Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. VAGANTiE-ADRESSEN RUYS NIET GESLAAGL ABONNEMENT: Per kwartaal ƒ3.25 (Beschikkingskosten ƒ0.15) Vdor het Buitenland bij Wcke- lijksche zending „6.— Bij dagelijksche zending „7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad T/2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2311 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58935. ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1929 Dit nummer bestaat uit VIER bladen Met het oog op de groote drukte bij onze administratie, nu zoo velen onzer lezers met vacantie gaan, wordt men vriendelijk verzocht, deze tijdelijke adresveranderingen zoo spoedig mo gelijk op te geven, liefst enkele dagen van te voren. Komen zulke aanvragen op het laatste oogen lik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres dire .t den eersten dag de krant ai ontvangt en hierop stellen de lezers self toch zeker even grooten prijs als wij. Geen kabinet, steunende op de par tijen der rechterzijde; dat is het drce- vig-ontstellende politieke nieuws van den dag. Mr. Kuys moest de heerlijke opdracht aan de Koningin terug geven met de mededeeling dat hij geen behoorlijke basis kon vinden voor een Christelijk Kabinet. Indien de gang van zaken geweest is sooals we vernamen en op een andere plaats wordt weergegeven, dan ligt het piet-slagen aan de houding der christe- lijk-historische Kamerfractie. En wan neer onze informaties juist zijn, dan is wel zeer zwaar de verantwoordelijk- Keid, welke deze fractie hiermee op zich geladen heeft. Want alleen by haar mangelde het aam de noodige samen werking. Te zwaarder wordt haar verantwoor delijkheid, als men terugdenkt aan 11 November 1925, toen het deze fractie was, die bij een anti-papistische stem ming tegen het Kabinet-Col ij n partij koos. Ondanks dat, was de Anti-rev. partij onmiddellijk bereid weer met de Chr.- hist. fractie in zee te gaan; en ook de Roomsch-Katholieken, hoezeer geprik keld, stapten over alle bezwaren heen. Slechts één voorwaarde, doch die ge heel voor zich zelf spreekt, ook al was er in 1925 niets gebeurd, werd gesteld: Het Kabinet, dat zou steunen op de drie rechtsche groepen, moest althans in hoofdzaak zich van die steun ver zekerd, weten. Met het oog daarop had de kabinets formateur een concept-regeeringspro gram opgesteld en hierover het oordeel der drie rechtsche fracties gevraagd. Ietwat gewijzigd en aangevuld droeg het de volkomen instemming van de R.-K. en Anti-rev. fractie weg. We meenen te mogen zeggen, dat ook de Chr. hist, fractie geen zakelijke be zwaren had; doch zij weigerde for- meele instemming te betuigen. De Ka binetsformateur moest tevreaen zijn met de betuiging, van haar gouveme- menteele gezindheid. Met de herinnering aan de ongeluks dag van 11 Nov. 1925, verneemt men zoo iets met eenige bitterheid en is men geneigd daarop een weinig-vriendelijk commentaar te geven. Gouvernementeele gezindheid voor zoover men dit wenschelijk acht. Steun aan een rechtsch kabinet, doch met de vrijheid, om zich elk oogenblik naast de meest redelooze oppositie te scharen en het leven van het kabinet af te snijden. Het is duidelijk, dat Mr. Ruys met zoo'n Damocleszwaard boven het hoofd, vastgebonden aan een van het vuur verzengd draadje, zijn pogen moest sta ken: terwijl er ook van een minder heidskabinet dat bij de gratie der Chr. hist, fractie zou leven, geen sprake kon zijn. Op een platonische sympathieverkla ring bouwt men geen huis, dat