rifcsdjr (Éimnuil EERSTE BLAD. VAGANTIE-ADRESSEN Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Uit de Pers. BINNENLAND. ZILVEREN BONDSJUB» EUM ABONNEMENT: Per kwartaal ƒ3.25 (Beschikkingskosten 0.15) Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending„8.— Bij dagelijksche zending „7. Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7/0 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaai No 282t It nummer bestaat uit TWEE bladen Met het oog op de groote drukte by oase administratie, nu zoo velen onzer Iprers met vacantie gaan, wordt men Triendelijk verzocht, deze tydelijke vdresveranderingen zoo spoedig mo jelijk op te geven, liefst enkele dagen 7an te voren. Komen zulke aanvragen jp het laatste oogen' lik, dan is het 4et zeker, dat men aan z'n nieuwe \dres direct den eersten dag de krant Vl ontvangt en hierop stellen de lezers •<elf toch zeker even grooten prys ijs wy. DE BRIEFWISSELING. We hebben aan de briefwisseling tusschen VIr. Roys en de rechtsche Kamerfracties 3&en aparte beschouwing gewijd, omdat deze ijiet anders had kunnen luiden dan ons tftikel over de mislukking van Ruys' eerste togen. jOok andere bladen maakten zich over de iriefwisseling niet zeer druk; ér zat te wei- iig in, dat frappeerde. ;Wat thans echter „de Vrijheid" over de »riefwisseling schreef, zou heel frappant 3jn, indien het er niet heelemaal naast was. Het blad noemt deze correspondentie .uitermate leerrijk, omdat zij zoo overtui- ypd aantoont, dat althans naar het oordeel >»n twee van de drie „ohristelijke" fracties te rechterzijde als zoodanig niet voldoende gemeenschappelijke aanrakingspunten en riet voldoende eenheid van beginselen bezit 4n daarop een parlementair kabinet te for- fieeren zonder vast accoord omtrent het xrogram van dit Kabinet, j Van de Chr. historische fractie wordt eerst ;ezegd, dat deze de oude coalitie-gedachte jog huldigt, doch later heet het ,dat ook zij h de gemeenschappelijke" beginselen geen Voldoende grondslag voor een regeerings- irogram vindt. De eene verwarring kruist hier de andere. De oude coalitie-gedachte is niet, dat men ronder vast accoord uit zeilen gaat; dat feeft Dr. Kuyper in 1901 wel anders gc- oond. "Maar hij heeft ons ook duidelijk geleerd, lat coalitie geen fusie is. Juist de erken- ting van verschillen doet, naast de gemeen schappelijke beginselen, zoeken naar prak- ische programpunten voor een vast ac- •oord. Ten aanzien daarvan mag men niet op :ien komen spelen, zooals in 1925 blijkbaar net het Gezantschap te Rome is geschied; net al de nare gevolgen daaraan verbon- len. De vraag, of de Chr.-hist. fractie meer vertrouwen stelt in de kracht van het ge- neenschappelijk Christelijk beginsel, kan gevoegelijk onbesproken blijven; indien ja, jan krijgt ze thans gelegenheid dit tegen' óver het nieuwe kabinet te toonen. Gaan echter de rechtsche groepen ten aanzien van bepaalde wetsvoorstellen uit één, dan bewijst dit wèl, dat een vast ac coord noodig is voor een parlementair ka binet; doch niet, dat in de rechterzijde geen gemeenschappelijke beginselen leven. Laat de linkerzijde maar eens een extra parlementair, doch' dan linksch georiën teerd Ministerie leveren, eooals Mr. Ruys een rechtsch Kabinet wist samen te stellen. Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. DONDERD.AG 15 AUGUSTUS 1929 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regelsL17VS Elke regel meer 0.22U Ingez. Mededetlinger. van 1—5 regels„2.30 Elke regel meer„0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend0.10 10e Jaargang MISPLAATSTE HOOP. Gelijk uit het persoverzicht blijkt, is D e V r ij h e i d nog al te spreken over verschil lende ministers in het nieuwe Kabinet. ,Ook het aanblijven van de Geer wordt toegejuicht En het orgaan van de Vrijheids bond verwacht dat zijn invloed het Kabi net zal matigen in het voldoen aan verlan gens, die, werden zij ingewilligd, zouden leiden tot uitbreiding van kostbare Staats bemoeiing of tot Staatsbedeeling niet aan hen, die het hard noodig hebben, zóoals de ouden van dagen, maar aan valide arbei ders of aan particuliere instellingen van bijzonder hooger onderwijs". Daar komen de liberale apen bijkans per bataljon uit de liberale mouw. We zullen ze even het mooie, moderne jasje uittrekken, dan ziet gij ze beter gaan. „Kostbare Staatsbemoeiing"; d.w.z., kreeg de „Vrijheid" haar zin, dan zou onze mooie, sociale wetgeving niet opgebouwd en voltooid, doch gedeukt en gesloopt worden. „Staatsbedeeling aan valide arbeiders", noemt het blad de sociale verzekering, waarvoor de valide arbeider premie betaalt; terwijl deze partij gepleit heeft voor Staats pensioen ,een mooie naam voor een heel leelijke zaak, omdat er van pensioen geen sprake en het louter hedeeling is. „Particuliere instellingen van bizonder hooger onderwijs". Het herinnert aan de oude schoolstrijd en wat gedaan moest wor den om het Christelijk volksdeel to ver lossen uit de macht van de secteschool dei- modernen. Zoo komen de liberale apen uit de mouw; doch ze bewijzen tevens, dat het een reohtsch kabinet niet moeilijk zal vallen, om in conflict te komen met de liberale staatspartij. Dat hindert trouwens niet, als deze laatste maar geen bekrompen opposi tie voert als op 11 November 1925. HET NIEUWE KABINET In een artikel in het Utr. Dagblad aan het pas opgetreden kabinet gewijd,* her innert de bekende professor Gerretson aan hetgeen gebeurde na de „slechts door de zucht het kabinet-Colijn omver te werpen geïnspireerde verwerping der eoo nuttige Pauselijke Legatie"; Het is bekend, dat, nadat aan de meer derheid, die den betrokken begrootings- post had afgestemd, alle gelegenheid ge geven was, om de verantwoordelijkheid van haar nieuw ministerie -op zich te nemen, en alle pogingen waren mislukt het kabinet-Colijn op het punt stond, zooals een juist begrip van het parlemen taire stelsel vereischte, op zijn ontslag aanvrage terug te komen. Die terugkeer van het kabinet-Colijn zou parlementair gesproken, het juiste antwoord, de juiste straf zijn 'geweest voor een in parlementairen zin onverant woordelijke oppositie. De overhaaste formatie van het kabi net-De Geer heeft toen .het bewind uit handen gerukt van den .politieken leider, wien het, volgens het vigeerend parle mentaire stelsel, nog steeds toekwam en aan de gecombineerde oppositie van lin kerzijde en christelijk-historischen, als loon voor hun parlementair onverant woordelijk bedrijf, het heft in handen ge speeld. Thans behoort de leiding, volgens profes sor Gerretson,aan de katholiek-anti-revolu tionaire combinatie. Hoezeer zoowel dit orgaan als de schrij ver v$in dit artikel een andere richting zijn toegedaan dan de richting die het kabinet Ruys vermoedelijk zal inslaan: niet aan een combinatie Kan-de Geer-Ko- ningsberger komt, bij de tegenwoordige samenstelling van de Kamer het bewind toe, maar de leiding behoort aan de Ka tholiekAnti-revolutionaire combinatie de grootste, naar haar algemeene begin selen homogene minderheid. Als vertegenwoordigend dier beginselen, als ook zonder voorafgaande overeen komst, in hoofdzaak op die beide partijen steunend parlementair minderheidskabi net roepen wij het kabinte-Ruys een har telijk welkom toe en kan het dezerzijds op den steun eener, vermoedelijk scherpe, maar volkomen loyale en zakelijke oppo sitie rekenen. Wij hebben, gelukkig, thans althans weer met een beginselkabinet te doen. Mitshet een waarlijk parlementair kabinet durft zijn, en niet aftreedt wan neer het in minderheid gebracht wordt door te verwachten dwarsdrijverij