lliruuir Criitsrtjr (iïoiuiuü Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. DE HAAGSCHE CONFERENTIE ABONNEMENT: Per kwartaal ƒ3.25 (Beschikkingskosten 0.15) yoorhet Buitenland bij Wekc- lijksche zending„6-— Bij dagelijksche zending ,7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7/f> cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2812 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. MAANDAG 5 AUGUSTUS 1929 ADVSRTE NTIËN: Van 1 tot-5 regels 1.17Va Elke regel meer „0.22V£ Ingez. Mededcelingcr. van 15 regels „2.3D j Elke regel meer„0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekendƒ0.10 1Qe Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen AAN DEN VOORAVOND. Hollanders zijn nu eenmaal nuchtere men- Bchen. Zij toonen niet spoedig belangstelling yoor iets en kunnen zich voor buitengewone dingen niet gauw warm maken. Deze onverschilligheid als wij het zoo noemen mogen legt het overgroote deel van ons volk ook aan den dag ten opzichte van de Haagsche Conferentie, die staat ge houden te worden. Op 'een andere plaats in dit nummer wordt uiteengezet, welke belangrijke zaken aan de orde komen. Het deed ons goed, dat er in enkele kerken gisteren gedacht is aan het gewicht der con ferentie, en de mogelijke beteekenis, welke jij hebben kan voor het herstel van de dooi den oorlog zoozeer geschokte verhoudingen. Laten wij ook aan den vooravond van de te houden samenspreking onze onverschil ligheid voor een oogenblik afleggen. En de oogen wijd open zetten voor der tij den nood. Dan zien we, dat de wereld melaatsch is, en onrein. Dan gaat er een huivering door onze ziel. Dan zien we ook, dat menschelijk overleg ten eenenmale te kort schiet om hier te keipen. Er is maar één oplossing. Hebben wij den moed, die oplossing te tanvaarden? Midden in de verworden wereld staat de Zoon des Menschen met uitgestrekte zege nende handen. Durven wij Hem te voet te vallen en Hem smeeken om redding? Ons gebed moet een noodkreet zijn. Vragen wij Hem, in het kinderlijk ver trouwen, dat Hij ook nu nog Zijn macht woord spreken kan: „Ik wil, wordt gerei nigd". Wie zoo bidt, helpt mede aan wcreldop- bouw. 't Is ons een voorrecht, het te mo gen doen. Het laatste woord is niet aan de machten der duisternis. Jezus Christus zal komen om het laatste woord te spreken. Entoeft Hij al, Hij kent Zijn tijd. Hij komt. Hij komt gewis. ZITTING NEMEN. Thans hebben alle gekozenen aan het Centraal Stembureau bericht gezonden, dat zij hun benoeming tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal aannemen. Nog slechts luttele weken scheiden ons van het tijdstip, waarop een niet gering aantal nieuwelingen zijn intrede zal doen op het Binnenhof en de nieuwe Kamer zal ^zitting nemen". Zal dit zitting nemen voor menigeen slechts beduiden een uiterlijk vertoon of houdt het in dat men tevens de verplich tingen aanvaardt die het Kamerlidmaat schap oplegt en dat men dus zoo getrouw mogelijk de samenkomsten zal bijwonen? Als is er geen enkel formeel beding dat den afgevaardigde tot nakoming dezer ver plichting kan dwingen, in het uitbrengen van zijn stem sloot de kiezer de stille ver wachting in, dat de man zijner keuze, een maal tot Kamerlid aangewezen, zich met al zijn krachten aan deze taak zal wijden. Wij weten heel wel dat een kamerlid dat nog andere zaken te behartigen heeft en dit is met de meesten het geval niet bij elke vergadering der Tweede Kamer aan wezig kan zijn. Maar ook wanneer men hiermee rekening houdt blijft het absenteïsme in onze Tweede Kamer nog van zoodanigen omvang, dat het belangrijk kan worden ingekrompen. Zullen de nieuwelingen, die zich hun nieuwe