproken in de Tweede Kamerzitting van 17 Maart 1926: Bij de formatie in 1922 bestond bij den formateur, voorzitter later van den Mi nisterraad, het uitgedrukte voornemen, om bij een eventueel voorstel tot ophef fing de Kabinetskwstie te stellen. Per soonlijke omstandigheden hebben dezen toen verhinderd aan dat voornemen ge volg te geven, toen in Maart 1924 het amendement-Schokking werd ingediend. De Minister van Buitenlandsche Za ken zal zich herinneren, dat ik hem vóór de sten ning er van kennis gaf, dat ik, indien het amendement zou worden aan genomen, tengevolge van een besluit van de Katholieke Kamerfractie, namens deze de verklaring zou moeten afleggen, dat, gezien de houding der Regeering te genover het amendement, deze fractie zich genoodzaakt zou zien tegen de be grooting van Buitenlandsche Zaken te stemmen, en nader haar houding tegen over het Kabinet zou moeten bepalen. Gevolg behoefde daaraan niet gegeven te worden, omdat het amendement ver worpen werd. Dit staat in verband met het optreden op 11 Nov. 1925. Bij de formatie in 1925 deed zich dezelfde moeilijkheid voor. Er moet derhalve, aldus de T ij d, een schriftelijke verklaring van den Kabinets formateur in 1922 hebben bestaan, anders de klaarblijkelijk voorzichtig gekozen bewoording „bestond het uitgedrukte voor- en" geen zin hebben. Waarom dan in Maart 1924 de Kabinetskwestie niet werd gesteld? Mgr. dr. Nolens zinspeelt op „per soonlijke omstandigheden" van den forma teur, doch laat onopgehelderd, waarom de Minister van Buitenlandsche Zaken dan: „gewaarschuwd" moest worden. Hoe het ook zij, er bestond een afspraak. Maar de T ij d is het met ons eens, dat dit ten aanzien van het Kabinet-Colijn niet duidelijk het geval was. „Immers, de heer Colijn had, nadat hem op 11 Juli 1925 opdracht tot kabinetsforma tie was verleend, op 12 Juli een onderhoud gehad met mgr. dr. Nolens, die hem zooals de „Stand." destijds publiceerde had gewaarschuwd: „U moet erop rekenen, dat eventueel uit te noodigen Katholieken thans een gelijke houding zullen aanne men als hun partijgenooten in het Kabinet- Ruys hebben gedaan". In een brief van 22 Juli 1925 werd dan ook aan mgr. dr. Nolens medegedeeld door den heer Colijn: „Door mij zou de Kabinetskwestie niet gesteld kunnen worden, maar het ver pen van den post zou hoogstwaarschijnlijk tot eeri Kabinetscrisis kunnen leiden. Im- Djers zouden de Katholieke Ministers uit het Kabinet treden en de Katholieke frac tie zou haar vrijheid herkrijgen. Bovendien zou de Minister van Buitenlandsche Zaken getroffen zijn en het een en het ander zt zoo ernstige toestanden scheppen, dat er wel haast niets anders dan een ernstige Kabinets-crisis denkbaar is". Bovendien was het reeds in de eerste helft van Juli 1925 aan de heeren De Geer en Schokking bekend, welke houding hun evcntueele katholieke collega's in het te vormen Kabinet bij aanneming van een amendement tot strekking hebbend de op heffing van het gezantschap bij het Vati- caan, zouden aannemen. Ten overvloede er is hun later nogmaals door den heer Colijn als voorzitter van den Ministerraad, op gewezen en heeft mgr. dr. Nolens herhaaldelijk de voorzitters van de Christelijke Kamergroepen, ten einde alle misverstand te voorkomen, in beider aan wezigheid daaraan herinnerd. Zuidbroek: mr. E. J. Bulder, advocaat en procureur te Veendam en mr. J. H. Bast, ad vocaat en procureur te Hoogezand; Veghel: F. C. van Lith, burgemeester van Veghel. DEPARTEMENT VAN DEFENSIE. Bij Kon. besluit is op verzoek eervol ont- ZEEMACHT. Bij beschikking van den Minister i i De fensie, is de luitenant ter zee der 3e klasse K. G. Tiel, dienende aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord, ter beschikking gesteld. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot luitenant ter zee 3e klasse bij de Koninklijke marine- reserve: D. Kooistra, W. Mattijsen, J. Craa- mer, P. J. Hubregtse, G. Hogedijk, W. Lotsv, I. Bink, J. M. de Bruijn, H. H. Gerlings, II. van Brakel, J. den Hartog, J. A. L. Kesseler, G. II. Brouwer, P. J. Ypenburg, W. N. Bos, P. J. Mulder, W. M. Houwing; tot officier van den Marine-stoomvaart dienst 3e klasse bij de Koninklijke Marnie reserve: B. J. Westendorp, J.-P. H. Heule, J. P. C. Beun, G. W. A. Meulse LANDMACHT. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij het res.- personeel der landmacht bij het wapen der Artillerie bij den Staf van het Wapen tot res. tweede luitenant voor Speciale Dien sten ir. H. Kepper en ir. B. Bölger, met be paling, dat deze reserve-tweede-luitenants voor speciale diensten bestemd zijn voor den dienst bij de artillerie-inrichtingen. VOOGDIJRAAD. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslagen met dank G. Jannink, als lid van den Voogdijraad te Almelo. DE NIEUWE AMERIKAANSCHE GEZANT Uit Washington wordt gemeld, dat tot gezant der Vereenigde Staten in Nederland is benoemd de heer Gerrit John Diekema uit Michigan. De nieuwe gezant is 70 jaar oud en bankier van beroep. Hij spreekt Ne- derlandsch en heeft een langdurige studie gemaakt van de politieke aangelegenheden van Nederland, waar zijn ouders geboren zijn. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder der Oranje-Nassau-Orde E. C. de Maat (Broeder Sylvester), algemeen overste der Congrega tie van de Opvoeding- en Onderwijsstichting St. Marie te Huybergen. KANTONRECHTERS-PLAATS- VERVANGER. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton: Amsterdam: mr. E. W. Catz, advocaat en procureur te Amsterdam; Helder: W. F. G. L. Driessen, burgemees ter van Helder en mr A. J. Veldman, advo caat en procureur te Helder; Alphen: P. A. Colijn, burgemeester van Boskoop en G. F. Crone, inspecteur der di recte belastingen, invoerrechten en accijn zen te Alphen a. d. Rijn; Woerden: L. Oomens, ontvanger der re gistratie en domeinen te Woerden en F. I. Wethmar, adjunct-inspecteur van de direc te belastingen, invoerrechten en accijnzen te 'Woefdaar DE V.O.V. Men schrijft ons uit Kruiningen: Op uitnoodiging van den heer W. 3o- gaards, inspecteur van de V.O.V. bij den Raad van Arbeid te Goeste Kapelle (.Z) kwamen te Kruiningen de agenten van de V.O.V. uit Zuid-Beveland bijeen. Het doel van deze vergadering was om de agenten inlichtingen te verstrekken aangaande bet geen in den laatsten tijd door de Nederland- sche vereeniging van Inspecteur en agenten der V.O.V. gedaan is teneinde zeer ge- wenschte verbeteringen in de Ouderdomswet 1919 te verkrijgen. Als leiddraad bij die inlichtingen diende een uitvoerig verslag van wat er behandeld is op de laatste, algemeene vergadering der genoemde vereeniging te Utrecht, waar ver schillende inspecteurs en ruim 400 agenten der V.O.V. aanwezig waren. Het verslag legde vooral den nadruk op hetgeen het Hoofdbestuur verricht heeft in het belang van de jongste, zeer belangrijke aanvulling der ouderdomswet, n.l. de moge lijkheid tot het sluiten van een pensioenver zekering met premierestitutie bij voorover lijden en van een weduwen- en weduwna- renpensioen, los van de V.O.V. Interessant was het te vernemen, hoeveel strijd het ge kost heeft dit schoone doel te bereiken. Het is dr. A. Winter, Rijksadviseur der V.O.V., te Dordrecht geweest, die in strijd vooraan stond en overwon. Thans is de V.O.V. gewoonweg een spaarpot gewor den, een vorm van verzekering, mooi voor Nederland. De vergadering werd meegedeeld, dat thans een krachtige actie zal gevoerd wor den ter verkrijging van een herleving der gunstige bepalingen ;n art. 24 en art. 10 der O.W. verzekering van ouderen en minder kapitaalkrachtigen, tegen een betaalbaar ta rief en dit omdat er nog zoo velen in den lande zijn, die, om welke reden dan ook, de vier jaar (1919—1923) lieten voorbijgaan en thans niet meer bij machte zijn het huidige tarief te betalen. Op die algemeene vergade ring werden de principieele en technische