MAANDAG 5 AUGUSTUS 1929 EERSTE BLAD PAG. HET ZILVEREN JUBILEUM VAN DEN HEER W. FONTEIN ALS LID VAN DE GEMEENTE-COMMISSIE DER NED. HERV. GEM. DE HULDIGING In de fraaie consistoriekamer vsin cle Pieterskerk, die voor deze gelegenheid ver sierd was met palmen en groen, en waar aan voor den jubilaris zooveel goede her inneringen zijn verbonden, heeft Zaterdag middag de huldiging plaats gehad van den heer \V. Fontein, di eop dezen dag zijn zil veren jublieum vierde als lid van de Ge meente-Commissie van de Ned. Herv. Ge meente. In den laatsten tijd was de heer Fontein, na het heengaan van Mr. Schokking en Prot. van Nes, ook voorzitter van de com missie en hij heeft steeds zijn plaats, die geen sinecure is, met eere ingenomen, zoo dat hij zich de zeer groote waardeering en sympathie van zijn medeleden heeft weten te verwerven, alsmede van zeer velen van de gemeente, die hem van meer nabij kennen. Dit is zonneklaar gebleken uit de huldi ging, die men hem had bereid. We zullen de vele verdiensten van den jubilaris niet gaan opsommen. De verschillende redevoe ringen zullen den belangstellenden lezer, daarover genoegzaam inlichten. Nadat de jubilaris met de familie was binnengeleid en plaats had genomen, werd in de eerste plaats het woord gevoerd dooi den heer J. P. Mulder, 2de voorzitter van de Commissie, wiens rede wij hieron der, eenigszins verkort, opnemen. Rede van den heer Mulder. Als we de notulen naslaan, aldus ving Spr. aan, van de vergadering van de Ge meente-Commissie van Juli 1904, lezen we daar hoe de secretaris meedeelt, dat nota belen berichten in de vacature P. J. Gouvee te hebben gekozen de heer W. Fontein. In de vergadering dien aan volgende, van 3 Augustus 1904 dus, wordt de beer Fontein geïnstalleerd door den toenmaligen voor zitter, den heer P. J. van Moeken. De voor zitter sprak daarbij den wensch uit, dat ge Uw bekende bekwaamheden zoudt aan wenden in het belang van de gemeente. Fn thans hebt ge gedurende een kwart eeuw onafgebroken zitting gehad in deze eommissie, wier taak bet is de uitwendige belangen van onze kerk te behartigen. Dat we voor deze buitengewone gelegen heid buitengewoon bijeen zijn als Gemeen te-Commissie zal niemand verwonderen. Met is werkelijk een zeldzaam voorkomend feit, dat in een college als het onze, een lid 25 jaar zitting heeft. Uw medeleden verheugen zich er dan ook hartelijk over, dat gij dit lidmaatschap gedurende zoovele jaren hebt mogen vervullen. Daarom wen- sihcn zij dezen dag tot een feestdag te ma ken. Op een vergadering, waar gij nu eens niet tegenwoordig waart, zijn de plannen voor dezen dag besproken. Direct waren allen het er over eens, dat hun medelid diende gehuldigd te worden. En alles wat daar met zooveel sympathie voor Uw per soon besproken is, geachte jubilaris, wil len wij nu op dezen gedenkwaardigen mid dag, ten uitvoer brengen. Aan géne zijde van dezé Pieterskerk, is fn de muur aangebracht een steen, waarop te lezen staat het leven en het werk van John Robinson. Welnu, wij willen dezen middag aan deze zijde van dit kerkgebouw jn gedachten een steen aanbrengen, waar op te lezen staat, alles wat gij, geachte heer Fontein, hier gedaan hebt voor de ge meente van Leiden. Dat is niet gering en de men vroeger dat een bouwkundige ihuis behoorde in de commissie van finan ciën, tegenwoordig ziot men deze zaken anders, en meer nuchter zou ik zeggen. Tegenwoordig kiest men iemand, die ver stand heeft van financiën in de commissio van financiën- en een architect kiest men thans bij voorkeur in de commissie van fa bricage. O tempora, o mores. En nu ik genoemd heb de Commissie van Frabicage komen wij er als van zelf toe om na te gaan wat gij. krachtens Uw lidmaat schap van die commissie, in die commissie gepresteerd hebt. Daar ligger. Uw verdien