van de christelijk-historischen, tenzij de nieuwe meerderheid bereid is een kabinet te vor- Slechts zoodoende zal het ons parlemen- taire-stelsel tot nieuwe ontwikkeling bren gen, het vormen van nieuwe, vruchtbare beginsel-tegenstellingen bevorderen en aan het negatieve en onverantwoordelijke drijven van kleine groepen een einde maken. Het feit, dat het kabinet zich als extra parlementair aandient, doet hopen, dat het in dit opzicht: het niet aftreden voor er een nieuwe parlementaire meerderheid is het kabinet-De Geer zal imiteeren. Door niet-aftreden tegenover een onver antwoordelijke niet homogene meerder heid, zal het derde kabinet-Ruys het grondbeginsel van het parlementaire stelsel weer in eere brengen en dan zul len wij het volgaarne vergeven, dat het zich met een uit de voorgeschiedenis ver klaarbare, doch in wezen onjuiste bena ming heeft aangediend. Dat ook in Christclijk-historische kringen de houding van de Christelijk-historische partij ten aanzien van de pogingen tot vor ming van een Kabinet, steunend op de Rech terzijde, njet algemeen wordt goedgekeurd, blijkt uit een ingezonden stuk in De Ne derlander, geschreven door een jeugdig bestuurslid van een plattelandskiesvereeni- 'ing. Hij zegt o.m.: We zien geen lijn meer, geen doel, geen vaste koers. Daarom was het naar mijn bescheiden meening een plicht onzer partij ten koste van alles mede te werken aan een parle mentair kabinet. Het' uitblijven daarvan zal niet nalaten diepe teleurstelling te wekken, in de ge lederen van zeer velen in onze Unie. Wat hield de Unie terug van het doen van een zoo gewichtigen. stap in een zoo ernstigen tijd, die samenwerking van alle Ghristelijk-nationale krachten zoo drin gend gebood? Was het conservatisme, was het de vrees voor Rome, misschien zelfs vrees voor de uitrafelende zweep van Ds. Ling- beek? Gaarne zag ik en enkelen met mij, dat in alles meer klaarheid kwam, dan uit het onderhavige artikel blijken kon. Hieruit bleek m.i. dat te veel gelet is op partijbelang, al hulde dit zich ook in den mantel van liefde voor het parlementaire stelsel. Onze lezers zullen zich misschien herin neren, dat wij in onze beschouwing op de tegenstelling tusschen Chr.-hist Kamerfrac tie en Chr.-hist. Unie wezen. De noodzake lijke eenheid ontbreekt blijkbaar. In het laatste nummer van de Vrijheid, het orgaan van de liberale staatspartij, wor den de personen van het nieuwe kaWnet over 't geheel gunstiger beoordeeld dan in de vrijzinnige pers en met name door Mr. Boon, de secretaris van den Vrijheidsbond, Van Mr. Donner wordt een zeer vleiend getuigenis gegeven en zelfs over minister De Graaff heet het; Het meest verwondering heeft echter gewekt het weder-optreden van den heer S. de Graaff als Minister van Koloniën. In verschillende bladen, ook liberale, zijn scherpe woorden aan zijn adres gewijd. Is dit wel volkomen billijk? Dat hij indertijd het amendement-Feber op de Indische Staatsregeling heeft aan vaard, kan hem toch moeilijk als een grief worden aangerekend. Veeleer is er van Eüropeesche zijde in Indië ernstig bezwaar tegen geopperd, dat de tegen woordige Gouverneur-Generaal met stemmingen medewerking van Minister Koningsberger dat amendement onge daan heeft weten te maken. Ook zou zijn bestuurshervorming op Java slechts een schijnhervorming zijn en geen voldoende autonomie geven. Staat dat wel zoo vast? Speelt de politiek bij dergelijke beoordeelingen niet een groote rol? Voor ons is vooral teekenend, dat de oppositie tegen den heer De Graaff inder tijd voornamelijk kwam van sociaal-de mocratische zijde. VEEL KINDEREN HEBBEN IS ONBESCHAAFD „Pimpernel" vertelde in het Haagsche en liberale „Vaderland" van een boottocht naar Inddë, die zoo buitengewoon gezellig was. Weet ge waarom? De schrijver vertelt