ietrnit £tihsdte (ürtirmil Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. VACANTIE-ADRESSEN llit de Pers. BINNENLAND. Uit Oost-Indië Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. WOENSDAG 31 JULI 1929 ADVERTENTIE Ift Van 1 tot 5 regels1.17Yi Elke regel meer m 0^2'/i Ingez. Mededeelingcn van 1—5 regels 2^0 Elke regel meer B 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargang. GEREF. VEREEN. VOO R DRANKBESTRIJDING ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15). Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dageüjksche zending m 7*- AUles bij vooruitbetaling. Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijg baar. No 2808 Oil nummer bestaat uit DRIE bladen Met het oog op de groote drukte bij onze administratie, nu zoo velen onzer lezers met vacantie gaan, wordt men vriendelijk verzocht, deze tijdelijke adresveranderingen zoo spoedig mo gelijk op te geven, liefst enkele dagen Vt«n te voren. Komen zulke aanvragen op het laatste oogen1 lik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant ai ontvangt en hierop stellen de lezers zelf toch zeker even grooten prijs als wij. 't Is dus begrijpelijk, dat thans, wan neer zou vastslaan, dat een herstel der Rechtsche samenwerking afstuit "op de Christelijk-historischen, de vraag gesteld wordt: kan er geen Kabinet gevormd wor den, steunende op de Katholieken, Anti revolutionairen en Vrijzinnig-democraten? Moeilijkheid schuilt echter in de Vrijz.- dem. leuzen: voor Staatspensioen en vóór eenzijdige nationale ontwapening. Alleen wanneer de Vrijzinnig-democra ten ertoe zouden kunnen hesluiten, deze beide leuzen voor vier jaren op te bergen, zou er aan samenwerking kunnen wor den gedacht. Blijkt ook deze combinatie onmogelijk en wij vreezen, dat ze thans nog on mogelijk zal blijken dan schiet alleen over: een vooruitstrevend extra-parlemen tair Kabinet, dat naar Reohts georiën teerd is. En daar zou dan misschien op den duur het perspectief in kunnen ontwaard wor den voor een parlementair Rechts Kabi net OFFICIEELE BERICHTEN VREEMDE EERHTEEKSNEN. PROV. STATEN VAN N.BRABANT DE 29E JAARVERGADERING BURGEMEESTER DE VLUGT GAAT MET VACANTIE. Do Burgemeester van Amsterdam, de heer W. de Vlugt zal aan het einde doz>r wee», met vacantie naar het buitenland vertrek ken. schrift voor ontslagen dronkaards eü^^-er- den onder de aandacht van het H.^r ge bracht MR. P. C. A. SICHTERMAN t Te Zwolle is in don ouderdom van 73 jaar overleden do heer Mr. P. C. A. Sichterman oud-vice-president der Arr. Rechtbank al daar. De overledene was ridder in de orde van den Ned. Leeuw. DE DIPLOMATIEKE HERSTEL CONFERENTIE DE AANVRAGERS. Het verzoek aan het Departement van Buitenlandsche Zaken tot het houden der Herstel-Conferentie in Den Haag is gedaan door de regeernigen van Frankrijk, Enge land, Duitschland, België, Italië en Japan. Duitschland wil 6 Aug. beginnen PERMANENT HOF VAN INTERN. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN. Kampeeren Ter verzachting en genezing van stuk- gcloopen voeten, zadelpijn, zonnebrand, ontvellingen, muggebeten, schrijnen en smetten, moet men steeds voorzien zijn van een doos of tube Doos 30, 60, tube SO ct PUROI In politieke kringen te Berlijn rekent men er stellig op, dat de Conferentie te Den Haag op 6 Aug. a.s. begint. De beslis sing zal echter, naar men verwacht, vallen in de zitting van morgen in de Fransche Kamer. Ook omtrent de benoeming van den voorzitter der Conferentie is nog wei nig bekend, doch men verwacht, dat ook daaromtrent elk oogenblik