sten ten opzichte van de gemeente, daar hebt gij Uzelf kunnen uilleven, daar heb* gij Uw beste kracht gegeven. Als man van bouwkunde hebt gij tiaar Uw technische kennis vrijwillig en belangeloos gesteld in dienst van de gemeente. De gemeente is U daarvoor groote dank verschuldigd en mo ge Uw verdienste door die gemeente niet altijd naar waarde zijn beoordeeld, wij als gemeente-commissie, die U op dit terrein van nabij hebben gadegeslagen, wij kunnen deze des te beter waardeeren. Wij willen eenige belangrijke werken en gebeurtenissen, waaraan gij zoo'n belang rijk aandeel hebt gehad, uit Uw zitting- periode mernoreeren. In het angst aanja gende jaar 1914, moest onze Hooglandsche i Kerk voor de inkwartiering onzer militai- ren worden ingericht, in hetzelfde jaar wer- dne Pieters-, Mare- en Oosterkerk van gas licht voorzien. Ook werd het orgel in de Oosterkerk besteigar 1 cn schoongemaakt. In 19JG werden de gesloten begraafplaatsen Marekerk en Hesrenpcort aan de gemeente Leiden verkocht Een paar jaar later werd de topgevel met twee hoektorens van het Zuidtransept van de Ilooglnndsfhe Kerk gerestaureerd en kwam een ePctrische ver lichting in de Oosterkerk tot stand. De kaarsverlichting op Oudejaarsavond 1920 in de Hooglandsche Kerk, omdat de gas leiding was afgekeurd, zult ge U nog goed herinneren. Kort daarop had de restauratie plaats van de topgevel met twee hoekto rens van het Noord-transept Hooglandsche kerk. In 1922 werd het raam in het Zuid transept Hooglandsche kerk gerestaureerd en in het zelfde jaar de Hooglandsche kerk geêlectrificeerd. Dat zijn zoo eenige grepen uit het verleden, die aan te vullen zijn met nog veel meer werken van grooten of klei nen omvang. Ik noem deze alle slechts om aan te toonen waaraan gij, jubilaris, als lid vun fabricage, Uw aandacht had te schen ken. De voornaamste werken uit. de latere jaren, die ons allen nog versch in het ge heugen liggen, ik zal ze niet opsommen. Al leen wil ik met een een uitzondering ma ken. En wel met het koor van de Pieters kerk. Dit groote werk wil ik afzonderlijk noemen omdat het naar mijn gevoelen wel een van de schoonste werken is die de res tauratie ons heeft weergegeven. Dat geres taureerde koor is een schitterend werk. Wie geniet niet van het schoons dat daar tot stand gebracht is. Wat ik hier aan werken zoo achtereen volgens opgesomd heb, dat beitelen wij op dien steen, die wij hedenmiddag in ge dachten ter Uwer eere hebben opgericht. Spr. bood daarna den jubilaiis aan een aantal fraaie foto's, verzameld in etui, van de wérken door de G. C. iri cle 25-jarige zit tingsperiode van den heer Fontein tot stand gebracht, alsmede een gouden Eversharp- potlood, waarna hij zijn rede aldus ver volgde: Een groote dienst bewijst gij de gemeente c'oor de huidige restauratie van het inte rieur van de Marekerk. Dit plan heeft veel vuld met verschillende deputaties van an- dero commissies en colleges, die den jubi laris wenschten geluk te wenschen, zoodat, nadat de heer Fontein met enkele woorden voor cle hartelijke huldiging had bedankt, cle stroom, door de koster in de juiste ba nen geleid, een aanvang nam. Verschillende toespraken. De heer J. B. M e ij n e n complimenteerde den jubilaris namens het college van Nota belen, hem dankende voor alles wat hij in het belang van de Leidsche gemeente heeft gedaan. Uit de vele gedenkwaardige din gen wil Spr. een paar hoofdzaken naar vo ren brengen. Ten eerste wijst Spr. er op hoe cle jubilaris naast zijn eigen veelom- va ttenden arbeid, tijd heeft kunnen vinden voor al het werk, dat hij ten opzichte van de kerkgebouwen en begraafplaatsen der gemeente heeft verricht. Ten tweede is de jubilaris maar niet al leen lid van de commissie van de Commis sie van Fabricage, maar bovendien heeft hij er ook