DONDERDAG 15 AUGUSTUS 192P TWEEDE RL AD PAG. 5 STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS HINDERWET. (Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen aan Gebrs. C. J. en P. van der Loo en recht verkrijgenden vergunning is verleend tot het Uitbreiden van de wasch inrichting in het perceel Haarlemmerweg No. 32, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie K. No. 3699. Leiden, 14 Augustus 1929. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. HET STEDELIJK MUSEUM „DE LAKENHAL" Het jaarverslag. Aan het verslag van den toestand van het Stedelijk Museum „de Lakenhal" gedu- rend het jaar 1928, ontleenen wij het vol gende: De periodiek aftredende leden Dr. P. .1. Blok, B. J. Huurman en Dr. W. Martin wer den door den Gemeenteraad in de Septem- bervergadering herbenoemd. In November daarop ontving de Commissie het bericht, dat Dr. Blok wegens .ongesteldheid en hoo- gen leeftijd zijn ontslag had verzocht. De Commissie.betreurt het ten zeerste in het vervolg de deskundige voorlichting van den hooggeleerden schrijver tè moeten missen, die gedurende vele jaren met zijn groote kennis haar terzijde stond en van wiens groote belangstelling in Leiden en Leidens geschiedenis zij dikwijls de blijken mocht ondervinden. Zij vertrouwt, dat zij ook na Sijn uittreden uit de commissie niet te ver geefs een beroep zal doen op zijn groote ker ;s en vriendelijke samenwerking. reeds in het vorig jaarverslag vermel de ntoonstelling van Oud-Leiden werd in het begin van Januari gesloten en werd 2 Februari opgevolgd door een tentoonstel ling van herinneringen aan het Leidsch Stu dentencorps, waarbij ook inzondingen van het Gemeente-archief en van het Stedelijk Museum.Van 19 Maart tot 1 April hield de Leidsche Kunstvereeniging een tentoon stelling van grafische kunst. Hierbij sloot aan een tentoonstelling van reproducties naar de werken van Albrecht Düver (6—23 April) ter gelegenheid van de herdenking van diens sterfdag 6 April 1528 te Neuren berg, bijeengebracht door Dr. J. J. de Gelder uit de belangrijke verzameling van het on der zijn beheer staand Rijksprentenkabinet, gevolgd door een tentoonstelling van oude kant (28 April—13 Mei) door mej. O. C. 1). Siegenbeek van Heukelom, ingericht op verzoek van de Leidsche Kunstvereeniging en opgeluisterd door eenige portretten uit de Lakenhal, waarop kantwerk was afge beeld, zooals het in de praktijk bij de klee- dip werd toegepast Den 16en Juni werd een tentoonstelling geopend van schilderijen, lilhographieën etsen van Haverman, ingericht door de di rectie van het museum (tot 29 Juli). Met weemoed herdenken wij deze welgeslaagde tentoonstelling, welke met nog zooveel sympathie door den kort daarna overleden meester werd begroet. Van 1 November—'. December volgde een tentoonstelling van schilderijen van E. Harsen, den meester, die uit bescheidenheid zoo uiterst zelden tot het houden van een tentoonstelling te bewegen is. Voor Leiden, cle stad van zijn vriend Verster, werd gelukkig een uitzon dering gemaakt waarvoor de Commissie hem bijzonder dankbaar blijft. Het jaar werd 22 December besloten door een tentoonstelling van portretten uit de jaren 1800—1850, grootendeels uit Leidsch bezit of uit de omgeving van Leiden. Hier bij waren 120 gesigneerde werken van 72 schilders aanwezig, benevens 56 van onbe kende meesters. De Leidsche Kunstvereeniging genoot gastvrijheid voor drie lezingen. Bij verschillende elders gehouden ten toonstellingen werd medewerking ver leend. Het museum werd bezocht door oe- talende bezoekers en 6473 niet-betalende personen, totaal 14709, behalve de ongeveer 600 bezoekers van de receptie van het Astro nomisch congres. In 1927 waren deze getal len 11272 en 7992, waarbij echter de opstel ling van het Remonstrantsch Kerkmeubilair uit Bleiswijk en van de Oud-Katholieke ka pel en de Oostenrijksche tentoonstelling haar invloed deden gevoelen, on de Verster- tentoonstelling alleen reeds 5214 bezoekers trok. Laat men deze tentoonstelling buiten rekening, dan blijkt het bezoek zelfs nog eenigszins grooter dan in 1927 en dan het vroegere gemiddelde. Verschillende onderwijzers maakten ge bruik van de gelegenheid om met hun leer lingen kosteloos het museum