taak toch wel niet tegen hun zin i toevertrouwd, hier het goede voorbeeld geven? Het „zitting hebben" sluit vanzelf het zit ten, het aanwezig zijn nog niet in. Zoo bepaalt het eerste lid van art. 95 van jnze Grondwet, dat de hoofden der minis- terieele departementen zitting heblben in de beide Kamers, maar vermeldt het derde lid van hetzelfde artikel dat zij door elk der Kamers kunnen worden uitgenoodigd om tot het verstrekken van inlichtingen ter ver gadering aanwezig te zijn. In zijn „Het Nederlandsche Staatsrecht" acht. Prof. Kranenburg deze laatste be paling vrij overbodig, omdat het eerste Voorschrift hun reeds zitting verleent Deze opvatting getuigt van een, prijzens waardig optimisme, dat toch eigenlijk aan beide uitdrukkingen niet voldoende recht laat wedervaren en te weinig onderscheidt tusschen de bevoegdheid en het gebruik dat ervan wordt gemaakt Zij het aan onze nieuwe Kamer bescho ren om deze tegenspraak weg te ne men, die zoo dikwijls opspraak verwekt. Het zitting nemen zij symbool van trouwe presentie en houde de absentie zooveel mo gelijk verre. DE TWEEDE OPDRACHT Persstemmen over de pogingen tot kabinetsformatie door Jhr. Ruys Met groote belangstelling hebben we de commentaren gevolgd, welke in de pers geleverd zijn over de mislukte eerste op dracht aan Mr. Ruys de Beerenbrouck tot formatie van een kabinet. De Standaard onthield zich, evenals De Nederlander, van commentaar. Buitengewoon teleurstellend noemt De Maasbode het bericht Wat te vreezen was schijnt gebeurd te zijn: de Christelijk-TIistorischcn hebben volhard in hun weigering om met <lc Antirevolutionairen en de Katholieken in zee te gaan op een vast program. Zij moeten hiervoor wel buitengewoon zwaarwichtige redenen hebben, want de verantwoordelijkheid, die zij hiermede op zich laden, is groot. Misschien heeft de crisis in eigen partij het ook moeilijker gemaakt de parlemen taire crisis met de nooduge rust en ob jectiviteit te behandelen. Bij de beantwoording van de vraag: wat nu?, meent het blad dat een reehtsch extra-parlementair kabinet onder katholieke signatuur het meest overeenkomstig den uitslag der verkie zingen zou zijn. Met ons voert het ten slotte een pleit voor „een rustige sfeer". D e T ij d is van oordeel dat Het odium drukt ditmaal te sterker op de Christel ij k-Historische Partij, daar zij zich ditmaal niet op de gezantschaps- kwestie beroepen kan voor het doen mis lukken der christelijke samenwerking, op welke de andere partijen bij haar had den aangedrongen. Hebben ondergrond- sche stroomingen haar van die samen werking afgestuwd? Is aan haar houding eenige speculatie op het behoud en dé winst van de anti-papistisc.he stemmen in don lande niet vreemd? Lokt het mar- chandeeren met de liberale vriendschap pen haar meer dan een christelijke re geering aan? Welke ook het antwoord op deze vra gen moge wezen, het wordt een feit, dat de Christelijk-Historischen zich thans ten eenenmale gaan vervreemden van hun voormalige coalitiegenooten. En de ook staatkundig uit hun beginsel levende kiezers zullen er voortaan rekening mee moeten houden, dat zij hun stem in geen geval aan een Christelijk-Historische kun ren geven, indien zij een regeerkrachtig, christelijk parlementair kabinet verlan gen. Immers zoolang Katholieken en hun trouwe hnndgenooten de Antirevolutio nairen niet. een meerderheid kunnen be halen, blijft zoodanig Kabinet uitgesloten. En praetisch mogen de Christelijk-ITisto- rischen dan ook verantwoordelijk worden gesteld voor de machteloosheid, waartoe hun zich bij voorkeur noemende natio nale partijin ons land het parlemen taire stelsel veroordeelt. Want aan dit