'liruinr (üouraut NIEMEÏJEFT; F11ESCIE iEEBEMBMf Dagelijks verschijnend N ieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. VACANTIE-ADRESSEN Uit de Pers. DE HAAGSCHE CONFERENTIE ABONNEMENT: Per kwartaal ƒ3.25 (Beschikkingskosten 0.15) Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending„6. Bij dagelijksche zending ,7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad TA cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar No 2813 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. DINSDAG 6 AUGUSTUS 1929 AD VEHTENIIEN; 'Van 1 tot 5 regels 1.17VS Elke regel meer »0.22y% Ingez. Medededinge: van 15 regels 2.33 Elke regel meer „0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend0.10 J; 10e Jaargang M nummer bestaat uit TWEE bladen. Met het oog op de groote drukte bij onze administratie, nu zoo velen onzer lezers met vacantie gaan, wordt men vriendelijk verzocht, deze tijdelijke adresveranderingen zoo spoedig mo gelijk op te geven, liefst enkele dagen van te voren. Komen zulke aanvragen op het laatste oogenVlik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant ai ontvangt en hierop stellen de lezers zelf toch zeker even grooten prijs als wij. 0* DE EENIGE OPLOSSING. Een extra-parlementair kabinet is thans Se eenige oplossing. Laat men toch niet speculeeren op allerlei combinaties, welke, althans in de naaste toekomst, in ons lend geen schijn van kans hebben. De mislukking van het heden kan schade 'doen aan het Christelijk regeeringsbeleid in ons land; de factor der Christelijke Staat kunde blijft voorloopig nog meespreken. Daarom zal het kabinet-Ruys, dat thans verwacht mag worden, ongetwijfeld „rechts" getint en georiënteerd n; zeer waarschijn lijk zal het meer kh. hebben, dan het ministerie-de Geer. Maar, het blijft een extra-parlementair kabinet. Het steunt niet op de rechterzijde en elke rechtsche groep behoudt haar volle vrijheid bij elke beslissing. En zij, die de coalitie bestrijden uit vrees voor Rome, zullen het moeten aanzien, dat Rome juist nu het stempel drukt op de regeering. De vraag of Mr. Buys ook enkele mede werkers zal kieizen uit de linkerzijde, is daar bij van ondergeschikte beteekenis. Er zijn wel eerder rechtsche kabinetten geweest met vrijzinnige ministers voor enkele minder- principieele departementen. Om redenen van taktiëk zou er zelfs veel voor te zeggen zijn. Ook van zoodanig kabinet-Ruys, extra parlementair, rechts-geöriënteerd en onder Roomsche signatuur, is zegenrijken arbeid te verwachten; maar te betreuren blijft het, dat de volksinvloed schade lijdt en de vlag der Christelijke staatkunde niet fier kan uitwapperen tengevolge van de houding, welke de Chr.-hist. fractie heeft aangenomen. Nu een Christelijk kabinet, steunende op de rechterzijde, een illusie bleek, hopen wij, dat de Chr.-hist. fractie van haar gouverne- menteele gezindheid blijk zal kunnen en willen geven jegens een èinders samengesteld overwegend rechtsch kabinet. Aan de houding der anti-rev. partij valt ln dezen niet te twijfelen; doch zij is thans ook in geen enkel opzicht gebonden. Zij steuntzoolang er geen principieele en praktische bezwaren rijzen. DE KABINETSCRISIS Wij willen thans vervolgen met het geven van uitlatingen over de mislukte eerste po ging van mr.,Ruys, en wel uit die bladen, welke Zaterdag hierop nog geen commentaar hebben geleverd. Allereerst kn'ppen we uit de S-a n- iaard (A.