het aldus: „Dat lag aan het feit, dat het dek ge legenheid kreeg om de horizontale hou ding te blijven volhouden. Het prachtig stil weer geweest en er was op bijna communistische wijze gedanst Re den: de aanwezigheid van vele aardige levensbloempjes, die er voordeëlig en wel dadig-aandoend uitzagen, de aanwe zigheid van drie jonge luitenants ter zee, en de afwezigheid van zwaar opgezette gezinseenheden met onbeschaafd veel kroost de afwezigheid van sterk zuur- houdende, ongeridderde repatrieerenden, opstijgerige dames, totaal verdeftigde, in elkaar geschroefde hoofdambtenaren, erg rijk geworden cultuur-mensohen, en wat dies meer zij. Het was wat men noemt een zeer geslaagde boot". Dit fraais geeft de (r.k.) „Limb. Koerier" den volgendoft verdienstelijken uitval in e pen: Ja, 't bAnaal, zoo'n kudde kendëren, dat de lui zich eenvoudig niet geneeren, zag, ze zouden je belatten om commu nistisch te dansen! Vraagt u, wat beschaafd is? Een fat terige pa met een hooge krAikstem, met zwaar kippige oogen in een wee witte- kaas-gezicht, liefst even gammel van hersens als van constitutie, en vooral heel erg zenuwachtig; een luchtige ma, die hunkert naar de adoratie van andere mannen, kwaadspreekt, aan migraine lijdt en een chronische lust heeft op te vallen. Ter completeering nog een bloedaxm, drenserig opgedirkt eenig zoontje of doch tertje, totaal verwend, lusteloos, koppig, treiterig, als 't geen hersenloos week diertje is, wil- en futloos spleenlijdertje, voor wellis opvoeding liberale bladen prijsvragen uitschrijven, omdat eenige kinderen zoo dikwijls mislukken. „Die kènderen toch, ze maken je zoo verschrikkelijk nerveus!" Zoo'n combinatie is bij voorkeur daf- tig en beschaafd. Je hoeft je dan niet veel te ontzeggen, je kunt je slappe plantenleventje doortic- ren en vooral je kuntopsch&ppe! Met alle respect voor beschaving, of liever om dat respect, zie ik liever een flinke, blijmoedige ma, die geen tijd heeft voor flirt en migraine, maar in haar gezonde, brave, van moeder, die ze op de handen dragen, en van elkaar lee- rende kinderen haar eigen jeugd weer belevend, sterk en gelukkig is; zie ik liever een pa, die met ijzeren wilskracht zwoegt voor zijn gezin, zijn kranige vrouw, zijn prachtige kinderen, in wien hij zijn geluk en grootendeels zijn beloo ning vindt Want hij heeft hersens; hij legt in de kinderen zijn mooiste levenswerk vast; in hen heeft hij een prachtig naaste doel voor zijn werken en streven... en kracht om zijn talenten uit te buiten. Zij beiden zien de communistische danserij en de flirt van den beschéafde- ling precies zooals ze zijn: kale, holle en triestige levensleegheid. En als 't ééne bloedarme telgje der „beschet&fden" in die „beschaving" aan den grond loopt, dan is er waarschijnlijk wel de arbeid en de levensmoed van een tiental evenwichtige prachtmenschen uit zoo'n „onbeschaafde gezinseenheid", om het wrak van algeheelen ondergang te redden. KONINKLIJK BEZOEK AAN ENSCHEDE. HANDELSPOLITIEK BESCHERMING OF VRIJHANDEL. Bij W. J. Thieme en Cie te Zutphcn zal binnenkort verschijnen een verkorte uitgaaf Henry George, „Bescherming of Vrij handel". Met een voorwoord van Philip Snowden'; Hst 25-jarig bestaan van den Bond van Chr. Geref. Jongelingsvereen. in Nederland IN DE BRANDING" Voortzetting Bondsvergadering. Na de rede van den voorzitter der rege lingscommissie stelde de voorzitter voor een telegram te zenden aan H. M. de Ko ningin mat betuiging van trouw en ge hechtheid. (Daverend applaus). lis. H. Janssen hield de feestrede, wel ke tot titel had Na vijf en twintig jaren. Spr. wees erop, dat de laatste 25 jaar deze eeuw gerekend moeten worden tot de meest belangrijke van de geschiedenis der menschheid. Ook voor de jeugd. „Voor ons ouderen" aldus spr. „heeft