llirumr iTrihsrtir (£our<mt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. VACANTIE-ADRESSEN llit de Pers. BINNENLAND. ABONNEMENT: Per kwartaal ƒ3.25 (Beschikkingskosten ƒ0.15) Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending6. Bij dagelijksche zending 7.— Allcs bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad T/o cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar No 2817 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1929 ADVERTENTIE If: Van 1 tot 5 regelstUft Elke regel meer „0.22Va Ingez. Mededeelingei. van 15 regels „2.30 Elke regel meer „0-45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend0.10 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIED bladen Met het oog op de groote drukte bij onze administratie, nu zoo velen onzer lezers met vacantie gaan, wordt men vriendelijk verzocht, deze tijdelijke adresveranderingen zoo spoedig mo gelijk op te geven, liefst enkele dagen van te voren. Komen zulke aanvragen op het laatste oogenMik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant ai ontvangt en hierop stellen de lezers zelf toch zeker even grooten prijs als wij. MOEILIJKE KEUZE Dezer dagen heeft men een paar staaltjes van wantoestanden by het on derwijs kunnen lezen. De verhouding tusschen een hoofd en een onderwijzer deugde'niet en als ge volg daarvan vielen er dingen voor, die niet door den beugel kunnen. We zullen ons wel wachten over deze kwesties te oordeel en. Wie de hoofd schuldige was weten we niet. A priori te zeggendat zal het hoofd wel geweest zijn, is onjuist. Of: dat zal de onderwij zer wel zijn geweest, is ook onjuist. De zaak, waar het hier en waar het in de school altijd om gaat, ligt achter beider aandeel in de gemeenschappe lijke schuld, dat is de kwestie van de onderlinge harmonie, van de samen- stemming tusschen twee of meer per soonlijkheden, die zich geven aan de zelfde taak. Wel-naar aanleiding, maar toch ge heel los van het gebeurde, wilden we deze opmerking maken: men zij toch met benoemingen van personeel in het algemeen en van schoolhoofden in 't bizonder voorzichtig. Deze waarschuwing is hier op zijn plaats. Benoemingen geschieden, voor zoover het 't bizonder onderwijs betreft, door de besturen. Welnu, onder onze le zers bevinden zich vele leden wan zulk een schoolbestuur. En zij zullen zonder twijfel gaarne aandacht schenken aan onze opmerking, die minder bedoelt kri tiek te oefenen op wat is dan wel gun- stigen invloed op de toekomst. Wie geen vreemdeling is in de school- toestanden weet, dat op tal van plaatsen de samenwerking tusschen schoolhoofd en schoolpersoneel of bepaalde leden daarvan niet is zooals ze wezen kon en moest. Ons is een school bekend (geen Christelijke), waarop sinds jaar en dag geen der onderwijzers het hoofd der school groet noch zich iets aan hem laat gelegen liggen. Zou zulks geen slechte invloed uitoefenen op het onderwijs, ook op de kinderen? Allerlei factoren kunnen een derge lijke misstand in 't leven roepen. Er zyn in de wereld menschen, die met niemand kunnen samenwerken. Zulke zijn er ook in de school. Onhan- delbaren. Dat zijn degenen, die onverschillig waar ze werken, een permanent gevaar vormen voor de onderlinge verhouding. De menschen, die zich bij geen enkelen •toestand kunnen aanpassen noch er zich in kunnen schikken. Die altijd precies niet willen, wat den anderen aanlokt. Die steeds willen doorzetten, waar col lega's fel tegen gekant zijn. Zulke „onhandelbaren" treft men aan onder de onderwijzers, maar ook onder de hóófden. En nu is het laatste voor een school gemeenschap erger dan het eerste. Een patroon, waarmee niet