het presidium, van, wat zeker geen sinecure is. Ten derde wijst spr. op de aangename verhouding, die bestaat tus- srhen het college van notabelen en de ge meente-commissie, welke goede verhouding voor een niet gering deel aan den jubilaris te danken is. Namens het college van Nota belen bood spr. een groote foto aan in lijst van liet gerestaureerde koor van de Pie terskerk en een foto van het college van Notabelen. Ook namens de commissie voor den eeredienst en de predikantstractemen- len, bracht spr. de gelukwenschen over. Namens den kerkeraad sprak Ds. M. J. Hanselie, die wees op het groote belang van een goede verzorging van cle stoffelijke belangen van een gemeente. Wat zou Is raël aan de ark hebben gehad, wanneer er geen draagboomen aan bevestigd waren ge weest en wat zou men aan de ark en de draagboomen hebben gehad, wanneer er geen priesters waren geweest die hun schouders er onder hadden gezet. Al deze dingen zijn noodig en ze geschieden in den dienst des Ileeren. Zoo ook heeft de jubilaris in 's Hoeren dienst gewerkt zoo langen tijd en spr. hoopt, dat hij dezen ar beid nog lang zal kunnen voortzetten. Ds. C. Hartwigsen sprak namens het ministerie van predikanten, dat voltal lig aanwezig was. Spr. wees op de groote zeldzaamheid van dit jubileum. Er zullen met veel leden van voor 25 jaar aanwezig zijn, zoodat de jubilaris wel eens zal heb ben gedacht: ik ben alleen over gebleven. Spr dankt den heer Fontein voor alles wat hij in het belang van de gemeente heeft verricht en waarvan de verschillende ker ken even zoovele stille getuigen zijn. De receptie werd verder bezocht door ver schillende deputaties van ouderlingen en diakenen, namens wie de heer v. d. Steen het woord voerde; van het college van ker kelijke collectanten, namens wie de heer Oppelaar Sr. het woord voerde; van het col lege van diaconale collectanten, namens wie de heer Meyer het woord voerde; van net technisch, administratief personeel en de kosters namens wie de heer Bos sprak en van het vrijwilligers-comité en het Mare- kerk-comité, namens wie de heer F. van dei- Mark de gelukwenschen overbracht. Daarna kwamen in grooten getale de vrienden en bekenden van den jubilaris hun gelukwenschen aanbieden en nog lan gen tijd was het in de betrekkelijk kleine kamer een vroolijke drukte van gaande en komende menschen. Een aardige gedachte was het sigaren te presenteeren met handjes, waarop het por tret van -den jubilaris was afgebeeld. Vele deputaties boden fraaie bloemstuk ken aan. Het technisch personeel, het ad ministratief personeel en de kosters ver eerden den jubilaris met een prachtige fruitmand. De jubilaris, die door de overweldigende hulde zeer getroffen was, dankte telkens met enkele woorden. Het is voor hem en de zijnen een middag geweest om nooit te ver geten. De heer Fontein temidden van zijn jamili e en leden der Gemeente Commissie. gij deed het steeds met voorbij zien van Uzel ven. Doch voor wij in dien steen uw werk willen beitelen, laten wij U allereerst met hot feest zelf geluk mogen wenschen. Ont vang clan, geachte jubilaris, de hartelijke felicitaties met Uw 25-jarig jubileum van al Uw medeleden. God geve U een goede gezondheid, om Uw werk in onzen lering met dezelfde lust en opgewektheid te mo gen voortzetten. Wij hopen hartelijk, dat wij U nog lang in ons midden mogen heb ben. Er heerscht momenteel zoo'n goede geest in onze vergaderingen, een geest van aan- genamen omgang, die niet het minst be vorderd wordt, door de prettige wijze van leiding, na het heengaan van Prof. van Nes en Mr. Schokking met zooveel ver trouwen in Uw handen gelegd. Spr. wees verder op de belangrijke wij ziging, die de commissie ook inwendig heeft ondergaan. Er is een geest van toe nadering gekomen tusschen de kerk en de verschillende