stelsel wordt thans mede een ernstige slag toegebracht, daar voor onafzienbare jaren een parlementair Ministerie van de baan schijnt Het is voor de christe lijke partijen, die over een tel-meerder- heid in het Parlement beschikken, een diep beschamend feit Katholieke signatuur. De R. K. Volkskrant voelt alles voor een extra-parlementair kabinet onder Ka tholieke signatuur. Plet komende extra-parlementaire kabi net behoeft geen kopie te zijn van het kabinet-De Geer. Het mag dit niet zijn. Een te mooie belooning ware het voor de christelijk-historischcn hun den deugj prijs eener kabinetsformatie uit te reiken en hun in het komende ministerie de lei ding over te laten. Onze kiezers, die voor een vooruitstre vende, volksgezinde politiek hebben ge tuigd, en de kiezers in het algemeen, die op sociaal, financieel en koloniaal terrein een duidelijk geluid hebben doen hooren, zouden het niet begrijpen. De katholieke partij is het aan haar macht in de Kamer, aan haar succes bij de stembus verplicht, in het komende extra-parlementaire kabinet de leiding te nemen. Tegen een extra-parlementair kabinet, naar rechts georiënteerd, zooals de term luidt, hebben wij geen bezwaar, mits die oriëntatie geen afbreuk doet aan zijn sociale, financieele en koloniale oriëntee ring. Voldaan over de mislukking is de Nieuwe Rotterdamsche Cou- a n t; verwonderd geenszins. De opdracht, immers, ging uit van de gedachte, dat de verkiezing een parle mentaire meerderheid had opgeleverd, die dan aan de rechterzijde zou toegevallen zijn. Maar zulk een meerderheid is er n.iet Zij kon o.r bij deze verkiezing niet komen, omdat de Christelijk-liistorische partij, ondanks den aandrang, die niet slechts door de linker partijen, maar met name ook van antirevolutionaire en Roomsch-katholieke zijde op haar werd uitgeoefend, zich angstvallig van de beide andere oude coalitie-vrienden had afzijdig gehouden; zij kon er evenmin komen, omdat de heer Colijn, voor zooveel de Oost-Indische politiek aangaat, volgens hem het cardinale punt, waaraan elk kabinet zou moeten worden getoetst, bij voorbaat tusschen de Antirevolutionaire partij en de Roomsch-katholicken het ta fellaken had doorgesneden. En even verder heet het: Wie naar een wezenlijk parlementair kabinet terug verlangt, wiens liberalisme nog niet zoover is „ontaard", als dat van Mr. Mao-chant blijkbaar is, moet dus voor alles erop bedacht zijn, het schijn-parle- mentaire kabinet, gelijk een kabinet „steu nende op de rechterzijde" er weer een ge weest zou zijn, voor goed van de lijst der politieke desiderata te zien schrappen. Wanneer dit gebeurd zal zijn, wordt o p den duur wij leggen nadruk op deze woorden, want er zal zonder twijfel nog een lange overgangstijd noodiig zijn de weg voor liet wezenlijke parlementaire kabinet weer geéffend. De mislukking van de opdracht aan Jhr. Ruys heeft de kans, dat het nog wel ooit zoover komen zal. alweer iets ver groot. Daarom begroeten wij haar met vreugde. Na geconstateerd te hebben, dat noch de Katholieken, noch de Antirevolutionairen de spelbrekers der coalitie geweest zijn, schrijft 't Utr. Dagblad o. m.: De parlementaire mogelijkheden zijn niet uitgeput. De Kamer is nog niet ge heel tot een chaos van onsamenhangende groepen ineen gezonken. Voor een poging tot formatie van oen minderheidsregee- ring, op de basis ecnor katholiek-anti revolutionaire samenwerking staat de poort nog open. Ons ontgaat de beteke nis der politieke constructie van een rechtsch extra-parlementair kabinet Dat zou dan een meerderheidskabinet worden zonder meerderheidsprogram. Het zou zijn bestaan afhankelijk stellen van het goed-dunken der