DE HAAGSCHE CONFERENTIE NAAR SPITSBERGEN EN DE NOORSCHE FJORDEN ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1929 TWEEDE BLAD PAG. 5 DE POLITIEKE COMMISSIE STELT EEN TWEEDE SUB-COMMISSIE VAN JURISTEN IN J>E JURIDISCHE SITUATIES UIT DE BESTAANDE VERDRAGEN Tcnvijl de financieele iheeren den gansclien flag ter .beschikking hadden om elkaar te „vinden", moesten de leden der politieke commissie zich gistermiddag weer om do tafel scharen. Bij hun „criselt" het niet, maar »it er zelfs ©enige vlotte voortgang dn het werk. Omtrent de 'debatten in de financieele commissie schreef een der Pairijs oh e bladen: „Nooit is het conflict tusschen Londen en Parijs groote-r geweest dan thans". Het blad achtte zelfs de Haagsche confe rentie een groot gevaar voor Frankrijk. Nu neme men dit niet al te tragisch. On danks de crisispositic debatteerden Fransche en Engelsche journalisten vrij gemoedelijk over de financieole kwestie- Dat zulks mogelijk is, bewijst, dat de sfeer in den Haag niet alleen, maar dat de ©tem ming in het algemeen verbeterd is. Voor en kele jaren zou zoo iets niet mogelijk zijn ge weest. Dat de hoeren het er in lnm land een beetje dik opleggen ,is begrijpelijk. Ze kun nen hun eigen delegaties moeilijk afvallen. En zoodoende slaat de Engelsche pers eens gezind achter Snowden, maar zijn ook de enderen, wier landen van Er.gelands voor- plag niets weten willen, eenstemmig in het bestrijden van de rede van don Engolschen kanselier \an de schatkist Intusschen wordt de situatie wel met eeni ge spanning geobserveerd. Dat blijkt hier wel uit: vandaag waren de buiten 1 andsche journalisten naar Amsterdam genoodigd. Voor deze „trip" waren de deel nemers echter zeer klein in getal, omdat hedenmorgen om 10 uur de financieel© com missie opnieuw vergadert en niemand ver zuimen wil den uitslag van haai- beraadsla gingen te vernemen. Ommiskeenbaar s:aat 't dus Sn de financi eele commissie acts minder gun.'kg dan in de door Henderson geleide politieke commissie. Deze laatste as bepaald productief. Donderdag geraakte ze he-t ecas over de Instelling van een technische sub-commissie in verband met eventueel e ontruiming van het Rijnland, gisteren werd opnieuw beslo ten tot vorming van een sub-commissie. De tweede dus in twee dagen. Over de daaraan voorafgegane discussie Vernamen we in "de Engelsche persconferen tie, waar heel wat uitvoeriger inlichtingen gegeven werden dan in die dor Duitschers, het volgende: H e n d e r s o n verklaarde, na opening der. zitting, dat hij met deheore-n Briand en Stre- eemann in den loop van den morgen een on derhoud gehad had, dat hem een bevredigen den indruk gaf omtrent de ontwikkeling van den arbeid der commissie. Het moet, zoo meende hij, niet moeilijk zijn een oplossing voor de politieke kwesties te bereiken. Engeland wensdht volledige ontruiming en is voorts tegen het denkbeeld, om na ver trok der soldaten, Duitschland nog weer on der controle te stellen/Het zou zich echter kunnen -vereenigen met de benoeming van een kleine commissie uit den Volkenbonds raad, om eventueele resteerende kwesties van kleine beteekenis tot een oplossing te bren gen. Deze Commissie zou zich op dc basis .van verzoening hebben te stellen. De Britsohe Regeering is er tegen om een Commissie in te stellen buiten het mecha nisme van den Volkenbond. Mocht deze Commissie een klacht niet tot oplossing kunnen brengen, dan zou aan den raad kunnen worden verzocht, do zaak te behandelen en zou deze zoo moodig de sub commissie kunnen opdragen nogmaals ten dezen werkzaam te zijn. De feitelijke samenstelling van en het vaststellen van haar opdracht werd Uitgesteld omdat Stresemann en Briand bicr over vooraf nog een particuliere bespreking wilden houden