te ploe gen en te eggen is, bederft alle "verhou dingen aan een school absoluuteen on handelbaar onderwijzer kan dit niet, in dien by de overigen de vaste vi! tot eensgezindheid bestaat. Omdat bij het hoofd het gezag der school berust, om dat het hoofd de algemeene leiding der schoolzalten heeft, omdat het hoofd de eerst verantwoordelijke persoon is te genover ouders, bestuur, inspectie, enz., omdat ieder lid van 't personeel met hem ongeveer dagelijks te maken heeft, omdat een onderwijzer by sollicitaties enz. voor een goed deel van het hoofd afhankelijk is, is het noodig, dal hij is de rechte man op de rechte plaats. Bij het enorme surplus van leerkrach ten tegenwoordig is de keuze moeilijk. Wie zoekt uit het groote aantal den meest geschikte? Wie is de meest-geschikte? Wie is de rechte man op de rechte plaats? En dan moeten na het onderzoek om trent de liefde tot het Christelij k onder wijs aan den onderwijzer vooral twee vereischten gesteld worden: bekwaam heid en plichtsbesef. Zonder bekwaamheid, baat de groot ste ijver niet. Zonder de stuwkracht van een hooge plichtsopvatting bereikt de bekwaamste onderwijsman gering re sultaat. Maar van het hoofd eer.er onderwijs inrichting mogen, neen moeten, naast bekwaamheid en plichtsbesef (die zijn betrekking bepalen tot de leerlingen), geëischt wordenmenschenkennis en takt om te leiden. Deze twee bepalen zijn verhouding tot die onder zyn lei ding en toezicht mede-arbeiden aan zijn school. Het is nu eenmaal zoo, dat 't beste hoofd zelfs niet alles alleen kan. Er zijn wel hoofden (z.g. verlichte despoten), die in den waan leven, dat alles van hèn afhangt, maar dat is dan ook een waan. Een bedryf, een organisatie, een school marcheert alleen dan goed als ieder voor zijn taak berekend is en ieder inderdaad zijn plicht doet. Menschenkennis heeft een patroon noodig, als hij advies geven meet bij een benoeming aan zijn school. Hij moet zien of de gegadigde iemand is die het kan en wiens persoonlijkheid eeniger- mate met de zijne samenstemt. We weten heel goed, dat men in iemand bedrogen kan zijn. Maar het is toch wel merkwaardig, dat sommige patroons altijd of bijna af tijd zulk per soneel kiezen, waarvan ze a. h. w. bij instinct voelen„met die persoon zal ik naar alle waarschijnlijkheid in eensge zindheid kunnen samenwerken". Ter wijl andere patroons doorlcopend kla gen en meenen te moeten klagen over onderwijzers, die zy zelf op hun school hebben gehaald. Als een patroon een onderwijzer na proefles en onderzoek kiest, die geen onderwijs geven kan, schiet hij zelf als vakman te kort. Maar om gewaar te worden of een karakter niet te veel van 't zyne ver schilt om in een prettige sfeer samen te werken, moet men over een soort zin tuig beschikken, dat in de taal terecht aangeduid wordt als „menschenkennis" of „kijk op de menschen". Van die menschenkennis is takt om te leiden de mooie, maar ook noodzake lijke aanvulling. Hoe komt het, dat dezelfde onderge schikten voor den eenen baas alles ge willig en met liefde doen en bij een an deren direct alles te veel vinden? Takt om te leiden wil zeggen zóó met de menschen omgaan, zóó zyn wil hun opleggen, zóó hen aan 't werk zetten, dat deze in hun bart lust en liefde tot het opgedragene beginnen te voelen en de begeerte, om het zóó goed te doen, als hun maar eenigszir.s mogelijk is. Dan treedt de arbeidsplicht op den achtergrond, en de arbeids vreugde op den voorgrond. En daarbij mag niet vergetenmen schen die leiding hebben te geven in een schoolorganisme, als elders, moeten vriendelijk, hulpvaardig, rechtvaardig zijn, ruim van hart en kunnende waar- deeren wat anderen doen. Die ook door een zeker overwicht en meerderheids besef ongemakkelijke leden van het per soneel binnen de juiste banen kunnen leiden. NIEUWE HEEEEN. In de Vrijz.