de beslissing kan vallen. Van Duitsche zijde worden alle voorbereidende maatregelen getroffen. In den loop van deze week komt het rijkskabinet bijeen. Ook minister Strese- mann wordt morgen te Berlijn verwacht. De Engelsche delegatie. In het hotel de Bellevue zijn appartemen ten gereserveerd voor een deel der Engel se!: e delegatie op de herstel conferentie. Sir Cecil Hurst zou ook daar komeil. Onze Tegeering antwoordt de gezanten. De Nederlandsche regeering heeft aan .de betrokken gezanten in antwoord op hun ne stappen doen weten, dat. het haar aan genaam zal zijn de conferentie nopens de reparaties te 's-Gravenhage te ontvangen. Zij heeft daarbij den wensch uitgespro ken, dat de korte termijn van voorberei ding, die haar gelaten word, haar in staat zal stellen alle maatregelen te nemen, die nuf tig kunnen zijn om den gang van zaken der conferentie te bevorderen. Regeling der ontvangst De heer Herman Salomonson, hoofd van het Aneta-kantoor te 's-Gravenhage, is nog toegetreden tot de algemeene commissie voor de regeling en ontvangst, benoemd in verband met de komst der buitenlandsche journalisten, die de Herstelconferentie zul len bijwonen. Het belang der luchtvaart. Vanwege de K.L.M. wordt er op gewezen dat het van belang is voor ons land. dat wanneer de herstel-conferentie te 's-Gra venhage vergadert er uitstekende vlieg- fliensten met het buitenland bestaan, waar mede personen, post en goederen kunnen worden vervoerd. Zoo zijn er per dgg vier vliegdiensten in elke richting tusschen Ne-, derland en Londen, 3 in elke richting tus schen ons land, Brussel en Parijs, 2 van en naar Berlijn en 1 naar en van Bazel en Zilrich. Ongetwijfeld zuilen de diplomatie ke koeriers hun voordeel met deze snelle verbindingen doen. De openbare zitting eni nde vergader zaal der Tweede Kamer? Naar Het Volk verneemt, staat het thans vast, dat de a.s. Herstelconferentie gehou den zal worden in dé vergaderzaal der Tweede Kamer, terwijl de commissieverga deringen zullen plaats hebben in de aan grenzende localiteiten. OPENING HISTORISCH MUSEUM DE VIER AMBACHTEN. Men meldt ons uit Hulst: Zaterdagmiddag was het voor het west» deel van Z.-Vlaanderen een historische dag. Van alle kanten was men naar Hulst toe gekomen, om de opening bij te wonen van het Historisch Museum, welker localen door het gemeentebestuur van Hulst, aan het Oudheidkundig Genootschap „De 4 Ambach ten" in gebruik waren gegeven. Te 3 uur had de feestelijke opening plaats De burgemeester, de heer Traffino, voer de het eerst het woord. Spreker was er trotsch op, dat thans een Historisch Mu seum binnen Hulst, als centrum der omge ving, gevestigd was geworden. Hierna sprak Mr. Sprenger van Mid delburg, namens het Zeeuwsche Genootschap der Wetenschappen, die -de stad Hulst ge- lukwenschte met dezen historischen dag. Vervolgens nam Mr. Hees kamp van E in b d e n, de rijksarchivaris van Zee land b.et woord en bracht eveneens hulde voor den verrichten arbeid, in het belang der wetenschap. Nu kwam het punt aan de orde. de feest rede van Mr. P. Dieleman, Lid van Ge deputeerde Staten van Zeeland, die een schitterende rede hield, „Uit de historie der Vier Ambachten". Het was een prachtigs historische studie, die met gloed werd voor gedragen. Geen wonder, want Mr. Dieleman is geboortig uil „De Vier Ambachten." Na deze rede. werd ieder gelegenheid ge- gc\rn h.-t Museum te bezichtigen, dat een rjKa ran winsis voor de historie van Zeeuwsch-Vlaanderen. Hiervan werd druk gebruik gemaakt. Een gemeenschappelijk o.r.er besloot dezen dag. Van de Oudh.