christelijk-historischen. Het zou on-afhankelijk zijn en toch weer afhankelijk. Neen. Er is maar één keuze. Men volge den logischen gang der eenmaal aanvaar de gedachte, en kome tot een rechtsch minderheridskabinet. Faalt die poging we derom, dan is de ure geslagen voor een extra-parlementaire regeering. Maar dan een volkomen zaken regeering, die uit alle partijen is samengesteld of een partij-loos karakter heeft, en die niet in gijzeling vertoeft van parlementaire groe pen, maar steune op eigen kracht De coalitie dood en begraven! was de leuze, die uit het linkerkamp her haaldelijk werd aangeheven. Thans zingt Het Volk (s.d.a.p.) alweer hetzelfde liedje: De koalitie Is dood en begraven. Het is voor goed met haar afgeloopen. Dit is gisteren nu wol duidelijk ge bleken. Zal het ter rechterzijde nu eindelijk eerlijk erkend worden? Zal nu eindelijk de misleiding een ein de nomen, als zou er nog een „christe lijke" samenwerking, tot regeeren be kwaam, bestaan of mogelijk blijken? Zullen eindelijk met name de katholie ken de konsekwentie uit dit vaststaand, onomstootelijk vaststaand gebleken feit trekken? HET PLAN-YOUNG RIJNLANDONTRUIMING SCHADEVER GOEDING MILITAIRE CONTROLE DE BELANGRIJKHEID DER CONFERENTIE (Van onzen specialen Redacteur) Wat bedoelt het plan-Young? Met twee woorden gezegd: het beoogt een basis te leggen voor vreedzame ontwik keling en samenwerking in Europa door de financieele verplichtingen van Duitschland ten opzichte van zijn overwinnaars vast te leggen, maar ook het aandeel van elk dier overwinnaars in de Duitsche herstelbeta lingen. r. Maar nu komt de conferentie te Den Haag voor de uitvoering te staan van het in algemeene trekken door de betrokken mogendheden aanvaarde schadevergoe dingsplan. Eigenlijk komen de moeilijkheden nu pas aan, al is het ook reeds niet gemakkelijk geweest het plan-Young tot stand te 1)1 Want'het is bekend, dat Duitschland er zich nog te zwaar belast door acht en slechts onder zekere voorwaarden bereid is het in zijn geheel te aanvaarden. Engeland is ook niet tevreden. Het meent, dat het te weinig ontvangt uit de financieele opbrengst van het plan. Frankrijk, België en Italië daarentegen om geen anderen te noemen zijn van oordeel, dat aan het plan niet getornd mag worden. Men begrijpt dus, dat er heel wat gepraat zal moeten worden, eer de uitvoeringsover- eenstemming zal zijn verkregen, zoodat rte Conferentie ongetwijfeld voor een uiterst moeilijke taak zich gesteld ziet. Allerlei kwesties zullen aan de orde ko men, die direct of indirect met het schade vergoedingsplan samenhangen, waaraan immers maandenlang gewerkt is. F.en van de meest delicate punten, waar over gesproken zal moeten worden, is de Rijnlandontruiming. Op de jongste Volkenbondsvergadering is die aan de orde gesteld tusschen Duitsch land, Frankrijk, Engeland, Italië, België en Japan. Op 16 Sept. 1928 werd overeenstem ming bereikt over de volgende drie punten: „1. de opening van officieele onderhande lingen, over de door den Rijkskanselier te berde gebrachte vorderingen betreffende de vervroegde ontruiming van het Rijnland; 2. over de noodzakelijkheid om het scha- devergoedingsvraagstuk in zijn geheel en definitief te regelen en daartoe een com missie bijeen te roepen van financieele des kundigen der zes mogendheden; 3. over het principe der instelling van een commissie tot constateering en overeen komst, (namelijk een militaire controle commissie in het Rijnland). De samenstel ling, de werkwijze, het doel en de duur dezer commissie zullen door verdere onder handelingen tusschen de regeeringen ge regeld worden". Óver punt 2 heeft de Commissie-Young gedoeterd. Deze commissie van deskundi gen heeft na een overleg, dat 4 maanden duurde (9 Febr.