in verband met den inhoud der aan de Commissie te geven opdracht. Deze particuliere bespreking zal heden plaats hebben, terwijl dc politieke commis sie a.s. Maandag om 4 uur weer bijeenkomt om de commissie van deskundigen te benoe men en haar opdracht vast te stellen. Daarna vingen de besprekingen aan over de commissie van verificatie en Briand en, Stresemann verklaarden even eens zeer tevreden te zijn over de gehouden onderlinge besprekingen. Briand voegde hieraan toe, dat hij alles wilde doen, wat in zijn vermogen was, om tot een bevredigende overeenkomst te gera ken en dat er, al werd de financieele com missie voor liet oogenblik opgehouden, geen reden was voor de politieke commissie om de werkzaam lieden niet voort te zetten. Dc commissie voor verificatie cn verzoe ning bedoelt niet te zijn, gelijk men aanvan kelijk in Duitschland meende, een controle commissie. Stresemann wees er op, dat er reeds twee methodes bestaan om dergelijke ver schillen tc behandelen, n.l. de diplomatieke weg en dc regeling van Locarno. Het verdrag van Locarno zegt, dat alle oineilijkhedcn gebracht moeten worden voor een permanente verzoeningscommissie, be staande uit 5 leden, n.l. twee van de geschil- voerende mogendheden en drie andere, even eens door een aangewezen, van welke drie een als voorzitter zal optreden. Naar zijn inecning zou de bestaande wijze van proce- deeren slechts in discrediet worden gebracht indien 'er nu een nieuwe werd ingevoerd. Deze permanente verzoeningscommissie was stellig voldoende. Dc lieer TI ymans ondersteunde het denk beeld van Briand. Sir Eric P li i p p s (Engeland) zeide, dat de Brifsche regccring het in to stellen col lege liefst zoo klein mogelijk zou wènschen en dat het zou arbeiden op een zoo informeel mogelijke wijze. Op een vraag van Stresemann ver klaarde Briand, dat hij de commissie, be schouwd zou willen zien als een aanhangsel OD de verdragen van Locarno en dus onge veer van rlcnzelfdeii duur (nog 1G jaar). Dr. Wirth verklaarde niets te kunnen beloven over de parlementaire mogelijkheid van deze commissie in zijn land. Daarbij wees hij er op dat er een groote anti-Young- beweging in Duitschland is, welke gesteund wordt door breedé groepen der bevolking en groote industrieelen. Indien 'de Duitsche de legatie naar Duitschland zoü moeten terug- kceren met deze nieuwe commissie, dan zou dc tegenwoordige Duitsche regeering ver dwijnen en zou alle. arbeid'vergeefsch zijn geweest. Geen enkele regeering in Duitsch land zou willen gaan buiten de bepalingen van het verdrag van Locarno of buiten den Volkenbondsraad om. Hij legde ook na ruk op het element van duur der commissie en drong er nogmaals op aan, dat zijn mede- loden zouden bijdragen, om hst verzet tegen de Lccarno-politiek te doen verminderen. Men zou dan voor een vergrooting der moeilijkheden komen te staan. In den loop der discussie werd bet denk beeld geopperd, dat de zaak zou worden ver wezen naar een commissie van juristen en tegen het einde der beraadslagingen deed Henderson, gssteund door Briand, het voorstel, dat er een juristen commissie zou warden ingesteld, welke zoo spoedig mogelijk over deze zaak rapport zal uitbrengen. De Britsche legatie zou er de voorkeur aan hebben gegeven, dat Ihans eenvoudig was vastgelegd, dat elk geschil, dat mocht rijzon, aan een onderzoek zou worden onderworpen door den Raad van den Volkenbond, of zoo noodig door een permanente sub-commissie, deel uitmakende van den Volkenbond, t t Japan en Italië vereenigden zich ook met hot voorstel -Henderson-Briand, dat ten slotte met algemeene stemmen werd aange nomen. Door een juristencommissie zullen dus de juridische situaties, 'zooals die voortvloeien uit dc bestaande verdragen, worden