-Vereen. „De Bevelanden** waren ook een 20-tal leden naar Hulst ge togen, om van hun belangstelling te doen bnjken. Deze vereen, die reeds 140 leden telt, hoopt binnenkort haar zetel te kunnen openen, in hel door Hendrik de Keijzer aangekochte Gotische huis, waarvan een gedeelte door aar gehuurd is. DE GEBEURTENISSEN OP CURACAO DE COMMANDANT VAN DE „KORTENAER" DOET VERSLAG. De Minister van Defensie en de Minister van Koloniën hebben gistermiddag den luite nant ter zee le klasse J. 1 ïgaay ontvangen, die commandant was van Hr. Ms. thans in Nederland uit Curacao teruggekeerden tor- pedobootjager Kortenaer. De commandant bracht den bewindslieden verslag over zijn reis uit. DE KABINETSFORMATIE Het (r.k.) Centrum stelt de vraag wat moet gebeuren als het met de poging van Jhr. Ruys misloopt Vooreerst is er dan de mogelijkheid van een minderheids-kabinet, enkel steunende op de Anti-revolutionaire en Katholieke K amerfracties. Een mogelijkheid in theo rie. Maar geen waarschijnlijkheid. De Katholieken zouden het wel kunnen aan durven. Maar van de Anti-revolutionairen valt het moeilijk te vergen. Andermaal zouden zij er hun partij aan wagen. En dat alleen, om een uiteraard zwak Parle mentair Kabinet te kunnen verkrijgen. Dan is er het fameuze Roomsch-Roode Ministerie, steunend op Katholieken, So ciaal-democraten en Vrijzinnig-democra ten. Maar het antwoord, in 1026 door de Katholieke Kamerclub aan Mr. Marchant gegeven, zal ook thans nog de mecning dier fractie wel vertolken: „Tegen de-door u gevraagde medewerking bestaat o.rn. het bezwaar, dat zij ons tot samenwer king zou brengen met de S.D.A.P., wier diepere beginselen met de katholieke be ginselen lijnrecht in strijd zijn." Inder daad. Wij kunnen aan dusdanige samen werking eerst denken in een geval van uiterste noodzaak, wanneer dus een groot, algemeen landsbelang een dergelijke sa menwerking, om erger te voorkomen, noodzakelijk zou maken. Het alleen maar niet kunnen verkrijgen van een parle mentair kabinet levert voor ons zulk een uiterste noodzaak niet op. Het springt in liet oog, dat in het zoo juist geciteerde antwoord van de Katho lieke Kamerclub van 1P26 geen principieel bezwaar wordt gemaakt tegen een samen gaan met de Vrijzinnig-Democraten. Daar Jhr. Mr. van Sassc van Ysselt tot lid van de Eerste Kamer is gekozen, moet hij als lid der Provinciale Staten van Noord-Bra bant aftreden. Opvolger van Jhr. van Sasse van Ysselt is de heer H. A. M. Grasso, industrieel !e .'s-Hertogenbosch. HET KAMERLID DR. MOLLER ONGESTELD. Naar de Msb. bericht, is het Kamerlid Dr. KI. M o 11 e r, sedert een tweetal weken op genomen in het Ziekenhuis te Tilburg, waar hij zich onder behandeling heeft gesteld van Dr. von BQchem, geneesheer-directeur van het nieuwe Gasthuis. INTERN. TELEFOONDIENST EEN HANDIG BOEKJE. Eerstdaags zal, tegen den prijs van 10 ct. per stuk, op de telegraaf- en telefoonkanto ren een inlichtingenboekje voor den Intern. Telefoondienst (draad- en radioverkeer) ver krijgbaar zijn. Dit losbiadige boekje vermeldt de tarie ven. verkeersmogelijkheden, bijzondere toe gelaten diensten, wenken en inlichtingen enz. en zal in het bijzonder door den zaken man met buitenlandsche relaties nuttig ge bruikt kunnen worden. Telkens wanneer daartoe aanleiding bestaat zullen aanvul- lings- en wijzigingsblaadjes op het boeki» verkrijgbaar wordto gesteld. t Het ls 'n hancng en net uitgeroerd boekje BESPREKING VERSLAGEN De too::iraak van Ds. D. van Dijk In de gister te Assen gehouden drukbe- zochte 29e Jaarvergadering van de Geref. Vereen, voor Drankbestrijding werd de afd Hilversum aangewezen om de boeken én bescheiden van den penningmeester te controleeren. Bestuursverkiezing Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen de lieeren Ds W. H. Gispen, Geref. pred. te Scheveningen, voorz.; Ds J. v an II e r ks en, Geref. pred. te Ermelo, seer.; Ds A. M. Berkhof f, Chr. Geref. pred. te Amsterdam, vice-voorz. en C. B u i- l e n d ij k te A'dam, penningm.