-Dem. kondigt Mr. Marchant (v.d.) onverzwakte oppositie aan tegen het lieuwe Kabinet. Het zal gaan: rechts tegen linies. Echter luidt het slot: Dat wil niet zeggen, dat wij tegen dit Kabinet eon oppositie zullen voeren quand même. Wij zullen elk voorstel, dat de Ka mer bereikt, hebben te toetsen aan het landsbelang, zooals wij het verstaan. I-Iet wil wèl zeggen, dat wij in een begeerte tot handhaving van het kabinet op zich zelf, buiten het oordeel over de waarde van zijn voorstellen, geen reden zullen vinden om het te steunen. Dat wil zoggen: indien de Vrijz.-democra- ;n in 1925 ditzelfde standpunt hadden in genomen, dan zou het kabinet-Colijn niet gevallen zijn. Immers: toen hebben zij het voorstel niet getoetst aan het landsbelang, zooals zij dat erstaan, doch zij stemden voor een voor stel, waar ze eigenlijk tegen waren; eenig- lijk en alleen om het kabinet te treffen. De heer Marchant heeft met het artikeltje van heden zijn eigen houding veroordeeld. De liefde voor een parlementair kabinet, waarover hij zoo graag spreekt, schijnt toch minder groot te zijn dan de afkeer van een Christelijk ministerie. HET NIEUWE KABINET DE WISSELING AAN ONDERWIJS. De Residentiebode weet nog de vol gende bijzonderheden mede te deelen over de wisseling aan Onderwijs, nog vóór het Kabinet is opgetreden: Het is helaas een noodlottige samenloop van omstandigheden geweest, waaraan deze eerste tegenslag van het Kabinet te wijten is. Prof. Woltjcr, die een zeer groot gezin heeft, had de benoeming tot onderwijs minister aangenomen op voorwaarde dat hij een regeling kon treffen, wanneer hij hij een ontijdig aftreden zijn oude hoog- leeraarsplaats onmiddellijk zou kunnen bezetten. Die regeling moest getroffen worden met de directeuren en curatoren van de Vrije Universiteit en nu trof het heel ongelukkig, dat bijna al deze dignita rissen in het buitenland vertoefden en Jhr. Ruys Vrijdagmorgen gereed moest zijn met zijn Kabinet. Donderdag is prof. Woltjer den gehee- len dag te 's-Gravcnhage geweest, maar kon niet slagen, waarbij Jhr. Ruys hem mededeelde, dat hij gedwongen werd vast naar een anderen bewindsman om te zien. Donderdagmiddag kwam de tijding, dat de heer idenburg, president-curator, die in Zwitserland vertoefde, naar Hol land zou komen, om met prof. Woltjer Vrijdag een onderhoud te Arnhem te hebben, om te zien of de zaak geregeld kon worden. Daarvan heeft prof. Woltjer Donder dagavond laat nog aan Jhr. Ruys mede- deeling gedaan, met de bijvoeging, dat deze uiterlijk gistermiddag de definitie ve beslissing zou vernemen. Deze heeft daarop echter niet kunnen wachten en niettegenstaande gisteren morgen prof. Woltjer naar Arnhem is afgereisd, is de mededeeling dat mr. Terpstra zal worden benoemd, reeds af gekomen. Wij vernamen ook nog dat de forma teur pogingen heeft gedaan om als op volger van Prof. Woltjer Mr. Brach te krijgen, het nieuwe lid van Ged. Staten in Noord-Holland en vroeger antirevolu tionair wethouder van Onderwijs te Haarlem. Mr. Bruch wenschte echter om poli tieke redenen geen portefeuille in dit Kabinet te aanvaarden. Omtrent de persoon van den nieuwen functionaris^ merkt het blad het volgen de op: Wat don nieuwbenoemden bewinds man betreft, deze is ook in onderwijs zaken uitstekend doorkneed en heeft daar veel gezag. Hij mist echter de practische politieke scholing van prof. Woltjer, die in den Amsterdamschcn Raad zich deed ken nen als een degelijk en goed gedocumen teerd strijder