onder zocht, en wanneer deze haar rapport zal heb ben uitgebracht zullen nieuwe politieke dis cussies worden gevoerd. Iedere delegatie za' in deze commissie worden vertegenwoordigd door haar rechtsgeleerd adviseur. oor En geland zal dit zijn Sir Cecil Hurst, voor Duitschland dr. Gaus en voor Frankrijk de heer Fromageot. Dit resultaat van één middag werken schijnt weer niet onbevredigend. Het wordt niet onmogelijk geacht om aan de commis sie ecu acceptabele positie te geven, waar door zij bet door Henderson en Stresemann gewenschtc karakter verkrijgt en niet als een nieuw lichaam, behoeft te worden be schouwd. indien er eens een verschil van meening opduikt na de demilitariseering van het Rijnland. Met dergelijke klachten behoe ven we dan den Volkenbondsraad niet las tig te vallen. Gelijk het verdrag van Lo- corna eigenlijk verplicht. De Fransche premier trok dus zijn zacht ste registers open. Het ging er maar om, om samen zulke kwestietjes tot een oplos sing te brengen. Ja, ja, maar het was dan toch maar een feit, dat aan de Commissie sterk politioneele bevoegdheden waren toe bedacht. Dat leek nu wel heel aardig, maar Stre semann cn met hem het Duitsche volk hebben liever niet van die apartjes. Wij bewandelen liever den weg van de bestaan- do permanente verzoeningscommissie, wel ke door 5 leden wordt gevormd, n.l. twee van de geschilvoerende mogendheden en drie andere, eveneens door hen aangewe zen, van welke drie een als voorzitter zal optreden. En bovendien heeft de Volken bond recht van onderzoek. I)r. Wirth was zoo vrij om Briand te ver zoeken de kwestie nog eens ernstig te voer- wegen, nu w ebovendicn het Kellogg-pact gekregen hebben, dat ook tegen inbreuk op eikaars rechten bedoelt te waken. Van Engelsche zijde worden vrijwel ge lijke opmerkingen gemaakt. Liefst heelemaal geen commissie, zeide de heer Phipps, en in het uiterste geval een commissie zonder eenige controlebevoegdheid. Hier scheen weer werk voor 'een commis sie. Dat moesten dan juristen zijn, die eens zouden nagaan wat ter zake in de bestaan de verdragen is opgenomen. Misschien blijkt het dan wel, dat het kan gaan zooals Duitschland en Engeland wenschen: bij ge schil naar den Raad \an den Volkenbond en geen geen speciale commissie meer. Het standpunt dat in de juridische com missie van Duitsche zijde ingenomen zal worden, is nu reeds duidelijk- De Duitsche vertegenwoordiger zal er op wijzen, dat art. 213 van Versailles, het verdrag van Locarno cn het arbitrageverdrag de» instelling van een nieuwe vaststellingscommissie overbo dig maken. Art. 4 van het Verdrag van Lo- corno voorziet uitdrukkelijk dat de partijen zich verbinden een onderzoek door den Vol kenbond te laten instellen, wanneer er van een schending, naar hun meening, sprake is. Volgens art. 213 van het Verdrag van Ver sailles verbindt Duitschland zich elk onder zoek toe te laten, dat dc Raad van den Vol kenbond nood7.akelijk acht. Volgens Duit^h inzicht zou daarom de instelling van een nieuwe commissie niet enkel overbodig zijn, doch tie werking van het Verdrag van Lo carno dwarsboomen. Tot kwart over G heeft de politieke com missie noodig gehad om dit resultaat, dat niet ongunstig lijkt, tc hereiken. De Engelsche persattaché Steward' heeft door zijn zeer uitvoerige mcdcdcelingen in staat gesteld het gevoerde debat uitstekend te overzien. 4 Natuurlijk vernamen we bij Dr. Zechlin van de Duitschers zakelijk hetzelfde, maar zeer kort Hij schijnt het officieele com muniqué eigenlijk voor de Hollandsche journalisten voldoende te vinden. Zonder vragen vertelt hij niet veel meer dam daar in staat. Met vragen hooren we soms iets meer. Zijn landgenooten hooren eenigszins begrijpelijk meer. Zij hebben eerst een apartje. „Nur Deutsche Presse", heet het dan. En dam wachten de I-Iollanders maar geduldig, om daarna in vijf minuten tijds te worden voorgelicht Mr. Steward neemt Engel'schen em Hol landers tegelijk mee en is met hen gister zeker bijna oen half uur bezig geweest. Vandaag gaan we maar weer naar hem toe na de vergadering der financieele..com missie. 