-admini- strateur, die tezamen 't rnoderamen zulleD vormen. Verder nemen in het nieuwe hoofdbe stuur zitting de heeren Ds I). van Dijk, Geref. pred. te Groningen, voor de provin cie Groningen; J. StrSting te Twijzel voor de prov. Friesland; H. v. d. Vlugt te Zuidlaren, voor de provincie Drente; J Schoonhoven te Deventer voor Over ijssel; Mevr. M. M. H avelaar-Van Beeck Calkoen te Ede voor Gelderland J. Feitsma te IJmuiden voor Noord-Hol land; W. C. F. Scheps te 's-Gravenhage voor Zuid-KIolland; P. Loof te Middelburg voor Zeeland en Ds C. J. Hakman, Geref pred. te Almkerk voor Noord-Brabant en Limburg. Het feit, dat Ds Gispen zich weder had herkiesbaar gesteld werd met luid applaus begroet. De Voorz. dankte Ds. W. Bech te Wolfheze, die als hoofdbestuurs lid heenging voor den arbeid, die hij heeft verricht. Hierna kwamen de Jaarverslagen aan de orde. Bij de behandeling van dat van den seer, Ds J. van Herksen van Ermelo, merkte Arnhem op, dat het niet aangaat om de naam van de Ver. eigen machtig te veranderen, zulks "naar aanlei ding van de voornemens, die blijkens het jaarverslag, de afd. Zwolle heeft. De vergadering onderschreef deze opmer king van Arnhem. Hierna werd het jaarverslag onder dank zegging goedgekeurd. Vervolgens kwamen de finantieele verslagen van rlen penning meester-administrateur, den heer C. Bui tendijk van Amsterdam en de begroo ting 1930 aan de orde. De afd. Haarlem rapporteerde over de boeken en bescheiden van den penning meester, die volmaakt in orde bevonden werden. Na een opmerking van-Arnhem, Vlaardin- gen en Wolfheze werden de finantieele ver slagen cn de begrooting onder dankzegging goedgekeurd Een huldiging. Ds. W. Bech, Geref predikant te Wolf heze, ontving hierna gelegenheid, om na mens de verecniging den heengaanden pro pagandist, den heer Scheps, te huldigen en te danken ^oor zijn voor de verecniging verrichten arbeid Spr. boodt als blijk van waardeering en hoogachting een boekenkast aan. Mevrouw Scheps kreeg bloemen. In een korte toespraak dankte de heer Scheps voor de gebrachte hulde en de on dervonden waardeering. Medegedeeld werd dat aanwezig waren afgevaardigden van 8 provinciale hondenen 49 afdeclingcn, benevens alle leden van het Hoofdbestuur. Hierna kwamen aan de orde de voorstellen. Een voorstel-Charlois om pogingen aan te wenden, dat de kinderen op de Chr. Scho len schrijfvoorbeelden zullen krijgen die op den strijd tegen het alcoholisme betrekking hebben, ontlokte eenige discussie. Enkele hoofden van scholen in de vergadering we zen er op, dat overdrijving schaadt, en de school school moet blijven. Als we de onder wijzers voor den strijd winnen, mag een groot stuk winst geboekt. De vergadering vercenigde zich met deze zienswijze. Een voorstel-Arnhem, om opnieuw een propagandist te benoemen, werd ter nadere overweging aan het hoofdbestuur geren- voyeerd. Op het concept-huishoudelijk reglemenl waren een groot aantal amendementen in gekomen. Het H. B. zal die nader overwegen en volgend jaar zoo noodig op de vergade ring aan de orde stellen. De