-K.T, waarin het falen van Buys ook betreurd wordt. Immers, wij kunnen de gedachte niet van ons afzetten, dat deze mislukking niet in- cidenteel is. Er is hierdoor een beslissing ge vallen, die van verstrekkende gevolgen kan zijn voor de verdere politieke ontwikkeling in ons land. Nog eenmaal was thans aan de rechterzijde de gelegenheid geboden hare eenheid te demonstreeren. En dat men elkaar onder d i e dwingende omstandigheden niet heeft kunnen vinden, heeft o.i. tot onafwend baar gevolg, dat er in afzienbaren tijd in Nederland geen parlementaire kabinetten i zullen zijn. Ten aanzien van de schuldvraag is het blad gereserveerd, maar het spreekt toch als zijn meening uit, dat er tusschen de 3 rechtsche groepen ern- stig verschil van meening aan den dag is ge treden over de vraag, of men al dan niet van te voren zich verplichten zou tot steun aan een in overleg met de fracties tot stand ge komen werkprogram van het "Kabinet De R. K. en A. R. fracties schijnen, behou dens nader overleg over het overgelegde werkprogram, den verlangden steun te heb ben toegezegd, terwijl de C. H. fractie van oordeel was, dat men zich als fractie niet op een werkprogram kon vastleggen. Wij voor ons gaan volkomen accoord met et standpunt door de A. R club ingenomen. Een Kabinet, dat moet „steunen op de rechterzijde'', behoort zich vnn dien steun zooveel mogelijk te verzekeren. En dat kan toch kwalijk op betere wijze geschieden, dan dat de formateur van zijn voornemens mede- deeling doet aan de partijen welker steun hij meent te moeten inroepen, en dat hij deze de vraag voorlegt of zij zich met zijne plan nen kunnen vereenigen. Jhr. Ruys heeft bij zijn pogingen dien ge- bruikelijken weg gevolgd. Maar de C. II. fractie heeft zich, naar verluidde, niet wukn verplichten den op die wyze gevraag len steun te verleenen. En daarmee verviel de mogelijkheid tot vorming van een parlemen tair Kabinet „steunende op de rechterzijde". En waar andere practische mogelijkheden blijken niet te bestaan, zal de koers, sinds Maart 1920 gevolgd, voorshands wel als de finitief moeten worden beschouwd. Toch kan er verschil zijn tusschen het ko mende Kabinet-Ruys want wij achten dat de heer Ruys in aeze tweede poging zal sla gen en het Kóbïnet-De Geer. Dit laatste was een gemengd extra-parlementair Kabi net; een Kabinet van neutrale tint, dat zich opzettelijk hield' buiten de vragen van pnn- cipieelen aard. Dat behoeft 't Ivabinet-Ruys niet te zijn. Wc verwachten dat ook 'et van hem. Veeleer geiooven we, dat we een extra parlementair Kabinet van rechtscne kleur kunnen tegemoet zien, dat op vele ounlen cp onzen steun in de Kamer zal kunnen re kenen. Eenige hand met het Kabinet zal er r.iet rijn. Geen andere althans dan voortvloeit, uit het feit, dat wij een gouvernementeel ge-,.in de partij zjjn en cms bij voorkeur een Krbi- i:et steunen. Bij vcorkeur, d.W.z. zoolang on ze beginselen ons dit veroorlooven en in zicht in practische aangelegenheden dooi het beleid van het Kabinet gedekt wordt. Wij staan dus tegenover dit komende extra-par- lementair Kabinet in volle vrijheid. Met geen enkele mede-verantwoordelijkheid voor wat het doet of nalaat. Zoo er Anti-revolutionai ren als Minist zitting in mochten krijgen, zullen zij geacht moeten worden in geea en kel opzicht daar te zitten als exponeren van de Kamem'aetie of van de partij ir. het land. Ain besnijding onzerzijds zullen zy, zoo dit noodip mocht blijken, evengoed als de anderen bloo'. staan. GEEN PARLEMENTAIR KABINET Nu het niet meer nooclig is om tusschen roomschen en chr.