een po litieke storm verduren kan. Wanneer de Chr. historische Kamer fractie (we spreken met opzet niet van de partysamenwerking der rechter zijde aldus verstaat, dat anderen de verantwoordelijkheid mogen dragen en zy een vrijbuiterspolitiek kan voeren dan is elke kans op een Christelijk, doch ook op een parlementair kabinet verkeken Maar dan draagt ook de Chr. hist, fractie en zy alleen daarvoor de zware verantwoordelijkheid. Zij verbrak de samenwerking en zij maakte ze thans onmogelijk. Misschien dat het partijbelang er mee gediend wordt; het landsbelang lydt in hooge mate schade. Het doet ons leed, dat we het niet anders kunnen zien en zeggenhet doet ons meer leed in 't welbegrepen belang van ons land en volk, dat zich zoo den zegen van een Christelijk kabinet ziet ontgaan. Moge God ons volk behoeden voor het kwaad, dat zoo licht uit dezen deso- laten politieken toestand geboren kan worden. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN RECHTERLIJKE MACHT. Bij Kon. besluit is benoemd tot ambtenaar an het openbaar ministerie bij de kanton gerechten in het arrondissement Amsterdam, tandplaats Amsterdam, Jhr. Mr. W. van der Goes, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten te Rotter dam, Gouda en Schoonhoven, ter standplaats Rotterdam. Bij Kon. besluit is benoemd tot kanton rechter-plaatsvervanger in het kanton Schie dam: Mr. M. M. van Praag, directeur van den gemeentelijken woningdienst te Schie dam. ALGEMEENE REKENKAMER. Re- Bij Kon. besluit zijn bij de algerm kenkamer benoemd tot adjunct-commies, met ingang van 1 November 192S, A. W. van Dijk, TI. A. H. v. d. Heuvel, H. Ivapsteyn, H. J. Lakenman, H. de Rover, S. J. Buitinga, A. J. Koek Jr., E. A. Varen kamp, J. K. Zoon, J. Douw, II. van Hecschwijk, J. H. Broekhans, J. Risseemv, W. H. Roefs en A. Arnold Bik, en met ingang van 1 Februari 1929; J. R. van Mansum. DE KABINETSCRISIS IIET EINDE DER BERAADSLAGINGEN GEEN RECHTSCH KABINET Naar het Corr. Bur. meldt, waren in de gisteravond voortgezette bijeenkomst van kabinetsformateur, Minrister van Staat Jhr. Mr. Ruys de Becrénbrouck, met vertegen woordigers der drie rechtsche Kamerfrac ties, van deze laatste weder tegenwoordig de voorzitters dier fracties, Dr. Beumer (2e oorzitter), Mr. J. Schokking en Dr. W. H. Nolens en de leden de heeren H. Colijn, J. R. Snoeck Henkemans en Mr. P. J. M. Aal- berse. De beraadslagingen eindigden met een voor het totstandkomen van een parlemen tair kabinet, steunende op de rechterzijde, ongunstige wending. KONINKLIJK BEZOEK AAN ENSCHEDE VERMOEDELIJK BEGIN SEPTEMBER. Naar wij vernemen ligt hét in het voor namen der Koninklijke familie begin Sep tember oen bezoek aan Enschede te brengen In verband hiermede bobben de vereeniging „Koninginnedag" en de Chr .Oranjeverceni- ging besloten de op 31 Aug. voorgenomen feestvieringen tot dien daturn uit tc stellen. POSTERIJEN VENSTER3RIEFOMSLACEN. Het postcongres te Londen heeft bepaald, dat bij zendingen met vensterbriefomslagon alleen naam en adres van den geadresseerde door het venster mogen verschijnen, en dat de inhoud zoo gevouwen moet worden, dat het adres door verschuivingen niet geheel of gedeeltelijk bedekt kan worden. Het ndres moet, gemakkelijk leesbaar, met inkt of schrijfmachine aangebracht zijn. Zendingen, waarvan het opschrift met inktpotlood of potlood geschreven is, worden niet toegela ten BESTREDEN RAADSLIDMAATSCHAP BEEGEP ONGEGROND. KATWIJK. Gedep. Staten van Zuid-Hol land hebben ongegrond