—7 Juni), gerapporteerd. Over dat. rapport zullen thans de politici der betrokken landen gaan spreken en te vens over de beide andere punten van Sejit. 1928, zoodat de Conferentie zich dus zal bezighouden met: Rijnlandontruiming; schadevergoeding; militaire contröle. Elk van deze drie onderwerpen brengt haar eigen groote moeilijkheden mee. Zijn de punten te scheiden, ja dan neen? Welke er van zal voorgaan? Zijn de voorstellen-Young onveranderlijk' Iloe zal de militaire contröle geregeld moeten worden? Het is niet onbekend, dat de Franschen het meest geïnteresseerd zijn voor punt 2 en 1 en 3 liefst voorloopig zouden willen laten rusten. Duitschland daarentegen wil eerst zekerheid over 1 (en tevens over de ontruiming van het Saargebied) alvorens zich omtrent 2 vast te leggen. Over het Saargebied willen de Fran schen echter niet spreken. Wel gelooven ze ;r niet meer aan, dat de, door het Vredes verdrag voorgeschreven, in 1935 te houden volksstemming ten gunste van het blijven bij Frankrijk zal uitvallen, maar zij vree zen. dat wat Duitschland bij eventueelen terugkeer tot zijn gebied van de Saar voor de in die streek gelegen mijnen zal hebben te betalen, op de algemeene scliadevergoe- dingsrekening zal worden gebracht, indien thans een beslissing valt over de ontrui ming van het Saargebied. In Frankrijk vindt men, dat Duitschland en Frankrijk samen die Saarlcwestie maar moeten zien op Ie lossen. We wezen er reeds op, dat ook over de verdeeling der Duitsche betalingen geen eenstemmigheid bestaat. Engeland is niet tevreden, maar ook verschillende kleine staatjes zouden gaarne willen meerleelcn. Hier komt het probleem der inter-gealli- eerde schulden om den hoek kijken. De Britsche minister van Financiën wil het plan-Young in geen geval onveranderd aanvaarden. Geen bezwaar heeft hij tegen het deel, dat de door Duitschland te cloene betalin gen regelt, maar wel tegen de verdeeling der baten. Daarbij ontvangt Engeland z. i. te weinig. Bovendien zijn de Duitsche betalingen ver deeld in een onvoorwaardelijk te betalen deel en een voorwaardelijk deel. Engeland nu krijgt van het vaste bedrag veel te wei nig. Al zijn verwachtingen moet het bou wen op aan voorwaarden gebonden betalin gen. De vermindering van de Engelsche inkomsten, (een vermindering, die in strijd is met de verdeelingsschaal in Spa aan vaard), en het verhoogde risico, dat Enge land zou moeten dragen, acht Snowden niet aannemelijk. Wie krijgt de vaste inkomsten en het meeste geld? Men weet het reeds: Frankrijk Snowdens stellingen keeren zich dus in de eerste plaats tegen Frankrijk, maar ook tegen Italië. Het onvoorwaardelijk te beta len deel, aldus Snowden, gaat voor vijf zes den naar Frankrijk, de rest komt aan Italië. Wat Engeland volgens de nieuwe re geling minder zou ontvangen, gaat voor het grootste deel naar Italië, de rest zaal naar Frankrijk. Als de betalingen verricht worden zal Engeland 17.5 millioen pond ontvangen, de Dominions 2.6 millioen pond. Frankrijk 52.5 millioen en Italië bijna 11 millioen pond. „Indien wij alle in het plan-Young voorziene Duitsche betalingen ontvangen, aldus Snowden, zullen wij sa men met tie rente van onze Europeesche vorderingen juist genoeg hebben voor de betaling onzer schulden aan Amerika. Er blijft voor Groot-Brittanje geen surplus over Frankrijk zal een overschot hebben van 21 millioen pond en alle andere crediteu ren zullen ook een surplus hebben". Daartegenover staat, dat zoowel Frank rijk als Italië het plan-Young „als geheel" willen aanvaarden. Ook dus de verdeeling van den