-historischen te stoken, omdat er van een coalitie-kabinet geen sprake is, tracht de N. R o 11. C r t. room schen en antirevolutionairen te prikkelen, die elkander wel wisten te vinden. In zijn hart is het blad blij met 'n extra parlementair kabinet; al eindigt het zijn schouwing ook met de verzuchting: Als (de gang van zaken) er toe mocht strekken de „partijen weer gevoel van verantwoordelijkheid hij te brengen, zou op den duur de weg gebaand kunnen wor den naar wat voor dit oogenblik een droom en niet eens een mooie droom is: een parlementair kabinet, steunende op een bepaalde meerderheid". Dat is heel mooi gezegd, maar het ver antwoordelijkheidsgevoel der antirev. partij vond bij het blad niet de minste waardee ring. Integendeel, let slechts op deze boutade: „Omtrent de formateurs-werkzaamheid van Jhr., Ruys is slechts weinig uitgelekt. Daarbij is aan de Christelijk-historische partij verweten de voornaamste spelbre ker te zijn geweest Zeer verwonderd heeft ons het bericht van D e (a.r.) Rotterdammer, dat de antirevolutionaire fractie had geantwoord met de algemeene lijnen van het ont- werp-regeeringsprogram te kunnen mede gaan; weliswaar werd op enkele punten nadere preciseering, wijziging of aanvul ling verzocht, doch, volgens hetzelfde blad, mocht aangenomen worden, dat de beantwoording van deze punten tot over eenstemming zou hebben geleid. Immers men had veeleer mogen aannemen, dat de antirevolutionairen ook een stevige duit in het zakje hadden gedaan, en het hunne tot de mislukking hadden hijge dragen. Want waarlijk, er is tusschen deze par tij en de Roomsch-katholieke zooveel diep gaand verschil juist ten aanzien van de op den voorgrond tredende staatkundige vraagstukken, dat van eenige eensgezind heid van die twee in een kabinet nauwe lijks sprake zou kunnen zijn. Stel bijv. Colijn's financieele denkbeelden, die hem het bezuinigingsvraagstuk als het cardi- nale punt hij de vorming van het kabinet deden zien, tegenover de vérgaande so ciale eischen der Roomsrh-katholieken; stel de Antirevolutionaire Oost-Indische politiek mede voor de Antirevolutio naire partij een van de punten, waarop e 1 k kabinet zou moeten worden getoetst, om de vraag te kunnen beantwoorden, of „steun" zou kunnen worden verleend! tegenover de heftige bestrijding, die Co lijn's denkheelden in de Roomsche partij unaniem hebben ontmoet; stel het Belgi sche vraagstuk en de gedachten, die in de groote nota van Minister Beelaerts van Blokland zijn neergelegd cn bijna aller- wege hebben bijval gevonden, tegenover de op een belangrijk punt afwijkende mee ning, door den heer Colijn in de Eerste Kamer naar voren gebracht; stel de heele tendenz, die mede door de verkie zing van het nieuwe radicale Kamerlid van Poll in de Roomsch-katholieke poli tiek tot. uitdrukking is gekomen, en zon der twijfel in de Kamer zal worden op den voorgrond gebracht, tegenovpr de be houdende strekking der denkbeelden van den Antirevolutionairen partijleider, en gij zult, met ons, verbaasd zijn, dat het negatieve resultaat van Jhr. Ruvs' werk zaamheid alleen aan de Christelijk-histo- rischen te danken zou zijn geweest". De uitdrukking, dat de mislukking aan de chr.