5 Men zal zich herinneren, dat haar,, bij eenkomen met bijzondere spanning wordt tegemoet gezien. Zal er, na de crisis van Donderdag, een uitweg gevonden zijn? Er schijnt gister den heelen dag ijverig aan gewerkt te zijn. Het resultaat er van zal vanmiddag moeten blijken. Allicht zul len de kleine mogendheden iets meer voor deden kunnen ontvangen uit het Young- plan. De groote vraag is echter of ook aan de wenschen van Snowden tegemoet zal worden gekomen, om een commissie te vormen, die den verdeelingsgrondslag van het Yo"ng plan zal herzien. BINNEN DE ONMETELIJKE POOLZEE Het duurde lang gistermiddag eer de po- lilieke commissie haar beraadslagingen be ëindigde over het al of niet tot stand ko men van een speciale controle inzake de- militarisatie van het Rijnland. Deze com missie zou zijn samengesteld uit vertegen woordigers van de z.g. Locarno-mogendhe- den (België, Duitschland,. Engeland, Frankrijk, Italië en Japan) en zou tot taak hebben klachten te onderzoeken betreffen de de voorbereiding van een aanval of iedere andere inbreuk op de verdragsbepa lingen inzake militaire aangelegenheden. Van die nieuwe Commissie moeten de Duitschers niet hebben. We zitten al veel te veel onder commissies, zei Wirth. en als we er nu nog weer een mee naar huis brengen, dan is het met ons, Duitsche Re geering gedaan. Weet. dus was ge doet. Briand en natuurlijk llymans wenschten zoo'n commissie toch wel. Maar, zeiden ze, ge moet er geen militaire controle-commis sie in zien. Dat heeft men in Duitschland wel gedacht, maar zoo is de commissie niet bedoeld. Ze moet vaststellen cn verzoenen, DE DUITSCHE DELEGATIE 't Is hard werken voor de hccren der Haagsche Conferentie. Zc staan boven de roet en behoeven zich om 'n 8-urig en arbeidsdag niet tc bekommeren. Maar zelfs bij hen kan de boog niet altijd even strak gespannen zijn. Af cn toe nemen ze een blaasje. En daartoe leent zich 't Haagje uitstekend. Hierboven zien we dc Duitsche delegatie (in l midden Dr. Wirth) in een gezellig babbeltje op 't terras van 't Oranje-hotel. Sommi gen beweren, dat die onder-onsjes van heel wat meer beteekenis zijn dan de openbare zittingen der Conferentie. Zou 't waar zijn?. EEN VERKLARING VAN BRIAND HIJ WEIGERT IN EEN MISLUKKING TE GELOOVEN. In leder geval zal Frankrijk er niet verantwoordelijk voor zijn. De heer Briand heeft gister de volgende verklaring gegeven aan de pers: Ofschoon wij vrij ernstige moeilijkheden doormaken, kan ik geen oogenblik aanne men, dat een conferentie als die van 's-Gra- venhage op een mislukking kan uitloopen. Zij staat immers boven alle financieele ge- zichtpsuntcn, die men in het oog kan vat ten. Men kan zeggen, dat zij de vredesver- wachtingen voor Europa en de wereld in den schoot draagt, welke men niet zou kun nen teleurstellen, zonder een diepe ontroe ring onder de volken te scheppen. liet werk van de politieke commissie is in deze conferentie verreweg het gewichtig ste voor wat zijn gevolgen betreft. Maar aangezien zijn welslagen ten nauwste af hankelijk is van het succes van de finan cieele commissie, kan men zeggen, dat de geheele verantwoordelijkheid voor een mis lukking déél- gelegen is. Na vervolgens het vredeswerk van het Young-plan te hebben gememoreerd, wees Briand op wat thans in Den Ilaag tot dus ver is verricht. In de eerste zitting is een algemeene be raadslaging begonnen; van de zes