de tegenwoordige jeugd wel een zeer eigen aardige en ietwat raadselachtige mentali teit, die wij alleen kunnen verstaan, neer wij letten op de verschillende facto ren, die deze mentaliteit hebben voortge bracht Allereerst is daar de geweldige er door niemand voorziene vlucht, die de tech niek heeft genomen. Voorts ia daar de ont wikkeling van het sociale leven, die oor zaak geworden is, dat het zwaartepunt van het leven hoe langer hoe meer in het so ciale teeken is komen te staan. Ten derdi is er de geweldige afval binnen het Chris tendom. De beteekenis dezer factoren kan niet te hoog worden aangeslagen, want daardoor gevoelt de moderne jeugd zich aan de Hei lige Schrift en aan de Kerk en aan de raai ontgroeid. Spr. releveert de oorzaak, waarom 25 jaar geleden de bond werd opgericht Iloe 25 jaar geleden de Kerk met veel moeilijkheden had te kampen, hoe er een vooroordeel was tegen de J.V., hoe men zelfs een gevaar in de J.V. zag en op tal van plaatsen de tegenstand zoo groot was, dat men niet tot oprichting kon komen. Dbcent van Lingen was een van de w gen, die de groote beteekenis voor de Kerk van deze beweging begreep en wan steunde. r Ten slotte groeide de actie tegen alles ii En nu, na 25 jaar terugziend, bedekt schaamte ons aangezicht, vanwege de trouw en weldadigheid Gods. „Niet ons, o Heere, niet ons, maar Uwen Naam geef eere, om Uwer goedertierenheid en Uwer waarheid wil". Spr. herdacht voorts allen, die door den dood uit den Bondskring werden wegge nomen. „Werpen wij„ aldus zette de voorzitter zijn rede voort „een blik voor uit, dan moet gezegd worden, dat wij met onze J.V. In de branding komen. De moderne Christelijke jongeling voelt niets voor de J.V. Geen tijd en geen plaats geldt het hier. Hierin is het werk van den duivel. Als hij gebed, bijbel en kerk uit kan bannen uit ons leven heeft hij zijn doel bereikt. De moderne christelijke jeugd mag een eigenwilligen godsdienst er op na houden, zij mag grasduinen in het Spiritisme en de Theosofie, in de Christian Science en het Boeddhisme, zij mag de jeugddiensten be zoeken en toespraken van Krisnamurthi beluisteren. Maar in de komende jaren zal het dan ook blijken, dat het om onze J.V. gaat. Wij zullen met onze J.V. in de branding komen. Het zal in de toekomst gaan om het to be or not to be onzer J.V. Wijks daarom niet af naar rechts of naar links! Marchandeert en coquetleert niet met de beginselen! Wacht u voor de cul tuur. Houdt vast aan het eeuwig-blijvend Woord van God. Ds. L. H. v. d. M e i d e n, van 's-Gravcn- hage spreekt hierop den voorzitter toe. Hij wijst op het jiibileum van den voor zitter, dat door diens eigen bescheiden heid vergeten zou worden, maar dat de Bond niet vergeten heeft. Spontaan spreekt de Bond uit, dat hij u liefheeft, aldus spr Wij danken den Heere, dat Hij u gespaard heeft voor den Bond. De God van ons leven spare u nog zeer veel jaren voor den Bond Uw taak zal moeilijker worden, 't moet met 't werk van den Bond door de branding heen, maar Gods genadekracht sterke u o.n Zijn licht beschijne u. In een tastbaar bewijs wilde de Bond zijn liefde uitspre ken. Met 't klimmen van de jaren zuit ge rust behoeven en rust zal u tot overden ken brengen. Daarom wil de Bond In uw huis u een gemakkelijken zetel aanbieden. Rustend in dien zetel zult ge ervaren, dat het hier het ware rusten niet is, maar dat hiernamaals de eeuwige rust wacht De heer Vos, de bondssecretaris, sprak evr. Janssen toe. Ook zij heeft haar deel in den arbeid, dien Ds. Janssen voor den Bond verricht Spr. bood haar namens den Bond een fraaie koperen kan aan met doukerroode rozen tusschen groen. (Ap plaus). Daarna sprak hij een woord tot Ds. Janssen, wien door de vergadering werd toegezongen: „Dat 's Heeren zegen op u daal'." Ds. Janssen