-hist. fractie te danken zou zijn, is typeerend. Over de opsomming der diepgaande ver schillen tusschen roomsch-katholieken en antirevolutionairen willen we bij gelegen heid nog wel eens een woordje wisselen. Een goede kans. De nieuwe opdracht aan Mr. Ruys be sprekend, meent De Tij d, dat in de geble ken onmacht der partijen een extra-parle mentair kabinet-Ruys de Beerenbrouck een goede kans zou maken. Het parlementaire stelsel komt jammer genoeg in de verdrukking, maar wij ge- looven niet, dat onze partij op den duur - het gelag zou betalen. Eer het tegendee' indiien kundig en vastberaden wordt ge laveerd. Er zit oogenschijnlijk een zekere beko ring in de nieuwe positie, welke onze fractie macht geeft zonder dat zij verant woordelijkheid draagt. Doch men vergete niet, dat deze schijn-vrijheid anderzijds practisch ook weer zeer beperkt is. Wel zal het een voordeel kunnen hée- ten, zoo aan het hoofd van het nieuwe Kabinet een premier staat, die zeker re kening zal houden met de wenschen, wel ke hij bij zijn eerste opdracht onder de oogen had te zien, al is hij thans van alle partij-voorwaarden onafhankelijk. Ongetwijfeld zou het kunnen geschie den, dat een extra-parlementair Kabinet- Ruys de Beerenbrouck voor bepaalde wets ontwerpen eerder steun bij de linker- dan bij do rechterzijde zou vinden,. Dat het oolc in dezen zich vrij zou gevoelen voor de te vinden medewerking zou intusschen ook wed eens een voordeel kunnen blijk- ken. Het eenig mogelijke. Een extra-parlementair kabinet is, vbl- gens 't Centrum in de gegeven omstandig heden 't eenig mogelijke en het blad meent te mogen veronderstellen, nu de opdracht tot de formatie daarvan aan Jhr. Ruys de Beerenbrouck werd opgedragen, dat het de bedoeling is, dat er gevormd wordt een vooruitstrevend kabinet, in hoofdzaak uit mannen van Rechts bestaand. Het zal dus een kabinet worden, als het parlementair kabinet, dat gevormd zou zijn, wanneer de Christelijk-Historische Kamerfractie had willen meewerken, en met ongeveer gelijk Regeeringsprogram. Maar met dit groote verschil, dat nu de drie rechtsche fracties in de positie ko men te staan, welke de Chr.-Historische fractie had willen innemen. Iedere fractie blijft thans vrij tegenover dit Kahinet Doch ook: het Kabinet blijft vrij tegen over de drie fracties. Het kan voor zijn maatregelen en zijn beleid een meerder heid zoeken, waar het die meent te kun nen vinden, zonder te letten op de mee ningen, verlangens en begeerten in de drie Rechtsche fracties. Het is daarom niet uitgesloten, da-t, wanneer het Kabinet werkelijk een voor uitstrevende politiek zal voeren, gelijk wij vertrouwen, dat 't doen zal, en wanneer inzonderheid de Vrijz.-dem. 't daarom lo yaal zullen steunen, de ontwikkeling der parlementaire verhoudingen wel eens een zoodanigon kant zou kunnen uitgaan, dat na eenige jaren de Christelijk-Historische fractie te laat berouw zou gevoelen over hare houding van thans. De eenige zorg. De Volkskrant is van oordeel, dat het nu de eenige zórg van den formateur is een kabinet te vormen, dat van het Katholiek program zooveel mogelijk wil verwezenlij ken. Wij zeggen van het katholieke program, niet, omdat de katholieke partij, minder heid in land en parlement, de haas wil spelen, maar omdat het katholieke pro gram een groot aantal punten bevat, waarvoor in de Kamers een meerderheid is te vinden Een ministerie onder leiding van den heer Ruys zal ongetwijfeld ook zedelijke belangen behartigen: de openbare onze delijkheid tegen gaan, zich het groote ge zin aantrekken enz.; zal het daarvoor het allereerst steun vinden bij de partijen ter rechterzijde, des te beter. Maar liet zal zich daarnaast op sociaal, financieel en koloniaal terrein beijveren, de democratische eischen van het katho lieke program te verwezenlijken, met de