beteekenis, de uitvoering en de juste propa ganda van een voor de jongste wetswijziging nader toegelicht door resp. dr. A. Winter, J. Kolk, voorzitter van den Raad van Arbeid te Heeren veen en T. S. Goslinga, eveneens voorzitter van den Raad van Arbeid te Lei den, daarbij werd gewezen op de tegenwer king, welke ondervonden werd of Wordt bij officicelc personen en bij een zeker publiek, dat uit onwetendheid of vooroordeel zich te gen de ouderdomswet keert. Wie zijn tegenstanders der V.O.V.? Zij, die de V.O.V. als concurrente beschouwen; zij die niet gaarne zegels voor de werknemers plakken, en ten onrechte de V.O.V. dei- Ouderdomswet, die echter niets met de uit voering der I.W. te maken heeft, als overbo dig kwalificeeren; en tenslotte zij, die door de uitbetaling van het Ouderdomspensioen verkregen door de V.O.V., vreezen de parti culiere en/of individueele en collectiev autoriteit, over hun oude medemenschen te zullen verliezen. De meeste tegenstanders zijn niet eerlijk, ze hebben met de bestrijding der V.O.V. iets anders op liet oog. De toetre ding tot de V.O.V. bedroeg evenwel in 1927 11918 posten, 2.862.G52 jaarrente; in 192Ï 12340 posten, 2.997.020 jaar rente. De aanwezige agenten met den inspecteur der V.O.V. namen zich e. liter voor ieder in gezetene die er om vraagt, de meest waarde volle inlichtingen omtrent de V.O.V. gratis te verstrekken. Deze rijksinstelling, dienende een alge meen volksbelang van den eerst n in g dient atler sympathie en attentie. MET DE IVDE DIVISIE IW HET VELD VAN OTTERLGO BEGINT DE VICTORIE DE GEEST BLEEF GOED (Slot) 't Was den laatsten dag der legeroefenin- gen voor allen weer vroeg reveille. Kwart voor eenen opstaan, twee uur uitrukken, half zes de stellingen ingenomen. Zoo i Rood had den vorigen dag er leelijk van langs gehad. Zijn zwakkere krachten kon den het tegenover de sterke Blauwe macht niét houden. Deze was er in geslaagd een gevaarlijke deuk in de stelling van Rood te make*. 9è commandant van Rood had zich daar- op zijn naar achter gelegTn hoofdstelling m -t de hoofdmacht teruggetrokken. Het voorterrein was zwak bezet gehouden. Toen we om ruim vijf uur gelijk be loofd was aan het roode front arriveer den, bleek zulks ook inderdaad het ge\al. Bij Roekei troffen we de eerste vooruitge schoven roode voorposten. Zij vormden het „scherm". liet werd ge- ormd door twee secties infanterie met mitrailleurs. Rlauw mocht niet direct weten hoe het dai i geschapen stond. Toch wilde Blauw het g. ..rne weten en begon daarom om 6 uur eens te informceren. Dat geschied de in den \urm \an een artillerie-morgengroet. Gehoopt werd natuurlijk, dat Rood ant woorden zou en dan wist Blauw meteen datgene, waarop het zoo grooten prijs stelde. De doffe knallen der blauwe batterijen kregen echter niet veel weerwerk. Wat geen wonder was, want het vuur richtte zich op cle verlaten stelling van den vorigen dag Intusschen begreep de leiding, dat het zaak werd de roode voorposten terug te nemen. Blauw kon wel eens oprukken. Eer we in Otterloo waren was dit terugtrekken in vol len gang. Maar het was een wijken om te beter te slagen, naar te vermoeden viel. te overtuigen togen we naar den commandant van Rood, kolonel Verbeme. Hij had zijn commandopost, van waaruit hij heel de actie der 8ste oorlogsdivisie leidde, in de Harskamp ingericht Regen. Op weg er heen zagen we eenige oogen- blikken do zon vuurrood tusschen de grijze wolken doorgluren. De hoop werd levendig, zij verder den geheeicn dag het veld behouden. Het mocht echter niet zijn. Even later was het lokkende en lachende rood achter een zich steeds verdikkend grijs teruggetrokken en we hebben heel den mor gen van de dagvorstin geen straaltje meer gezien. Al spoedig begonnen regendruppel tjes te vallen en dne druppeltjes werden druppels in massa. Het regende en bleef regenen gedurende heel de oefening in on onderbroken venijnige buien. In het Stafkwartier