voor het onderwijs, die daarbij een scherpzinnig en slagvaardig spreker is. Ais minister ter verdediging van zijn beleid zou hij een schitterend figuur zijn geweest. Mr. Terpstra die een self made man is hij was vroeger Christelijk onderwij zer mist deze practische politieke scholing. In de politiek is hij nooit op getreden. Ilij is meer de man van het verborgen commissiewerk, waarbij bleek, dat hij in onderwijszaken zeer goed op de hoogte is. Voor ons, Katholieken, komt daar nog bij, dat hij ons on het Katholiek onder wijs zeer coed gezind is en de medewer king tusschen hem en onze Katholieke onderwijs-autoriteitcn was steeds van den meest aangenamen en prettigen aard. In dit opzicht behoeft mr. Terpstra voor prof. Woltjer, in wicn men in dit opzicht ook groote verwachtingen had, niet onder te doen. Met vertrouwen en goede verwachtin gen zien wij hem dan ook de leiding van het moeilijke en belangrijke departe ment op zijn schouders nemen. Alles bij het oude. Het Handelsblad bepaalt zich tot een korte beschouwing over de verschillende mi nisters afzonderlijk en wijst op de mutaties. Enkele der veranderingen kunnen al leen verbeteringen zijn; bij andere past een vraagteeken. Minister Beelaerts zal dus tegen de verwachting die hij zelf ge wekt heeft, voortgaan de onderhandelin gen met België te voeren; het is te hopen, dat hij daarbij meer samenwerking moge vinden bij zijn nieuwen ambtgenoot van Waterstaat dan bij don vorigen. Hij kan gedurende de conferentie met de Belgi sche heeren, die hij in Den Haag zoo har telijk welkom heette, de besprekingen voortzetten. Intusschcn, dat deze negen mannen een geheel zouden vormen, zal zeker nie mand beweren. Het viel ook moeilijk te verwachten. In dit opzicht blijft dus alles bij het oude. Voor de Geer kwam Ruys. Het Utreehtsch Dagblad ziet 't on derscheid tusschen het verdwijnend kabinet- De Geer en het komend kabinet-Ruys uit sluitend hierin, dat de heer Ruys in stede van den heer De Geer voorzitter is gewor den van het ministerie en dat er eenige oude functionarisseri door nieuwe zijn vervangen De nieuw benoemde Ministers zijn alle, mot uitzondering van den heer De Graaff, den nicuw-benoemden bewindsman voor Koloniën, wiens naam een voortzetting van den koers -zijns voorgangers voor spelt, typische figuren voor een zakenka binet, verdienstelijke en respectabele mannen, die nimmer politiek sterk op den voorgrond zijn gelreden en van wien geen krachtige hervormende staatkunde te verwachten is. Dat de heer De Geer als Minister van Financiën, de heer Donner als Minister van Justitie gehandhaafd is. waarborgt een uiterst bekwame leiding dier departementen. MINISTER DE GRAAFF. In een interview met den Indischen me dewerker van het „Hbd." zeide de nieuwe minister van Koloniën omtrent de door hem bij het bestuur te volgen lijnen o.m. het volgende: U begrijpt dat het regeeren van en in Indië tegenwoordig veel moeilijker is dan vroeger. Ook de taak van de Euro- peesche bestuursambtenaren is onder de nieuwe beginselen veranderd en zwaar der geworden. In het algemeen is beve len gemakkelijker dan leiden en advi- seeren! De belangrijkste vraagstukken, het dagelijksch bestuur van Neder- landsch-Indië betreffende, houden ver band met de bepalingen van 1922 aan gaande de bestuurshervorming en met de Staatsinrichting van 1925. De huidi ge algemeene politiek is daarbij niet het uitvloeisel van subjectieve inzichten en theorieën, maar in hoofdzaak van de tijdsomstandigheden. En daarom ook zou van verandering van onze politieke gedragslijn in het algemeen weinig sprake kunnen zijn. Het nieuwe regeeringsstelsel brengt overigens