morgenvergadering werd hierna ge sloten. De middagvergadering. De mdidagvergadering werd aanevgangen met het zingen van Ps. 68 17. Als plaats van de volgende algemeene ver gadering wordt Den Haag aangewezen. In 1931 zal Apeldoorn de eer hebben over eenkomstig een daartoe geuiten wensch. Een ander voorstel van de afdeeling Apel doorn om den naam der verecniging te wij zigen in „Vereeniging van Drankbestrijding op Geref. Grondslag," werd in handen van het H. B. gesteld, ter overweging De Voorzitter merkte op, dat het niet aan gaat om, nu pas op de gewijzigde statuten, de Koninklijke bewilliging verkregen werd. die weer te gaan wijzigen. Hierna werd de rondvraag gehouden, waar aan deelnamen Arnhem, Den Haag, Wolf heze, Enkhuizen en Rotterdam. Allerlei za ken, als vertegenwoordiging bij zusterorga nisaties, propaganda onder de Zuiderzeear- beiders, het uitgeven van een speciaal ge- 7-r" 3 Toespraak Ds. van Dijk. Ds. van Dijk van Groningen hield tenslot te een opwekkend woord. Toon ik, aldus spr., op een vorige jaarver gadering voor u sprak, heb ik gepoogd de ondeugdelijkheid te laten zien van de argu menten, op grond waarvan men van Gere formeerde zijde het onschriftuurlijke en derhalve ongeoorloofde van „geheelonthou ding" meent te kunnen aantoonen. Ditmaal wilde spr. een stap verder gaan en laten zien hoe „juist wij" Gereformeerden in den strijd tegen het alcoholisme vooraan moeten staan. Spr. meent dat te kunnen doen op grond van een zestal waarheden, die onder Gereformeerden volkomen zekerheid hebben Ten eerste: In onderscheiding van vele andere drankbestrijders, zien wij het drank- kwaad als zonde. Al ontkennen wij niet, den invloed, die ontwikkeling op maatschap pelijke toestanden op drankmisbruik kunnen hebben, wij weten dat het drankkwaad, in het wezen der zaak „zonde" is voor God, een overtreding- van Gods gebod. Wij zien dit kwaad meer dan veel andere zonden, een aanranding van Gods Majesteit een schending van Zijne Hoogheid Maar moet dat ons Gereformeerden dan niet een prikkel zijn om met heilige harts tocht ons in den strijd tegen deze zonde te werpen én daarin anderen voor te gaan? Ten' tweede: De drankstrijd is in de 2e plaats een zaak van mecdcfloogen met het leed- der menschen. Daar mag een enkele zijn, die zelf de toevlucht neemt voor eigen behoud in onze organisatie, maar voor.verre het grootste deel is deze strijd een strijd uit mededongen voor anderer leed. Zoo den strijd ziende, gevoelen we dat Gereformeerden daarin vooraan moeten staan Niemand toch ziet, zoo diep de eenheid, de saamhoorigheid van het menschelijk ge slacht Belijden wij niet dat wij allen zijn van éénen bloede. De man in de goot is van éénen bloede met ons. Van éénen bloede, maar ook staande krachtens schppping in hetzelfde werkver bond, onder dezelfde wet, van nature be dreigd door éénzelfde oordeel. Maar leven de met ons onder het aanbod van hetzelfde heil, onder de mogelijkheid van dezelfde za ligheid. Zoo voelen we ons dan één met alle men- schenkinderen. Daaruit vloeit voort, dat de kiem van de zonde ook schuilt in ons eigen hart Al die dingen tesamen moeten er ons toe bnngen meer dan eenig ander ons te geven ■r«adezen strijd. Ten derde: De drankstrijd is zelfverlooehe ning, van de een meer, van de ander min der. Er zijn menschen, die als een offer ge voelen, als zij 't weinige, dat zij gebruiken, moeten laten staan. Maar moeten de Geref. daarom juist niet vooraan staan, omdat zij leven uit zelfver loochening, naar Jezus voorbeeld, die arm werd voor ons, hoewel I-Iij rijk was. Moest dat er iets niet toe brengen om de eersten te zijn in dezen strijd. Ten vierde. Hoe komt 't dat de menschen zoo vast-ziti en in den greep van den dranl: duivel? Wij menschen zijn geschapen voor een paradijs. Door de zonde is dat paradijs ver loren gegaan. Voor duizenden is het leven een tredmolen geworden. Het opent geen perspectief meer. Er zijn geen idealen meer. 