colleges. Ilc acht die toe nadering waarvan slechts samenwerking en waardeering het gevolg kan zijn een gelukkig verschijnsel, dat de gemeente, in haar geheel slechts ten goede kan komen. De inzichten der menschen zijn in den k>op der jaren eveneens gewijzigd. Meen vnn Uw kostbaren tijd gevraagd en zal nog veel van dien tijd vragen omdat gij als al leen deskundige in onze commissie er de ontwerper en de bouwmeester van zijt. Ik wil het hier eens duidelijk uitspreken, dat de gemeente veel dank verschuldigd is voor dit groote werk, dat gij zoo geheel be langeloos, zonder eenige revenuen met de volle liefde van Uw hart ten uitvoer gaat brengen. Gods zegen vergezelle U bij dit w eik. En nu, geachte jubilaris, een tijdperk van 25 jaren wordt heden afgesloten en een nieuw ligt voor U. God gorde U aan met nieuwe moed en kracht om nog vele jaren werkzaam te mogen blijven tot heil van de gemeente. Hoeveel jaren U nog beschoren zullen zijn, wij weten hei niet, maar dit we ten wij wel, dat die God, die U in de afge- loopen jaren zoo trouw ter zijde heeft ge staan, geholpen heeft en gezegend, ook in Uw gezin, nog dezelfde is, die U al gaan de jaren wat klimmen, met dezelfde liefde en trouw wil blijven omringen. Hij zegene U, Uw vrouw en al de Uwen, hier tegenwoor dig en die verre zijn en stelle U nog tot een rijken zegen voor velen en voor de Leidsche gemeente. Voor deze huldiging in de commissie had men een apart half uurtje gereser veerd, maar reeds was de wachtkamer ge STADSNIEUWS AMENDEMENTEN VAN DEN HEER HEEMSKERK. ITet raadslid Heemskerk heeft voor de raadsvergadering van hedenmiddag het vol gende amendement ingediend: Ondergeteekende, heeft de eer voor te stel len punt 15 der agenda der e.v. raadsverga dering (Ingek. stuk No. 120), in betreffende verordening, artikel 1, de navolgende wijzi ging: Staat B te lezen: a: in plaats van f 1 te lezen f 3. b: in plaats van f 42 en f 45 te lezen f 44 en f 47. JOURNALISTIEK. De heer Th. J. v. d. Heijden, procureurs- klerk cn Gem. deurwaarder, alhier, is, als rubriek-redacteur, verbonden aan „De Spie gel van Handel en Wandel" tijdschrift ge wijd aan Handelswetenschappen, onder Hoofdredactie van Dr. E. E. J. Messing, Do cent aan de Ned. Handelsschool te Rotter dam.- GOUDEN JUBILEUM. Heden herdacht de heer W. de Jong den dag, waarop hij voor 50 jaren in dienst kwam bij >d'e Fa. D. Sala en Zn., Spiegel- cn Lijstenfabriek en Kunsthandel alhier. De ju bilaris werd hedenmorgen in de zaak op de Breestraat ontvangen, door den heer en mevr. Sala toegesproken, waarbij de heer Sala hem een enveloppe met inhoud over handigde. Namens het personeel sprak dp heer I. de Groof, die eveneens een geschenk aanbood. De jubilaris heeft den dag verder in familiekring doorgebracht. ZILVER JUBILEUM. Heden herdacht de heer Jac. Arnoldsen Jr. den dag, waarop hij vóór 25 jaar als blik slager bij Tieleman en Dros' Conservenfa- brieken alhier in dienst traA De jubilaris is hedenmorgen ontvangen ten kantore van de directie, waar hij het gebruikelijke geschenk onder couvert ont ving. Daarna had de huldiging plaats in de werkplaats, waar de heer Arnoldus werd toegesproken door den heer Goddijn, die hem namens het personeel een bronzen gaslamp aanbood. De jubilaris heeft het verdere ge deelte van den dag in familiekring door gebracht PARKCONCERT. Het programma voor het Parkconcert op Dinsdag G Aug., 8 uur luidt: No. 1. „Einzug der Gaste", marsch, Wagner No. 2. Ouverture „Titus", Mozart. No. 3. „Traum", wals, Waldfeutel. No. 4. Fantaisie Humorcsque, Schertz. No. 5. „Rudge Withworth Cycle", galop, Geijp. No. 6. „Sobre las Olas", wals, Rodas. No. 7. Marsch, Geijp. EXAMENS. —Geslaagd voor het examen kantoorsteno grafie mej. IT. J. C. v. d. Blij, Voor het examen Boekhouden de dames M. E. Vo