mede, dat veel in Indië zelf wordt geregeld en niet meer in Holland. De Staatsinrichting van 1925 laat ver der in groote mate ruimte voor ontwik keling van het Indisch zelfbestuur in de naaste toekomst Wat de taak van den wetgever aan gaat, wordt overigens wel eens was veel uit het oog verloren, dat de wet in dit opzicht niet veel meer geven kan dan normen voor de staatkundige ontwikke ling van het land. Uit den aard van de zaak zal de groei van het staatkundig leven van de bevolking eerst langzamer hand zich daaraan kunnen aanpassen. Een betrekkelijk langdurige periode van overgang brengt noodzakelijk telkens moeilijkheden mede. Daaraan valt niets te veranderen; Indië zal zijn tijd en ge legenheid moeten hebben om in te groeien in het nieuwe stelsel. EEN, DIE ER RECHT VOOR UIT KOMT. In het linksch-socialistische weekblad „De Socialist" wordt het redactioneel „on waarachtige propagada" genoemd, als be toogd wordt, dat een geloovig christen sociaal-democraat kan zijn. Het blad meent dat de werkelijkheid juist omge keerd is en voert voor deze stelling het volgende aan: Onze kiezers hebben in 't algemeen gebroken met de kerk. Zij hebben gèen religie meer. Dat gevoel is hun vreemd. .Zij zijn goddeloos. Atheïsten. Niet vijandig staan zij tegenover den godsdienst onverschillig. Een nieuwe wereldbeschouwing ontstaat, groeit. Ele menten van de oude sterven af. De reli gie behoort tot die elementen, die ver schrompelen. Men kan het betreuren. Men kan het niet ontkennen. Het volk laat de kerk rechts liggen. Deze zou leeg zijn, als zij uitsluitend bezocht werd door de roodstemmende kiezers (al vormen die ook ongeveer 30 pCt. van het korps). Wil eon geloovige in de partij, in de vakbeweging komen, hij is welkom. Nie mand zal hem er leelijk om aankijken, als hij 's Zondags naar de kerk optrekt. Maar hij is bij ons in gezelschap, dat gevaarlijk is voor zijn geloofsovertuiging De zon kan binnendringen en bakteriën dooden. Eerbied voor dwalingen hebben wij niet; wel voor goede trouw. Och, bij ons is óók welkom de kleine winkelier, die den strijd tegen het Warenhuis niet vol kan houden. Alleen hij zoeke bij ons geen steun in dien strijd. En mecne niet, dat het klein-bedrijf een toekomst heeft. Wie in onze partij komt, kan meenen, dat men een zonde begaat, als men een tooneel voorstel ling bijwoont, op Zondag gaat fietsen of spek eet. Maar de beweging schrijdt voort, zon der zich er om te bekommeren. En waarom erkennen wij op geestelijk ter rein de werkelijkheid niet, die telkens en telkens weer aantoont hoe Marx ge luk had, toen hij een godsdienstlooze wereldbeschouwing formdieerde als de wereldbeschouwing van het proletariaat? Laten we toch steeds toonen wie we zijn. En niet doen alsof we ons schamen over ons ongeloof. Niemand neemt dat ernstig. De redactie van „Tiet Volk", die deze prijzenswaardige oprechtheid niet kan waardeeren, verklaart het artikel uit de omstandigheid, dat de nieuwe redacteur, behalve vakvereenigingsleider ook ijverig atheïstisch propagandist is. Voorts debiteert het blad de enormiteit, dat velen in de S.D.A.P. geloovig zijn! Deze onjuiste bewering bewijst voldoen de, dat „De Socialist" de dingen zegt, zoo- ze zijn. NOTARIAAT. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Haarlem, ter standplaats de gemeente Zaandam, P. van der Meulen, thans notaris te Veenwouden. RECHTERLIJKE MACHT. Bij Kon. besluit is aan Mr. Dr. S. van Brakel. op zyn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van vice president van de arrondissementsrechtbank te Utrecht, niet ingang van den dag, waarop hy het ambt yan hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht zal hebben aanvaard. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille, in brons, aan P. J. van der Weerd, sigarenmaker 'ij de firma W. G. Boele Sr. te Kampen. CONSULAATWEZEN. Bij Kon. besluit is de heer N. F. H. von Berencreutz erkend en toegelaten als vice- consul van Zweden te Rotterdam; is de heer O. F. Marent erkend en toegelaten als consul van Oostenrijk voor Curasao. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Bij Kon. besluit is benoemd tot eicctro- technisch ambtenaar der telegrafie en telefonie S. J. Geerlings, thans in dienst als fungeerend adspirant-electrotechnisch ambtenaar; tot hoofdingenieur der telegrafie en telefo nie Ir. P. J. Visser, thans ingenieur der tele grafie en telefonie met den titulairen ra-.g van hoofdingenieur der telegrafie en telefonie. LEGER EN VLOOT. By Kon. besluit is benoemd, bij het reserve- personeel der landmacht, bij het wapen der infanterie, tot reserve tweede luitenant, lij zijn tegenwoordig korps, de vaandrig W. H. L. Voorendonk, van het 8e reg. infanterie; is aan den reserve-majoor H. W. van Kerk wijk, van het reg. grenadiers, een eervol ont slag verleend; idem aan den reserve eerste luitenant A. van Zweeden, van het 3e reg. infanterie; idem aan den stationscommandant kapitein der in-'fanterie G. C. Grefe; is aangewezen voor de functie van stations commandant, ter nadere bestemming door den Minister van Defensie, de rqserve-kapitcin M. A. E. Seeuwen, van het 5e reg. infanterie; is aan den reserve eerste luitenant voor speciale diensten J. F. L. de Kadt, van het vrijwillig landstormkorps vaartuigendienst. een eervol ontslag verleend; is benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, bij het wapen der infanterie, tot reserve luitenant kolonel de reserve majoor V. F. J. Boumeester, van het 15e reg. infanterie; zyn benoemd: A. bij het wapen der infanterie, tot eerste- luitenant: a. bij hun tegenwoordig korps, de tweede luitenants A. A. P. Smit, H. W. van Duimen Krumpe'man, H. J. F. Naarding, P. de Rooy, C. F van den Berg en J. S. Rops. respectie velijk van het 5e, het 12e, het 3e, het 20e, het 13e en het 18e reg. infanterie; b. bij den staf van het wapen, de tweede luitenant H. J. Koning, van dien staf, werk zaam bij het Departement van Defensie; B. bij het dienstvak der militaire admini stratie, tot eerste luitenant de tweede luite nant E. van den Bosch, van het dienstvak; bij het reserve personeel der landmacht, bij het wapen der artillerie, bij de luchtvaart- afdeeling, tot reserve eerste luit,-waarnemer de rserve tweede luit.-waarnemer P. M. II. H. Prillwitz, W. F. Wester.enk, W. H. Andrau en A. P Adama var. Scheltema, allen van de luchtvaartafdeeling; is aan den reserve-majoor A. H. W. van Blyenburgh, van het Ilde reg. huzaren, een eervol ontslag verleend; idem aan den officier van den marinestoom- vaartdienst der le kl. P. J. Stroo; is bevorderd tot officier van den marine stoomvaartdienst le kl. de officier van den marinestoomvaartdienst le kl. titulair li. van der Brugge; is de titulaire rang van offic'er von den marinestoomvaartdienst der le kl. veileend aan den officier van den marinestoomvaart dienst der 2e kl. J. A. W. van der Laan; is aan dén reserve eerste luitenant A. J. van Rooy en, van het 2e reg. onbereden artillerie een eervol ontslag verleend; zyn bevorderd: a. tot luitenant ter zee der 2e kl. de luite nants ter zee der 3e kl. H. Bos. 0. A. La- gaay, G. A Boegborn, M J. M. de Gorter, G. Koudy's, J. S. Friederich, J. W. C. (.'alten Houwing, L J Goslings, W. J. Kruys, B. J. G. Schokking, J A. M. var. der Brugh. C. ter Poorten, G. B. Fortuyn, E. H. Vorster, T. H