zeide, geen geschikte woorden te kunnen vinden om uitdrukking even aan zijn gevoelens. Hij is kinder lijk blij met het geschenk van den Bond. Spr. heeft het voornemen gehad af te tre den als voorzitter, doch gevoelt, dat zulks nu niet gaat Hij kan niet heengaan. Hij kan zijn dankbaarheid alleen uitdrukken met de mededeeling: ik stel mij opnieuw beschikbar als bondsvoorzitter. (Daverend, langdurig applaus). Nadat van de vergadering een foto is ge- ..jmen, wordt de morgensamenkomst ge sloten met dankgebed door Ds. van der Meiden; MIDDAGVERGADERING werd begonnen met het zingen van Psalm 751, „U alleen, U loven wij", en gi" door Ds. de Bruin, van Veenendaal. Ds. A. M. Berkhof, van Amsterdam, sprak namens de Jubileum-commissie. Er is wel eens een te veel aan stof tot jubilee- ren. maar het zou niet goed geweest zijn, indien men dit jubileum van den Bond stil zwijgend was voorbijgegaan. Als er geju beid wordt, behoort er een geschenk bij er zoo heeft de Jubileum-commissie namens de vereenigingen aan den bond een jubi leum-gave aan te bieden, die bestemd is voor de uitbreiding van het bondsbureau. EeD bedrag van ƒ2500 is daarvoor sar gebracht, hetwelk spr. aan het bondsbe- stuur aanbiedt. „Dat 's Heeren zegen op deze gave en op de gevers moge rusten" besluit spreker. Ds. J a n s s en dankt de commissie en d< gevers voor den arbeid en de mildheid, die in t geven werd betracht. Het is een be hoorlijke steen. Nog een stuk of drie, vier, dan zijn we er. Zorgen jullie er voor twee7 (Instemming). De afgevaardigden. Namens de afdeelingen voerde het woord de heer J. H. Z e 1 d e n r ij k, die o.a. de hoop uitsprak, dat de hoogleeraren der Theol. School meer en meer doordrongen „en worden van het groote belang, dat met het werk der Jeugdvereenigingen g' moeid is. Spr. biedt Ds. Janssen het een lidmaatschap de afdeeling Noord-Holland Namens den Bond van Geref. Jong.ver. sprak de heer W ij nb e e k. die wees op de saambinding der beide Bonden en op het contact, dat de verschillende Christelijke Bonden onderling steeds meer gaan zoe- gen. Op zijn verzoek wordt gezongen: „Zij zullen het niet hebben'. De heer G. van Huys vvenschte den Bond geluk namens den Bond van Cbr. Geref. Mannenvereenigingen. Voor den Bond van Chr. Geref. Knapen- vergaderingen sprak de heer H. v. d. Berg, voorzitter van dien Bond, die zijn gelukwenschen „berijmd" uitsprak en een bloemenmand aanbood. Ds. R. B a r 11 e m a, van Zeist, bood na mens den Bond van Ned. Herv. Jong.ver. op Geref. Grondslag met- een hartelijkcn gelukwensch een bloemenhulde aan, wij zend op de „genade ojn te jubileeren". die God aan den Chr. Geref. Bond thans schonk. Spr. deed de vergadering zingen „Mijn schildt ende betrouwen". Het eere-lid J. Prins, oud-secretaris van den Bond. wees er op, dat het werk van den Bond een grpotfr zegen is geweest, voor de géheele Christelijk Gereformeerde Kerk. Prof. F. Lengkeek heeft het genoegen gehad, als een van de vroede heeren bij de geboorte aanwezig te zijn. Hij roept den jongelingen toe: Wordt alstublieft gèen mannen. God geve u het voorrecht jong te blijven. Wat jóng is hongert en zoo mogén de jongelingen hongeren en dorsten naar Gods gerechtigheid. Spr. wekt de ouders en verloofden op om altijd invloed ten gunste van den bondsarbeid op de zonen en jonge lingen uit te oefenen. Ds. P. de Smit sprak als pastor loei, er op wijzend, dat de Utrechtsche gemeente steeds gaarne gastvrijheid aan de bondsle den verleent. Moge het zilver, dat den Bond siert, goud worden. De Voorzitter heeft daarna de ver schillende sprekers voor hun gelukwen schen dankgezegd. Ds. K. G. van S m e e d en, van Haar lem-Noord hield een opwekkende rede. Spr. laat eenige moment-opnamen uit het vereenigingsleven de revue passeeren. Spr. heeft