te bezoeken. De Verster-kamer kwam dit jaar gereed en werd 30 Juni door den voorzitter ge opend in tegenwoordigheid van de familie leden van den meester en enkele genoodig- den. De schilderijen zijn geplaatst boven een eikenhouten lambris. die door cie hoofdsuppoosten in diensttijd werd ver vaardigd; de muren zijn met stof bekleed. Alle schilderijen, die het museum van de zen meester bezit, zijn hier bijeengebracht, benevens een keuze uit de teekeningen en etEr* werd begonnen met het restaureeren van de Gouverneurskamer, waar de pen ningen tentoongesteld zijn. Het plaatsen van de collectie Esser \er- eischte eenige wijzigingen in de inrichting van de kleine kunstzaal op de verdieping aan den Ouden Singel. Door het herhaald gebruik van de Pape zalen ten behoeve van recepties bleek het ïoodig om voor de daarin geplaatste col- .octie porcelein een andere plaatsing te zoe ken. Deze werd opnieuw ingericht, waarna ook de groote kast met porcelein in de zu- verzaal een nieuwe opstelling ontving. Ook van andere werkzaamheden m het ifgeloopen jaar verricht geeft de commis sie nauwkeurig verslag. Onder de aanwinsten van het museum vallen in de eerste plaats te vermelden de iclangrijke geschenken, welke door de Jan Steen-commissie zijn aangekocht uit ue haten der tentoonstelling in 19l6. Deze bestaan uit: a. een schilderij door F. van Miens, op taneel, h. 38 en br. 30 c.M„ rechts ondei voluit geteekend F. van Mieris. Het stelt een herbergintcrieur voor mei wee mannen, waarvan de vooralte ubL een can drinkt, die hij met beide handen om toog heft, en de andere achter een tafel '«eten met een vrouw spreekt, die tus- 'chen beide mannen instaat. Op tafel en op len voorgrond verschillende kleine JUfuren een paar scharretjes, een pijpje nri grond een vergiet, b. Twee portretten van Mr. Nicolaas van Warmond, burgemeester van Leiden, en zijn echtgcnoote Anna vgn Heussen, beide halffiguur op paneel, h. 86, br. 66, gedateerd 1583 en in de origineele lijsten. De perso nen zijn staande afgebeeld, de man naar rechts in zwart kostuum met geplooiden halskraag en met een paar lederen hand schoenen in de hand, de vrouw naar links in zwart kleed met rood fluweelcn onder mouwen, kanten klapmuts en geplooiden halskraag en met zwaren gouden ketting om het middel. De man is op 42-jarigen leeftijd afgebeeld en de vrouw oud 27. Bei de portretten vertoonen in den bovenhoek hot geslachtswapen, dat ook is afgebeeld op den zegelring van den burgemeester. De portretten zijn te Bazel aangekocht uit par ticulier bezit. c. Een stilleven van Floris Verstcr, witte Chineescbe schaal met roode appelen, rechts onderaan gemerkt: Floris V. 1926, op doek h. 37V2 en br. 53*4 c.M. Het stuk toont den meester in zijn laatsten tijd, nog in volle kracht, en kan tot zijn beste werken gerekend worden. Het is beschreven in den catalogus der Verster-tcntoonstelling te Leiden onder nr. 169 en in den volledige ge- illustreerden catalogus van W. Scherjon on der nr. 315. De heer Jon Leembruggen, overleden te Amsterdam, legateerde twee levengroots portretten van Johannes Leembruggen 1836 en zijn echtgenoote Elisabeth Reijn- vaan met hun dochtertje Elisabeth Johan na, oud IV2 jaar, in 1835 door J. W. Piene- man geschilderd, elk op doek h. 1.37, br. 1.09 M., benevens 12 geschilderde gezichten op- en interieurs in het huis Dever om streeks 1845 door G. J. Leembruggen, dus vóór de ontmanteling van den toren, op doek geplakt op bordpapier, gemiddeld h. 47, br. 34. Aangezien uit dien tijd geen af beeldingen hiervan heleend zijn, hebben de vlotgeschilderde stukjes ook groot belang voor de topografie, evenals de hierbij ge voegde teekeningen van het Kasteel Tey- lingen onder Voorhout. Hierbij zijn nog ge voegd een portefeuille met schetsen en tee keningen door G. J. Leembruggen. De heer A. van Wetering te Oosterbeek legateerde een portret van Ds. A. W. van. Wetering, Herv. predikant te Leiden 1856 1859, geschilderd door Isaac Schouman, omstreeks 1856. Het portret is op doek ge schilderd, li. 104 en br. 84 c.M. De verzamelingen werden verder uitge breid door een aantal geschenken en bruik- leenen, die wij hier niet allen zullen op- -.1 test, op zwarte hoed, ■Üz.) en op den^ achtergrond^ eer}^®chouw^cn en openstaande pollenkaaL l)« leuren der costumes en «Ier kle,"e'7'''® ens geven aan het geheel een buitenge- ,one charme, welke nog verhoogd wordt '.oor de minitieusc schildering. Het thans Door aankoop werd o.a. verkregen een schilderijtje van Abrah Snaphaan, geboren te Leiden in 1651 en te Dessau in 1691 als hofschilder overleden. Het stelt voor vrouw met roode keurs en blauwen rok, met witte kraag en wit mutsje, staande achter een toog. De compositie is in den trant van den bekende schilderijtjes van G. Dou, wiens invloed ook in de uitvoering merk baar is. Tegenover deze aanwinsten valt te zen op het terugvragen van het grootste dcelte van de collectie Kroning en van gedeelte van de collectie Cremers. Deze zamelingen waren reeds longer in het 1 st-um dan bij het in bruikleen geven minimum was gesteld, zoodat wij de in- bruikleengevers slechts dankbaar kunnen zijn voor den zeer gewaardeerden steun door hen aan het museum gegeven. Van den heer Kronig bleven nog vier schilde rijen in bruikleen behoudèn, waarnaast ook bij het afsluiten van dit verslag de kans gunstig was,.dat een klein en het moeilijkst te vervangen gedeelte van het bruiklecn- Cremers voorloopig nog konden behouden blijven. Van de slechts in korten termijn in bruik leen gegeven stukken werden teruggge- vraagd een interieur, met figuren, door Isaac' Koedijck, bruikleen van Jhr. van Pan- huvs te Mctnaco, en een mansbuste uit de omgeving van Rembrandt, toegeschreven aan cle Joureville, bruikleen van den heer F. Lugt te Maartensdijk. K. K. VOOR RIJNLAND WijzQlngen: 14 Aug. De Nederlandsche Bank (F). Alphen a. d. Rijn, Wilhelinina- strata IS. Hoofdz.: Amsterdam. N. Beh.: W. Piek, Alphen a. d. Rijn. 14 Aug. J. van Zijp. Leiden, Haarlemmer straat 299. Overl.: E. J. van Zijp, Leiden, del. 4 Aug. 1929. N. E. Wed. M. van Zijp-Roe- landse. Wijz. handelsu. thans: Wed. J. van Zijp. BURGERLIJKE STAND GEHUWD: P v d Blom en M W E Lafeber C H Nolet en M ItUnbende F A H A M Pchlatmann en J A H v Helvert J Smitte- naar en M Tierolf FKulvenhoven en A Ple- E Elkerboi ma Th Dongelmans en J V P C Goosen wed en A E v.d. 1 Iron en C Cra- rlcerk gesch iek - J B Ko- irsonen Sn Leiden gevestigd: E. Draxler. Dleegster. Aend. Ziekenhuis. W. Eesveldt ïstbode. Bloemist.nlaan 4 G. Feenstia. pleegster. Acad. Ziekenhuis A. F. Ferwer- ;r, Haven 16a. G. C. Goddün irker. H. Morschweg 21. S. H. J01 israststr. 5. A. M. I' :ad. Ziekenhuis. A. M. Koene. Verpleegster, :ad. Ziekenhuis. P. A. van der K00U, Ve: eegster, Acad. Ziekenhuis. C. Krom. L01 ïak-Zlerikzee. Heinslusplei' ionteur. Maredflk en. Dienstbode. W. n fam.. Journalist er. Tandtechn., N: 13. Wed. M. C. Ra 10. list. Ranmsteeg 5. G. Schlech- Rlin 6. J. Uljee, St. 'e. Korevaarstr. 1. ttstr. 57. A WÊL senstr. 9. B 1 fara.. Bloemist, Hoogewoerd 80. Personen uit Leiden vertrokken: G. P. N. er Arend, Amsterdam, Hudsonstr. 70 hu. Ved. A. Bink-de Visser. Wassenaar. Rilkl M. I. van Gasteren. Rott. J. J. Geutjes. Kerk- H. C. Gunning. Yer- Het gezelschap Engelsche Calvinisten, Ie- deif \an de „Sovereign Grace Union", dat deze w eek ons land bezoekt en Dinsdag een bezoek bracht aan Delft, Rotterdam en Dor drecht, heeft gisteren per tram via Wasse naar een bezoek aan Leiden gebracht, waai de Universiteit, de Pieterskerk en de Laken hal werden bezichtigd. Officieele ontvang sten stonden niet op het programma. Des middags werd een boottocht over de Kager en Brasemermeren gemaakt. Vandaag gaat het naar Amsterdam, Marken en Volendam en Vrijdag naar Utrecht en omstreken. CHR. JEUGDVEREEN. „N.O.M.A.T.E.G." Zooals de lezers van dit blad wellicht be leend zal zijn, werkt bovengenoemde Chr. Jeugdvereeniging sedert enkele jaren onder de Leidsche jeugd. En aan sympathie en medewerking heeft het sinds dien niet ont broken. Maar de uitgaven zijn in dien tijd vele geweest Zóó vele zelfs, dat de kas beden kelijk leeg werd. Nu heeft zich een Comité gevormd, dat aan het Bestuur van de Chr. Jeugdvereeniging de helpende hand wil bic- den. Genoemd Comité stelt zich voor D.v. op Woensdag en Donderdag 4 en 5 Sept a.s. twee theemiddagen en -avonden te organi- seeren. Reeds zijn er van vele zijden blijken van medeleven gekomen, waarvoor