bleek ons, dat inder daad Rood op zijn achtergelegen reserve- stelling was teruggetrokken. In verband daarmede was de commandopost, die den dag te voren in Roekei was gevestigd, naar de Harskamp verhuisd. Tevens echter had de kolonel besloten om door zijn linkervleugel, die op Otterloo steunde, een verrassenden tegenaanval te doen geschieden. Dat kon prachtig, doordat zich tusschen Otterloo en den weg Otterloo- Oud-Reemst het Otterlosche bosch uitstrek te. Dat was een prachtig gedekt terrein, uit nemend voor hot doel geschikt. Het 16e Regt Infanterie was uitgekozen om blauwen hun stoutigheden van de vc dagen betaald te zetten door een krachtige» val op de oostelijke flank van Blauw u we toch in dc Harskamp waren nog even tijd hadden werd de gelegenheid benut om er weer enkele interessante din gen te zien. Zoo was er opgesteld de postduivenwa gen. 28 duiven waren „naar oren" gegaan, om als boodschappers dienst te doen. Berichtgeving van nit de lucht. Op de achter het kamp gelegen heide wer den vliegberichten verwacht Want de roode Tiegtuigen waren reeds vroeg hun actie begonnen. Den vorigen dag was Rood zeer heftig bestookt door het escadrille van ka pitein Versteegh; ditmaal zou echter Rood het voordeel van het luchtwapen genieten. De noodige gele seinlappen, waarmede de •erbinding met 't vliegtuig wordt gemaakt, lagen door takken gemaskeerd gereed. Vijandelijke vliegers behoeven ze niet te zien. Met deze lappen, z.g. U-lappen, die aan de zijden „ai-men" hebben, werden cijfers vom-gesteld. Uit dc lucht kunnen die cijfer teeaens gemakkelijk worden waargenomen. Uit het waargenomen cijferteekcn weet dan de vlieger, aan de hand van een bepaalde codo, precies wat op den grond van hem verlangd wordt Voor de herkenning van het tei.. wor- len z.g. herkenningslappen gebruikt. Zc geven cle letters L. T. te zien, terwijl voorts ui kruis van witte lappen den vlieger aan- ijzing geeft omtrent de plaats waar hij zijn met behulp van een pistool afgeschoten berichtkokers kan laten vallen. We troffen het. Juist toen we er waren, kwam een rood liegtuig aanzetten. Van af den grond werd geseind: wij venvachten verbinding met u. i klonk het van uit de lucht door mid del van een soort claxon: Ta-ta-ta. Dat be- teekende: begrepen! Daarna werd van be nedon weer geseind: wat is tegenover ons? Onmiddellijk vertrok het vliegtuig in de ■ichting van Blauw. We maken ons reeds gereed om te ver trekken, toen een ander ïood verkennings- liegtuig zijn komst aankondigde. Het had bericht af te geven. Onmiddellijk werd het witte kruis uitgelegd en even daarna werd de berichtkoker naar heneden geschoten, veg er van in de lucht is te volgen door rookpluim. Dicht bij de lappen kwam het ding rookend en vuurspuwend (als „rotjes" doen) neer. Onmiddellijk vlogen paar soldaten er op af om het vuur te clooven en het bericht aan den commandant te brengen, die het met spoed door ordonnans op 't Stafkwartier laat be zorgen. De jachtvliegers zijn in den loop van den orgen niet teruggekeerd. Dc lage regen wolken maakten liet vliegen te gevaarlijk. Niet minder interessant was, wat we weer te zien kregen van het gebruik maken van radio bij het leger. Bij de divisie behoort een auto-, een mo tor- en een rijwiel-radiopost Deze laatste is gemonteerd op 4 éi 5 fietsen. Een dier fiet sen wordt op een soort standaard geplaatst Met de wielen dus los van den grond. Dan klimt er een man op en gaat zitten trap pen. De wielen doen op deze wijze dienst als vliegwiel bij het opwekken van de noo dige electrisehe energie. Deze fietsen waren niet aanwezig, maar wel was de radio-auto in gebruik. Zij stond in voortdurende verbinding met Soester- berg. Terwijl we er waren, werd juist een in cijferschrift gesteld radiobericht van de tegenpartij opgevangen. De post kan in 3 a 5 minuten worden op gesteld. Van den leider van dezen technischen dienst vernamen we tevens, dat aan het aanleggen van de