Milo en J F van Duim; b. tot eerste luitenant der mariniers de tweede luitenants der mariniers H. O. Roms- winckel en G. Wilhelmy Damsté; c. tot officier van den marinestoemvaart- cienst der 2e kl. de officieren van den marine- stoomvaartdienst der 3e kl. L. Stam, B. A. Speekenbrink, F. ter Horst, D P. de Boer, M. A. Welter, J. Langerveld en A Evcraars; d. tot officier van administratie der 2e kl. de officieren van administratie der 3e kl. G. Bakker en L. C. R. Homing; is aan de reserve kapiteins J. W. Wolters en S. E. Palache. onderscheidenlijk van het 7e en het 19e reg. infanterie, en aan den reserveerste luitenant B. J. van Santen, van het 7e reg. inf., een eervol ontslag verleend. BURGEMEESTER. Benoemd tot burgemeester van Oudheus- den Mr. H. J. M. Loeff, burgemeester van Drunen. VREEMD EERETEEKEN. Aan den gepensionneerden vice-admiraal F. L. Rambonnet is vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de versierse len van groot-officier der Orde van de Kroon, hem door Z. M. den Koning der Belgen ver leend. HOFBERICHTEN Uit Medemblik wordt gemeld, dat de Koningin-Moeder het voornemen heeft in den loop van de volgende week de Zuider zeewerken te bezoeken, waarbij ook Me demblik en Andijk op het programma staan ONZE MINISTERS MINISTER KAN. Minister mr. J. B. Kan is gistermiddag van zijn reis naar Zwitserland te 's-Gravcn hage teruggekeerd. R.K. STAATSPARTIJ Naar wij vernemen, heeft jhr. mr. Cli. Ruys de Beerenbrouck, in verband met zijn optreden als Minister van Binnenlar.dsche Zaken en Landbouw, zijn ontslag genomen als voorzitter der R.-K. Staatspartij. DE ONDERNEMERSRAAD Naar het persbureau Aneta verneem4-, zal de heer G. J. W. Putman Cramer, serre taris van den Ondernemersraad voor N»-d. Indië, met de P. C. Hooft, van de Stoom- vaart-Mij. Nederland, naar Indië vertrek ken om daar tijdelijk op te treden als voor zitter van den Indischen Onderiemcrsrand. DE ALASTRIM WAT DE MINISTER WEET EN VOORNEMENS IS TE DOEN. Vaccinatie gewenscht. Op vragen van het lid der Tweede Kamer mevrouw De VriesBruins, of de Minister kennis genomen heeft van het voorkomen en de frequentie van alastrim te Rotter dam: heeft deze natuurlijk toestemmend geantwoord. Het gevraagde onderzoek is reeds inge steld en wordt voortgezet, zoolang het op treden der alastrim daartoe aanleiding geeft De stand van het onderzoek stelt den Minister in de gelegenheid, op dit oogen- blik de volgene gegevens tc verschaffen: Er waren 5 Augustus j.l. 3S patiënten, van wie 23 volwassenen en 15 kinderen. Ten aanzien van de 23 volwassenen staat van 20 vast, dat zij indertijd zijn ingeënt en wel op jeugdigen leeftijd. Ten aanzien van de drie overige volwassenen bestaat de ze kerheid, dat ze zijn ingeënd, niet. Van de 15 kinderen zijn 3 wel ingeënt en 12 niet. De Minister bevordert de totstandkoming van een Kon. besluit, waardoor de wet van 4 December 1S72 (St.bl. No. 13t), houdendo voorzieningen tegen besmettelijke ziekten, met uitzondering van eenige artikelen van die wet. van toepassing wordt verklaard op de ziekte, genaamd alastrim. Aan de geneeskundigen in Nederland is door den betrokken hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, in overleg met den Ge zondheidsraad en den Minister verzocht, reeds thans van elk ziektegeval, dat wordt verondersteld een geval van alastrim te zijn, kennis te geven aan den betrokken in specteur van de Volksgezondheid, eve"h- tuecl aan den directeur van den genees kundigen dienst. Tevens is onder de aandacht ran de ge neeskundigen-gebracht, dat het gewenscht is. dat in de orngeving van alash-imlijders tot vaccinatie en revacinatie