groote mogendheden, welker deskundigen het plan hebben vastgesteld, hebben er vijf zich be slist uitgesproken ten gunste van de inte grale aanvaarding daarvan, behoudens de regeling van enkele detail-punten. Eén en kele mogendheid heeft zich in tegenover- gestelden zin uitgesproken. Zij heeft krachtig haar standpunt verdedigd. Men kan zeggen, dat zij de andere er niet toe heeft gebracht, het hare te wijzigen. De toestand is dus zeker ernstig. Doch zonder remedie? Ik weiger het te gelooven. Ik kan niet aannemen, dat, omdat één meening is gerezen tegenover vijf andere daaruit noodzakelijkwijze een mislukking van de conferentie moet voortvloeien, indien de vijf andere zich niet onderwerpen. Liever wil ik wachten op bevredigende, resultaten na de enkele uren van noodzakelijk na denken. Gedurende dien tijd heeft Frank rijk, dat gehecht blijft aan het denkbeeld van den vrede, er prijs op gesteld, in een beraadslaging van politieken aard te too- nen, hoezeer zijn geest gericht was op de organisatie van een vreedzame samenwer king van de volkeren. Ik geloof niet, dat hier één enkele groote natie aanwezig is, die er over denkt, de verantwoordelijkheid op zich te nemen om alle verwachtingen welke de conferentie van Den Haag heeft doen ontstaan, in rook te doen opgaan. Mocht dit gebeuren, dan kunt gij er zeker van zijn, dat niet. op d& schouders van Frankrijk de verantwoorde lijkheid voor zulk een last zal drukken, Het leven aan boord SPITSBERGEN BEREIKT! HERINNERINGEN AAN NEDERLANDERS VAN VROEGER EN LATER TUD VII.*) Te 7 uur 's avonds zijn we weer aan boord. Aan den voet van den berg hebben velen onzer nóg aardige souvenirs bemach tigd. Daar stonden enkele houten schuurtjes die tot winkeltjes zijn ingericht; één daar van droeg zelfs den wijdschen naam: Café Nordkap' Natuurlijk hebben we hier allen een ansichtkaart verzonden aan onze heken den Wc mogen er zelf het stempel opzeilen. Alles gaat hier in het lipoge Njoided zeer gemoedelijk. Drie stooten van de Monte Cervantes weerkaatsen tegen den rotswand en dan varen we dc onmetelijke Poolzee binnen, die daar bij bedekten hemel, lood grijs voor ons ligt. Weldra is het continent uit het gezicht verdwenen cn iets van de verlatenheid van het arctisch gebied dringt tot ons door. Doch het samenzijn met zoo- velen verbant tenslotte alle gedachten aan eenzaamheid. De temperatuur daalt aanmerkelijk en in de helverlichte zalen van de Monte Cervan tes vinden we gezelligheid en vermaken we ons best.Daar damptwarme punch en wijngroc in krijgen we de illussie van den Hollandschen winter. Vrijdag 26 Juli 1929. a/boord van de „Monte Cervantes". Grauw blijft de lucht en het is gelukkig dat we den eersten avond zoo zeldzaam hebben kunnen genieten van de midder nachtzon. Dezen nacht is zij niet te zien ge weest, al bleef het natuurlijk ihelder licht. Nu het buiten veel kouder wordt en we in volle zee zijn, worden de gezelschapsspelen voor den dag gehaald Er is zelfs door den heer Okker ten behoeve van de Hollanders een schaaktournooi georganiseerd, waarvoor zich veel deelnemers hebben aangemeld. Ook worden vandaag drie interessante le zingen gehouden. De heer A. de Graaf zal ons een en ander vertellen over de, geologie van Noorwegen en Spitsbergen, Drs. A. v. Deursen over het ijs der zee, terwijl Dr. Jongbloed, leider der N. R. V. een lezing over de gletschers zal houden. De Hollanders maken geen kwaad figuur op de Monte Cervantes. Ze weten het reis genot op hoog peil te houden. De lezingen worden druk bezooht. Ookdoor de Vlamin gen. Onze Andacht, iederen morgen te 8 wordt ook steeds heel goed bezocht. Het ge meenschappelijk gezang en gebed versterkt den band, die er bestaat tusschen onze leden. Aan de Noordkaap is een