centrale telefoonleiclingen den geheelen nacht gewerkt was. Voor de zen laatsten dag was 24 K.M. telefoondraad uitgelegd; den dag te voren 36 K.M dat "na afloop van de oefening ook weer ingewon nen moet worden. Uit deze dingen ziet men weer eens hoe technisch-ingewikkeld de moderne strategie geworden is door en na den wereldoorlog. Keeren we nu weer terug naar de oefe ning. Vanuit de Harskamp zochten we de roo de stellingen weer op. Hot bleek, dat het lSe inmiddels zich in het Otterlosche bosch had opgesteld. De Koningin aan het front Hier ontmoetten we de Koningin op haar tocht in het manoeuvx-e-terrein, waarbij zij door den chef van deu 6taf, overste v. An- dei, werd voorgelicht Reeds om 6 uur was H. M. in de kampe menten, om daarna de infanterie-opstell: gen en artilleriepasten van beide partijen in oogensohouw te nemen. Het terrein werd te voet doorkruist. Om 9 uur keerde de Koningin per auto naar het Loo terug. Het 16e klaar voor den aanval. In het Otterlosche bosch hadden twee ba- taillons van het 16e zich genesteld; het der de werd in reserve gehouden. Met deze op stelling was geruinicu tijd gemoeid. Maar dat beteekende, dat degenen, die het eerst hun stellingen konden innemen, misschien meer dan een uur op dezelfde plaats moes ten blijven. Heel deze beweging werd in den gestaag druilenden regen uitgevoerd. Nergens eclv ter hoorden we daarover „kankeren" of an- aangename opmerkingen Integendeel. Meer dan eens barstte de soldatenhumor los. „Al weer dichter bij onze krib, jongens", hoor den we een lachend voorwaarts springend soldaat zijn makkers toeroepen. Tegen kwart voor elven was de opstelling gereed. Overal lagen de mannetjes achter dekkende struiken en in greppels, de lichte en zware mitrailleurs met zich meevoe rende. Toen liet generaal Prins, de hoofdsscheids rechter, de order „voorwaarts gaan" over brengen en al spoedig ontwikkelde zich daarna de aanval .van uit het bosch. Op al lerlei plaatsen sprongen de groepen eruit en trokken don weg OtterlooOud-Recmst over en het daartegenover gelegen heideter- Op dien weg hadden zich inmiddels de Commandant Veldleger en zijn staf v< ,meld. Ook zagen we er den Minister van ©e Defensie, Dr. Deckers, met zijn adjudant, den veldprediker in alg. dienst, Ds. H. Jans en ook den oud-commandant van het Veldleger, generaal Muller Massis. De Minister trotseerde, evenals alle aav deren, onvervaard de regenbuien en volgde met belangstelling het voortrukken in het Mosselsche veld. We hebben groot respect voor hetgeen liet 16e liier presteerde. Men denke er niet licht over. Na het lange wachten kwam ein delijk de aanval in <i« natte heide. Telkens stukje vlug voorwaarts gaan, liggen en •n en dan weer opstaan, vooruit, liggen, ui. En het gebeurde allemaal correct Van regen en nattigheid trokken officieren noch manschappen zich iets aan. Want daar in de verte zaten die leelijke blauwen van de vorige dagen. Van die zijde werd ge tracht den aanval te breken door zwaar mi- trailleurvuur en artilleriewerking. Rood liet zich echter niet tegenhouden. Elk gun stig oogenblik werd benut om door te stoo- het te doen in de goede orde, zóó dat het verband tusschen de groepen niet ïrloren ging. Drie kwartier heeft dit kranige werk ge duurd. Toen was Rood de blauwe positie zoo dicht genaderd, dat de aanval geacht kon worden haar doel te hebben bereikt Otterloo uit was de victorie bevoch ten! Plotseling weerklonk over de heide het signaal: staken der manoeuvre. Een opge dekt „hoera" liep langs 't geheele front Het besluit der zware oefendagen werd met reugde begroet. „Verzamelen" werd geblazen en toen be gon het bijeenbrengen der afdeeiingen en kon de thulsmarsch worden ondernomen; die heel wat drukte bracht op den weg Ede-Harskamp. Daar bewogen zich infanterie, artillerie, technische dienst, voertuigen en alles wat tot den legertros behoort kxukenwagens'hadderi öMeral' de wilt koriie