verklaard het beroep van de heeren .1. Hueting en J. Eikclen- boom; leden van den raad dezer gemeente, tegen het besluit van den raad tot toelating van de heer L. van d-r Zwan als lid den raad. De gang van zaken. De formateur, de heer Ruys de Beeren- brouck, heeft zich tot de drie rechtsche fracties gewend met een ontwerp werkpro gram en gevraagd of de fracties op dien grondslag bereid waren aan een door hem >rmen kabinet steun te verleenen. aröp is door de A. R. fractie geant woord, dat zij bereid was aan een kabinet, steunende op de rechterzijde, steun ts ver lecnen, en dat zij met de algemeene strek king van het ontwerp-regeeringsprogram kon meegaan. Op enkele punten werd na dere preciseering, wijziging of aanvulling verzocht Aangenomen mag worden, dat de beant woording dezer punten tot overeenstemming hebben geleid. m Chr. Hist zijde schijnt geantwoord, dat men niet genegen was over een ont- rerp regeeringsprogram besprekingen te oercel, daar zuJk een program geheel voor e verantwoordelijkheid van het kabinet moest blijden. De formateur kon tevreden zijn met het feit, dat de Chr. Iiist fractie in gouvemeinenteelen zin was cn gaarne in parlementair kabinet zag optreden. Dit antwoord van de Chr. Hist fractie gaf de Formateur aanleiding om. zien mol aen drietal vragen te wenden tot de R. K. en A. R. fracties, welke vragen hierop neer kwamen, of men bereid was oen kabinet te steunen zonder dat er overecustenn bet werkprogram verkregen was, dan wel, of men bereid was een minderheids kabinet onder leiding van Mr. ltuy Op deze vragen is door de A. R. fractie ontkennend geantwoord. Aan dit standpunt heeft d-5 Chr. j fractie Uijkbnar indien correctie noodig mocht zijn, zullen wij die gaarne aanbre.i ook in volgende conferenties vasl gehouden. En daarop hebben de pogingei in Mr. Ruys schipbreuk geleden. Het spreekt wel vanzelf, dat een andere bevredigende oplossing, bijv. een rechtsch minderheidskabinet, niet mogelijk was. KOENE REDDERS GEHULDIGD Men schrijft ons van Ameland: Groot was de belangstelling van ingezete nen en badgasten, toen dezer dagen in het hotel „De Zwaan" te I-Iol I urn (Ameland) do uitreiking plaats had van reddings-nv- dailles door rlen Burgemeester, den heer Bo lemoy van Nes (Am.). November 1928 strandde aan Ameland's Oostkant nabij Buren het Zweedsche stoom schip „Malmö". 24 Nov. werd de bemanning van de Hollu- mer reddingboot opgeroepen om de schip breukelingen te redden. De bemanning toch van de reddingboot te Nes was niet bij el kaar te krijgen in pik geval, men was niet capabel met de boot zeé tc kiezen. De Ilollumers gordden zich onverwijld aan, trokken per auto naar Nes en bracht daar de Nessumcr-reddinghoot in zee. uren worstelens in 't nachtelijk duister, met de kokende branding, kwam men in de na bijheid Van de gestrande boot enwerd teruggeslagen. Wedergekeerd op het eiland warer stoere mannen slechts met anderer hulp in staat zich te verkleeden, zoo krom stond- de verkleumde vingers. Mot het krieken vi den dageraad werd de tocht voor de tweede maal door d^ woest gierende zee ondernomen. Thans smaakte men de voldoening li sch'p hrrnkelingen van den dreigenden dood te redden en behouden aan wal te brengen. Z. M. de Koning van Zweden kende den schipper stuurman (gezagvoerder) Harmon Visser de gouden medaille toe en de roeiers Jan de Vries, Tjerk de Vries, Botte Neij. I.olke Kanger, Syhrand Hnfker, Roep en Pieter Ynsen, van Hollum, de zilveren me daille met de beeltenaar van den