reeds hartelijk dank wordt gezegd. Maar bij dezen richt het Comité zich tot alle inwoners van Leiden en roept hen toe: „Steunt ons". Alle bijdragen zijn welkom, zoowel geld s in natura. Laat deze oproep niet tevergeefs gedaan mogen worden. Op deze Theemiddagen en -avonden zullen behalve de verkoop van allerhande artikelen ook vele attracties zijn. (Nadere bijzonder heden volgen per uitgebreid advcrentie in dit blad). Alle giften worden gaarne 111 ontvangst genomen door het Dagel. Bestuur en verdere leden. I11 afwachting, het Dagelijksch Bestuur in het genoemd Comité: G. BERNARD, Voorz. Syboldtstraat 17. P. DE MOED, Sccr., Heerenstraat 129. A. J. v. 't RIET, PenD., Da Costastr. 39. P.S. Ook de handwerkstand heeft nog el versterking noodig. Dames zendt ons Uw bijdragen! ^RECTIFICATIE. betreuren het zeer, dat in ons blad van gisteren een ernstige fout is voorgekomen, die misschien wel eenige. verwarring hoeft geslicht. Het is ditmaal niet liet gewone drukfoutenduiveltje, waarmee we te doen hebben, maar een fout van de opniakerij. Een groot stuk dat behoorde bij het verslag van het gemeente-archief onder de rubriek Stadsnieuws is terechtgekomen onder het ar- sTeen goede vertegenwoordiging geeft Wc hopen maar dat tr. hPt beste werk van dezen meester, reeds lu-bben gcconstat,^..,, St vroeger behoord tot de Alte Pina-1 in hun lectuur er niet al te veel door hebben iothek te Münchon. platen storen." woude. H. Rlln sch, Apeldoorn. Echopu G. M. Brouwer. Rotterdam. Ziekenhui! D. van Donk. Oegstgeest. de Kern 47. J. Ferwerda. Harlingen. Z. O. M. I. van Gasteren rsingel 29a. J. J. G( Haan-Ji M C. Haastrecht •n. C 83 bö ouders. J. Heems- berg, W. van Hildegaardsherg- 81. P. A. Hendriks. Utrecht. H. de Kevserstr. 60. C. van Heusden. Oegstgeest. Duivenvoordestr. 4. T. J. Hocendorn. den Haag, Archimedesstrant 18. D. Huinlnk. den Haacr. Irisplein 36. Wed. W. M. Kiela-Snrult Noordwiik. St. Jeroen. C Kooien. Leiderdorp, v. d. Valk Bonman weer 17. J. H Korawae-en. 3cn Haag, Adelheidstr. 72 H. Koudüs. Vel gen. F. R. Kramer. Medan N.-O. H. H. KreuE-er. den Haacr. Kulpstr. 103. A. Ki rus. Krommenie. Verpleegbuti dijk F 197. 1 Hillegez Voorschote eenwen Boomka 52. P. Lens. V. Martens-Aner: assnni bij Brem - T. L. Li 227. J. M. m. Koningii O. H. Moll i Rooti. dei utters. De- mten. Voors nd. nhem. Rtin: i«T. Bam d.irk-Petiet, Wassenaar. O. Indlë. J. Polane-1 S 1 20. J. Reinha en weg- E 37 M. 7 Sneelmnnstr. tr. 301. 47. 29. J. C. 1. A- W. F. W. van 411. P. Spie E. Theobold, Vm H. van Tol. d> J. G. ■est. Pr. Hendri Rïlswflklaan. denzanar. T 64. M. E. Vonk. Gorii 31. P. D. Wi - hem. Gasthu indoeng- CS.- Uden, den Haag, Lyont Uit den Omtrek. KATWIJK AAN DEN RIJN VERLICHTING. Met de verlichting der Noordwijkerbrug is men thans gereed gekomen. Een groote boog lamp met reflector, geplaatst aan de Zuid zijde der brug, verlicht des avonds de ge- heele brug, als deze voor het verkeer te wabcr moet worden opengedraaid, Koodat ongeluk ken nu wel uitgesloten zullen zijn. VERKEER. Het verkeer ondervindt bij de brug dor haven aan den Vallcenburgerweg zoo nu en dan nogal eenige belemmering. Zoo ook gis teravond, toen over den weg rails waren ge leg tl. waarover een lorrie niet biels moest worden getrokken. Na zeer lang getob, waar bij telkens het verkeer moest worden stop gezet, was men tenslotte zoover, dat de lor rie weer naar de plaals, waarvan hij geko men was, moest worden gereden. Intusschen hadden rveel personen met auto's en wagens oponthoud. Mogelijk begint het spelletje Ja- ter weer eens. OEGSTGEEST LOOP BEVOLKING. Overzicht over de maand Juli. Ingekomen 24 m. en 46 vr., 70 personen; geboren 3 j. en 3 m., 6; totaal 76 peirsonein. Vertrokken 37 m. en 76 v., 113 personen; overleden 3 m. en 4 v., 7 personen; totaal 120 personen. Vermindering over deze maand dus met 120 76 is 44 personen. RIJNSBURG. RAADSVERGADERING. De Raad dezer gemeente vergadert Vrijdag a.s., des avonds halfacht. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Drie adressen verzoek huur grond ge deelte Gedempte Vliet. 3. Adressen J. van Iterson en M. van Delft koopen grond aan de nieuwe straat bij den Buitenweg. 4. Adres inzake verbetering vuilnisbelt. 