gebracht. Allerleukste en gezellige groepen vormden zich er omheen. Menlga troep keerde na den verrichten ar beid en nu het „kort" begon te worden, vroo- hjk zingend terug naar kazerne of kampe ment. De geest bleek, ondanks den zwaren nat ten ochtend bijna allen waren haast 10 in het touw geweest uitstekend gebleven te zijn. Die geest was trouwens al gemeen goed te noemen, verzekerden ons officieren en anderen. Zelfs de Amsterdam mers hadden niet de minste moeite gege ven. De te verrichten taak is bij alle afdee- lingèn met opgewektheid vervuld. Hulde daarvoor aan ons leger! Met groot genoegen hebben we weer deze drie-daagsche manoeuvres bij Ede ge volgd. Wat we er van vertelden, moge de waardeering voor ons leger helpen vergrootcn en ook het besef stevi- gen, dat, naar de mate onzer krachten, aan de oefening, verzorging en uitrusting alle mogelijke zorg wordt besteed. Er is geen reden om daarover kleineerend te spreken, al zullen hier en daar in dit ingewikkeld samenstel wel eens gebreken vallen aan te wijzen. Waar is het anders in het leven? Men kan er echter verzekerd van zijn, dat de oogen der legerleiding daarvoor niet gesloten zijn en zij er steeds op bedacht is haar verantwoordelijke taak zoo getrouwe- lijk mogelijk te vervullen. D.w.z. niet om „vechtjasserij", maar ten bate van ons ge heel e volk. Tenslotte nog een woord van dank aan onzen weiwillenden mentor, luitenant Baay. Hij heeft geen moeite ontzien om ons ge zelschap van dienst te zijn. Het geschiedde met benijdenswaardige opgewektheid. „Lee- ken" moeten dat dubbel prijzen. Den minister van Defensie herhalen we onze erkentelijkheid voor wat hij deed om „de pers" het vervullen van haar taak mo gelijk, gemakkelijk en aangenaam te ma ken. Hoe tevreden we echter ook zijn, toch zeg gen we: Ede was Valkenburg niet. We voelden iets van een geest, waarvan we aanvankelijk den indruk kregen, dat het ..nieuwe heeren, nieuwe wetten" onmiddel lijk moest doen denken aan het: alle ver andering is geen verbetering. Het heeft weinig zin om er meer van te zeggen. Alleen dit: wie vergeet, dat een ge zonde belangstelling van de goedgezinde Ne- derlandsche pers voor ons leger van het grootste belang mag heeten, begaat een groote vergissing. We meenen echter alreeds begrepen te hebben, dat de nieuwe bewindsman aan Defensie er niet anders over denkt Niet eng, maar ruim bleek zijn stand punt Hij zorgde, dat de journalisten niet wegbleven. Voor de toekomst stelt ons dat gerust. DAGORDER. N'a afloop van de manoeuvre werd aan alle commandanten, staven en troepen, die aan de oefeningen onder leiding van den commandant veldleger hadden deelgeno men, de volgende dagorder uitgereikt: De oefeningen onder mijn leiding, waar aan gij hebt deelgenomen, zijn dank zij uw aller medewerking tot een goed einde gebracht Veel inspanning is in de afgeloopen da gen van u gevergd, doch gij hebt met toe wijding uw taak vervuld. Gij hebt begrepen, dat dit ten goede moest komen aan het vertrouwen in ons leger, waarvoor gij dank hebt verdiend. Laat echter de grootste voldoening voor u zijn het g-roote voorrecht, dat wij hebben gehad, onze oefening te mogen beéindigen onder cle oogen van onze Hooge Lands vrouwe. die door Hare aanwezigheid van Hare Koninklijke belangstelling deed blij ken. Leve de Koningin! GASTEN OP HET LOO. Aan de>n disch van II. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden za len gisteravond ten paleize Het Loo aan: luitenant generaal E. F. Insinger. comman dant van het veldleger; gcnernal-niajoor J. II. Borel. inspecteur van het wapen der in- interie. adjudant i h. d van de Koningin; •neraal-majoor C_ A. Prin«, commandant in de life divisie; - i^raal ninjoor H. A. ieyffardt, chef van den gcneralen staf; generaal-majoor W. J. C. Schuurman, com mandant van de He divisie; generaal-ma joor F. J. Q u ui jer, commandant van da IVe divisie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1