degel en E. Sluis en de heeren H. A. M. v. Bcrkhoff, en voor het examen praktijk- diploma Nederlandsch de heer B. J. C. Faure, allen van het Instituut Pont, alhier. Mej. C. M. de Jong alhier is voor het examen nuttige handwerken. Voor het examen Hoogduitsch M. O. A. is te 's-Gravenhage geslaagd de: heer H. J. Nijhof. alhier. Voor de hoofdakte is te Den Haag ge slaagd mej. J. W. Hilarius, alhier. EXAMEN. Voor het diploma Nederlandsche Stenogra fie systeem „Groote" slaagden te Utrecht de dames Fien Linden-hof f en Toos Petit, heiden leerlingen der Mariasehool Haarlemmer straat, alhier, tevens behaalde mej. Toos Petit het diploma maohineschrijven, met lof. KOKENDE MELK OVER HET LICHAAM. Zaterdagmiddag heeft in de ouderlijke wo ning aan de Sophiastraat 9, te Leiden, een jongetje van 8 maanden, W. F., in een on bewaakt oogenblik, een pan met kokende melk, dat op een gastoestcl stond, naar zich toe getrokken. Het knaapje kreeg den in houd over het lichaam. Met ernstige brand wonden overdekt is de kleine naar het Aca demisch Ziekenhuis overgebracht. BLOEDIGE VECHTPARTIJ. In den nacht van Zaterdag op Zondag, heeft op den Rijnsburgersingel te Leiden, een ernstige vechtpartij plaats gehad tus schen eenige Leidenaars cn eenige personen uit Noordwijk. De 27-jarige T. O. uit Leiden werd daarbij met een mes gestoken, waar door hij een ernstige wonde aan het hoofd bij de slaap opliep.'ITij is naar het acade misch ziekenhuis overgebracht. WATERTEMPERATUUR. „De Zijl" 9 u. 18 gr., 12 u. 18% gr. HANDELSREGISTER Wijziging. 3 Aug. Th. Tyssen en Zonen, Zoeterwoude, Hooge Rijndijk F.97. Graanhan del. Uittr. Benn.: Th. Tyssen Sr., Zoeterwou de. dd, 1 Augustus 1929. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWT!J Smlttenaar 32 j. en M Tierolf 25 j. J E Korenhof 26 j. en A M Pot 22 J. a van Doorn 43 J. en M Voogt 35 j. C Willemee 40 J. en P a Kouwenboven 27 J- K Breedük 31 j. en E Eikerbout 19 J. P C Goosen wednr. ,33 j. en a E v d Broek 30 J. 3 van Slingerland 29 j. cn W E Witteman 23 1. Th Dongelmans en J Verkerk gesch. P Chaudron 29 J. en Z Craraa 20 j- a van Wtfk J. en M A de Groot 18 J. F Kouwenhoven 23 J. en A Plezier 21 j. F Fllippo 23 J. en J Stam 20 J. S J Bink-26 J. en J A Nleuwen- hulzen" 26 J- D Beenakker gesch. 52 en D v Heerde ges'ch. 49 J. Uit den Omtrek. ALPHEN AAN DEN RIJN COLLECTE. Morgen-, Dinsdag 6 Aug., zal alhier een collecte worden gehouden ten bate van het voogdij-kind, verpleegd in het Kinderhuis „Voordorp", vanwege de Ver-eeniging ..Rho de". Wij bevelen deze collecte van harte bij onze lezers aan. BOSKOOP. KONIN GINNEFEEST. Op de gehouden vergadering van de „Feestcommissie 1919" is besloten, om dit jaar het Koninginnefeest te vieren op Vrij dag 6 September, terwijl tevens met alge- meene. stemmen het volgende programma werd vastgesteld: In de morgenuren luiden der torenklok ken, daarna koraalmuziek, en vervolgens een optocht van schoolkinderen, begeleid door de drie plaatselijke muziekcorpsen. Na die optocht, zullen de kinderen in de verschillende scholen gctracteerd worden. In den middag izullen er volksspelen gehou den worden, opgeluisterd door muziek, 's Avonds zal er op 'de Gouwe een gondal- vaart plaats hebben, welke zeer schitterend beloofd te worden, terwijl tevens de Gouwe in het centrum der gemeente van electri- sche lampje zal worden voorzien. Verder zij nog medegedeeld, dat de buurt- vereeniging „Nieuwstraat" op dien dag de straat een feestelijk aanzien zal geven, en da£ het geheel besloten-zal worden met een groot vuurwerk op de Gouwe. WETENSCHAPPELIJK BEZOEK. Op 8 Aug. a-s. zal op verzoek van de ver- eeniging van Boskoopsche culturen Dr A. L. Hagendoorn secretaris van de Ned. Geueti- eohe vereeniging een bezoek aan Boskoop brengen met het oog op een onderzoek naar de