de volgende moment-opnamen ge maakt, nl. de dominee, de duivel, diversen, dwaasheid, saamhoorigheid, de domper, durf en geldgebrek op de jongelingsvereeni- gingen. In een aantrekkelijk betoog vlecht spr. voorlezing van fragmenten uit een notulen boek eener jongelingsvereeniging over de jaren 1905 en 1900 en deelde den inhoud daarvan naar bovengenoemde rubrieken in. Voorts las Ds. van Smeden een „rede' in een afgevaardigde eener J.V. naar een jubileerende verecniging, eveneens uit het jaar 1905 en ging aan de hand daarvan na de mentaliteit der leden der J.V. AVONDVERGADERING. In de avondvergadering, welke eveneens gehouden werd in de (Geref.) Oosterkerk de Maliebaan en welke zeer goed be zocht was, traden op I)s. A. H. Hilbers, Enschedé, en Ds. A. M. Berkhoff, van Amsterdam. Nadat begonnen was met het zingen van Psalm 751, „U alleen, 'U loven wij', hpt le- i van Psalm 46 (onberijmd) en gebed, ■ak Ds. Janssen een kort openingswoord werd gezongen: „Waarmede zal de jon geling zijn pad". Ds. A. H. Hilbers sprak over: Spr. begint te wijzen op Nehemia, die in- nneerde naar zijn achtergebleven volk, dat in armoede en verval was geraakt. Na verzoek aan den koning mag hij naar zijn lar.d gaan. Biddend begint men te bou- ven aan Jeruzalem's poorten en muren. ,God van den hemel zal het ons doen ge lukken". In het begin der negentiende eeuw, aldus •ervolgt spr. zijn rede, was het treurig ge teld op het kerkelijk terrein. Het Rationa lisme vierde hoogtij. Overal was afglijding erval. Op staatkundig gebied daverden de ooi^pgen. Toen gaf God Nehemia's in Europa, ook in ons land, mannen des ge- loofs. .Zoo was er in Londen een George Wil liams, in Elberfeldt een Schumacher, in Holland een Da Costa, die tegen het onge loof getuigden. Williams en Schumacher en ons land Van Oosterwijk Bruin, zijn o.a. mannen geweest, die de idee der Christe lijke jongelingsvereenigingen voorstonden b eerste vereenigingen stichtten. Van groote beteekenis voor de kerk zijn deze gebleken. De vereenigingen hebben een zeer groot deel van het opkomend geslacht tegen den geest dezer eeuw beschut Zoo ook onze Bond, Hij verrichtte Nehemia's w erk, een werk aan den opbouw van Jeru zalem. Daarom is de beteekenis van het vereeni- gingswerk niet gering te achten. Zeker zijn er schaduwzijden. De beweging kon grooter zijn als allen met heilige bezie ling hadden medegearbeid. Maar aan de vereenigingen is het zich met onverdroten ijver te geven voor den schoonen arbeid van den Bond om die bezwaren te over-* Laten ouders en ambtsdragers veel be lang stellen in en veel bidden voor den arbeid van den Bond van Jongelingsver eenigingen. Onze leus zij: „Zij zullen het niei hebben, ons oude Nederland". Gezongen werd Psalm 464 en 6, waarna Ds. A. M. Berkhof f, van Amsterdam, sprak over: Aan de hand van Nehemia 413 en 14 bespreekt Ds. Berkhoff dit onderwerp. Als Jeruzalem's muur herbouwd wordt komen de vijanden opzetten. Satan en zijn trawanten trachten altijd weer Gods werk aan te grijpen om het te vernietigen. De macht van Satan moeten we niet onderschatten. Hij is zelfs de over ste dezer wereld. Ook onze geschiedenis heeft de macht van Satan meer dan eens bewezen. Zie bij het Reveil. Na die opwekking heeft hij zich meer dan ooit opgemaakt In onze da gen organiseert de internationale jeugd- centrale het leger van Satan. Met een bijna bewonderenswaardig élan werpt men zich op dien arbeid. De moderne jeugd ontwor stelt zich aan de ouderen en hun sfeer. Zij strekt zich uit naar een komende cultuur, die van het moderne Babylon, van het rijk van den antichrist In de toekomst zal het voor onze jonge rnenschen gaan tusschen den Christus der Schriften en den Christus van de nieuwe cultuur. In Jezus Naam komen nu reeds mannen als Krisnamurthi