wordt overge gaan, ten einde uitbreiding van de ziekte zooveel mogelijk te voorkomen. Voor zoover patiënten in eigen woning worden ver» pleegid, wordt isolatie en ontsmetting aan bevolen. GOED POSTNIEUWS ANTWOORDSTUKKEN, WAARVOOR HET PORT EERST BIJ ONTVANGST WORDT VOLDAAN. Het komt meermalen voor, dat eakenlia den bij door hen verzonden brieven, brief kaarten of drukwerken een omslag of kaart formulier voor antwoord voegen. Met ingang van 2 September a.s. wordt in het binnenlandsch verkeer de gelegen heid geopend om de voor deze terugzending verschuldigde porten bij ontvangst der antwoorden te voldoen. Hiervoor is een schriftelijke machtiging vereischt van den directeur van het post kantoor van afzending der oorspronkelijke stukken, welke machtiging 14 dagen geldig is, te rekenen van den dag volgende op dien van terpostbezorging. De verzending waarop antwoord wordt verlangd moet uit ten minste 500 exempla ren bestaan. Voor het antwoord bericht is het gewone bij vooruitbetaling vereisclv© port verschuldigd, vermeerderd met één cent per stuk. De antwoorden moeten boven het adres voorzien zijn van het gedrukte opschrift ..antwoord-omslag" of „ant woord-ka art" en van het adres: Aan den directeur van het postkantoor temet bijvoeging in kleine letters: uit te reiken aan In den rechterbovenhoek moot de ge drukte aanwijzing voorkomen: „kan onge- frankeerd worden verzonden vóór Machtiging No De antwoordstukken worden ten kanto re van bestemming verzameld en eenmaal per dag of, indien de belanghebbende zulks wenscht, met langere tusschenpoozen uitge reikt tegen betaling van het verschuldigde port BURGEMEESTER VAN WANING OP ZIJN ZEVENTIGSTEN VERJAARDAG GEHULDIGD. Gemold wordt: Onder bijna overstelpende blijken van belangstelling en waardeering heeft de heer Jac. van Waning, burgemees ter van Ouderkerk a. d. IJsel,, zijn 70stcn verjaardag mogen gedenken. Reeds in den vroegen morgen was zijn naast het gemeentehuis in 't dorp gelegen woning een bloemhof gelijk en in den loop van den dag kwamen de afgevaardigden van besturen en instellingen, waaraan de heer Van Waning verbonden is, hem geluk- wehschen aanbieden, in de eerste plaats de wethouders, die namens don Gemeenteraad een prachtige bloemenhulde schonken, even als het bestuur van den polder Kunne, Geer en Zijde, cn vervolgens de commissie van beheer der waterleiding, directeur en per soneel van dezelfde instelling on van den vleschkeuringsdienst, het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Politiehond, de examencom missie voor het politiediploma, de commissie van politievakonderwijs, de Broederschap van commissarissen van politie en de lei ders van politie-cursussen, die allen hun woorden van hulde en waardeering verge zeld lieten gaan van mooie bloemstukken en andere geschenken. Namens 22 plaatselijk© vcreenigingen kwam een afvaardiging een zilveren thee servies aanbieden, met album, bevattend in siersehrift de namen dier vcreenigingen, terwijl vele andere blijken van waardeering den jubilaris geschonken of toegezonden werden, waaronder R0 telegrammen. Zoo een, dan mag deze wel 70-jarige, maar nog krachtige jubilaris do overiu'ginc koesteren, dn' zijn zoo werkzaam leven rijke vruch- t' draagt. Namens Gemeenteraad en burgerij het woord voerend, sprnk de heer C. J. Hoogen- dijk als oudste wethouder dan ook den wonsch van de gobe»»;e gemeente uit, dat burgemeester Van Waning nog lang voor ziio gemeente en de cilnen g»Hpeard mag blijver. ?-rw*!j! ooV; de woonJ voerders der vci>rh:'|erde 9te';ing»n verklaar den, van scheiden niet te willen weten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1