5. Aanbieding gemeenterekening en reke ningen bedrijven 192S. 6. Benoeming corrjmissïe nazien rekenin gen. 7. Wijzigingen gemeentebegrooting dienst 1928. 8. Machtiging oproepen sollicitanten be trekking gemeenteopzichter. 9. Verzoek ontheffing hondenbelasting. BLOEMENHANDEL. De aanvoer van Gladiolen blijft nog groot, doch vain de gewone soorten gaat veel weg voor lage prijzen. De prijs varieert vaai f0.20 tot f 1.80. Het zijn alleen de extra soorten als L'immaculee, die de hooge prijzen op- bivngen. Statïce f 0.07 tot f 0.10 per bos, Liilyputter f 0.09 tot f 0.12, Asters in ver- sdhillcnde kleui-en f 0.50 tot f 0.75, Seabiosa f 0.35 tot f 0.40, Centoria f 0.15 tot f 0.20, Dahlia's f 0.50 tot 1 3.10, Distels f 0.34 tot f 0.38, Con villi's f 1.35 tot f 1:85, Stroobloe- men f 4 tot f 6 per 100 bos, Leeuwenbek ken f 4 tot f 6. Gemengd Nieuws. BOSKOOP BRAND GEBR. NIJHOF. Dinsdag h~eft voor de rechtbank te 's-Gra- venhage terecht gestaan zekere J. S., wo nende in deze gemeente, als verdacht van het veroorzaken van brand door schuld. Het betrof hier liet afbranden van de kistenmakerij met zagerij van de firma Gebr. Nijhof aan de Zuidkade, bij welken brand ook alle zeer kostbare machinerieën •orloren gingen. Na het hooren van een 3-tal getuigen eischte de officier van justitie een maand gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. CONCERT. Dinsdagavond, gaf de Chr. Zangvereeni- ging „Hosanna" in samenwerking met de Chr. Muziekvereeniging „Concordia" e"" concert in den tuin van den heer J. W. d. Wil lik aan den Koninginneweg. De belangstelling van het publiek w enorm, en dat er genoten werd van de zang en muziek bewees hot daverend ap plaus na elk nummer. Een beetje meer stilte van enkele meisjes en jongens tij dens de uitvoering is wel aan te bevelen, aangezien zij door hun geschreeuw ande ren storen. KATWIJK. CHR. VOLKSPARTIJ. In den boezem dezer partij is een ernstig verschil van meening ontstaan, zoo zelfs, dat, naar wij bij geruchte vernamen, één der leden het voornemen had als lid van den Raad te bedanken. Zoover is het echter niet gekomen; maar den laatstgehouden gemeenteraad is de kwestie door 'den heer J. v. Duijn bij de rondvraag ter sprake gebracht. Wat toch is het geval? De heer de Jong, die namens de Chr. Volkspartij zitting beeft in den Raad, is sedert ecnigen tijd als los-werkman in dienst getreden bij de Gemeentebedrijven. De andere leden dezer partij, de hoeren v. Duijn, v. d. Bent en Guyt achten dit niet geoorloofd en hebben getracht hun partij genoot te bewegen dezen werkkring op te geven. Dc heer dc Jong weigert dit echter te doen. We wachten met belangstelling af het antwoord van B. en W. op de vragen door den heer v. Duijn gesteld. (Men zie voor de vragen het Gemeen te raadsverslag in ons blad van gisteravond). KERKDIENSTEN BADSEIZOEN. Reeds het vorig jaar bleek te Katwijk aan :e gedurende het badseizoen behoefte te bes- a om op meerdere plaatsen des Zon dags godsdienstoefeningen te houden. De paden en een gedeelte van de consistorie der Gercf. Kerk waren steeds gevuld, wat op den duur een onhoudbare toestand werd. Dit jaar wordt des morgens in een dei- zalen van Crisa Cara door een predikant het rd bediend. Naar vrij vernemen is de opkomst zoo groot, dat alweer naar een grootere ruimte moet worden omgezien. HET DRAMA TE KIJKDUIN BEGRAFENIS VAN DEN OM HET LEVEN GEKOMEN HELDHAFTIGEN AGENT VAN POLITIE UITTIEN. Gister heeft de ter aarde bestelling plaats geliad van den agent van politie K. Uittien, die Zondag jl. op zoo noodlottige wijze om het leven is gekomen bij het redden van een dame, die zich aan het strand te Kijk duin te ver in zee gewaagd had. Een enorme belangstelling bestond er voor deze droeve plechtigheid. In de omge ving van het sterfhuis aan de Ribesstraat was een groote massa menschcn samenge stroomd. Tegen 12 uur werd een aanvang gemaakt met 't opstellen van den stoet. Het politie- muziekkorps „Onderling Kunstgenot", met omfloerst vaandel, ging voorop. In den stoeit liepen mee deputaties van de politiekorpsen te Amsterdam, Rotter dam, Leiden en Haarlem, alle met haar ba nieren. Voorts waren er vertegenwoordigers van de politie te Rijswijk, van de mare chaussee te Loosduimen en van de militaire