Koning. De oud-kapitein Rcheltema uit Nes ves tigde er nog de aandacht op, dat Nederland niet zou vergeten de reddingsfondscn te ge denken, opdat nagelaten betrekkingen van omgekomen redders (en hoevelen zijn er niet, onder onze eiland-bewoners!) niet zou den in zorg verkommeren. DE HAAGSCHE CONFERENTIE GEEN-„HERSTEL"-GONFEREMTIE WIE. WANNEER. HOE? DE PDOLSCHE DEDEGATIE. i Za- VREDES- EN VOLKENBONDS TENTOONSTELLING De Vredes- en Volkenbondstentoonstel ling, die uitgaande van de „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede", thans ia afwijking van desbetreffende \oornemens definitief is vastgesteld op 1 Dec. 1929 tot 10 Jan. 1930 en welke zal worden ge houden in het complex der „Grafelijke Za len", daartoe door de Regeering beschik baar gesteld, heeft op verschillende wijzen behoefte aan steun van particulieren. De tentoonstelling is verdeeld in een vijf tal afdeclingen, die niet alleen ten doel hebben eenerzijds de geschiedenis der vre desbeweging, anderzijds den tgenwoordigen arbeid van oen Volkenbond in beeld weer te geven, doch die daarnevens beoogen om. aan den oenen kant de steeds toenemendi intensiveering van het internationaal leven economisch en sociaal te doen zien, cn aan den anderen kant te doen uitkomen welke ellende, verstoringen, schaden in econo misch cn sociaal, in moreel en humanitair opzicht dc oorlog teweeg brengt. Een der afdeelingen zal dan ook geheel gewijd zijn aan den oorlog in het algemeen, don groo ten oorlog van 1914 tot 1918 in het bijzon der, zulks natuurlijk niet om een geschie denis van dezen oorlig tc geven, maar wel om te doen uitkomen datgene wat tot af schuw tegenover den oorlog stemt. Nu zijn er in Nederland oorlogsmusea of verzamelingen, op welker medewerking reeds een beroep is gedaan en onder groote erkentelijkheid is verkregen. Maar er zijn ook tal van particulieren, die, zonder nu een bepaalde verzameling te hebben aan gelegd, voorwerpen of documenten, albun met curiosteiten of andere zaken bpzitten. die voor d-cze betreffende z.g.n. oorlogsaf- deling van de Tentoonstelling van belang zijn. Indien zoodanige particulieren zich zou den willen in verbinding s'ellen met hel Secretariaat dor bovengenoemde Tentoon stelling. gevestigd: J. v. Nassaustr. 93. Han zullen zij van hetgeen zij verzameld hebbi een grooter aantal personen kunnen doen profiteeren dan nu het geval is en het Uit voerend Comité der Tentoonstelling zeei aan zich verplichten. Het Comité hoopt, dat ook np deze wijzt 'Veler medewerking kan worden verkregen. (Van onzen Haagschen redacteur.) We mogen niet meer \an „Herstel-Confe rentie" spieken. Het is niet zeker, dat er vat „hersteld" zal worden, terwijl boven dien deze kwalificatie tegenover sommige belanghebbenden te weinig neutraal schijnt te kunnen worden geacht. Om deze redenen is een naam gezocht, welke niet de minste praejudice inhoudt. In de departementale bureaux meent men dien gevonden te heb ben door, heel eenvoudig, te spreken van „de Conferentie van Den Haag". Voortaan zal het dus zijn: „De Haagsche Conferentie 1929". Dat is dan de conferen tie, die in Den Haag gehouden zal worden, zonder dat we het (officieel) wisten, ter toch meenden, dat we het heel goed wisten cn daarom met man en macht bezig zijn te zorgen om alles in de puntjes in orde te hebben, als binnen enkele dagen de honderden gasten zich zullen aanmelden. Is 't eigenlijk geen vermakelijke historie, it we op allerlei herinneringen aan vroe gere soortgelijke bijeenkomsten