hulp der andere rechtsche groepen als het kan, zonder die hulp als het moet. Het komende extra-parlementaire kabi net kan niet een gecamoufleerd parlemen tair rechtsch kabinet zijn; dat ware ko mediespel. Men moet ook niet willen trachten, de rechterzijde zoo goed mogelijk bijeen en het perspectief op een parlementair rechtsch kabinet later, geopend te hou den Wat ten slotte de vraag betreft of in het extra-parlementaire kabinet ook niet-recht- sche ministers zouden kunnen worden op genomen, meent de redactie, dat dit niet uitgesloten behoeft te worden geacht, al vindt zij het als demonstratie tegen de Chr. Histonischen niet noodzakelijk. De weg Is duidelijk. IJdel is wel do hoop, zegt do R. K. Morgen, dat alles weer „vanzelf' in orde zal ko men, als we maar lang genoeg voortgaan met extra-parlementaire kabinetten. Dat déardoor de Christelijk-IIistorischen tot andere gedachten zouden worden ge bracht. Integendeel, deze partij vaart het best in de extra-parlementaire wateren. Toch zal er voor dezen keer wel weinig anders opzitten dan een extra-parlemen tair kabinet. De scherpe anti-katholieke verkiezings campagne der S. D. A. P. is de oorzaak, dat een Roomsch-rose-rood kabinet niet zou passen op den verkiezingsuitslag. Maar voor onze partij is overigens de weg duidelijk. Wij moeten voortgaan op den eenmaal ingeslagen weg. Wat is die ingeslagen weg? Het is deze: dat wij streven naar de verst mogelijke verwezenlijking van ons program; naar de meest mogelijke over eenstemming tusschen ons program en het re geering sprogram. Aan dien maatstaf en aan dien maatstaf alléén zal onze Partij in de toekomst hebben af te meten óf en met wie zij eventueel een uiteraard tijdelijk gelimiteerde overeenkomst kan en zal aangaan tot steun eener parlementaire regeering. Dat is de eenige objectieve maat staf, alle andere overwegingen baseeren slechts op subjectieve gévoelens en per soonlijke sympathieën of antipathieën. Die vertrouwen heeft in eigen begin sel, vreest geen enkele hulp, om dat be ginsel practisch te verwezenlijken; zoo lang hij er ten minste maar zelf bij is en bewaken kan, dat hem op terreinen, dde liggen buiten de grenzen eener ge maakte afspraak geen ernstig nadeel wordt toegebracht AAHKOMS.i' LSR DUITSCHERS. Gistermorgen te 11.10 arriveerden per extra-trein de Duitsche delegatie aan het Staatsspoorstation. Ter begrooting waren aanwezig gezant- schapsraad Dr. Rödigcr en de gezantscliaps secretaris Dr. v. Redern. De Duitsche gezant was de delegatie tot Utrecht tegemoet gereisd. Ook Minister Beelaerts wachtte met zijn secretaris, Jhr. v. Reenen, het gezelschap op. Op het perron en naar den uitgang stond een dichte haag belangstellenden, waaronder veel Duitschers. Minister Beelaerts begroette de vier Duit sche ministers Dr. ■Stresemann, minister van buitenlandsche zaken, Dr. Curtius, mi nister voor economische zaken, Dr. Wirth, minister voor het bezette gebied en Dr. Hilferding, minister van financiën. Stresemann was den minder goeden staat van zijn gezondheid eenigszins aan te zien Von Schubert, de staatssecretaris van bui tenlandsche zaken en tal van andero amb tenaren kwamen eveneens met de Duitsche delegatie mode. De heeren reden terstond naar hun hotel. DE AANKOMST DER ITALIANEN zou te 11.3-1 aan het station Holl. Spoor plaats hebben. De trein, waaraan een Ita liaansc.be wagen was gehaakt, was echter iets later. De Italiaansche gezant de heer Marchi, vfois met het personeel der legatie en ver schillende leden der