politie. Een detachement van 20 agenten uit Den Haag met een brigadier onder leiding van den inspecteur Van Exel, was eveneens bij den stoet. Vervolgens sloten zich zeer vele agenten, voor zoover de dienst het toeliet, daarbij aan. De lijkwagen was beladen met een schat a.n bloemstukken en kransen. Het duurde ge ruimen tijd alvorens de indrukwekkende stoet zich in beweging kon stellen. Langs de straten naar de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen, stond het zwart van de ischen. Bereden politie en agenten van de motorpolitie hielden den rijweg vrij. Ook op de begraafplaats was de belang stelling enorm. Een gedeelte was afgezet en vrijgehouden voor de autoriteiten en fami lie. Onder de aanwezigen waren burgemees ter Patijn, de hoofdcommissaris, de commis sarissen Besseling, Kramer en Paré, de chef van de brandweer en van de verkeers politie, de hoofdinspecteurs De Jager en Snethlage, voorts vele hoofdinspecteurs, in specteurs, brigadiers, agenten en recher cheurs. Verder waren ook hier vele vertegenwoor digers van verschillende organisaties, o.a, van de Amsterdamsche afdeeling van den Algem. Bond van Politie-pérsoneel, van en kele vereenigingen te Kijkduin en de ge broeders v. d. Meer, de directeuren van het Badhotel te Kijkduin.. Onder het spelen •an zachte treurmuziek word de kist graf- vaarts gedragen. Het eerst sprak de burgemeester, Mr. J. A. N. Patijn, die herinnerde aan dien droe- ■en Zondagmiddag, toen temidden van mcnschen, die genoten van de zon en van de zee, een sombere stoet trok, welke het lijk wegbracht van een man, die zijn leven gegeven had om een ander te redden. Van redder werd agent Uittien drenke ling en hij werd niet gered. Het was niet de eerste maal, dat hij zijn leven waagde. En daarbij trail wel het meest naar voren zijn groote bescheidenheid. Hij stond bij de po litie goed aangeschreven, want hij was een man van moed en van karakter. Voor de eduwe moge tot troost strekken, dat zijn naam in de annalen der politie geboek staafd zal blijven als die van eon held. Vervolgens sprak Dr. J. Hoek, Gerefor meerd predikant te Den Ilaag, die woorden troost sprak tot de weduwe on familie ve- 3 op de groote vertroosting, welke de Heilige Geest kan geven. Daarna spraken de heer Kooistra, voor zitter van de. afdeel ing Den Haag van den: Christelijkcn Bond van Politie-ambtonaren, en de heer De Vrcede, hoofdbestuurslid van den Algem. Bond van Politie personeel, die beiden den overledene huldigden als een man van grooten moed en als een collega, op wicn men steeds trotsch kon zijn. De heer Ten Noorten sprak namens de Rotterdamsche afdeeling en den Algem Bond en vervolgens de beer Frank namens de strand bezoekers te Kijkduin. Nog verschillende andere sprekers voer den het woord, o.a. namens de Ambtenaren woningbouwvereniging Tonido en namens de houders van kramen en tenten aan het strand te Kijkduin. Op verzoek van een broer van 't slacht offer werd daarna gezongen Psalm 116: God heb ik lief, want die getrouwe Heer. Vervolgens werden er bloemen in het graf gestrooid, waarna de muziek speelde: O, Heer, Die daar des hemels tente spreidt! Onder deze tonen brachten de vaandels een laatsten groet en salueerden alle agen ten voor hnn overleden makker. Diep ont roerd verlieten allen den doodenakkcr. TREINONTSPORING TE UTRECHT BELANGRIJKE STAGNATIE IN DEN TREINENLOOP. Een wissel te vroeg getrokken. Hedenmorgen heeft op het Centraal Sta tion alhier een treinontsporing plaats ge vonden. Toen trein nummer 302, die om 7.47 uit Den Bosch was vertrokken en om 8.51 al hier moest aankomen, is door een beambte in het seinhuis een wissel te vroeg overge trokken, dus terwijl de trein nog reed. Het gevolg daarvan was, dat de trein, die aan het eerste perron, op spoor 1 moest aan komen, uit elkaar gerukt werd. Een gedeelte kwam op spoor 1 terecht, terwijl een ander gedeelte terecht kwam op spoor 9, dat een kopspoor is. Op dat spoor stond een locomo tief. Het treingedeelte is met een vaart op deze locomotief in geloop en, waardoor de lo comotief belangrijke schade bekwam. Van het treingedeelte, dat op spoor 1 te recht kwam, zijn de laatste wagens, een per sonenrijtuig en oen postwagen, terecht geko men op