kwesties die verband houden met knop- of tak-variaties („sports'") en baby-rozen. Een zevental Boskoopsche kweekers zullen de heer Hagendoorn by zyn bezoek aan ver schillende kweekeryen vergezellen en prac- tische inlichtingen verstrekken. Het ligt in de bedoeling na eenigen tyd een populaire lezing over dit onderwerp te doen houden; HILLEG0M. ZILVEREN JUBILEUM. Zaterdag werd het 25"jarig bestaan de kunst zandsteen fabriek Arnoucl alhier feestelijk herdacht in tegenwoordigheid van commissarissen, directie en personeel, bene vens vele genoodigden. De heer W. D. Oudolf, chef van het kan toor, voerde namens het personeel het woord. In de eerste plaats richtte hij zich tot den president-commissaris, den heer'A. Honig, om een geschenk van blijvende waarde aan te bieden, t.w. een portret van den directeur, de heer Van Hardenbroek, met de bedoeling om het in de directiekamer op te hangen. Vervolgens richtte Spr. zich tot den directeur met hartelijke en waardeerende woorden. Daa**n4 sprak de heer Honig, die herin nerde aan de oprichting der fabriek en den directeur een compleet schrijfbureau- garnituur aanbood. D.e directeur, de heer A. H. baron van Har denbroek van Ammerstol, die met zijn ge zin de plechtigheid bijwoonde, bracht dank voor gelukwenschen en geschenken. Het geheele personeel kreeg bij gelegen heid van dit jubileum een gratificatie. Voorts heeft het bestuur besloten de ge heele premie van de ziektewet, die in 1930 in werking treedt, voor de werklieden te betalen; een finds tot steun in dagen van ziekte en invaliditeit is gevormd, dat thans f20.000 bedraagt. Nieuwe woningen zullen gebouwd worden, voor het terrein aan de overzijde van de fabriek bestaan plannen voor inrichtinen tén behoeve van het per soneel. Tenslotte zijn 15 jubilarissen gehuldigd. De heer Oudolf is benoemd tot procuratiehou der. Alle jubilarissen hebben het getuig schrift en de legpenning van de Maatschap pij van Nijverheid gekregen. KATWIJK. OPENING TENTOONSTELLING. Geslaagde prijsvraag. Zaterdagmiddag werd in de Ambachtstee- kenschool de tentoonstelling geopend van in gekomen inzendingen op de prijsvraag, uit geschreven door het Gemeentebestuur inzake den bouw van een nieuw Gemeentehuis en werden wij in de gelegenheid gesteld het in gekomen werk te bezichtigen. Onder de aanwezigen merkten we o. a. op den heer v. d. Kloot Mcyburg, lid der jjiry, de heeren prijswinnaars Hooykaas en Lok horst, Rotterdam, II. F. Zwiers van Haar lem, C. Feitkamp van Amsterdam en S. J. Bouma Aan Groningen; voorts de leden van den Raad van eenigen was bericht van verhindering ingekomen de w.n. secreta ris, de heer v. Boekhoven. Te ruim 3 uur nam de burgemeester Mr. Dr. J. Schokking het woord cn wees er 1, dat deze tentoonstelling ongetwijfeld de aan dacht naar buiten zal trekken, vooral ook omdat gedurende het badseizoen veel vreem delingen alhier verkceren. Wij zijn verblijd, zegt spr., als we dit oogenblik zien als een schakel in den keten van besluiten en gebeurtenissen, betrekking hebbend op den bouw van een nieuw Ge meentehuis. Economische toestanden waren aanleiding om de uitvoering van het plan om tot nieuwbouw over te gaan, tijdelijk te verschuiven. Niemand heeft toen gedacht, dat het uitstel zoo lang zou duren. Evenwel 10 jaar later, in 1928, besloten B. en W. dat dc zaak voortgang moest hebben. De bevol king was sedert dien tijd met 2000 inwoners toegenomen, het personeel meer dan verdub beld, zoodat de behoefte aan een nieuw Raadhuis zich steeds sterker deed gevoelen. Met eenparigheid van stemmen besloot dan ook cle Raad tot uitvoering van het eenmaal genomen Raadsbesluit over te gaan. Een prijsvraag werd uitgeschreven cn thans zijn we gereed om het ingekomen werk ten toon te stellen. We mogen gerust zeggen ook op grond van