's Menschen ziel is echter wel voor het ideaal aangelegd. God heeft de eeuw in 's .menschen hart neergelegd. De dronkaard grijpt naar de borrel, opdat, zij 't voor een oogenblik, de zinnen zich zui len uitzetten en een paradijs voor hem open gaat. Maar wie heeft nu sterker standpunt als de Geref., die weet, dat er een werkelijk Paradijs is, waarin allen zullen ingaan, die Jezus liefgehad hebben. Dat hebben wij den zondaar te zeggen, die 't heil zoekt in zijn glas. Ten vijfde. Men maakt den dronkaard zoo moeilijk van zijn glas los. Licht wordt men moedeloos in dezen strijd om losmaking. Wij weten echter, dat in dezen strijd de Heilige God achter ons staat. Als Hij meestrijdt zijn er geen banden, die niet verbroken kunnen worden. Om Zijn hulp mogen wc bidden, en als wij 't geloovig vragen, zal Hij ons die niet ont houden. In de geschiedenis van hei menschelijk gr slacht wordt het openhaar, dat de zonde niet van aard verandert, maar wel varieert. Dat kan ook moedeloos maken. Maar wij hebben de profetie, dat de zonde eens verdwijnen zal, als het nieuwe Jeruza lem verschijnen zal. We gaan naar een zon- devrije maatschappij. Dat kan kracht en veerkracht geven aan den geloovigc. We hebben naar Gods Woord de zekerheid dat deze volmaakte toestand eens aanlich ten zal. Maar waarom voelen wii, Gereformeerden, deze dingen niet zoo sterk aan? Waarom hebben wij zoo weinig medednogon met hen, die door het kwaad getroffen zijn? Spr. vin deze vraag uiterst moeilijk te beantwoorden. Spr. gelooft, dat een der oorzaken daarvan is de omstandigheden, dat de Geref. meest leven in eigen kring, waarin deze zonde die afmetingen niet aannam als in de wereld. Daardoor komt het dat wij, Gercf.( in den strijd tegen het drankkwaad niet vooraan staan. En toch is dat onjuist. Wij moeten uit den eigen kring uitkomen en oog cn hart openstellen voor wat er in de wereld ge beurt. Als men dan bedenkt, wat Spr. eerst ge zegd heeft, dan zal de Geref. drank best rij ding de plaats aan de spits innemen (ap plaus). Een geanimeerde discussie volgde op dit referaat, waarbij de wensch uitgesproken werd, dat het in druk verschijnen zal. De voorzitter dankte hierna Ds. van Dijk voor zijn referaat, waarna hij een enkel slot woord sprak en de bijeenkomst op de gebrui kelijke wijze gesloten werd. JUSTITIE ARBEIDSGESCHILLEN 1-Iet Permanente Hof van Internationale Justitie is overgegaan tot de aanwijzing van den rechter, die in de kamer voor arbeids geschillen, de door het overlijden van burg graaf Finlay opengevallen plaats moet in nemen. De heer Charles Evans Hughes (Ver cenigde Staten van Amerika) werd geroepen burggraaf Finlay als lid dier Kamer op te volgen. DE BURGEMEESTER VAN NIJMEGEN VRAAGT ONTSLAG. De burgemeester van Nijmegen, de heer F. M. A. van Schaeck Mathon, heeft met in gang van 1 September a.s. eervol ontslag gevraagd uit ziin ambt. Naar verluidt zou de tegenwoordige Mi nister van Onderwijs, Mr. Waszink, ernstig in aanmerking komen als opvolger van den heer Vam Schaeck Mathon. SIAM EN NEDERLAND TER REGISTRATIE AANGEBODEN. De regeering van Siam heeft aan het se cretariaat van den Volkenbond