buit. Engeland weet dat, maar niettemin ver klaarde Snowden verleden week in bet Lagerhuis: „De grenzen van Engelands concessies zijn bereikt". „Een conferentie zou feitelijk onmogelijk zijn, indien het rapport der com- missie-Young onveranderd moest worden aangenomen". „Ik weet niet, in hoeverre wij succes zullen hebben, maar welk resul taat de komende conferentie ook mag heb- -Tien. ik kan het Lagerhuis verzekeren, dat geen verdere prijsgeving van Britsche be langen zal plaats hebben, indien die door een vastbesloten man kan worden veihin- derd". Met dezen geest bezield is Snowden he ien ter conferentie getogen. Wat daaruit voortvloeien kan, laat zich vermoeden. Al les kan weer overhoop komen. Men ziet dus: de Haagsche Conferentie staat midden in de moeilijkheden van de liquidatie van den oorlog, met al haar groote en kleine nationale en belangon- verschillen, die sedert de Dawes-regeiing uit 1924 allerminst waren opgeheven. Ook niet tusschen de vroegere tegenstanders van Duitschland. Om dat alles is de Haagsche Conferentie van zoo bijzonder gewicht. Niet alleen het zal duidelijk zijn voor wie er samen- spreken zullen, maar óok voor de toekomst dergenen, die slechts luisteren en met ge spannen belangstelling volgen hetgeen ten aanzien.van de toekomst van ons wereld deel staat te worden beslist. DE VOORBEREIDING. Toen we Zaterdagmorgen nog eens een kijkje namen in het a.s. conferentiecen trum, was het er nog één en al bedrijvig heid. Maar er werd gewerkt door allerlei takken van dienst met een ijver, die waar borgde, dat alles op tijd gereed zou zijn. In de Rolzaal, die is aangewezen als werkvertrek voor de journalisten, scheen I nog niets op zijn plaats te zijn. Wel ston- den er de talrijke telefooncellen, die niet veel moeite uit alle deelen des lands bijeeii- gehaald waren, maar op hun plaats ston den ze nog niet. En verder werd er getim merd, gepast cn gemeten, zoo voortvarend als 't maar kan. Men hoopte met alles voor den nacht grootendeels gereed te zijn. Juist toen we er waren, troffen we den minister van Buitenlandsche Zaken op zijn rondgang. Deze bracht met den secretaris-generaal van zijn departement, Jhr. Mr. A. M. Snouck I-lurgronje, den chef van 's ministers kabi net, Mr. Dr. G. A. Scheltus en den heer L. F. Carrière, referendaris, chef van het secretariaat van het departement, een lang durig bezoek aan de gebouwen der Eerste en der Tweede Kamer en aan de Grafelijke Zalen, ten einde zich op de hoogte te stel len van de toebereidselen voor de Confe rentie en van de inrichting van de werk en andere vertrekken voor de buitenland sche en binncnlandsche journalisten be stemd. Het werk ging onderhand door. Want er was geen tijd te verliezen. Ir. Snijders, directeur van de Gemeente Telefoon, kwam ook eens een kijkje nemen. Want op zijn dienst rust voor een belang rijk deel de zorg voor de verbinding met de buitenwereld. De verschillende telefooncellen toch wor den door den Gem. Telefoondienst geïnstal leerd en door een specialen kabel met het bureau Hofstraat verbonden. Het meubilair voor de Perskamer, waar men hoopt, dat een honderdtal journalisten tegelijk zullen kunnen werken, moest ook al uit andere plaatsen worden aangevoerd. Op vrijwel alles, wat in Den Haag be schikbaar was, was reeds ten behoeve van delegaties of van de Conferentie in het al gemeen beslag gelegd. Verschillende buitenlandsche journalis ten zijn in het laatst der vorige week reeds gearriveerd. In totaal waren Zaterdag door het Persbureau een kleine 100 kaarten voor de conferentie uitgegeven. De buitenlanders ontvangen tevens introductiebewijzen voo>* de Witte Sociëteit, het Kurhaus, de