het uitvoerig rapport der jury dat, èn wat het aantal inzendingen èn wat het gehalte van liet werk betreft, de prijs vraag zeer geslaagd mag heeten. Eén der in zendingen kwam zelfs vanuit Batavia, een bewijs, dat ook de Indische architecten mee leven met wat in het vaderland gebeurt. B. en W. hebben twee algemeene eischen gesteld, n.l. Ie. het nieuwe Gemeentehuis moet beantwoorden aan den eisch van het tegenwoordige leven, waarbij op verdere ont wikkeling moet worden gerekend; 2e. men moet blijven binnen de grenzen van een som die de Gemeente Katwijk zich veroorloven kan. Er zijn oplossingen ingekomen, die aan de eischen voldoen, zoodat de jury de uitgeloof de prijzen kon toekennen. Spr. feliciteert de prijswinnaars van harte met hun succes. Opmerkelijk is, dat de eer ste prijswinnaars tot zelfs in de keus van hun motto's gelukkig zijn geweest, n.l. „Dooi de Branding" en „Hou zee". Dat geldt niet alleen voor den zeeman, maar ook voor heel het leven. Ook de andere inzenders, die geen prijs hebben gekregen, hebben om hun inspan ning en moeite en tijd die zij aan hun werk hebben gegeven, recht op de tentoonstelling Katwijk stelt het op prijs, wat zij hebben gedaan. Hiermee verklaar ik de tentoonstel ling geopend. Een der prijswinnaars, de heer Hooykaas van Rotterdam, sprak ook namens de ande ren een woord van dank voor dc hartelijke woorden tot hen gericht en sprak de hoop uit, dat de goede wenschen vervuld zullen worden. Hierna werden ververschingen rondge diend, waarna de inzendingen werden be zichtigd. Bij binnenkomst in de eerste zaal valt da delijk het oog op het werk der prijswinnaars dat zooals vanzelf spreekt, dubbele belang stelling geniet. De hoeren Hooykaas en Lock horst, wier ontwerp met een len prijs be kroond werd, waren zoo welwillend toezeg ging te doen van foto's, zoodat de lezers van ons blad morgen daarvan kennis kunnen ne men. Uit het uitvoerig rapport van de jury me rnoreeren wij nog het volgende: „De jury besluit eenstemmig Jen len prijs toe te kennen aan het ontwerp motto „Door de Branding", in cle eerste plaats, omdat de platteerondindeeling het best geslaagd is, terwijl ook de uitwendige architectuur veel verdienste bezit, in aanmerking genomen, dat het gebouw komt te staan in een toe komstige villawijk, waarvan het karakter door deze nieuwe raaclhuisbouw kan worden bcheerscht." Wij kunnen ieder aanraden deze belang wekkende en interessante tentoonstelling te bezoeken. KOUDEKERK. JUBILEUM. De Jon gel. Vereen, op Geref. grondsiag te Koudekerk herdacht dezer dagen haar 40- jarig bestaan. Op Vrijdag 9 Aug. hoopt in de Geref. Kerk op te treden als feestredenaar Ds. R. W. Huizing van Harlingcn, vroeger alhier. In Nov. of Dec. zal het 40-jarig bestaan meer feestelijk met leden en oudleden wor den herdacht; Voornaamste Nieuws. BINNENLAND Jhr. S. van Cittcrs, oud-commissaris der Koningin in Gelderland, zal den heer Colija opvolgen als lid der Eerste Kamer. Persstemmen over het mislukken van da eerste opdracht aan mr. Ruys de Beeren- brouck. (blz. 3) De „Adonis" verging aan de Noord-Afrit kaansche kust; heel de bemanning werd gered. Te Rilland-Bath is weer een ongeluk ge beurd op den onbewaakten overweg aldaar. Zaterdagmiddag is de „Johan van Olden- barnevcldt", het grootste schip, tot heden in ons land gebouwd, van stapel geloopen. BUITENLAND (Blz. 3.) De „Graf Zeppelin" is te Lakehurst geland na een vlucht boven New York. Bij Ostende in België verdween na een aanvaring een plezierboot in de diepte; tal van lijken zijn aangespoeld. KATWIJK AAN DEN RIJN. GEZONKEN. Door een tot nog toe onopgehelderde oor zaak is Zaterdag bij de haven, hoek Kanaal- Rijn, een bak met zand van de Amstcrdam- sche Ballastmaatschappij gezonken. KATWIJK AAN ZEE ZEILJACHT OMGESLAGEN. Zaterdagmorgen