koddig kereltje aan boord gekomen, een Oostenrijker, uit Weenen, Gittinger genaamd. Hij heeft dc meeste landen van Europa reeds bezocht en o.a. de zonderlinge gril gehad op een leeg biervat van Buda'Pest naar de Zwarte Zee te varen, een afstand van 935 K.M. die hij in 23 dagen heeft afgelegd. Ook IJsland heeft hij bezocht. Nu gaat hij naar Spitsbergen, wil daar overwinteren en op de berenjacht gaan. Later wil hij over zijn avonturen voor drachten houden op de Oostenrijksche scho len. Daar stormt opeens alles naar stuurboord. Het Bereneiland. is in 't zicht. Ilit iigt op 71° 30' N. Br. en is door onzen Barends op zijn tocht naar het Noorden ontdekt. Door het samenvloeien van een kouden zeestroom uit het Noorden met een uitlooper van den warmen Golf stroom is het eiland heel vaak in nevelen gehuld. We krijgen er dan ook niet veel van te zien, mede, doordat de boot op eer biedigen afstand blijft. Kr drijven meer dere grootere en kleinere hlauw-groene ijs blokken rond, waarvan 9/10 deel onder water zit en die niet zonder gevaar zijn. Vroeger was het eiland onbewoond en trof men er in den winter hoogstens en kele pelsjagers aan. Sinds het in Noorsch bezit kwam (1925) worden er steenkolen mijnen geëxploiteerd en wonen er 130 menscken. De barre verlatenheid van dit eiland midden in de IJszee maakt het lot van z'n bewoners waarlijk niet benijdenswaardig. Do hoogste top kunnen we vanaf de bool heel goed zien, 't is de Jainmerberg, een veelzeggende naam. 't Schijnt, dat de kou de stroom uit het Noorden, hierboven ge noemd, speciaal de miniatuurijsbergen drijft naar het Bereneiland, want verder krijgen we dien dag geen ijs meer te zien. De zee is minder rustig clan gisteren. Onze boot maakt zacht wiegelende bewegingen, die echter slechts enkele slachtoffers vor- hoogte hield van den stand der expeditie We landen hier op een der best beschut* te plekjes van Spitsbergen, waar de berg. voet is bedekt met rendiermos en nog en. kele plantjes groeien. Vlak bij de landingsplaats staan in de omgeving van het Radio-station eenige huizen en een groote traankokerij. In den helderen zonneschijn boden de toendras vanaf de boot een mooien aanblik, doch als we aan land komen blijkt, dat ze zeer moerassig zijn en het duurt niet lang, of ons schoeisel ziet er bepaald erbarmelijk uit. Doch dat deert ons niet, want het prachtige sneeuwlandschap daarboven en om ons heen vraagt al onze aandacht en welgemoed beginnen we onze excursie. Eerst naar het „postkantoor" als men de zen naam mag geven aan het houten schuurtje, daar voor ons. Zooals bekend, word in 1925 Spitsbergen aan Noorwegen toegewezen en heet daarna Svalbard. Voor dien tijd was het „herrenlos" gebied. Het het binnenvaren van deren. De temperatuur is dermate gedaald, dat extra-dekens worden beschikbaar gestelij. Boutmantels, pelzen en dikke winterjas sen doen nu goede diensten als we onze gewone dekpromenade maken. En dat, terwijl Radio-berichten gewagen van een hittegolf in Centraal-Europa! Morgenochtend hopen we het einddoel van onze reis te bereiken en in Spitsber gen te landen. „Spitsbergen 1st da", Door dezen uitroep werden we gewekt, en als we aan dek komen rijzen uit den donkerblauw en Oceaan de helwitte sneeuw- pyramiden omhoog. Een onvergetelijk schouwspel. Geen spoor van menschel ij ke nederzetting, doch zoo ver ons oog rijkt, niets dan verheven natuurpracht. Hier en daar dalen reeds de gletschers af tot in zee, en als de zon met haar gouden stralen dit arctische landschap belicht, gevoelen we eerst recht, dat onze reis toch wel iets hpel bijzonders biedt. Dan welt uit ons hart een toon van lof tot eer van Gods majesteit, die tot aan de einden der aarde zijn heerlijkheid openbaart in steeds wis