doen toeko men voor registratie en openbaarmaking het verdrag van arbitrage van verzoeningen dat op 27 October 1928 te 's Gravenhage ge- teckend is tusschen Siam en Nederlaifi. WATERSCHAP ..DE HEEN" DE DIJKGRAAF KREEG EERVOL ONTSLAG. Op zijn verzoek is hij Kon. besluit eervol on*slag verleend nan den heer A. L. M. J. do Wit, te Steenbergen, als dijkgraaf van het Waterschap „De Heen", welk ambt door den heer De Wit sedert 1895 werd bekleed. DE LUNTERSCHE BFn EEN TELEGRAM. Het Comité van Actie tegen n_' van de Luntersche Beek te \mo;- !i°o:i gisteren het volgende telep :n aan God. Sta ten verzonden: Openbare wateren sti/ikeii reeds weken lang, toestand onhoudbaar, doorstrooming vrijwel nihil. Verzoeke werk zaamheden onmiddellijk te doen aanvanger GROOTE SCHADE VERONTREINIGD WATER. Uit Terneuzen wordt aim de N.R.C ge meld: Sinds de vo.»ge week blijkt het water van het kanaal Gent—Terneuzen dermate veront reinigd, dat de rijke vischstand daarop ge heel als verloren kan worden beschouwd. Ook de stijfselfabriek te Sas van Gent, die voor haar productie water aan het kanaal ont trekt, ondervindt in de ^waliteit van haar product groot nadeel van deze toestand. Naar verluidt, zou wegens den geringen neerslag in de laatste maanden en het gemis aan het noodige opperwater, op Belgisch gebied in da vaarten, die in verbinding staan met het kanaal Gent—Terneuzen, verontreinigd fa briekswater zijn toegelaten, wa' voor de be trokkenen op het Nederlaiif sche gedeelte van het kanaal een grooten schadepost oplevert. BOOTTREIN N.V. STOOMVAART MIJ ..NEDERLAND" Het Agentschap der N.V. Stoomvaart-Mij. „Nederland", de fjrma Kuyper, van Dam en Smeer te Rotterdam meldt, dat de boottrein van het s.s. „Koningin der Nederlanden", hetwelk 3 Augustus a.s. te Genua verwacht wordt, Zondagmorgen 4 Augustus, om 11.12 aan het Maasstation zal aankomen. Aan komst te 's-Gravenhage 11 uur. (S.S. station) VIJFJARIG BESTAAN STUDIECLUB. SOERABAIJA, 29 Juli (Aneta). De alhier gevestigde studieclub heeft heden haar vijf jarig bestaan gevierd met een openbare ver gadering, welke groote belangstelling heeft genoten. Als spreker trad op Ir. Soekarno van de P. N. I. Vele gelukwenschen waren telegrafisch binnengekomen, zooals van de Perilinipnenan Indonesia en van verschil lende leden van den Volksraad. POKKEN AAN BOORD VAN DE „SIBAJAK". BATAVIA, 29 Juli (Aneta). De vertegen woordiging \an den Rotterdamschen Lloyd deelt mede dat zich een week geleden een geval van pokken heeft voorgedaan aan boord vnn het motnrpnssngiersschip „Siha- jak". Het schip is onmiddellijk aan een grondige ontsmettingsbehandeling onder worpen. De geheele bemanning van het schip is gevaccineerd. Hoewel het gevaar ■dus als geweken mag worden beschouwd, heeft men de gelegenheid geopend voor dê passagiers om zich gratis te laten inenten. ONDERWIJS- OF OPVOEDINGS INSTITUUT? De gestadige groei, die de bijzondere school haar achterstand op het openbaar onderwijs allengs deed inhalen en haar onweerstaan baar voortstuwt, blijft de aandacht trekken. De uitbreiding van het bijzonder onderwijs houdf. aan, gaat voort ten koste van de open bare school, die gedurig aan terrein verliest Het moet de aandacht trekken dat men in kringen, waar voorheen de overheidsschool in ecre was, de handen ineensloeg om uit eigen initiatief scholen op te richten, die dichter bij de ouders staan. De oprichting van. een Vrijzinnig Christe lijk Lyceum in Den Haag, van een Joodschc H. B. S. in Amsterdam, van een Bond van Bijzondere Neutrale lagere scholen stemt