aan 't werk zijn geslagen, zonder te weten wat de vreemde gasten voornemens zijn te doen en welke bijzondere behoeften ze hebben? We zijn dan nu zoo'n beetje op alle ge beurlijkheden voorbereid. Het Binnenhof met omgeving is tot conferentie-oord ver en bij tientallen zijn de verbindingen met de buitenwereld er aangebracht Wanneer de Iiaagschc Conferentie begin ncn zal? Er is niemand, die 't weet Maandag zul len vele delegaties aankomen en vrij alge meen wordt er mee gerekend, dat Dinsdag 6 Augustus de werkzaamheden zullen aan vangen. Up welke wijze? Tiet is ook weer onbekend of het begin in 't o)>cnl>aar zal plaats hebben, dan wel of terstond in meer vertrouwelijke com- m'ssoriale bijeenkomsten zal worden ge dehbereerd. Zoo'n internationale conferentie is toch maar 'n leuk ding. Zij liceft zoo haar eigen stijl. Of moet gesproken worden van het ontbreken van eenigen stijl of van een be gin, dat voor den buitenstaander ecnigszins chaotisch lijkt? Hoe dit intusschen zij: wij zorgen voor de outillage der conferentie cn doen dat met Hollnndsche degelijkheid en preciesigheid. „De Franse he slag" 13 ons ook daarbij ge heel vreemd. Als straks het internationale legertje van gasten overal binnenvalt, zullen ze 't alles heel gewoon vinden en geen flauwe notie er van hebben, dat slechts enkele dagen te vo ren begonnen moest worden om alles onder en bovcngrondsch confercntiefahig te ma- De straten liggen weer dicht, zalen en kamers zijn keurig in orde, de telefooncel len wachten bij tientallen, de telegraaf staat gereed de telegrammen te doen wegsnellen En buiten het Binnenhof vindt ieder zijn bedje gespreid, dc gemakkelijke stoel wacht na den ingespannen arbeid. Aardig gedaan zoo in een paar dagen, denkt misschien een enkeling, indien hij nog tot denken daaraan tijd vindt. Die Hol landers hebben net gedaan of ze ons ver wachtten. En even denken! hebben we wel laten weten, dat we kwamen? En met hoeveel man? Ja, wat de ontvangst der conferentie be treft, loopt het alles op wieletjcs. Hoe het verder zal gaan? Er zullen paarden zijn, die voor, maar ook die achter Jen wagen trekken. Hopen we op een gen koetsier op don bok om het span te rijden. DE PORTUGEESCHE DELEGATIE. De Portugeesche afvaardiging ter Haag sche conferentie zal bestaan uit Ruy Ulrich, oud-directeur van de Portugeesche Bank, Santos Tavares, de Portugeesche gezant in Den Haag, en kolonel Tomaz Fernandas, Portugeesch afgevaardigde in de commissie an herstel te Parijs. AD VERTE NTIËN: Van 1 tot 5 regelsSLYlVi Elke regel meer 0-22Vj Ingez. Medcdeelingcn. van 15 regels „2.30 Elke regel meer Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend 1Qe Jaargang NAAR EEN NIEUW COLLEGE TE AMSTERDAM? De leider van de Poolsche delegatie leski, minister van buitenlandsche zaken. Zijn plaatsvervanger zal prof Bozowski zijn, die Polen ook op de herstelconierentie te Parijs heeft vertegenwoordigd. Voorts zal de Poolsche delegatie nog bestaan uit dr. Mlynarski, de vice-president van de Bank. van Polen, alsmede uit nog eenige andere deskundigen. EEN KIJKJE VOORUIT. Lord Russell, minister van het Transport wezen in Engeland, die gedurende eenige dagen met vacantie in ons land verteelt, en zelf voor zijn ministerschap als journa list werkzaam was o.a. als Engelsch cor respondent van den Haagschen Post is hedenochtend als particulier belangstellen de een kijkje komen nepen in de Grafelij ke Zalen, waar het hoofdkwartier van dc journalisten voor de a.s. Herstelconferentie