Italiaansche kolonie ter begroeting aanwezig. Minister Beelaerts was hier present om het gezelschap het welkom toe te roepen. Uit den wa en stegen de Italiaansche minister van Financian, de heer Mosconi. die vergezeld was van ziin echtgenoote, de chef van zijn kabinet, de heer Rossini en de secretaris der delegatie, de heer Vittorelli. Aan mevrouw Mosconi werden bloemen aangeboden. Per auto werd naar de Italiaan sche legatie gereden. Tegen half twee waren wc weer aan het Station Hollandsche Spoor. DE BELGISCHE DELEGATIE. zou to 1.32 aankomen. Ze bestond uit de ministers Jaspar, Hijmans, baron Houdart en Francqui en voorts uit de heeren Gutt, de gedelegeerde van België bij de commissie van herstel, Van Langenhove, secretaris-ge neraal van het departement van Buitenland sche Zaken en tal van ambtenaren en des kundigen. .Ook de Belgen werden ontvangen op de wij-ze als de andere delegaties reeds waren begroet HOE LANG DUURT DE CONFERENTIE? Tot December? de „Matin" een artikel aan de vooruitzichten van de ITaagsche Conferentie, die volgens hem zeer moeilijke problemen zal hebben op te lossen en zeer lang zal duren. Een zeer goed ingelicht diplomaat heeft hem verklaard dat de conferentie waarschijn lijk tot het einde van dit jaar zal duren. DE OPENING HEDEN OM II UUR Gistermiddag werd bekend, dat hedenmor gen om 11 uur in het gebouw der Eerste Kamer een openbare vergadering ter opening der Haagsche Conferentie 1929 zal worden gehouden. Deze bijeenkomst zal niet lan ger dan een half uur duren. Er zullen al leen de begroetingssp''echen worden gewis" seld, terwijl vermoedelijk een en ander zal worden medegedeeld over de samenstelling van hef bureau der Conferentie. Zeer waarschijnlijk zal minister Beelaerts deze vergadering leiden. Do aankomst der Franschc delegatie. Kwam gistermiddag de trein, welke de Belgische delegatie meebracht inplaats van om half 2 om tien minuten over 3 aan, de Pullman'trein met de Franschen rekende be ier niet de klok. Sle:l.ts enkele minuten na fi uur rolde hij binnen. ïn een der voorste wagens was de Fran sche delegatie gezeten. Op het perron verdrong zich een klein leger var. legatiemenschen, binnen- en bui- ten'anrlsche journalisten en persfotografen. Van de laatste zijn er enkele tientallen. Ook Willy Mullens was met haar toestel present. Minister Beelaerts was ook nu weer pre sent Ier begroeting \an de Fransche heeren. Met den heer Briand kwamen twee minis ters Chéron en Louekeur, de gouverneur van de 1-ransche Bank, de heer Moreau en de perschef de heer Bargeton, de Kabinetchef, do heer Borthclot, was reeds eerder aange komen. Terwijl alles zich rondom het gezelschap verdrong waardoor was do afzetting van het perron ditmaal zoo slecht in orde? schreed hij met Briand en de andere leden der delegatie, die vergezeld was van een talrijk personeel naar beneden. In de hal van het station stond een dichte rij menschcn, terwijl buiten de belangstel ling zeer groot was. Voor den uitgang stonden auto's gereed. Minister Briand en Minister Beelaerts on derwierpen zich hier aan een belegering door de fotografen. Er werd heel wat ge knipt Lachend voldeed Briand aan het verzoek van een der fotografen: Monsieur le Minis* treen teen cru Je-weging van handen Bpini-iflen. INGEZONDEN MEDEDEELING. Maar verder stond hij kleine, gedron gen gestalte op zijn bekende, min of meer nonchalante manier er bij. Of 't hem niet aanging! Nog even werd er gepraat, daarna reed de Fransche minister-president naar het