selende natuurpracht. Bij Kaap Linné dringen we de 25 K.M. bree- de IJsfjord binnen. Met verbazing vragen we ons af, of die afstand nu werkelijk 25 K.M. bedraagt, d.i. meer dan de afstand Rotter damDen Haag. De lucht is hier onge looflijk helder, zoodat men zich steeds ver gist met het schatten van afstanden. De horizon, bij ons in den regel wazig, tee kent zich hier als een zwarte lijn, zeer scherp af tegen de heldere lucht. Door den luidspreker wordt ons mede gedeeld, dat het onmogelijk is de Tempel bocht binnen te varen daar deze geheel ligt toegevroren. In plaats daarvan zullen we nu de Groene haven aandoen. Green Harbour is ons nog wel ■bekend uit den tijd van de droef verloopcn Nobile-exp editie. Aan den oostelijken oever van de Groene Haven staat sedert 1911 het bekende Noorsche Radio-Station, dal ons den vorigen zomer dagelijks op de de onmetelijke Poolzee. werd, tegelijk met het Bereneiland in 1596 door den Hollandschen zeevaarder Willem Barentsz ontdekt bij zijn poging om een Noordoostelijke doorvaart te vinden naar China en Indië. De rijkdom aan walvisschen en pelsdie- ren lokten er duizenden Hollanders, De nen, Engelschen, Franschen, Duitschers, Noren en Russen heen. Daardoor werd de fauna zóó sterk gedund, dat in de 18e eeuw de belangstelling voor Spitsbergen verdween. Eerst in de 19e eeuw herleefde weer de interesse. Dan beginnen de wetenschappe lijke expedities -en wordt Spitsbergen een belangrijke etappe op weg naar de Noord pool. Andrec, Zeppelin, Bird, Amundsen en Nobile zijn namen bij ons allen welbe kend. De meesten onzer hebben ook het boek gelezen van Sjef van Dongen en als we in Green Harbour zijn, herinneren we ons, dat we hier slechts 3 K.M. verwijderd zijn van Barentsburg, de nederzetting van de waar Sjef van Dongen ons zoo veel van vertelde, en waar hij ook zelf met zijn ouders woonde en werkte. Spitsbergen be zit n.l. ook steenkool, die in den oorlogs tijd, toen overal schaarschte heerschte, hier het eerst door de Noren is geëxploi teerd. F.r moet dus een tijd geweest zijn, dat het klimaat hier veel warmer was en er zelfs groote bosschen werden aangetroffen. We besluiten de onverwachte landing aan de Groene Haven te benutten en een tocht te ondernemen rfttar de plek, waar nog voor enkele jaren de Hollandsche vlag wapper de en Hollandsche energie een modern ingericht kolenstation vestigde, dat met het Engelsche en Noorsche kon wedijveren. We weten dat nü die vlag is neergehaald. De exploitatie moest door gebrek aan IIol- landsch kapitaal en door te hooge tran sportkosten worden stopgezet. De 500 ar beiders moesten overhaast vertrekken, daar hun loon niet meer kon worden uit betaald. F.en tragische historie dus, die niet bepaald streelend kan zijn voor onze na tionale trots. Toch willen we met eigen oogen eens ter plaatse een kijkje gaan nemen. Nadat we onze post hebben afgegeven, van speciale Svalbard-zegels voorzien, en Radio-telegrammen hebben verzonden naar het Vaderland, begeven we ons op weg. BRIAND BIJ DE DUITSCHERS. Hedenmorgen in het Oranje Hotel. Naar wij vernemen zal Briand vanochtend i een bezoek brengen bij'de Duitsche delega- tie in het Oranje Hotel te Scheveningen, ten- i einde besprekingen te voeren betreffende de subcommissie inzake de technische voorbe reiding van de ontruiming van het Rijnland. HET FINANCIEELE PROBLEEM. Tegemoetkoming voor de kleine mogendheden? Vaz Dias meldt uit Parijs: Naar Havas uit Den Haag verneemt, werkt de Fransche delegatie met grooten spoed aan een plan, waardoor die kleine staten, welke zich door den verdeelingssleutel van het plan Young benadeeld achten, een tege moetkoming zouden verkrijgen. Men ver wacht, dat deze kwestie spoedig tot oplos sing zal komen. DE DUUR DER