het eerste perron. De heele zaak werd uit elkaar gewrongen. Het perron is aan de kopzijde, aan den Zuidkant, zwaar beschadigd. De beveiligingen van het perron aan dc kopzijde werden totaal vernield even als de hardsteenen rand. Er werd finaal een gat in geslagen. De wagens werden zoo han gende over den perron rand, meegesleurd, waardoor gaten in den perronrand werden geslagen. Tenslotte is bet personenrijtuig opzij ge zakt en kwam hot in een scheeve richting to staan. De postwagen, die daarna volgde, is geheel overzij geslagen, en totaal in elkaar gedrukt. Over het perron lagen de brokken glas, onderdeelen van de waggons, zooals trek- stangen en buffers, verspreid. Men kan zich voorstellen, dat er groote be weging ontstond, toen het ongeval plaats vond. Deze trein is de sneltrein uit Den Bosch, die ook aansluiting geeft op Amster dam en die om 9.53 aan het Centraal Sta tion te Amsterdam arriveert Zooals gewoon lijk was ook nu de trein geheel bezet met reizigers. In den waggon, die overzij kantel de, waren militairen gezeten, die waggon was ook geheel bezet met reizigers. Allen konden echter ongedeerd het rijtuig ver laten. In den postwagen was een postbeambte gezeten, ook deze kon zonder letsel uit den wagen worden geholpen. De man was begrij pelijker wijze ontzettend geschrokken van het gebeurde, en diende gekalmeerd te wor den. Het ongeval is wonder boven wonder goed afgeloopen, zoodat geen persoonlijke onge vallen te betreuren zijn. De materieele schade is aanzienlijk. Het personenrijtuig is zwaar begchadigd. De postwagen is geheel in elkaar gedrukt. Men begon onmiddellijk onder leiding van den Ingenieur van Tractie met het opruimings- werk om de sporen vrij te maken. Met zuur stofapparaten begon men onderdeelen van den postwagen, die twee sporen versperde, weg te branden. Het was eerst noodig ge weest ter voorkoming van gevaar, de cylin ders met gas, welke onder den wagen waren bevestigd, leeg te doen loopen. Men wild- trachten den wagen zoover van hinderlijk, onderdeelen te bevrijden, dat hij van het spoor kon worden weggesleept. De Inspecteur van het Vervoer trachtte met den chef van het Centraal Station zoo veel mogelijk regeling in het verkeer te krij gen. Belangrijke stagnatie was door het on geval ontstaan in het treinverkeer naar het Zuiden, daar twee hoofdsporen door het on geval versperd zijn. Het verkeer moest nu over de andere sporen worden geleid, terwijl spoor 1 alleen benut kon worden om treinen te doen binnenkomen, die niet verder be hoefden te gaan dan Utrecht De verwachting was, dat het opruimings- werk geruïmen tijd in beslag zou nomen. Met man en macht wordt eraan gewerkt de beide sporen zoo spoedig mogelijk voor hot verkeer vrij te krijgen. Er bestond voor het opruimingswerk groo te belangstelling van de zijde der reizigers, die echter door politie op een afstand gehou den werden. Laatste Nieuws. DE HAAGSCHE CONFERENTIE Naar aanleiding van geruchten, die wil len, dat de heer Snowden gisteren in den namiddag of des avonds een brief gezonden zou hebben aan den heer Hoütart, voorzit ter der financicele commissie, teneinde te kennen te geven, dat hij (Snowden) Zaterdag een beslissing verlangt omtrent zijn voorstel tot het instellen van een ondercommissie, die in verband met de drie bekende Engel sche bezwaren tegen het Youngplan een on derzoek moet instellen, vernomen wij van Engelsche zijde het volgende: Snowden heeft te kennen gegeven, dat hij Zaterdag a.s. een beslissing verlangt ten aanzien van de houding, die men wcnsc.ht aan te nemen ten opzichte van zijn drie punten. Men voegde er aan toe, dat zulks door hem in de gisterochtend gehouden ver gadering der financieele commissie uas ge- Op once vraag of Snowden nog naderhand na de commissie-verga/dn ring in een of anderen vorm dezen wensch kenbaar ge maakt zou hebben, kon im-en ons noch een bevestigend noch een ontkennend antwoord geven. Van Belgische zijde ontkent men echter absoluut hel bestaan van Snowden's brief. Voornaamste Nieuws. BINNENLAND (blz. 1) Het zilveren bondsjubileum der Chr« Geref. J.V. te Utrecht gevierd. liet Koninklijk bezoek aan Enschedé li bepaald op 2 September. Blz. 2. (Blz. 3). Een schets van onzen Dultschen corres pondent over den dag der republiek. Overl dikant tinge. (bl*. 