Hotel des In des. Zijn collega's en talrijk gevolg vertrokken daarna eveneens in keurige auto's naar hun hotels. Verdere delegaties. Ter ontvangst van den Tsjecho-Slo- waakschen gedelegeerde, den gezant te te Parijs, den heer Osusky, waren aanwe zig de gezant, de heer Plesinger Bosinov en de secretaris der legatie, de heer Ma- tejka. Ter begroeting van het gedeelte der Roe- meeijsche delegatie, dat met dezen trein aankwam, waren aanwezig de zaakgelas tigde, de heer Zamfiresco en verder lega- tiepcrsoneel, de consuls-generaal te Rotter dam en Amsterdam en het Eerste-Kamerlid de heer Blomjous, voorzitter der vereeni- ging Nederland—Roemenië. De beide ge delegeerden, de heeren Mironescu, minister van buitenlandsche zaken, en Ziuceanu, ge delegeerde in de herstelcommissie, namen hun intrek in kasteel Oud-Wassenaar. Het hoofd der Joego-Slavische de legatie, de minister van buitenlandsche za ken Marinkovic, die vergezeld was van den kabinetschef Pavlowitch, werd begroet door de heeren v. Dam en Merens, resp. consul- generaal te Rotterdam en te Amsterdam. De beide overige gedelegeerden zijn de Servische minister van financiën en de ge zant in Londen. Voorts zijn een drietal des kundigen aan de delegatie toegevoegd. Gistermiddag hebhen de Belgische gede legeerden ter Herstelconferentie in Den Haag, de heeren Jaspar, Hymans en Francqui, vergezeld van den Belgischen gezant, een bezoek afgelegd bij den Minis ter van Buitenlandsche Zaken op diens departement Luchtpost. In verband met de Conferentie te 's-Gra- venhage zullen van 6 dezer af ook met de middagluchtdiensten op Londen en Parijs, brievenmalen worden overgebracht naar Londen, Brussel cn Parijs. Door het post kantoor te 's-Gravenhage zal met alle voor postvervoer aangewezen luehtdiensten brief- en pakketpost worden verzonden. Gisterochtend hebben leden van verschil lende delegaties en van gezantschappen te 's-Gravenhage, onder leiding van Jhr. Mr Snouck Hurgronje, secretaris-generaal, Mr. Dr. Scheltus, chef van het kabinet van den Minister van Buitenlandsche Zaken en den lieer Carrière, hoofd van 't secretariaat van het departement, in oogenschomv genomen de inrichting van de beide parlementsge bouwen (waarvan de Tweede Kamer buiten gebruik zal blijven naar vermoed wordt) ten dienste van de conferentie. Naar wij vernemen, waren de heeren hoogst voldaan over wat in korten tijd is tot stand gebracht. De directeur-generaal van de Posterijen, Telegrafie en Telefonie, de heer Damme en de heer Kiveron, hoofdinspecteur der P. T. en T., hebben gistermorgen de installaties voor telefonie en telegrafie in de Grafelijke zalen in oogensehouw genomen en n orde bevonden. Zij hebben den voorzitter van de algemeene commissie voor regeling en ont vangst, Mr. Plemp van Duiveland, verze kerd, dat, mocht er nog iets te wenschen zijn, de dienst onmiddellijk klaar staat om aan die wenschen te voldoen. Een Russisch Journalist geweigerd. Gisternamiddag heeft het communistische Tweede-Kamerlid de heer L. de Visser zich bij de commissie voor regeling en ontvangst er over beklaagd, dat den journalist, don heer Menkes uit Berlijn, die voor een Rus sisch persbureau naar Den Maag wilde ko men, in verband met de conferentie, toegang tot ons land is geweigerd. gelingscommissie, Dr. van Blankenstein, heeft zich daarop in verbinding gesteld met het departement van Buitenlandsche Za ken, met het resultaat, dat de heer Menkes is toegelaten. Met den trein van 9 uur zijn gisteravond nog enkele Italiaansche