is gevestigd. BEKENDEN JOURNALISTEN. Onder de vele journalisten, die ter gelegen heid van de conferentie in Den Haag zullen komen, zullen bekende figuren uit de buiten landsche pers zijn. Met de Fransche dele- jatie komt een groot aantal journalisten mee, onder wie de bekende heer Gauvain, van het journal des Débats „membre" de I" Institut. Verbonden aan de delegatie en de persaangelegenlieden zal zijn de heer Bargeton, Directeur, hoofd van den inlich tingen en persdienst aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken te Parijs. Bij de Engelsche delegatie zijn twee jour nalisten van het departement van buiten landsche zaken. Een van hen is dc heer Ste ward, die in 1922, tijdens de Russische con ferentie, ook hier was. HUISVESTING JOURNALISTEN. Men wordt verzocht allen wcnschen, in lichtingen en verdere bijzonderheden inzake de huisvesting der journalisten te ncliten lot den heer Van Deventer, directeur van de Ned. Ver. van Vreemdelingenverkeer, Lange Voorhout 102, Den Haag. die over alle materiaal inzake de huisvesting be schikt. Het zenden van brieven naar andere adressen zou leiden tot ongewenschte ver traging. „VERGUNNING" VOOR BUITENLANDSCHE JOURNALISTEN. Mr. L. J. Plemp van Duiveland, chef van den Persdienst aan het ministerie van bui tenlandsche zaken, president van de com missie van ontvangst voor de buitenland sche journalisten ter gelegenheid van de di plomatieke conferentie voor lierstci, heeft aan B. en W. verzocht te willen bevorderen dat een vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop worde verleend ten be hoeve van de Lairessezaal, de Rolzaal enz. alsmede van de daaronder gelegen lokali teiten van den Haagschen kunstkring, wel ke localiteiten door de Haagsche journalis ten tijdens de conferentie in gebruik zullen worden genomen. B. en W. zijn bereid aan het verzoek ge volg te geven door toepassing te vragen van art 5, lid 1 der Drankwet, krachtens welke bepaling door de Koningin op voorslcl van den gemeenteraad, Ged. Staten gehoord, aan hun college machtiging kan worden verstrekt, om van een lokaliteit, welke deel uitmaakt van een buitengewone inrichting voor maatschappelijk verkeer, een vergun ning boven het vastgestelde maximum te verleenen. B. en W. doen in dien geest een voorstel aan den Raad. HET WISSELKANTOOR. In het Tweede Kamergebouw de zetel van het Bureau der Herstelconferentie zal de bankiersfirma Heldring en Pierson te 's-Gravenhage een kantoor vestigen voor het behandelen van alle zaken, het geldwe zen betreffende, zooals inwisseling, uitgeven van credietbrieven enz. DE OPENINGSZITTING DINSDAG. Volgens een bericht uit Berlijn zal de openingszitting der conferentie Dinsdag om 11 uur plaats vinden en wel onder voor zitterschap van Minister Jaspa r, den oudsten der deelnemende ministers. HET BEDANKEN VAN DEN HEER TER HAAR Mogelijkheden en moeilijkheden Onze Amsterdamsche redacteur schrijft Mij schreven reeds over de mociJijkho- [en, die door .het college van B. en W. hoesten overwonnen woruen om de begroo ting voor 1930 sluitende te krijgen. Het is gelukt, maar teil kosie van een wethouder, wellicht ten koste van 't college. In 1929 was verlaging voor electriatens- tarief aangekondigd. eliswaar een geringe verlaging, maar ze zou komen. De reke ning van het bedrijf viel echter enkele ton nen tegen en nu heeft de meerderheid van het college bezwaar de tariefsverlaging in te voeren, mee wijl de begrooting dit be drag, berekend op pl.m. 4 ton, niet