doch het zal zaak zijn de geesten te beproeven of ze uit God zijn. Nehemia bouwde onder alle aanvallen rus tig door aan Jeruzalem's muur, aan Gods bouw. Hij laat zich niet afschrikken. Immers God van den hemel zal het doen gelukken. Nehemia is overtuigd van de zekere neder laag van de wereldmacht Babyion zal ver- gx'uisd worden en het nieuwe Jeruzalem zal heerlijk rijzen tot in eeuwigheid. Daarom bouwt rustig door. Heerlijk is het voor Jeruzalem te werken, te strijden, ja zelfs te lijden. Achter den muur wapent Nehemia het volk tot den verdedigingskrijg. We moeten voorzichtig zijn, dat- we niet. te .licht tot den aanval overgaan. Verdedigen is onze taak. In.de polemiek winnen we bet nooit van de wereld als die haar grondprineiep niet los laat Achter den muur van Jeruzalem moeten wij gewapend, gefundeerd in Gods Woord, bouwen en gereed zijn Gods zaak te verde digen. Voor den muur staat God, die onze kracht is. Achter den muur vermaant Nehemia tot persoonlijke Godsbeleving. „Denkt aan dien grooten en vreeselijken Heere'. Juist als de strijd den tijd zoo ernstig maakt is daaraan groote behoefte. Laat het Christendom in de- wereld zichzelven niet vergeten. Persoonlijke Godsbeleving hebben we noo dig omdat wij zonder Gods licht geen weg zullen weten in de duisternis van deze wereld. Zouden wij dan ook niet, vervuld van.ge dachten over dien vreeselijken Heere, meer bohoefte aan elkander krijgen en het ont zettende gevoelen van de wiggen, die het kerkelijk erf verdeleen. Jezus' dag te zien is het grootste. Abram verlangde reeds dien te zien. Niet onze dag, niet de dag van onze kerk of bond, is het hoogste, maar Jezus' dag. Jezus dag kome haastelijk. Leven uit, naar, met het Woord, uit, naar, niet God zij ons aller deel. Gezongen wordt Psalm 68 8. Ds. Janssen dankte beide sprekers en allen, die medewerkten tot het welslagen var liezen Bondsdag. Tot slot werd gelezen Psalm 121, waarna de voorzitter in dankgebed voorging. Hiermede was de jubileum-bondsdag, die zoo in alle. opzichten, ook dank zij de uit nemende zorgen van de Utrechtsche rege- liugscommissie, uitnemend geslaagd mag heoten, ten einde. DIPLOMATIE. DE AM ERIK A AN S CHE GEZANT. De heer Richard M. Tobin, gezant van de Vereenigde Staten van Amerika, zal binnen kort Den Haag verlaten. De eerste secretaris van de legatie, mr. Norweb, is in gelijke functie dezer dagen overgeplaatst naar Santiago, in Chili. Naar 'e-Gravenhage is overgeplaatst de eerste se cretaris van de Amerikaansche legatie te Oslo. Wié de nieuwe Amerikaansche gezant zal zijn, is nog niet bekend. DE CHINEESCHE LEGATIE. De Chineesche legatie wordt met ingang van 15 Augustus verplaatst naar Koningin negracht 45, Den Haag. VREEMDE ONDERSCHEIDINGEN Uit Londpn wordt gemeld, dat in verbana net dé onlangs in het Burlingto House gehouden tenooonstelling van Hollandsche kunst de volgende benoemingen in de orde van het Britsche Rijk door den koning zijn goedgekeu"d: jhr De Geer tot ridder mei het grootkruis; prof. Martin, directeur van het Mauritshuis in Den Haag, F. Schmidt Degcrer, directeur-generaal van ret Rijks museum te Amsterdam, P. Visser, chef van de afdeeling Kunsten cn Wetenschappen van het Departement van Onderwijs, tot commandeurs; D. Hannema, directeur van het Boymansmuseum te Rotterdam, D. C. Roëll van het Rijksmuseum, H. Schneider van het Mauritshuis, mej. Hudi, conserva trice Rijksmuseum, J. de Bruijn, penning meester van de tentnonstel'ing. C. W. H Baard, directeur van l.et Gem. Museum te Amsterdam, a'i officieren. Door Koningin Wilhelmina werd een aantal eereteekenen verleend aan de Brit sche leden van het Uitvoerend comité; waarbij graaf Albemarle-het'Grootkruis in. d£ Orde var Oranje Nas: iu ontving.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1