Pier en een vrijkaart voor de H.T.M. ONTSPANNING EN FEESTELIJKHEDEN. De commissie voor ontspanning en fees lelijkheden uit de algemeene perscommis sie voor de Haagsche conferentie heeft ver schillende plannen ontworpen. Ook wareti allerlei uitnoodigingen ingekomen. Daar er omtrent het verloop van de werkzaamheden der conferentie op het oogenblik nog niets met eenige zekerheid kan worden gezegd, was men algemeen van oordeel, dat bezwaarlijk nu reeds bepaalde data voor. ontvangsten, uitstapjes en an dere feestelijkheden vastgelegd kunnen Van den burgemeester van Rotterdam was de uitnoodiging ontvangen tot een be zoek aan die gemeente, waarvan het pro gramma nog nader zal worden vastgesteld, doch dat waarschijnlijk zal bestaan in een tocht door de havens, gevolgd door een dejeuner aan boord van het stoomschip Statendam, aangeboden door het gemeente bestuur van Rotterdam. Nader overleg over een en ander zal volgen. Voorts bleek te zijn ingekomen een uit noodiging van den directeur van het Rot- terdamsch-Hnfstadtooneel, voor een bijzon dere vertooning in den Koninklijken Schouwburg te 's-Gravenhage op 11 dezer, en een uimoodiging van het cabaret La Gafté te Rotterdam voor een avondreceptie. De gedelegeerde van De Amsterdamsche Pers zegde voorloopig een ontvangst in de hoofdstad toe, welke naar gelang al of niet gecombineerd zal worden met een bezoek aan Marken en Volcndnm. Bezoeken aan de kaasmarkt te Alkmaar, aan Aalsmeer, Dordrecht, Utrecht, Zeeland cn andere ge meenten cn landstreken worden over wogen. In den loop der week zullen de plannen nader worden besproken. Met de mailboat der Maatschappij Zee land zijn Zondagavond te Vlissingcn aan gekomen de leden van de Engelsche dele gatie ter herstelconferentie in Den Haag, under wie de ministers Henderson, Snow den en Graham. Met don aansluitendon mailtrein is de reis naar Den Haag voort gezet. Sir Maurice Hankey, sceretaris van hpt kabinet, die uok secretaris van de delegatie zal zijn, was reeds 's morgens aangekomen om besprekingen te houden. De Minister van Buitenlandsche Zaken, Ihr. Beelaerts van Blokland, heeft het ge zelschap in Den Haag verwelkomd. DE DUITSCHE DELEGATIE. De Duitsche delegatie kwam vanochtend DE BELGISCHE DELEGATIE. De vervroegde komst der Belgische dele gatie heeft de bedoeling om nog over vol doenden tijd te kunnen beschikken om ze kere' voorbesprekingen over het voorzitter schap der conferentie en eenige andere detailpunten betreffende de openingsverga dering en de regeling van werkzaamheden te houden. Naar verluidt zou Jaspar, de Belgische premier, die de oudste in functie onder de in Den Haag verwachte minister-presiden ten blijkt te zijn, er zeer sterk op gesteld zijn tot voorzitter der conferentie te wor den gekozen. DE JAPANSCHE DELEGATIE. De Japansche delegatie is gister in Den Haag aangekomen. Zij hebben hun intrek genomen in het Palace-hotel, de Engelsche gedeeltelijk in het Palace- en gedeeltelijk in het Grandhotel, te Scheveningen. ANDERE DELEGATIE». Om 11.34 vanmorgen zijn de Italianen en om 1.32 de Belgen aan het station H.S.M. in Den Haag aangekomen. De Franschen wer den te 6.05 vu -vacht. ■DB In dit nummer bevindt zich ons eiken Maandag verschij nend Bouwblad „De Bouicioereld" Tn en Extérieur DE AMERIKAANSCHE WAARNEMER. I)e regeering van de Vereenizde Staten heeft Wilson, den eersten secretaris van 'net Amerikaansche gezantschap in Den Haag aangewezen als niet-officieel waar-, nemer ter conferentie. I)e Grieksche gedelegeerde, de heer Veni- zelos, arriveerde vanochtend te 7.40 uit, Londen aan het Hollandsche Spoorstation. DE AVONDONTVANGST. Naar wij vernemen zal de Koninklijke Militaire Kapel medewerking verleenen tot tie groote avondontvangst, welke de regee- ring zich, in verband met de internationale conferentie, voorstelt Dinsdag in de Grafe lijke Zalen te geven. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eere medaille, in brons, aan mej. J. S. de Boa, dienstbode bij mej. A. M. L. Dupont—Noor beek, te Hilversum. VOLKSGEZONDHEID. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Aug. 1929 bij de afdeeling Volksgezondheid van het Departement van Arbeid enz. benoemd tot adjunct-accountant D. A. Duit, thans tij delijk als zoodanig werkzaam. UNIVERSITEIT TE LEIDEN. Bij beschikking van den Minister van On derwijs is Dr. Wiersma te Leiden, tot weder- opzeggens toegelaten als privaat-docent bij da faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijks- niversiteit te Leiden om onderwijs te geven in de crimineele psychologie. NED. IND. LEGER. Bij besluit van den gouverneur-generaal van N'ederlandseh-Indië d.d. 28 Juli, zijn tot tweede luitenant bij 't leger aldaar benoemd: bij het wapen der infanterie: G. den Daas, J. H. Strijbosch. V. J. E. M. van Arcken, O. A. A. Kesselring, Jhr. J. J. G. Alting von Geusau, J. A. Froeling, M. L. van Ham, P. van Voornveld, F. Steinhorst, H. Cramer, Ch. A. Mariens en E. van Dongen; bij het wapen der cavalerie: S. de Boer, C. W. de Iongh en Raden Trenggono; bij het wapen der artillerie: D. A. N. Mar- gadant en A. F. Wasch; bij het wapen der genie: F. C. Kruyt en A, A. F. Maurenbrecher. HOFBERICHTEN DE KONINGIN NAAR DE ZUIDERZEE WERKEN. Volgons het Hbl. is het bezoek van de Ko ningin aan de Zuiderzeewerken bepaald op a.s. Dinsdag. H.M. zal 's morgens 11 uur te Medeniblik aankomen en dan per boot naar Den Oever gaan. Van hier zal de proefpol- dcr te Andijk bezichtigd worden. Nader blijkt, dat H.Sl. reeds hedenmorgen te ongeveer 10 u. 20 per trein te Schagen zou aankomen om zich vandaar per auto langs den afsluitdijk r.aar Wieringen naar Den Oever te begeven. Aan boord van een der directie-vaartuigen zou de Koningin een tocht maken langs de werken op het Breezand, de Middclgronden en het Komwerderzand. Waarschijnlijk zou ook nog de sluis te Den Oever bezichtigd worden. ïn den namiddag zal dc Koningin naar Schagen terugkeeren waar de nacht zal worden doorgebracht in haar slaaprijtuïg. Dat zal gestationeerd zijn op het stationsemplacement te Schagen. Dinsdag vertrekt zij te ongeveer acht uur weer naar Den Oever om vandaar een tocht te maken langs het werk aan den afsluitdijk en den Wieringermeerpolder naar Medeni blik. Per auto wordt dan een bezoek ge bracht aan den proefpolder te Andijk, waar na de Koningin naar Medemblik terugkeert om in haar salonrijtuig, dat inmiddels van Schagen daar gearriveerd zal zijn, te ver trekken. PRINS HENDRIK TE LUGANO. Zaterdagmiddag is de Prins in gezelschap van Jhr. van Loon te Lugano gearriveerd. Hij logeert in hotel „Bristol". Baron van Wassenaar, de consul van Ne derland tc Lugano, heeft Z. K. H. aan het station verwelkomd. EERSTE KAMER. DE OPVOLGER VAN COLIJN. Nu de heer H. Colijn als laatste het hon derdtal voor de Tweede Kamer völmaakte en zijn benoeming heeft aangenomen, ontstaat daardoor een vacature in dc F.erste Kamer. De opvolger van den heer Colijn is Jhr. S. van Citters, de oud-commissaris der Konin gin in de provincie Gelderland. De heer Van Citters was zeruimon tijd lid van de Tweede Kamer voor het oude district Ede. Hij volgde indertijd wijlen Jhr. Mollerus als Commissaris op. Bij zijn aftreden als Commissaris werd hij opgevolgd door den tegenwoordigen Commissaris. Mr. S. baron van Heemstra.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1