kan De heer Ter Haar is het met de meer derheid van het college niet eens, de verla ging is aangekondigd, ze moet plaats heb ben. Eu nu men lieui hierin niet ter wille is gaat hij heen, Vrijdag heeft hij zijn onfc- slag met ingang van September a.s. inge diend. De heer Ter Haar gaat dus niet heen om gezondheidsredenen, niet omdat het werk hem te zwaar werd, hoewel dit laatste ze ker wel de algemeene opinie van den Raad maar om een politiek verschil. Begrijpen wij de zaak goed, dan staat zijn lrucLie achter hem. Dat bcteekent dus, dat het college niet meer steunt op een meerderheid 111 den Raad. Wij hadden een dergelijk conflict reeds eerder gedacht, dat nu komt en de reden waarom 't komt, maakt de oplossing niet gemakkelijk. Het is niet wel aan te nemen, dat in deze situatie en na de geschiedenis, die pas achter ons ligt met de benoeming van een inspecteur bij het lager onderwijs, een der litsche groepen er aan deuken zal dit wankele college te versterken. Men zal dus wel op reconstructie aan vuren of men moet een poging doen het aantal wethouders thans op 5 te bepalen met dit college de zaken loopende te houden. Ook hiervan is miet veel te ver achten, wijl niet één wethouder meer grond onder de voeten heeft, en elk oogen blik een voorstel kan worden afgestemd. Rest dus alleen geheele reconstructie met 5 soc.-deinoci-aten weer in het college. Maar ook dat lijkt-ons niet gemakkelijk. De heeren daar zijn gebonden aan de Federa tie, die waarlijk niet heeft getoond de za ken breed te zien. Ze zullen een oplossing, die vroeger nog wel eens is gelanceerd, nl. twee wethouders op de.vijf, thans niet gemakkelijk accep teeren. Zelfs is het aan twijfel onderhevig of men nu iets voor drie zetels voelt, daar gelaten of men daarvoor aan de andere zijde een combinatie zou vinden. De jong ste stembusuitslag heeft de partij zooveel hoop gegeven voor 1931, dat men fluistert: misschien kunnen wij straks met vier man terug komen. Natuurlijk zijn er ook meer. nuchtere geesten, die wel begrijpen,"dat dit geen po sitie is voor een zoo sterke groep en die eveneens verstaan, dat men ook te veel kan verlangen. Bovendien is ook het regeeren zelf velen niet geheel onverschillig. In elk geval lijkt ons de oplossing niet gemakkelijk. De vacantievreugde van en kele fractieleiders kan door de onpolitieke houding van den Chr.-Historischen wethou der licht een beetje bedorven worden. DE VERJAARDAG VAN DE KONINGIN-MOEDER Te Baarn. Op verzoek van de Christ. Oranje-vereen, te Baarn trad Ds. L. Oranje van Laren gisterochtend te 10 uur op in de Ned. Herv. Kerk aldaar. Spreker noemde dezen dag niet alleen een echt Baarnschen feestdag, maar ook 'een 11a- tionalen dag. In de woorden van Ruth 2 11 en 12 vond hij een frappante overeenkomst tusschen de vrouwenfiguur van Ruth en die onze Koningin-Moeder. Deze vorstelijke Moeder zocht ook niet op den voorgrond ge stold te worden. Op ontelbare wijze heeft Zij blijk gegeven, dat Moeder beteekent zich offeren. Ook bij Haar was het: „Uw volk is mijn volk. Uw God is mijn God. Ze heeft het hart van ons volk gestolen door Haar daden in wat Zij deed voor Koning Willem III, als Koningin-Regentes in de niet gemakkelijke regeeringsjaren, in de opvoeding van onze Koningin Wilhel- mina. Wij behoeven niet alleen aanschouwcrs tc zijn, maar ook bidders. De Heere make Haar levensavond schoon. Daarop werd gesloten met het zingen van Gezang 274 1 cn 7 en gebed. Staande werden de 2 coupletten van het „Wilhelmus" aangeheven. Ook het orgel, bespeeld door den lieer Neuinan, had een niet gering aandeel in deze wijding, waarbij H.M. de Koningin-Moeder niet tegewoordig was. Te Brussel. Ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin-Moedor wapperden gisteren de Nederlandsche driekleur en de oranjewimpel aan den gevel van het gozantschapsgohnmv on hebben, zooals gebruikelijk is, verschillen de autoriteiten en voorname leden van de Nederlandsche kolonie een fclicitaticregistcr geteekend. DE UITVOERING DER ZIEKTEWET HET COLLEGE VAN TOEZICHT. In verband met de installatie van het college van toezicht, bedoeld in art. 119 van de Ziektewet, kan nog worden gemeld, dat het secretariaat van dat college is gevestigd in het gebouw Bezuidenhout 30, kamer 152 cn dat de secretaris aldaar voor belangheb benden is te spreken eiken Vrijdag van 2 tot 4 uur. DE BELGISCHE ONBEKENDE SOLDAAT Het Brusselsche parket heeft tegen Pieter Provo Kluit, med. cand. te Wassenaar, een bevel tot aanhouding- uitgevaardigd wegens het onteeren van het graf van den Belgi schen onbekenden soldaat. De tegen hem ingestelde rechtsvervolging steunt op artikel 453 van het Belgisch Wet boek van Strafrecht betreffende schending van graven, welk artikel in straffen voorziet loopende van een maand tot een jaar gevan genisstraf en 26 tot 200 francs boete. De heer Provo Kluit heeft onmiddellijk het hotel, waar hij logeerde, verlaten en de nasporingen zijn vruchteloos gebleven, zoo dat vermoedelijk bij verstek een veroordee ling zal worden uitgesproken. De Nederlandsche legatie bewaakt. Van andere zijde wordt nog gemeld, dut uit vrees voor eventueele betoogingen de Nederlandsche legatie te Brussel door twee agenten wordt bewaakt CHR. ZANGVEREENIGINGEN Ou 24 Aug. a.s. za! door de Chr. Zang vereenigingen in de Hoekscbe Waard te Reijerland een Zangersdag gegeven worden op liet terrein achter de Chr. school (Bijl), welwillend door het bestuur van bovenbe doelde school afgestaan. Het belooft voor liefhebbers van zang en t muziek een mooie dag te worden, daar er 1 afloop van de vergader dertien Chr. zangvereenigingen (alle uit de tocht gehouden, wan ran Hoeksche Waard) zullen optreden en de schcn deelnamen. Alles Chr. Muziekvereeniging van Zuid-Beijer- j op de Nicuvvmarkt v land z»jn medewerking zal verleenen. I bonden. ZESTIGJARIG JUBILEUM 31 October a.s. hoopt de K. V. „Samuël" te Arnhem haar 60-jarig jubileum te vieren. Een regelings-commissie is samengesteld om dit feit op ecnigszins bijzondere wijze te her denken. Op dien dag zal een herdenkingssamen- komst in een der kerkgebouwen plaats vin den cn 1 Nov. d.a.v. een feestelijke vergade ring, waarover nadere bijzonderheden vol gen. Om aan een en ander echter uitvoering te kunnen geven, doet men een beroep op de oud-leden, om roods thans hlijken van mede leven en sympathie met „Samuël" te geven, door een gave, in te zenden onder het motto „Jubileumfonds" ban het ndres van den Pen ningmeester dor Rogelingscomnhssie, den heer G. J. Th. C. Buitenhuis, Pnssavantlnar 10, Arnhem, of 1o zijnen name, eveneens on der motto ..Jubileumfonds" aan de Gemeen te Spaarbank te Arnhem, Giro No. 302C. over te schrijven op te goed No. 20793. AMSTERDAM. DE COMMUNISTISCHE 1 AUGUSTUS. De Amsterdamsche communisten hebben don communistendag van den lsten Aug. herdacht in een vergadering, welke des onds in Rellcvuo werd gehouden. Na circa 1000 men- verliep rustig cn erd dc stoet ont-

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1