tot nadenken. Hier wijden zich krachten aan de bijzon dere school, die vroeger zonder eenige wan keling ten dienste stonden van het.openhaar onderwijs cn den bloei van dat onderwijs rekenden tot het hoogste goed. Is het dan wonder dat men over deze front verandering-mediteert, dat men speurt naar de oorzaken van deze kentering? In „Volksontwikkeling" stelt Prof. Kohn- $tamm zich deze vragen en komt tot de conclusie, dat men andere eischen aan de school is gaan stellen dan voorheen en dat de overheidsschool hier in meer dan één cji- zicht tekortschiet. De school is niet enkel on d e r w ij s-insti- tuut, waar een zekere hoeveelheid afgepaste kennis wordt vergaderd, maar zij is opvoe ding s-instdtuut, dat karaktervormend werkt en waarvan invloed moet uitgaan op het leven. Deze klanken zijn niet nieuw. Ze vertolken slechts datgene wat al zoo vele jaren $heeft geleefd in de harten van hen, die een onverbrekelijken band bespeur den tusschen onderwijs en levensbeschou wing. en daarom afkeerig waren van een onderwijs, dat door zijn kleurloosheid ieder een zou believen en juist daardoor zoo wei nigen op den duur bevredigde. Dit neemt niet weg dat het van groote bc teekenis is, dat een paedagoog als Prof. Kohnstamm dit punt op deze wijze aan de orde stelt en zoo ruiterlijk bespreekt Het kan er slechts toe bijdragen, dat de bestaansreden van het bijzonder onderwijs door steeds meerderen wordt erkend en dat de positie der bijzondere school al hechter wordt. Bij Kon..besluit is aan den heer H. KI. van Dam, vice-consul, belast met de leiding van het oonsulaat-geheraal van het Koninkrijk der Serven, Kroaten cn Slovenen te Rotter dam, verlof verleend tot het aannemen van het Officierskruis der Orde van Nichan Iftik- har van Tunis; is aan Mr. Dr. W. Dyckmeester, directeur der Hollandschc Bonk voor West-Indië, te Amsterdam, verlof verleend tot het aanne men van zijn benoeming tot Commandeur der Orde van Isabella la Catolica var. Spanje. LANDMACHT. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij het wa pen der genie tot majoor resp. bij den stal van het wapen en bij het regiment genie troepen de kapiteins C. W. van Dooden en D. van den Berg, beiden van den staf van het wapen. ZEEDIENST. Bij Kon. besluit zijn bevorderd tot kapi tein-luitenant ter zee, de luitenant ter zee le klas H. van Nie en tot luitenant ter zee le klas die der 2c klas G. B. Sa.lm; is op zijn verzoek eervol ontslagen uit den zeedienst wegéns langdurigen dienst de ka pitein-luitenant ter zee O. D. T. de Ridder. AUDIËNTIES. De gewone audiëntie van den minister van financiën en die van den minister van on derwijs, zullen op Maandag 5 Augustus e.k. niet plaats hebben. BURGEMEESTER. Bij Kon. besluit is opnieuw benoemd met 1 Augustus e.k. tot burgemeester van Lien- den, C. de Jonge. HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin toonde hare groote be langstelling in de belangen der Nederland sche kunstschilders en beeldhouwers door opnieuw aan den 'secretaris van het „Fonds voor Ned. Beeldende Kunstenaars, hunne Weduwen en Weezen" een belangrijke schenking te doen toekomen. EERSTE KAMERVERKIEZING IN DE ST. CT. HET PROCES-VERBAAL. In een afzonderlijk bijvoegsel, tot Staats- crt. no. 146 behoorende, is opgenomen hei Proces-verbaal van de zitting van het Centv. Stembureau tot het vaststellen van den uü- slag der verkiezing van de leden van do Eerste Kamer der Staten-Generaal, ingevolge de stemming, gehouden op Vrijdag 26 Jul' 1929.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1