5.) De Herstelconferentie. De begrafenis van den Haagschen politie* agent, die verdronk bij de redding van een baadster in Kijkduin. BUITENLAND (b)dz. 2) Op weg naar een Cliineesch-RussiscHbn oorlog. Er zouden reeds vijandelijkheden zijn uit gebroken. De mobilisatie der sovjet-regeering In het Verre Oosten is voltooid. Aan de Finsche grens legt de sovjet-re* gtering versterkingen aan. De „Graf Zeppelin" is hedennacht te 4.35 opgestegen en vertrokken. Bij Lodz had een spoorwegramp plaats, welke reeds acht doodun en vele zwaar wonden eischte. Op Fransche schepen sloeg de bemanning tot muiterij. In Japan stortte een legervliegtuig m waardoor vele stafofficieren werden gedood Te Sjanghai in China is een cholera-epe* dernie uitgebroken. In eenige staten van Noord-Amerika heb* hen wolkbreuken groote schade aangericht. Tusschen Amerika en Europa wordea z.g.n. drijvende vliegvelden aangelegd. AANBESTEDING. BEPLLANTING RIJKSWEG HOORNBRUG—DELFT. Vanwege den Rijkswaterstaat is aanbe steed: het aanbrengen van beplantingen op het gedeelte Hoornbrug—Delft van den Rijksweg van Rijswijk naar Rotterdam on der de gemeenten Rijswijk en Delft met bijkomende werken. Laagste inschrijfster was de firma Van Engelen en Van Dijk te Aerdenhout met f 17.985. KANAAL DOOR VOORNE. Voorts is aanbesteed het maken en hangen van een nieuwe en het hei-stellen van een oude houten buiten-vloeddeur in de schutsluis van het kanaal door Voorae te Hellevoetsluis met bijkomende werken. Laagste inschrijver was J. W. Verheul Rotterdam met f 3645. DE BROMO BROMT EN SPUWT VUUW. SOERABAYA, 15 Aug. (Aneta). De vuur spuwende berg Bromo, bij het bergstadje Ma- lang vertoont sedert eenige dagen bijzondere activiteit. Een zware aschregen maakte de at mosfeer zeer benauwd. De bevolking is kalm, ondanks het feit, dat de krater nu en dan geweldige vuurzuilen uit- VERDRONKEN. Te Princenhage (N.Br.) is de 26-jarige ma chinist Nieuwonhuize bij het zwemmen i dronken. HANDELSBERICHTEN. ROTTERDAM, 15 AUO. KATOEN. Vereeniging v. <t Katoenbandel» f .oen mlddl. universal standard 28 tn.to. etapl* 0.6G% (vor. not. 0.57b) per V, kg. MARKTBERICHTEN. LEIDEN?" 14 Aug. (Groentenveiling) PrUzent bloemkool 3—16: komkommers f 4—7; ar vie 0.40—1.10; sla 1 1—1.50; peen 3—IC rabarber f 1.50—2; selderü f 1—2; pleters f 1.50; roode kool f6; perziken f327; por stuks: tomaten A f8—19; doppers flO; sntiboo- nen f2023; heerenboonen f 1625; posteil ti12; spinazie f 10 per 100 kg. GOUDA, 15 Augustus. Vee. Aangevoerd to taal 1919 stuks vee. waarvan 141 slachtvs vette 4455 c., Londcnache 3538 ct.; z 4244 ct. alles per leg. levend met 2% kor ting; magere varkens f 35—65; 1044 biggen f 25—35; 11 runderen f 225—350: 38 nuchtere kalveren f 1220: 13 schapen f 2030; 26 bok- f26 alles per i ~|M~ (ette -rlge latlg. rtüen. Prözen f42— 8. met rljksmerk f51—54. 2e kw. f 4650; waardere tot f59. Handel matig. Boter. Aangevoerd 686 pond. Prifze er f 951 per kg. Handel vlug. Eieren. Aangevoerd 312 partijen. Prijzen: kip ieren f66.75 per 100 stuks; eendeneli -6.50- Handel matig. Eieren. Groenten- ei treken) Prüzet UTRECHT, 1 4Allg. (1 Vruchtenveiing Utrecht ei rabarber 24; wortels kropsla j 0 80—1.90; andijvie 0.50—2.30; kom kommers geel 1—6: bloemkool 5—17; roode kool 59; savoyo f per 100 stuks; zomersf lein 3—13; sniiboonen 7—27: tulnboonen 2—5: pronkboom 12; aardappelen 1 60—4.80; augurken 543 in 5—13; pruimen 1 24— 46—118; sode be Ji'besser rzlken i 25; 5—15; —15 alles ïeloenen f 24 (Exportveiling ven tomaten). Priizen: to en A 12.70—14 20; B 10.30—11.20; 1.80—14 50; CC J 8.50—10.70 alles per 1 3; aanvoer 4S0O0 pond. Prulven 45—48 p. pond. Aanvoer 945 pond VISSCIIERIJ. 110TTERDAHL 15^ Aug. Heden' kwamen hier an IJmulden. Nleuwt-dlcp en eldere 520 mar n kisten versche vlsch nrngo rd. PrUzen- Groote >ng RO—100. middel tong -74. kleine tong 40—48. tarbot f 16—38. p 12—26, groote schol j 18—30. kleine schol 2—8 ?holvlsch ƒ4—12. hmi,ljes 6—15. n-.akreel ƒ7— 1, gullen ƒ5—8, wilting 4—7, schar 1—3. r< 5—8. per mand. Ger. paling 9—13 per Katje. lie- per ft kg 2 50—3, 4 St. Jacobszalmen f 2.26S,

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6