deskundigen mee gekomen. Ze werden begroet door den Ita- liaan.schen gezant. Met denzelfden trein kwam de bekende Roemeensehe oud-minister Titulescu, thans gezant te Londen, aan, benevens de directeur van de Economische Afdeeling van het mi nisterie van Financiën te Boekarest. Beide heeren werden ontvangen door den 's mid dags reeds gearriveerden minister van Bui tenlandsche Zakep, den heer Mironescu, en de aanwezige leden zijner delegatie. Ongeveer terzelfder tijd kwamen aan het Staatsspoor, om 9.13 uur, met den Berlijn- schen trein, de heeren Popvitsj, minister van Financiën in Roemenië en Petresco Comnene aan. Zij werden verwelkomd door den zaak gelastigde en eenige andere leden der legatie. Te ruim elf uur kwam de heer Zaleski aan, de Poolsche minister van Buitenland sche Zaken. Op het perron waren te# begroe ting aanwezig de Poolsche gezant, de heer Ketrzynski en legatiepersoneel Natuurlijk waren ook minister Beelaerts met zijn secre taris Jhr. Mr. Van Reenen, aanwezig. Het presidium. Dat was een hrocilijk punt. Maar diploma ten vinden overal wat op. In den loop van den avond kwamen de groote zes, de Loearnomogendheden België, Duitschland, Engeland, Frankrijk, Italië eu Japan in de salons van Minister Briand in Hotel des Indcs bijoen. Zooals men weet, was vanuit Brussel ge ventileerd, dat de Belgische minister-presi dent Jaspar, wel recht meende te hebben op het presidium. Dat was zoo'n diplomatiek proefballonnetje, dat niet heelemaal is op gegaan. Aanvankelijk schijnt gedacht te zijn aan: een openingszitting onder presidium van mi nister Beelaerts van Blokland. Maar'Neder land is wel gastheer, doch staat overigens geheel buiten de conferentie. Toen is er dit op gevonden misschien. De heer Jaspar zal in de openingsbijeen- komst den hamer hanteeren en minister Bee laerts houdt een begroetingsrede welke door Briand zal worden beantwoord. Het is ook mogelijk, dat men het maar zonder voor zitter doet Meer dan eon lyvartier h een half uur zal met deze zuiver protocolaire bijeenkomst niet heengaan. 's Middags 4 uur wordt opnieuw vergaderd maar dan in besloten vergadering. Jaspar zal voorzitter zijn. Het schijnt, dat do voorzitterskwestie in dezen zin is opgelost, dat elk der delegatie- chefs naar toerbeurt het presidium zal ver vullen. De belangrijke functie van secretaris-gene raal der Conferentie zal waarschijnlijk wor den vervuld door Sir Maurice Ilankey. Langdurige voorbesprekingen. De conferentie gisteravond van de leiders der zes uitnoodigende mogendheden duurdo ongeveer twee en een half uur. In een aangrenzend vertrek kwamen te- zclfder tijd de secretarissen bijeen. Op een vraag van de journalisten, wat'de reden was, dat de bijeenkomst zooveel tijd had in be slag genomen werd geantwoord, dat er drie talen gesprok n waren, nl. Fransch, Engelsch en Duitsch. Tolken waren aanwezig. Behalve de hoofden dezer zes delegaties waren hij de besprekingen nog tegenwoor dig drie a vier leden dezer delegaties. De receptie van hedenavond. De reeoptie, die de regeering den gedele geerden ter Conferentie hedenavond aanbiedt zal te half 10 aanvangen. Tn overleg m i het daseliiksch bestuur van Amsterdam, is een uitnnodiging gericht tot de commissie oor ontspanning en feestelijk heden uit de algemeene perscommissie voor de Haagsche Conferentie tot een bezoek d»r buitenlandsche journalisten aan At sterdam, op Zaterdag 10 Augustus a.s. De uitnooui- ging is aanvaard.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1