CONFERENTIE. Stresemann en Briand voor ononderbroken voortzetting. Reuter meldt uit Den Haag aan de En gelsche bladen, dat men zoowel in Fran sche als in Duitsche kringen een volsla gen stilzwijgo.1 bewaart ten aanzien van het onderhoud, dat Stresemann gistermor gen met Briand heeft gehad. Uit officieele verklaringen blijkt echter, dat zij van meening zijn, dat de conferentie zonder onderbreking moet voortduren tot overeenstemming is bereikt, niet slechts ten aanzien van het ten uitv-oer brengen van het plan-Yóüng, maar ook ten aanzien van de politieke gevolgen die daaruit zul len onts'aan. Zelfs wanneer er niet tegen het eind van Augustus, bij het begin aan de zittingen van Volkonbonidlsraad en Vol- kenbomdtsvergaidlering, overeenstemming iis bereikt, zou Stresemann, naar aangenomen wordt, er niets tegen hebben, dat de zich thans in Den Haag bevindende delegaties daar blijven'en vertegenwoordigers naar Genève zenden, oprlat de beraadslagingen te 's-Gravenhage niet zouden «vonten onder broken. Stresemann schijnt ten aanzien van de ontwikkeling der werkzaamheden van do conferentie tamelijk optimistisch te zijn. hoewel hij zich volkomen bewust is van de moeilijkheden, welke moeten worden overwonnen. Snowden's houding behoeft er, naar Duitsche meening, volstrekt niet toe te lei den, dat men op een dood punt komt. Ter zake van de leveringen in natura cn de internationale bank moet men tot toenade ring kunnen komen, RECEPTIE IN DE WITTE BRUG. Gisteravond heeft dn het hotel de Witte Brug een receptie van het perseomité voor regeling en ontvangst plaats gehad. Behalve een groot aantal buitenlandsche en Neder- 1 an dsche journalisten waren ook verschei dene gedelegeerden ter conferentie en Neder- landsche autoriteiten aanwezig, van wie velen met hun dames. Er waren o.a. alle le den der Duitsche delegatie, behalve de heer Stresemann; van de Belgische delegatie de heeren Jaspan, Hymans, Francqui, Houtart en graa/; de Grunne; van de Engelsche delega tie de heeren Snowden en Henderson: van dc Poolsche de heer Zaleski, en van de Ita- liaansche de heer Mosconi. Onder de Nederlandsehe autoriteiten was o.a. Minister Jhr. Mr. Beelacrts van Blok!.-'ml De gasten wenden ontvangen door leden van het perseomité. Mr. L. J. Plemp van Duiveland hield een welkomstrede. In den loop van den avond werden een [gedeelte van de film Nederland, samenge- I strld door de Alg. Ned. Verccniging voor J Vreemdelingenverkeer, en een film van de aankomst der delegaties en verdere momen ten van de conferentie vertoond. De zalen waarin rijk voorziene buffetten aanwezig waren, waren schitterend met bloe men versierd door de Gladiolenclub. DINER BIJ DEN ITALIAANSCHEN GEZANT. Donderdagavond heeft de Italiaansclie gezant, de heer Marchi, in het gezant schapsgebouw aan een aantal leden der Italiaansche dielegatie ter Conferentie, een diner aangeboden. Twee en twintig personen namen daar aan deel. Onder de aanzittonden waren gedelegeerden Mosconi, Grandi on Pirelli, voorts mgr. Schioppa, de pauselijke inter nuntius, en verschillende experts der dele gatie. DE GEMEENTE ORGANISEERT EXCURSIES. De gemeente 's-Gravenhage biedt den buitenlandsche journalisten de gelegenheid aan bij groepen van 30 a 40 personen auto tochten door Den Haag en omgeving te ma ken. In overleg mei het ontvangstcomité voor de Pers. zullen deze tochten nader ge regeld worden. DE EXCURSIE NAAR ROTTERDAM. Het plan bestaat om op Zaterdag 17 dezer gaarne gebruik te maken van de uitnoodi- ging van het Rotterdamsrhe Gemeentebe stuur om dan door <te buitenlandsche jour- nadlisten een bezoek aan Rotterdam te doen brengen. Nadere mededeelingen zullen hieromtrent nog volgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5