omstreeks ïl uur beoefen den eenige jongelui met een bootje van d» heeren Taat cn Parlevliet de zeilsport. Ter hoogte van de watering schijnt de boot tegen een zandbank te zijn gevaren, met het gevolg dat de boot omsloeg en de inzittenden te water geraakten. Slechts een van deze, de heer L. v. Duyn, kon niet zwemmen. Hij werd echter door zijn makkers behouden aan het strand gebracht. Doordat men het voornemen had na de zeiltocht te gaan zwem men en men zich in de boot reeds in zwem pak had gestoken, gingen de bezittingen ver loren. Een en ander veroorzaakte een groot» opschudding onder de talrijke strandbezod- kers. ZOETERWOUDE Toen gistermorgen mej. Vlasveld te ra men met haar dochter Maria uit de R. K. kerk op de Hooge Rijndijk kwam, maakte Ma-rietje zich zoo angstig voor een passée- rende aai to, dat zij van schrik haar moeder in de langs den weg liggende sloot te water duwde. Ier belooning daarvoor nam moe haar bij den aam en sleurde Marietje me» cle sloot din. Alhoewel kopje onder werden zij spoedig door mede-ik e rkgan ge ra op het droge gebracht, zoodat zij met een frisch nat pak, doch hevige schrik, er af kwamen. Voor deze gemeente zijn voor de lich ting 1930 als gewoon dienstplichtige aange wezen: Cornelis Boot, Gottfried Diepenbach, Cornolis Johannes van dea- Ham, Gerardus Johannes Heemskerk, Adrianus Wilhelmus v. d. Hoeven, Johannes van Nierop, Johan nes ricirmanus PJooij, Jacobus Johannes Slingerland en Johannes Versteegen. Laatste Nieuws. HOE LANG DUURT DE CONFERENTIE? Tot December? PARIJS, 5 Aug. (V.D.) De bekende inter nationale journalist Jules Sauerwyn wijdt in dc „Matin" een artikel aan de vooruitzichten van de Haagsche Conferentie, die volgens hem zeer moeilijke problemen zal hebbon op te lossen en zeer lang zal duren. Een zeer goed ingelicht diplomaat heeft hem verklaard dat de conferentie waarschijn lijk tot het einde van dit jaar zal duren. GEBONDEN. En verdronken. Zondagmorgen werd op het Paters- woldsch. Meer de 20-jarige student A. Na- ber, wonendie te Groningen bij het zwem men. nadat hij zich aan een zeilboot had vastgebonden, plotseling door den sterken stroom meegesleurd en verdronken. Hij verdween onmiddellijk iin de diepte. Pogingen, om hem tie redden mochten niet gelukken. Marktberichten. AMSTERDAM,, 5 Augustus. Vee. Aanvoeren en prüzcn: 097 vette koelen, lo kw. 110—120 c, £e kw. 90—108 c., 3o kw. 74—88 c.. por kg. slachtgewicht; 170 melk- en kuUkoeien 275 880 per stuk; 106 vette kalveren. Ie kw. 100— 110 c., 2e kw. 88—98 c.. 3e kw. 74—86 c., per kg levend gewicht; 85 nuchtere kul veren II —21, 39 schapen 30—38, 29 lammeren 20—28, allea per stuk; 500 varkens. Hollandsche le kw 109—110 c.. 2e kw. 107—j 09 c., een enkel var ken leis hoogtr, Overzeeaclie en Geldersche -e kw. 109—110 c.. vette varkens 107—109 c.. allee per kg. slachtgewlcht; 68 paarden ƒ130— 230 ROTTERDAM. 5 Aug. heden aangevoerd: 518 kalveren 890 schapen oi Frozen per y, kg.- koelen 33—38—46—48—~5I —54 etsoasen 1115—47-49—01 ets.; kalveren 52—57—67—72—80—86 ets.; Schapen 30—37, n. 621 varkens. .•rglngen bUna geen vcran< iangevoerd, vandaar geen n nen aanvoer. redely en 2e srt Iets stijver n flink aangevoerd, v< chapen handel let- williger voor lammei leepend. dezelfde prijzen als vor weck werd chtcr bedongen. Aanvoer varkens als vorige week. han. raag, dezelfde prllzen voor een enkel best h etten werd nog 1 cent boven not. besteed. Zouters korf. - aanvoer, tragen hande en elfde prijzen Hl r werd 4 6 ct besteed. ROTTERDAM, 5 Augustus. Aardappel. Mizen; eigenheimers 3%—4% c.. schoolmo. ers 3—4 c... bluuwpltten 4—6tf o.. Westlnr che schoolmeesters (zand) 4—p c.. Idem (kiel) 4 c„ idem Duke of Yorks 3Vi4*,4 c., ers 33% c. Met redelijken aanvoer en k

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2